Jump to content

Παπουλάκειο Αναγνωστήριο


Recommended Posts

Είπες κάτι doctor-x μου; Γι'αυτό χιονίζει αυτές τις μέρες;;; :P ...Ρε ασ'τα σάπια...! 8)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Last Reply

Ήθελα να εκφράσω τον προβληματισμό μου για το πόσο ασφαλείς ήμαστε όλοι εμείς που διαβάζουμε στο αναγνωστήριο.

Τώρα τελευταία συχνά το επισκέπτονται άνθρωποι που απλώς θέλουν να ζητήσουν χρήματα,κλασσικό παράδειγμα ο γεράκος που κουβαλά ένα βιβλίο που υπογράφεις(για να γινει καλά μια άρρωστη κοπέλα -σύμφωνα με τα λεγόμενα του) και ζητά και ¨μια δεκάρα¨ για να τη βοηθήσεις.Ο συγκεκριμένος μάλιστα έχει κάνει την εμφάνισή του και σε άλλες σχολές,πολυτεχνείο,φιλοσοφική.

Το θέμα των ναρκωτικών μας είχε απασχολήσει και το καλοκαίρι.Τότε είχαν αποφασιστεί κάποια μέτρα,π.χ.να κλειδώνονται οι τουαλέττες και το κλειδί να βρίσκεται μέσα στο χώρο του αναγνωστηρίου και να μην είναι έτσι προσβάσιμο σε αυτά τα άτομα.

Έδώ και μερικές μέρες έχει εμφανισθεί και μια κοπέλα(εκτός-κατα πάσα πιθανότητα- σχολής) η οποία κάθεται απλώς σε μια θέση χωρίς να διαβάζει και μιλάει μόνη της(αρκετά δυνατά-εγώ και όλοι όσοι κάθονταν δίπλα της δεν μπορούσαμε να συγκεντρωθούμε),κλαίει,κοιμάται και εμφανίζει μια συμπεριφορά προβληματική.Πιθανόν έχει κάποιο σοβαρό ψυχολογικό πρόβλημα.

Ναι μεν δε θα πρέπει να αποκλείουμε άτομα να έρχονται στο αναγνωστήριο και να διαβάζουν και απο άλλες σχολές ,αλλά ο χώρος δεν απευθύνεται κυρίως στους φοιτητές ιατρικής;

Θα ήθελα λοιπόν να μάθω: :unsure:

1)Ποιός είναι υπεύθυνος για την εύρρυθμη λειτουργία του ανγνωστηρίου(ο ΣΦΙΑ;)

2)Πώς μπορούν να αντιμετωπισθουν αυτά τα προβλήματα και μάλιστα άμεσα,γιατί δεν πρέπει να συνεχίζουμε να εθελοτυφλούμε,για τη δική μας ασφάλεια.

Τhx!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Αντώνης και οι άλλοι τί κάνετε?Μιλήσατε στην είσοδο,στους "φύλακες"?

Πέρα από όποιον φορέα,την ευθύνη την έχει και το αναγνωστηριακό κοινό,να διαφυλάξει τον χώρο και την εύρυθμη λειτουργία του αναγνωστηρίου.

Χωρίς αυτενέργεια,το καλύτερο που μπορεί να γίνει είναι να λειτουργήσει το αναγνωστήριο στο στυλ της βιβλιοθήκης (αν και δεν το βλέπω να αλλάζει τίποτα στην πραγματικότητα).

Και ερωτώ: Το θέλουμε αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή θα πρέπει να ειδοποιήσουμε τους φύλακες στην είσοδο της σχολής;

Προσωπικά δε μου αρέσει το στύλ της βιβλιοθήκης-μπαινω μέσα,παίρνω το κλειδί,βγαίνω έξω,ξεκλειδώνω,αφήνω τα πράγματα,κλειδώνω,ξαναμπαίνω μέσα,κτλ...

Η άποψη ότι ο φύλακας θα έσωζε την κατάσταση είχε διατυπωθεί και πέρσυ και μάλιστα τότε ως 2ο έτος είχαμε ψηφίσει υπέρ της παρουσίας ενός φύλακα στην είσοδο του αναγνωστηρίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαφώς και θα έπρεπε να ειδοποιήσετε τον φύλακα.Έχουν συμβεί διάφορα μπροστά μου,φτάνοντας σε σημείο να συνοδεύω κοπέλες ως την έξοδο γιατί φοβούνταν.

