Jump to content

Aπαραιτητα βιβλια για ειδικοτητα....


Recommended Posts

Φίλε φαν της ρευματολογίας, ένα καλό βιβλίο ως σημείο αναφοράς που έχω συμβουλευθεί αρκετές φορές και ξέρω πως υπάρχει και στα ελληνικά είνει το "ΡΕΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ" των Klippert, Doug. Ρίξτου μια ματιά να δεις αν σου κάνει. Νομίζω ότι στην ελληνική του έκδοση το βγάζει ο Ελευθερουδάκης. Ελπίζω να σε βοήθησα και καλή αρχή.Παρεπιπτόντως θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει λεπτομέρειες για το βιβλίο "κλινική λοιμωξιολογία" του Ανευλαβή. Αξίζει τον κόπο σαν βιβλίο. Φυσικά για διάβασμα σε επίπεδο ειδίκευσης. Προτείνετε κάποιο άλλο βιβλίο για την συγκεκριμένη θεματολογία (κατά προτίμηση ελληνικό αλλά όχι αποκλειστικά); Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω amas.md...ειμαι αναμεσα σε αυτο και την βασικη κλινικη ρευματολογια του Klippel.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η τελευταία αγγλόφωνη έκδοση του Kanski είναι η 6η απ'ότι είδα στο διαδίκτυο.η τελευταία ελληνόφωνη?4η ή 5η?ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗ :

Για κλινική εξέταση ξέρω ότι είναι καλά τα βιβλία του McRay και του Hoppenfield(έχω προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο,καλογραμένο,καλή μετάφραση,ιδανικό για νέο ειδικευόμενο).

Για διάβασμα περι ορθοπαιδικής γενικότερα καλό είναι να ξεκινάς με του Συμεωνίδη και συνείζεις με Appley.

Από 'κει και πέρα ζητώ τη βοήθεια μεγαλύτερων συναδέλφων...

Ποιό βιβλίο περιγράφει καλά τα χειρουργεία,τις χειρουργικές τεχνικές και τους χρόνους;

Για τραυματιολογία τι διαβάζουμε;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για Ακτινολογία χρειάζεσαι τα εξής:

1. Felson's principles of chest roentgenology (για να μάθεις τι σου γίνεται με θώρακα.)

2. Fundumentals of Body CT του Webb

3. Υπερηχοτομογραφία tou brant.

Αν ξέρεις αυτά έχεις αρκετή και σωστή γνώση γιατί περιέχουν 100% αυτά που χρειάζεσαι στην κλινική πράξη.Τώρα για τις βλακιες που ρωτάνε στις εξετασεις θα χρειαστει να διαβασεις Βλαχο. ( μόνο για τις εξετάσεις ειδικότητας γιατί δε θα σου χρειαστούν στη ζωή σου ποτέ!!)

Χρειάζεσαι ακόμη μία Διαφορικη Διάγνωση όπως π.χ. του Dahnert.

Òλα τα υπόλοιπα όπως Grainger Sutton κ.λπ. καλά μόνο σαν βιβλία αναφοράς..

Σκέψου πάντως τί ειδικότητα πας να κάνεις. Είναι σαφώς καλύτερα απο παλιά, αλλά παραμένεις κάποιος που λέγεται γιατρός που δεν έχει ασθενή και δεν δίνει θεραπεία.Ο άρχοντας του υπογείου και της απαξίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Για Καρδιολογία?

όλοι διαβάζουν υποχρεωτικά το βιβλίο του Στεφανάδη. Επίσης πρέπει να διαβάσετε τις κατευθυντήριες οδηγίες της ευρωπαϊκής καρδιολογικής εταιρείας (ΕΔΩ). Θέλει εγγραφή αλλά είναι δωρεάν. Καλό θα ήταν να ξέρετε και τις αντίστοιχες της αμερικανικής (ΕΔΩ), και ιδιαίτερα αν έχουν κάποιες διαφορές από τις ευρωπαϊκές.

Το Braunwald όλοι τον έχουν ως βιβλίο αναφοράς και εκεί ανατρέχεις για ο,τιδήποτε.

προσωπικά θεωρώ εξαιρετικό βιβλίο και καλογραμμένο το manual of cardiovascular medicine

Υπάρχει και μεταφρασμένο.

Υποχρεωτική η παρουσία σου στις διαλέξεις του Ιπποκρατείου κάθε Τρίτη βράδυ, ειδικά το τελευταίο έτος της ειδικότητας αφού από τα θέματα που αναπτύσσονται κάποια θα πέσουν στις επόμενες εξετάσεις.

