Jump to content

Ερωτηση αναμονης για ειδικοτητα


drmdtsap

Recommended Posts

παιδιά από το site της νομαρχίας Αθηνών να υπολογίζω την αναμονή με βάση τον τελευταίο διορισθέντα ή με βάση τον τελευταίο "υπό διορισμό";;

emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κώστα, έχεις το ίδιο όνομα με τον Νομαρχιακο Συμβουλο-Αγροτικο Ιατρο...................... <_< <_< <_<

Εγώ είμαι..

Με τσακώσατε..

Επομένως Κωστα, πες μας τώρα τα καινούρια συμπεράσματά σου....γιατί τελικά έχασε και δεν εισεπραξε όσα της εξασφάλιζε η νομοθεσία και έμεινε άνεργη ενω θα μπορούσε να πληρωνόταν-βέβαια σε αυτό οφείλω να πω ότι δεν κατέχω τη νομοθεσία σχετικα με την εγκυμοσύνη και το αγροτικο

Δεν αναφερόμουνα στα φανερά..

Αν δεν πήρε κάτι κάτω από το τραπέζι, το δικαστήριο μας την κρίνει ένοχη για αφέλεια σε βαθμό κακουργήματος..

Δεν είπα μαλακία...

παιδιά από το site της νομαρχίας Αθηνών να υπολογίζω την αναμονή με βάση τον τελευταίο διορισθέντα ή με βάση τον τελευταίο "υπό διορισμό";;

emhelp

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο..

Ας υποθέσουμε ότι δίνει 7 θέσεις..

Μετράμε τους σε "αναμονή"..

Ας ξαναυποθέσουμε ότι είναι 10.

Άρα (μάντεψε: υποθετικά) θα είσαι 11ος.

11-7=4

Πάντα ήμουν καλός στα μαθηματικά..

Ξεκινάς όταν τελειώσει ο 4ος..

Ελπίζω να βοήθησα..

Υποθέτω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας υποθέσουμε ότι δίνει 7 θέσεις..

Μετράμε τους σε "αναμονή"..

Ας ξαναυποθέσουμε ότι είναι 10.

Άρα (μάντεψε: υποθετικά) θα είσαι 11ος.

11-7=4

Πάντα ήμουν καλός στα μαθηματικά..

Ξεκινάς όταν τελειώσει ο 4ος..

Αυτό πιστεύω ισχύει μόνο στη περίπτωση που οι αναμένοντες ζητάνε τα ίδια χρόνια ειδίκευσης. (στη πλειονότητα των περιπτώσεων, ειδικά για το γενικό μέρος, νομίζω δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο)

Το καλύτερο είναι να μάθει το χρόνο που αιτούνται όσοι βρίσκονται σε αναμονή και τις ακριβείς ημερομηνίες λήξης συμβάσεων των διορισμένων.

Αντιγράφω από παλιό ποστ στο e-doatap.gr....ίσως βοηθήσει....

"Στην πραγματικότητα, κάποιος αξιόπιστος τρόπος υπολογισμού του χρόνου για έναρξη ειδικότητας σε νοσοκομείο που ο αριθμός των σε αναμονή ιατρών ξεπερνά των διορισμένων (δηλαδή την πλειονότητα των σημερινών θέσεων) απλά, δεν υπάρχει. Είναι πολλοί οι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν την αύξηση ή αντίθετα μείωση του χρόνου.

Ο πλέον αξιόπιστος πάντως, αλλά ταυτόχρονα και δύσκολα εφαρμόσιμος για το σύνολο των νοσοκομείων, διότι είναι χρονοβόρος, είναι ο εξής:

1. Ζητάμε από τη Νομαρχία που ανήκει το νοσοκομείο, την πλήρη λίστα των σε αναμονή ιατρών και ταυτόχρονα τον χρόνο ειδίκευσης που αιτείται ο κάθε ένας από αυτούς. (αυτό το δίνει μόνο η νομαρχία και δεν υπάρχει θέμα προσωπικών δεδομένων, άλλωστε η Νομαρχία Αθηνών έχει δημοσιοποιήσει την συγκεκριμένη λίστα στην ιστοσελίδα της)

