Jump to content

Διορισμός για ειδικότητα


tsakalos

Recommended Posts

συναδελφοι τα φωτα σας παρακαλω:

1. απαραιτητο για τον διορισμο ειναι το βιβλιαρο ΤΣΑΥ, αλλα για να ασφαλιστουμε (δεν εχω κανει αγροτικο) χρειαζεται πρωτα να εχουμε διοριστει. μηπως δεν το καταλαβα καλα? και τα δυο προυποθετουν να προηγειται το αλλο!

2.ποσες μερες χρειαζεται απο την αιτηση για να ασφαλιστεις μεχρι να ασφαλιστεις?

3.το πιστοποιητικο υγειας που απαιτειται, δεδομενου οτι ακομα εισαι ανασφαλιστος, πως το παιρνεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.κρατάει το νοσοκομείο τα στοιχεία σου και μόλις διοριστείς στέλενι στο ΤΣΑΥ τα στοιχέια

2. δεν ξέρω

3. αν δεν έχεις άλλη ασφάλεια -αυτή που έιχες ως τώρα-μπορείς να βγάλεις από την πρόνοια της νομαρχίας που ανήκεις, δεν νομίζω όμως πως απαιτείται βιβλιάριο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.κρατάει το νοσοκομείο τα στοιχεία σου και μόλις διοριστείς στέλενι στο ΤΣΑΥ τα στοιχέια

2. δεν ξέρω

3. αν δεν έχεις άλλη ασφάλεια -αυτή που έιχες ως τώρα-μπορείς να βγάλεις από την πρόνοια της νομαρχίας που ανήκεις, δεν νομίζω όμως πως απαιτείται βιβλιάριο

οκ συναδελφε, thanks.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τα χαρτιά του διορισμού (για την ειδικότητα πάντα) είναι έτοιμα (τουλάχιστον έτσι μου είπαν στο υπ. Υγείας). Τώρα τα στέλνουν σε μένα και μετά παρουσιάζομαι στο νοσοκομείο, ή τα στέλνουν στο νοσοκομείο για περαιτέρω εγκρίσεις, και με καλεί μετά το νοσοκομείο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα χαρτιά του διορισμού (για την ειδικότητα πάντα) είναι έτοιμα (τουλάχιστον έτσι μου είπαν στο υπ. Υγείας). Τώρα τα στέλνουν σε μένα και μετά παρουσιάζομαι στο νοσοκομείο, ή τα στέλνουν στο νοσοκομείο για περαιτέρω εγκρίσεις, και με καλεί μετά το νοσοκομείο?

Θα σου έρθει ένα συστημένο στο σπίτι ... πρόσεξε καλά να κρατήσεις το φάκελο με την ημερομηνία παράδοσής πάνω ... έχε τον μαζί σου, γιατί είναι άλλες οι προθεσμίες που έχεις να παρουσιαστείς αν πας απλά με τον αρι8μό του διορισμού και άλλες αν πας αφού παραλάβεις το συστημένο, αλλά μπορεί να σου το ζητήσουν στο νοσοκομείο. Αν μπορείς να τα κάνεις όλα ο ίδιος, χέρι-χέρι, προτίμησέ το :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου έρθει ένα συστημένο στο σπίτι ... πρόσεξε καλά να κρατήσεις το φάκελο με την ημερομηνία παράδοσής πάνω ... έχε τον μαζί σου, γιατί είναι άλλες οι προθεσμίες που έχεις να παρουσιαστείς αν πας απλά με τον αρι8μό του διορισμού και άλλες αν πας αφού παραλάβεις το συστημένο, αλλά μπορεί να σου το ζητήσουν στο νοσοκομείο. Αν μπορείς να τα κάνεις όλα ο ίδιος, χέρι-χέρι, προτίμησέ το :mellow:

Οκ clemence, αλλά τι θα μπορούσα να κάνω χέρι χέρι? Να πάω π.χ. Αθήνα να πάρω μόνος μου την απόφαση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ clemence, αλλά τι θα μπορούσα να κάνω χέρι χέρι? Να πάω π.χ. Αθήνα να πάρω μόνος μου την απόφαση?

