Jump to content

Γονική άδεια ανατροφής


MARIANINI

Recommended Posts

emhelp ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΕΡΥΣΙ ΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ. ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΜΕΤ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΕΝΟΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΔΑΙΚΙ, ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΣΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΕΙΔΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΑΝ ΜΗΤΕΡΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ emhelp

undefined

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Last Reply

Να σου ζήσει βρε!!!

φεύγεις 2 ώρες νωρίτερα

τουλάχιστον 5 μήνες άδεια εγκυμοσύνης μετ'αποδοχών

μειωμένες εφημερίες ( τις απαραίτητες 4 του μήνα)

τη συμπάθειά μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μέχρι πριν ενάμισι χρόνο (που ήμουν ειδικευόμενη) ήξερα πως για να σε αφήσει ο διευθυντής σου να κάνεις εφημερίες εφόσον έχεις μωρό παιδί, έπρεπε να το ζητήσεις εγγράφως, αλλιώς δεν ήταν καλυμμένος εκείνος ενώπιον του νόμου. Όσο για το (κάποτε) υποχρεωτικό ελάχιστο όριο των 4 εφημεριών ανά μήνα, νομίζω πως έχει καταργηθεί, σίγουρα όμως το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και εδώ στο φόρουμ. Κάνε μια μικρή έρευνα και θα έχω και εγώ το νου μου αν το βρω να σου βάλω link εδώ.

Να σου ζήσει το μικρό και καλή αναμονή μανούλα emrose (θα είμαστε και συνάδελφοι στο μέλλον :rolleyes: ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εαν ψηφιζοταν το νεο νομοσχεδιο ειχες πολλα πλεονεκτηματα.

π.χ. ο συζυγος σου δικαιουταν να παρει την αδεια μητροτηας (πατροτητας πια) για 9 μηνες.

παντως ισχυει το εξης.

http://sdp.users.uth.gr/enimerosi/fek/19-9-2-1999-A.pdf

ψαξε περι αδειας,τα εχει ολα αναλυτικα.

να σου ζησει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα εχω ξαναγραψει πολλες φορες ας τα πουμε και 1 ακομα

σαν ειδικευομενη εισαι ασφαλισμενη σε ΤΣΑΥ και ΙΚΑ σε καλυπτει το ΤΣΑΥ μονο σε επιδομα τοκετου για να εχεις τις παροχες του ΙΚΑ πρεπει να συμπληρωνεις 1 ορισμενο αριθμο ενσημων ωστε να σε καλυψει και σε ενδεχομενες αναρωτικες προ τοκετου, στην αδεια κυησης (2 μηνες προ τοκετου) και σε αδεια τοκετου (3 μηνες).. αν δεν εχεις τα ενσημα πας ανευ αποδοχων... μετα μπορεις να ζητησεις ειτε 6 μηνες αδεια (και να την πληρωθεις η να πας ανευ αποδοχων) η να ζητησεις μειωμενο για 2 ωρες μεχρι να παει 2 ετων και 1 ωρα μεχρι να παει 4 με αντιστοιχη παραταση του χρονου ειδικοτητας.... αλλα ειναι αργοι και πρεπει να τους πας εσυ την νομοθεσια

οσο αναφορα την νομοθεσια μεχρι να παει 1 ετους μπορεις να ζητησεις να μην σου βαζουν πανω απο 4 εφημεριες αν και πολλες αν ειναι καλυμμενες απο ενσημα παιρνουν και ανναρωτικες ψευτικες

