Jump to content

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ


panagiotaristou

Recommended Posts

Με δυο πτυχια και μεταπτυχιακο ανεργια????ε????Το θεωρεις πολυ πιθανο??
Αν το ένα πτυχίο είναι Φαρμακευτικής (το μεταπτυχιακό είναι μάλλον αδιάφορο), και το άλλο Ιατρικής και το έτος είναι 2014 πάνω κάτω, βάζω επτά χρόνια (6 ιατρική συν ένα για τις επόμενες κατατακτήριες που θα ξαναδώσεις) για να είμαστε μέσα, οπότε

1) Θα έχουν απελευθερωθεί οι άδειες των φαρμακείων και θα ανήκουν όλα σε πολυεθνικές, οδηγώντας τους απλούς φαρμακοποιούς σε αδιέξοδο και κλείσιμο και

2) Οι ιατρικές ειδικότητες θα είναι υπερ-πολυ-κορεσμένες (υπερκορεσμένες είναι και σήμερα),

θεωρώ την ανεργία (σου) κάτι παραπάνω από βέβαιη. Και δεν θα έχεις καν ξεκινήσει ειδικότητα το 2014... Κάπου θα δουλεύεις βέβαια, αλλά σε θέση πολύ κατώτερη των προσδοκιών σου. Πιθανότατα σε μια φαρμακευτική εταιρία σαν υπάλληλος, όσο θα έχεις αναμονή ή θα διαβάζεις για εξετάσεις ειδικότητας που θα έχουν μπει ως τότε.

ώστε να φαίνεται περισσότερο άξιος μιας και ο ίδιος τα έχει καταφέρει ή τα καταφέρνει.

Εγώ δεν θεωρώ ότι είμαι άξια και δεν νομίζω ότι έχω καταφέρει τίποτα πλην μιας τρύπας στο νερό. Δεκάξι χρόνια τώρα κάνω κύκλους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν το ένα πτυχίο είναι Φαρμακευτικής (το μεταπτυχιακό είναι μάλλον αδιάφορο), και το άλλο Ιατρικής και το έτος είναι 2014 πάνω κάτω, βάζω επτά χρόνια (6 ιατρική συν ένα για τις επόμενες κατατακτήριες που θα ξαναδώσεις) για να είμαστε μέσα, οπότε

1) Θα έχουν απελευθερωθεί οι άδειες των φαρμακείων και θα ανήκουν όλα σε πολυεθνικές, οδηγώντας τους απλούς φαρμακοποιούς σε αδιέξοδο και κλείσιμο και

2) Οι ιατρικές ειδικότητες θα είναι υπερ-πολυ-κορεσμένες (υπερκορεσμένες είναι και σήμερα),

θεωρώ την ανεργία (σου) κάτι παραπάνω από βέβαιη. Και δεν θα έχεις καν ξεκινήσει ειδικότητα το 2014... Κάπου θα δουλεύεις βέβαια, αλλά σε θέση πολύ κατώτερη των προσδοκιών σου. Πιθανότατα σε μια φαρμακευτική εταιρία σαν υπάλληλος, όσο θα έχεις αναμονή ή θα διαβάζεις για εξετάσεις ειδικότητας που θα έχουν μπει ως τότε.

Εγώ δεν θεωρώ ότι είμαι άξια και δεν νομίζω ότι έχω καταφέρει τίποτα πλην μιας τρύπας στο νερό. Δεκάξι χρόνια τώρα κάνω κύκλους...

ε παρατα την ιατρική και ριχτο στο τραγουδι αν ειναι να παθεις ψυχολογικά προβλήματα απο τη στεναχωρια κουκλα μου...

Ο πατέρας ενός φίλου μου που σπουδάζει Ιατρική στην Θεσσαλονίκη είναι Ψυχίατρος (στρατιωτικός Ιατρός, που ιδιωτεύει πλέον) και είχε έρθει η συζήτηση αυτή σε μία παρέα. Η γνώμη του για το λόγο που οι περισσότεροι γιατροί ή φοιτητές ιατρικής αποτρέπουν άλους απο το να μπούν στην ιατρική, ήταν ότι αυτό είναι μια προσπάθεια που σκοπό έχει -τις περισσότερες φορές- απλά να υπερτονίσει τις δυσκολίες του επαγγέλματος (σαν επάγγελμα και σαν σπουδές) ώστε να φαίνεται περισσότερο άξιος μιας και ο ίδιος τα έχει καταφέρει ή τα καταφέρνει.

