Jump to content

Πού είναι οι πρώτες 600 θέσεις ειδικευομένων;;;


Recommended Posts

Συγχαρητήρια παιδιά για το FORUM των GReekMeds! Μήπως ξέρει κάποιος κάτι για τις πρώτες 600 θέσεις ειδικευομένων ιατρών ;Πάντως εγώ μίλησα με κάποια υπάλληλο στο Υπουργείο και μου είπε ότι οι πρώτες 289 θέσεις είναι στο ΚΕΣΥ για έγκριση και οι επόμενες 300 έχουν καθοριστεί, απλά δεν είναι ανακοινώσιμες!!! Και ρώτησα πότε θα ανακοινωθούν και μου απαντησε ότι δεν γνωρίζει! Υπάρχει κάποια επιπλέον ενημέρωση;;; emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H υπάλληλος που ρώτησες σε ποιο γραφείο εργάζεται?

Γιατί αν δεν δουλεύει στο Σύστασης Νέων Μονάδων Υγείας με Προϊστάμενη την κα Τσαούση μάλλον είναι μούσια αυτά που λέει....

Εδώ ο Γιαννόπουλος παγώνει τις νέες θέσεις ειδικευομένων με την εγκύκλιο που έχει αποστείλει προς όλα τα νοσοκομεία της χώρας για

καθορισμό των αναγκών σε ειδικευόμενους με προθεσμία υποβολής απαντήσεων αρχές Ιουνίου.........Δες σχετικό τόπικ του σαιτ με συνάδελφο που σκάναρε την εγκύκλιο

και την δημοσιοποίησε. Να ναι καλά. Για να ξεστραβωνόμαστε.

Μυρίζει πάγωμα η κατάσταση.

Με το ζόρι οι 289, με τα χίλια ζόρια οι άλλες 300.

Αδύνατες οι υπόλοιπες και μη-υλοποιήσιμες .

Κοιτάξτε και ξυπνήστε με τους 13 νέους ειδικευόμενους του Αττικού Οφθαλμολογίας.

Σε ντε-τε......

Σεμνά και ταπεινά.........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H υπάλληλος που ρώτησες σε ποιο γραφείο εργάζεται?

Γιατί αν δεν δουλεύει στο Σύστασης Νέων Μονάδων Υγείας με Προϊστάμενη την κα Τσαούση μάλλον είναι μούσια αυτά που λέει....

Εδώ ο Γιαννόπουλος παγώνει τις νέες θέσεις ειδικευομένων με την εγκύκλιο που έχει αποστείλει προς όλα τα νοσοκομεία της χώρας για

καθορισμό των αναγκών σε ειδικευόμενους με προθεσμία υποβολής απαντήσεων αρχές Ιουνίου.........Δες σχετικό τόπικ του σαιτ με συνάδελφο που σκάναρε την εγκύκλιο

και την δημοσιοποίησε. Να ναι καλά. Για να ξεστραβωνόμαστε.

Μυρίζει πάγωμα η κατάσταση.

Με το ζόρι οι 289, με τα χίλια ζόρια οι άλλες 300.

Αδύνατες οι υπόλοιπες και μη-υλοποιήσιμες .

Κοιτάξτε και ξυπνήστε με τους 13 νέους ειδικευόμενους του Αττικού Οφθαλμολογίας.

Σε ντε-τε......

Σεμνά και ταπεινά.........

Πήρα τηλέφωνο στο Υπουργείο και ζήτησα την υπηρεσία που ασχολείται με τη σύσταση θέσεων ειδικευομένων ιατρών!Πιθανόν να είναι το τμήμα Σύστασης Νέων Μονάδων Υγείας, αλλά δεν το ξέρω! Αν θέλεις και σε ενδιαφέρει τσέκαρε το να διασταυρώσουμε τι ακριβώς ισχύει! Πάντως γενικά οι νέες θέσεις φαίνεται ότι παγώνουν! Ένα είναι σίγουρο οι 13 ειδικευόμενοι στο ΑΤΤΙΚΟΝ θα έχουν πολλή δουλειά....στα τακτικά Εξωτερικά Ιατρεία χωρίς εφημερία....!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτάξτε και ξυπνήστε με τους 13 νέους ειδικευόμενους του Αττικού Οφθαλμολογίας.

