Jump to content

ΑΔΕΙΑ ΑΠΟ ΣΤΡΑΤΟ


fugi

Recommended Posts

Αν μπορεί κάποιος να μας πει τι παίζει με τις άδειες στο στρατό.

Είμαι άσχετος. Μπαίνω στρατό ξηράς και με ενδιαφέρει (ακόμα δεν μπήκα :splaaaats: ) να μάθω πόση άδεια δικαιούμαι. Δηλ από τους 12 μήνες πόσες μέρες συνολικά θα'μαι εκτός.

Εχω ακούσει διάφορα αλλά θέλω μια εμπεριστατωμένη άποψη αποκλειστικά για την άδεια, από κάποιον που ξέρει.

Υπόψην:

emcrybaby

ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΥΣΜΑΑΑΑΑ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλέ μου ψάρακα,

είναι σύνολο 18 ημέρες αλλά τις τρεις τις χάνεις στην ορκωμοσία.

σε αυτές πρόσθεσε και τα οδοιπορικά

τώρα, μπορεί να προκύψουν και κάποιες μη βυσματικές

πχ, στο κέντρο μας αφήναν ένα Σ/Κ άδεια

μου δώσανε 3 ημέρες άγραφες για να πάρω κάποια φάρμακα από το 401

και μια τιμητική 10ήμερη στη δεύτερη μετάθεση

κοινώς, φρόντισε να απολαύσεις την εμπειρία του στρατού

γιατί δε θα την ξαναπετύχεις

άντε βρε , και καλός πολίτης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλέ μου ψάρακα,

είναι σύνολο 18 ημέρες αλλά τις τρεις τις χάνεις στην ορκωμοσία.

σε αυτές πρόσθεσε και τα οδοιπορικά

τώρα, μπορεί να προκύψουν και κάποιες μη βυσματικές

πχ, στο κέντρο μας αφήναν ένα Σ/Κ άδεια

μου δώσανε 3 ημέρες άγραφες για να πάρω κάποια φάρμακα από το 401

και μια τιμητική 10ήμερη στη δεύτερη μετάθεση

κοινώς, φρόντισε να απολαύσεις την εμπειρία του στρατού

γιατί δε θα την ξαναπετύχεις

άντε βρε , και καλός πολίτης

Ευχαριστώ agomahodas για τη γρήγορη κ κατατοπιστική απάντηση. Κάτι ακόμα, αν μπορείς...

1)Είναι προτιμότερο να πάρω όλη την άδεια στο τέλος για να φύγω κανά μήνα πιο νωρίς ή ενδιάμεσα?

Αν το 2ο, συμφέρει να τη σπάσω σε 3ήμερα 'η μονομιάς 15 μέρες γεια σας?

2)Και κάτι ακόμα τιμητικές παίρνεις έυκολα και πόσες συνήθως?Αν σε συμπαθήσει ο διοικητής (γιατρός γαρ :splats: ) μπορεί να καβαντζώσεις και καμμιά 15αριά μερούλες ακόμα?

3)Παίζει άδεια εκπαιδευτική?Αν ναι πόσες μέρες?

Ευχαριστώ από πριν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στην πρώτη μετάθεση δεν ήθελα να πάρω άδεια (Ρόδος γαρ)

στη δεύτερη μετάθεση και να ήθελα δε μου δίνανε, χαχαχα

ο προηγούμενος διοικητής άφηνε τους γιατρούς εναλλάξ να φεύγουν τα Σαββατοκύριακα

αυτός που είχα εγώ δεν είχε και πολλές επιλογές γιατί είχε μόνο ένα γιατρό

μου έδωσε μια δεκαήμερη τιμητική και με έβγαλε και στην αναφορά για να ζητήσει συγγνώμη

γενικά πολλά μπορούν να γίνουν

δες πρώτα την κατάσταση και μετά κρίνε

μην τα μυρμυρίζεις πολύ γιατί θα πελαγώσεις

αφού δε μπορείς να το αποφύγεις απόλαυσέ το

κουλά: πχ όσοι είχαν τελειώσει Ιταλία κατέβηκαν κάποια στιγμή Αθήνα

για μια θέση στην Ιταλία (έδρα ΝΑΤΟ) η οποία ήταν κι έμμισθη

ε, και το καθυστέρησαν οι ίδιοι 3 εβδομάδες

αν και ξέραν από την αρχή ποιος θα πάει

μουά, όσοι είχαμε άσθμα στην Άρτα, στην επανεξέταση στο 401 μας άφησε να φύγουμε από Πέμπτη και να γυρίσουμε την