Το ζήτημα με το κλειδί για τις τουαλέτες ήταν χρήσιμο,όσο είχαν πόμολα(!!!!).

Επειδή χάλασαν κάποια πόμολα,φάγαμε μήνες να περιμένουμε αντικατάσταση για να ξανακλειδώνουν οι τουαλέτες.Όλον αυτόν τον καιρό όμως έγιναν έρμαιο πρεζονιών που έκαναν χρήση.....

Λοιπόν,η λύση είναι να ψάχνουμε σφια κτλ,ή να δράσουμε από μόνοι μας,δυναμικά και μαζικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα είναι σίγουρο:Πρέπει να δράσουμε άμεσα.

Μέσω του ΣΦΙΑ μπορεί να αργίσει να διευθετηθεί το ζήτημα.Αλλά πώς θα μπορέσουμε να δράσουμε από μόνοι μας;

Υ.Γ.Ειδικά το ευαίσθητο θέμα με την κοπέλα πρέπει να λυθεί και μάλιστα απο αύριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θα διαφωνήσω ότι η αυτενέργεια είναι σημαντικό πράγμα, αλλά για μερικά πράγματα πρέπει να υπάρχει και θεσμική ευθύνη. Από την στιγμή που δεν υπάρχει ξεκάθαρο καθεστώς λειτουργίας του αναγνωστηρίου, είναι φυσικό να δημιουργούνται τέτοια προβλήματα. Ακόμα κι αν αποφασίσουμε 3-4 να διώξουμε τον γεράκο, για παράδειγμα, θα έχουμε κάνει απλώς του κεφαλιού μας και ποιος θα μας εμποδίσει, αργότερα, να διώξουμε κάποιον που δε γουστάρουμε; Μόνο ο πολιτισμός και το μυαλό που διαθέτουμε (ή δε διαθέτουμε) και ομολογώ ότι δεν έχουμε αποδείξει και πολλές φορές ότι διαθέτουμε τέτοια. Κι εγώ θέλω να φύγει εκείνο το κακόγουστο και ανόητο κείμενο για τους αναγνωστηριακούς νέους, αλλά πιστεύετε ότι η λύση είναι να πάω να το κατεβάσω μόνος μου και να βριστώ μ'αυτούς που το έβαλαν;

Τέλος πάντων, και παλιότερα έχω εκφράσει την γνώμη ότι πρέπει να υπάρχει περισσότερος έλεγχος στο αναγνωστήριο, αλλά, με την υπάρχουσα κατάσταση, σήκωσα τα χέρια ψηλά. Ένα θέλω να πω μόνο. Ας προσέχουμε τι πρωτοβουλίες παίρνουμε, γιατί, παρ'ότι είναι φανερή η καλή πρόθεση στην συζήτηση, δεν είναι και τόσο δύσκολο ν'ανοίξει ο ασκός του Αιόλου. Αυτά και καλό διάβασμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι μου θυμήσατε τώρα... τις παλιές καλές εποχές που διαβάζαμε παρέα με τον "Μπάμπη", το γνωστό γεράκο της π.α.α. (προ ανακαίνισης αναγνωστηρίου) εποχής! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα μίλησα και με τον φύλακα(μου είπε θα ενημερώσει τον κ.Κρεατσά)και με παιδιά του έτους που ασχολούνται με τις παρατάξεις και μου είπαν ότι θα ενημερώσουν τον Πρόεδρο.Τώρα αν πράγματι θα γίνει κάτι μετά από αλλη αυτήν την ιστορία πολύ αμφιβάλω. :wacko: Το θέμα είναι να ενεργοποιηθούμε πρίν να είναι πολύ αργά! :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αναγνωστηριο επειδη ανοιξε με πρωτοβουλια καποιων φοιτητων, ξεκινησε να λειτουργει με ενα τροπο αυτοδιαχειρισης...

Δεν ηταν απαραιτητα κακο, να τεθει ο καθενας προ τον ευθυνων του, να μην λερωνει και να μην καταστρεφει το χωρο.Βεβαια μερικοι μπερδευτηκαν λιγο και νομιζουν οτι τι αναγνωστηριο ειναι τσιφλικι τους.

