Jump to content

Παπουλάκειο Αναγνωστήριο


Recommended Posts

και η καθαρίστρια χωρίς καν να ξημερώσει άνοιγε διάπλατα τα παράθυρα για να στεγνώσει το πάτωμα...μιλάμε αφασία...
Μπουαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχά! Θέα είναι πάντως η καθαρίστρια :-)
Δυστυχώς η πλειοψηφεία των θαμώνων του αναγνωστηρίου έχει συμπεριφορά καράβλαχου, γι' αυτό και υπάρχουν πολλοί περισπασμοί για κάποιον, που θέλει να κάνει πολύωρη μελέτη. Περίοδοι με αυξημένη κίνηση (δηλ. δε βρίσκεις να καθίσεις και περιμένεις κανα μισάωρο μπας και... που δεν!) είναι οι εξής:-δεύτερο 15μερο Αυγούστου-Σεπτέμβριος-Ιανουάριος-πρώτο μισό Φεβρουαρίου-Ιούνιος -πρώτο 15μερο Ιουλίου.Τότε συμπίπτουν οι εξεταστικές της ιατρικής και των άλλων σχολών. Πολλοί οι προσερχόμενοι, πολύ στρίμωγμα, πολύ πέρα-δώθε, οπότε η πόρτα ανοιγοκλείνει 20 φορές το λεπτό! Μερικά από τα άσχημα, που όλοι έχουμε αντιληφθεί είναι τα εξής:-μερικοί εγκαταλείπουν σκουπίδια στη θέση τους μετά το πέρας της μελέτης τους (πλαστικά μπουκάλια, καφέδες, πρόχειρα χαρτιά, ξυσίματα μολυβιών κα)''Ρε, τι το περάσατε εδώ πέρα; Σπίτι σας; Ο επόμενος που θα καθίσει, γιατί πρέπει να συγχιστεί πριν αρχίσει τη μελέτη του;''-πολλοί βγαίνοντας για το διάλειμμά τους ξεχνούν που βρίσκονται και ωρύονται σαν μαλάκες ακριβώς έξω από την πόρτα.''Μια απλή, ξύλινη πόρτα είναι, που μάλιστα δεν κλείνει καλά! Είναι δύσκολο να καταλάβετε ότι ο ήχος μεταβιβάζεται; Και είστε και του φυσικού μερικοί μερικοί ! !''-μερικοί μασουλάνε μπισκοτάκια όλη την ώρα, καραμελίτσες (όπως κάτι γριές στην εκκλησία, που τους πέφτει το ζάχαρο), κερνάνε αδιακρίτως όλη την παρέα.''Δεν είναι μπουφές, είναι χώρος μελέτης. Καταναλώστε οτιδήποτε βρώσιμο στα διαλείμματά σας. Υπάρχει κι ένα κυλικείο παραπέρα για να καθίσετε και να κωλοβαρέσετε με την ησυχία της''-κάποιοι έρχονται δυο-δυο... ''Στην μπανιέρα δυο-δυο. Στο αναγνωστήριο ο ένας στη μία άκρη κι ο άλλος στην άλλη άκρη. Όχι, πείτε πώς μπορείτε να μάθετε τα 11 διαγνωστικά κριτήρια του ΣΕΛ ή τα κριτήρια Ransom για την οξεία παγκρεατίτιδα, όταν κάθε τρεις και λίγο σηκώνεστε μια για να πιει καφέ ο ένας, την άλλη για να πιει καφέ ο άλλος, την επόμενη για να φάει ο ένας, τη μεθεπόμενη για να φάει κι ο άλλος! ! ! Όχι, πείτε μου!Και καλά εσείς. Μη σώσετε να τα μάθετε. Εμείς οι υπόλοιποι αυτόπτες και αυτήκοοι μάρτυρες τι φταίμε! Ε;''-κάποιοι ξεχνιούνται και μιλάνε με τις ώρες, ειδικά του πολυτεχνείου. Αν δε λύσουν την εξίσωση για το αριστερό θεμέλιο της γέφυρας, δεν επιστρέφουν στη θέση τους!''Άει σιχτίρ!''Γενικά, στα νοσοκομεία, στα αστυνομικά τμήματα, στις δημόσιες υπηρεσίες, στις βιβλιοθήκες και τα αναγνωστήρια ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑΔΕ ΤΡΩΜΕΔΕΝ ΠΙΝΟΥΜΕΔ Ε Ν Ε Ν Ο Χ Λ Ο Υ Μ Ε !! ! Αν κάποιος σας χαρακτηρίσει 'καράβλαχο' σε οποιονδήποτε από τους παραπάνω χώρους, αναρωτηθείτε μήπως είστε όντως καράβλαχος, που δεν ξέρει να φερθεί και μην βιαστείτε να ανταποδώσετε το κοπλιμέντο...
Μουάχαχαχαχαχαχαχαχαχαχά! Νευράκια τσαταλάκια;Πιές κανά μπάφο να κουλάρεις.