Συχνά, έλεγε, αυτό θα μας θύμιζε "αλτρουισμό" (δηλαδή "υποτιμώ το επάγγελμά μου/αυτό που κάνω λέγοντάς σου πόσο κακό είναι και παραδεχόμενος εμμέσως πλήν σαφώς ότι εγώ έκανα ένα σοβαρό λάθος στην ζωή μου, αλλά προτιμώ να σου πώ την αλήθεια προκειμένου να σε σώσω" = αλτρουισμός) αλλά δεν είναι τίποτα άλλο παρά στόμφος και εγωισμός.

Όλοι ξέρουν, έλεγε, πως δεν πρόκειται να πείσουν - αποτρέψουν κανένα με τα λεγόμενά τους (δεν είναι δυνατόν να πείσεις κάποιον για κάτι τόσο σημαντικό όσο η επιλογή του επαγγέλματος σε μια κουβέντούλα), άλλωστε δεν τους ενδιαφέρει πραγματικά. Ο σκοπός είναι αυτός που έγραψα πρίν.

Φυσικά αναγνώριζε και ο ίδιος όλες τις δυσκολίες/ιδιατερότητες του επαγγέλματος/σχολής (Ιατρός και ο ίδιος γαρ..) απλά έδινε την ερμηνεία του στο βαθμό που αυτό συμβαίνει σε "κουβεντούλα" του καφέ και όχι π.χ στην κουβέντα που αυτός είχε ας πούμε με τον γιό του όταν αποφάσιζαν τί θα δηλώσει.

Να σας πώ δε, ότι όταν έλεγε αυτά υπερασπιζόταν τους γιατρούς καθώς "απέκρουε" την άποψη που έλεγε πώς οι γιατροί το κάνουν αυτό με το σκεπτικό "όσο λιγότεροι τόσο καλύτερα".

Δεν χρειάζεται να είσαι ψυχίατρος να τα πείς αυτά, αλλά για εμένα προσωπικά η άποψη του συγκεκριμένου ανθρώπου μετράει υπερβολικά καθώς πρόκειται για προσωπικότητα που δύσκολα θα έχω την τύχη να ξανασυναντήσω.

συμφωνώ μαζι σου και στο κατω κατω αν η ιατρική ειναι σε τοσο απελπιστικη κατασταση γιατι τα παιδια των γιατρων σπουδαζουν ιατρικη? γουσταρουν ανεργία?

μηπως μερικοι να κατεβουμε λιγο απο το καλαμι?

δεν εχει και χωρο στο parking

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!Ειλικρινα εκτιμω το γεγονος οτι δεν αρχισες και εσυ να μου λες οτι και οι περισσοτεροι συναδελφοι σου!!Εχει καταντησει κουραστικο!!

Σε αντίθεση με καποιους συναδελφους που πιστευουν οτι οι κατακτήριοι εχετε χρόνο για χάσιμο, εγώ πιστεύω οτι έχετε κοτσια, και παρεπιπτόντως το πτυχίο σου σου δίνει τη δυνατότητα να εργαστείς όσο οι υπολοιποι θα περιμένουμε οποτε έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Προχώρα γερά και μην ακούς κανένα η ζωή και οι επιλογές σου αφορούν μόνο εσένα

υγ μην τα βαζετε με την in vitro

απο ενδιαφερον-καλοσυνη ασχολειται

και λεει την γνωμη της/συμβουλη

χωρις διαθεση να "την πει" σε κανεναν

προσωπικά δεν εχω προβλημα με την in vitro ούτε ποια είναι δεν ξέρω απλά απο τη στιγμή που διαφωνώ νομίζω οτι έχω δικαίωμα να πω τη γνώμη μου όπως κανει κ εκείνη αλλωστε. Σωστά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ σωστά κάνεις παιδί μου, εύγε!

:rolleyes:

Το ρίχνω στο τραγούδι, λοιπόν...

