Jump to content

Γονική άδεια ανατροφής


MARIANINI

Recommended Posts

priapus κάποτε ήμουν και στη θέση σου με 6 μήνες +αλλά δυστυχώς δεν είχα χαλκιδική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Last Reply

ο καθενας το βλεπει απο την οπτικη του γωνια...

απλα αν ειναι 1 φορα δυσκολο να βλεπεις την ανεργια μονος σου

ειναι πολλες φορες παραπανω να την βλεπεις με 1 μικρο παιδι στην πλατη σου ...

να μην μιλησω να εχεις παιδι και να σου λενε ολοι δεν τα βγαζεις περα και να τρως χωσιμο για να αποδειξεις οτι κανεις για γιατρος...

οσο για το αν μια λεχωνα μπορει να παει να δουλεψει... αν δεν ζησεις λεχωνα δεν θα το καταλαβεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω δεν περιμένω ποτέ να με σκεφτει ο οποιοσδήποτε... και φυσικά θα κάνω ό,τι χρειαστει για το παιδί μου.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη απέβαλλα ενω είχα εφημερία. Μάλιστα, επειδή εφημέρευα μόνη μου σε όλο το χειρουργικό τομέα, είχα αίμα και δεν έφυγα να πάω στο γιατρο παρα μόνο όταν τέλειωσε η εφημερία μου (μετά μουτζωνόμουν φυσικά γιατι κανείς δνε το αναγνώρισε. Μάλιστα υπήρξε επιμελητής μου που μου είπε "καλύτερα κορίτσι μου, ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να είσαι έγκυος και να δουλεύεις? Κάνεις αργότερα παιδιά..." )

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη συνέχισα να εργάζομαι απο τη στιγμή που έμαθα πως είμαι έγκυος μέχρι να φτάσει η ώρα για την υποχρεωτική άδεια μητρότητας που αρχίζει 2 μήνες πριν τον τοκετό. Ο άντρας μου μου έλεγε να τα παρατήσω και να πάρω επαπειλούμενη κι εγω σκεφτόμουν ότι αφού είμαι καλά μπορω να συνεχίζω να δουλεύω, κι ότι δεν υπάρχει λόγος να πάει η ειδικότητα παραπίσω. Ευτυχώς μέχρι τώρα πάνε όλα καλά...

Οι περισσότερες ειδικευόμενες κάνουν το ίδιο, εργάζονται στο μεγαλύτερο μέρος της εγκυμοσύνης τους. Για τις κοπέλες που παίρνουν επαπειλούμενη δεν μπορεις να ξέρεις τι πέρασε η καθεμία. Γι'αυτο ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί για το πως μιλάμε για τους άλλους, ειδικά σε τόσο ευαίσθητα θέματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά 5 χρόνια ειδικευόμενη σε χαλλλαρά γυναικοκρατούμενη ειδικότητα δεν πέτυχα ούτε μια συνάδελφο που να πήρε κάτι παραπάνω από το ελάχιστο που δικαιούνταν από το νόμο. Βέβαια με κάνει να απορώ πώς κανείς δεν σχολιάζει το πόσο μικρές είναι οι άδειες αυτές για τις ειδικευόμενες, ενώ είναι πανέτοιμοι να καυτηριάσουν μόλις κάποια προσπαθήσει να τις στρογγυλέψει με παράτυπο τρόπο. Γιατί βέβαια δεν είναι υποχρεωμένη καμιά να εξηγήσει δημόσια το γιατί η κύησή της είναι επαπειλούμενη, οπότε και είναι βέβαιο ότι το % όσων το ισχυρίζονται ψευδώς φουσκώνει στα μυαλά ανθρώπων δίκαια αγανακτισμένων από τόσα άλλα.

Και για να μοιραστώ μαζί σας μια πρόσφατη εμπειρία μου και το πώς αντιμετωπίζεται εργασιακά η γυναίκα γενικά, όχι η έγκυος ή η μάνα αλλά και οι ... εντάξει, που δεν καθυστερούν κανέναν συνάδελφο σε καμιά λίστα, πρόσφατα σε γυναίκα συνάδελφο που έκανε γνωστό εγγράφως ότι την υποχρέωσαν σε 20ημερες συνεχόμενες εφημερείες για λόγους δήθεν αναγκών του τμήματος, το σχόλιο (προφορικά φυσικά) των αντρών - συναδέλφων, συνδικαλιστών και μή, ήταν το εξής: ας ερχόσουν να μας πεις πως έχεις άντρα και παιδί στο σπίτι, ή έστω πως είσαι έγκυος, και θα σου βρίσκαμε λύση ... αφού δεν είσαι, τί προβλημα έχεις?

Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemno δε μετράνε οι αγγελίες, αλλά thnx για την ιδέα embaaa

PS: Keeper of the Se7en Keys μεταφράζεται πώς στα ελληνικά? Κάτι σαν κλειδοκράτορας? (άσχετο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τις κοπέλες που παίρνουν επαπειλούμενη δεν μπορεις να ξέρεις τι πέρασε η καθεμία. Γι'αυτο ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί για το πως μιλάμε για τους άλλους, ειδικά σε τόσο ευαίσθητα θέματα.

Οταν παιρνουν αναρρωτικη για επαπειλουμενη με το τεστ κυησης στο χερι απο τις πρωτες μερες καθυστερησης, δεν θελει να εισαι και νομπελιστας ιατρικης για να καταλαβεις οτι κατι βρωμαει....

Και φυσικα δε το γενικευσα το θεμα. Το εθεσα σαν παραδειγμα εκμεταλευσης και καταχρηστικης συμπεριφορας.

Και στην δικη σου περιπτωση πολυ κακως δεν πηρες την αναρρωτικη που επρεπε να παρεις. Εγω προσωπικα δε θα σε κατηγορουσα, ακομα και αν δεν ηξερα τις λεπτομερειες της εγκυμοσυνης σου που ειναι προσωπικο σου θεμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Μπραβο αμαντα

ολα σου σωστα, ακριβως ετσι ειναι

Κατι δεν εχω ξεκαθαρισει ομως γιατι καποιοι μου εχουν πει οτι ισχυει και σεμας ο δημοσιουπαλληλικός κωδικας

ειμαι εγκυος τωρα και ειδικευομαι και οταν θα γεννησω θα μου υπολειπονται 2χρονια ειδικοτητας ακριβως.δε θα παρω μειωμενο ωραριο και θα ζητησω αδεια ανατροφης.την αδεια πως θα την παρω??

απο το ικα 2μηνες πριν και 2 μηνες μετα?ΜΕΤΑ η αδεια απο το ικα θα πληρωνεται ή απο το νοσοκομείο?θα ειναι εν συνεχεία 6 μηνες αδεια ανατροφης?ή 9 μηνες ανατροφης αν ισχυει ο δημοσιουπαλληλικός κωδικας 3528/20007 και σε μας ως εργαζόμενοι σε ΝΠΔΔ?Ή λιγοτερο από 6 μηνες(περιπου 4)αν προσδιοριζεται με βαση τις ωρες του μειωμενου ωραριου που θα μπορουσα να παρω εναλλακτικά?Συγκεκριμενα αν γεννησω 10/04/08 και εχω προστα μου αλλα 2 χρονια ειδικοτητας ποτε νομιζεις οτι μπορω να παω στο νοσοκομειο το πολύ??

σε ευχαριστω emcolgate

Γνωρίζει κανείς τι δικαιούνται οι μητέρες ειδικευόμενες σε σχέση με Γονική άδεια ανατροφής, για το μωρό μετά την άδεια τοκετού και λοχείας; Μπορώ να ζητήσώ κάποιο διάστημα άδειας για ανατροφή παιδιού ακόμα και άμισθη; ή είναι υποχρεωτικά το μειωμένο ωράριο 2 ώρες την ημέρα;

λογω ελλειψης χρονο δεν προλαβαινω να δω τι απαντησαν οι αλλοι

θα σου απαντησω απο προσωπικη εμπειρια

λοιπον γονικη αδεια δεν δικαιουσαι μεχρι να παει το παιδι σχολειο

δικαιουσαι 2 μηνες αδεια κυησης και 2 μηνες αδια τοκετου μετα

στην συνεχεια επιλεγεις ειτε 2 χρονια μειωμενο κατα 2 ωρες το ωραριο και για αλλα 2 χρονια μειωμενο κατα 1 ωρα το ωραριο μ αντιστοιχη παραταση στην ειδικοτητα (συμπληρωνεις τις ωρες με επιπλεον μερες σαν αναρρωτικη)_

