Jump to content

Η αδικία σε όλο της το μεγαλείο!!!!Αντίο αγροτικά!!!


fugi

Recommended Posts

Θέλω να καταγγείλω την απαράδεκτη απόφαση του Συλλόγου Φοιτητών Ιατρικής ΑΠΘ.

Ως γνωστόν το καλοκαίρι με τις καταλήψεις δεν έγινε η ορκομωσία στην Ιατρική Θεσσαλονίκης γιατί δεν είχε ολοκληρωθεί η εξεταστική. Στην Αθήνα βέβαια όπως και σε όλες τις υπόλοιπες πόλεις απότι γνωρίζω έγινε κανονικά.

Έρχονται λοιπόν οι μάγκες σε συνεργασία ασφαλώς με τις τοπικές πρυτανικές αρχές και τι κάνουν...

Κανονική ημερομηνία ορκομωσίας τέλη Οκτωβρίου-Ημερομηνία λήψης πτυχίου 7/7/2006!!!!

Και σαν να μην έφτανε αυτό. 2η ορκομωσία τέλη Νοεμβρίου-Ημερομηνία λήψης πτυχίου 7/7/2006!!!!

Είναι πέρα για πέρα άδικο γιατί ως γνωστόν η ημερομηνία λήψης πτυχίου (και όχι βεβαίως η αληθινή ημερομηνία ορκομωσίας)καθορίζει την τύχη μας για το διορισμό στα αγροτικά.

Θέλω να καταγγείλω την παράνομη και άδικη αυτή ενέργεια και αν νομιμοποιηθεί αυτή η απόφαση με νοοτροπία-μαγαζάκι προτείνω να επιστρέψουμε τα πτυχία μας στη Γραμματεια και να τα ξανατυπώσουμε με ημερομηνία 6/7/2006... Η λογική του παραλόγου.

Αν δεν γίνει κάτι, στην τωρινή προκήρυξη για τα αγροτικά οι απόφοιτοι της Αθήνας πιαστήκαμε και πάλι οι μ..άκες της υπόθεσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Last Reply

απλα θα ζητησετε απο την γραμματεια βεβαιωση περατωσης σπουδων οπου θα αναγραφεται η ημερομηνια ανακοινωσης επιτυχιας στο τελευταιο μαθημα αυτο αυτοματα ειναι η βεβαιωση ημερομηνιας ληψης πτυχιου...

προκειται για μια παλια ιστορια οπου αθηνα-πατρα ειχαν 2 ημερομηνιες παντα στο πτυχιο (ημερομηνια ληψης πτυχιου και ορκομωσιας) ενω θεσσαλονικη-γιαννενα (δεν ξερω για τις υπολοιπες σχολες) ειχαν 1 την ημερομηνια ορκομωσιας και παντα γινοταν αυτη η αδικια στα αγροτικα

οταν τροποιηθηκε ο νομος για τις ειδικοτητες και την 1 φορα μπηκαν σε κληρωσεις ανα τετραμηνα αναλογα με την κτηση πτυχιου τα παιδια που ηταν εξεταστικη πχ γεναρη και ορκιστηκαν απριλιο οσα ειχαν πτυχιο απο πατρα-αθηνα μπαινα στο τετραμηνο του γεναρη οσοι ειχαν πτυχιο απο θεσσαλονικη-γιαννενα πηγαιναν 1 ομαδα πισω στην ομαδα του ιουλιου

τοτε εγιναν ενστασεις και ζητηθηκε να διευκρινιζεται η ληψη πτυχειου, σταλθηκε εγκυκλιος στις νομαρχιες αλλα σε αλλες τη δεχτηκαν και ξαναφτιαξαν τις λιστες σε αλλες για να τακτοποιησουν τους ημετερους απλα την αγνοησαν...