(Λευτέρης Παπαδόπουλος)

"...Συνθηματολόγοι στις οθόνες

και πυροτεχνήματα σωρό

λόγια, μόνο λόγια δύο αιώνες

κι ύστερα μια τρύπα στο νερό..."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''Αφού υπάρχει ανεργία στον κλάδο τότε γιατί οι γιατροί στέλνουν τα παιδιά τους να σπουδάσουν ιατρική;'' είπε κάποιος εδώ και συμφωνώ.

Αφού το άτομο που ξεκίνησε τη συζητηση αποφάσισε μετα τη φαρμακευτική να το παλέψει για ιατρική, τι λόγος μας πέφτει; Και γιατί να παριστάνουμε τις Κασσάνδρες; Βαλθήκαμε να αποτρέψουμε έναν άνθρωπο απτο να κυνηγήσει κάτι που τον ενδιαφέρει;

Αν θέλουμε να κάνουμε συστάσεις πρέπει να πείθουμε ότι το λέμε καλοπροαίρετα και πάνω απόλα να είμαστε διακριτικοί, όχι να το ρίχνουμε στο κατινίστικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπική άποψη είναι ότι χίλιες φορές όλοι οι γιατροί να ήταν από κατατακτήριες, παρά από γονεϊκό ψώνιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και να σκεφτει κανεις,

πως αυτο το τοπικ ξεκινησε απο μια απλη απορια

για το απο που να διαβασει για κατατακτηριες...

τετοιες εναλλαγες θεματολογιας,ουτε εγω δεν κανω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και να σκεφτει κανεις,

πως αυτο το τοπικ ξεκινησε απο μια απλη απορια

για το απο που να διαβασει για κατατακτηριες...

τετοιες εναλλαγες θεματολογιας,ουτε εγω δεν κανω...

Όλα είναι ρευστά φιλε μου!!!

Γιατί η θεματολογία να αποτελεί εξαίρεση?

Άλλωστε ετσι εχει πιο πολυ σασπενς :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

''Αφού υπάρχει ανεργία στον κλάδο τότε γιατί οι γιατροί στέλνουν τα παιδιά τους να σπουδάσουν ιατρική;'' είπε κάποιος εδώ και συμφωνώ.

Duh! Για το τέκνο κάποιου γιατρού που ιδιωτεύει (και που έχει κάνει καλό όνομα στην λόγου χάρη, επαρχιακή πόλη όπου διαμένει)

φυσικά και είναι καλή επαγγελματική επιλογή να γίνει και ο ίδιος γιατρός!

Για τους μη γόνους είναι δυσκολότερα τα πράγματα...

Τώρα, η προσέγγιση του ψυχιάτρου έχει κι αυτή μία όψη της αλήθειας. Αλλά τις περισσότερες φορές που το ακούω αυτό, οι γιατροί απλά θέλουν να πουν τον πόνο τους! (και ενδεχομένως να σώσουν και καμμιά ψυχή που βλέπουν ότι δεν κάνει για αυτήν την δουλεια) :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πόσες θέσεις αναλογούν στους κατατακτήριους??

Έξι. Τρεις (3) σε οδοντιάτρους - εξετάζονται ξεχωριστά και μπαίνουν στο 3 έτος - και 3 στους αποφοίτους των λοιπών σχολών (μπαίνουν στο 2 έτος). Τουλάχιστον έτσι μου είχε πει ένας γνωστός που έδωσε.

Προσωπική άποψη είναι ότι χίλιες φορές όλοι οι γιατροί να ήταν από κατατακτήριες, παρά από γονεϊκό ψώνιο.

Συμφωνώ μαζί σου. Κάπως έτσι είναι και το Αμερικάνικο σύστημα, αν όμως βγεις και το υποστηρίξεις μπορεί να σε πουν ακροδεξιό και φασίστα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Γεια σε όλους σας!!!

Παρακάτω σας παραθέτω κάποια από τα θέματα που μας έβαλαν πέρυσι στις κατατακτήριες(όσα μπόρεσα να θυμηθώ), για καθέναν που ενδιαφέρεται να δώσει φέτος και έχει αγχωθεί. Δεν προτείνω σε καμία περίπτωση να βασιστείτε σε αυτά, γιατί ούτε ξέρω τι μπορεί να πέσει φέτος και στο λαιμό μου θέλω να σας πάρω.

