Jump to content

Aπαραιτητα βιβλια για ειδικοτητα....


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εξαρτάται από το τι ζητάς και για ποιό χρονικό διάστημα.

Για αρχή, διάβασε το βιβλίο που σου έδωσαν στη σχολή. Το ξέρεις και θα το διαβάσεις γρήγορα για να πάρεις μια γενική εικόνα.

Για αργότερα, σε textbook, ο καλύτερος είναι ο Harisson. Καλό είναι και το Current για αργότερα γιατί είναι πιο περιεκτικό και λιγότερο αναλυτικό για να το καταλάβεις με τη μια.

Από εγχειρίδια τσέπης εμένα μου άρεσε πολύ το Oxford.

Το καλύτερο πάντως είναι να σκεφτείς ένα βιβλίο στα αγγλικά για να εξοικειωθείς με τη γλώσσα. Για αρχή σε αγγλόφωνη βιβλιογραφία πάρε αμερικάνικο βιβλίο γιατί οι Εγγλέζοι είναι δύσκολοι στη γλώσσα που χρησιμοποιούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το βιβλίο ΔΕΠ της Aθήνας ηταν copy-paste το 2τομο του Cecil...

χωρίς αυτό να το κάνει βέβαια λιγότερο αξιόλογο ως βιβλίο!

Για να πέσουν τέτοιες αντιγραφές...θα είναι καλό και εύπεπτο το Cecil.

Πάντως κι εμείς στις κλινικές ως βιβλίο αναφοράς το harisson χρησιμοποιούσαμε!

Καλοί και συγκεντρωτικοί πίνακες, επαρκές κείμενο, σχετικα ενημερωμένο,κάποιες καλές φωτό από απεικονιστικές μεθόδους, γενικά προσεγμένο βιβλίο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν εννοείς ποιό είναι για κάποιον που ειδικεύεται στην παθολογία σαφώς ο Harrison (όχι το επίτομο).Πάντως για τις εξετάσεις όλοι διαβάζουν από την παθολογία του Ράπτη επειδή αυτός είναι υπεύθυνος για τις εξετάσεις και καταλαβαίνετε τώρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα!

Παρακαλώ προτείνετε βιβλιογραφία Γυναικολογίας και Μαιευτικής για επίπεδο ειδικευόμενου.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το διτομο της μαιευτικης και γυναικολογιας του λωλη εχει καποια πραγματα καλα αν και απαρχαιωμενο.. πχ καρκινους κτλ

για χρονους χειρουργειου η παλια χειρουργικη του κουφουδακη ειναι πολυ καλη αλλα πρεπει να το βρεις απο παλιο βιβλιο και να το βγαλεις φωτοτυπια γιατι δεν ξανακυκλοφορησε

πολυ καλο ειναι το εγχειριδιο που δινουν στο σεμιναριο also της γυναικολογιας. πιστευω οτι ολοι οι ευδικευομενοι πρεπει να το εχουν

το current της γυναικολογιας δεν με ενθουσιασε αλλα ειναι μια λυση για να μην κουβαλας τους μπογους των αλλων βιβλιων

και γω στο ψαξιμο ειμαι οποτε καθε αλλη προταση δεκτη

(για τα βιβλια των αθηνων δεν τα εχω φυλλομετρησει οποτε δεν μπορω να εχω αποψη για το ποσο χρηστικα ειναι σε επιπεδο ειδικοτητας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Χαιρετε,

συντομα ανοιγει η θεση μου στην παθολογια και αναρωτιομουν αν εχετε να προτεινετε καποιο καλο βιβλιο π.χ. διαφοροδιαγνωσης, κλινικης εξετασης κλπ.

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετε,

συντομα ανοιγει η θεση μου στην παθολογια και αναρωτιομουν αν εχετε να προτεινετε καποιο καλο βιβλιο π.χ. διαφοροδιαγνωσης, κλινικης εξετασης κλπ.

ευχαριστω

harisson, merck manual για παραδειγμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κλινική εξέταση (και διαφοροδιαγννωση) De Gowin's Diagnostic Examination(there is no substitute..., ειναι το βιβλιο που δεν προκειται ποτε να σταματησει να σου ειναι χρησιμο)

Διαφοροδιάγνωση The 10 minute diagnosis manual (πολυ καλο και ευχρηστο -παρα τον "πιασαρικο" τίτλο του)

κι αν θες να "την ψαξεις" λιγο παραπάνω Evidenced-Based Physical Diagnosis (για να κουφανεις τους επιμελητες σου...).