και εκτοτε το πηραν και για τα αγροτικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AMANDA ευχαριστώ για την απάντηση. Διευκρίνισε μου κάτι αν μπορείς γιατί δεν κατάλαβα καλά. Θες να πεις ότι η αντίστοιχη Γραμματεία στη Θεσσαλονίκη έδωσε βεβαίωση αποπεράτωσης σπουδών με ημερομηνία 7/7? Με ποια λογική και με ποιο δικαίωμα? Αφού το τελευταίο μάθημα το έδωσαν Οκτώβρη και Νοέμβρη αντίστοιχα. Και υπάρχουν και αποδείξεις γι'αυτό. Θυμόμαστε όλοι που έδειχναν τα κανάλια για την αγωνία των συναδέλφων στη Θεσ/νίκη να ορκιστούν πριν την αναγνώριση των πτυχίων του ΔΟΑΤΑΠ. Εγώ το τελευταίο μάθημα το έδωσα και περάστηκε μετά τις 7/7....Όπως και οι απόφοιτοι όλων των άλλων σχολών που τελειώσανε το καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εχετε αποδειξεις οτι το ΑΠΘ ακολουθει τετοιες πρακτικες για να ευνοησει τους αποφοιτους του, να το καταγγειλετε και να ζητησετε ημερομηνια τελευταιου μαθηματος απο αυτον που θα σας αρπαξει το αγροτικο και εχει τελειωσει μετα απο εσας.

Το συγκεκριμενο πανεπιστημιο ειναι γνωστο για τις συντεχνειακες πρακτικες οι οποιες ευνοουν τους αποφοιτους του εις βαρος των υπολοιπων....Βλεπετε η δυναμη των μπαμπαδων - Θεσ/νικιων - μεγαλοκαθηγηταδων της συμπρωτευουσας ειναι πολυ μεγαλη.....Ολα τα κανουν για τα τεκνα τους....μαζι μ΄αυτα βεβαια ευνονουνται και οι υπολοιποι......Τι να κανουμε ? ετσι ειναι ....κανεις δεν μπορει τους ελεγξει......μετα τις παρανομες μεταγγραφες των τεκνων, τα παρανομως χαρισμενα διδακτορικα, τα περιεργως ευκολα μαθηματα της σχολης τους , οπου βεβαια σε αλλες ιατρικες χρειαζεται κανεις εως και τον τετραπλασιο χρονο για να τα περασει, ειδαμε και την αλλαγη της ημερομηνιας πτυχιου......Ολα τα περιμενουμε απο αυτους....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να καταλαβω

το απθ εχει καθιερωσει απο δω και περα

για ολους τους αποφοιτους

και τους μελλοντικους

τις 7/7/06

σαν ημερομηνια αποκτησης πτυχιου?

α ρε καταντιααα

και μετα λενε γιατι ο ιατρικος κλαδος δεν ειναι ενωμενος

εμ πως να ειναι

αφου απο παντα

ο ενας βγαζει το ματι του αλλου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ μαζί σου lilpapaki. Κάτι βρωμάει... Σε καμμιά περίπτωση δεν κατηγορώ τη συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων από Θεσ/νίκη. Απλώς είναι κάποιοι που έχουν τα μέσα και τα έξω, κάνουν ό,τι θέλουν και οι υπόλοιποι απλώς κερδίζουν μαζί με αυτούς.

Την Τετάρτη αν δεν κάνω λάθος θα βγει η νέα προκήρυξη για τα αγροτικά. Μήπως θα έπρεπε να πάρει θέση ο ΣΦΙΑ και οι άλλοι Σύλλογοι από τις υπόλοιπες ιατρικές? Γιατί υπολογίζεται να γίνουν καμμιά 300αριά αιτήσεις με ημερομηνί α 7/7 (αν συνυπολογίσει κανείς 2 ορκομωσίες). Θα είμαστε όλοι καρόιδα αν δεν κάνουμε κάτι συντονισμένα...και θα περιμένουμε για να μας πάρουν για αγροτικό όταν απορροφηθούν πρώτα όλοι οι άλλοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν εχετε αποδειξεις οτι το ΑΠΘ ακολουθει τετοιες πρακτικες για να ευνοησει τους αποφοιτους του, να το καταγγειλετε και να ζητησετε ημερομηνια τελευταιου μαθηματος απο αυτον που θα σας αρπαξει το αγροτικο και εχει τελειωσει μετα απο εσας.

