Jump to content

Καθηγητές!


chocolate

Recommended Posts

χρονια σας πολλα

εχω μιλησει απειρες φορες για τους καθηγητες που συμπαθω

1ος Νταλεκος

γιωργο θα διαφωνησω μαζι σου,ο νταλεκος δειχνει οτι λαμβανει υποψην τη παρουσια του φοιτητη στις κλινικες

εγω ημουνα στην ομαδα του,πηρα 8 παθολογια(με Σταθακη) και οταν βγηκε εξω αφου με ευρισε για το 8 μου λεει δεν εισαι φοιτητης του 8... εγω σου εβαλα 10(και οντως ) τωρα να πω την αληθεια χεστηκα για το βαθμο, σημασια εχει τι εφοδια σου δινει,και οντως αυτος ο ανθρωπος αμα θες και εσυ μαθαινεις παρα πολλα, το κυριοτερο μαθαινεις να σκεφτεσαι!!!! σαν Γιατρος

2ος Συρογιαννοπουλος

ο ανθρωπος ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ τον εκτιμας περισσοτερο αφου τελειωσεισ,εχει γνωσεις που απλα δεν πιστευεις σε αυτα που ακουεις!!!στο χερι σου να ψαξεις,απλα αυτος σου δινει ερεθισματα(θεα και η γυναικα του παρολα τα οσα ακουγονται και λεγονται,τη συμπαθουσα και με συμπαθουσε,η γυναικα κραταει τη κλινικη ) αστε που το ανδρογυνο δεχεται τα πυρα πολλων μεσ το πανεπιστημιακο(εδω μου τους κατηγορουσε καθηγηταρας του πανεπιστημιου και εγω τους υποστηριζα)

3ος Χατζηχριστοδουλου,ο ανθρωπος αυτος μπορει να κανει μαθηματα "της πλακας " οπως λεμε αλλα εμενα με στηριξε πολυ κυριως σε προσωπικο επιπεδο,πολλες φορες με συμβουλευε για θεματα σχολης,για θεματα συμπεριφορας και θεματα που τελικα με βοηθησαν να προστατευσω τον εαυτο μου

αυτα,ξερω πολυ διαφωνειτε,αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτττα

υ.γ

δεν εχω λογιονα γλειψω το νταλεκο,μαλλον δε θα κανω παθολογια ,δε θα κανω παιδιατρικη ,δεν εχω λογο να γλειψω το συρο και τα ιδια ισχιουν για χατζιζρηστοδουλου

επισης δε θα κανω διδακτορικο η μεταπτυχιακο στη λαρισα η καπου στη ελλαδα

αυτα για να μην γραψει κανεις οτι σκοπευω με το ποστ αυτο να κερδισω κατι

το ξερετε αλλωστε οτι παντα λεω τη γνωμη μου καθαρα και ξστερα

Αγαπητέ Κουφε,

η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακόμη καταλάβει αν όντως αξίζει η γνώμη σου η είσαι μόνο λόγια! Την επόμενη φορά όμως που θα περηφανευτείς για το βάρος των γεννητικών σου οργάνων (πολλά κιλα @@ για να τελειώσει κάποιος στην ώρα του ---τα επακριβή λόγια σου) η θα ειρωνευτείς για το άγχος των παιδιών να δηλώσουν ειδικότητα (ποιος κέρδισε το 100στάρι?) σκέψου μόνο αυτό : οι μοναδικοί φοιτητές που είναι κολλητάρια με καθηγητές είναι τα κομματόσκυλα κ εσύ....Στην κατηγορία κομματόσκυλο δεν ανήκεις το ξέρω...Εγώ όμως που δεν είμαι κολλητάρι με κανένα καθηγητή σου λέω οτι κανένας δεν μου έδωσε συμβουλές για θέματα σχολής ακόμα και όταν ρώτησα.Και τον εαυτό μου τον υπερασπίστηκα μόνος χωρίς βοήθεια..Εσύ λοιπόν είχες ένα (αμυδρό έστω) πλεονέκτημα απέναντί στους απλούς φοιτητές.Αφού τα λες καθαρά και ξάστερα παραδέξου και αυτό...Τελειώνω λέγοντας κάτι πολύ φιλικά : παρόλο που συμφωνώ γενικά με τις απόψεις σου μερικές στιγμές έχω την εντύπωση υπερασπίζεσαι με πάθος την αξιοκρατία μόνο και μόνο επειδή θεωρείς τον εαυτό σου καλύτερο από όλους....Ε λοιπόν σου έχω νέα: δεν είσαι...Και σίγουρα το να μιλάς με καθηγητές στον ενικο δεν σε κάνει τον καλυτερο...Βρασίδας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρασιδα

σε καμια περιπτωση δεν θεωρω τον εαυτο μου κατι ιδιαιτερο

ισα ισα που παντα ελεγα οτι εμεις της ιατρικης εχουμε ενα κοινο νου

θα ημουνα αφελης και αλαζονας αν πιστευα οτι ειμαι ο καλυτερος,απλα

θεωρω οτι ως φοιτητης προσπαθουσα να αποκτησω οσες περισσοτερες γνωσεις μπορουσα

κομματοσκυλο δεν ειμαι και χαιρομαι που το αναγνωριζεις αλλα να με βαζεις σε μια κατηγορια μονο μου...

