Jump to content

Ερωτηση αναμονης για ειδικοτητα


drmdtsap

Recommended Posts

συναδελφοι καλησπερα.μια βοηθεια...

θελω να υπολογισω την αναμονη μου.

πηρα απο το νοσοκομειο που με ενδιαφερει την λιστα με τους ειδικευομενους γιατρους που ειναι ηδη στο νοσοκομειο και την λιστα των αναμονων απο την αντιστοιχη νομαρχια.τωρα τι διαδικασια ακολουθω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συναδελφοι καλησπερα.μια βοηθεια...

θελω να υπολογισω την αναμονη μου.

πηρα απο το νοσοκομειο που με ενδιαφερει την λιστα με τους ειδικευομενους γιατρους που ειναι ηδη στο νοσοκομειο και την λιστα των αναμονων απο την αντιστοιχη νομαρχια.τωρα τι διαδικασια ακολουθω?

εαν και εφοσον δεν θα υπαρξουν εκτακτα οπως εγκυμοσυνες κτλ τοτε π.χ. εχεις 8 θεσεις ειδικευομενων στο νοσοκομειο και εισαι ο 9ος σε αναμονη σημαινει οτι οταν θα τελειωσει ο 1ος ειδικευομενος θα μπει ο πρωτος στην λιστα , μετα ο 2ος στην θεση του 2ου κτλ .. ο 8ος στην θεση του 8ου και ο 9ος (εσυ!) παλι απο την αρχη περιμενεις ποτε θα τελειωσει ο πρωτος σε αναμονη που περιμενει να ξεκινησει ειδικοτητα κτλ.

καταλαβες;;

εαν π.χ. ειναι ενιαια ειδικοτητα παιδιατρικη (απλο παραδειγμα) θα πρεπει μνα υπολογισεις το ποτε τελειωνει ο 1ος (το ρωτας στην νομαρχια) και προσθετεις 4 χρονια.τοτε ξεκινας.εαν ειναι παθολογοα ομως που δεν ξερεις γιατι καποιος θελει 2 χρονια, αλλοα πληρη αλλος 3 χρονια τοτε θελει να ξερεις ο καθενας πριν απο εσενα ποσα χρονια θελει να κανει.

και ερωτω τωρα...εσυ εχεις δηλωσει ειδικοτητα αλλα ΔΕΝ εχεις υπολογισει την αναμονη σου πριν;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εαν και εφοσον δεν θα υπαρξουν εκτακτα οπως εγκυμοσυνες κτλ τοτε π.χ. εχεις 8 θεσεις ειδικευομενων στο νοσοκομειο και εισαι ο 9ος σε αναμονη σημαινει οτι οταν θα τελειωσει ο 1ος ειδικευομενος θα μπει ο πρωτος στην λιστα , μετα ο 2ος στην θεση του 2ου κτλ .. ο 8ος στην θεση του 8ου και ο 9ος (εσυ!) παλι απο την αρχη περιμενεις ποτε θα τελειωσει ο πρωτος σε αναμονη που περιμενει να ξεκινησει ειδικοτητα κτλ.

καταλαβες;;

εαν π.χ. ειναι ενιαια ειδικοτητα παιδιατρικη (απλο παραδειγμα) θα πρεπει μνα υπολογισεις το ποτε τελειωνει ο 1ος (το ρωτας στην νομαρχια) και προσθετεις 4 χρονια.τοτε ξεκινας.εαν ειναι παθολογοα ομως που δεν ξερεις γιατι καποιος θελει 2 χρονια, αλλοα πληρη αλλος 3 χρονια τοτε θελει να ξερεις ο καθενας πριν απο εσενα ποσα χρονια θελει να κανει.

και ερωτω τωρα...εσυ εχεις δηλωσει ειδικοτητα αλλα ΔΕΝ εχεις υπολογισει την αναμονη σου πριν;;;

την εχω υπολογισει αλλα δεν ειμαι σιγουρος.το νοσοκομειο που με ενδιαφεριε δινει 14 θεσεις και εγω ειμαι ο 18 στην αναμονη.σε αυτη την περιπτωση πως το υπολογιζω?παω για γ/χ.γνωριζω ποιοι απο τους αναμενομενους θα κανουν πληρη ειδικοτητα και ποιοι 1.2 η 3 χρονια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να μας πεις σε ποια ειδικότητα μιλάς και πόσα χρόνια είναι.