Το συγκεκριμενο πανεπιστημιο ειναι γνωστο για τις συντεχνειακες πρακτικες οι οποιες ευνοουν τους αποφοιτους του εις βαρος των υπολοιπων....Βλεπετε η δυναμη των μπαμπαδων - Θεσ/νικιων - μεγαλοκαθηγηταδων της συμπρωτευουσας ειναι πολυ μεγαλη.....Ολα τα κανουν για τα τεκνα τους....μαζι μ΄αυτα βεβαια ευνονουνται και οι υπολοιποι......Τι να κανουμε ? ετσι ειναι ....κανεις δεν μπορει τους ελεγξει......μετα τις παρανομες μεταγγραφες των τεκνων, τα παρανομως χαρισμενα διδακτορικα, τα περιεργως ευκολα μαθηματα της σχολης τους , οπου βεβαια σε αλλες ιατρικες χρειαζεται κανεις εως και τον τετραπλασιο χρονο για να τα περασει, ειδαμε και την αλλαγη της ημερομηνιας πτυχιου......Ολα τα περιμενουμε απο αυτους....

Τι μας λές, ώστε το ΑΠΘ είναι γνωστό, δλδ η ιατρική της Αθήνας (και οι υπόλοιπες βεβαίως-βεβαίως) είναι μια αθώα συγκέντρωση πανεπιστημιακών δασκάλων που τιμούν το επάγγελμα. Δεν κάνουν τπτ, ούτε μεταγραφές, ούτε διδακτορικά, ούτε χαρισμένα μαθήματα, τπτ. Έτσι, το ΑΠΘ φταίει, συμφωνώ, προτείνω να το κλείσουμε, αχαχούχα...

Τέλος πάντων, γνώμη μου ότι αν τα παιδιά πέρασαν όλα τα μαθήματα πριν από την ημερομηνία του Ιουλίου καλώς ορκίζονται. Δεν έχω καταλάβει πολύ καλά την απάντηση της Αμάντα αλλά νομίζω ότι αυτό που λέει είναι ότι μετράει η ημερομηνία του τελευταίου μαθήματος. Συνεπώς δεν βλέπω μεγάλο πρόβλημα - εκτός αν χάνω κάτι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι ότι έδωσαν το τελευταίο μάθημα τον Οκτώβριο και το Νοέμβριο. Καταλαβαίνετε τι έχει γίνει... Δώσανε Νοέμβρη και η Γραμματεία τους το πέρασε ότι και καλά το δώσανε το αργότερο αρχές Ιουλίου. Τώρα δεν ψάχνουμε να βρούμε σε ποιο Πανεπιστήμιο γίνονται οι μεγααλύτερες κομπίνες. Αν θέλετε, παντού τα ίδια γίνονται με τα διδακτορικά κλπ, απλώς το συγκεκριμένο αφορά τα αγροτικά και αδικεί τους αποφοίτους όλων των άλλων ιατρικών που κατάφεραν και έδιναν καλοκαιριάτικα με το άγχος των καταλήψεων προσδοκώντας ότι θα πάρουν προβάδισμα για τις ειδκότητες και τα αγροτικά. Και τώρα βρισκόμαστε τελευταίοι και οι άλλοι από Θεσσαλονίκη ωραίοι, πρώτοι και καλύτεροι... Και πρέπει να δούμε πως θα ξανακερδίσουμε τα κεκτημένα. Τουλάχιστον όσοι ενδιαφερόμαστε για αγροτικό και ορκιστήκαμε Ιούλιο-Αύγουστο (δίνοντας τελευταίο μάθημα μετά τις 7 Ιουλίου...)

Το εξωφρενικό της υπόθεσης είναι ότι όσοι ορκίστηκαν στη 2η ορκομωσία τέλη Νοέμβρη έβαλαν κι αυτοί ημερομηνία 7/7. Σαν να λέμε ότι με την ίδια λογική και αυτοί που θα ορκιστούν τώρα το Γενάρη-Φλεβάρη 'δικαιούνται' να ζητήσουν και αυτοί να γράφουν στο πτυχίο 7/7... Έλεος!

