Jump to content

Aπαραιτητα βιβλια για ειδικοτητα....


Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δεν ειμαι ειδικευόμενος Παιδιατρικής, αλλά έχω βρει πολύ καλά, πέραν του Νέλσον, το Harriet Lane Handbook (πιο μικρό), και το Current Diagnosis and Treatment Pediatrics, Lange (πιο πλήρες, και αρκετά πρακτικό ) .

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζει καποιος να μου πει τι βιβλια πρεπει να διαβασω για την ειδικοτητα της βιοπαθολογιας?ευχαριστω εκ των προτερων :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Αυτό είχε ένας καθηγητής[ενδο] στην κλινική...
512zdpPWrdL.jpg

ΑΛΛΑ...AACE


[Αν εννοείς ελληνικό...θα σε γελάσω(?)]

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ΓΙΑ ΕΙΔIΚΟΤΗΤΑ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑΣ ΤΙ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ?ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑΩ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Τροποποιήθηκε από dr_vasilitsa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει ένα καλό βιβλίο για παιδιατρική κλινική εξεταση? Κατα προτιμηση στα ελληνικά. Για Παθολογία είχα Bates και ήμουν αρκετά ευχαριστημένη. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για την παιδιατρική?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.

Για γυναικολογία - μαιευτική τι έχετε να προτείνετε?

Αν εννοείς English,

για γενικη: Williams[Ob + Gyn] ,

για spec.:

REI= έχω διαβάσει Yen&Jaffe's(για την ακριβεια τωρα το διαβαζω)ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ,πάντως νομίζω ότι πιο ''κλασσικό'' θεωρείται του Speroff.

GynOnc: έχω διαβάσει απο Barakat ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ...παντως πιο κλασιικο βιβλιο θεωρειται του DiSaia.

MFM & U/G δεν ξερω.

Πάντως προτού τα αγοράσεις(αν) δε χάνεις τίποτα να τα κατεβάσεις για να δεις πιο σου κάνει.

Αν και εγω δε θα το εκανα ΠΟΤΕ αυτο γιατι το κατεβασμα ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ!!(Ντροπης Πράγματα!!)

Πολυ καλο ειναι και ενα άλλο που περιγραφει τι πρεπει να κανεις ως βοηθος στα χειρουργεια,αλλα δε θυμαμαι τιτλο και συγρ(αποσπασματικα το χω δει).Αν σε ενδιαφερει στειλε μου πμ να το τσεκαρω.

Αν εννοείς ελληνικά,

1ον] Why????????????????

2on] Toυ Κρεατσα κ' του Αντσακλη είναι αρκετά καλα και πρόσφατες εκδόσεις οπότε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Έχει κανείς κάποια ιδέα για το ποια είναι τα καλύτερα βιβλία για Νευρολογία??Είτε αγγλικά είτε ελληνικα...

Neurology Αdam's & Victor αγγλική έκδοση

Νευρολογία του Λογοθέτη, ελληνική

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλημερα σε ολους!

Θα ηθελα καμμια προταση για καποιο βιβλιο στα ελληνικα για ΗΛΕΚΤΡΟΕΓΚΕΦΑΛΟΓΡΑΦΗΜΑ! οτι εχω βρει στο νετ ειναι αρχαιες εκδοσεις!

Δεκτες και απλα γνωμες που εχετε ακουσει χωρις να εχετε διαβασει οι ιδιοι τα βιβλια!

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα. Θα μπορούσε κάποιος να μου συστήσει ένα βασικό σύγγραμα (Ελληνικά - Αγγλικά, δε με πειράζει) για Μικροβιολογία;

Προφανώς υπάρχουν ξεχωριστά βιβλία που διαβάζει κανείς εντός της ειδικότητας για το καθετί - αλλού για βακτήρια, αλλού για παράσιτα, αλλού για ανοσολογία, κοκ. Αλλά υπάρχει ένα συγκεντρωτικό βιβλίο για τη βασική γνώση; Μια καλή επανάληψη δηλαδή προτού να ξεκινήσει κάποιος την ειδικότητα;

Ξέρω, θα μπορούσα να ξεκινήσω με το βιβλίο της σχολής. Μόνο που ήταν μια @@@@ και μισή και δώσαμε το μάθημα με πάκους σημειώσεων (ούτε ξέρω που βρίσκονται τώρα).

