Jump to content

ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ


SleepWalker

Recommended Posts

Μια και το άκουσα 2 φορές σε 3 μέρες θέλω να ρωτήσω αν ισχύει κάτι που αγνοούσα ότι υπάρχει: υπάρχει δυνατότητα εκπόνησης υπηρεσίας υπαίθρου μέσα στο στρατο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με τη στρατιωτική θητεία; Αν ναι, οι αποδοχές είναι οι κανονικές; ΄Και επίσης πρέπει αν κάνω 18μηνο σα δόκιμος η μπορώ να το κάνω και στην απλή θητεία; Γενικά, ψάχνω περιγραφή της όλης διαδικασίας που απαιτείται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια και το άκουσα 2 φορές σε 3 μέρες θέλω να ρωτήσω αν ισχύει κάτι που αγνοούσα ότι υπάρχει: υπάρχει δυνατότητα εκπόνησης υπηρεσίας υπαίθρου μέσα στο στρατο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με τη στρατιωτική θητεία; Αν ναι, οι αποδοχές είναι οι κανονικές; ΄Και επίσης πρέπει αν κάνω 18μηνο σα δόκιμος η μπορώ να το κάνω και στην απλή θητεία; Γενικά, ψάχνω περιγραφή της όλης διαδικασίας που απαιτείται

Αυτο ισχυε τη δεκαετια του 70. Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε γινεται πλεον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΚΠΟΝΗΣΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ.ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΣΟΥ ΣΕ ΣΤΑΤΙΩΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΚΕΙ, ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΜΕΡΟΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ.ΓΙΑ ΠΑΡΑΓΕΙΓΜΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ 'Η ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΣΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΕΝΝΙΑ ΜΗΝΕΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΤΡΕΛΛΟ ΜΕΣΟ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπόψη οτι και να εχεις τρελό μέσο...απλα μπαινεις στην ουρά γιατί πιστεψέ με πολλοί ειναι αυτοί που έχουν!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΤΡΕΛΛΟ ΜΕΣΟ,ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ..ΕΤΣΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ,ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΖΗΣΑ ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ,ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΒΥΣΜΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΛΙΓΟΙ ΕΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΟΥ ΟΝΤΩΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ..ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ 'ΟΥΡΑΣ'..ΕΙΤΕ ΕΧΕΙΣ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
Μια και το άκουσα 2 φορές σε 3 μέρες θέλω να ρωτήσω αν ισχύει κάτι που αγνοούσα ότι υπάρχει: υπάρχει δυνατότητα εκπόνησης υπηρεσίας υπαίθρου μέσα στο στρατο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με τη στρατιωτική θητεία; Αν ναι, οι αποδοχές είναι οι κανονικές; ΄Και επίσης πρέπει αν κάνω 18μηνο σα δόκιμος η μπορώ να το κάνω και στην απλή θητεία; Γενικά, ψάχνω περιγραφή της όλης διαδικασίας που απαιτείται

γινεται. ξερω βυσμα που το εκανε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια και το άκουσα 2 φορές σε 3 μέρες θέλω να ρωτήσω αν ισχύει κάτι που αγνοούσα ότι υπάρχει: υπάρχει δυνατότητα εκπόνησης υπηρεσίας υπαίθρου μέσα στο στρατο ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με τη στρατιωτική θητεία; Αν ναι, οι αποδοχές είναι οι κανονικές; ΄Και επίσης πρέπει αν κάνω 18μηνο σα δόκιμος η μπορώ να το κάνω και στην απλή θητεία; Γενικά, ψάχνω περιγραφή της όλης διαδικασίας που απαιτείται

γινεται. ξερω βυσμα που το εκανε.

Μηπως το εκανε και σε εξαιρετικα δυσμενη μεταθεση και το αναγνωρισε και ως αγονο?...

Και οπως λεει το ασμα:

''Αχ,Ελλαδα σ'αγαπω...''

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΤΑΝ ΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑ ΕΓΩ ΠΡΙΝ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ,ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗς ΘΗΤΕΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΖΗΤΗΤΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ.ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΑΝΤΩΣ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΤΑΝ ΥΠΗΡΕΤΟΥΣΑ ΕΓΩ ΠΡΙΝ 1.5 ΧΡΟΝΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙς ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ,ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗς ΘΗΤΕΙΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΖΗΤΗΤΤΑ ΑΓΡΟΤΙΚΑ.ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΑΝΤΩΣ....