δεν νομιζω οτι εχω τετοιες ικανοτητες...

οσο για το αν μιλησα σε καθηγηγτη στον ενικο αυτο σε διαβεβαιω οτι ειναι ψεματα

ακομη και τωρα με καθηγητες που ετυχε να μιλησω παντοτε στον πληθυντικο,οχι γιατι πρεπει αλλα

γιατι τα ατομα αυτα τα εκτιμω και τα σεβομαι

θα ηθελα λοιπον να σου θεσω και ενα ερωτημα, αφου λοιπον ειχα τα μεσα ή ιδιαιτερες σχεσεις με καθηγητες γιατι

δεν εμεινα στην Ελλαδα?γιατι δεν εκανα διδακτορικο και δημοσιευσεις?

οσο για το γεγονος οτι κανεις δε σε συμβουλεψε αυτο οντως ειναι ανησυχητικο και μακαρι οι καθηγητες να ασχολουντο περισσοτερο με τους φοιτητες

φιλικα παντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Αγαπητέ Κουφέ,

δεν λέω ότι είχες συμφέρον να καλοπιάνεις καθηγητές.Και δεν είναι και δουλειά μου να το κρίνω...Άλλωστε ο καθένας ορίζει την ιατρική πορεία του με όποιο τρόπο θέλει:άλλοι με όπλο την γνώση και την αγάπη για την ιατρική (σου εύχομαι να συγκαταλέγεσαι σ' αυτούς) και άλλοι με βύσματα, γλειψίματα, πισώπλατα μαχαιρώματα. Το θέμα είναι να έχεις καθαρή συνείδηση πριν πας το βράδυ για ύπνο...

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς ο καθηγητής παθολογίας που επαινείς, για εμένα δεν θα έκανε ποτέ κάτι αντίστοιχο---να με υπερασπιστεί δηλαδή...Το αντίθετο με αδίκησε στο πτυχιακό και είχε και ένα ύφος λες και με πέρασε χαριστικά για να μην ξαναδεί την φάτσα μου! (μην νομίζεις ότι είμαι κανένας άσχετος...) Και θα πεις εξ ιδίων κρίνεις.Επειδή αδίκησε εσένα είναι άδικος με όλους? Η επειδή εσύ είσαι ένας ταπεινός φοιτητούλης τολμάς ν' αμφισβητείς την γνώμη ενός επιστήμονα? Και θα σου πω εγώ: οκ πάσο...

γιατί όμως οι φοιτητές είναι αναγκασμένοι να περνούν 3 μήνες με εξαντλητικό πρόγραμμα, σε κλίμα φόβου? Γιατί μην μου πεις ότι δεν είμασταν μέσα στο άγχος: πρόλαβε τα ζωτικά πριν την επίσκεψη, πάρε το ιστορικό από όλους τους ασθενείς (μια φορά είχαμε κάπου 70!!!!), διάβασε τα περιστατικά σου τρέχα για αέρια αίματος και όλα αυτά τα ωραία!!! Για να μην πω ότι όταν λείπει ο καθηγητής αναδεικνυόμαστε σε νευραλγικές για την κλινική θέσεις: να δίνουμε έγκαιρα τους φακέλους κάθε ασθενή στον επισκέπτοντα ιατρό... Και ποιον σκοπό εξυπηρετεί η παρουσία μας τα σαββατοκύριακα? Παγκόσμια πρωτοτυπία!!!Για την ιστορία ο κόπος μου στην κλινική δεν είχε κανένα αντίκρυσμα!!! Το αν με έκανε καλύτερο γιατρό θα το κρίνει η ιστορία...

Και επειδή πολύ γκρίνιαξα σήμερα τελειώνω θέτοντας και εγώ το ερώτημά μου...Για ποιον λόγο πιστεύεις ότι εσύ είχες αυτήν αντιμετώπιση η οποία δεν συνάδει με την αντιμετώπιση που είχα εγώ???