2. Ζητάμε από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου που μας ενδιαφέρει, την πλήρη λίστα των εν ενεργεία ιατρών της συγκεκριμένης ειδικότητας και ταυτόχρονα την ημερομηνία λήξης σύμβασης του καθενός. (αυτό στην περίπτωση που δεν το δίνει το γραφείο -πράγμα μάλλον σπάνιο- μπορούμε να ρωτήσουμε οι ίδιοι τους ειδικευόμενους να μας πουν. Βέβαια σε μεγάλο νοσοκομείο με πχ 20 θέσεις άντε να τους βρεις όλους, άλλα είναι είπαμε ο καλύτερος τρόπος υπολογισμού)

Εφόσον συγκεντρώσουμε και τα δύο μπορούμε εύκολα πλέον να υπολογίσουμε μόνοι μας τον καταραμένο χρόνο.

πχ Νοσοκομείο Κιλκίς (τυχαία και αυθαίρετα) δίνει πλήρη ειδικότητα Γενικής Χειρουργικής.

Σε αναμονή 5. Θέσεις 3.

Σε αναμονή: Νικολάου 1 χρ, Αντρέου 3 χρ, Γεωργίου Πλήρη, Ιωάννου 1 χρ, Κωνσταντίνου 3 χρ. (οπότε εγώ θα είμαι ο 6ος)

Θέσεις (δηλαδή διορισμένοι): Πέτρου λήξη 20/07/2008, Σπύρου λήξη 15/09/2009, Αθανασίου λήξη 20/12/2009.

Αποτέλεσμα (εάν υποθέσουμε, πάλι αυθαίρετα, 1 μήνα μεταξύ των διορισμών):

Νικολάου ξεκινά 20/08/2008 και λήγει 20/08/2009

Αντρέου ξεκινά 20/09/2009 και λήγει 20/09/2012 (αφού ο Νικολάου τελειώνει πριν τον Σπύρου)

Γεωργίου ξεκινά 15/10/2009 και λήγει 15/10/2015 (πλήρη)

Ιωάννου ξεκινά 20/01/2010 και λήγει 20/01/2011

Κωνσταντίνου ξεκινά 20/02/2011 και λήγει 20/02/2014 (στην θέση του Ιωάννου)

ΕΓΩ λοιπόν ξεκινώ στις 20/10/2012 και λήγει η σύμβαση σε όσα χρόνια δηλώσω (στη θέση του Αντρέου)

Αυτά χωρίς τα έκτακτα εγκυμοσύνης, παραιτήσεων, αλλαγής λίστας, ατυχημάτων και δυστυχημάτων (μακριά από εμάς) κτλ κτλ."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μοντέλο είναι κατά προσέγγιση.

Ασφαλώς και σε περιπτώσεις που υπάρχουν πολλές παραλλαγές ζητούμενου χρόνου ή απρόπτα στιην ειδίκευση, είναι ανακριβές.

Αυτό που λες εσύ, μπορεί να γίνει, όπως και έγραψες, μόνο αν ξέρεις ΟΛΟΥΣ τους χρόνουν που ζητάνε πάνω από σένα και διαβεβαίωση από το Θεό ότι δε θα υπάρξουν απρόβλεπτες αλλαγές..

ΥΓ. Μεγάλη μούφα τα φωτοβολταΙκά για μικρομεσαίους επενδυτές..

Φαντάζομαι θυμάσαι που αναφέρομαι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνούμε.

Έτσι όπως έχει η κατάσταση, κατά προσέγγιση είναι όλα τα μοντέλα. Μόνο που με το Σειρά-Θέσεις= Χρόνος αναμονής, στη δική μου περίπτωση σημαίνει 3 χρόνια απόκλιση από τον πραγματικό (σχετικό) χρόνο.

Υ.Γ 1 Εάν θυμάμαι λέει! LOL

Μόνο που εμείς δεν συμπεριλαμβανόμασταν στους μικρομεσαίους. Μιλάγαμε για πολλά μύρια! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνούμε.

Έτσι όπως έχει η κατάσταση, κατά προσέγγιση είναι όλα τα μοντέλα. Μόνο που με το Σειρά-Θέσεις= Χρόνος αναμονής, στη δική μου περίπτωση σημαίνει 3 χρόνια απόκλιση από τον πραγματικό (σχετικό) χρόνο.