επόμενη Τετάρτη, αφού δεν ήθελε να χρεωθεί κίνηση

κι άλλα πολλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στην πρώτη μετάθεση δεν ήθελα να πάρω άδεια (Ρόδος γαρ)

στη δεύτερη μετάθεση και να ήθελα δε μου δίνανε, χαχαχα

ο προηγούμενος διοικητής άφηνε τους γιατρούς εναλλάξ να φεύγουν τα Σαββατοκύριακα

αυτός που είχα εγώ δεν είχε και πολλές επιλογές γιατί είχε μόνο ένα γιατρό

μου έδωσε μια δεκαήμερη τιμητική και με έβγαλε και στην αναφορά για να ζητήσει συγγνώμη

γενικά πολλά μπορούν να γίνουν

δες πρώτα την κατάσταση και μετά κρίνε

μην τα μυρμυρίζεις πολύ γιατί θα πελαγώσεις

αφού δε μπορείς να το αποφύγεις απόλαυσέ το

κουλά: πχ όσοι είχαν τελειώσει Ιταλία κατέβηκαν κάποια στιγμή Αθήνα

για μια θέση στην Ιταλία (έδρα ΝΑΤΟ) η οποία ήταν κι έμμισθη

ε, και το καθυστέρησαν οι ίδιοι 3 εβδομάδες

αν και ξέραν από την αρχή ποιος θα πάει

μουά, όσοι είχαμε άσθμα στην Άρτα, στην επανεξέταση στο 401 μας άφησε να φύγουμε από Πέμπτη και να γυρίσουμε την

επόμενη Τετάρτη, αφού δεν ήθελε να χρεωθεί κίνηση

κι άλλα πολλά

Για την εκπαιδευτική άδεια ξέρει κανείς τίποτα? Thanks

Τροποποιήθηκε από fugi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εκτός από την κανονική δικαιούσαι και 18 μέρες ειδική, η οποία μπορεί να είναι:

1) αγροτική: πρέπει ένας γονιός σου ή εσύ να έχετε ως κύριο επάγγελμα αγρότης

2) φοιτητική: είναι η εκπαιδευτική, βλακεία, επειδή σου δίνουν μία μέρα και μόνο όταν δίνεις μάθημα, άντε και μία προαναχώρηση. Δηλαδή δεν μπορείς να πάρεις μαζεμένες

3) αναρρωτική: χρειάζεται νοηλεία σε στρατιωτικό νοσοκομείο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κουλά: πχ όσοι είχαν τελειώσει Ιταλία κατέβηκαν κάποια στιγμή Αθήνα

για μια θέση στην Ιταλία (έδρα ΝΑΤΟ) η οποία ήταν κι έμμισθη

Αχ...Μη μου τα θυμιζεις...Για μια ΕΣΣΟ εχασα τη τοποθετηση στο στρατηγειο της Ναπολης...Μια ΕΣΣΟ νεοτερος επρεπε να ειμαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2) φοιτητική: είναι η εκπαιδευτική, βλακεία, επειδή σου δίνουν μία μέρα και μόνο όταν δίνεις μάθημα, άντε και μία προαναχώρηση. Δηλαδή δεν μπορείς να πάρεις μαζεμένες

επειδη διαβασα τη στρατιωτικη νομοθεσια γιατι και μενα τα ιδια κουλα μου λεγαν στο 1ο γραφειο,

τελικα δικαιουσαι 3 μερες για καθε μάθημα που δίνεις, οποτε αν πχ δινεις 5

μαθηματα ασχετα με τι κενό εχουν μεταξύ τους

παίρνεις 3 χ 5 = 15 ωραιες μερουλες (όπως πήρα εγώ...., αν θέλαν ας μη μου τις δίναν...)

καλη θητεία φιλε

μην αγχώνεσαι

οι γιατροι δεν κανουν το στρατο που κάνουν οι υπόλοιποι στρατιωτες.

Τροποποιήθηκε από tsatsos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιζει επισης ρολο και αν θα πας μετατιθεμενος στον αγαπημενο Εβρο,οπου ισχυουν οι τιμητικες {αγραφες} Εβρου πχ μια τιμητικη για καθε μια κανονικη ημερα αδειας η' μια τιμητικη για καθε δυο κανονικες κοκ,αναλογα παντα με τα χουγια του δ/κα...

