Jump to content

ΑΛΛΑΞΕ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΙΑΙΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ & ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΙΠΛΕΣ


Recommended Posts

ΦΕΚ 433 Β.02.04.07

1.Όσοι έχουν ενιαίες ειδικότητες, εκτός Παθολογίας και Χειρουργικής, μπορούν να δηλώσουν μαζί 2 φορές, μία για μερική και μία για πλήρη ειδικότητα.

2.Όσοι ξεκινούν το πρώτο κομμάτι ειδικότητας, η οποία έχει τρία μέρη (π.χ. Νευρολογία), μπορούν να δηλώσουν μαζί με το δεύτερο και το τρίτο κομμάτι (στο παραπάνω παράδειγμα δηλαδή, να δηλώσουν μαζί με την Ψυχιατρική και την Νευρολογία).

The credits go to labfotis.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Last Reply
Αυτοί οι νόμοι να ρωτήσω εγώ γιατί βγαίνουν; Πάντα για να βολευτούν κάποιοι; Σε τι εξυπηρετούν;

Φαίνεται κάποιοι αγνοί φωστήρες, πήραν πρόσφατα πτυχίο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βετ καποιος που χει ηδη δηλωσει πληρη καπου για ενιαια ειδικοτητα ,εχει δικαιωμα να δηλωσει εκ των υστερων

τωρα κ τμημα σε νοσοκομειο που δινει τμημα αυτης της ειδικοτητας?(εφοσων η αναμονη για το νοσοκομειο που δινει πληρη ειναι πολυ μεγαλυτερη)?

η ισχυει μονο για οσους δηλωνουν απο δω κ περα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βετ καποιος που χει ηδη δηλωσει πληρη καπου για ενιαια ειδικοτητα ,εχει δικαιωμα να δηλωσει εκ των υστερων

τωρα κ τμημα σε νοσοκομειο που δινει τμημα αυτης της ειδικοτητας?(εφοσων η αναμονη για το νοσοκομειο που δινει πληρη ειναι πολυ μεγαλυτερη)?

η ισχυει μονο για οσους δηλωνουν απο δω κ περα?

Ισχύει για όλους. Αν κάποιος για παράδειγμα έχει δηλώσει μόνο πλήρη σε π.χ. Οφθαλμολογία ή Παιδιατρική, μπορεί αύριο πρωί, να πάει και να δηλώσει στην ίδια ειδικότητα και μερική. Και επειδή η μερική θα ανοίξει πιο νωρίς να κερδίσει έτσι μερικά χρονάκια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σιγουρο αυτο η θα ψαχνονται οι νομαρχιες αυριο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ελλάδα πρέπει να είναι η μόνη χώρα του πολιτισμένου κόσμου (αν δεχθούμε ότι υπάρχει πολιτισμένος κόσμος και εμείς ανήκουμε σ'αυτόν) στην οποία τέτοιες αποφάσεις γίνονται γνωστές εκ των υστέρωνκαι δεν ανακοινώνονται ένα μηνά πριν ή έστω μια βδομάδα ή και μια μέρα, βρε αδερφέ. Δηλαδή έστω και 5 λεπτά πριν βγουν σε ΦΕΚ. Έστω. Αλλά όοοοχι. Πρέπει να βγαίνουν

1) Πάσχα

2) Χριστούγεννα

3) 15αύγουστο

4) Και εσχάτως... πρωταπριλιά!

Και το περίεργο είναι ότι για αυτό το γεγονός δεν έχει γκρινιάξει ποτέ κανένας ιατρικός σύλλογος, φοιτητικός σύλλογος, δεξιός, αριστερός, κανείς.

Γιατί είπαμε... 1200 θέσεις να ανοίξουν κι όλοι οι άλλοι να πάνε να γαμηθούνε, κατά το γνωστό ρητό της παράγκας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σιγουρο αυτο η θα ψαχνονται οι νομαρχιες αυριο?