να σου ζησει και καλη σταδιοδρομια

υς. ξανασκεψου να πιασεις 1 αγροτικο και να κανεις το παιδι μεσα εκει καθως θεωρεισαι τοτε δημοσιος υπαλληλος και δεν λογαριαζονται ενσημα κτλ και παιρνεις τις αναρρωτικες και τις ειδικες αδειες χωρις να υπολογιζονται ενσημα κτλ και να παιρνεις αποζημιωση απο ικα απλα μπαινει ο μισθος στο βιβλιαριο κανονικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Γνωρίζει κανείς τι δικαιούνται οι μητέρες ειδικευόμενες σε σχέση με Γονική άδεια ανατροφής, για το μωρό μετά την άδεια τοκετού και λοχείας; Μπορώ να ζητήσώ κάποιο διάστημα άδειας για ανατροφή παιδιού ακόμα και άμισθη; ή είναι υποχρεωτικά το μειωμένο ωράριο 2 ώρες την ημέρα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν απάντω σε αυτό που θες, πάντως με βάση τη συλλογική σύμβαση εργασίας όλες οι μητέρες στο δημόσιο δικαιούνται μειωμένο ωράριο τον πρώτο χρόνο μετά τον τοκετό, την άδεια θηλασμού. Αυτό το μειωμένο ωράριο μπορεί να συμψηφιστεί σε τρεις μήνες και κάτι άδεια που μπορεί να το πάρει κανείς όσο το παιδι δεν έχει κλείσει έτος. Στην περιπτωση των ειδικευομένων, το διαστημα αυτό πρέπει να το υπηρετήσεις στο τέλος.

Τα γραφεία προσωπικού των νοσοκομείων το ξέρουν αυτό , όμως το αποκρύπτουν μέχρι κάποια να το ζητήσει έντονα. Τότε εμφανίζουν μόνο το χαρτί του υπουργείου που δικαιολογεί την άδεια θηλασμού. Στα ΚΑΤ, Μεταξά κ Αρεταίο έτσι συνέβει πάντως κ τελικά έδωσαν ή το μειωμένο ωράριο ή την τρίμηνη άδεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι marianini που δεν πήρα αυτές τις άδειες και δε ξέρω να σου πω, αλλά είμαστε θλιβεροί σαν κλάδος (άλλη μια φορά αυτό βλέπω) να ζούμε μέσα στην άγνοια για τα δικαιώματά μας ... για προσπαθήστε να δείτε ακόμα και στον ιδιωτικό τομέα, αλλά και μέσα στα νοσοκομεία πόσο οργανωμένες είναι άλλες κατηγορίες εργαζόμενων και μετά πείτε μου τί φταίει :( Σαν αγροτικός, πριν μερικά χρόνια, δεν είχα καταφέρει να πάρω ούτε καν αναρρωτική, και πήγαινα με πυρετό για μέρες, γιατί ο προϊστάμενος είχε την έμπνευση να μου πει να ότι μπορούσα να λείψω μόνο αν έβρισκα άνθρωπο να κάνει τις εφημερίες μου ... και φυσικά δεν υπήρχε περίπτωση αφού ήμασταν 3 και στο πλαφόν :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω αν απάντω σε αυτό που θες, πάντως με βάση τη συλλογική σύμβαση εργασίας όλες οι μητέρες στο δημόσιο δικαιούνται μειωμένο ωράριο τον πρώτο χρόνο μετά τον τοκετό, την άδεια θηλασμού. Αυτό το μειωμένο ωράριο μπορεί να συμψηφιστεί σε τρεις μήνες και κάτι άδεια που μπορεί να το πάρει κανείς όσο το παιδι δεν έχει κλείσει έτος. Στην περιπτωση των ειδικευομένων, το διαστημα αυτό πρέπει να το υπηρετήσεις στο τέλος.

Τα γραφεία προσωπικού των νοσοκομείων το ξέρουν αυτό , όμως το αποκρύπτουν μέχρι κάποια να το ζητήσει έντονα. Τότε εμφανίζουν μόνο το χαρτί του υπουργείου που δικαιολογεί την άδεια θηλασμού. Στα ΚΑΤ, Μεταξά κ Αρεταίο έτσι συνέβει πάντως κ τελικά έδωσαν ή το μειωμένο ωράριο ή την τρίμηνη άδεια.