Παρολα αυτα αλλος ειναι ο καθ υλην αρμοδιος και ειναι η ηγεσια της σχολης, αυτη που πληρωνει το ρευμα και την καθαριστρια.Και εκει πρεπει να κατευθυνθουν τα αιτηματα μας.Δεν ειναι δυνατον ενοψι των εγκαινιων της αιθουσας multimedia να βαφτηκε το αναγνωστηριο σε χρονο ρεκορ(γιατι καποιοι μαγκες βεβαια λερωνουν τους τοιχους και δεν ειναι τα πρεζονια παιδια)

Μην περιμενετε απο κανενα συνδικαλιστη να κανει το οτιδηποτε, το πιο πιθανο ειναι οτι θα καθυστερησει το ζητημα να προχωρησει.Μεγαλα παιδια ειμαστε μπορουμε να τα καταφερουμε.Τα πραγματα ειναι απλα καλουμε μια ανοιχτη συγκεντρωση,μαζευουμε τα προβληματα τα καταγραφουμε και μια επιτροπη το επιδιδει στον προεδρο...

Να προτεινω και κατι...

Υπαρχει ενας αγραφος κανονας εδω και χρονια...

Οποιας λειπει πανω απο 2 ωρες χανει τη θεση του.Πρεπει να γινει σεβαστος απο ολους (δεν εννοω να ειμαστε με τα χρονομετρα)αλλα ξερω αρκετους που το πρωι πριν την κλινικη αφηνουν το βιβλιαρακι τους(μη το κουβαλανε και παθουν τιποτα)και το μεσημερακι αριβαρουν και τσουπ εχουν θεσουλα και εσυ ψαχνεις σα θυμα.

Και κατι ακομα οσοι θελουν να διαβαζουν με μουσικη ας την εχουν τουλαχιστον χαμηλα και να ρωτανε και τους γυρω τους αν ενοχλουν,γιατι να διαβαζεις και να ακους Γκουτσι φορεμα και Τζουτζουκες απο διπλα δεν ειναι ο λογος που ερχομαστε αναγνωστηριο

Αυτο το μικρο σεντονι με αγαπη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω και εγώ κάτι άλλο για το αναγνωστήριο που κατά τη γνώμη μου είναι σοβαρό και δεν αναφέρθηκε....Η κατάσταση στις τουαλέτες είναι ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΗ.Είναι δυνατόν να ανεχόμαστε αυτό το απίστευτο χάλι ειδικά εμείς που είμαστε φοιτητές Ιατρικής????Εγώ δεν πλησιάζω ούτε στα 10 μέτρα απο αυτές τις εστίες μόλυνσης που είναι πραγματικά μια ντροπή για τη σχολή μας. Τόσο δύσκολο είναι να υπάρχει μια καθαρίστρια να φροντίζει το χώρο αυτό ?Να υπάρχει χαρτί και σαπούνι? emeleos Τι λέτε και εσείς βρε παιδιά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τότε λοιπόν ας οργανωθούμε!Να ορίσουμε ημερομηνία γαι να γίνει ανοιχτή συγκέντρωση.

Υ.Γ.1.Ο φύλακας είπε ότι ο Πρόεδρος έλαβε γνώση του θέματος (Άν γίνει-λέμε τώρα-κάτι,θα είναι από Τρίτη).

Υ.Γ.2.Η κοπέλα στη οποία αναφέρομαι πρεπει να κοιμάται στο Αναγνωστήριο και το βράδυ.