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Η δική μου άποψη είναι ότι το διάβασμα κατα τη διάρκεια της ειδικότητας καλό είναι να γίνεται απο βιβλιογραφία στο internet. Ανεξάντλητη πηγή θεμάτων και debate απόψεων σε κάθε θέμα.Όταν όμως το διάβασμα πρέπει να γίνεται με σκοπό τις εξετάσεις πρέπει να γίνεται πάντα απο βιβλίο και μάλιστα απο συγκεκριμένο σύγγραμα το οποίο εξετάζουν οι εξεταστές του συγκεκριμένου εξεταστικού κέντρου .Έτσι κ εγώ με την σειρά μου ρωτώ τους συναδέλφους ειδικευόμενους παιδιατρικής στην Αθήνα απο ποιο/ποια συγγράματα παιδιατρικής διαβάζουν για τις εξετάσεις ειδικότητας.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

γεια σας!θα θελα να ρτησω αν ξερει κανεις σαν ειδικευομενος ουρολογιας απο πιο βιβλιο θα πρεπε να διαβαζουμε για τισ εξετασεις ειδικοτητα για αθηνα?οκ διαβαζουμε διαφορα συγγραματα ουρολογιας αλλα υπαρχει κατι συγκεκριμενο οπου ειναι το πιο καταλληλο συγκεκριμενα για τις εξετασεις στο τελος της ειδικοτητας?και αν υπαρχει και κατι στα ελληνικα αν το καταλληλο ειναι στα αγγλικα.ξερει κανεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Μήπως ξέρει κανείς ποια βιβλία διαβάζουν οι ειδικευόμενοι γυναικολογίας στη Θεσσαλονίκη για τις εξετάσεις ειδικότητας ;

ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...
  • 6 months later...

Κάποιοι συνάδελφοι ρώτησαν παλαιότερα για ΩΡΛ και δεν πήραν συγκεκριμένη απάντηση, ίσως το θέμα ενδιαφέρει και κάποιους καινούριους συναδέλφους στην ειδικότητα: (εκφράζω φυσικά τις προσωπικές μου απόψεις)

Για τις αρχές και τα 2 πρώτα της ειδικότητας παραμένει υπερπολύτιμο το παλιό καλό βιβλίο της Κλινικής Ωτορινολαρυγγολογίας του Δανιηλίδη από τη Θεσσαλονίκη. Κλασσικό παράδειγμα πως ένας συγγραφέας όταν έχει κέφια μπορεί να προσφέρει τόση πολλή γνώση μαζεμένη με ευχάριστο και λειτουργικό τρόπο χωρίς να χρειασθεί 5 τόμους. Από την άλλη μεριά, όποιος κατάφερε να βγάλει άκρη και να μάθει κάτι από το βιβλίο του Αδαμόπουλου του αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Επίσης πολύ χρήσιμο και το μικρό το "Key Topics", σώζει στα ΤΕΠ!

Για το 3ο και 4ο έτος το δίτομο βιβλίο του Ιπποκρατείου (Σισμάνης). Σύγχρονο και μοντέρνο, εκφράζει αρκετά ενδιαφέρουσες απόψεις σε πολλά contradictory θέματα της βιβλιογραφίας, ειδικά στο αυτί και απαραίτητο για τις εξετάσεις ειδικότητας. Θα έπρεπε ίσως να είναι μικρότερο καθώς κάποια κεφάλαια το παρατραβάνε χωρίς λόγο. Ακούγεται πως το Αττικό ετοιμάζει δικό του βιβλίο (?), αν και όλοι τους έγραψαν κεφάλαια σε αυτό του Ιπποκρατείου. Εδώ είναι Ελλάντα ρε! Φυσικά για εξετάσεις και το μικρό βιβλιαράκι του Σισμάνη για την ανατομία του κροταφικού οστού (αν δεν θέλετε να κοπείτε από την πρώτη ερώτηση...)

Ακοολογία πολύ καλό του Χριστοδούλου από την Κρήτη, μπορείς να το παίρνεις και μαζί σου να το χαζεύεις όποτε έχεις χρόνο. Η Ακοολογία του Παπαφράγκου είναι απαρχαιωμένη και δύσπεπτη ακόμα και για όσους ενδιαφέρονται για τον τομέα. Τα μισά από όσα περιγράφει έχουν πλέον καταργηθεί στην κλινική πράξη.

Ανατομία φυσικά από το βιβλίο των Μπαλατσούρα-Καμπέρου (για όποιον το αντέχει). Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι αντίστοιχο στα αγγλικά. Εδώ τους βάλαμε τα γυαλιά!

Από τα ξενόγλωσσα οι Αμερικανοί έχουν το Current για pocket book, εγώ δεν το συμπαθώ ιδιαίτερα αν και το θεωρώ καλύτερο από το Essentials του KJ Lee.