Προχτές πήγα στη στρατολογία κι ο υπεύθυνος του "υποκαταστήματος", χωρίς να τον ρωτήσω συγκεκριμένα, μου είπε τα εξής:

Όταν το υπουργείο υγείας θέλει να καλύψει κάποιες κενές θέσεις που δεν πάει κανείς (βλέπε πολύ απομακρυσμένα μέρη), έρχεται σε συνεννόηση με το υπουργείο εθνικής άμυνας και ζητά να στελεχωθεί το ιατρείο από ιατρό οπλίτη. Απλώς αυτό δεν γίνεται συχνά, όμως αν γίνει έχεις κάθε δικαίωμα να κάνεις αίτηση να υπηρετήσεις ως αγροτικός ένα μέρος της θητείας σου - περίπου όπως το λέει ο mcgyver.

Αυτά μου είπε, ό,τι καταλάβατε κατάλαβα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 years later...

ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ

«Ρύθμιση Θεμάτων Μεταθέσεων Οπλιτών και Άλλες Διατάξεις περί Μέριμνας Προσωπικού Υπουργείου Εθνικής Άμυνας»

http://www.opengov.gr/mindefence/wp-content/uploads/downloads/2015/06/oplites.pdf

Άρθρο 08: Αναγνώριση χρόνου στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης

1. Οπλίτες πτυχιούχοι ιατρικής μπορούν να υπηρετούν σε αγροτικά ιατρεία και περιφερειακά ιατρεία Κέντρων Υγείας. Η τοποθέτηση γίνεται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας μετά από αίτημα του Υπουργείου Υγείας, ανάλογα με τις ανάγκες του Υπουργείου Υγείας και τις δυνατότητες του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας.
2. Το χρονικό διάστημα της εκπλήρωσης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης στις υπηρεσίες και στους φορείς της παραγράφου 1, αναγνωρίζεται ως χρόνος εκπλήρωσης και της υποχρέωσης της υπηρεσίας υπαίθρου. Μετά την ολοκλήρωση της θητείας, ο πτυχιούχος ιατρικής παραμένει εφόσον το επιθυμεί στο αγροτικό ιατρείο ή το περιφερειακό ιατρείο Κέντρου Υγείας που υπηρέτησε ως οπλίτης έως την συμπλήρωση του απαραίτητου χρόνου υπηρεσίας υπαίθρου.
3. Για τους οπλίτες ιατρούς, που έχουν καταταγεί μετά την απόκτηση τίτλου ιατρικής ειδικότητας, το χρονικό διάστημα της εκπλήρωσης στρατεύσιμης στρατιωτικής τους υποχρέωσης λογίζεται ως ιατρική προϋπηρεσία για το διορισμό αυτών στο Ε.Σ.Υ., σύμφωνα με τις διατυπώσεις του άρθρου 27 παραγράφου 4 του ν. 1397/1983, εφόσον υπηρετούν σε αγροτικά ιατρεία και περιφερειακά ιατρεία Κέντρων Υγείας.
4. Οι οπλίτες ιατροί των παραγράφων 1 και 3, δικαιούνται πλέον της προβλεπόμενης αμοιβής, από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, πρόσθετης αμοιβής ίσης με αυτής που ορίζεται κάθε φορά για τα καθήκοντά τους από το Υπουργείο Υγείας, το οποίο και την καταβάλει από τις εγγεγραμμένες στον προϋπολογισμό του πιστώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ

«Ρύθμιση Θεμάτων Μεταθέσεων Οπλιτών και Άλλες Διατάξεις περί Μέριμνας Προσωπικού Υπουργείου Εθνικής Άμυνας»

http://www.opengov.gr/mindefence/wp-content/uploads/downloads/2015/06/oplites.pdf

Άρθρο 08: Αναγνώριση χρόνου στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης

1. Οπλίτες πτυχιούχοι ιατρικής μπορούν να υπηρετούν σε αγροτικά ιατρεία και περιφερειακά ιατρεία Κέντρων Υγείας. Η τοποθέτηση γίνεται με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Άμυνας μετά από αίτημα του Υπουργείου Υγείας, ανάλογα με τις ανάγκες του Υπουργείου Υγείας και τις δυνατότητες του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας.