μεχρι να κλεισει το παιδι ετος δικαιουσαι να μην κανεις καθολου εφημεριες

αν δεν παρεις το μειωμενο μπορεις μετα τους 2 μηνες τοκετου να παρεις 6 μηνες γονικη αδεια με το ενδεχομενο να μην σε καλυψει το ικα οπως και στις προηγουμενες αδειες αν δεν εχεις τα απαραιτητα ενσημα. αν εχεις συζυγο δημοσιο υπαλληλο μπορει να παρει αυτος τομειωμενο η τους 6 μηνες αδειας

μπορεις να ζητσεις παντα μουφες αναρρωτικες και να χαρεις το παιδι σου

εχεις δικαιωμα να ζητησεις αδεια ανευ αποδοχων (κοιτα τον κωδικα δημοσιων υπαλληλων με αυτον πηγαινουμε και εμεις) αλλα παγωνει για το αντιστοιχο διαστημα η ειδικοτητα σου

το μειωμενο ωραριο οπως και ολες οι αλλες οι επιλογες ειναι προεραιτικα

φιλια

καλο πασχα

να σου ζητσει το μωρο

και να μην δινεις σημασια σε κανεναν κοιτα να το χαρεις γιατι με τις εφημεριες θα το ξαναδεις φανταρο

Γνωρίζει κανείς τι δικαιούνται οι μητέρες ειδικευόμενες σε σχέση με Γονική άδεια ανατροφής, για το μωρό μετά την άδεια τοκετού και λοχείας; Μπορώ να ζητήσώ κάποιο διάστημα άδειας για ανατροφή παιδιού ακόμα και άμισθη; ή είναι υποχρεωτικά το μειωμένο ωράριο 2 ώρες την ημέρα;

1. αδεια τοκετου 2 μηνες (+ το διαστημα που υπολειπεται για να συμπληρωθουν 4 μηνες αδειας πχ αν πηρε 1 μηνα κυησης θα παρει 3 τοκετου... συν τις μουφες αναρρωτικες για μαστιτιδες κτλ)

2. 6 μηνες αδεια μετ' αποδοχων αν εχει συμπληρωσει τα ενσημα στο ικα η μειωμενο ωραριο για 2 χρονια για 2 ωρες και απο τα 2-4 χρονια του παιδιου κατα 1 ωρα με αντιστοιχη παραταση της ειδικοτητας

κανενα απο τα 2 δεν ειναι υπχορωτικο παρα μονο επιλογη αν το ζητησει

3. συμφωνα με τον κωδικα μπορεις να ζητησεις αδεια ανευ αποδοχων. δεν ειναι σιγουρο οτι θα στην εγκρινουν χωρις μεσον

4. μεχρι να συμπληρωσει το παιδι το 1 ετος μπορεις να εξαιρεθεις τελειως απο το προγραμμα των εφημεριων δεν εχω το φεκ προχειρο αναζητησε το στο υπουργειο

να σου ζησει

υς γονικη αδεια δεν δικαιουσαι ακομα τις 4 μερες επιπλεον μεχρι να παει το παιδι στο σχολιο

καλο πασχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ξέρω ότι δεν ισχύει ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας στους ειδικευόμενους (ή μάλλον ισχύουν αυτά ακριβώς που περιγράφει πιο πάνω η Αμάντα) άρα 2 μήνες μετά τον τοκετό το πολύ πρέπει να είσαι στη θέση σου. Αν πάρεις επιπλέον 6 μηνη γονική άδεια κινδυνεύεις να μην σε καλύψει το ΙΚΑ, όπως λέει και η Αμάντα.

Αμάντα, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ξέρω ότι δεν ισχύει ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας στους ειδικευόμενους (ή μάλλον ισχύουν αυτά ακριβώς που περιγράφει πιο πάνω η Αμάντα) άρα 2 μήνες μετά τον τοκετό το πολύ πρέπει να είσαι στη θέση σου. Αν πάρεις επιπλέον 6 μηνη γονική άδεια κινδυνεύεις να μην σε καλύψει το ΙΚΑ, όπως λέει και η Αμάντα.