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση και να δω αν μπορώ να το βρώ και επίσημα με κανένα έγγραφο του υπουργείου. Αν κάποιος έχει υπ' όψη το θερμή παράκληση να το ανεβάσει. Η επίσημη απάντηση από το γραφείο προσωπικού ήταν :

Αν βρείς οτι δικαιούσαι κάτι φυσικά και θα το πάρεις, εμείς όμως δεν ξέρουμε τίποτα δεν έχουμε καμία ενημέρωση. Φέρε μας την απόφαση. :blink:

Καταλαβαίνετε οτι η κατάσταση δεν είναι και τόσο ευχάριστη και μένει σε εμένα να το ψάξω. Πάντως πιστεύω οτι τέτοιες αποφάσεις θα πρέπει με κάποιο τρόπο να τις μαζέψουμε και να τις ανεβάσουμε, ωστε να είναι προσβάσιμες σε όλους τους ενδιαφερόμενους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς τι δικαιούνται οι μητέρες ειδικευόμενες σε σχέση με Γονική άδεια ανατροφής, για το μωρό μετά την άδεια τοκετού και λοχείας; Μπορώ να ζητήσώ κάποιο διάστημα άδειας για ανατροφή παιδιού ακόμα και άμισθη; ή είναι υποχρεωτικά το μειωμένο ωράριο 2 ώρες την ημέρα;

λογω ελλειψης χρονο δεν προλαβαινω να δω τι απαντησαν οι αλλοι

θα σου απαντησω απο προσωπικη εμπειρια

λοιπον γονικη αδεια δεν δικαιουσαι μεχρι να παει το παιδι σχολειο

δικαιουσαι 2 μηνες αδεια κυησης και 2 μηνες αδια τοκετου μετα

στην συνεχεια επιλεγεις ειτε 2 χρονια μειωμενο κατα 2 ωρες το ωραριο και για αλλα 2 χρονια μειωμενο κατα 1 ωρα το ωραριο μ αντιστοιχη παραταση στην ειδικοτητα (συμπληρωνεις τις ωρες με επιπλεον μερες σαν αναρρωτικη)_

μεχρι να κλεισει το παιδι ετος δικαιουσαι να μην κανεις καθολου εφημεριες

αν δεν παρεις το μειωμενο μπορεις μετα τους 2 μηνες τοκετου να παρεις 6 μηνες γονικη αδεια με το ενδεχομενο να μην σε καλυψει το ικα οπως και στις προηγουμενες αδειες αν δεν εχεις τα απαραιτητα ενσημα. αν εχεις συζυγο δημοσιο υπαλληλο μπορει να παρει αυτος τομειωμενο η τους 6 μηνες αδειας

μπορεις να ζητσεις παντα μουφες αναρρωτικες και να χαρεις το παιδι σου

εχεις δικαιωμα να ζητησεις αδεια ανευ αποδοχων (κοιτα τον κωδικα δημοσιων υπαλληλων με αυτον πηγαινουμε και εμεις) αλλα παγωνει για το αντιστοιχο διαστημα η ειδικοτητα σου

το μειωμενο ωραριο οπως και ολες οι αλλες οι επιλογες ειναι προεραιτικα

φιλια

καλο πασχα

να σου ζητσει το μωρο

και να μην δινεις σημασια σε κανεναν κοιτα να το χαρεις γιατι με τις εφημεριες θα το ξαναδεις φανταρο

Γνωρίζει κανείς τι δικαιούνται οι μητέρες ειδικευόμενες σε σχέση με Γονική άδεια ανατροφής, για το μωρό μετά την άδεια τοκετού και λοχείας; Μπορώ να ζητήσώ κάποιο διάστημα άδειας για ανατροφή παιδιού ακόμα και άμισθη; ή είναι υποχρεωτικά το μειωμένο ωράριο 2 ώρες την ημέρα;

1. αδεια τοκετου 2 μηνες (+ το διαστημα που υπολειπεται για να συμπληρωθουν 4 μηνες αδειας πχ αν πηρε 1 μηνα κυησης θα παρει 3 τοκετου... συν τις μουφες αναρρωτικες για μαστιτιδες κτλ)

