Jump to content

Αδεια ασκησεως επαγγελματος ιατρου και ... ταυτοχρονα


marvin

Recommended Posts

Αφελής ερώτηση

Μπορει καποιος, εφοσον εχει βγαλει και τις 2 σχολες, να εχει ταυτοχρονα αδεια ασκησεως επαγγελματος ιατρου και φαρμακοποιου/οπτικου/δικηγορου κλπ κλπ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Φαρμακοποιού απαγορεύεται ειδικά από το νόμο.

Δικηγόρου υπάρχει επαγγελματικό ασυμβίβαστο.

Οπτικού δεν ξέρω ακριβώς, φαντάζομαι δε θα γίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαρμακοποιού απαγορεύεται ειδικά από το νόμο.

Δικηγόρου υπάρχει επαγγελματικό ασυμβίβαστο.

Οπτικού δεν ξέρω ακριβώς, φαντάζομαι δε θα γίνεται.

ευχαριστω πολυ B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Φαρμακοποιού απαγορεύεται ειδικά από το νόμο.

Δικηγόρου υπάρχει επαγγελματικό ασυμβίβαστο.

Οπτικού δεν ξέρω ακριβώς, φαντάζομαι δε θα γίνεται.

Δεν επιτρέπεται να κατέχεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος ή δεν επιτρέπεται να ασκείς ταυτόχρονα τα άλλα επαγγέλματα;

Τι γίνεται με το γιατρός+βιολόγος, γιατρός+ψυχολόγος ή γιατρός+κάτι άλλο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαθήκοντα και υποχρεώσεις του γιατρού

Άρθρο 19. Aπαγορεύεται στους γιατρούς:

1. Nα ασκούν άλλα επαγγέλματα, όταν με την άσκηση τους εμποδίζεται η ευσυνείδητη άσκηση της ιατρικής ή θίγεται η αξιοπρέπεια του ιατρικού επαγγέλματος.

2. H σύγχρονη άσκηση του ιατρικού και φαρμακευτικού επαγγέλματος. Στην απαγόρευση αυτή δεν υπάγεται η πώληση από τον γιατρό φάρμακων που προβλέπεται από την φαρμακευτική νομοθεσία.

3. H αναγραφή συμβολικών συνταγών και ο συνεταιρισμός με φαρμακοποιούς.

4. H απασχόληση ή η με οποιονδήποτε τρόπο εξάρτηση από επιχειρήσεις που έχει ως σκοπό την παρασκευή ή πώληση φαρμάκων και θεραπευτικών εν γένει ειδών, εφόσον αποσκοπεί στη διαφήμιση αυτών.

5. H απεμπόληση της επαγγελματικής τους αυτοτέλειας.

6. H παροχή ή λήψη ποσοστών επί της ιατρικής αμοιβής.

7. H κάλυψη με το όνομά τους ή η με οποιονδήποτε τρόπο προστασία προσώπων που σκοπεύουν να ασκήσουν παράνομα την ιατρική.

8. Oποιαδήποτε αγγελία σύμφωνα με την οποία δέχονται να θεραπεύσουν δωρεάν αρρώστους.

9. H χρησιμοποίηση μεσαζόντων με σκοπό την προσέλκυση πελατείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαθήκοντα και υποχρεώσεις του γιατρού

Άρθρο 19. Aπαγορεύεται στους γιατρούς:

8. Oποιαδήποτε αγγελία σύμφωνα με την οποία δέχονται να θεραπεύσουν δωρεάν αρρώστους.

:huh:

Τι ακριβώς εννοεί? Δεν καταλαβαίνω... :huh::huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ακριβώς εννοεί? Δεν καταλαβαίνω... :huh::huh:

Δημήτρης Αβραμόπουλος

Ειδικός Παθολόγος

Κάτω Ραχούλα

Δωρεάν θεραπεία

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι ακριβώς εννοεί? Δεν καταλαβαίνω... :huh::huh:

Δημήτρης Αβραμόπουλος

Ειδικός Παθολόγος

Κάτω Ραχούλα

Δωρεάν θεραπεία

:splaaaats:

Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση γιατί απαγορεύεται αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικώς, υπάρχει κανένα επάγγελμα που επιτρέπεται να ασκείς παράλληλα με την ιατρική;

Γιατί μόνο με την ιατρική δε βλέπω χαΐρι...