Κάποιος με νομικές γνώσεις από τους moderators (Σαράντο εμφανίσου!) θα ήταν πολύ χρήσιμο να δώσει τα φώτα του για το πως μπορούμε να κινηθούμε. emquestion

Ευχαριστώ τους συναδέλφους που απάντησαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι μας λές, ώστε το ΑΠΘ είναι γνωστό, δλδ η ιατρική της Αθήνας (και οι υπόλοιπες βεβαίως-βεβαίως) είναι μια αθώα συγκέντρωση πανεπιστημιακών δασκάλων που τιμούν το επάγγελμα. Δεν κάνουν τπτ, ούτε μεταγραφές, ούτε διδακτορικά, ούτε χαρισμένα μαθήματα, τπτ. Έτσι, το ΑΠΘ φταίει, συμφωνώ, προτείνω να το κλείσουμε, αχαχούχα...

Τέλος πάντων, γνώμη μου ότι αν τα παιδιά πέρασαν όλα τα μαθήματα πριν από την ημερομηνία του Ιουλίου καλώς ορκίζονται. Δεν έχω καταλάβει πολύ καλά την απάντηση της Αμάντα αλλά νομίζω ότι αυτό που λέει είναι ότι μετράει η ημερομηνία του τελευταίου μαθήματος. Συνεπώς δεν βλέπω μεγάλο πρόβλημα - εκτός αν χάνω κάτι :)

Φαίνεται πρέπει να έχω πολύ χαμηλή νοημοσύνη, όταν άλλο να θέλω να πω και άλλο οι άλλοι καταλαβαίνουν( και μάλιστα μιλάω για τόσο απλά πραγματα)....Δεν μπορώ ακόμα να βρω , πως μέσα από τα λεγόμενά μου, κάποιος καταλαβαίνει ότι βγάζω" λάδι" τα άλλα πανεπιστήμια και κατηγορώ μόνο το ΑΠΘ.Απλά , είναι γνώστο ότι από τη στιγμή που το ΑΠΘ , ήταν το πανεπιστήμιο που ήταν υπευθυνο για τις μετεγγραφές , ήταν κομματάκι λίγο πιο " βρώμικο" από τα υπόλοιπα, καθώς εκεί παιζοντουσαν ακόμα μεγαλύτερα παιχνίδια.

Έχει γίνει δε, θέλω να πιστεύω φανερό ότι οι αντιλήψεις μου περί της αξιοκρατίας στα ελληνικά πανεπίστημια , δεν αφήνουν κανένα εξω από το παιχνίδι της διαπλοκής .Θα έπρεπε να είμαι ηλιθια για να υποστηρίζω κατι τέτοιο και μόνο ηλίθια δεν είμαι .Απλά καλό θα είναι να καταλαβουν κάποοι ότι η Ελλάδα είναι πολύ μικρή χώρα και όλα γινονται γνωστα.Και οι παρανομιες και το ποσο δυσκολα είναι τα μαθήματα σε κάθε πανεπιστήμιο.

Επίσης θέλω να πιστεύω ότι κατάλαβα σωστά το πρόβλημα που υπάρχει:

Δεν αφορα βέβαια το πότε ορκίζεται κάποιος που εχει τελειωσει τον Ιούλιο, αλλά το πως , κάποιος που τελείωσε Νοέμβριο στο εν λόγω πανεπιστήμιο , βρίσκεται με πτυχίο Ιουλίου.....και αυτο ούτε με μαγικά δε γινεται! Είναι παράνομο και πρέπει να σταματήσει.

Όλα αυτα ,βεβαια , με την προυπόθεση ότι ολα οσα λέει ο συναδελφος είναι αληθεια και όχι φήμες.

Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και βέβαια είναι αλήθεια. Έχω σημαντικότερα πράγματα να κάνω από το να διαδίδω φήμες και κουτσομπολιά. Απλώς προσπαθώ να προλάβω την κατάσταση μπας και γίνει τίποτα και σωθεί κάπως η κατάσταση με τα αγροτικά. Εξάλλου εσάς δεν σας έτυχε να έχετε έστω και έναν γνωστό που είναι από τους προνομιούχους της Θεσσαλονίκης και να επωφελείται τώρα με αυτήν την απόφαση παρωδία?