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Τι προτείνετε? Τι δεν προτείνετε? (Ένα εγχειρίδιο χωρίς πολλές φανφάρες, απλό και κατανοητό.)

edit: για εγχειρίδιο θεραπευτικής.

Τροποποιήθηκε από Clemence
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

ξέρει κανείς κάποιο καλό βιβλίο για την ειδικότητα που αξίζει να το έχεις ακόμα κι αν είναι ακριβό?

edit: για οφθαλμολογία.

Τροποποιήθηκε από Clemence
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για εμενα παρε το βιβλιο του Μοσχου εκδόσεις ΖΗΤΑ (αν δεν το εχεις ηδη) το οποίο ειναι περιεκτικο,καλύπτει τα παντα και ειναι σχετικα απλα γραμμενο και αφου το διαβασεις και το επεξεργαστεις προχωρας σε καποιο ξενογλωσσο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τα χρόνια πολλά.

σαντινιστας το έχω του Jack Kanski "Κλινική οφθαλμολογία" 5 η έκδοση.

κάποιο άλλο?

τις ευλογιές μου σε όλους από το άγιον όρος από οπού επέστρεψα σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Λοιπον ξεκιναω σε λιγο καιρο ειδικοτητα (1χρονο χειρουργικη) δεν εχω κανει αγροτικο και αναρωτιεμαι τι βιβλια θα ηταν σκοπιμο να αγορασω...Θελω να μην ξοδεψω πολλα λεφτα γιατι μετα θα κανω ουρολογια οποτε δε με ενδιαφερουν τα super χειρουργικα βιβλια...

Εκτος απο τα της σχολης εχω το current της χειρουργικης και το on call surgery παλι απο την Lange

Με ενδιαφερει ενα βιβλιο με χρονους χειρουργικους....

Ενα βιβλιο με Χειρουργικες πρακτικες που να ξεκιναει απο τα πιο απλα Π.χ. ραμματα παρακεντησεις νεαροποιησεις κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Schwarz και Sabiston

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαι o Schwarz text book είναι.
Καλός άτλας χειρουργικής είναι του Zollinger.
Βέβαια από τιμή είναι λιγάκι τσουχτερό και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να το αγοράσεις εφόσον δε θα κάνεις γενική χειρουργική.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυο βιβλία που συμφέρουν είναι το Oxford Textbook of Operative Surgery (υπάρχει και στα ελληνικά) και βεβαίως η Χειρουργική Ανατομική και Τεχνική του Σκανδαλάκη. Μικρά, αφορούν κυρίως τους χειρουργικούς χρόνους, έχουν και ωραία σχεδιάκια...

Από άτλαντες πλην του Zollinger υπάρχει και ο Economou, επίσης πολύ καλός. Όλα αυτά έχουν και ελληνικές μεταφράσεις.

Νομίζω όμως ότι για ένα χρόνο χειρουργικής, και τους κόμπους με βελονοκάτοχο να ξέρεις να κάνεις και από "παθολογία" το Surgery at a Glance θα είσαι πολύ καλός...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το surgical anatomy του skandalaki το θεωρείς μικρό; εκτός αν δε λέμε για το ίδιο βιβλίο ή έχει βγει σε handbook

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για καρδιολογία τί διαβάζουν ξέρει κανείς? για τις εξετάσεις ειδικότητας μιλάω...

Μπουντούλας- Στεφανάδης- Τούτουζας? (ωχ.......θεέ μου...)

ξέρει κανείς τί παίζει στις εξετάσεις?? (περνάει κόσμος? κόβεται κόσμος? ...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
για παθολογια κατι;;;

αυτή την περίοδο διαβάζουν για τις εξετάσεις το current- medical diagnosis and treatment. είναι στα αγγλικά αλλά νομίζω ότι ετοιμάζεται μετάφραση.Είναι πολύ καλό βιβλίο που έχει πολύ γνώση συμπυκνωμένη και θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν να διαβάσουν μεταξύ άλλων και παθολογία και ιδίως στους γενικούς γιατρούς.

ΥΓ. Έχει νέα έκδοση κάθε χρόνο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.