2. 6 μηνες αδεια μετ' αποδοχων αν εχει συμπληρωσει τα ενσημα στο ικα η μειωμενο ωραριο για 2 χρονια για 2 ωρες και απο τα 2-4 χρονια του παιδιου κατα 1 ωρα με αντιστοιχη παραταση της ειδικοτητας

κανενα απο τα 2 δεν ειναι υπχορωτικο παρα μονο επιλογη αν το ζητησει

3. συμφωνα με τον κωδικα μπορεις να ζητησεις αδεια ανευ αποδοχων. δεν ειναι σιγουρο οτι θα στην εγκρινουν χωρις μεσον

4. μεχρι να συμπληρωσει το παιδι το 1 ετος μπορεις να εξαιρεθεις τελειως απο το προγραμμα των εφημεριων δεν εχω το φεκ προχειρο αναζητησε το στο υπουργειο

να σου ζησει

υς γονικη αδεια δεν δικαιουσαι ακομα τις 4 μερες επιπλεον μεχρι να παει το παιδι στο σχολιο

καλο πασχα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

συμφωνα με τον κωδικα μπορεις να ζητησεις αδεια ανευ αποδοχων. δεν ειναι σιγουρο οτι θα στην εγκρινουν χωρις μεσον

AMANDA όταν λες συμφωνα με τον κώδικα σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Ποιόν κώδικα και αν είναι εύκολο και ποια παράγραφο, ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΗΩΝ

ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΥΠΟ-FORUM ΜΕ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ

ΟΤΙ ΘΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ

αν τηλεφωνησεις στο υπουργειο θα σου πουν το νουμερο του νομου με τον οποιο απαλλασεσαι απο εφημεριες μεχρι τομικρο να γινει 1 ετους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κι εγω τα ψάχνω τώρα μιας και μπήκα στον 7ο...

κάποιος μου είπε πως δικαιούμαι 4μηνη άδεια θηλασμού, αλλά δεν μπόρεσα να βρω τίποτα για αυτο... αν ξέρει κανείς, ας μας πει...

επίσης, πρώτη φορά ακούω για γονική άδεια 6 μηνών μετ' αποδοχών αν δεν πάρεις το μειωμένο ωράριο. Γνωρίζει κανείς το ανάλογο ΦΕΚ?

Για την απαλλαγή απο τις εφημερίες μέχρι το μωρό να γίνει 1 έτους (και για τα 3 επόμενα χρόνια 4 εφημερίες/μήνα) έχω το έγγραφο του Υπουργείου Υγείας προς όλα τα Νοσηλευτικά Ιδρύματα σε pdf αλλά δεν ξέρω πως να το ανεβάσω. Όποιος θέλει ας δώσει το e-mail του να του το στείλω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4μηνη άδεια θηλασμού; emiloveyou

Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον αν είναι αλήθεια. Το κακό είναι οτι όταν τελειώνει η άδεια λοχείας το μωρό είναι δεν είναι 3 μηνών και είναι ακόμα πολύ μικρό να πάρει η ευχή. Θυμαμαι η κόρη μου 3 μηνών ήταν ακόμα πολύ ευάλωτη και ήθελε κάθε 3 ώρες να θηλάζει. Πολύ κουραστικό για μένα. Τέλοσπάντων το καλό ήταν τότε οτι δεν έιχα ακόμα ξεκινήσει ειδικότητα. Τα μωρά στρώνουν μετά από 6 μηνών,πριν είσαι σαν το Βεγγο συνέχεια στο τρέξιμο, γι αύτο πιστεύω οτι το ψάχνουμε με τις άδειες.

http://www.phpbbserver.com/contact/viewtop...;mforum=contact

βρήκα και αυτό για κάθε ενδιαφερόμενη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Απο: http://www.taxheaven.gr/acforum/lofiversio...php?t19861.html

• ΑΔΕΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

1. Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται, για το θηλασμό και τις αυξημένες φροντίδες που απαιτούνται για την ανατροφή του παιδιού τους, για χρονικό διάστημα 30 μηνών από τη λήξη της άδειας τοκετού, είτε να διακόπτουν την εργασία τους για μία (1) ώρα κάθε μέρα, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε μέρα. Υστερα από συμφωνία των μερών, η μείωση του χρόνου εργασίας μπορεί να ορίζεται σε δύο (2) ώρες κάθε μέρα επί 12 μήνες και μία (1) ώρα κάθε μέρα για τους επόμενους έξι (6) μήνες (συνολικά 18 μήνες).

2. Την άδεια απουσίας για λόγους φροντίδας του παιδιού, μπορεί εναλλακτικά να ζητήσει ο άνδρας, εφόσον δεν κάνει χρήση αυτής η εργαζόμενη μητέρα. Στις περιπτώσεις αυτές, θα πρέπει ο άνδρας να προσκομίσει στην επιχείρηση που απασχολείται, βεβαίωση από τον εργοδότη της συζύγου του, ότι η ίδια δεν λαμβάνει την άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιών.

3. Το μειωμένο ωράριο για τη φροντίδα του παιδιού θεωρείται και αμείβεται ως χρόνος εργασίας.

4. Η άδεια θηλασμού και φροντίδας παιδιών του άρθρου 9 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, έχει ως αφετηρία τη λήξη της άδειας λοχείας, δηλαδή εννέα (9) εβδομάδες μετά τον τοκετό.

5. Το μειωμένο ωράριο («άδεια») θηλασμού και φροντίδας παιδιών του άρθρου 9 της Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. του έτους 1993, όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, δικαιούται ο/η εργαζόμενος/-η με αίτησή του/της να το ζητήσει εναλλακτικά ως συνεχόμενη ισόχρονη άδεια με αποδοχές, εντός της χρονικής περιόδου κατά την οποία δικαιούται μειωμένου ωραρίου για τη φροντίδα του παιδιού.

Η εναλλακτική χορήγηση της άδειας προϋποθέτει συμφωνία του εργοδότη και χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. αδεια τοκετου 2 μηνες (+ το διαστημα που υπολειπεται για να συμπληρωθουν 4 μηνες αδειας πχ αν πηρε 1 μηνα κυησης θα παρει 3 τοκετου... συν τις μουφες αναρρωτικες για μαστιτιδες κτλ)

πασχα

Ρε κοριτσια, μας γαματε που μας γαματε τις αναμονες με τις αδειες κυησης, λοχειας και δε συμαζευεται, μη μας γαματε κι αλλο με τις αναρρωτικες....

Να κανετε παιδια, να παρετε κι οτι δικαιουστε, αλλα με μετρο...

Εγω τι φταιω δηλαδη που η αναμονη μου ανεβηκε κατα 1 χρονο και βαλε για μια καργιολα που το γαμησε τη μανα στις αδειες?

Δηλαδη ποσα ατομα μαζι με μενα στη λιστα τι χρωστανε να χανουν ολοι 1 χρονο απ τη ζωη τους?

(edit από μένα)

Οκ, όσο αφορά τις μούφες αναρρωτικές έχεις δίκιο 1000% ... από μένα κανένα πρόβλημα, μου αρκεί να καταλαβαίνουμε ότι είναι άδικο να τσουβαλιάζουμε, έγινες σαφής με τα όσα έγραψες πιο κάτω, thnx.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

priapus emardown μόλις 28 ετών και γκρίνιας; emnoemnoemno όταν κάποτε κάνεις παιδάκι θα καταλάβεις. Για την ώρα σου προτείνω κανα μπανάκι στη χαλκιδική με την κοπελία σου τώρα που έφτιαξε ο καιρός, και άσε εμάς τις μαμάδες στον πόνο μας emconfused και άλλη φορά περιμένω πιο κόσμια έκφραση :anavwfwties: οκ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. αδεια τοκετου 2 μηνες (+ το διαστημα που υπολειπεται για να συμπληρωθουν 4 μηνες αδειας πχ αν πηρε 1 μηνα κυησης θα παρει 3 τοκετου... συν τις μουφες αναρρωτικες για μαστιτιδες κτλ)

πασχα

Ρε κοριτσια, μας γαματε που μας γαματε τις αναμονες με τις αδειες κυησης, λοχειας και δε συμαζευεται, μη μας γαματε κι αλλο με τις αναρρωτικες....