Επιπλέον πρέπει να μάθεις από τη γραμματεία του νοσοκομείου ποιοι είναι για πλήρη και για πόσα χρόνια έχουν δηλώσει οιάλλοι.

Θεωρητικά εσύ ξεκινάς όταν τελειώσει ο 4 ος στη σειρά αναμονής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να μας πεις σε ποια ειδικότητα μιλάς και πόσα χρόνια είναι.

Επιπλέον πρέπει να μάθεις από τη γραμματεία του νοσοκομείου ποιοι είναι για πλήρη και για πόσα χρόνια έχουν δηλώσει οιάλλοι.

Θεωρητικά εσύ ξεκινάς όταν τελειώσει ο 4 ος στη σειρά αναμονής

o 4ος στη σειρα αναμονης τελειωνει το 2013.ομως πριν τελειωσει αυτος θα εχουν ηδη τελειωσει απο την αναμονη ενας το 2010 και το 2011 λογω του οτι θα κανουν 1 ετος γενικης χειρουργικης.σ αυτη την περιπτωση τι γινεται?θα μπω το 2010 η πρεπει απαραιτητα να περιμενω να τελειωσει ο 4ος απο την αναμονη το 2013 (το οποιο μου φαινεται παραλογο!!αφου ηδη θα εχουν αδειασει 2 θεσεις ακριβως πριν απο μενα)

και κατι ακομα.στο αβαταρ γραφει πως ειμαι φοιτητης επιπεδο 2.τι κουφο ειναι αυτο...????δεν ειμαι φοιτητης πια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και κατι ακομα.στο αβαταρ γραφει πως ειμαι φοιτητης επιπεδο 2.τι κουφο ειναι αυτο...????δεν ειμαι φοιτητης πια...

Δεν τα πιάνουμε και πολύ εύκολα ε;

:P

ΥΓ: πες μας και το νοσοκομείο, αν χρειαστούμε γενικό χειρουργό να το αποφύγουμε....

:splats:

ΥΓ2: Για να σε διευκολύνω: ο 4 δεν θα τελειώσει το 2013....γιατί....εεεε.....βρες το μόνος σου! κατά μια εκδοχή, ο κόσμος θα καταστραφεί στα τέλη του 2012, κατά την προφητεία των Μάγιας.

:blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2.τι κουφο ειναι αυτο...????δεν ειμαι φοιτητης πια...

:splats: Δηλαδή το δικό μου avatar που γράφει μεγαλοπροφέσορας τι σημαίνει??? Οεο?? Χμμ.. μάλλον σου βάζω δύσκολα… :P:P:Pemoopsemhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το επίπεδο ανεβαίνει ανάλογα με τα Posts που κάνεις

Ξεκινάς από φοιτητής κι ανεβαίνεις για να στο πούμε πιο απλά.

Έλα ρε olizyz δεν είναι απαραίτητο να είναι ο καθένας εξοικειωμένος με το φόρουμ......

Όσον αφορά στις αναμονές....

Ο πρώτος στη λίστα μπαίνει με το πρώτο κενό που αδειάσει, ο δεύτερος στο επόμνο κενό κοκ

κάνεις μια αριθμημένη λίστα με πότε τελειώνουν χρονολογικά αυτοί που είναι μέσα και πότε θα τελειώσουν αυτοί που είναι στη λίστα αναμονής και μετά μετράς χρονολογικά πάλι πότε θα μπει ο 18ος....δηλαδή εσύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το επίπεδο ανεβαίνει ανάλογα με τα Posts που κάνεις

Ξεκινάς από φοιτητής κι ανεβαίνεις για να στο πούμε πιο απλά.

Έλα ρε olizyz δεν είναι απαραίτητο να είναι ο καθένας εξοικειωμένος με το φόρουμ......