Σίγουρο. Αν σε αρχίσουν τα τσαλιμάκια, πες τους τον αριθμό του ΦΕΚ. Αν εξακολουθούν να σε φέρνουν κωλλύματα, τότε ζήτα τους εγγράφως και πρωτοκολλημένη την άρνηση τους να δεχτούν την δεύτερη αίτηση σου για μερική ειδικότητα. Στα χαρτιά που θα υποβάλλεις, δήλωσε σε υπεύθυνη δήλωση πως υποβάλλεις 2η αίτηση για ειδικότητα σε νοσοκομείο που δίνει μερική (αν έχεις ήδη βάλει για πλήρη ή κάνε το αντίστροφο στην άλλη περίπτωση), σύμφωνα με το παραπάνω ΦΕΚ. Αυτά και καλή τύχη.

ΥΓ Οι περισσότερες νομαρχίες ανοίγουν στις 8, αλλά την προηγούμενη φορά πολλοί πήγαν από τις 6.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και εμπνευσμένος από το τελευταίο post του vet να συμπληρώσω ότι η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα του πολιτισμένου και απολίτιστου κόσμου που το διάστημα αναμονής μέχρι την έναρξη της ειδίκευσης του ιατρού είναι ανάλογο της ώρας αφύπνισης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...και εμπνευσμένος από το τελευταίο post του vet να συμπληρώσω ότι η Ελλάδα είναι η μόνη χώρα του πολιτισμένου και απολίτιστου κόσμου που το διάστημα αναμονής μέχρι την έναρξη της ειδίκευσης του ιατρού είναι ανάλογο της ώρας αφύπνισης.

Έχεις δίκιο. Μόνο όποιος έχει κάνει γαλατάς έχει τις καλύτερες πιθανότητες για πιο γρήγορη έναρξη. Ειδάλλως πάτε τώρα για ποτό, πάρτε μαζί και τις αιτήσεις, μετά σε μαγαζί after, καπάκι μετά για καφέ και μπουγάτσα και βουρ στη νομαρχία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης να συμπληρώσω ότι σχετικά με τη νομοθεσία των αγροτικών και ειδικοτήτων οι αλλαγές ακολουθούν τις εξελίξεις του δικατσά. Οποία μεγαλύτερη απόδειξη ότι οι συνάδελφοι εκ του εξωτερικού αποτελούν την μεγάλη προοδευτική δύναμη του χώρου;

edit: εγώ δλδ που έχω φάει 8 (!!) χρόνια και ακόμη έχω άλλα 3 μπροστά μου (σύνολο 11!!) προφανώς άργησα πολύ να "ξυπνήσω" :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με αεροπλανα και βαπορια...θα πλακωσουμε να πλακωθουμε παλι για μια θεση στον ηλιο της ειδικοτητας..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ 433 Β.02.04.07

2.Όσοι ξεκινούν το πρώτο κομμάτι ειδικότητας, η οποία έχει τρία μέρη (π.χ. Νευρολογία), μπορούν να δηλώσουν μαζί με το δεύτερο και το τρίτο κομμάτι (στο παραπάνω παράδειγμα δηλαδή, να δηλώσουν μαζί με την Ψυχιατρική και την Νευρολογία).

Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες (λόγω γενικότερης αποχής):

Αυτό το (2), γιατί είναι κακό και μας εκνευρίζει;

Thanx σε advance!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ 433 Β.02.04.07

2.Όσοι ξεκινούν το πρώτο κομμάτι ειδικότητας, η οποία έχει τρία μέρη (π.χ. Νευρολογία), μπορούν να δηλώσουν μαζί με το δεύτερο και το τρίτο κομμάτι (στο παραπάνω παράδειγμα δηλαδή, να δηλώσουν μαζί με την Ψυχιατρική και την Νευρολογία).

Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες (λόγω γενικότερης αποχής):

Αυτό το (2), γιατί είναι κακό και μας εκνευρίζει;

Thanx σε advance!