Υ.Γ.3.Για το θέμα καθαριότητα θα συμφωνήσωμε την Olive. Ειδικά τα Σαββατοκύριακα η κατάσταση χειροτερεύει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης, δεν πρέπει να κάνουμε κάτι και με τα σκυλιά της Σχολής?? Τα σκυλιά αυτά βρίσκονται σε ένα ημιαδέσποτο καθεστώς! ΑΠό την αρχή του έτους, έχω μάθει πως έχουν δαγκώσει 3 συμφοιτητές μας κι ένα μάλιστα την προηγούμενη εβδομάδα με πήρε στο κατόπι, άσχετα αν στο τέλος λάκισε επειδή έχω σωματοκατανομή αρκούδας (sic) :D . Αξέχαστες θα μου μείνουν οι σκηνές ενός σκύλου που είχε μπεί στο αμφιθέατρο στην ώρα της Ιατρικής Χημείας και γαύγιζε στον Παπαδάκη κι επίσης ο σκύλος που μπήκε στον χώρο της ’σκησης της Ανατομίας! emeleos Πιστεύω πως τόσον καιρό ανεχόμασταν, τα σκυλιά, αλλά τελευταία παραλεχουν αγριέψει! Είμαι φιλόζωος, δεν επιθυμώ επ ουδενί την θανατωσή τους ή έστω το μάζεμά τους από τον μπόγια. Είναι θέμα δημόσιας υγείας και μάλιστα σε μία σχολή όπως η Ιατρική. Πιστευω πως πρέπει να θεσουμε κι αυτό τοθέμα εν γγνώσει του προέδρου κα αν επιληφθεί του θέματος, σε συνεργασία με κάποια φιλοζωική εταιρεία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης , για να μήν ξεφεύγουμε από το θέμα μας, δεν πρέπει να επιτρέψουμε σε μερικούς να εκμεταλευτούν τον χώρου του Πανεπιστημιακού ασύλου, προκειμένου να κάνουν εμπόριο και χρήση παράνομων ουσιών! Πιστεύω πως πρέπει να υπάρξει φυλάκιο και στην είσοδο της Τετραπόλεως, γιατί η πλειοψηφία των τοξικομανών εισέρχεται, από εκεί, πηδώντας τα κάγκελα της κλειστής πύλης! Επίσης, οχ ώρος εκεί δεν φωτίζεται, διευκολύνοντας έτσι την παράνομη δράση τους! Πάντως δεν πρέπει να τα περιμένουμε όλα από τον Πρόεδρο και τους φύλακες. Ο χώρος της σχολής μας ανήκει και πρέπει να λάβουμε κι εμείς δράση, χωρίς βε΄βαια να ξεπεράσουμε κάποια όρια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα έγινε γνωστό ότι η κοπέλα στην οποία αναφερόμουν είχε δηλωθεί στην αστυνομία ως εξαφανισμένη εδώ και 4 μήνες!!!Και κανένας μας δε σκέφτηκε,στις 2 βδομάδες που ουσιαστικά έμενε στο Αναγνωστήριο,να τηλεφωνήσει στην Αστυνομία.Τόσα παιδιά,και κυρίως φοιτητές Ιατρικής,που καθημερινά διαβάζαμε στο χώρο αυτό δεν ενεργοποιήθηκε από το δράμα αυτής της κοπέλας!

Όλοι λέγαμε να κάνουμε κάτι αλλά ουσιαστικά μείναμε στα λόγια!Κρίμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, το συγκεκριμένο θέμα, σηκώνει μεγάλη συζήτηση! Δεν ήταν κι οτι πιό εύκολο, να καλέσει κανείς την αστυνομία και να πετάξει την κοπέλα έξω.Από την άλλη βέβαια, δεν είναι κι ότι καλύτερο να ζεί η κοπέλα κυπο αυτές τις συνθήκες! Πάντως, ΄δεν νομίζω πως κάποιος συμφοιτητής μας είχε σκεφθεί πως η κοπέλα αυτή ήταν εξαφανισμένη! Πολύ καλά έκαβες, που μας το μετέφερες για να σκεφτόμαστε εις το μέλλον κι αυτό το ενδεχόμενο! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ' ότι έμαθα σήμερα το πρωί, χτες το απόγευμα ήρθε στο αναγνωστήριο ο πρόεδρος της σχολής μαζί με προσωπικό του ΕΚΑΒ και ίσως του ΟΚΑΝΑ και τελικά η κοπέλα έφυγε. Οι γονείς της μάλλον ήταν παρόντες (τουλάχιστον το πρωί ήταν στη σχολή).

Θέλω να επισημάνω κι εγώ με τη σειρά μου οτι το θέμα της ασφάλειας του αναγνωστηρίου είναι πολύ σοβαρό. Πρέπει να αναθεωρηθεί το - όποιο - καθεστώς λειτουργίας του αναγνωστηρίου. Δε λέω να γίνει όπως η βιβλιοθήκη. Αλλά στοιχειώδη πράγματα, όπως η ασφάλεια και η υγεία των φοιτητών δεν πρέπει να αφήνονται στην καλή θέληση των ανθρώπων.

Πρέπει να γίνει μια συζήτηση με όλους τους φορείς (φοιτητές-διοίκηση σχολής) και να ρυθμιστούν κάποια πράγματα, με γνώμονα τόσο την εξυπηρέτηση των φοιτητών από έναν χώρο που χρηστικά τους ανήκει αποκλειστικά, όσο και την ασφάλεια των φοιτητών και την τήρηση κανόνων υγιεινής.

Να σημειώσω τέλος πως το θέμα έχει τεθεί και σε κάποιες παρατάξεις και λογικά θα τεθεί σύντομα σε συνδικαλιστικά όργανα.