Απλά πέρυσι τέτοιο καιρό που διάβαζα για να δώσω και γω θα θελα πάρα πολύ να μου πει κάποιος κανένα παλιό θέμα κυρίως για ψυχολογικούς λόγους και εν τω μεταξύ ακούω ότι πολλοί που θέλουν να δώσουν ρωτάνε τι έπεσε πέρυσι. Οπότε ρίξτε τα μια ματιά και συνεχίστε την προσπάθεια σας. Μη βασιστείτε σε αυτά το ξαναλέω, ειδικά γιατί τα θέματα στα συγκεκριμένα μαθήματα στις εξεταστικές της σχολής είναι λίγο απρόβλεπτα θα έλεγα. Για τυχόν απορίες στείλτε μου μήνυμα.

ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2009

ΒΙΟΛΟΓΙΑ

1. Πώς εξασφαλίζεται η σειρά των μοριακών γεγονότων στον κυτταρικό κύκλο.

2. Τί είναι η κλαθρίνη +από τί αποτελείται.

3. Κάλυμμα κυτταρικού πυρήνα.

4. Μιτοχόνδρια: πώς και πότε αναπαράγονται.

5. Μιτοχόνδρια: λεπτομερής περιγραφή της δομής και των μεμβρανών τους.

6. Πρωτεΐνες των λυσοσωμάτων: ποιο το σήμα μεταφοράς τους και ποιο μονοπάτι ακολουθείται.

7. Πυρηνίσκος: ποια τα υποδιαμερίσματα τους και ποιος ο ρόλος του κάθε διαμερίσματος.

8. Μεταλλάξεις των γονιδίων κερατίνης στα ενδιάμεσα ινίδια και ασθένειες που προκύπτουν.

9. Πως εξασφαλίζεται η επαφή επιθηλιακών κυττάρων-εξωκυττάριας ουσίας.

ΦΥΣΙΚΗ

(Ήταν Σ-Λ & πολλαπλής επιλογής.)

1.Πάχος υποδιαπλασιασμού και διεισδυτικότητα ακτινοβολίας.

2. Σ-Λ ακτινοσκόπηση.

3.Σε ποιο φαινόμενο βασίζεται η ακτινογραφία απορρόφησης μάζας (ήπαρ-οστό).

4.Απορροφούμενη δόση 5kg H2O=10 Gy. Ποια η Ε?

5. Σε ποια αρχή βασίζεται η υπολογιστική τομογραφία PC?

6. Γιατί το ανθρώπινο μάτι δε μπορεί να δει το λ του υπεριώδους φωτός?

7.Contrast + TEM μικροσκοπία: από τι εξαρτάται?

8. Πολλαπλής επιλογής σχετικά με τα προσθετικά μέλη.

9. Βαθύ κάθισμα και σε ποια στάση είναι πιο κουραστικό, σε πολλαπλής επιλογής.

10.Ποια η μέγιστη συχνότητα της f των παλμών σε νευράξονα και ποιο το μέτρο της I του παλμού.

ΧΗΜΕΙΑ

1. Ρυθμιστικό δ/μα φωσφορικού με : pH= 7,5 pka2=7,2, ολική συγκέντρωση=0,45Μ V=1lt. Ποιες οι συγκεντρώσεις των H2PO4-, HPO42-

2. A=ε C l. Άσκηση με εφαρμογή του Νόμου Beer-Lambert.

3. Να συμπληρωθεί αντίδραση αλδολικής συμπύκνωσης 2-βουτανάλης.

4. Ωσμομοριακότητα των: 1M Glc, 1M NaCl, 3M NA2CO3.

5. Να γραφεί η δομή β-D-Glc και να γράψετε ποια η διαφορά αμύλου-γλυκογόνου.

6. Μηχανισμός αντίδρασης διουρίας.

7. Γιατί η ενέργεια υδρόλυσης του ATP>ενέργεια υδρόλυσης ΑΜΡ >ενέργεια υδρόλυσης αδενοσίνης.

8. Σαπωνοποίηση και εστέρες λιπαρών οξέων, την αντίδραση. Απορρυπαντικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.