Δεν νομίζω ότι είναι κακό, αντίθετα είναι πολύ καλό. Ήταν γελοίο να πρέπει να περιμένω 3 χρόνια για παθολογία, μετά άλλα 2μιση για νευρολογία και μετά άλλα 3μιση για ψυχιατρική. Ευτυχώς που αλλάζει (λίγο) για τους νεότερους συναδέλφους.

Νομίζω η κατακραυγή είναι για το λίγο "μουλωχτό" της αλλαγής.

Βέβαια, είναι τέτοιος ο παραλογισμός που σου δημιουργεί αυτή η χώρα που η πρώτη σκέψη μου ήταν: "κοίτα να δεις, έφαγα τόση αναμονή και οι επόμενοι γμτ θα την γλιτώσουν :( " σε άπταιστη λογική στρατό-καραβανά. Έχουμε φτάσει να μην ξέρουμε αν πρέπει να χαιρόμαστε ή να λυπόμαστε με τις αλλαγές και τις αδικίες πια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ 433 Β.02.04.07

2.Όσοι ξεκινούν το πρώτο κομμάτι ειδικότητας, η οποία έχει τρία μέρη (π.χ. Νευρολογία), μπορούν να δηλώσουν μαζί με το δεύτερο και το τρίτο κομμάτι (στο παραπάνω παράδειγμα δηλαδή, να δηλώσουν μαζί με την Ψυχιατρική και την Νευρολογία).

Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες (λόγω γενικότερης αποχής):

Αυτό το (2), γιατί είναι κακό και μας εκνευρίζει;

Thanx σε advance!

Όχι, αν το δεις ξεκομμένα απ'ότι άλλο γίνεται στην Ελλάδα. Αλλά πως γίνεται ρε γαμώτο, όλα αυτά να γίνονται μόνο την Μεγ. Εβδομάδα? Και γιατί δεν το κάνανε πιο πριν? Και τι θα πει κάποιος που θα το μάθει μετά από μία εβδομάδα(για τις ειδικότητες με τρία κομμάτια) και τώρα είναι χωμένος σε μια εφημερία παθολογίας?

Την προηγούμενη φορά έγινε πανικός επειδή τα άτομα που δούλευαν και εφημέρευαν, ούτε το είχαν ακούσει πιο πριν, ούτε μπορούσαν να πάρουν άδεια για να δηλώσουν.

Και φυσικά υπάρχουν και οι ξενιτεμένοι από Αγγλία και ΕΕ που δεν προλαβαίνουν με τίποτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι θετικές αλλαγές, μιας και σπανίζουν, ας είναι whatever είναι να είναι (να ούμε).

Και στο σχέδιο με το προοδευτικά αυξανόμενο ποσοστό εισόδου επιτυχόντων σε τυχόν (αρχίζει η φαντασία εδώ..) εξετάσεις για την εκκίνηση ειδικότητας, πάντα θα υπήρχε ο τύπος (φουκαράς) με τα 7.5 χρόνια στο κεφάλι που λόγω του 10-20% της χρονιάς του από άλλο ένα χρόνο (περίμενε), για παράδειγμα, θα είχε 1.3 (υποθετικά πάντα).

Αλλά νταξ, δεν είναι αυτή λογική. Και στο final end, τα μισά από αυτά τα κουραδέ, δημιουργούνται από το μοναδικό ταλέντο του Έλληνα να φλερτάρει με τόσο ζήλο την πάρτη του.

Αμήν emevlogies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί είπαμε... 1200 θέσεις να ανοίξουν κι όλοι οι άλλοι να πάνε να γαμηθούνε, κατά το γνωστό ρητό της παράγκας.

ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ SOV! ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ 100%! ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΠΤΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπραβο στους labfotis και veterinarian λοιπον που το μοιραζονται μαζι μας. δυστυχως να σας υπενθυμισω οτι οι θεσεις ειδικοτητας δεν αυξανονται, απλα τωρα θα γινει ενα καλυτερο shuffling της επετηριδας για καποιους υιους-θυγατερες που τελειωσαν προσφατως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπραβο στους labfotis και veterinarian λοιπον που το μοιραζονται μαζι μας.