Εγώ δεν λέω ότι στην Αθήνα δεν γίνονται συχνά περίεργα πράγματα... Βλέπε 6οετείς και πτυχιακές, εμβόλιμες πτυχιακές, οικογενειοκρατία, περίεργα διδακτορικά....Απλώς το συγκεκριμένο δεν έχει ανάλογο προηγούμενο..Και είναι εξώφθαλμο και αυταπόδεικτο παράπτωμα. Έχει βουήξει ο τόπος. Εσείς τώρα από εμένα το μαθαίνετε?Στη Θεσσαλονίκη συνέβη όχι στην Ανταρκτική. Και μάλιστα πολύ πρόσφατα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θέλω να πάρω το μέρος κανενός, αλλα όταν ορκίστηκα εγώ στο ΑΠΘ θυμάμαι οτι έτρεχα να δηλώσω ειδικότητα στην Αθήνα που είχε ορκηστεί 1 ή 2 ημέρες πριν. 'Εχασα έτσι μερικούς μήνες. ΄Ηταν αυτό δίκαιο;

Απορώ πάντως γιατί σκίζεστε όλοι να μπείτε σε αγροτικό αμέσως, αν είναι πχ να περιμένεις 4 χρόνια και είσαι και γυναίκα, άστο για το τέλος να έχεις μαζέψει και κάνα μόριο παραπάνω μην αναγκαστείς να πας στην Άνω ραχούλα στο αζήτητο.

Για την ιστορία: δεν έκανα ποτέ αγροτικό. Όσο περίμενα βρήκα πιο ανεύθηνο τρόπο να βγάζω κανά φράγκο, χωρίς να με βρίζει ο κάθε βλάχοτσομπάνης διευθυντής ΚΥ. Να φας το λούκι της ειδικότητας που στο τέλος έχεις ένα όφελος ναι, αλλά όχι και να μας καβαλήσουν οι εξυπνούληδες, και να κάνουν κοινωνική πολιτική στις δικές μας πλάτες. Αφού δεν είναι υποχρεωτικό τι τρελαίνεστε δεν μπορώ να καταλάβω. B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θέλω να πάρω το μέρος κανενός, αλλα όταν ορκίστηκα εγώ στο ΑΠΘ θυμάμαι οτι έτρεχα να δηλώσω ειδικότητα στην Αθήνα που είχε ορκηστεί 1 ή 2 ημέρες πριν. 'Εχασα έτσι μερικούς μήνες. ΄Ηταν αυτό δίκαιο;

Απορώ πάντως γιατί σκίζεστε όλοι να μπείτε σε αγροτικό αμέσως, αν είναι πχ να περιμένεις 4 χρόνια και είσαι και γυναίκα, άστο για το τέλος να έχεις μαζέψει και κάνα μόριο παραπάνω μην αναγκαστείς να πας στην Άνω ραχούλα στο αζήτητο.

Για την ιστορία: δεν έκανα ποτέ αγροτικό. Όσο περίμενα βρήκα πιο ανεύθηνο τρόπο να βγάζω κανά φράγκο, χωρίς να με βρίζει ο κάθε βλάχοτσομπάνης διευθυντής ΚΥ. Να φας το λούκι της ειδικότητας που στο τέλος έχεις ένα όφελος ναι, αλλά όχι και να μας καβαλήσουν οι εξυπνούληδες, και να κάνουν κοινωνική πολιτική στις δικές μας πλάτες. Αφού δεν είναι υποχρεωτικό τι τρελαίνεστε δεν μπορώ να καταλάβω. B)

Επειδη πραγματικα ενδιαφερομαι και για αλλους τροπους, αν επιτρεπεται με τι ασχοληθηκες εσυ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη πραγματικα ενδιαφερομαι και για αλλους τροπους, αν επιτρεπεται με τι ασχοληθηκες εσυ?

Καθημερινές πουλούσα γυαλία και σαββατοκύριακα ιδιαίτερα και μπείμπι σίτερ. Συνολικά πολύ καλή σούμα, χωρίς εφημερίες και έξοδα διαβίωσης στην επαρχία. Γιατί ναι σου δίνουν καλά λεφτά στο αγροτικό , αλλά τα προσωπικά σου έξοδα είναι πολλά όταν δεν μένεις στο σπίτι σου. Εγώ σαν πωλήτρια έβγαλα αυτοκινητάκι, ενώ οι συνάδελφοι μου που έκαναν αγροτικό γύρισαν ταπί και ψύχραιμοι, κυρίως αυτοί που ήταν στα νησιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή η συμβουλή σου προς τους νέους συναδέλφους είναι να μην κάνουν αγροτικό αλλά τους πλασιέ και baby-sitting?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι λίγα τα 1500-2000/μήνα που βγάζουν για 15 μήνες.