Υπογραφή

ένας Καράβλαχος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Last Reply

Πρέπει να αλλάξεις υπογραφή, del.

Πίστεψέ με, δε σε τιμά καθόλου να φέρεσαι έτσι σε χώρους, που κάποιοι προσπαθούν να μελετήσουν.

Η μελέτη είναι ιερή... Η μαλακεία απύθμενη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλά...οι άλλες σχολές δεν έχουν δικό τους και έρχονται εκει? η φιλοσοφική :wacko: ...τόσο πολύ διάβσμα εχει φορέας και έρχεται και σε αναγνωστήριο?

Ανέφερα την κατεξοχήν σχολή με πλειοψηφικά "καλό" πληθυσμό!

Μακάρι να έρχονταν να "διαβάσουν", να συσφίγγονταν και οι διαπανεπιστημικές σχέσεις... Χρειάζεται η Ιατρική να το Φιλοσοφεί λίγο περισσότερο...

Εγώ αναρωτιέμαι πως καταφέρνουν και συγκεντρώνονται στο αναγνωστήριο!

Πάντα προτιμούσα τη βιβλοθήκη, και από αναγνωστήριο, την Ιπποκράτους - φοβερός ο 4ος όροφος (κριτήριο: η ησυχία!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Ιπποκράτους ανήκει στους νομικάριους!!!!!!!!!!!! Με βάση τον τόπικ σταρτερ, φύγετε απο κει!! χαχαχαχαχαχχααααααααααα!!!
Σε μας ανήκει κι αυτή! Ιπποκράτους λέγεται όχι Λυσίου! Μην σου πω και η ίδια η νομική είναι ιατρικό έδαφος αφού έχει εκκλήσάκι των Αγίων Αναργύρων.....
Πρέπει να αλλάξεις υπογραφή, del.
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια κοπελιά. Δεν αλλάζω υπογραφή κάθε τρεις και λίγο.
Πίστεψέ με, δε σε τιμά καθόλου να φέρεσαι έτσι σε χώρους, που κάποιοι προσπαθούν να μελετήσουν.
Ποιός σου είπε πως φέρομαι έτσι; Απλώς μου την έδωσες με τον τρόπο που έγραφες. Και όσα εγράφησαν πως δεν μπορούν να διαβάσουν στο αναγνωστήριο πως εξηγείται φοιτητές που διαβάζουν εκεί(διάβάζουν όμως) να έχουν τους καλύτερους βαθμούς. Άμα θες να διαβάσεις και να πρωτεύσεις, μπορείς. Απλώς πας από το χάραμα εκεί αποφασισμένος και δεν σηκώνεις το κεφάλι για τον κάθε βλακάκο.
Η μελέτη είναι ιερή... Η μαλακεία απύθμενη...
Ναι, αλλά το ένα βοηθάει το άλλο........
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχχχχχ τι μου θυμησατε τωρα!αξεχαστες μερες... κατασκηνωσης στο λατρεμενο παπουλακειο.ξεχνιουνται αυτα?να ξυπνας απο πολυ νωρις με το αγχος οχι πώς θα παει το διαβασμα αλλα αν θα βρεις μια θεση στον ηλιο....χαχαχα

παντως περα απο την πλακα, εμενα το αναγνωστηριο μου φανηκε παααααααααρα πολυ χρησιμο.μια χαρα συγκενρωνομουνα, μια χαρα περναγα τα μαθηματακια μου (τα περισσοτερα) στην ωρα τους, μια χαρα γνωριμιες εκανα οταν ηθελα να κανω, και μια χαρα γραφικη γινομουν οταν η πιεση του διαβασματος ηταν τοοοσο ασφυκτικη και η συμπεριφορα των γυρω τοοοσο παραλογα κουκουρουκου,οποτε και οι επιπληξεις εφευγαν σφαιρα.