Πλακίτσα του κάνωωωω… μαζί με τον invitro. Sorry drmdtsap δεν ήθελα να σε προσβάλω απλώς εδώ μέσα συνηθίζεται να πειράζει ο ένας τον άλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πλακίτσα του κάνωωωω… μαζί με τον invitro. Sorry drmdtsap δεν ήθελα να σε προσβάλω απλώς εδώ μέσα συνηθίζεται να πειράζει ο ένας τον άλλον.

Απλα, εδω μεσα η ανωνυμια προσφερει στο καθε κομπλεξικο παλληκαρακι και κοπελιτσα τη δυναμη του να ειρωνευονται οποιονδηποτε χωρις συνεπειες....1100 posts απο τις 27 Ιανουαριου....Somebody needs to get a life pronto...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...
o 4ος στη σειρα αναμονης τελειωνει το 2013.

Πως προεκυψε αυτο το 2013?

Θεωρητικά εσύ ξεκινάς όταν τελειώσει ο 4 ος στη σειρά αναμονής

Ουτε αυτο το καταλαβαινω. Τωρα τελειωσα και αρχισα να το ψαχνω.

Αλλα γιατι οταν τελειωσει ο τεταρτος?

Μα αυτος ειναι 18 ος στη σειρα

Μπορει καποις να γραψει αναλυτικα(αν και λιγο δυσκολο φανταζομαι) πως υπολογιζουμε αναμονες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

senario: 5

τι καταστροφικη απαντηση εδωσα θεε μου....

θα το ξαναγραψω καποια στιγμη στα ελληνικα.σορρυ παιδες , καινουριος στο φορουμ

edit: greeklish not accepted.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως προεκυψε αυτο το 2013?

Ουτε αυτο το καταλαβαινω. Τωρα τελειωσα και αρχισα να το ψαχνω.

Αλλα γιατι οταν τελειωσει ο τεταρτος?

Μα αυτος ειναι 18 ος στη σειρα

Μπορει καποις να γραψει αναλυτικα(αν και λιγο δυσκολο φανταζομαι) πως υπολογιζουμε αναμονες?

Ας υποθέσουμε ότι ένα νοσοκομείο δίνει 4 χρόνια πλήρους ειδικότητας Χ και έχει 4 θέσεις ειδικευομένων. Και οι 4 θέσεις είναι καλυμμένες, ενώ υπάρχουν 4 άτομα σε αναμονή. Πάω και δηλώνω σήμερα άρα θα είμαι ο 5ος σε αναμονή. Ρωτάμε τη διεύθυνση προσωπικού του νοσοκομείου να μας πει πότε τελειώνουν οι ήδη υπηρετούντες γιατροί.

Σε κάθε ημερομηνία που θα αδειάζει μία θέση, θα ανοίγει η θέση του πρώτου στη λίστα. Έτσι αν υποθέσουμε ότι το φεβρουάριο 2007, ανοίξουν όλες οι θέσεις μαζί, τότε θα διοριστούν οι 4 ειδικευόμενοι που ήταν πριν από μένα στη λίστα, και αμέσως εγώ θα γίνω ο πρώτος στην αναμονή. Αν όλοι όσοι διορίστηκαν θα κάνουν πλήρη ειδικότητα Χ για 4 χρόνια, τότε η αναμονή μου είναι 4 χρόνια. Αν κάποιος κάνει για λιγότερο από 4 χρόνια, η αναμονή μου είναι όσο θα κάνει αυτός ειδικότητα σ αυτήν την κλινική.

Πρακτικός τρόπος για μεγάλα νοσοκομεία με πολλές θέσεις, είναι να ρωτήσεις κανα παλιό ειδικευόμενο να σου πει περίπου πόσοι καινούργιοι έρχονται κάθε χρόνο. αν εσύ πχ είσαι νούμερο 60 στην αναμονή και μπαίνουν 15 ειδικευόμενοι το χρόνο η αναμονή σου θα είναι 4 χρόνια περίπου.

Αυτά βέβαια μπορεί να ανατραπούν από στιγμή σε στιγμή και να αλλάξουν, είτε λόγω υπουργικών αποφάσεων όπως το άνοιγμα νέων θέσεων στην κλινική, είτε λόγω μεμονωμένων αποφάσεων των συναδέλφων σου όπως η λήψη άδειας που πρέπει να υπηρετηθεί, οπότε και κρατάνε τη θέση περισσότερο.