Προσπαθησε παντως να μην αφησεις μεγαλη αδεια για το τελος και να εχεις ηδη παρει τις περισσοτερες ημερες σε ενα ευλογο απο το λελοχαρτο διαστημα,γιατι μεχρι το τελος δεν ξερεις πως ερχονται τα πραγματα.

Τροποποιήθηκε από Ulysses
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κουλά: πχ όσοι είχαν τελειώσει Ιταλία κατέβηκαν κάποια στιγμή Αθήνα

για μια θέση στην Ιταλία (έδρα ΝΑΤΟ) η οποία ήταν κι έμμισθη

Αχ...Μη μου τα θυμιζεις...Για μια ΕΣΣΟ εχασα τη τοποθετηση στο στρατηγειο της Ναπολης...Μια ΕΣΣΟ νεοτερος επρεπε να ειμαι...

...γκούχου γκούχου...

ήσουν κι εσύ βαπτιστήρι του Ντούβα?????

Ευχαριστώ όλους σας για την κατατοπιστική απάντηση. Άντε και καλή μου θητεία...

σχετικά με την εκπαιδευτική, ειλικρινά δε σε καταλαβαίνω...

αν δεν έχεις πτυχίο, δε γίνεσαι ιατρός

εκτός κι αν έχεις ΤΟ ΒΥΣΜΑ

οπότε τι σε νοιάζουν εκπαιδευτικές και μλκ...????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...γκούχου γκούχου...

ήσουν κι εσύ βαπτιστήρι του Ντούβα?????

...βαπτιστηρι του Ντουβα δεν ημουν (και αν ''ηταν'' καποιος για ποιο λογο να μην ειναι ακομα; :rolleyes: ), αλλα πληρουσα ολα τα προσοντα για να παω (και με το παραπανω)...Πληροφοριακα, δεν ειμαι τοσο ''παλιος'', προσφατα απολυθηκα, Α/ΓΕΣ ειναι ο Γραψας και ειχα, εκτος απο τα προσοντα, αρκετα ''χοντρο βυσμα''...Δεν ειχα τη καταλληλη ΕΣΣΟ που ελεγε η διαταγη...('Η ισως το βυσμα μου να μην ειχε το αναλογο ''παχος'' ωστε να αλλαξω ΚΑΙ τη διαταγη).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ελπίζω να μην με παρεξήγησες, απλά συνέχιζα αυτό που είχα αναφέρει

η κατάσταση ήταν λίγο παρωδία

κατέβηκαν γύρω στα 30 παιδιά

και ξέραν από την αρχή πως τη θέση θα πάρει ο βαπτιστήρας

αλλά κατάφεραν (και μπράβο τους) να καθυστερήσουν 3 εβδομάδες και για να κάνουν τις εξετάσεις στο 401.

Είχε κατέβει και ο συνάδελφος από το διπλανό στρατόπεδο

και γύρισε στις 2,5 εβδομάδες επειδή ένιωθε ο άνθρωπος πως με έχωνε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup agomahodas δεν υπαρχει κατι να παρεξηγησω. :) Μετα απο 2,5 εβδομαδες θυμηθηκε ο αλλος οτι υπαρχεις και συ στο διπλανο στρατοπεδο και οτι σε χωνει; Ποσο απογοητευτικο ειναι, πραγματικα, το ''χωσιμο'' που ''παιζει'' στη καραβανοπεριοδο aka θητεια της ζωης μας μεταξυ συναδελφων...Δυστυχως ο στρατος, αν και διαρκει μονο ενα χρονο πια, εχει αρκετα πραγματακια να διδαξει ακομα και σε μας τους γιατρους...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup agomahodas δεν υπαρχει κατι να παρεξηγησω. :) Μετα απο 2,5 εβδομαδες θυμηθηκε ο αλλος οτι υπαρχεις και συ στο διπλανο στρατοπεδο και οτι σε χωνει; Ποσο απογοητευτικο ειναι, πραγματικα, το ''χωσιμο'' που ''παιζει'' στη καραβανοπεριοδο aka θητεια της ζωης μας μεταξυ συναδελφων...Δυστυχως ο στρατος, αν και διαρκει μονο ενα χρονο πια, εχει αρκετα πραγματακια να διδαξει ακομα και σε μας τους γιατρους...