Κοίτα, αυτό που θυμάμαι είναι ότι αν πάρεις απλά τον αριθμό της απόφασης διορισμού και πας να διοριστείς έχεις άλλη προθεσμία, ενώ αν περιμένεις το συστημένο οι χρόνοι είναι ελαφρά διαφορετικοί. Έλεγξέ το καλύτερα κατ΄ευθείαν με τους υπεύθυνους ( emcolgate ). Το χέρι - χέρι το είπα επειδή έχει συμβεί να ΧΑΘΕΙ η θέση (με μαγικά και ξόρκια) αλλά αν πήρες τον αριθμό της απόφασης αυτό δε μπορεί πια να γίνει (ελπίζω)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλημέρα!

Ξέρει κάποιος πόσο καιρό έχεις περιθώριο από τη στιγμή που θα σου έρθει το χαρτί του διορισμού σου μέχρι να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο?Πόσο μπορείς να το καθυστερήσεις,χωρίς να υπάρχουν κυρώσεις?Υπάρχει αλήθεια κάποιος νόμος η΄ ΦΕΚ?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!

Ξέρει κάποιος πόσο καιρό έχεις περιθώριο από τη στιγμή που θα σου έρθει το χαρτί του διορισμού σου μέχρι να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο?Πόσο μπορείς να το καθυστερήσεις,χωρίς να υπάρχουν κυρώσεις?Υπάρχει αλήθεια κάποιος νόμος η΄ ΦΕΚ?

Σας ευχαριστώ!

Αυτό μπόρεσα να βρω. δυστυχώς το πλήρες φεκ δεν μου το προβάλει το www.et.gr

ΥΑ Α9γ//1998 / Β-1232 Τροπ.ΥΑ Α9γ/19338/95.Απόκτηση ειδικότητας γιατρών.(Βλ.τροπ.με ΥΑ Υ10δ/οικ.58451/2005) ΦΕΚ 797

Β΄/2005)

2. Η Υπουργική απόφαση τοποθέτηση πρόσληψης γιατρών, για ειδίκευση,

θα πρέπει να εκτελεσθεί από τους ενδιαφερόμενους γιατρούς, εντός ρητής

προθεσμίας (15) ημερών (ημερολογιακών), από της επίδοσης σε αυτούς του

αντιγράφου της Υπουργικής απόφασης. Μετά την πάροδο δε της

προαναφερομένης προθεσμίας και εφ' όσον δεν εκτελεσθεί η απόφαση

τοποθέτησης-πρόσληψης, ανακαλείται αυτή και συντάσσεται Υπουργική

απόφαση για τοποθέτηση-πρόσληψη των επομένων στη σειρά προτεραιότητας,

γιατρών.

3. Χρονολογική παράταση πρόσληψης γιατρού, μπορεί να εγκριθεί από την

αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου, μόνον για σοβαρούς προσωπικούς λόγους

υγείας του γιατρού, που αποδεικνύονται μετά από προσκόμιση γνωμάτευσης

Υγειονομικών Επιτροπών του Υπουργείου Υγείας Πρόνοιας εφ' όσον το

σχετικό αίτημα υποβληθεί εντός της προκαθορισμένης ημερομηνίας των (15)

ημερών από της παραλαβής της σχετικής Υπουργικής απόφασης τοποθέτησης -

πρόσληψης.

Χρονολογική παράταση πρόσληψης μπορεί επίσης να εγκριθεί και στους

στρατευμένους γιατρούς που κατά το χρόνο επίδοσης απόφασης της

τοποθέτησης-πρόσληψης εκπληρώνουν αποδεδειγμένα τις Στρατιωτικές τους

υποχρεώσεις, εφόσον προσκομίσουν σχετική βεβαίωση εντός της 15νθήμερης

προκαθορισμένης ημερομηνίας από της παραλαβής της σχετικής Υπουργικής

απόφασης τοποθέτησης-πρόσληψης. Οι στην κατηγορία αυτή ενδιαφερόμενοι

γιατροί υποχρεούνται, εντός μηνός από της απόλυσής των, από τις τάξεις

του Ελληνικού Στρατού, να προσκομίσουν σχετική βεβαίωση και

τοποθετούνται εφ' όσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις (σειρά προτ/τας

κ.λπ.) στην πρώτη θέση που θα κενωθεί μετά την προσκόμιση της βεβαίωσης

αυτής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

θα μπορουσε μηπως καποιος να με βοηθησει σε κατι που αναρωτιεμαι?

