Jump to content

Ιατροδικαστικη ή Ακτινολογια?


oko

Recommended Posts

ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 ειδικοτητες, και θα ηθελα να ακουσω γνωμες ποια εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση

δεν εχω σκοπο να γινω κροισος, απλως θελω οταν τελειωσω την ειδικοτητα να μην ειμαι βεβαια ανεργος και να ζω τουλαχιστον αξιοπρεπως

- Ιατροδικαστικη - δυνατοτητες επαγγελματικης αποκαταστασης:

1) πανεπιστημιακη κατευθυνση

2) διορισμος στο υπουργειο δικαιοσυνης

3) πραγματογνωμονας σε ασφαλιστικες εταιρειες

με δεδομενο οτι το (1) σιγουρα δεν ειναι ευκολο να συμβει, ειναι εφικτος ο διορισμος στο δημοσιο (υπ. δικαιοσυνης)?

αν οχι γιατι ειναι λιγες οι θεσεις και δεν υπαρχει και βυσμα τι γινεται? Ανεργια ή υπαρχει ουσιαστικη προοπτικη και στο (3)?

- Ακτινολογια: Με δεδομενο οτι ο διορισμος στο ΕΣΥ ειναι δυσκολος και δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να ανοιξω δικο μου διαγνωστικο κεντρο, θα εχω υπαλληλικη σχεση με ιδιωτικα κεντρα. Στον ιδιωτικο τομεα ομως δεν υπαρχει εκμεταλλευση?

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

αγαπητέ φίλε,

με όλο τον σεβασμό ΜΗΝ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ, έχει κάκιστη απορρόφηση....

α. Το υπουργείο δικαιοσύνης προκυρήσσει θέσεις μια φορά στα 5 χρόνια, και μέχρι και την προτελευταία προκύρηξη οι υποψήφιοι ήταν όντως λιγότεροι από τις θέσεις. Όμως στην τελευταία είναι περισσότεροι οι υποψήφιοι από τις θέσεις και γίνεται χαμός(γιατί σαν ιατροδικαστής δεν έχεις καμία άλλη εναλλακτική λύση και όλοι θέλουν να μπουν)

β. για το πανεπιστήμιο νομίζω ότι ξέρεις πως λειτουργεί γενικά... Μη νομίζεις ότι στην Ιατροδικαστική είναι πιο εύκολα.....τα ίδια Παντελάκη μου ακριβώς..

γ. Για τις θέσεις σε ασφαλιστικές, περιττό να σου πω ότι σε όλη την Έλλαδα έχει μόνο έναν Ιατροδικαστή που εργάζεται σε ασφαλιστική.( στην Αθήνα). Πληροφοριακά, υπάρχει και μια θέση επιμελητή β στο Ηράκλειο.( ΜΙΑ σε όλη την Ελλαδα)

Εκτός από την κακή απορρόφηση δεν αναγνωρίζεται η συγκεκριμένη ειδικότητα πουθενά στον κόσμο( είναι μόνο τρία χρόνια, όταν στις υπόλοιπες χώρες είναι τουλάχιστον πέντε)..... Δηλαδή αν θελήσεις να κάνεις κάτι παραπάνω στο διάστημα της πενταετούς ανεργίας( περιμένοντας πότε το Υπουργείο δικαιοσύνης θα αξιωθεί να προκυρήξει θέσεις)και πεις π.χ. δεν πάω στην Αγγλία, Γαλλία, Ισπανία, Αφγανιστάν να δουλέψεις δεν σε παίρνει κανείς!

τώρα αν το όνειρο σου ήταν να γίνεις ιατροδικαστής και δεν το κάνεις λόγω αναμονής ( που όσο και αν σου φαίνεται παράξενο έχει) ή λόγω ότι είναι μικρή ειδικότητα τότε προχώρα!

Απλά σου το λέω φιλικά αν το κάνεις για γρήγορη αποκατάσταση ΞΕΧΝΑ ΤΟ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλως θελω οταν τελειωσω την ειδικοτητα να μην ειμαι βεβαια ανεργος και να ζω τουλαχιστον αξιοπρεπως

Σε αυτό το σημείο έπεσα κάτω στο πάτωμα από τα γέλια και δεν κατάφερα να διαβάσω το υπόλοιπο μήνυμα και τις άλλες απαντήσεις...

:withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτός από την κακή απορρόφηση δεν αναγνωρίζεται η συγκεκριμένη ειδικότητα πουθενά στον κόσμο( είναι μόνο τρία χρόνια, όταν στις υπόλοιπες χώρες είναι τουλάχιστον πέντε)..... Δηλαδή αν θελήσεις να κάνεις κάτι παραπάνω στο διάστημα της πενταετούς ανεργίας( περιμένοντας πότε το Υπουργείο δικαιοσύνης θα αξιωθεί να προκυρήξει θέσεις)και πεις π.χ. δεν πάω στην Αγγλία, Γαλλία, Ισπανία, Αφγανιστάν να δουλέψεις δεν σε παίρνει κανείς!

