Jump to content

Ψηφίοφορία:ποιος είναι ο καλύτερος καθηγητής?


Recommended Posts

...και μην βιαστείτε να πείτε κανένας

:multicolor: Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας σχετικά με τον καλύτερο καθηγητή/τρια στην ιατρική...κριτήρια:

1.επιστημονική κατάρτιση

2.μεταδοτικότητα

3.φιλικός-προθυμία να βοηθήσει τον φοιτητή

4.πόση όρεξη σου προκαλεί να παρακολουθήσεις το μαθημά του/της

προσωπικά πρώτα από όλους βάζω τον Παπαζάχο(παθολογία Κατσιλάμπρου,ΗΚΓ)-δυστυχώς δεν ζει πια

επίσης μου έχουν κάνει πολύ θετική εντύπωση ο Κόκκινος(καρδιολογία),Πάντος(φάρμακα) και Μπεχράκης(πνευμονολόγος-φυσιολογία)

ΥΓ:φυσικά μπορείτε να ψηφίσετε και τον χειρότερο :lol:

"always look on the bright side of life",Monty pythons
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Ι.Στ. Παπαδόπουλος είναι σπαστικός ενίοτε, αλλά τα δυο-τρία πράγματα που θέλει να μεταδώσει τα μαθαίνει καλά... Για τους Δερματολόγους πέφτει πολύ κράξιμο, αλλά δεν πρέπει να'ναι κι όλοι κακοί... εμένα ο Κατσάμπας μου είχε φανεί συμπαθητικός στο θάλαμο (δεν κάναμε και πολύ βέβαια για να κρίνω).

Στη Νευρολογία έχω για σχεδόν όλους έναν καλό λόγο, ενώ και στη ΜΕΘ έδιναν καλή εντύπωση. ΩΡΛ, Καρδιολογία δε νομίζετε ότι άξιζαν μερικοί;

Για τα μικρότερα έτη, στην Παθ.Φυσιολογία θυμάμαι κάτι καλούς (χωρίς να έχω συγκρατήσει ονόματα), Χημεία κλασικά Παπαδάκης, για διάφορους στην Παθολογία έχω ακούσει πολύ καλά (και για άλλους τα χειρότερα...), ενώ φυσικά Χειρουργική Πέρος. Αν δεν έχεις ακούσει master ΣΣ να αναλύει πολυτραυματία, δεν έχεις ακούσει τίποτα...

Ενδεικτικά μιλάμε τώρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Στην επιστημονική κατάρτιση: Ν. Παπαδόπουλος (Ανατομία) & Κόκκινος (Καρδιολογία). Από κοντά και ο "μισιτός" καθηγητής κ. Βλάχος.

2. Στη μεταδοτικότητα αναμφισβήτητα οι 2 καθηγητές της Χημείας Ι

3. Στη προθυμία να βοηθήσει το φοιτητή νομίζω ότι ξεχωρίζει ο Ι.Στ. Παπαδόπουλος. (παρόλο το ιδιόρρυθμο του χαρακτήρα του)

4. Τέλος στην όρεξη να παρακολουθήσεις το μάθημα του πάλι ξεχωρίζω τους δυο της Χημείας Ι, καθώς και τον Καράμπελα (Νευρολογία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΡΟΣΘΕΤΩ-ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ,ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑΚΑΛΟΣ Ο ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΟΜΕΝΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΓΓΟΥΡΙ,ΑΛΛΑ ΧΡΗΣΙΜΟ!,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΠΗΡΑ 7!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Κόκκινος πρέπει να είναι δύσκολος στο επιλεγόμενό του. Στην Καρδιολογία, που εξετάζει τους μισά απο τα παιδιά που κάνουν το μάθημα στο Ωνάσειο, έχει τη φήμη του εύκολου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως τώρα οι τρεις κορυφαίοι ήταν Παπαδάκης,Αλικαρίδης και Ν.Παπαδόπουλος-κατά σειρά εμφάνισης-.Πραγματικοί καθηγητές με την κυριολεκτική σημασία της λέξης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καλύτερος καθηγητής των προκλινικών ετών πιστεύω είναι μακράν ο Μπεχράκης. Θυμάμαι στο 2ο έτος μετά τα πρώτα μαθήματα όλοι οι καθηγητές έκαναν τις παραδόσεις στην μικρή αίθουσα της φυσιολογίας με 5-10 άτομα, ενώ ο Μπεχράκης είχε βγάλει επιπλέον τρίωρες παραδόσεις το απόγευμα και παρόλα αυτά γέμιζε σχεδόν το αμφιθέατρο της φυσιολογίας!