κοιτάζοντας τα ΦΕΚ τις περασμένης εβδομάδαςνα σε ενημερώσω , αν δεν το ξέρεις ήδη, ότι περάσαν 3 θέσεις οφθαλμολογίας στο αττικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτάξτε και ξυπνήστε με τους 13 νέους ειδικευόμενους του Αττικού Οφθαλμολογίας.

κοιτάζοντας τα ΦΕΚ τις περασμένης εβδομάδαςνα σε ενημερώσω , αν δεν το ξέρεις ήδη, ότι περάσαν 3 θέσεις οφθαλμολογίας στο αττικό

Καποιοι περιμενουν 4 μεχρι 6 χρονια οφθαλμολογια κ αυτοι που αρχιζουν τωρα στο αττικο περιπου 1 χρονο.αν δε εν ειναι αυτο σκανδαλο τοτε τι ειναι,,?αλλα το πιο γελιο ηταν η κληρωση που ειχε γινει για μια,την πρωτη θεση οφθ στο αττικο.κανεις δεν ελεγε ποσες τελικα θεσεις θα ανοιξουν και αν ηθελες να μπεις στη νεα λιστα θα επρεπε να βγεις απο τη δικη σου πριν ακομα μαθεις τα αποτελεσματα της κληρωσης...αν πχ εχεις κληρωθει στη δευτερη η στην εκατοστη θεση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανεις δεν ελεγε ποσες τελικα θεσεις θα ανοιξουν και αν ηθελες να μπεις στη νεα λιστα θα επρεπε να βγεις απο τη δικη σου πριν ακομα μαθεις τα αποτελεσματα της κληρωσης...αν πχ εχεις κληρωθει στη δευτερη η στην εκατοστη θεση

τι είναι αυτα????????

στην ουγκαντα ζούμε???

όπου δημιουργούνται θέσεις οπου πριν δεν έγινε καθόλου ειδικότητα, τότε γίνεται κλήρωση μεταξύ των ενδιαφερομένων χωρις να χάνουν την υπάρχουσα αίτηση τους που εκκρεμεί σε άλλο νοσοκομειο.

Ξεκάθαρο και γνωστο και εξακριβωμένο σε τοσες διευθύνσεις υγείας που έγιναν κληρώσεις για τις θέσεις γεν.ιατρικής που ανοίγαν σε νοσοκομεια που πριν δεν έδιναν τη συγκεκριμένη ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι είναι αυτα????????

στην ουγκαντα ζούμε???

όπου δημιουργούνται θέσεις οπου πριν δεν έγινε καθόλου ειδικότητα, τότε γίνεται κλήρωση μεταξύ των ενδιαφερομένων χωρις να χάνουν την υπάρχουσα αίτηση τους που εκκρεμεί σε άλλο νοσοκομειο.

Ξεκάθαρο και γνωστο και εξακριβωμένο σε τοσες διευθύνσεις υγείας που έγιναν κληρώσεις για τις θέσεις γεν.ιατρικής που ανοίγαν σε νοσοκομεια που πριν δεν έδιναν τη συγκεκριμένη ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΙΝΕ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΛΕΩ...

Και να μην ξεχνάμε και την άλλη, ίσως καλύρερη, ομορφιά..

Για να δημιουργηθούν αυτές οι θέσεις, κοπηκαν ισάριθμες από την επαρχία, αλλά από ΑΛΛΕΣ ειδικότητες..

Φλώρινα, Σέρρες, κλπ και ορθοπεδική, μ/γ, χειρουργική, κλπ..

Κατ'αυτό τον τρόπο δεν χρειάστηκε να επιβαρυνθεί ο προϋπολογισμός του υπουργείου και κατ'επέκταση να χρειαστεί έγκριση από το υπουργείο οικονομικών..

Δεν έπρεπε απλά να βολευτούν κάποια παιδιά, έπρεπε να γίνει και το δυνατόν συντομότερα..

Όταν πρέπει κάτι να γίνει γρήγορα, γίνεται..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΙΝΕ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΛΕΩ...