για εμενα το αναγνωστηριο ηταν καταφυγιο σωτηριας αφου οταν βαριομουνα το διαβασμα στο σπιτι, με ενα tv τιγκλον να μαι στο αναγνωστηριο,με τον καφε μου ανα χειρας.παιδια,για ολους εμας τους λατρεις του καφε, το αναγνωστηριο υπερεχει συντριπτικα της βιβλιοθηκης αφου στην τελευταια ο καφες απαγορευεται δια ροπαλου.μην υποτιματε αυτη τη μεγα αληθεια!!!!!

εννοειται οτι στις περιοδους "εξεταστικης αιχμης" γινοταν το αδιαχωρητο.πώς και δε σκεφτηκε κανεις να διοργανωσει καλλιστεια τυπου mis πανεπιστημιαδας????! το τι πασαρελα επεφτε , τυφλα να εχουν τα ντεφιλε του παρισιου.εεεεεεεμ,ο στοχος υψηλος:πώς θα καπαρωσω τον ΓΙΑΤΡΟΓΚΟΜΕΝΟ.θυμαμαι το πιο ανουσιο παραδειγμα υποψηφιας νυφης, ηταν μια τυπισσα σπουδαστρια ΤΕΙ του κ@λ@ που κουβαλιοταν απο το αιγαλεω (στο γουδι για οσους δε γνωριζουν)!!!!μπουχαχαχα.

(παντως κοριτσια, οι νομικαριες στην πλειοψηφια τους ηταν δυνατες αντιπαλες, οποτε για οσες γιατρινες επιθυμουν την " αποκατασταση", ενα εχω να πω..."στα κομμωτηρια αδελφες μου, στα κομμωτηρια"....χαχαχαχα)

με αυτα και με τα αλλα,το ισοζυγιο των αναμνησεων ειναι θετικοτατο.παρολες τις δυσκολες στιγμες, το διαβασμα στο αναγωστηριο σε εμενα ηταν και αποδοτικο και ωφελιμο.επιπολαιες συμπεριφορες συναντας δυστυχως σε ολους τους χωρους.το αν θα τις υιοθετησει ή θα αντισταθει κανεις, αυτο εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο το χαρακτηρα και τις καταβολες που εχει.

δε θα σας κουρασω αλλο.καλη δυναμη στα παιδια που διαβαζουν και παλευουν ουσιαστικα.και κυριως ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μόνο που μου την έσπαγε στο αναγνωστήριο, είναι ότι ο άλλος άφηνε ένα βιβλίο από προχθές και νόμιζε ότι καπάρωνε εις αει τη θέση. Διάβαζες εσύ π.χ. από τις 08.00 το πρωι, και στις 13.00 ερχότανε ο κύριος και σου ζητούσε να σηκωθείς. (αχ, ωραίες εποχές, τι μπινελίκια έριχνα).

Απλά να παρατηρήσω ότι σε κεντρική βιβλιοθήκη - αναγνωστήριο στην πόλη που δουλεύω, μου κάνανε παρατήρηση γιατί........... τα παπούτσια μου είχανε νερά και κάνανε θόρυβο (!!!). Ελπίζω να μην καταντήσουμε έτσι και στο Παπουλάκειο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να αλλάξεις υπογραφή, del.
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια κοπελιά. Δεν αλλάζω υπογραφή κάθε τρεις και λίγο.
Πίστεψέ με, δε σε τιμά καθόλου να φέρεσαι έτσι σε χώρους, που κάποιοι προσπαθούν να μελετήσουν.
Ποιός σου είπε πως φέρομαι έτσι; Απλώς μου την έδωσες με τον τρόπο που έγραφες. Και όσα εγράφησαν πως δεν μπορούν να διαβάσουν στο αναγνωστήριο πως εξηγείται φοιτητές που διαβάζουν εκεί(διάβάζουν όμως) να έχουν τους καλύτερους βαθμούς. Άμα θες να διαβάσεις και να πρωτεύσεις, μπορείς. Απλώς πας από το χάραμα εκεί αποφασισμένος και δεν σηκώνεις το κεφάλι για τον κάθε βλακάκο.

Υπέγραψες ως καράβλαχος. Αυτήν την υπογραφή εννοούσα.