Επίσης το επιλογής του είναι από τα κορυφαία της σχολής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κριμα που εφυγε τοσο νωρις ο Παπαζαχος.Οσοι δεν τον γνωρισαν θα χρειαστει να ψαξουν πολυ για να καταλαβουν τι παει να πει καθηγητης,δασκαλος,γιατρος με ανθρωπια και συμπονοια!Θυμηθειτε τι γινοταν στο μαθημα του.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κριμα  που  εφυγε  τοσο  νωρις  ο Παπαζαχος.Οσοι  δεν  τον  γνωρισαν  θα  χρειαστει  να  ψαξουν  πολυ  για  να  καταλαβουν  τι  παει  να πει  καθηγητης,δασκαλος,γιατρος  με  ανθρωπια  και  συμπονοια!Θυμηθειτε  τι  γινοταν  στο  μαθημα  του.....

[u]Οσοι τον γνωρισαμε ας κρατησουμε τη μνημη του ζωντανη. Να μαθαινουν οι νεοτεροι και να μην ξεχνουν οι παλαιοτεροι. Η ανθρωπια, το ηθος και η αξιοπρεπεια μαζι με την επιστημονικη του επαρκεια να μας θυμιζουν τον σκοπο για τον οποιο ολοι πιστευω ξεκινησαμε και που καποιοι ,μαλλον, ξεχασαμε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Για τον Κρίκο συμφωνώ και γω, τον έχω τώρα υπεύθυνο στην Παιδιατρική και πράγματι αφήνει καλές εντυπώσεις παρά τις απαιτήσεις του. Το σημαντικό είναι να μην του δίνεις την εντύπωση ότι είσαι αδιάφορος.

Αναμένω βέβαια να τον δω και στις εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Μαχαίρας στην Χειρουργική Καρατζά είναι ικανός χειρουργός, με πληθώρα γνώσεων και με μεγάλη προθυμία να μεταφέρει τις γνώσεις του στους φοιτητές. Επίσης θεωρώ καλούς καθηγητές τους περισσότερους της ΩΡΛ με κορυφαίο όλων τον Γιωτάκη. Κορυφαίοι Καθηγητές και Χειρουργοί είναι ο Φωτόπουλος κι ο Βώρος στο Αρεταίειο και δείχνουν ενδιαφέρον για τους φοιτητές τους. Ο Μουντοκαλάκης είναι φοβερός καθηγητής και ο μοναδικός τακτικός που αφιερώνει τόσο πολύ χρόνο για να κάνει ο ίδιος παραδόσεις στους φοιτητές του!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ απολύτως με τον Watson για τον Μουντοκαλάκη! Είναι και από τους λίγους γιατρούς, πόσο μάλλον καθηγητές, που έχω δει να κυκλοφορούν στους θαλάμους με την μπλούζα κουμπωμένη και όχι σαν να φοράνε ρόμπα στο σαλόνι τους. Μακάρι όλοι οι τακτικοί να έδειχναν τον ίδιο σεβασμό απέναντι στους ασθενείς και τους φοιτητές τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Εγώ δυστυχώς τον Παπαζάχο δεν πρόλαβα να τον ζήσω, αν και έχω πειστεί από τα πολλά που έχω ακούσει ότι ήταν τεράστιος καθηγητής.

Όσον αφορά το πέμπτο έτος θέλω να επισημάνω την πολύ καλή δουλειά που κάνει ο Καράμπελας στη Νευρολογία, αν συνυπολογίσουμε και τη δυσκολία και πολυπλοκότητα του μαθήματος. Είναι άλλωστε φανερό από το σοκ που τραβήξαμε όλοι όταν τελείωσαν τα δικά του μαθήματα και άρχισαν οι υπόλοιποι...αχαρακτήριστοι. Να ναι καλά ο άνθρωπος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.