Ναι έτσι είναι όπως τα λέει ο McGyver! Δλδ. τι έκαναν οι κερατάδες βρε; Ενώ ήσουν γραμμένος σε λίστα αναμονής είχες το δικαίωμα να πάρεις μέρος στην κλήρωση αφού βέβαια πληρούσες τις προϋποθέσεις για τις ειδικότητες με 2 μέρη, σε αυτές με ενιαία τοποθέτηση δεν υπήρχαν προϋποθέσεις όπως είναι ευνόητο. Μέχρι εδώ καλά....στο χαρτί/αίτηση που σου έδιναν να συμπληρώσεις σε ανάγκαζαν εφόσον κληρωθείς σε αυτόματη διαγραφή από την λίστα που ήσουν γραμμένος(λογικό μια και θα διοριζόσουν στην θέση που κληρώθηκες αφού αποδείχθηκες τόσο κωλ....φαρδος) αλλά παράλληλα σε ανάγκαζαν να αποφασίσεις τι θα κάνεις σε περίπτωση που δεν κληρωθείς, τουτέστιν: 1) θα μείνεις στην νέα λίστα αναμονής που θα διαμορφωθεί αλλά θα διαγραφείς αυτόματα από την λίστα που είσαι γραμμένος και μάλιστα υπηρεσιακά ή 2)θα παραμείνεις στην λίστα που είσαι ήδη γραμμένος χωρίς παραμονή όμως στην νεοδιαμορφοθείσα λίστα. Ή το ένα η το άλλο δλδ.

Όπως καταλαβαίνεται πρόκειται για colpo groso για να μπουν στη λίστα αυτοί με την εσωτερική πληροφόρηση. Το αποτέλεσμα ήταν το αναμενόμενο, το 99% από αυτούς που κληρώθηκαν επέλεγαν την 2 εναλλακτική και εκτός από το άτομο που πήρε την θέση(εντελώς θέμα τύχης) οι άλλοι ήταν οι ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΕΣ που ήξεραν κάτι παραπάνω. Έτσι για αυτούς δεν είχε σημασία αν θα κληρωθούν στη θέση 10 η 49 αφού στο τέλος έμειναν αυτοί και αυτοί. Βέβαια κάποιος νέος σε οποιαδήποτε λίστα με πολλά χρόνια αναμονής μπροστά του θα έπρεπε να το υποψιαστεί αυτό( εγώ το υποψιάστηκα αλλά είχα πολλά να χάσω αφού έγραφα ήδη αρκετά χρονάκια αναμονής και είχε μπει πολύς λαός πίσω μου). Δεν αποκλείεται κάποιοι τέτοιοι να επωφεληθήκαν. Θα έπρεπε κανονικά αφού βγουν τα αποτελέσματα και δει κάποιος την θέση του τότε να αποφασίσει αν θέλει να διαγραφεί από την λίστα που βρίσκεται η όχι. Αυτό που έγινε ήταν ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που έγινε και γίνεται καθημερινά στη χώρα μας είναι το αποτέλεσμα της ανυπαρξίας συστήματος κατάληψης εκπαιδευτικής θέσης μέσω αντικειμενικής αξιολόγησης. Είναι ακόμη το αποτέλεσμα της ανυπαρξίας του ΚΕΣΥ, το οποίο σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα ήταν όργανο ανεξάρτητο κυβερνήσεων, που θα όριζε τους κανόνες του παιχνιδιού ανεξάρτητα. Θα βγάλω το καπέλο σε οποιαδήποτε κυβέρνηση αποφασίσει ότι τα περί 'πολιτικού κόστους΄ είναι αηδίες και θα ορίσει ένα ανεξάρτητο όργανο σε ό,τι αφορά την εκπαίδευση των ιατρών. Τόσο δύσκολο είναι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις δει δηλ. εσύ στην Ελλάδα ανεξάρτητο όργανο για το ο,τιδήποτε?

Πριν μερικά χρόνια θελήσαμε στην πολυκατοικία μας να ζητήσουμε επιπλέον έλεγχο για ακτινοπροστασία σε ένα νέο ακτινολογικό εργαστήριο που είχε μόλις επεκταθεί και φέρει νέα μηχανήματα ... είχε ήδη πάρει άδεια (από το Δημόκριτο) και ποιον λες να έφεραν να το ''ελέγξει''? 'Αλλο κλιμάκιο του Δημόκριτου!!! Να μη σου πω τώρα ότι κατέληξαν άμεσα στο ότι όλα ήταν εντάξει ... στέκομαι απλά στο πόσο ηλίθιοι νοιώσαμε μερικοί όταν καταλάβαμε ακριβώς ποιοι θα έλεγχαν ποιους :rolleyes:

Δεν υπάρχει τπτ σ΄αυτή τη χώρα που να αξίζει τον χαρακτηρισμό ανεξάρτητο. Τπτ απολύτως.