Δεν ξέρω τι νόημα έχουν τα συγχαρητήρια όταν οι θέσεις - φιλέτα έχουν ήδη καταληφθεί από Μ. Δευτέρα πρωί

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπραβο στους labfotis και veterinarian λοιπον που το μοιραζονται μαζι μας.

Δεν ξέρω τι νόημα έχουν τα συγχαρητήρια όταν οι θέσεις - φιλέτα έχουν ήδη καταληφθεί από Μ. Δευτέρα πρωί

Δεν θέλω να φανώ αγενής αλλά αν εννοούμε θέσεις "φιλέτα" τις θέσεις ειδικότητας δε κάποιο παρακμιακό νομαρχιακό νοσοκομείο, πχ θέσεις Οφθαλμολογίας σε νοσοκομεία που δεν χειρουργούν ή θέσεις Παιδιατρικής σε νοσοκομεία πυ δεν βλέπουν παιδάκια, τότε τι να πω...

Είναι ένα γενικότερο σχόλιο, Babangida, δεν έχει να κάνει μ'εσένα. Απλά στο μυαλό μου, θέση "φιλέτο" είναι η θέση Ογκολογίας στο MD Anderson ή Ενδοκρινολογίας στην Οξφόρδη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπραβο στους labfotis και veterinarian λοιπον που το μοιραζονται μαζι μας.

Δεν ξέρω τι νόημα έχουν τα συγχαρητήρια όταν οι θέσεις - φιλέτα έχουν ήδη καταληφθεί από Μ. Δευτέρα πρωί

Δεν θέλω να φανώ αγενής αλλά αν εννοούμε θέσεις "φιλέτα" τις θέσεις ειδικότητας δε κάποιο παρακμιακό νομαρχιακό νοσοκομείο, πχ θέσεις Οφθαλμολογίας σε νοσοκομεία που δεν χειρουργούν ή θέσεις Παιδιατρικής σε νοσοκομεία πυ δεν βλέπουν παιδάκια, τότε τι να πω...

Είναι ένα γενικότερο σχόλιο, Babangida, δεν έχει να κάνει μ'εσένα. Απλά στο μυαλό μου, θέση "φιλέτο" είναι η θέση Ογκολογίας στο MD Anderson ή Ενδοκρινολογίας στην Οξφόρδη :)

Δίκιο έχεις, αλλά όλα είναι σχετικά.

Στα στενά πλαίσια της αθηναϊκής ιατρικής, και ο 1 χρόνος αναισθησιολογίας στην Παμμακάριστο και ο 1,5 χρόνος οφθαλμολογίας στο 401 είναι φιλέτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά στο μυαλό μου, θέση "φιλέτο" είναι η θέση Ογκολογίας στο MD Anderson ή Ενδοκρινολογίας στην Οξφόρδη :)

ξεκολλα. θεση "φιλετο" για τα ελληνικα δεδομενα ειναι και να ξεκινησεις ειδικοτητα στο πι και φι εκει που σου ειχαν πει περιμενε 4-5 χρονια. ξεπακεταρεις αμεσως τη βαλιτσα και τρως κι ενα αληθινο "ελληνικο" φιλετο, καλυτερο απτα fish and chips που τρωει καποιος που χρειαζεται να τρεχει στο manchester για να βολευτει.

λεμε τωρα, παραδεγιμα εφερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το φαγητό θα πάρεις ένα πόντο. Για τα άλλα, καληνύχτα και όνειρα γλυκά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εννοειται οτι υπερβαλλω. αλλα το κανω γιατι χανετε την ουσια... φιλετακια ειναι και τα τοπικα νοσοκομεια. αν μας ενδιεφερε ολους η σουπερ-ντρουπερ εκπαιδευση μονο πεντε-εξι νοσοκομεια θα ειχαν ζητηση σε αττικη και θεσσαλονικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.