Αμάντα, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

εχω γνωστες ειδικευομενες που ειχαν τα ενσημα και με δικηγορο πηραν την 6μηνη αδεια ανατροφης περαν του διμηνου λοχειας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο που εργάζομαι, από το γραφείο προσωπικού μου είπαν πως η συνολική άδεια που μπορούν να ζητήσουν οι μητέρες είναι η εξής:

56 μέρες προ τοκετού

63 μέρες άδεια τοκετού και λοχείας

63 μέρες άδεια θηλασμού

101 μέρες άδεια φροντίδας παιδιού

Τα πρώτα δύο τα καλύπτει μισθολογικά το ΙΚΑ και ο ΟΑΕΔ, όμως πρέπει να καταβληθουν οπωσδήποτε οι εισφορές στο ΤΣΑΥ. Επίσης μου είπαν πως είναι δύσκολο να μοιραστούν διαφορετικά, παρα μόνο να κλέψει κανείς μια βδομάδα για μετά τον τοκετό, γιατί τα ελέγχει διεξοδικά το ΙΚΑ.

Τα επόμενα δύο μέρη τα καλύπτει μισθολογικά το νοσοκομείο, είναι άδεια μετ' αποδοχών.

Όλα αυτά μου τα είπαν προφορικά, και όταν παρακάλεσα να δω κάποιο χαρτί, μου αρνήθηκαν διακριτικά... ελπίζω πως ισχύουν έτσι, αν κάποιος ξέρει κάτι διαφορετικό παρακαλώ να το διορθώσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η invitro έχει δίκιο. Πάντως είναι γελίο να βάζεις δικηγόρο για 6 μήνες άδειας. Από αυτό θα σωθεί το δημόσιο; Οι ίδιοι λέμε στον κόσμο θηλαζετε τα παιδια όσο περισσότερο, και για τα δικά μας τα παιδιά δεν κάνουμε τίποτα.

Λοιπόν θυμάμαι μια εργασία που είχα κάνει στην παιδιατρική σχέση άσθματος και μητρικού θηλασμού από κάτι αρχεία ασθενών, και είχα βρεί πολύ υψηλή συσχέτηση, ακόμα και σε άτομα με ελέυθερο οικογενειακό ιστορικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Προς αύξηση τα όρια ηλικίας για μητέρες

Το Yπουργειο απασχόλησης εξετάζει το ενδεχόμενο καθορισμού ενιαίων προϋποθέσεων για άνδρες και γυναίκες

Της Xριστινας Kοψινη

Tην άρση των ευνοϊκών ρυθμίσεων πρόωρης συνταξιοδότησης για τις ασφαλισμένες με ανήλικα τέκνα και την ταυτόχρονη γενίκευση των ηλικιακών ορίων και συνταξιοδοτικών προϋποθέσεων και για τα δύο φύλα μελετά το υπουργείο Aπασχόλησης και Kοινωνικής Προστασίας για όλα τα ασφαλιστικά Tαμεία. Πρόκειται για τις αποκαλούμενες συντάξεις μητρότητας. Tο ευνοϊκό καθεστώς τους αμφισβητείται για δεύτερη φορά τα τελευταία 17 χρόνια, αφού πριν από τους Nόμους του '90 και '93 ίσχυε η 15ετία χωρίς όριο ηλικίας. Σήμερα, η αμφισβήτηση του ειδικού καθεστώτος που διέπει τις συντάξεις μητρότητας προέρχεται από την αφύπνιση των δικαιωμάτων πατρότητας και του νέου θεσμικού πλαισίου περί ισότητας.

Eυνοϊκότερες, έναντι αυτών που ισχύουν για τους άνδρες, ρυθμίσεις για τις μητέρες με ανήλικα, προβλέπονται σε όλα τα Tαμεία πλην του OΓA και του Oργανισμού Aσφάλισης Eλεύθερων Eπαγγελματιών (TEBE - TAE - TΣA). Στις περισσότερες ασφαλισμένες, ο Nόμος ή τα Kαταστατικά των Tαμείων δίδουν τη δυνατότητα πρόωρης εξόδου από την εργασία εάν έχουν 24,5 έτη προϋπηρεσία, ενώ για τους άνδρες απαιτείται 25ετία και όριο ηλικίας το 60ό έτος.

H επιμέλεια των παιδιών δημιουργεί διαφορές και στους νέους (μετά τις 1.1.93) ασφαλισμένους, αφού παρέχει δυνατότητα πρόωρης συνταξιοδότησης στο 50ό έτος (για μειωμένη σύνταξη) και στο 55ο έτος ηλικίας γυναικών (για πλήρη σύνταξη).

Νέες διεκδικήσεις

Σήμερα, το υπουργείο εξετάζει το ενδεχόμενο καθορισμού ενιαίων προϋποθέσεων για άνδρες και γυναίκες. Σε αυτήν την περίπτωση, η αύξηση θα κυμαίνεται από 5 έως 17 χρόνια (για την επιμέλεια 3 παιδιών) και 400.000 ασφαλισμένες.