συμφωνα με τους υπολογισμους μου (κανοντας τις αντικαταστασεις στη λιστα υπηρετουντων στο νοσοκομειο ,απο τη λιστα εκεινων που ειναι ηδη σε αναμονη) ξεκιναω ειδικοτητα το μαιο του 2008. Αυτο οντως σημαινει οτι θα μπω το μαιο του 2008,η' μηπως τελικα η ολη διαδικασια (μεχρι να σου'ρθει τελικα ο διορισμος) κραταει περισσοτερο,οποτε και εκει που υπολογιζεις οτι θα μπεις σε μια δεδομενη ημερομηνια τελικα πηγαινεις καποιους μηνες παραπισω ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα μπορουσε μηπως καποιος να με βοηθησει σε κατι που αναρωτιεμαι?

συμφωνα με τους υπολογισμους μου (κανοντας τις αντικαταστασεις στη λιστα υπηρετουντων στο νοσοκομειο ,απο τη λιστα εκεινων που ειναι ηδη σε αναμονη) ξεκιναω ειδικοτητα το μαιο του 2008. Αυτο οντως σημαινει οτι θα μπω το μαιο του 2008,η' μηπως τελικα η ολη διαδικασια (μεχρι να σου'ρθει τελικα ο διορισμος) κραταει περισσοτερο,οποτε και εκει που υπολογιζεις οτι θα μπεις σε μια δεδομενη ημερομηνια τελικα πηγαινεις καποιους μηνες παραπισω ?

αν βεβαιωθείς ότι όλες οι κοπέλες που είναι τουλάχιστον αρραβωνιασμένες παίρνουν σωστά τα αντισυλληπτικά τους και εκφοβίσεις επιτυχώς τις δευτεροβάθμιες υγειονομικές επιτροπές που μοιράζουν αναρρωτικές τότε μπορείς να υπολογίσεις 30-45 μέρες μετά την κένωση της θέσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρραβωνιασμένες; χαχαχαχαχχ.....ως γνωστόν όσο κάνουμε ειδικότητα όσες είναι να παντρευτούμε παντρευόμαστε

emcolgate

Για να ακριβολογήσουμε επειδή είναι όλες στην κρίσιμη ωρολογιακή ηλικία πρέπει να τις ρωτήσει μια-μια ποιά η γνώμη τους για τις εκτρώσεις.

Παντρεμένες-ανύπαντρες άμα μείνουν έγγυες και είναι σαν την ... τάδε ας πούμε, τότε βρίσκουν γαμπρό αυθημερόν και πάει η αναμονή 6 μήνες πίσω για ένα πήδημα.

Αλλά είπα να είμαι κόσμιος και να βάλω απαλά το δάχτυλο πάνω στο προβλήμα (μαλλιαρή). Ορίστε, αμέσως να με παρασύρεις. Τι κακό και αυτό emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοείτε οτι σε κανά μήνα από την κένωση της θέσης έρχεται το χαρτί διορισμού στο σπίτι??και μετά πρέπει να παρουσιαστείς σε 15 μέρες το πολύ?(έχω κι εγώ την ίδια απορία!)

δηλαδή εφόσον η θέση μου αδειάζει στις 28 φλεβάρη πότε περίπου να περιμένω να αρχίσω να δουλεύω στο νοσοκομείο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπολόγισε 30-45 ημέρες μέχρι να σου έρθει ο διορισμός.

Από εκεί και πέρα έχεις ένα περιθώριο 14 ημέρες να παραλάβεις το διορισμό και από τη στιγμή που θα τον παραλάβεις 15 ημέρες για να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπολόγισε 30-45 ημέρες μέχρι να σου έρθει ο διορισμός.

Από εκεί και πέρα έχεις ένα περιθώριο 14 ημέρες να παραλάβεις το διορισμό και από τη στιγμή που θα τον παραλάβεις 15 ημέρες για να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο.

τι εννοεις 14 ημερες εχω για να παραλάβω...εννοεις οτι μπορει να κάνει 14 μερες να φτασει με το ταχυδρομειο?

δηλαδη εχουμε και λεμε 40+14+15 ....κανα 2 μηνες απο τη στιγμη που αδειαζει η θέση....εχω ακομα να αράξω δηλαδη!!!!!!!! emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο διορισμός έρχεται με συστημένο.

Τα συστημένα μπορείς να τα παραλάβεις μέχρι 14 μέρες από τη στιγμή που ο ταχυδρόμος θα σου αφήσει την ειδοποίηση και στη συνέχεια επιστρέφονται στον αποστολέα.

Αν για οποιοδήποτε λόγο θέλεις να καθυστερήσεις να παρουσιαστείς, μπορείς να μην πας να παραλάβεις το συστημένο με το που θα σου έρθει η ειδοποίηση, αλλά να περιμένεις μέχρι την τελευταία μέρα.