Να κανετε παιδια, να παρετε κι οτι δικαιουστε, αλλα με μετρο...

Εγω τι φταιω δηλαδη που η αναμονη μου ανεβηκε κατα 1 χρονο και βαλε για μια καργιολα που το γαμησε τη μανα στις αδειες?

Δηλαδη ποσα ατομα μαζι με μενα στη λιστα τι χρωστανε να χανουν ολοι 1 χρονο απ τη ζωη τους?

σε αυτη τη χωρα και σε αυτην την δουλεια ο καθενας κοιταζει τον εαυτουλη του

και οσες δεν πηραν τις αδειες που δικαιουνταν δεν τους ειπε κανενας μπραβο

και οταν εχεις και παιδι που περιμενει απο εσενα κοιτας και να εχεις χρηματα να το ταισεις, και ασφαλεια να του εχεις και αν μπορεις και χρονο να το μεγαλωσεις...

εκτος απο τις μαμαδες να μην ξεχναμε και οσους παιρνουν μουφες αναρρωτικες για να μειωσουν τα μεσοδιαστηματα ανεργιας η για να χτυπησουν παρατασεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. αδεια τοκετου 2 μηνες (+ το διαστημα που υπολειπεται για να συμπληρωθουν 4 μηνες αδειας πχ αν πηρε 1 μηνα κυησης θα παρει 3 τοκετου... συν τις μουφες αναρρωτικες για μαστιτιδες κτλ)

πασχα

Ρε κοριτσια, μας γαματε που μας γαματε τις αναμονες με τις αδειες κυησης, λοχειας και δε συμαζευεται, μη μας γαματε κι αλλο με τις αναρρωτικες....

Να κανετε παιδια, να παρετε κι οτι δικαιουστε, αλλα με μετρο...

Εγω τι φταιω δηλαδη που η αναμονη μου ανεβηκε κατα 1 χρονο και βαλε για μια καργιολα που το γαμησε τη μανα στις αδειες?

Δηλαδη ποσα ατομα μαζι με μενα στη λιστα τι χρωστανε να χανουν ολοι 1 χρονο απ τη ζωη τους?

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω μετά από 10ετή εμπειρία στο ΕΣΥ ότι το ποιος λουφάρει και ποιος χώνει τους άλλους δεν έχει να κάνει με Χ και Υ χρωμοσώματα, αλλά με βύσματα και χαρακτήρες.

Λυπάμαι και ντρέπομαι να βλέπω σχόλια όπως το παραπάνω από επιστήμονες. Ειλικρινά. Θίγομαι σαν γυναίκα και σαν πολίτης αυτής της χώρας.

Να ρωτησω κατι ασχετο..τελειως ασχετο ομως....συγγνωμη εκ των προτερων για το αφελες της ερωτησης μου...

Γιατι η λεχωνα πρεπει να καθησει σπιτι για 40 μερες αφου γεννησει??και γιατι λενε πως τοτε ειναι πολυ ευθραυστη???Σορρυ και παλι...Ειμαι αδαης το ξερω... :( απλα ιατρικο ενδιαφερον...

Να το μεταφέρουμε στα Γενικά Ιατρικά αφού είναι ιατρική η απορία σου ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ εχω να ζητησω συγνωμη απο τις κυριες συναδελφους, αλλα για τον τροπο εκφρασης μου και μονο.