Καλή σας μέρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που έγινε και γίνεται καθημερινά στη χώρα μας είναι το αποτέλεσμα της ανυπαρξίας συστήματος κατάληψης εκπαιδευτικής θέσης μέσω αντικειμενικής αξιολόγησης.

Έχεις απόλυτο δίκαιο! ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με το Υπουργείο Υγείας, το πρώτο πακέτο των 289 θέσεων ειδικευομένων

εγκρίθηκε επιτέλους από το ΚΕΣΥ (όλες οι θέσεις) και επέστρεψε στο ΥπΥγείας για υπογραφή από τον Υπουργό.

Μετά θα πάει για υπογραφή στο ΥπΟικονομικών για υπογραφή εφόσον υπάρχουν τα αντίστοιχα κονδύλια και

επιστρέφει στο ΥπΥγείας για να βγει σε ΦΕΚ.

Θα επιβαρύνει τον κρατικό προϋπολογισμό.

Αντίθετα με κάτι άλλες θέσεις από μετατροπή για εκλεκτούς, βυσματούχους, άνευ χρώματος, επώνυμους "συναδέλφους".......

Ελλάδα.............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα νόμιζα ότι τα κονδύλια ήταν εξασφαλισμένα.

Ρε συ stap που σαι να μας ρίξεις μια ενημέρωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατι ακουσα οτι τα κονδύλια για το 2007 έχουν κατανεμηθεί και δεν υπαρχει αλλο χρήμα...οπότε οτι αλλαγη από 2008 και επειτα...

μπορεί να είναι αυτό αληθεια?

ξερει κανείς κατι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα...λοιπον ακουσα οτι οι θεσεις είναι στο υπουργείο οικονομικών και αναμενεται να εγκριθουν από στιγμή σε στιγμη...χτες -σημερα-αυριο ή κατι τετοιο...η πηγη μου είναι off the record. ξέρει καποιος κατι πιο επίσημο? κανενα πιο αξιοπιστο conne...?? embounce8emhelpemhelpme

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πρώτες 300 είναι σε καλό δρόμο, οι δεύτερες 300 είναι σε φάση μαγειρέματος και οι επόμενες 600... χμ. Κάποια στιγμή. Ίσως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την κλήρωση της οφθαλμολογίας να προσθέσω και κάτι άλλο: (όποιος ήταν εκεί μπορεί να το επιβεβαιώσει)

τοποθετήθηκαν τα χαρτάκια μέσα σε ένα κουτί από χαρτί φωτοτυπικού με αλφαβητική σειρά αφού διάβαζαν τις αλφαβητικές καταστάσεις και έριχναν ένα ένα τα χαρτάκια μέσα , αρχίζοντας από το Αλφα. στη συνέχεια και αφού γέμισε μέχρι πάνω το κουτί, η υπάλληλος εκεί απλά το ταρακούνησε 2φορές δεξιά αριστερά χωρίς να τα ανακατέψει με κανένα άλλο τρόπο. φυσικά επειδή το κουτί ήταν γεμάτο τα χαρτάκια παρέμειναν όλα έτσι ακριβώς όπως είχαν τοποθετηθεί, δηλαδή αλφαβητικά. στη συνέχεια με δείκτη και αντίχειρα τσιμπησε (το τονίζω γιατί ήταν πολύ χαρακτηριστική η κίνηση) από πάνω πάνω ένα χαρτάκι. Μαντέψτε τι γράμμα βγήκε από την κλήρωση!!! (αν θυμάμαι καλά ήταν Π) και σύνεχισαν να τραβάνε χαρτάκια με τον ίδιο τρόπο. Όλα τα πρώτα ονόματα ήταν από τα τελευταία γράμματα της αλφαβήτου.

Και σας ρωτάω: ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΕΊΧΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕ ΑΠΟ ΑΛΦΑ???????????