Φιλικά Βρασίδας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρασιδα ή οπως σε λενε...

απο τη στιγμη που παραδεχεσαι οτι δεν εχω λογο να καλοποιανω τον κυριο νταλεκο δεν καταλαβα την επιθεση σου προς το ατομο μου,και το σχολιο οτι αποτελω μια κατηγορια μονος μου!!!

πιστεψε με οτι κοιμαμαι πολυ ησυχος τα βραδια και αφου καταλαβαινω οτι με γνωριζεις αρκετα καλα τοτε αφηνω σε σενα

να κρινεις πως εχω ορισει την ιατρικη μου πορεια...

οτι σε αδικησε αυτο δεν το γνωριζω και μακαρι να μην αδικουσε κανενα καθως ο ιδιος θελει το καλυτερο για τους φοιτητες

οσο για τις κουραστικες εβδομαδες στην παθολογια συμφωνω,ναι ειναι κουραστικες,ναι τρεχεις ολη μερα,ναι εχεις 70 και βαλε ασθενεις αλλα βρασιδα οπως λεει ο καθηγητης πανω απολα ο χρηστης υγειας...και πιστεψε με αυτοι οι 3 μηνες με εχουν βοηθησει αφανταστα και με εχουν γεμισει γνωσεις,εχω ηδη αρχισει ειδικοτητα και τωρα αντιλαμβανομαι ποσο με εχει ωφελεσει το περασμα μου απο την κλινικη αυτη

οσο για το κλιμα τρομοκρατιας διαφωνω, απλα η παθολογια ειναι απαιτητικη ειδικοτητα,ειναι ζορικη,δυσκολη και αυτο μεταφερεται και στο φοιτητη ο οποιος ομως πρεπει να περασει απο τη δοκιμασια αυτη,πρεπει να συνειδητοποιησει οτι η ιατρικη και η ζωη του γιατρου ειναι δυσκολη.εχεις να κανεις με ζωες,δεν υπαρχει κουραση,δεν υπαρχει δεν μπορω..., ασε που σε βπηθαει να επιλεξεις μια ειδικοτητα πιο ησυχη αμα δεν αντεχεις τη πιεση της παθολογιας, π.χ δερματολογια,μικροβιοολογια κτλ

οσο για τα σαββατοκυριακα γιατι να μην πας??δεν υπαρχουν ασθενεις τα ΣΚ?στην ειδικοτητα πες τους εγω δεν εφημερευω ΣΚ...εξαλλου δεν ειναι η μονη κλινικη στην οποια πηγαιναμε και ΣΚ(αυτο συνεβαινε και χειρουργικη και παιδιατρικη)

και τελος το ερωτημα σου Για ποιον λόγο πιστεύεις ότι εσύ είχες αυτήν αντιμετώπιση η οποία δεν συνάδει με την αντιμετώπιση που είχα εγώ???

αυτο δεν το γνωριζω, ως ανθρωπος και ως χαρακτηρας ξερεις δεν ειμαι συμπαθητικος ,δεν κλεινω το στομα,δεν κρυβομαι ,δεν εχω σχεση με κομματα,δεν εχω συγγενεις γιατρους κ.ο.κ

οποτε τι να πω... δεν ξερω γιατι... ισως γιατι ο καθηγητης εκτιμησε την προσπαθεια που εκανα?λογικο το βρισκω!!!!πες εσυ ομως καμια ιδεα,σκεφτηκες γιατι?

αυτα απο μενα,

συγνωμη αν σας κουρασα και καλη συνεχεια με οτι κανετε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρασιδα ή οπως σε λενε...

απο τη στιγμη που παραδεχεσαι οτι δεν εχω λογο να καλοποιανω τον κυριο νταλεκο δεν καταλαβα την επιθεση σου προς το ατομο μου,και το σχολιο οτι αποτελω μια κατηγορια μονος μου!!!

πιστεψε με οτι κοιμαμαι πολυ ησυχος τα βραδια και αφου καταλαβαινω οτι με γνωριζεις αρκετα καλα τοτε αφηνω σε σενα

να κρινεις πως εχω ορισει την ιατρικη μου πορεια...