Σε έναν συνδικαλισμό με σχολη-κεντρική αντίληψη (όπως τον επιθυμώ εγώ τουλάχιστον) τέτοια θέματα είναι μείζονος και όχι δευτερευούσης σημασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Αν έχει ωραίες υπάρξεις, προτιμώ το στριμωξίδι! Ζήτω η Φιλοσοφική!

Μακριά το Πολυτεχνείο!(μπάκουρες γαρ)

(σοβαρά τώρα, αυτονόητο είναι ότι δεν μπορεί να απαγορευθεί σε άλλους φοιτητές να έρχονται!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα της πολυκοσμία σε πείραξε? Ούτε 1 λεπτό δεν μπορείς να συγκεντρωθείς εκεί μέσα. Άσε που έχεις την βαρεμένη να αναβοσβήνει το αιρ-κοντίσιον. Ειδικά το καλοκαίρι που πήγα μια δυό φορές είχα αγανακτήσει. Προσωπικά δεν έχω διαβάσει ούτε μία σελίδα. Τοκαλύτερο διάβασμα είναι στο σπίτι, μετά τις 12. Τότε που βγαίνουν οι δράκουλες.... χεχεχεε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο αναγνωστήριο πιο εύκολα βρίσκεις γκόμενα από κάθισμα.

Για ησυχία ούτε κουβέντα. 2 φορές προσπάθησα να "διαβάσω" εκεί στην καριέρα μου και τις 2 κατέληξα με τα mp3 στα αυτιά.

Τις προάλλες μπαίνω μέσα κι ένιωσα ένα κύμα ζεστού αέρα να με χτυπάει! Σαχάρα. Το ξεπερνάμε.

Γινόταν πανικός. Ωστόσο, διέκρινα 3 ελεύθερα καθίσματα στο βάθος κι έτρεξα, νομίζοντας πως είμαι τυχερός.

Αμ δε. Ο τύπος, που γύρω του είχε δημιουργηθεί μια ζώνη ασφαλείας (τα ελεύθερα καθίσματα που λέγαμε) μουτζούρωνε με πάθος το βιβλίο του, διάβαζε μουρμουρίζοντας, ρωτούσε τον εαυτό του και απαντούσε μόνος του - ενίοτε γελώντας.

Το κλού της υπόθεσης είναι ότι ΔΕΝ ήταν από Ιατρική, αλλά από ΕΜΠ.

"Καίγεται κι αλλού ο κόσμος", μονολόγησα και την έκανα σιγά σιγά, μόλις ο τύπος άρχισε να γίνεται πιο νευρικός, γιατί δεν του έβγαινε μια άσκηση...

Υ.Γ. Όσο για τον τύπο που παραπονιέται... Μπορούμε να δοκιμάσουμε τη χρονοχρέωση στα καθίσματα. Ή tatoo με το φίδι και τη ράβδο του Ιπποκράτη για να γνωρίζουμε τους "δικούς μας" και να τους μπάζουμε αντί για τους ξένους.

Ήμαρτον ρε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ, το Παπουλάκειο είναι ασφυκτικό. I'm more of an Ippokratous man myself :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σερβίρουν κανά μπινελίκι ή στεγνά κι εκεί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στο αναγνωστήριο είναι καλό τα βράδια μετά τις 10.... που έχει αραιώσει λίγο ο κόσμος...βέβαια την τελευταία φορά που είχα πάει ...κατα τις 4 και κάτι ...άρχισα και ετρεμα απο το κρύο διότι για πολύ καιρό δεν λειτουργούσε το αιρ κοντισιον...και η καθαρίστρια χωρίς καν να ξημερώσει άνοιγε διάπλατα τα παράθυρα για να στεγνώσει το πάτωμα...μιλάμε αφασία...

κατά τα άλλα μαρέσει να διαβάζω εκεί...αλλά όχι μεσα στις εξετάσεις γίνεται της μουρλής... emcensored

καλά...οι άλλες σχολές δεν έχουν δικό τους και έρχονται εκει? η φιλοσοφική :wacko: ...τόσο πολύ διάβσμα εχει φορέας και έρχεται και σε αναγνωστήριο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς η πλειοψηφεία των θαμώνων του αναγνωστηρίου έχει συμπεριφορά καράβλαχου, γι' αυτό και υπάρχουν πολλοί περισπασμοί για κάποιον, που θέλει να κάνει πολύωρη μελέτη.