Μπορείς να γίνεις συγγραφέας ή καλλιτέχνης. Αν πιαστείς καλά, θα βγάζεις περισσότερα από όλους τους γιατρούς της Ελλάδας μαζί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικώς, υπάρχει κανένα επάγγελμα που επιτρέπεται να ασκείς παράλληλα με την ιατρική;

Γιατί μόνο με την ιατρική δε βλέπω χαΐρι...

Έπαρχος :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικώς, υπάρχει κανένα επάγγελμα που επιτρέπεται να ασκείς παράλληλα με την ιατρική;

Γιατί μόνο με την ιατρική δε βλέπω χαΐρι...

Έπαρχος :rolleyes:

δημαρχος ... διπλες οι αδειες, θα εχεις ολο το χρονο να δοκιμασεις το ταλεντο σου στις τεχνες και να δεις ποια σου κανει!

αντε με το καλο ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για καλλιτέχνης, δεν έχω το ταλέντο και για πολιτικός, δεν έχω το... θράσος!

Όμως η ερώτησή μου είναι σοβαρή.

Μπορεί κανείς να είναι γιατρός και ταυτόχρονα να εμπορεύεται π.χ. ρούχα; Να δουλεύει σαν προγραμματιστής Η/Υ, σα φυσικοθεραπευτής, σαν αντιπρόσωπος εισαγωγών/εξαγωγών ή σαν συντάκτης ενός περιοδικού;

Μπορεί να διατηρεί ξεχωριστά ένα γιατρείο και ένα άλλο κατάστημα (εμπορικό ή παροχής άλλων υπηρεσιών; )

Θίγουν τα επαγγέλματα αυτά την αξιοπρέπεια του ιατρικού επαγγέλματος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Γενικώς, υπάρχει κανένα επάγγελμα που επιτρέπεται να ασκείς παράλληλα με την ιατρική;

Γιατί μόνο με την ιατρική δε βλέπω χαΐρι...

Έπαρχος :rolleyes:

δημαρχος ... διπλες οι αδειες, θα εχεις ολο το χρονο να δοκιμασεις το ταλεντο σου στις τεχνες και να δεις ποια σου κανει!

αντε με το καλο ...

τραγουδιστής!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον εχω βρει την καλυτερη δουλεια που μπορει να κανει καποιος ( ταυτοχρονα αδεια ασκησεως ιατρικου επαγγελματος)

Ειναι και στο δημοσιο...... νεοτερα στο προσεχες μελλον.... γιατρος , σε ειδικοτητα και διορισμενος σε αλλο υπουργειο, διαφορετικο ( ο διορισμος στο υπυργειο εγινε αφου εχει βγαλει αδεια ασκησεως επαγγελματοσ... )... νεοτερα , στα τελη του μηνα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για καλλιτέχνης, δεν έχω το ταλέντο και για πολιτικός, δεν έχω το... θράσος!

Όμως η ερώτησή μου είναι σοβαρή.

Μπορεί κανείς να είναι γιατρός και ταυτόχρονα να εμπορεύεται π.χ. ρούχα; Να δουλεύει σαν προγραμματιστής Η/Υ, σα φυσικοθεραπευτής, σαν αντιπρόσωπος εισαγωγών/εξαγωγών ή σαν συντάκτης ενός περιοδικού;

Μπορεί να διατηρεί ξεχωριστά ένα γιατρείο και ένα άλλο κατάστημα (εμπορικό ή παροχής άλλων υπηρεσιών; )

Θίγουν τα επαγγέλματα αυτά την αξιοπρέπεια του ιατρικού επαγγέλματος;

Κοίταξε, αν δουλεύεις στο δημόσιο τυπικά δεν μπορείς να κάνεις δεύτερη δουλειά όποια και να είναι αυτή (πλην καλλιτεχνικής).