Έφτασε τόσα πολλά το αγροτικό ; Πωπω, εγώ έβγαζα 270.000δρχ. το '99 (=800ευρώ) και ήμουν ευχαριστημένος.

Καθημερινές πουλούσα γυαλία και σαββατοκύριακα ιδιαίτερα και μπείμπι σίτερ. Συνολικά πολύ καλή σούμα, χωρίς εφημερίες και έξοδα διαβίωσης στην επαρχία. Γιατί ναι σου δίνουν καλά λεφτά στο αγροτικό , αλλά τα προσωπικά σου έξοδα είναι πολλά όταν δεν μένεις στο σπίτι σου. Εγώ σαν πωλήτρια έβγαλα αυτοκινητάκι, ενώ οι συνάδελφοι μου που έκαναν αγροτικό γύρισαν ταπί και ψύχραιμοι, κυρίως αυτοί που ήταν στα νησιά.

Υπάρχει περίπτωση, τελείως αναπάντεχα και τυχαία, κάποιος να προτιμά να γίνει αγροτικός γιατρός και όχι οτιδήποτε άλλο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή η συμβουλή σου προς τους νέους συναδέλφους είναι να μην κάνουν αγροτικό αλλά τους πλασιέ και baby-sitting?

Κάτσε καλέ, εγώ δεν συμβουλεύω κανέναν απλά λέω τι έκανα. Ο καθένας αποφασίζει μόνος του. Απλά εγώ το μέτρησα λίγο διαφορετικά το θέμα. Και πίστεψέ με δεν το μετάνιωσα. ΚΑΙ ΣΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, τη Μαριανινί την πάω απίστευτα γιατί μου θυμίζει την Ντάλια του Παρά Πέντε (πλην τα λεφτά). Είναι προσωπικότητα, πως να το κάνουμε; Κάτω τα χέρια από τη Μαριανινί, θα δείρω όποιον την σχολιάσει κακοπροαίρετα!

:)

ΥΓ: Μαριανινί, εμένα η ιατρική δεν μου αρέσει και το έχω δηλώσει (κάποτε μου άρεσε-κάπου-κάπως έμπλεξα-κάπως το μετάνιωσα). Ωστόσο, σέβομαι και θαυμάζω απεριόριστα όσους τους αρέσει πραγματικά. Υou know, ιατρική, θεραπεία, προσφορά στο συνάνθρωπο, δεν πετάμε τα ιατρικά μας βιβλία, δεν πουλάμε γυαλιά (άσε να βγάλουν κάτι και οι οικονομικοί μετανάστες), αγαπάμε αυτό που κάνουμε, ενικός αριθμός το Πατήσι, φα-γκρι, φα-μωβ, φα-ροζ....δεν μπορώ να συνεχίσω, παραείναι σουρεάλ η προσπάθεια να σου εξηγήσω! Τέτοια απόρριψη του ιατρικού επαγγέλματος -πρώην λειτουργήματος- ελαφρά τη καρδία κορίτσι μου...Τουλάχιστον μην μας το λες έτσι κατάμουτρα κι εσύ....Προσχήματα, understand?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ' αρχήν για να μην είμαι emofftopic να πω ΞΑΝΑ: Απορώ πάντως γιατί σκίζεστε όλοι να μπείτε σε αγροτικό αμέσως, αν είναι πχ να περιμένεις 4 χρόνια και είσαι και γυναίκα, άστο για το τέλος να έχεις μαζέψει και κάνα μόριο παραπάνω μην αναγκαστείς να πας στην Άνω ραχούλα στο αζήτητο.

Δλδ όποιος θέλει να κάνει ακόμα αγροτικό αφού δεν είναι υποχρεωτικό, προτείνω να το κάνει όταν πλησιάζει ο χρόνος για την ειδικότητα, έτσι ώστε να έχει φρέσκια την εμπειρία. Ας δουλέψει πριν στο ινστιτούτο αδυνατίσματος ή διανομέας πίτσας, πιο κερδισμένος πιστεύω θα βγεί από θέμα μορίων.

