Jump to content

Aπαραιτητα βιβλια για ειδικοτητα....


Recommended Posts

@ Kurt

Για Αιματολογία στα αγγλικά ανεπιφύλακτα το Hematology Basic Principles and Practice του Hoffman, προσοχή όμως επειδή η νέα 5η έκδοση μόλις εκδόθηκε. Στα ελληνικά έκλεισε ένα μεγάλο κενό στη βιβλιογραφία αφού μόλις βγήκε η Αιματολογία στην Κλινική Πράξη του Πάγκαλη, εκδόσεις Πασχαλίδη αλλά προφανώς δεν μπορώ να την κρίνω-καλύτερα να την κοιτάξεις

Για ενδοκρινολογία τσέκαρε τα Endocrinology του Degroot και Williams Textbook of Endocrinology. Στα ελληνικά δεν υπάρχει κανένα αξιόλογο σύγγραμμα απ'όσο ξέρω (η Ενδοκρινολογία του Μπατρίνου εκδόσεις Πασχαλίδη μάλλον σε φοιτητές απευθύνεται και γενικούς γιατρούς-το λέει άλλωστε στον τίτλο) αν και στα υπο έκδοση είναι το Basic and Clinical Endocrinology του Greenspan από Πασχαλίδη

Για γαστρεντερολογία τα βιβλία αναφοράς είναι το Sleisenger and Fordtran's Gastrointestinal and Liver Disease και Textbook of Gastroenterology του Yamada. Στα ελληνικά υπάρχει το πρώτο από τον Πασχαλίδη αλλά είναι 2 εκδόσεις πίσω, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να φανεί χρήσιμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Θέλω να βρω ένα καλό βιβλίο για εργαστηριακά.Η "Αξιολόγηση εργαστηριακών εξετάσεων" (Λουκόπουλος) είναι καλή,αλλά δεν με καλύπτει.

Βρήκα και το "Εργαστηριακή Διαγνωστική, Επεξήγηση και Κλινική Σημασία των Εργαστηριακών εξετάσεων " (Αγγελόπουλος - εκδ. Παρισιάνου),όμως δεν έχω προλάβει να πάω στο βιβλιοπωλείο να το δω.

Μήπως ξέρει κανείς να συστήσει κάποιο καλό βιβλίο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τα κορυφαία στο είδος του θεωρείται το Fischbach, Manual of Laboratory and Diagnostic Tests.
8η έκδοση, 2008, στα Αγγλικά οφ κορσ.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για να επανέλθω λίγο στο θέμα βιβλίου για εργαστηριακά κι επειδή ο foreas μ'έβαλε στο τριπάκι,παραθέτω αυτό:

Chernecky & Berger: Laboratory Tests and Diagnostic Procedures, 5th ed.

Πάρα πολύ καλό,σύντομο και περιεκτικό.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Για Νευρολογια ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο για αρχη ειδικοτητας?

Απ' οτι εχω καταλαβει το τοπιο γενικα ειναι λιγο θολο για την Νευρολογια. Εγω ξεκινησα παντως με Adam's-Victor Αν και δεν ειναι διδακτικο βιβλιο, μαλλον βιβλιο αναφορας θα ελεγα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δεν υπάρχουν καλά και κακά βιβλία, υπάρχουν εγχειρίδια που μας είναι πιο βολικά να διαβάσουμε και άλλα που δεν είναι. Το είπε και μια

συνάδελφος προηγουμένως, το καλύτερο είναι να διαβάζουμε σύχρονα και διεθνούς αναγνώρισης βιβλία, ένα απλό ψάξιμο στο Internet θα μας δείξει πια

βιβλία είναι αυτά. Πάντως προσωπική μου άποψη είναι ότι ο καλύτερος τρόπος να μάθεις κάτι είναι να ψάξεις για οποιοδήποτε θέμα ένα καλό review από ένα

μεγάλο περιοδικό και να κοιτάξεις και το UptoDate.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ, στο uptodate μπορεις να βρεις σχεδον τα πάντα, το θεμα ειναι ομως αν θα εχεις προσβαση.. αυτο ισχυει και για τα διαφορα αρθρα απο τα περιοδικά, κ εννοειται οτι δεν αξιζει να δωεις ενα σωρο λεφτα σε εγγραφες, προσωπικα θεωρω την ατομικη εγγραφη στο uptodate πανακριβη κ ασυμφορη, οσο με τα σπασμενα προγραμματα δεν καταφερα ποτε να βγαλω ακρη (ε.. δε ειμαι κ ιδιοφυια στους Η/Υ, το παραδεχομαι) Οποτε καταληγουμε στα εξης:

1)Το εγχειριδιο αναφορας (πχ για παιδιατρικη που μπορω να εχω αποψη, εννοειται το Nelson textbook of pediatrics 18 εκδοση

2)Ενα καλο τσεπης βλ oxford η οτι αλλο βολευει τον καθενα

3)Ενα συνταγολογιο κ ενας οδηγος αντιμικροβιακης θεραπειας (sanford η αν υπαρχει κατι καλο για τα ελληνικα δεδομενα, δεν ξερω)

κ απο εκει και περα για οτι περισσοτερο up to date k pubmed κτλ απο το νοσοκομειο, τη βιβλιοθηκη και τα λοιπά.

Τα περεταιρω ειναι πεταμενα λεφτα

Για αρχη μιλαμε παντα.. τωρα σχετικα με το αντικειμενο εξειδικευσης του καθενα, η τα ενδιαφεροντα του .. χρηματα να εχεις κ απο βιβλια αλλο τιποτα.

Και μια παρατηρηση: η δουλεια ειναι πολλη κ ο χρονος για διαβασμα λιγος, οποτε μην σπευδετε να γεμισετε την βιβλιοθηκη σας με βιβλια που δεν θα ανοιξετε καν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το UptoDate το έχουμε στην κλινική, αλλά επειδή είναι λίγο σπαστικό να κάθεσαι να διαβάζεις στην κλινική (όλο και κάποιος θα έρθει και θα σου πει,

αφού είσαι που είσαι εδώ, κάνε και καμιά δουλειά!), αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει σχετικά με τσάμπα installation θα του είμαι ευγνώμων!

(τα λεφτά για προσωπική εγγραφή είναι περίπου 300$ το χρόνο, εφόσον σου δώσει ο διευθυντής σου βεβαίωση ότι είσαι ειδικευόμενος, αλλά το 'τσάμπα'

είναι πάντα πιο γλυκό!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για αρχή ειδικότητας ΩΡΛ ποιο βιβλιο προτείνεται;

Είμαι μεταξύ του CURRENT και του Essential Otolaryngology.

Επίσης γνωρίζεται κανέναν καλό άτλαντα κεφαλής και τραχήλου;

Μήπως πήρε πουθενά το μάτι σας αυτόν http://www.amazon.com/Surgical-Anatomy-Head-Parviz-Janfaza/dp/0683063022/ref=cm_lmf_tit_8_rdi0i00 Surgical Anatomy of the Head and Neck (Janfaza);

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Για αρχή ειδικότητας ΩΡΛ ποιο βιβλιο προτείνεται;

Είμαι μεταξύ του CURRENT και του Essential Otolaryngology.

Επίσης γνωρίζεται κανέναν καλό άτλαντα κεφαλής και τραχήλου;

Μήπως πήρε πουθενά το μάτι σας αυτόν http://www.amazon.com/Surgical-Anatomy-Head-Parviz-Janfaza/dp/0683063022/ref=cm_lmf_tit_8_rdi0i00 Surgical Anatomy of the Head and Neck (Janfaza);

Το σιγουρο ειναι οτι το CURRENT ΩΡΛ δεν εχει καμια σχεση με το αντιστοιχο CURRENT Παθολογιας. Καλο βιβλιο αλλα οχι στο αντιστοιχο επιπεδο.

Για ελληνικο βιβλιο ωρλ δεν βρηκα καποια αναφορα στο forum.

Περα απο αδαμοπουλο και μεταφρασμενο Ballanger υπαρχουν αλλες προτασεις ;;

(επισης αγοραζω μεταχειρισμενο Ballanger απο οποιον δεν το χρειαζεται, εμας δεν το εδιναν στη σχολη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...


Για Καρδιολογία?


Βιβλία για καρδιολογία:

Βιβλίο αναφοράς φυσικά του Braunwald. Για τις εξετάσεις βιβλίο Στεφανάδη και Κρεμαστινού.

Για αυτούς που θέλουν να μάθουν καρδιολογία, τότε θα πρέπει να ασχοληθούν με πολύ περισσότερα.
Π.χ. για ΗΚΓ θα χρειασθεί το Chou's clinical EKG (adult & pediatric), και συγγράματα ΗΚΓ των Wellens και Bayes de Luna.
Για θεραπεία απαραίτητα τα The AHA Guidelines and Scientific Statements Handbook του Fuster(2009) και Management of Acute Coronary Syndromes των Gelfand Cannon (2009).