Δεν ξέρω τί εμμονή έχω με το 4 :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη για να δω παραγειγμα που θα δηλωσω παθολογια(2χρονια με ενδιαφερει και αθηνα) πρεπει να παω σε ολα τα νοσοκομεια της αθηνας και να ρωτησω ποτε τελειωνουν οι ήδη υπαρχοντες ειδικευομενοι?

Η αναμονη ειναι αυτη που υπολογιζουμε, γιατι εχω ακουσει οτι συνήθως ειναι λιγοτερη, πευτει.

πεφτει

και επισης (εκτος απο νομαρχια αθηνων που τα εχει βαλει στο νετ) πρεπει να πηγαινω σε καθε νομαρχια να ρωταω ποσοι ειδικευομενοι ειναι σε αναμονη?

ειναι εφικτο αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρώτα στη νομαρχία να δεις πόσοι ήδη περιμένουν(και πόσα χρόνια έχουν δηλώσει) και μετά στο νοσοκομείο για να δεις πότε τελειώνουν αυτοί που είναι ήδη μέσα......................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι αναμονες μπορει να πεσουν

1. αν καποιος αποσυρει τα χαρτια

2. αν καποιος ειναι φανταρος και δεν μπορει να παρουσιαστει (διοριζεται ο επομενος και ο φανταρος στην 1 εκενουμενη θεση μετα τη ληξη της θητειας)

3. αν προκειται για κυριο κομμματι ειδικοτητα αν ο προηγουμενος δεν εχει ολοκληρωσει το προαπαιτουμενο οταν του ερθει ο διορισμος

η ειδικοτητα παει προς τα πισω οταν

1. καποιος ειδικευομενος χτυπα αναρρωτικες

2. καποια κοπελα μεινει εγκυος και χτυπησει αναρρωτικες πριν και παρει αδεια κυησης-λοχειας και μετα μειωμενο και παρει παραταση

3. οταν οι θεσεις εκκενωνονται πασχα-χριστουγεννα κτλ που αργουν οι διορισμοι, καποιος δεν παρουσιαζεται και αντι να τον ψαξουν τα χαρτια λιμναζουν και πρεπει να κανει φασαρια ο επομενος να ψαξουν τον 1 αν ειναι φανταρος αν εφυγε στο εξωτερικο κτλ και να στειλουν τα χαρτια στον επομενο (εδω παιζουν γνωστοι που δεν εχουν τελειωσει ακομα φανταρικο- προαπαιτουμενο και τους περιμενουν να τελειωσουν και μετα να παρουσιαστουν)

κινησεις οπως προαναφερθησαν

1. ποτε εκκενωνονται οι θεσεις απο το νοσοκομειο και αντιστοιχια σε αυτες των ειδικευομενων που ειναι στην αναμονη και για ποσο κομματι ειναι ο καθενας. συνηθως ειναι χαμηλοτερη η αναμονη απο την επισημη (συνηθως οι νομαρχιες υπολογιζουν ολους για πληρη ειδικοτητα για απλουστευση των υπολογισμων)

προσοχη για το κυριο κομματι της ειδικοτητας οι ειδικευομενοι πλεον στην πλειονοτητα τους κανουν και 1 κομματι σε επαρχιακο νοσοκομειο αλλα η 1 νομαρχια δεν εχει ενημερωθει η δεν εχει ενημερωσει την λιστα οποτε οπου βλεπετε ακομα πληρη αν μπορειτε αντοπιστε τους με τα στοιχεια και διασταυρωστε αν τελικα ειναι για κομματι η για πληρη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Δυστυχώς περιμένεις!!!

