Jump to content

Αδεια ασκησεως επαγγελματος ιατρου και ... ταυτοχρονα


marvin

Recommended Posts

Νομίζω όταν κάποιος έχει θέση ΔΕ δεν μπορεί να κάνει ειδικότητα ως υπεράριθμος αλλά δεν είμαι σίγουρη.

τι να πω...

παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι ο συναδελφος εχει δει το ποστ μου και κανει την παπια.... δεν σχολιαζει τιποτα...

τεσπα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Φαρμακοποιού απαγορεύεται ειδικά από το νόμο.

Δικηγόρου υπάρχει επαγγελματικό ασυμβίβαστο.

Οπτικού δεν ξέρω ακριβώς, φαντάζομαι δε θα γίνεται.

Στις άλλες χώρες της Ε.Ε. ισχύει το ίδιο ? ή είναι μόνο δικό μας αυτό ?

Αναρωτιέμαι επισης κατά πόσο ή όχι είναι αντισυνταγματικό αυτό. Ποιος αποφασίζει δηλαδή ότι κάτι το οποίο έχεις σπουδάσει, δεν μπορείς να το ασκείς ?

(το ίδιο για παράδειγμα σκέφτομαι και για 2 ειδικότητες, με ποιο δικαίωμα ο ιατρικός συλλογος επιβάλλει να μην ασκείς/διαφημίζεις τυχόν 2η ειδικότητα που έχει κάποιος γιατρός)

Επίσης, μιλάμε για αδυναμία να έχεις δύο άδειες ασκήσεως επαγγέλματος, ή έγγραφής στους τοπικούς συλλόγους ?

(δηλαδή πχ κάποιος γιατρός να είναι ταυτόχρονα ενεργό μέλος του ΙΣΑ, αλλά να μην εξασκεί την ιατρική, και να έχει φαρμακείο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως "τυχόν 2 ειδικότητα" βρε φίλε μου;

Εντάξει, αν μιλάς για πριν από 50-60 χρόνια που οι ειδικότητες ήταν 2-3 χρόνια και δεν υπήρχαν αναμονές, προφανώς υπήρχαν και κάποιοι με 2 ειδικότητες. (αν πας ακόμα πιο παλιά υπήρχαν και πανεπιστήμονες, γιατροί παύλα μαθηματικοί παύλα αστρονόμοι παύλα χημικοί αλλά λέμε τώρα...)

Τώρα εδώ αφενός τρομάζουμε να βγάλουμε την μία ειδικότητα κοντά στα 40 μας, αφετέρου αν κάποιος θέλει να κάνει 2 ειδικότητα μένει 5 χρόνια απλήρωτος (πλην εφημεριών), οπότε στην ουσία δεν κάνει κανείς 2 ειδικότητα...

(φαντάσου με τις σημερινές αναμονές/ανεργία κλπ να πλήρωναν κόσμο για 2 ειδικότητα, της τρελής θα γινόταν, θα έβλεπες μερικούς να πηγαίνουν να κάνουν 3-4 παθολογικές ή χειρουργικές ειδικότητες μόνο για να έχουν θέση και να πληρώνονται...)

Τώρα το να είναι κάποιος γιατρός και φαρμακοποιός ταυτόχρονα δεν θέλει παρά κοινή λογική για να καταλάβεις γιατί δεν γίνεται.

Στους δικηγόρους, για παράδειγμα, δεν μπορεί κάποιος να είναι ταυτόχρονα εισαγγελέας και συνήγορος υπεράσπισης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα για το ενεργό μέλος του ΙΣΑ που λες, δεν γνωρίζω, αλλά να το κάνει τι ένας φαρμακοποιός με φαρμακείο; Να κάθεται να πληρώνει κάθε χρόνο εισφορές μόνο και μόνο για να έχει τα αυτοκολλητάκια στο αμάξι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(δηλαδή πχ κάποιος γιατρός να είναι ταυτόχρονα ενεργό μέλος του ΙΣΑ, αλλά να μην εξασκεί την ιατρική, και να έχει φαρμακείο)

αφού δεν θα ασκεί την ιατρική ποιος ο λόγος να είναι μέλος ενός ιατρικού συλλόγου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Πως "τυχόν 2 ειδικότητα" βρε φίλε μου;

Εντάξει, αν μιλάς για πριν από 50-60 χρόνια που οι ειδικότητες ήταν 2-3 χρόνια και δεν υπήρχαν αναμονές, προφανώς υπήρχαν και κάποιοι με 2 ειδικότητες. (αν πας ακόμα πιο παλιά υπήρχαν και πανεπιστήμονες, γιατροί παύλα μαθηματικοί παύλα αστρονόμοι παύλα χημικοί αλλά λέμε τώρα...)

Τώρα το να είναι κάποιος γιατρός και φαρμακοποιός ταυτόχρονα δεν θέλει παρά κοινή λογική για να καταλάβεις γιατί δεν γίνεται.

Περισσότερο σκεφτόμουν κάποια πιθανά μελλοντικά τερτίπια του ΙΣΑ, περί ειδικότητας-εξειδίκευσης/υποειδικότητας (να μην επιτρέπουν να αναγράφονται και οι δύο/διαφημίζεται κάποιος με όλες του τις ιατρικές ιδιότητες), για το οποίο σενάριο προσωπικά θα τους πάω δικαστικά, αν κάποια στιγμή με επηρεάσει άμεσα. Δεν είναι δυνατόν να έχω διαθέσει κόπο/χρόνο/χρήμα και ο όποιος σύλλογος να μου απαγορεύει να εξασκώ κάτι για το οποίο το Ελληνικό κράτος με έχει κρίνει ικανό, και να μου στερεί τη δυνατότητα να ζω από αυτό. Κάτι τέτοιο είναι σίγουρα αντισυνταγματικό.

Οσον αφορά το 2ο, πρακτικώς θα υπήρχε πρόβλημα αναλόγως ειδικότητας. Πχ μικροβιολόγος, χειρουργός, ιατροδικαστής, παθολογοανατόμος, πυρηνικός, κλπ, τι να συνταγογράψουν ?

ή θα μπορούσε πχ να υπάρχει απλώς απαγόρευση εκτέλεσης συνταγών του ιδίου στο δικό του φαρμακείο.

(δηλαδή πχ κάποιος γιατρός να είναι ταυτόχρονα ενεργό μέλος του ΙΣΑ, αλλά να μην εξασκεί την ιατρική, και να έχει φαρμακείο)

αφού δεν θα ασκεί την ιατρική ποιος ο λόγος να είναι μέλος ενός ιατρικού συλλόγου;

Στην εφορία υπάρχουν λύσεις για παροχή γενικών υπηρεσιών υγείας (ως μη-γιατρός οι αποδείξεις) (και ας είναι γιατρός), απλώς έχουν μεγαλύτερο φόρο συγκριτικά.

Οπότε θα ήταν θέμα prestige, και να ξέρουν οι ασθενείς ότι είσαι πράγματι γιατρός. ή οι συγκεκριμένες αποδείξεις θα μπορούσαν να είναι στο όνομα άλλου,

έστω κι αν και στις δύο περιπτώσεις δεν θα μπορείς να συνταγογράψεις. Θα μπορείς να εξετάσεις όμως, και δηλ. ενα πάσει περιπτώσει να πληρωθείς.

Οπότε η ερώτησή μου εξακολουθεί να ισχύει, νομικά μπορεί κάποιος λοιπόν να είναι μέλος και στους δύο συλλόγους (χωρίς επίσημα να ασκεί το ένα από τα δύο επαγγέλματα φαρμακοποιός/γιατρός) ? Επιτρέπεται ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.