Υ.Γ 1 Εάν θυμάμαι λέει! LOL

Μόνο που εμείς δεν συμπεριλαμβανόμασταν στους μικρομεσαίους. Μιλάγαμε για πολλά μύρια! emcolgate

thanx παιδιά. Απλώς δε ξέρω πόσο ρεαλιστικό είναι να μάθεις τους χρόνους λήξης των υπηρετούντων. Συγκεκριμένα φίλη μου που πήγε στο Αγ.Σοφίας δε της έδωσαν τους υπηρετούντες για παιδιατρική και μιλάμε για 70+ άτομα;;και δέκα μέρες να κάθεσαι στο διάδρομο χλωμό να τους βρεις ε;; emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως παιδιά οτι κ να λεμε ο υπολογισμός τησ αναμονης γίνεται κατα προσέγγιση.γιατι δεν ξέρεις πως θα του καπνίσει καποιου που ειναι πιο μπροστα στη λίστα κ ενω όσο ειναι στην αναμονη έχει δηλώσει νευρολογία πχ,κ όταν του έρχεται ο διορισμος το κανει καρδιολογία πχ.και εκει που εσυ υπολόγιζες 6 μήνες σου γίνονται 2 χρόνια!!!Γ......σε τα emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@toxicity

Αιτιολόγησαν την άρνηση να δώσουν ημερομηνίες από το γραφείο προσωπικού; Προσωπικά σε 3 κεντρικά νοσοκομεία που απευθύνθηκα δεν είχα πρόβλημα. Κάπου διάβασα κάτι για επίσημη υποβολή αίτησης στη νομαρχία με υποχρέωση της τελευταίας να απαντήσει. Ίσως ισχύει το ίδιο και για τα νοσοκομεία; Εάν πραγματικά ενδιαφέρει αξίζει να το ρωτήσεις.

Για την παιδιατρική με 76 θέσεις σε ένα νοσοκομείο είναι όντως πιο δύσκολη η κατάσταση, αν και οι περισσότεροι ζητάνε πλήρη.

Και γενικότερα οι επιλογές για παιδιατρική μάλλον δεν είναι πολλές.

Μέχρι να γίνει αυτή η πολυτραγουδισμένη συνολική μηχανογραφημένη λίστα από το υπουργείο......τρέξιμο και ταλαιπωρία είναι ο κανόνας.

@mariask

Έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα. Αν και υποτίθεται κάνουμε συγκεκριμένες αιτήσεις.....στη πορεία μπορούμε να αλλάξουμε γνώμη.....ίσως να μην είναι τόσο κατακριτέο αυτό. Άλλα είναι τα χειρότερα. Και στη τελική πόσοι θα αλλάξουν και θα ζητήσουν περισσότερο χρόνο; αυτό στην ουσία ελάχιστα επηρεάζει την αναμονή μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οξύμωρο είναι ότι ορισμένες συνάδελφοι που δυσανασχετούν με το θέμα της κύησης των προκατόχων τους, προτίθενται όταν μπουν για ειδικότητα να κάνουν ακριβώς το ίδιο!!!!!!!

και μου φαίνεται λογικό. Πληρώνεσαι, δουλεύεις και θα δουλεύεις.Γιατί να μην κάνεις τώρα το παιδί;

Δυστυχώς βέβαια υπάρχουν και οι κάφροι. Συνάδελφος αγροτικός κατάφερε να μείνει έγκυος μετά από τρεις αποβολές. Ζήτησε άδεια, την πήρε αλλά ελα ντε που σε δύο μήνες τελέιωνε το αγροτικό της, το οποίο είχε ήδη πάρει στην προκύρηξη μεγαλοπαράγοντας-νομαρχιακος σύμβουλος"του τόπου οποίος την έπαιρνε μαζί με τον μπαμπά του απειλιτικά τηλέφωνήματα ότι "δεν θα επιτρέψουν σε κανέναν να σταθεί εμπόδιο στην καριέρα του Νομαρχιακου Συμβούλου-Αγροτικου ιατρου" και να φροντισει να τελειωνει στην ωρα της. Τελικά η άδειά της διήρκησε μέχρι το πέρας της θητείας της και μετά ανέλαβε "το παιδί"-Νομαρχιακός Συμβουλος-Αγροτικός Ιατρός...................ΝΤΡΟΠΗ

Ωραίος ο νέος!...Μήπως ήταν και πρόεδρος του τοπικού Ι.Σ.?Αθάνατη ελληνική εσωστρεφής επαρχεία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.