πάλι παρεξήγηση,

το παιδί ήταν φίλος καλός

και όταν ήρθε το χαρτί το έδειξε σε μένα και έναν άλλο συνάδελφο

και του είπαμε να μην το σκέπτεται καν

μακάρι να μας καθόταν κι εμάς κάτι τέτοιο

ούτως ή άλλως μόνο αν αρρώσταινε κανά παιδί με ζητούσαν (δηλαδή μία στις τόσες)

ε, ο συνάδερφος ένιωθε άσχημα, ότι μας χώνει

κι ήρθε πριν τελειώσουν οι εξετάσεις

παρ'ότι Αθηναίος

Στο στρατό ονειρεύεσαι να σου κάτσει κάτι τέτοιο

οπότε, ότι θα ήθελα για μένα, δε μπορώ να το αρνηθώ για το φίλο μου

(και για να θέλει να επιστρέψει κι αυτός, μη νομίζεις πως κακοπερνούσαμε Σεπτέμβρη στη Ρόδο!!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνω οτι η Ροδος ειναι ΤΟ νησι αλλα

"... τ'ονομα του η αιτια

Διδυμοτειχο blues

τρυπα στην γεωγραφια

Διδυμοτειχο blues

αδειανη φωτογραφια

του παραλογου η θητεια

αγχωμενη μ _ _ _ _ _ α

Διδυμοτειχο blues... ''

μου ζητηθηκε να κανω edit λογω υβριστικου και προσβλητικου περιεχομενου του τραγουδιου του Λαυρεντη Μαχαιριτσα.

Καποιοι κατα την διαρκεια της θητειας χρειαζονταν μπογια να τους μαζεψει,αλλα ο Ε.Σ ηταν πολυ ανεκτικος με τους γιωταδες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς πόσο διαρκεί η βασική στην αεροπορία?Μπαίνω αρχές Αυγ(μάλλον 3-8) και 25 Αυγ παντρεύεται ο κολλητός μου.Αν δεν προλαβαίνω παίζει κανένας τρόπος να γίνει η δουλειά???

PS:Μην αρχίσετε να πετάτε ντομάτες ρε παιδιά για το θράσος της ερώτησης.Το ρωτώ γιατί το συγκεκριμένο άτομο είναι σαν αδερφός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς πόσο διαρκεί η βασική στην αεροπορία?Μπαίνω αρχές Αυγ(μάλλον 3-8) και 25 Αυγ παντρεύεται ο κολλητός μου.Αν δεν προλαβαίνω παίζει κανένας τρόπος να γίνει η δουλειά???

PS:Μην αρχίσετε να πετάτε ντομάτες ρε παιδιά για το θράσος της ερώτησης.Το ρωτώ γιατί το συγκεκριμένο άτομο είναι σαν αδερφός...

Δεν εχει σημασια ποσο διαρκει η βασικη εκπαιδευση οσο το σε ποσες μερες θα ορκιστειτε...Μεχρι την ορκομωσια πολυ δυσκολα σε οποιοδηποτε οπλο και σωμα νεοσυλλεκτος παιρνει αδεια...Στην αεροπορια εχω την εντυπωση οτι η ορκομωσια ερχεται πιο αργα απο οτι στο στρατο...Για να μη σου λεω παπατζιλικια ομως εγω, καλυτερα ας απαντησει καποιος σμηνιτης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλα ρε πολυμπριζο nok... Ποσα βυσματα εχεις ρε φιλε?? Γιατρος στην Αεροπορια?? :splats: τη ζηταγες...

Παντως επι της ουσιας, πριν την ορκωμοσια, βγαινεις μονο με αναβολη... Μετα δυσκολα, αλλα αμα παρεις και κανα τηλεφωνακι στα βυσματα σου που ναι και χοντρα κατι θα γινει... Οσο για το ποσες μερες ειναι μεχρι την ορκωμοσια νομιζω ειναι 40, αλλα παιζει να εγινε οσο και στο στρατο δηλαδη 18

Τροποποιήθηκε από priapus
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
2) φοιτητική: είναι η εκπαιδευτική, βλακεία, επειδή σου δίνουν μία μέρα και μόνο όταν δίνεις μάθημα, άντε και μία προαναχώρηση. Δηλαδή δεν μπορείς να πάρεις μαζεμένες

επειδη διαβασα τη στρατιωτικη νομοθεσια γιατι και μενα τα ιδια κουλα μου λεγαν στο 1ο γραφειο,

τελικα δικαιουσαι 3 μερες για καθε μάθημα που δίνεις, οποτε αν πχ δινεις 5

μαθηματα ασχετα με τι κενό εχουν μεταξύ τους

παίρνεις 3 χ 5 = 15 ωραιες μερουλες (όπως πήρα εγώ...., αν θέλαν ας μη μου τις δίναν...)