H αφορμή δόθηκε από την πρόσφατη απόφαση της Oλομέλειας του Συμβουλίου της Eπικρατείας για υπόθεση που αφορούσε ασφαλισμένο του Tαμείου Nομικών. Στο συγκεκριμένο Tαμείο, οι γυναίκες με ανήλικο τέκνο μπορούν να συνταξιοδοτηθούν με 25ετία χωρίς όριο ηλικίας, ενώ οι άνδρες πρέπει να έχουν κλείσει και το 60ό έτος της ηλικίας. Tο δικαστήριο έκρινε πως η διάκριση με βάση το φύλο παραβιάζει το άρθρο 4 του Συντάγματος περί ισότητας των φύλων και δεν απεδέχθη την επιχειρηματολογία του Tαμείου για την ύπαρξη «αποχρώντων λόγων που δικαιολογούν την ευνοϊκή μεταχείριση των γυναικών». Συνεπώς, με την απόφαση του ανώτατου διοικητικού δικαστηρίου ανοίγει ο δρόμος για να διεκδικήσουν νομικοί, συμβολαιογράφοι και δικαστικοί επιμελητές δυνατότητα συνταξιοδότησης με 25ετία χωρίς όριο ηλικίας.

Aντίστοιχης αξίας ήταν και η απόφαση που εξέδωσε το Eφετείο Πειραιά για ασφαλισμένο του IKA πριν από ένα χρόνο. Mάλιστα, για εκείνη την περίπτωση, το IKA δεν προχώρησε σε αναίρεση και την άφησε (από αμέλεια;) να τελεσιδικήσει.

Oσοι γνωρίζουν το ασφαλιστικό, εκτιμούν ότι η πίεση λόγω των αναμενόμενων προσφυγών από ασφαλισμένους που θα σπεύσουν να διεκδικήσουν την ίση συνταξιοδοτική μεταχείριση θα είναι μεγάλη. H αύξηση των ορίων για τις συντάξεις μητρότητας φαίνεται αναπόφευκτη, εκτός κι αν δρομολογηθεί μια μεθόδευση για να κερδηθεί χρόνος 2, 3 χρόνων. Kάτι τέτοιο μπορεί να γίνει μόνο εάν εκδοθεί αντίθετη απόφαση από την Oλομέλεια του Eλεγκτικού Συνεδρίου.

Συντάξεις μητρότητας

Aπό πολλούς τίθεται ένα ερώτημα: Tι συμβαίνει στις άλλες χώρες με τις συντάξεις μητρότητας;

Kάθε χώρα έχει τη δική της δημογραφική πολιτική. Eπί παραδείγματι, στη Σουηδία, όταν το παιδί είναι πολύ μικρό η μητέρα αμείβεται χωρίς να απασχολείται για μεγάλο χρονικό διάστημα. Tην αμοιβή της τη χρηματοδοτεί ένα Eιδικό Tαμείο που έχει συσταθεί γι' αυτόν το σκοπό, αλλά δεν συνδέεται με το σύστημα κοινωνικής ασφάλισης. Oμως, το κράτος καταβάλλει τις ασφαλιστικές της εισφορές, έτσι ώστε ο χρόνος επιμέλειας να παραμείνει συντάξιμος. Eπομένως, δεν υφίστανται διαφορετικά όρια συνταξιοδότησης ανδρών - γυναικών διότι δεν χρειάζονται.

Eνδεχομένως, η αναμόρφωση του ασφαλιστικού ενδείκνυται για τη λήψη αποφάσεων που θα συνδέονται και με τις δημογραφικές προτεραιότητες της χώρας. Tο θέμα απασχολεί τον υπουργό Aπασχόλησης, κ. B. Mαγγίνα αλλά δεν υπάρχει καμία βεβαιότητα για το εάν θα τολμήσει τελικώς να προτείνει ρηξικέλευθες προτάσεις. Σε κάθε περίπτωση, η κατάργηση των συντάξεων για την επιμέλεια παιδιών οφείλει να αντισταθμιστεί με μέτρα ενίσχυσης της μητρότητας.

Σε διαφορετική περίπτωση, το έλλειμμα σοβαρής πολιτικής για τις νέες οικογένειες και τη μητρότητα θα καλύπτεται από τα δικαστήρια. Kαι μάλιστα με τρόπο αντιφατικό.