Στην Ισπανια η ιατροδικαστικη (medicina legal y forense) ειναι 3 χρονια. Πηγη: Ισπανικο Υπ.Υγειας B) (Κλικ πανω στο Medicina)

Και εννοειται πως αναγνωριζεται η ειδικοτητα της ιατροδικαστικης απο ελλαδα, οπως και ολες οι ειδικοτητες. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον ιδιωτικο τομεα ομως δεν υπαρχει εκμεταλλευση?

Καλά, αυτό πάλι πως το σκέφτηκες; Το σκέφτηκες καλά; Όχι μωρέ. Φήμες.

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το γεγονός ότι η μία ειδικότητα ασχολείται με ξεψάχνισμα πεθαμένων και η άλλη με ακτινολογικές εξετάσεις, δεν αποτελεί διαφοροποιό στοιχείο για κάποιον άλλον; emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Ειδικά μια ειδικότητα σαν την Ιατροδικαστική, είναι έξω από τη λογική μου το πώς μπορεί να την διαλέξει κάποιος απλά με κριτήριο την επαγγελματική αποκατάσταση. Φαντάζομαι πως υπάρχουν χιλιάδες επαγγέλματα που μπορούν να επιλεγούν έτσι και αν η Ιατρική δεν είναι ένα από αυτά, τότε σίγουρα η Ιατροδικαστική είναι ένα ακραίο παράδειγμα του γιατί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Ειδικά μια ειδικότητα σαν την Ιατροδικαστική, είναι έξω από τη λογική μου το πώς μπορεί να την διαλέξει κάποιος απλά με κριτήριο την επαγγελματική αποκατάσταση. Φαντάζομαι πως υπάρχουν χιλιάδες επαγγέλματα που μπορούν να επιλεγούν έτσι και αν η Ιατρική δεν είναι ένα από αυτά, τότε σίγουρα η Ιατροδικαστική είναι ένα ακραίο παράδειγμα του γιατί.

Σωστότατος!

Προσωπικά τη διάλεξα γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχει πιο ενδιαφέρουσα ειδικότητα... Βέβαια μου έμεινε το πάθος και μόνο με το πάθος δεν τρως ούτε εσύ ούτε τα παιδιά σου..anyway...

Αποκατάσταση η ιατροδικαστική για όσους ενδιαφέρονται ψιλοχάλια.... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλήθεια ξέρεις που αλλού είναι τρία τα χρόνια? πραγματικά με ενδιαφέρει

:)

Δυστυχως nafsika δεν ξερω για αλλου, δεν το εχω ψαξει, αλλα για ισπανια ξερω λεπτομερειες αν θες. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητέ φίλε,

με όλο τον σεβασμό ΜΗΝ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ, έχει κάκιστη απορρόφηση....

emardown

Προσωπικά τη διάλεξα γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχει πιο ενδιαφέρουσα ειδικότητα

emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητέ φίλε,

με όλο τον σεβασμό ΜΗΝ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗ, έχει κάκιστη απορρόφηση....

emardown

Προσωπικά τη διάλεξα γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχει πιο ενδιαφέρουσα ειδικότητα

emgoal

ναι ρε φίλε! Γιατί όταν έκανα ειδικότητα όπως γράφω παραπάνω οι θέσεις ήταν περισσότερες απο τους υποψηφιους. Τώρα όμως που καίγομαι να διοριστώ είναι λιγότερες.... και στο μέλλον θα είναι ακόμα χειρότερα.

Αλλά αν έχεις ζοχάδες και όρεξη για αντιπαράθεση τί να συζητάμε .....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλως θελω οταν τελειωσω την ειδικοτητα να μην ειμαι βεβαια ανεργος και να ζω τουλαχιστον αξιοπρεπως

Σε αυτό το σημείο έπεσα κάτω στο πάτωμα από τα γέλια και δεν κατάφερα να διαβάσω το υπόλοιπο μήνυμα και τις άλλες απαντήσεις...

:withstupid:

IN VITRO, ΕΙΣΑΙ ΘΕΑ! Ενεπαναληπτη!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά δε μάθαμε τί επέλεξε ο φίλος μας. Μου τί δίνει άγρια, όταν κάποιος ζητάει κάποια πληροφορία και εξαφανίζεται.Ένα ευχαριστώ ρε γμτ δε έβλαψε κανέναν. Ή τουλάχιστον να μας πεί ότι απόφασισε, για να μην το παιδεύουμε άλλο το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ο,τι και να διαλέξεις, εφόσον δεν έχεις τις άκρες....θα φτύσεις αίμα μεχρι να ορθοποδήσεις

Και κάτι άλλο......Επειδη ειναι η προσωρινή μου εργασία,πίστεψε με, οι περισσότεροι ακτινοδιαγνωστες δεν έχουν δικό τους κέντρο, δουλέυουν σε 5-6 ταυτόχρονα....τους πηγαινουν τις εξετάσεις στο σπίτι τους αν χρειαστει και δεν αγχώνονται για τίποτα......στον ιδιωτικό πάντα τομέα......, οπότε στο χαλαρό χτυπάνε 5.000 το μήνα Και όπως έχει πει ο γυναικολόγος μου-τεράστια ατάκα- δεν ήθελε ποτέ να δουλέψει στο δημόσιο γιατί ήθελε να βγάλει πολλά λεφτά στη ζωή του......Με πιάνεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.