Τροποποιήθηκε από isis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Θα ήθελα να προσθέσω γενικά ότι τα ξενόγλωσσα βιβλία δεν είναι απαραίτητα τα καλύτερα.Δεν αναφέρομαι μόνο στη γλώσσα που είναι γραμμένα,αλλά και στα ελληνικά που είναι copy paste όπως είπε κάποιος συνάδελφος.

Ο βασικός λόγος είναι ότι κυρίως στο θέμα της θεραπείας δεν μπορείς να ακολουθήσεις πάντα το αμερικάνικο ή και το αγγλικό πρωτόκολλο.Ίσως να υπερέχουν στον τρόπο παρουσίασης,αλλά η θεραπεία είναι μάλλον κάτι που άπτεται της λογικής της κλινικής που δουλεύει κανείς.

Σε τελική ανάλυση η γνώμη μου είναι ότι καλώς λέει ο καθένας ποιο θεωρεί το καλύτερο βιβλίο,όμως τα υποκειμενικά κριτήρια δεν υποκαθιστούν την προσωπική άποψη για ένα σύγγραμμα,η οποία διαμορφώνεται με το να πάει κανείς σε ένα βιβλιοπωλείο και να ξεφυλλίσει καμιά δεκαριά βιβλία,να δει τον τρόπο γραφής,αν τον κουράζει,αν του "ταιριάζει" κλπ.Και ίσως η καλύτερη τακτική είναι πριν απ' όλα να ρωτήσει στην κλινική που πρόκειται να ειδικευθεί τι βιβλία έχουν ως αναφορά.Και πάντα να διαλέγει εκείνα τα βιβλία που θα τον βοηθήσουν να μάθει κι όχι να παίρνει "ψυχαναγκαστικά" αυτά που του υποδεικνύουν άλλοι.Τι να το κάνω αν το βιβλίο είναι super,αλλά εγώ δεν μπορώ να το διαβάσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα σε ολους

σε λιγους μηνες θα κανω τον ενα χρονο(6 μηνες) της χειρουργικης που χρειαζεται για να ακολουθησει μετα η υπολοιπη ειδικοτητα

μπορειται να μου προτεινεται καποιο καλο βιβλιο χειρουργικης στα ελληνικα;;

θελω και να αναφερει τομες,εγχειρητικες τεχνικες και γενικα να ειναι καπως αναλυτικο..

υπαρχει καποιο βιβλιοπωλειο στην αθηνα οπου μπορω να το βρω σε καλη τιμη;;;

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκανδαλάκης αλλα θα πάρεις το επίτομο το μικρό και όχι το 3τομο.

εχεις τα βασικά χειρουργεία με εικόνες για τους χρόνους. κόστος περίπου 70 ευρω

για τα υπολοιπα θα συνιστουσα current emergencies περίπου 60 ευρώ και βρες από κάποιον να φωτοτυπησεις το εγχειρηδιο του ATLS

καλη ερχή σιδηροκέφαλος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Rockwood ή Schatzker, Αρχές Χειρουργικής Θεραπείας των Καταγμάτων.

Κορυφαίο, αλλά τεράστιο (4 τόμοι): Cambell.

Hoppenfield: Surgical Exposures in Orthopaedics.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια, θα μπορουσε καποιος να μου συστησει βιβλια νευρολογιας? κλινικη νευρολογια και διαγνωστικη απεικονιστικη αν υπαρχει ειδικο βιβλιο για νευρολογια..επισης καλο θα ηταν καποιο βιβλιο ψυχιατρικης στην βιβλιοθηκη μου, μπορειτε να μου συστησετε καποιο, καθως δεν εχω την παραμικρη ιδεα... ελληνικο η αγγλικο.. ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...
ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗ :

Για κλινική εξέταση ξέρω ότι είναι καλά τα βιβλία του McRay και του Hoppenfield(έχω προσωπική άποψη για το συγκεκριμένο,καλογραμένο,καλή μετάφραση,ιδανικό για νέο ειδικευόμενο).

Για διάβασμα περι ορθοπαιδικής γενικότερα καλό είναι να ξεκινάς με του Συμεωνίδη και συνείζεις με Appley.

Από 'κει και πέρα ζητώ τη βοήθεια μεγαλύτερων συναδέλφων...

Ποιό βιβλίο περιγράφει καλά τα χειρουργεία,τις χειρουργικές τεχνικές και τους χρόνους;

Για τραυματιολογία τι διαβάζουμε;

Ευχαριστώ!