Τωρα όσο για την invitro:

δεν πετάμε τα ιατρικά μας βιβλία,

Ας δούμε κάτι ενδιαφέρον:

Προσφέρω κι εγώ το "Ιατρικό Λεξικό" εκδόσεων Σταφυλίδη που μόλις κυκλοφόρησε (Αγγλοελληνικό συν Ελληνοαγγλικό λεξικό ιατρικών όρων). Εχει 1500 σελ. και είναι πολύ καλογραμμένο. Στα βιβλιοπωλεία κοστίζει 80 ευρώ και το προσφέρω άθικτο στην τιμή των 65 ευρώ. Απαντήσεις με προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ. ΣΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΚΑΤΙ; Τουλάχιστον εγώ ή τα πετάω ή τα δωρίζω δεν τα ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΜΟΝΟ 65 ευρώ. Και δεν είχες συμπληρώσει ούτε 10 posts. <_<

όσο για το: δεν πουλάμε γυαλιά,

Το θεωρώ ιδιάιτερη τιμή μου που δούλεψα σε κατάστημα οπτικών με το προσωπικό και τη διεύθυνση του οποίου διατήρω ακόμα τις καλύτερες σχέσεις.

Και τελειώνω με το: ιατρική, θεραπεία, προσφορά στο συνάνθρωπο.

Μήπως να τα διαχωρίσεις λίγο στο μυαλό σου; Ξέρεις δεν πάνε πακέτο στις μέρες μας. Και αυτό είναι ο κανόνας όχι ή εξαίρεση.

ΥΓ. Πώς με κόβεις, να χρειάζομαι μπράβο;

Αλλά τι να κάνεις στην Κρήτη τέτοια σας μάθανε, και σωματοφύλακας βουλευτή και νονός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το λεξικό καρδιά μου το έχω διπλό γι' αυτό είναι άθικτο. Γιατί το άλλο, αυτό που χρησιμοποιώ, δεν είναι καθόλου άθικτο. Αλλά που να σου περάσει από το μυαλό ότι υπάρχουν κάποιοι που χρησιμοποιούν ιατρικά λεξικά, ε; Και το βάζεις και σε τεράστια γράμματα, λες και ανακάλυψες δεν ξέρω τι...Αστο καλή μου, άστο...(συγκινητική η προσπάθειά σου να ανατρέξεις σε όλα τα παλιά μου ποστ πάντως)

emeleos

ΥΓ: Δεν κατάλαβα, τι να διαχωρίσω στο μυαλό μου; Την ιατρική από τη θεραπεία και την προσφορά στο συνάνθρωπο; Πως να τα διαχωρίσω δηλαδή; Να σκεφτώ την ιατρική χωρίς τη θεραπεία και χωρίς την προσφορά; Πως το σκέφτεσαι εσύ δηλαδή;

ΥΓ2: το ότι δούλεψες σε κατάστημα οπτικών δεν είναι κατακριτέο (οι σχέσεις σου με το διευθυντή πραγματικά δεν μας ενδιαφέρουν, θα έπρεπε; ). Κατακριτέο είναι να υπολογίζεις τα πάντα με τα φράγκα, ακόμα και το αγροτικό σε σχέση με τις άλλες δουλειές.

ΥΓ3: Αυτό με το σωματοφύλακα και το νονό δεν το κατάλαβα καθόλου, όποιος το έχει καταλάβει ας μου το πει κι εμένα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλλά τι να κάνεις στην Κρήτη τέτοια σας μάθανε, και σωματοφύλακας βουλευτή και νονός.

ένσταση, μη γενικεύεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kokni και εγώ περίπου τότε έκανα αγροτικό ('98-'99) και με 10 εφημερίες το μήνα έχω την εντύπωση πως έπαιρνα πολύ παραπάνω (άσε που δεν είχα χρόνο να ξοδέψω και τπτ :wacko: ) πάντως ξέρω πως παίρναμε τότε πολύ περισσότερα απ΄όσα οι συνάδελφοί μας δυο-τρία χρόνια πριν.