2. Το χρονικό διάστημα της εκπλήρωσης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης στις υπηρεσίες και στους φορείς της παραγράφου 1, αναγνωρίζεται ως χρόνος εκπλήρωσης και της υποχρέωσης της υπηρεσίας υπαίθρου. Μετά την ολοκλήρωση της θητείας, ο πτυχιούχος ιατρικής παραμένει εφόσον το επιθυμεί στο αγροτικό ιατρείο ή το περιφερειακό ιατρείο Κέντρου Υγείας που υπηρέτησε ως οπλίτης έως την συμπλήρωση του απαραίτητου χρόνου υπηρεσίας υπαίθρου.

3. Για τους οπλίτες ιατρούς, που έχουν καταταγεί μετά την απόκτηση τίτλου ιατρικής ειδικότητας, το χρονικό διάστημα της εκπλήρωσης στρατεύσιμης στρατιωτικής τους υποχρέωσης λογίζεται ως ιατρική προϋπηρεσία για το διορισμό αυτών στο Ε.Σ.Υ., σύμφωνα με τις διατυπώσεις του άρθρου 27 παραγράφου 4 του ν. 1397/1983, εφόσον υπηρετούν σε αγροτικά ιατρεία και περιφερειακά ιατρεία Κέντρων Υγείας.

4. Οι οπλίτες ιατροί των παραγράφων 1 και 3, δικαιούνται πλέον της προβλεπόμενης αμοιβής, από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, πρόσθετης αμοιβής ίσης με αυτής που ορίζεται κάθε φορά για τα καθήκοντά τους από το Υπουργείο Υγείας, το οποίο και την καταβάλει από τις εγγεγραμμένες στον προϋπολογισμό του πιστώσεις.

Οι οπλίτες ιατροί των παραγράφων 1 και 3, δικαιούνται πλέον της προβλεπόμενης αμοιβής, από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, πρόσθετης αμοιβής ίσης με αυτής που ορίζεται κάθε φορά για τα καθήκοντά τους από το Υπουργείο Υγείας, το οποίο και την καταβάλει από τις εγγεγραμμένες στον προϋπολογισμό του πιστώσεις. ---> Aπό αυτό τι καταλαβαίνετε? Θα λαμβάνει πρακτικά μισθό 900ευρω βασικό?+410 (εφημερίες?).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Με δημοψηφίσματα και πιθανές αλλαγές κυβερνήσεων δεν νομίζω να μπορούμε να απαντήσουμε αν και πότε θα ψηφιστεί. Μακάρι να περάσει πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500034183

 

Οπλίτης αγροτικός (?) γιατρός τοποθείται στο Περιφερειακό Ιατρείο Σύμης

 

Με την τοποθέτηση οπλίτη-αγροτικού γιατρού στο Περιφερειακό Ιατρείο Σύμης αποφάσισε να λύσει το πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί στο ακριτικό νησί, το υπουργείο Υγείας. Ο ο οπλίτης γιατρός αναμένεται να μεταβεί στη Σύμη και να αρχίσει να ασκεί τα καθήκοντά του εντός του επόμενου 24ωρου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Ψηφίστηκε Ν.4361

Άρθρο 8
Αναγνώριση χρόνου στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης ως υπηρεσίας υπαίθρου

1. Οπλίτες πτυχιούχοι ιατρικής μπορούν να υπηρε− τούν σε κενές θέσεις Π.Ε.Δ.Υ. – Περιφερειακών Ιατρείων, Π.Ε.Δ.Υ. − Κέντρων Υγείας και Γενικών Νοσοκομείων – Κέ− ντρων Υγείας άγονων, απομακρυσμένων και προβλημα− τικών περιοχών, εφόσον δεν μπορούν να καλυφθούν από το Υπουργείο Υγείας. Η τοποθέτηση γίνεται με κοινή απόφαση των Υπουργών Εθνικής Άμυνας και Υγείας μετά από αίτημα του Υπουργείου Υγείας, εφόσον οι επιχειρησιακές και οι υπηρεσιακές ανάγκες του Υπουρ− γείου Εθνικής Άμυνας το επιτρέπουν.

2. Το χρονικό διάστημα της εκπλήρωσης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης στις υπηρεσίες και στους φορείς της παραγράφου 1, αναγνωρίζεται ως χρόνος εκπλήρωσης και της υποχρέωσης της υπηρεσίας υπαί− θρου, συμπεριλαμβανόμενης και της προεκπαίδευσης της υπηρεσίας υπαίθρου. Μετά την ολοκλήρωση της θητείας, ο πτυχιούχος ιατρικής παραμένει εφόσον το επιθυμεί στο αγροτικό ιατρείο ή το περιφερειακό ια− τρείο Κέντρου Υγείας που υπηρέτησε ως οπλίτης έως τη συμπλήρωση του απαραίτητου χρόνου υπηρεσίας υπαίθρου με απόφαση του Υπουργού Υγείας.