Όσοι καταφεύγουν στο αναγνωστήριο για διάβασμα, είναι άνθρωποι, που δέχονται περισπασμούς σε μια πολύωρη και δύσκολη πνευματική διαδικασία, όπως η μελέτη. Υποτίθεται, όμως, πως το αναγνωστήριο είναι χώρος με τους λιγότερους κατά το δυνατό περισπασμούς. Το Παπουλάκειο μόνο αυτό δεν είναι. Και όσοι διαβάζουν εκεί μέσα, γιατί πρέπει να ταλαιπωρούνται περισσότερο; Γιατί να σπάζονται κάθε τρεις και λίγο; Γιατί να πονοκεφαλιάζουν λόγω έλλειψης ησυχίας;

Αυτό προσπαθούσα να πω. Τώρα εσύ γιατί σπάστηκες, δεν κατάλαβα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

το θέμα του αναγνωστηρίου της ιατρικής έχει πολλές φορές σχολιαστεί στο παρελθόν...

μία σημείωση πρώτα από όλα για την Ιπποκράτους...

Η "Ιπποκράτους" είναι πανεπιστημιακή λέσχη (ΕΚΠΑ) και όχι αναγνωστήριο νομικής, οπότε κανείς δεν μπορεί να εκφράσει "ιδιοκτησία".

Στο αναγνωστήριο της ιατρικής όμως, με τις περιορισμένες θέσεις του είναι πραγματικά εκνευριστικό να μην βρίσκουν θέση οι φοιτητές του, επειδή τις έχουν καταλάβει

φοιτητές από άλλες σχολές. Ούτε γίνεται και ούτε είναι σωστό να τους "απαγορευτεί" η είσοδος, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχει ένα δίκιο ο φοιτητής που τελειώνει το μάθημα και δεν βρίσκει να κάτσει να διαβάσει γιατί το 1/3 είναι φιλοσοφική, εμπ, νομική και δεν ξέρω εγώ τι άλλο (μέχρι και πανελλήνιες είχα συναντήσει).

Τα αληθινά προβλήματα όμως είναι δύο.

Το πρώτο είναι η έλλειψη χώρων μελέτης - βιβλιοθήκες για τις σχολές.

Το δεύτερο είναι η παντελής έλλειψη σεβασμού πολλών φοιτητών, τόσο για τους συμφοιτητές τους όσο και για τον χώρο.

Διάβαζα στο αναγνωστήριο πριν την ανακαίνιση, όταν μέσα κοιμόταν ένας άστεγος και κατούραγαν σκυλιά. (για τους "μικρούς", δεν υπερβάλλω καθόλου).

Όταν λοιπόν κατάφεραν και το έφτιαξαν για ένα διάστημα διατηρήθηκε καθαρό και λειτουργικό, ίσως επειδή το χρησιμοποιούσαμε άτομα που ξέραμε πως ήταν πριν και σεβόμασταν την αλλαγή. Κάναμε ησυχία, φροντίζαμε την καθαριότητα μέσα και εξώ (προσοχή, δεν είναι δουλειά μας να σκουπίζουμε, αυτό είναι χρέος των αρχών να το φροντίσουν, αλλά είναι χρέος δικό μας να μην βρωμίζουμε όσο γίνεται) και γενικά φαινόταν ένας σεβασμός για τον χώρο στις κινήσεις των περισσοτέρων μας.

Με λύπη μου διαπίστωσα πως με τα χρόνια έχει αρχίσει και αυτό να διαλύεται. Πρώτα ήρθε η είσοδος, μετά οι τουαλέτες, μετά η πόρτα χάλασε και σιγά σιγά έχει αρχίσει να εμφανίζεται φθορά και μέσα.

Η μεταχουντική λογική των πανεπιστημίων φταίει φυσικά για όλο αυτό, η ίδια λογική που θέλει τον προπυλακισμό αστυνομικών που θέλουν να μπουν στην νομική για να εξετάσουν μία αυτοκτονία επειδή δεν έχουν "άδεια" από τους ίδιους αλαφρόμυαλους που μέσα στην σχολή δεν ξέρουν τί θα πει κανόνας και είναι χρέος του να τους καταπατούν αν τους βρουν μπροστά τους. Αυτη η λογική που σε άλλους λιγότερο, σε άλλους περισσότερο υπάρχει σε όλους τους φοιτητές χωρίς εξαίρεση.

Από την ώρα που τελείωσα δύο τρεις φορές έχω εμφανιστεί εκεί μέσα για βόλτα και έφυγα σε χρονικό διάστημα dt. Λίγα χρόνια του δίνω ακόμη ώστε η αδιαφορία να το μετατρέψει πάλι στην ίδια κατάσταση που ήταν και πριν. Δεν ξέρω, έχουν αρχίσει να διοργανώνουν και πάρτυ πάλι εκεί μέσα ή ακόμη;

κρίμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.