Περίοδοι με αυξημένη κίνηση (δηλ. δε βρίσκεις να καθίσεις και περιμένεις κανα μισάωρο μπας και... που δεν!) είναι οι εξής:

-δεύτερο 15μερο Αυγούστου

-Σεπτέμβριος

-Ιανουάριος-πρώτο μισό Φεβρουαρίου

-Ιούνιος

-πρώτο 15μερο Ιουλίου.

Τότε συμπίπτουν οι εξεταστικές της ιατρικής και των άλλων σχολών. Πολλοί οι προσερχόμενοι, πολύ στρίμωγμα, πολύ πέρα-δώθε, οπότε η πόρτα ανοιγοκλείνει 20 φορές το λεπτό!

Μερικά από τα άσχημα, που όλοι έχουμε αντιληφθεί είναι τα εξής:

-μερικοί εγκαταλείπουν σκουπίδια στη θέση τους μετά το πέρας της μελέτης τους (πλαστικά μπουκάλια, καφέδες, πρόχειρα χαρτιά, ξυσίματα μολυβιών κα)

''Ρε, τι το περάσατε εδώ πέρα; Σπίτι σας; Ο επόμενος που θα καθίσει, γιατί πρέπει να συγχιστεί πριν αρχίσει τη μελέτη του;''

-πολλοί βγαίνοντας για το διάλειμμά τους ξεχνούν που βρίσκονται και ωρύονται σαν μαλάκες ακριβώς έξω από την πόρτα.

''Μια απλή, ξύλινη πόρτα είναι, που μάλιστα δεν κλείνει καλά! Είναι δύσκολο να καταλάβετε ότι ο ήχος μεταβιβάζεται; Και είστε και του φυσικού μερικοί μερικοί ! !''

-μερικοί μασουλάνε μπισκοτάκια όλη την ώρα, καραμελίτσες (όπως κάτι γριές στην εκκλησία, που τους πέφτει το ζάχαρο), κερνάνε αδιακρίτως όλη την παρέα.

''Δεν είναι μπουφές, είναι χώρος μελέτης. Καταναλώστε οτιδήποτε βρώσιμο στα διαλείμματά σας. Υπάρχει κι ένα κυλικείο παραπέρα για να καθίσετε και να κωλοβαρέσετε με την ησυχία της''

-κάποιοι έρχονται δυο-δυο...

''Στην μπανιέρα δυο-δυο. Στο αναγνωστήριο ο ένας στη μία άκρη κι ο άλλος στην άλλη άκρη. Όχι, πείτε πώς μπορείτε να μάθετε τα 11 διαγνωστικά κριτήρια του ΣΕΛ ή τα κριτήρια Ransom για την οξεία παγκρεατίτιδα, όταν κάθε τρεις και λίγο σηκώνεστε μια για να πιει καφέ ο ένας, την άλλη για να πιει καφέ ο άλλος, την επόμενη για να φάει ο ένας, τη μεθεπόμενη για να φάει κι ο άλλος! ! ! Όχι, πείτε μου!Και καλά εσείς. Μη σώσετε να τα μάθετε. Εμείς οι υπόλοιποι αυτόπτες και αυτήκοοι μάρτυρες τι φταίμε! Ε;''

-κάποιοι ξεχνιούνται και μιλάνε με τις ώρες, ειδικά του πολυτεχνείου. Αν δε λύσουν την εξίσωση για το αριστερό θεμέλιο της γέφυρας, δεν επιστρέφουν στη θέση τους!

''Άει σιχτίρ!''

Γενικά, στα νοσοκομεία, στα αστυνομικά τμήματα, στις δημόσιες υπηρεσίες, στις βιβλιοθήκες και τα αναγνωστήρια

ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΔΥΝΑΤΑ

ΔΕ ΜΙΛΑΜΕ ΠΟΛΛΗ ΩΡΑ

ΔΕ ΤΡΩΜΕ

ΔΕΝ ΠΙΝΟΥΜΕ

Δ Ε Ν Ε Ν Ο Χ Λ Ο Υ Μ Ε !! !

Αν κάποιος σας χαρακτηρίσει 'καράβλαχο' σε οποιονδήποτε από τους παραπάνω χώρους, αναρωτηθείτε μήπως είστε όντως καράβλαχος, που δεν ξέρει να φερθεί και μην βιαστείτε να ανταποδώσετε το κοπλιμέντο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.