Αν πάλι θέλείς μπορείς να πας να παρουσιαστείς και την ίδια μέρα που θα σου έρθει ο διορισμός.

Δε σε υποχρεώνει κανένας να μην παραλάβεις άμεσα το διορισμό ή να εξαντλήσεις την προθεσμία των 15 ημερών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο διορισμός έρχεται με συστημένο.

Τα συστημένα μπορείς να τα παραλάβεις μέχρι 14 μέρες από τη στιγμή που ο ταχυδρόμος θα σου αφήσει την ειδοποίηση και στη συνέχεια επιστρέφονται στον αποστολέα.

Αν για οποιοδήποτε λόγο θέλεις να καθυστερήσεις να παρουσιαστείς, μπορείς να μην πας να παραλάβεις το συστημένο με το που θα σου έρθει η ειδοποίηση, αλλά να περιμένεις μέχρι την τελευταία μέρα.

Αν πάλι θέλείς μπορείς να πας να παρουσιαστείς και την ίδια μέρα που θα σου έρθει ο διορισμός.

Δε σε υποχρεώνει κανένας να μην παραλάβεις άμεσα το διορισμό ή να εξαντλήσεις την προθεσμία των 15 ημερών.

πάω να βάλω μπουγάδα τις σκονισμένες ιατρικές μου ποδιές...σε κανά μήνα τέρμα τα ψέματα δηλαδή!!! emsexwars

ευχαριστώ για τη ....μεταμεσονύκτια ενημέρωση συναδελφε!! emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά μια μικρή διευκρίνηση: να έχετε πάντα τον φάκελο του συστημένου μαζί σας και να έχετε σιγουρευτεί πως πάνω είναι ευκρινή τα διάφορα στοιχεία όπως πχ ημερομηνία παραλαβής του. Υπάρχουν διαφορετικές προθεσμίες ανάλογα με το αν πάει κανείς να διοριστεί όσο πιο γρήγορα γίνεται, χωρίς καν να έχει παραλάβει το συστημένο, μόνο με τον αριθμό της Υπουργικής Απόφασης, ή αν πάει αφού έχει παραλάβει το γράμμα. Αν έχει κάποιος τον σχετικό νόμο θα τον βάλουμε στην Ιατρική Νομοθεσία, γιατί δεν τα έχω και πολύ πρόσφατα εγώ emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωρολογιακή ηλικία

Αυτό το "ωρολογιακή ηλικία" το λάτρεψα μιλάμε. Πάντως εγώ παιδιά δεν έχω, παντρεύτηκα γιατί έτσι, χωρίς να περιμένω οφέλη όπως παράταση, επιδόματα κλπ. (ναι, ξέρω, σπάνιο φαινόμενο).

emrose

ΥΓ: προς όποιον είπε για μπουγάδες: Μην ανησυχείς, σου δίνει ποδιές το νοσοκομείο και στις πλένουν κιόλας (αν τους εμπιστεύεσαι).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro όλες ή μάλλον οι περισσότερες γιατί έτσι παντευόμαστε.

Αλλά μια και σου δίνει το δικαίωμα να χαρείς και λίγο με το μωράκι σου δεν το αφήνεις να πάει χαμένο έτσι;

Παρεπιπτόντως πάω και για δεύτερο, ακόμα 7 μήνες. Το πρώτο δείγμα ήταν τέλειο.

Και στα δικά σου. ;);)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέροντας ότι είμαι emofftopic πρέπει να το πω ... χαίρομαι που βλέπω δυο κυρίες που συμπαθώ ιδιαίτερα να τα βρίσκουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :rolleyes::rolleyes:emrockon

Το πρώτο δείγμα ήταν τέλειο.

emcolgateemcolgateemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρώτο δείγμα ήταν τέλειο.

Και στα δικά σου. ;);)

Δεν αντέχω, γέλασα πολύ, όταν έχεις κέφια έχεις πλάκα μωρέ...! Εύχομαι και το δεύτερο να είναι το ίδιο τέλειο και του αντιθέτου φύλου αν το προτιμάς (νομίζω κορίτσι το πρώτο, ε; ). Δηλαδή είσαι έγκυος τώρα; Να ξέρω να μην σε συγχύζω πολύ.

ΥΓ: Σε 7 μήνες θα το κάνεις Μαριανινιά; emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.