3. Οι οπλίτες ιατροί της παραγράφου 1 δικαιούνται, πλέον της προβλεπόμενης αμοιβής από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, τις οριζόμενες από το Υπουργείο Υγείας μηνιαίες αποδοχές των ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου και την αποζημίωση για τις πραγματοποιηθείσες εφημερίες, το οποίο και τις καταβάλλει από τις εγγεγραμμένες στον προϋπολογισμό του πιστώσεις.

4. Με αποφάσεις των Αρχηγών των Γενικών Επιτε− λείων καθορίζεται η διοικητική υπαγωγή των οπλιτών της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου, ο αριθμός τους ανά ΕΣΣΟ και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια. 

document.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Στην προσφατη προσκληση ενδιαφεροντος για αγροτικο δεν υπαρχει καμιια διευκρινιση σχετικα με το πως μπορουμε να κανουμε στρατο και αγροτικο μαζι.

Υπαρχει καποιος ο οποιος να το εχει επιχειρησει ωστε να μας πει ποια ειναι η διαδικασια? 

Προσφατα ρωτησα στο γραφειο διασυνδεσης του ΑΠΘ για αυτο το θεμα και μου ειπαν οτι δεν γνωριζουν κανεναν αποφοιτο ιατρικης που να εκανε μαζι στρατο κ αγροτικο, δηλ μολονοτι ο νομος εχει ψηφιστει δεν εφαρμοζεται ακομη

Αν υπαρχει καποιος να γνωριζει κατι για αυτο το ζητημα ας μας ενημερωσει παρακαλω! Ειχα εναποθεσει τις ελπιδες μου οτι θα ξεμπερδευα και με τα 2 σε 1 χρονο, ομως τωρα δεν βλεπω φως στον οριζοντα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το αγροτικό/θητεία μαζί ήταν ένα μικροπολιτικό τέχνασμα, ο ίδιος ο Στρατός έχει σοβαρότατες ελλείψεις σε ιατρούς (παλαιότερα παρουσιάζονταν σχεδόν οι διπλάσιοι γιατροί απ' ότι τώρα και υπήρχαν πολύ περισσότερες ΕΣΣΟ, μεγαλύτερης διάρκειας θητείας κτλ), σε πολλές μονάδες και κέντρα εκπαίδευσης κάνουν κρα για γιατρούς οι στρατιωτικοί, οπότε, δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά όντας χωρίς βύσμα (αν είχες δεν θα ρωτούσες εδώ, αλλά θα είχες παρει ήδη την απόσπαση :P ) πολύ δύσκολο να το καταφέρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η παραπάνω αναφορά στην άγνοια του γραφείου διασύνδεσης περί εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαίθρου κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας στον ΕΣ μου έδωσε την αφορμή να ανασύρω από τη μνήμη μου μία σχετική ιστορία. Προ εικοσαετίας και κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας συνάντησα συνάδελφο οπλίτη που ταυτόχρονα υπηρετούσε σε άγονο αγροτικό ιατρείο. Ρωτώντας τον περι του πως επέτυχε αυτόν τον άθλο έλαβα ως απάντηση τα παρακάτω.  Η διαδικασία είναι απλούστατη και ξεκινά με την υποβολή υπομνήματος στον αξιωματικό του πρώτου γραφείου (αιτώμαι τοποθέτησης σε ορεινό ιατρείο της επιλογής Σας, επισυνάπτω άδεια άσκησης επαγγέλματος, παρακαλώ κοινοποίηση στο ταδε σώμα Στρατού και στο τμήμα αγροτικών ιατρείων του υπουργείου υγείας). Καθάρισες. Η αίτηση αποστέλλεται με στρατιωτικό ταχυδρομείο στο Σώμα και κατόπιν αναμένεται η έγκριση της (ή η απόρριψη της). Η δική μου αίτηση δεν ενεκρίθη. ´Ισως γιατί η αίτηση μου δεν υπεγράφη από τον ίδιο υπουργό που υπέγραψε την έγκριση της αίτησης του ανωτέρω προαναφερθέντος συναδέλφου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

http://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/4781-topothethsh-oplitwn-iatrwn-se-iatreia-agonwn-perioxwn