Και εξηγω

Αν και αντρας καταλαβαινω παρα πολυ καλα και τα ζορια σας, τις ανασφαλειες σας και τα δικαιωματα σας, τα οποια και τα σεβομαι και δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα να παιρνετε τις αδειες σας μεχρι το τελευταιο λεπτο....

Το σφαλμα δεν ειναι δικο σας που εμενα μου ανεβαζετε την αναμονη και μου γαματε (sorry δεν εκφραζεται διαφορετικα αυτο) χρονο απ τη ζωη μου.

Το συστημα δουλευει ετσι και αυτο δεν εχει να κανει με σας.

Ημουν ομως κατι παραπανω απο σαφης οτι και μ’αυτο δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με σας σαν μητερες εργαζομενες. ΟΚ? Να μην πιανεστε απο μια λεξη...

ΕΧΩ ομως προβλημα οταν βλεπω ειδικευομενες να εξαφανιζονται απ το νοσοκομειο με 2 μερες καθυστερηση και το τεστ κυσης στο χερι και καλα για επαπειλουμενη και να εμφανιζονται μετα απο 2 χρονια!!

Ε ΟΧΙ!! Αυτη θα την πω καργιολα και δε θα ζητησω καμια συγνωμη

Αλλωστε σ’αυτην αναφερθηκα και οχι σε ολες σας. Εκανα reply στις μουφες αναρρωτικες αν το προσεξατε

Γιατι ο νομος σας δινει μια χαρα το χρονο να γεννησετε, να μεγαλωσετε το παιδι το πρωτο διαστημα της ζωης του, ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ

Οταν ομως καποιες απο σας μιλανε για μουφες αναρωτικες ΜΟΥ ΑΝΑΒΟΥΝ ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ! Και οχι γιατι πληρωνονται για να καθονται, αλλα γιατι κλεβουν καταχρηστικα τον ΔΙΚΟ μου χρονο, κι οπως γραφει καποιος στην υπογραφη του εδω, ‘ο μεγαλυτερος κλεφτης ειναι αυτος που κλεβει το χρονο μου‘

Βεβαια η AMANDA μιλησε για αναρρωτικες λιγων ημερων, αλλα οσο να ναι μου πατησε τον καλο....

Υ.Γ Clemence νομιζω εγινα σαφης του τι ηθελα να πω και συγνωμη παλι για τις εκφρασεις μου. Αν σε ενοχλει το παραπανω post, μπορεις αν θελεις να το σβησεις

ΜΑΡΙΑΝΙΝΙ αν ησουν στη θεση μου, να εβλεπα πως θα μιλουσες. Αν δεν εχεις να πεις κατι επι της ουσιας, τα σχολια για μπανακια τ’ακουω βερεσε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο νοσοκομείο που εργάζομαι υπήρχε ειδικευόμενη με αρκετά παιδιά (κάποια τα είχε κάνει και πριν την ειδικότητα). Όταν έμεινε έγκυος στο τελευταίο της, την πήρε τηλέφωνο η επόμενη στη σειρά και την παρακάλεσε να μην καθυστερήσει άλλο ( βέβαια εν τω μεταξύ άδειαζαν άλλες θέσεις). Η κοπέλα το σεβάστηκε και τελείωσε την ειδικότητα πριν γεννήσει. Η επόμενη όμως στη σειρά, για άγνωστους λόγους, παραιτήθηκε από τη θέση όταν της ήρθε ο διορισμός. Και έμεινε η άλλη στην ανεργία να γεννήσει... και με πόσα στόματα να θρέψει...

Νομίζω πως το δίδαγμα είναι πως πρέπει να σκεφτόμαστε πρώτα τον εαυτό μας γιατί κανείς άλλος δεν θα μας σκεφτεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να μην παρεξηγηθω οτι βλεπω μονο τον εαυτο μου, νομιζω ειναι ξεκαθαρο οτι μιλησα για την ευθιξια που πρεπει να εχουμε οταν λειτουργουμε καταχρηστικα εναντιον συναδελφων μας.

Αν αυτο το ερμηνευετε σαν εγωισμο, τοτε τι να πω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.