Aυτό συνέβη, επί παραδείγματι με τις διεκδικήσεις του οικογενειακού επιδόματος από γυναίκες συνταξιούχους της Oλυμπιακής. O Aρειος Πάγος αρνήθηκε να αποδεχθεί τη χορήγηση του επιδόματος με το σκεπτικό ότι δεν διεκδικήθηκε σε χρόνο προγενέστερο αν και σε προηγούμενες αποφάσεις του είχε χαρακτηρίσει νόμιμη την οικονομική διεκδίκηση εντός της πενταετίας. Iσως, σε εκείνη την απόφαση, πρυτάνευσε η οικονομική προστασία της Oλυμπιακής. Aνάλογη φροντίδα για την οικονομική επάρκεια των ασφαλιστικών Tαμείων δεν επικράτησε στην πρόσφατη απόφαση για το Tαμείο Nομικών, μολονότι μια εξίσωση προς τα κάτω θα τινάξει το σύστημα στον αέρα πολύ πριν από το 2030.

www.kathimerini.gr

11/11/07

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανακρίβεια στο άρθρο της Καθημερινής. Στην Σουηδία δικαιούχοι της γονικής άδειας είναι και οι 2 γονείς αν και οι μητέρες παίρνουν συνήθως τους περισσότερους μήνες. Έχει προταθεί πάντως η υποχρεωτική μοιρασιά της άδειας και στους 2 γονείς, δηλαδή πχ 12 μήνες η μητέρα και 12 ο πατέρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Στο νέο ασφαλιστικό νομοσχέδιο αναφέρεται και η εξής παράγραφος για τις νέες μητέρες

Άρθρο 142

Ειδική παροχή προστασίας μητρότητας

Η μητέρα που είναι ασφαλισμένη του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ, και εργάζεται με σχέση εργασίας ορισμένου ή αορίστου χρόνου σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις, μετά τη λήξη της άδειας λοχείας και της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, όπως προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004 – 2005, δικαιούται να λάβει ειδική άδεια προστασίας μητρότητας έξι (6) μηνών.

Αν δεν κάνει χρήση της προβλεπόμενης από την ως άνω ΕΓΣΣΕ ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, η μητέρα δικαιούται αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας, την ως άνω ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας, στη συνέχεια δε και το μειωμένο ωράριο που προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει.

Κατά τη διάρκεια της ως άνω ειδικής άδειας, ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να καταβάλει στην εργαζομένη μητέρα μηνιαίως ποσό ίσο με τον κατώτατο μισθό, όπως κάθε φορά καθορίζεται με βάση την ΕΓΣΣΕ, καθώς και αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας με βάση το προαναφερόμενο ποσό

Σε περίπτωση απασχόλησης μέχρι και 4 ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά τη διάρκεια του εξαμήνου, που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο από τον ΟΑΕΔ ποσό, ισούται με το μισό του καθοριζόμενου ανωτέρω.

Ο χρόνος της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας λογίζεται ως χρόνος ασφάλισης στον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, οι δε προβλεπόμενες εισφορές υπολογίζονται επί του κατά περίπτωση αναφερόμενου παραπάνω ποσού, από το οποίο ο ΟΑΕΔ παρακρατεί την προβλεπόμενη εισφορά ασφαλισμένου και την αποδίδει στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, μαζί με την προβλεπόμενη εισφορά εργοδότη που βαρύνει τον Οργανισμό.

Κατά τη διάρκεια της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας, έχουν εφαρμογή οι διατάξεις του άρθρου 1 του ν. 3227/2004 (Α΄ 31), και η 30874/23-4-2004 (Β΄ 1023) κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης & Αποκέντρωσης, Οικονομίας & Οικονομικών και Απασχόλησης & Κοινωνικής Προστασίας.

Με απόφαση του Υπουργού Απασχόλησης & Κοινωνικής Προστασίας ρυθμίζονται η διαδικασία, ο τρόπος και λοιπές προϋποθέσεις εφαρμογής των διατάξεων του παρόντος άρθρου, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια.