Απορώ όμως, γιατί ήταν παρόντες περί τους 200-300 και ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

Αφού ανεχόμαστε τέτοιου είδους διαδικασίες καλά να πάθουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά,εγώ κάθομαι εδώ με 3 νέους συναδέλφους και ρωτάνε που απευθύνονται για να μπουν στις όποιες τέτοιες κληρώσεις και τι προυποθέσεις πρέπει να πληρούν,όποιος θέλει ας πει γιατί εγώ ήμουν πάντα ανυποψίαστος (για να μην πω κάτι πιο βαρύ...).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά,εγώ κάθομαι εδώ με 3 νέους συναδέλφους και ρωτάνε που απευθύνονται για να μπουν στις όποιες τέτοιες κληρώσεις και τι προυποθέσεις πρέπει να πληρούν,όποιος θέλει ας πει γιατί εγώ ήμουν πάντα ανυποψίαστος (για να μην πω κάτι πιο βαρύ...).

σωστα.που γινονται οι κληρωσεις κ τι απαιτειται?ποια ειναι η διαδικασια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά,εγώ κάθομαι εδώ με 3 νέους συναδέλφους και ρωτάνε που απευθύνονται για να μπουν στις όποιες τέτοιες κληρώσεις και τι προυποθέσεις πρέπει να πληρούν,όποιος θέλει ας πει γιατί εγώ ήμουν πάντα ανυποψίαστος (για να μην πω κάτι πιο βαρύ...).

σωστα.που γινονται οι κληρωσεις κ τι απαιτειται?ποια ειναι η διαδικασια?

Πας στην νομαρχια και δηλωνεις για την θεση που σε ενδιαφερει προσκομιζοντας και τα κλασικα δικαιολογητικα. Αν εχεις δηλωσει και σε αλλο νοσοκομειο, κανεις και μια υπευθυνη δηλωση που γραφεις " εχω κανει δηλωση και στο ταδε νοσοκομειο και σε περιπτωση που δεν κληρωθω πρωτος, επιθυμω να παραμεινει σε ισχυ η δηλωση για το πρωτο νοσοκομειο"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά,εγώ κάθομαι εδώ με 3 νέους συναδέλφους και ρωτάνε που απευθύνονται για να μπουν στις όποιες τέτοιες κληρώσεις και τι προυποθέσεις πρέπει να πληρούν,όποιος θέλει ας πει γιατί εγώ ήμουν πάντα ανυποψίαστος (για να μην πω κάτι πιο βαρύ...).

σωστα.που γινονται οι κληρωσεις κ τι απαιτειται?ποια ειναι η διαδικασια?

Πας στην νομαρχια και δηλωνεις για την θεση που σε ενδιαφερει προσκομιζοντας και τα κλασικα δικαιολογητικα. Αν εχεις δηλωσει και σε αλλο νοσοκομειο, κανεις και μια υπευθυνη δηλωση που γραφεις " εχω κανει δηλωση και στο ταδε νοσοκομειο και σε περιπτωση που δεν κληρωθω πρωτος, επιθυμω να παραμεινει σε ισχυ η δηλωση για το πρωτο νοσοκομειο"

κ οι κληρωσεις που γινονται κ ποτε?κ στη νομαρχια λες οτι θελω να συμεττεχω για κληρωση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι οι πρώτες 289 θέσεις είναι ακόμη στο Υπουργείο Υγείας και δεν έχουν υπογραφεί από

τον Υπουργό, Υφυπουργό κλπ. Και μάλιστα δεν αναμένεται να γίνει πριν περάσουν καμιά 10 αριά μέρες, μπορεί μέχρι

το τέλος του μήνα. Φαίνεται ότι πάει μακριά η βαλίτσα χρονικά.......

Αυτό ως απάντηση στον συνάδελφο που άκουσε, είδε ή αισθάνθηκε υπογραφές από το Οικονομικών.....

Μακάρι μεγάλε, αλλά ακόμη από ότι φαίνεται παίζουν με τα νεύρα μας ακόμη και για τις πρώτες 289,

ενώ κάτι πακετάκια 3 ή παραπάνω θέσεων διεκπεραιώνονται σε χρόνο ρεκόρ με χαρακτήρα σεμνότητας και

εξέχουσας ταπεινότητας όπως προστάζουν τα ήθη και οι καιροί των ομολόγων.

Αν σκεφτούμε και τις εκλογές πολύ αμφιβάλλω αν θα τις βγάλουν σύντομα.

Υπομονή λοιπόν για αυτούς που τα επώνυμα τους είναι ανώνυμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.