περιμένεις μήπως ανοίξει στην άδειά της άλλη θέση (δηλαδή να τελειώσει ο επόμενός της)

αλλιώς περιμένεις την ίδια να γυρίσει από την άδεια και να τελειώσει

και δε θέλω δυσανασχέτιση γι'αυτό,

το ότι μπορεί να μη μας βολεύει προσωρινά

δε σημαίνει πως πρέπει να το κατακρίνουμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν η κοπέλα αυτή κάνει ήδη ειδικότητα, τότε θα πάρει κάποιους μήνες άδειας και επομένως θα καθυστερήση να τελειώσει την ειδικότητά της. Αυτό θα σε πάει λίγο πίσω. Τώρα αν η κοπέλα που ειναι έγκυος είναι η πρώτη στη λίστα αυτών που πρόκειται να διοριστούν, τότε το πιθανότερο είναι (χωρίς να είμαι σίγουρος) να διοριστεί, και μόλις διοριστεί να πάρει την άδεια της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οξύμωρο είναι ότι ορισμένες συνάδελφοι που δυσανασχετούν με το θέμα της κύησης των προκατόχων τους, προτίθενται όταν μπουν για ειδικότητα να κάνουν ακριβώς το ίδιο!!!!!!!

και μου φαίνεται λογικό. Πληρώνεσαι, δουλεύεις και θα δουλεύεις.Γιατί να μην κάνεις τώρα το παιδί;

Δυστυχώς βέβαια υπάρχουν και οι κάφροι. Συνάδελφος αγροτικός κατάφερε να μείνει έγκυος μετά από τρεις αποβολές. Ζήτησε άδεια, την πήρε αλλά ελα ντε που σε δύο μήνες τελέιωνε το αγροτικό της, το οποίο είχε ήδη πάρει στην προκύρηξη μεγαλοπαράγοντας-νομαρχιακος σύμβουλος"του τόπου οποίος την έπαιρνε μαζί με τον μπαμπά του απειλιτικά τηλέφωνήματα ότι "δεν θα επιτρέψουν σε κανέναν να σταθεί εμπόδιο στην καριέρα του Νομαρχιακου Συμβούλου-Αγροτικου ιατρου" και να φροντισει να τελειωνει στην ωρα της. Τελικά η άδειά της διήρκησε μέχρι το πέρας της θητείας της και μετά ανέλαβε "το παιδί"-Νομαρχιακός Συμβουλος-Αγροτικός Ιατρός...................ΝΤΡΟΠΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ! ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ! ΟΙ ΝΟΜΟΙ Η' ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ Η' ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΚΑΚΩΣ Η ΚΟΠΕΛΑ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα συμφωνησω κι εγω.. κακως η κοπελα τους εκανε το χατηρι... ΑΙΣΧΟΣ !!

Επειδή δεν ξέρουμε οοολες τις λεπτομέρειες, μπορεί και να πήρε κάποιο αντάλλαγμα και να μην ήταν απλά ένα χατήρι..

Τι κατεβάζει η βρώμικη και φιλύποπτη κούτρα μου πάλι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Κώστα, έχεις το ίδιο όνομα με τον Νομαρχιακο Συμβουλο-Αγροτικο Ιατρο...................... <_< <_< <_<

Ναι όντως.....ενώ είχε ήδη πάρει άδεια 3 εβδομάδων την οποία έπρεπε να υπηρετήσει στο πέρας της θητείας της και πήρε και τους τελευταίους 2 μήνες άδεια κύησης, της έδωσαν το χαρτί ολοκλήρωσης του αγροτικού με την ολοκλήρωση του ενος έτους. ΔΗΛΑΔΗ, ούτε τις τρεις εβδομάδες υπηρέτησε, ούτε όμως επέτρεψαν να συνεχίσει τη θητεία της και να παίρνει άδεια όσους μήνες επιτρέπει ο νόμος σχετικα με την αδεια κύησης-λοχείας. Και μιλάμε για ΑΓΟΝΟ οπότε καταλαβαίνεις ότι ο Κωστάκης-Αγροτικός Ιατρος-Νομαρχιακός Συμβουλος δεν μπορούσε να καθυστερήσει ούτε λεπτό στη δήλωσή του

Επομένως Κωστα, πες μας τώρα τα καινούρια συμπεράσματά σου....γιατί τελικά έχασε και δεν εισεπραξε όσα της εξασφάλιζε η νομοθεσία και έμεινε άνεργη ενω θα μπορούσε να πληρωνόταν-βέβαια σε αυτό οφείλω να πω ότι δεν κατέχω τη νομοθεσία σχετικα με την εγκυμοσύνη και το αγροτικο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.