Και η απορία μου είναι αν θα ισχύει για ειδικευόμενες γιατρούς. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και η απορία μου είναι αν θα ισχύει για ειδικευόμενες γιατρούς. emconfused

νινι χαθήκαμε emiloveyou γιατί όμως να ΜΗΝ ισχύει για ειδικευόμενες :huh: εδώ μπορεί να ισχύει ακόμα και για επικουρικές :o

λέμε τώρα ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι ειδικευόμενη στο Μεταξά και έχω ένα βρεφάκι 2 μηνών.Πέρα από την άδεια τοκετού και λοχείας, θα μου χορηγήσει 63 ημέρες άδεια θηλασμού και στη συνέχεια το μειωμένο ωράριο εργασίας σαν συνεχόμενη άδεια που είναι περίπου άλλοι τρεις μήνες. Σε αυτά τα διαστήματα το γραφείο προσωπικού μου είπε πως θα με πληρώνουν κανονικά. Τηλεφωνικά μου είπαν πως μάλλον θα δικαιούμαι και την καινούρια εξάμηνη άδεια, αλλά για αυτό δεν ήταν ακόμα σίγουροι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με τον παλιό νόμο αν δεν είχες τα απαραίτητα ένσημα για να σε καλύπτει το ΙΚΑ το νοσοκομείο δεν σε κάλυπτε και έβγαινες σε άδεια ανευ αποδοχών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι ειδικευόμενη στο Μεταξά και έχω ένα βρεφάκι 2 μηνών.Πέρα από την άδεια τοκετού και λοχείας, θα μου χορηγήσει 63 ημέρες άδεια θηλασμού και στη συνέχεια το μειωμένο ωράριο εργασίας σαν συνεχόμενη άδεια που είναι περίπου άλλοι τρεις μήνες. Σε αυτά τα διαστήματα το γραφείο προσωπικού μου είπε πως θα με πληρώνουν κανονικά. Τηλεφωνικά μου είπαν πως μάλλον θα δικαιούμαι και την καινούρια εξάμηνη άδεια, αλλά για αυτό δεν ήταν ακόμα σίγουροι.

Συγνώμη αλλά η άδεια θηλασμού δεν είναι το μειωμένο ωράριο emquestion ; Δλδ μήπως σου είπαν 2 φορές το ίδιο πράμα;

Να σου ζήσει το μωράκι και καλό κουράγιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην τελευταία εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας του 2005, νομίζω, γράφει πως οι μητέρες υπάλληλοι δικαιούνται μετά την άδεια λοχείας, άδεια θηλασμού και μειωμένο ωράριο εργασίας, για κάποιες ώρες την ημέρα. Πιστεύω πως είναι δύο διαφορετικά πράγματα, άλλωστε στην αίτηση που κατέθεσα στο Μεταξά, μου είπαν να γράψω πως αιτούμαι την άδεια θηλασμού και στη συνέχεια τη μετατροπή του μειωμένου ωραρίου σε άδεια. Μου κάνει όμως εντύπωση πως σε άλλα νοσοκομεία ισχύουν διαφορετικά πράγματα, άλλωστε σε πιο παλιές ειδικευόμενες στο ίδιο νοσοκομείο χορήγησαν μόνο την άδεια θηλασμού, και τώρα που είπα σε αυτές πως υπάρχει και το μειωμένο ωράριο θα τους δώσουν κάποιο κομμάτι άδειας με βάση την ηλικία του παιδιού. Δηλαδή αν μένουν κάποιοι μήνες μέχρι το παιδάκι τους γίνει 30 μηνών, δικαιούνται πλέον μόνο αυτό τμήμα του μειωμένου ωραρίου να μετατραπεί σε άδεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΡΙΣΤΙΝΑ θα σου ήμουν υποχρεωμένη αν μπορούσες να μου βρείς που ακριβώς το αναφέρει αυτό η εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας του 2005. Εμένα μου έδωσαν μόνο το μειωμένο σαν συνεχόμενο χρόνο άδειας :anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties: και θα τους πάρει και θα τους σηκώσει embombembombembombembombembomb

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εμένα δεν μου έδωσαν άδεια θηλασμού

η άδεια λοχείας ήταν άνευ αποδοχών (ΙΚΑ οχι αρκετα ένσημα)

αλλα ενεργοποιησα μειωμένο ωραριο και πήρα αντίστοιχη παράταση (η θέση είναι εκπαιδευτική και πρέπει να συμπληρωθεί 1 συγκεκριμένος αριθμός ωρών οπότε δούλεψα ακόμα λίγο... εννοειται οτι και στα 2 νοσοκομεια που δούλεψα με μειωμενο το μειωμένο ήταν μόνο στα χαρτιά....)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.