Όσο για τις δουλιές που μπορεί να κάνει ένας γιατρός στην αναμονή, δεν καταλαβαίνω γιατί τόση κουβέντα για το προφανές: δε μπορούν όλοι να βρουν αγροτικά σύντομα και κοντά στα σπίτια τους και δε μπορούν όλοι να ξεσπιτώνονται. Κάποιοι θα πάνε γρήγορα και σε άγονα, κάποιοι θα κάνουν οικογένεια και θα προσπαθήσουν να τα βγάλουν πέρα με άλλους τρόπους. Προσωπικά έχω πάψει από καιρό να συγχέω την αγάπη για την Ιατρική σαν επιστήμη και την προσφορά στον συνάνθρωπο με την άσκησή της σαν επάγγελμα, γιατί η καθημερινότητα με γειώνει κάθε μέρα και περισσότερο. Και έχω δει πως τα άτομα που εργάζονται και παράλληλα σπουδάζουν προσεγγίζουν το θέμα με περισσότερη ωριμότητα από πολλούς που τα βρήκαν (βρήκαμε) όλα εύκολα και μπήκαμε απ΄ευθείας στο επάγγελμα. Ό,τι και να κάνει κανείς θα φανεί τελικά αν αγαπά αυτό που επέλεξε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Clemence, είναι τελείως διαφορετικό πράγμα να πεις, "παιδιά δεν βγαίνω οικονομικά και πάω να κάνω οποιαδήποτε δουλειά για να τα βγάλω πέρα, σόρυ" και άλλο να δηλώνεις σαν τη Μαριανινί:

Γιατί ναι σου δίνουν καλά λεφτά στο αγροτικό , αλλά τα προσωπικά σου έξοδα είναι πολλά όταν δεν μένεις στο σπίτι σου. Εγώ σαν πωλήτρια έβγαλα αυτοκινητάκι, ενώ οι συνάδελφοι μου που έκαναν αγροτικό γύρισαν ταπί και ψύχραιμοι, κυρίως αυτοί που ήταν στα νησιά.

Εμένα η παραπάνω δήλωση μου φαίνεται για απαξίωση του ιατρικού επαγγέλματος συνολικά και με στεναχωρεί. Εχουμε χάσει κάθε αίσθηση του μέτρου, μου φαίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

kokni και εγώ περίπου τότε έκανα αγροτικό ('98-'99) και με 10 εφημερίες το μήνα έχω την εντύπωση πως έπαιρνα πολύ παραπάνω (άσε που δεν είχα χρόνο να ξοδέψω και τπτ :wacko: ) πάντως ξέρω πως παίρναμε τότε πολύ περισσότερα απ΄όσα οι συνάδελφοί μας δυο-τρία χρόνια πριν.

Προσπαθώ να θυμηθώ αν ο μισθός τότε ήταν 240 ή 270 χιλ. χωρίς τις εφημερίες βέβαια. Τα 1500-2000 που γράφτηκαν παραπάνω είναι ο μισθός ή έχουν μέσα και εφημερίες ; Πάντως εγώ με 6-9 εφημερίες που έκανα τότε, ποτέ δεν ξεπέρασα τις 350-400χιλ που είναι πες 1000-1200ευρώ.

Clemence, είναι τελείως διαφορετικό πράγμα να πεις, "παιδιά δεν βγαίνω οικονομικά και πάω να κάνω οποιαδήποτε δουλειά για να τα βγάλω πέρα, σόρυ" και άλλο να δηλώνεις σαν τη Μαριανινί:

Εμένα η παραπάνω δήλωση μου φαίνεται για απαξίωση του ιατρικού επαγγέλματος συνολικά και με στεναχωρεί. Εχουμε χάσει κάθε αίσθηση του μέτρου, μου φαίνεται.

Να συμπληρώσω κάτι που λέγεται μεράκι: είναι κάτι σαν "χόμπυ" (!!) να το πω για να το καταλάβει και η μαρια+νινι.

Οπότε το ερώτημα γίνεται: αντί να πουλάω στραγάλια στην Ερμού μήπως καλύτερα να επιμείνω στο να βγάλω έστω και λίγα λεφτά από το "χόμπυ" μου; - εδώ άλλοι βγάζουν λεφτά με το να βάζουν ιστιοφόρα μέσα σε κάτι φυαλίδια !

μα που έχουμε φτάσει, τσκ-τσκ ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.