οτι σε αδικησε αυτο δεν το γνωριζω και μακαρι να μην αδικουσε κανενα καθως ο ιδιος θελει το καλυτερο για τους φοιτητες

οσο για τις κουραστικες εβδομαδες στην παθολογια συμφωνω,ναι ειναι κουραστικες,ναι τρεχεις ολη μερα,ναι εχεις 70 και βαλε ασθενεις αλλα βρασιδα οπως λεει ο καθηγητης πανω απολα ο χρηστης υγειας...και πιστεψε με αυτοι οι 3 μηνες με εχουν βοηθησει αφανταστα και με εχουν γεμισει γνωσεις,εχω ηδη αρχισει ειδικοτητα και τωρα αντιλαμβανομαι ποσο με εχει ωφελεσει το περασμα μου απο την κλινικη αυτη

οσο για το κλιμα τρομοκρατιας διαφωνω, απλα η παθολογια ειναι απαιτητικη ειδικοτητα,ειναι ζορικη,δυσκολη και αυτο μεταφερεται και στο φοιτητη ο οποιος ομως πρεπει να περασει απο τη δοκιμασια αυτη,πρεπει να συνειδητοποιησει οτι η ιατρικη και η ζωη του γιατρου ειναι δυσκολη.εχεις να κανεις με ζωες,δεν υπαρχει κουραση,δεν υπαρχει δεν μπορω..., ασε που σε βπηθαει να επιλεξεις μια ειδικοτητα πιο ησυχη αμα δεν αντεχεις τη πιεση της παθολογιας, π.χ δερματολογια,μικροβιοολογια κτλ

οσο για τα σαββατοκυριακα γιατι να μην πας??δεν υπαρχουν ασθενεις τα ΣΚ?στην ειδικοτητα πες τους εγω δεν εφημερευω ΣΚ...εξαλλου δεν ειναι η μονη κλινικη στην οποια πηγαιναμε και ΣΚ(αυτο συνεβαινε και χειρουργικη και παιδιατρικη)

και τελος το ερωτημα σου Για ποιον λόγο πιστεύεις ότι εσύ είχες αυτήν αντιμετώπιση η οποία δεν συνάδει με την αντιμετώπιση που είχα εγώ???

αυτο δεν το γνωριζω, ως ανθρωπος και ως χαρακτηρας ξερεις δεν ειμαι συμπαθητικος ,δεν κλεινω το στομα,δεν κρυβομαι ,δεν εχω σχεση με κομματα,δεν εχω συγγενεις γιατρους κ.ο.κ

οποτε τι να πω... δεν ξερω γιατι... ισως γιατι ο καθηγητης εκτιμησε την προσπαθεια που εκανα?λογικο το βρισκω!!!!πες εσυ ομως καμια ιδεα,σκεφτηκες γιατι?

αυτα απο μενα,

συγνωμη αν σας κουρασα και καλη συνεχεια με οτι κανετε

Αγαπητέ Κουφέ,

καταρχήν να πω ότι δεν έχω καμιά διάθεση διαμάχης. Αν είπα κάτι που σε πείραξε ζητάω συγνώμη....Ξέρω ότι δεν έχεις ανάγκη να καλοπιάνεις κανέναν και απλά θίγω το θέμα από την δική μου πλευρά

Όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που έχεις (δεν κλείνεις το στόμα, δεν έχεις σχέσεις με κόμματα, κτλ) τα έχω και εγώ με 2 διαφορές 1) ο καθηγητής δεν εκτίμησε την δικιά μου προσπάθεια (ε θα μου πεις σιγα τα αυγά.....οκ συμφωνώ περασμένα ξεχασμένα ) 2) εγώ είμαι πολύ συμπαθής και ως άνθρωπος και ως χαρακτήρας (πλάκα κάνω να ελαφρύνει το κλίμα)

Αν υπάρξει στιγμή που θα συνειδητοποιήσω ότι αυτοί οι 3 μήνες με έκαναν όντως καλύτερο γιατρό θα ποστάρω άμεσα...Να δώσω και ένα κίνητρο στους ταλαιπωρημένους 6οετείς

Τελοσπάντων γνώμες εκφράζουμε και όποιος διαβάζει κρίνει....Για το θέμα ΣΚ πάλι η γνώμη μου είναι ότι η παρουσία του φοιτητή δεν κάνει ΚΑΜΙΑ διαφορά στον ασθενή αλλά ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά στον ειδικευόμενο...Πάλι ο καθένας θα κρίνει...

Αυτά...Φιλικά Βρασίδας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Για τον Νταλεκο εχω ακουσει τα χειροτερα αν και δεν τον ξερω. Πηγε μια φιλη μου που σπουδαζουμε μαζι εξωτερικο να κανει 2 βδομαδες πρακτικη που απαιτειται στο 4ο ετος και εβγαλε πανω της ολο το κομπλεξ και την κακια του... Λαρισαια η κοπελα και απ τις καλυτερες φοιτητριες στην σχολη μας, με το ζορι εγινε αποδεκτη και καθ ολη την διαρκεια που ηταν εκει της φαιροταν πολυ αυστηρα. Τα χειροτερα του αξιζουν !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.