Ο Bailey για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει (τον διαβάζουν πάντως στις ΗΠΑ) , προτιμώ το βιβλίο του Cummings (φανταστικό). Πολύ καλό επίσης και το καινούριο των Anniko-Sprekelsen et al, απαραίτητο φυσικά και για τις Ευρωπαϊκές εξετάσεις της ΩΡΛ (για όποιον πάει να δώσει). Ο Scott's-Brown που διαβάζουν (ας πούμε) οι Άγγλοι είναι βιβλίο αναφοράς για όποιον έχει ...πολλαααα χρόνια μπροστά του και του αρέσει ακόμα και στο παραμικρό θέμα να χάνεται σε αναλύσεις 800 σελίδων. Άν δεν βρεις κάτι σε αυτό το βιβλίο σημαίνει πως απλά αυτό το ¨κάτι¨ δεν υπάρχει στην πραγματικότητα. Ετοιμάζεται πάντως καινούρια έκδοση που αναμένεται να κυκλοφορήσει σε 2-3 χρόνια.

Για ξενόγλωσση ακοολογία φυσικά το ευαγγέλιο του Katz. Το βιβλίο της Linda Luxon το περίμενα καλύτερο με βάση την κλινική της εμπειρία, ίσως φταίει ότι οι Άγγλοι συνηθίζουν να ασχολούνται πολύ με πράγματα που δεν ενδιαφέρουν κανέναν άλλο σε αυτό τον κόσμο. Φυσικά έχει διαφορά από τον Katz αφού της Luxon δεν είναι ξερή Ακοολογία αλλά Audiovestibular Medicine.

Για Otologic Surgery μάχη μεταξύ των βιβλίων του Derald Brackmann από LA και του M. Glasscock από Vanterbilt. Προσωπικά λατρεύω το βιβλίο του Brackmann. Τα υπόλοιπα (από Γερμανούς, Ιταλούς κλπ) λιγότερα αξιόλογα.

Κατά τα λοιπά, καλό το Head and Neck Surgery των Stell & Maran (που αλλού θα βρεις τραχηλικό λεμφαδενικό καθαρισμό σε 2 σελίδες?). Φανταστικό και πανάκριβο το βιβλίο του Shah για Head & Neck Surgery and Oncology. Ο συνάδελφος που ρώτησε παλαιότερα για το Head and Neck του Janfaza, προσωπικά δεν μου αρέσει και ακόμα και ο Nadol που είναι από τους συγγραφείς το έχει παραπεταμένο σε ένα γραφειάκι στον όροφο των Clinics.

Για Otopathology φυσικά το ευαγγέλιο του Schuknecht, εμένα μου αρέσει και αυτό της Gulya (σε άλλους όχι). Φυσικά είναι εξειδικευμένο θέμα, βοηθάει πολύ όμως στο να καταλάβει κανείς ανατομία-φυσιολογία και παθολογία στο αυτί.

Για Laryngeal Surgery φυσικά το βιβλίο του Steiner, ειδικά τα κεφάλαια των Laser. Το βιβλίο από το Βέλγιο του Remacle δεν το ξέρω, αλλά ξέρω σίγουρα ότι ο Remacle είναι φανταστικός χειρουργός λάρυγγα. (Extra-tip: κορυφαίος στις φωνητικές χορδές σε όσους έχουν κάνει εγχείρηση αλλαγής φύλου)

Βιβλίο για Rhinosurgery δεν αγόρασα ποτέ μου, σιχαίνομαι τις μύξες και η Rhino δεν έχει και φαντασία. Άκουσα πάντως καλά λόγια για το βιβλίο του Nick Jones από όσους ασχολούνται. Maybe...Εγώ πάντως βολεύτηκα μια χαρά με το βιβλίο για τις παραρρινοκολπίτιδες του Αηδόνη.

Τώρα για βιβλία με θέματα από ακτινολογία, παθολοανατομία, FNA κτλ που άρχισαν και ρωτάνε στις εξετάσεις ειδικότητας γίνεται ο θάνατος της αλεπούς, αφού κανείς μάλλον δεν ξέρει τί και από που να διαβάσει. Ίσως κάποιοι συνάδελφοι αυτών των ειδικοτήτων μπορεί να βοηθήσουν περισσότερο.

Αυτά τα ολίγα. Ελπίζω να βοήθησα όποιον ψάχνει πληροφορίες, ίσως και κάποια άλλα καλά βιβλία να ξέχασα ή να μην τα έχω διαβάσει. Το βέβαιο πάντως είναι πως από Ballenger κανείς δεν έμαθε ποτέ ΩΡΛ και δεν νομίζω πως τον διαβάζει πλέον και κανένας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακτινολογία (Αθήνα) από πού διαβάζετε; Για κάποιο του Chapman έχω ακούσει, αλλά δεν το έχω πάρει ακόμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.