καλη θητεία φιλε

μην αγχώνεσαι

οι γιατροι δεν κανουν το στρατο που κάνουν οι υπόλοιποι στρατιωτες.

όχι πάντα.....μερικοί ας πούμε, πήξανε!! Είναι θέμα Διοικητή. Εγώ δεν πήρα ούτε μισή μέρα τιμητική (γιατρός γαρ), ούτε μισή ώρα οδοιπορικά. Όλα προβλεπόμενα. Όπλο, κράνος, εξάρτυση, πορεία κανονικά και προβλεπόμενα και στο τέλος της πορείας βολή.

φορούσα το κράνος με το σταυρό στη μέση.........κυριολεκτικά για να μου στείλουν τη σφαίρα συστημένη!!!

Άλλοι φίλοι μου, στον Έβρο που ήμουν κι εγώ, περάσανε ζάχαρη. Μέχρι και ουισκάκι με το διοικητή τους πίνανε στις...νυχτερινές!!

Είναι θέμα Διοικητή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς είναι πλέον αχρείαστο αλλά η εκπαίδευση στην αεροπορία ειναι 3 εβδομάδες περίπου..

δλδ περίπου 23+/-μέρες,ανάλογα.Η Γ σειρά μπήκε αργότερα νομίζω τελικά,αλλά πήρε ΤΗΝ άδεια.

Σίγουρα γιατρός και στην αεροπορία ακούγεται καλά,αλλά δεν είναι και τόσο.Κάποιοι θα περάσουν μέλι,άλλοι όμως τραβάνε το κουπί για τους προηγούμενους.Αν φας Π.Μ. στη μάπα μόνος σου έχεις την αίσθηση ότι δουλέυεις σε προεκλογικό γραφείο....

Επίσης για τις σειρές -νομίζω- μέχρι και το 2007 ισχύει η ολυμπιακή άδεια

για τους εθελοντές των ολυμπιακών αγώνων.Έιναι 20 μέρες που τις παίρνεις ή όλες μαζί ή σπασμένες σε 2 δεκαήμερα.Χρειάζεται μια βεβαίωση από τα γραφεία του 2004(στο Μαρούσι

κοντά στη γέφυρα με το λογότυπο) και την πιστοποίηση σου(το καρτελάκι εισόδου στις εγκαταστάσεις).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
2) φοιτητική: είναι η εκπαιδευτική, βλακεία, επειδή σου δίνουν μία μέρα και μόνο όταν δίνεις μάθημα, άντε και μία προαναχώρηση. Δηλαδή δεν μπορείς να πάρεις μαζεμένες

επειδη διαβασα τη στρατιωτικη νομοθεσια γιατι και μενα τα ιδια κουλα μου λεγαν στο 1ο γραφειο,

τελικα δικαιουσαι 3 μερες για καθε μάθημα που δίνεις, οποτε αν πχ δινεις 5

μαθηματα ασχετα με τι κενό εχουν μεταξύ τους

παίρνεις 3 χ 5 = 15 ωραιες μερουλες (όπως πήρα εγώ...., αν θέλαν ας μη μου τις δίναν...)

καλη θητεία φιλε

μην αγχώνεσαι

οι γιατροι δεν κανουν το στρατο που κάνουν οι υπόλοιποι στρατιωτες.

όχι πάντα.....μερικοί ας πούμε, πήξανε!! Είναι θέμα Διοικητή. Εγώ δεν πήρα ούτε μισή μέρα τιμητική (γιατρός γαρ), ούτε μισή ώρα οδοιπορικά. Όλα προβλεπόμενα. Όπλο, κράνος, εξάρτυση, πορεία κανονικά και προβλεπόμενα και στο τέλος της πορείας βολή.

φορούσα το κράνος με το σταυρό στη μέση.........κυριολεκτικά για να μου στείλουν τη σφαίρα συστημένη!!!

Άλλοι φίλοι μου, στον Έβρο που ήμουν κι εγώ, περάσανε ζάχαρη. Μέχρι και ουισκάκι με το διοικητή τους πίνανε στις...νυχτερινές!!

Είναι θέμα Διοικητή.

ειναι θεμα διοικητη καθαρα.... αν ο αλλος ειναι μαλακας δεν παυει να ειναι μαλακας ακομα και με τον γιατρο.....γενικα ομως οι πιο πολοι ειναι καλοι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Έλα ρε Τάσο κόψε την πλάκα...ακούς εκεί...

βεβαια υπαρχουνε και εξαιρεσεις......

Τέλος φιλε...τελοςςςςςςςςςςςςςςςςς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.