αν εχεις ενημερωθει για τα βιβλια της ορθοπαιδικης μπορεις να ενημερωσεις και εμενα?και αν ξερεις και τις εκδοσεις τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Λοιπόν:

Για παθολογία ορθοπαιδικής: Apley's, Σύγχρονη Ορθοπαιδική και Τραυματιολογία, Ελληνική μετάφραση 7ης έκδοσης, Πασχαλίδης, ISBN 960-399-508-8, 150€.

Για χειρουργικές προσπελάσεις: Surgical Exposures in Orthopaedics.The anatomic Approach, του Hoppenfeld, Τhird Edition (δεν ξέρω Αθήνα πού το έχουν, γιατί αγοράστηκε στην Πάτρα), ISBN 0-7817-4228-5, 180€.

Για κατάγματα: Αρχές Χειρουργικής Θεραπείας των Καταγμάτων, του Schatzker, 3η έκδοση, Εκδόσεις Βασιλειάδη (Μιχαλακοπούλου 142), ISBN 960-89149-0-6, 270€.

Τον Cambell δεν τον έχουμε λόγω...ακρίβειας!

Οι τιμές είναι κατά προσέγγιση. Λογικά, θα είναι πιο φτηνά απ'έξω, αν πάρεις τις ξενόγλωσες εκδόσεις. Εκτός αν σ'τα φέρει δωρεάν κανάς φαρμακάς!

Α! Υπάρχει κι ένα πολύ χρήσιμο βιβλιαράκι τσέπης, McRay,

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΠΟΥ'' ΤΡΕΧΕΙ'' ΗΔΗ ΤΗΝ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
θα ήθελα να ρωτησω αν υπάρχει το Lang opthalmology a pocket textbook atlas σε Ελληνικη μετάφραση και σε ποιές εκδόσεις. emconfused

Υπάρχει στον έντυπο κατάλογο των εκδόσεων Παρισιάνου με τιμή 85 γιούρο. Για κάποιο λόγο δεν υπάρχει στο site του εκδότη.

Το συγκεκριμένο βιβλίο είναι εξαιρετικό πάντως (στην ηλεκτρονική αγγλική του μορφή)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι θέλω τα φώτα σας: Έχετε να μου προτείνετε κάποιο βιβλίο παιδιατρικής δερματολογίας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιτέλους, ο ψυχαναγκασμός μου για ιατρικά βιβλία θα φανεί κάπου χρήσιμος. Για σχεδόν όλα τα βιβλία που θα αναφέρω, έχω τις ηλεκτρονικές μορφές (γκουχου γκουχου) οπότε έχω άποψη από πρώτο χέρι

@ asia: για εισαγωγή στην ειδικότητα καλό είναι το Clinical Respiratory Medicine του Albert, το οποίο υπάρχει σε προγενέστερη έκδοση στα ελληνικά με τίτλο Κλινική Πνευμονολογία από εκδόσεις Πασχαλίδη. Εκτενέστερο αν και δεν μου πολυάρεσε το κείμενο είναι τo Crofton and Douglas Νοσήματα Αναπνευστικού από εκδόσεις Παρισιάνου. Για τέλος ειδικότητας, στα ελληνικά η Πνευμονολογία του Gibson, άγνωστες εκδόσεις αλλά σίγουρα υπάρχει στα Ελληνικά. Το κακό είναι ότι είναι μετάφραση αγγλικής έκδοσης του 2003, οπότε ήδη 5 ετών. Στα εγγλέζικα, το βιβλίο αναφοράς είναι το Muray and Nadel's Textbook of Respiratory Medicine

@ dotcom: στα ελληνικά το μόνο σύγχρονο βιβλίο παιδιατρικής δερματολογίας είναι η Παιδιατρική Δερματολογία του Kane εκδόσεις Πασχαλίδη. Αν πάντως θες να εμβαθύνεις, κοίτα το Textbook of Pediatric Dermatology του Oranje

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η "βίβλος" της ουρολογίας είναι το Campbell-Walsh Urology, το οποίο υποτίθεται ότι θα εκδοθεί στα ελληνικά από τις εκδόσεις Πασχαλίδη (λέω υποτίθεται επειδή είναι εδώ και χρόνια στον έντυπο κατάλογο του βιβλιοπωλείο στα υπό έκδοση). Στα ελληνικά κοίτα την Ουρολογία του Κωστακόπουλου πάλι από Πασχαλίδη, σε καινούρια έκδοση (2008).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alexmat επειδη σε βρίσκω εμπειρο και ψαγμένο εχεις να προτεινεισ απο ενα βιβλίο για Αιματολογία,Ενδοκρινολογία,Γαστρεντερολογία???

thank u!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.