Αν πάλι δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα, είτε με σύμβαση σε μια κλινική είτε έχεις δικό σου ιατρείο, ουσιαστικά δεν

έχεις το χρόνο ούτε τις δυνάμεις να κάνεις κάτι άλλο.

Εξαιρείται αυτό που λες για το περιοδικό (υποθέτω του ιατρικού χώρου), όπου φαντάζομαι ότι μπορείς να γράφεις κανένα άρθρο που και που (και

πάλι, χωρίς να πληρώνεσαι τυπικά, γιατί αν εμφανίζεις πληρωμές θα πρέπει να έχεις και μπλογκ παροχής υπηρεσιών και βράστα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Λοιπον εχω βρει την καλυτερη δουλεια που μπορει να κανει καποιος ( ταυτοχρονα αδεια ασκησεως ιατρικου επαγγελματος)

Ειναι και στο δημοσιο...... νεοτερα στο προσεχες μελλον.... γιατρος , σε ειδικοτητα και διορισμενος σε αλλο υπουργειο, διαφορετικο ( ο διορισμος στο υπυργειο εγινε αφου εχει βγαλει αδεια ασκησεως επαγγελματοσ... )... νεοτερα , στα τελη του μηνα :)

λοιπον... θελω απαντηση απο καποιον που να ειναι γνωστης θεματων νομικης φυσεως...

ειναι δυνατον συναδελος που ειναι αγροτικος ιατρος να ειναι διορισμενος ως πολιτικο προσωπικο στο Υπουργειο Εθνικης Αμυνασ?

καποιος που ξερει αν μπορει να γινει κατι τετοιο ας απαντησει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αγροτικός ιατρός είναι δημόσιος υπάλληλος και διέπεται από το δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα και δεν επιτρέπεται να ασκεί δεύτερο επάγγελμα.

Οπότε η απάντηση στο ερώτημά σου έτσι όπως το θέτεις είναι....ΟΧΙ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αγροτικός ιατρός είναι δημόσιος υπάλληλος και διέπεται από το δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα και δεν επιτρέπεται να ασκεί δεύτερο επάγγελμα.

Οπότε η απάντηση στο ερώτημά σου έτσι όπως το θέτεις είναι....ΟΧΙ!

τι να πω εγω αλλα εχω μαθει.... για τη θεση που αναφερεται στην υπογραφη μου κι ειναι στη Θεσσαλονίκη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει να δήλωσε παραίτηση και μετά να πηγε.

κ τοτε μαρουσκα για ποιο λογο εκανε τα χαρτια για την θεση αυτη? δεν ηξερε οτι καποια στιγμη θα παει αγροτικοσ? εκνε χαρτια να διοριστει πτυχιουχος αει ( με προοπτικη να αρχισει ειδικοτητα κ αγροτικο ) σε θεση που προοριζοταν για ατομο με εκπαιδευση ΔΕ?

κατι αλλο παιζει..... ειναι τα παρε δωσε μερικων... αλλα δεν τους πιανουν..... ....

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟς Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορει να δήλωσε παραίτηση και μετά να πηγε.

κ τοτε μαρουσκα για ποιο λογο εκανε τα χαρτια για την θεση αυτη? δεν ηξερε οτι καποια στιγμη θα παει αγροτικοσ? εκνε χαρτια να διοριστει πτυχιουχος αει ( με προοπτικη να αρχισει ειδικοτητα κ αγροτικο ) σε θεση που προοριζοταν για ατομο με εκπαιδευση ΔΕ?

κατι αλλο παιζει..... ειναι τα παρε δωσε μερικων... αλλα δεν τους πιανουν..... ....

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟς Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ

πηρα την μια εκδοχη εγω..... αλλα κι αγροτικος να ηταν , τι παραιτηθηκε για να μπει στο υποθργειο...? θα παραμεινει ΔΕ? η θα παρουσισει το πτυχιακι τοθ, την ειδικοτητα τοθ μετα, κ θα μπει στο δημοσι σε κανεν νεκροτομειο να βολευτει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.