Καλό, αν και παλιό, είναι σε μερικά κομμάτια του και το Mayo Clinic Cardiology Concise Textbook and Mayo Clinic Cardiology Board Review (2007).

Για κάθε θέμα υπάρχουν τα κατάλληλα. Έτσι για τα αντιαρρυθμικά καλό είναι το Antiarrhythmic Drugs: A Practical Guide του Richard N. Fogoros (2007).

Ένα καλό και περιεκτικό βιβλίο για να ξεκινήσει πάντως κάποιος είναι και το Cardiology: Handbook for Clinicians του Elias Hanna (2009).

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καμιά ιδέα για βιβλίο ή βιβλία χρήσιμα για κάποιον που θα κάνει παθολογία ως γενικό μέρος, προκειμένου να συνεχίσει σε άλλη ειδικότητα ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς αν το Εγχειρίδιο χειρουργικών τεχνικών [ McLatchie, G. R. | Leaper, D. J. ] καθώς και το Άτλας Χειρουργικών Επεμβάσεων του zollinger είναι κατάλληλα για άτομα που μόλις ξεκινούν χειρουργική?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα

ποιο βιβλιο γενικης χειρουργικης προτεινετε για ειδικοτητα?μιλαω για καποιον που ξεκιναει τωρα γενικη χειρουργικη.ευχαριστω και ας μεταφερουν το θεμα αλλου αν ειναι οι moderators σε περιπτωση που δεν ειναι στην σωστη ενοτητα

Προτείνω το CURRENT Diagnosis & Treatment και το Χειρουργική Ανατομική και τεχνική του Σκανδαλάκη. Πιστεύω οτί είναι αρκετά για τα 2 πρώτα χρόνια της Γεν.Χειρουργικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς αν το Εγχειρίδιο χειρουργικών τεχνικών [ McLatchie, G. R. | Leaper, D. J. ] καθώς και το Άτλας Χειρουργικών Επεμβάσεων του zollinger είναι κατάλληλα για άτομα που μόλις ξεκινούν χειρουργική?

Το εγχειρίδιο χειρουργικών τεχνικών είναι το Oxford Handbook of Operative Surgery. Είναι απαραίτητο θα έλεγα.

Για το Zollinger δεν μπορώ να πω το ίδιο. Καλός άτλαντας, αλλά λίγο πίσω... Αν θες να μαθεις πώς γίνονται οι επεμβάσεις μια σαφώς καλύτερη επιλογή είναι site με video πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για παθολογία γενικού μέρους, εγώ θα πρότεινα:

- CURRENT Medical Diagnosis and Treatment, Lange, 2010

- Oxford Handbook of Clinical Medicine 7th Edition, για την τσέπη,

- και βέβαια υπάρχει το κλασικό Harrison's Principles of Internal Medicine, 17 edition, (αυτό αν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο)

για αντιβιοτικά: The sanford Guide to antimicrobial therapy, 2009

έπειτα, υπάρχει το UptoDate (λίγο ακριβό)

και επίσης πάρα πολύ καλό είναι το New England Journal of Medicine (και αρκετά οικονομική η συνδρομή του)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την καλημερα μου και καλη εβδομαδα

ακουω προτασεις για βιβλια νευρολογιας κατα προτιμηση στα ελληνικα,που απευθυνονται σε οσους θα ξεκινησουν ειδικοτητα.

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο βιβλίο για τη συγγραφή γαληνικών σκευασμάτων στη Δερματολογία? Υπάρχουν σημειώσεις από μαθήματα δερματολογίας-αφροδισιολογίας για τους ειδικευόμενους στο Α.Συγγρός?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τσεκαρε το μικρο του kaplan και sadock(η αλλιως το καπλανακι), αφου δεν πας για ψυχιατρος θα σε καλυψει πιστευω

Δοκιμασε και το oxford handbook of psychiatry

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

το επαναφερω λοιπον

ακουω προτασεις για βιβλια νευρολογιας κατα προτιμηση στα ελληνικα,που απευθυνονται σε οσους θα ξεκινησουν ειδικοτητα.

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα!

Μήπως ξέρει κανείς από ποιό βιβλιό διαβάζουν για τις εξετάσεις ειδικότητας για Πνευμονολογία όσοι δίνουν Αθήνα???

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.