 

Τοποθέτηση Οπλιτών - Ιατρών σε Ιατρεία Άγονων Περιοχών

 

Με κοινή υπουργική απόφαση του αναπληρωτή υπουργού Εθνικής Άμυνας και του αναπληρωτή υπουργού Υγείας, τοποθετούνται οπλίτες θητείας - ιατροί στα Πολυδύναμα Περιφερειακά και Περιφερειακά Ιατρεία της Φολεγάνδρου, της Δονούσας, της Χώρας Σφακίων, της Ερεικούσας, της Αλοννήσου κα της Γλώσσας Σκοπέλου.

Το χρονικό διάστημα της εκπλήρωσης στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης των οπλιτών θητείας - ιατρών, στα ιατρεία των άγονων αυτών περιοχών, αναγνωρίζεται ως χρόνος εκπλήρωσης και της υποχρέωσης της υπηρεσίας υπαίθρου.

Επιπροσθέτως, οι οπλίτες θητείας - ιατροί πλέον της προβλεπόμενης αμοιβής από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, θα δικαιούνται και τις οριζόμενες από το Υπουργείο Υγείας μηνιαίες αποδοχές των ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου, καθώς και την αποζημίωση για τις πραγματοποιηθείσες εφημερίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/ΩΤΖ76-Ν7Τ

 

Τοποθέτηση οπλιτών θητείας πτυχιούχων Ιατρικής στο Περιφερειακό ΙατρείοΠηγών-Κέντρου Υγείας Άνω Καλεντίνης, στο Πολυδύναμο Περιφερειακό Ιατρείο Αγίου Ευστράτιου και στο Κέντρο Υγείας Ευδήλου

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Μα ποιος πρωθυπουργος εχει καταγωγη απο αυτο το "αγονο" αγροτικο ιατρειο που ειναι 5-10 λεπτα αποσταση απο το κεντρο υγειας της περιοχης?

 

Με ιατρούς - οπλίτες θητείας στελεχώνονται πολυδύναμα περιφερειακά ιατρεία, περιφερειακά ιατρεία και κέντρα υγείας σε άγονες και προβληματικές περιοχές, σύμφωνα με την κοινή υπουργική απόφαση των αναπληρωτών υπουργών Εθνικής 'Αμυνας και Υγείας Δημήτρη Βίτσα και Παύλου Πολάκη.
Συγκεκριμένα τοποθετούνται 19 οπλίτες θητείας - ιατροί για την κάλυψη αναγκών των:
-Πολυδύναμων Περιφερειακών Ιατρείων (ΠΠΙ) Σχοινούσας, Φολεγάνδρου, Οινουσών, Χάλκης και Αλοννήσου,

- Περιφερειακών Ιατρείων (ΠΙ) Αργυρίου (Μουζακίου Καρδίτσας), Αθαμανίου ('Αρτας), Κατωμερίου (για εξυπηρέτηση Μεγανησίου Λευκάδας), Μενετών (Καρπάθου), Γαυρίου ('Ανδρου), Αργιθέας (Μουζακίου Καρδίτσας), Μαθρακίου, Σταυρού (Ιθάκης), Αγιάς (Πάργας) και Λιχάδας (Ιστιαίας) και
-Κέντρων Υγείας (ΚΥ) Ίου, Πάτμου, Αρκιών και 'Αντισσας (Λέσβου).
 
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γειά σε όλους ! υπάρχει η δυνατότητα στη διάρκεια της θητείας να εκπονηθεί και η υπηρεσία υπαίθρου ; και αν ναι ξέρει κανείς πότε δηλώνει πως θέλει να συμμετάσχει σε αυτή τη διαδικασία ; πριν την καταταγή ή μέσα στο στρατό ; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

γεια σου φιλε alexander13 ! την ιδια απορια εχω και εγω διοτι ειναι να μπω 15 ιουλιου φανταρος αλλα την  βεβαιωση περατωσης σπουδων η γραμματεια μου την δινει 20 ιουλιου.εμαθες μηπως τι ισχυει τελικα? ενας φιλος μου ειπε οτι κατι φιλοι του εκαναν την αιτηση αφου ειχαν μπει ηδη φανταροι .και τελικα καναν αγροτικο και φανταρικο μαζι.δεν ξερω περισσοτερες λεπτομερειες

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.