Jump to content

οι "γιατροι" ξαναρχονται


vamos

Recommended Posts

Εγώ πάλι ξέρω πολλούς… και δεν είμαι από οικογένεια με γιατρούς …(ευτυχώς…γιατί με μεγάλωσαν με ότι ήθελα)… μπορεί να φταίει και η ειδικότητα που θα ακολουθήσει κάποιος… πχ. 1`.Ένα μικροβιολόγος εάν δουλεύει στο ΕΣΥ θα περιοριστεί στο μισθό που θα του δώσουν…εάν ανοίξει δικό του «μαγαζί» (όπως μου το είπε κάποτε ένας ταξιτζής) θα χρειαστεί κάποιο κεφάλαιο στην αρχή…

2. Εάν είσαι ΩΡΛ , παθολόγος, οφθαλμίατρος κλπ. και δεν προέρχεσαι από οικογένεια γιατρών που θα σου δώσουν την πελατεία ή δεν είσαι στο ΕΣΥ ώστε να «μαζέψεις» από εκεί πελάτες ..θα είναι δύσκολο..

Όσο για το αξιοπρεπέστατα που λες δεν ξέρω πως το ορίζεις… τα μεγέθη είναι σχετικά… (αν και εγώ μίλησα για αξιοπρεπή καριέρα…)

το "καριερα" και παλι ειναι υποκειμενικο.

εχει διαφορες εκφανσεις

πανεπιστημιακος?ιδιωτης?διεθνους φημης?πρωτος στο χωριο?πρωτος στην πολη?

και με το αξιοπρεπεστατα εννοω να μην λειπει τπτ απ την οικογενεια σου.

στα μετρα του συνετου και του λογικου

δεν λεω για κοτερα και πορσε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Last Reply

Επειδή ξεφύγαμε λίγο από αυτό που θέλω να πω… θα επανέλθω στο αρχικό μου ποστ… στα 40 και μετά από τόσο τρέξιμο είτε είσαι από Ελλάδα είτε είσαι από οπουδήποτε αλλού…δεν έχεις ούτε τις αντοχές ούτε την διάθεση να δουλεύεις σαν σκυλί. Άσε που πρέπει να κοιτάξεις και την προσωπική σου ζωή…να κάνεις φίλους γνωστούς , να ξαναθυμηθείς φίλους που τους είχες χάσει τόσα χρόνια με τα πήγαινε –έλα. Οπότε οι περισσότεροι θα αρκεστούν στα βασικά και λίγοι θα είναι αυτοί που θα θυσιάσουν τα υπόλοιπα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πλακα μας κανεις.

ανεξαρτητη αρχη...

και ναι Φωτη,για να παρετε τα χαρτια σας κυριακη απο το ΥΜΑΘ,εχετα καλο κονε αγορι μου

παρεμπιπτοντως, 1400 ησασταν...

γιατι η ανακοινωση αγορινα μου βγηκε πεμπτη απογευμα

στις 7 περιπου

και μαλιστα περιμενατε να ανακοινωσει και η θεσσαλονικη ημερομηνια,τα γιαννενα ειχαν ηδη πει αλλη,

και μετα ανακοινωθηκε το δικο σας...

1) Απο το ΔΟΑΤΑΠ πήραμε τα χαρτιά μας, όχι απο το υπουργείο...

2) Το καλοκαίρι συνολικά σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη πέρασαν 1060. Ίσως μπερδεύτηκες με τους 1360 επιτυχόντες της παθολογίας, είχαμε και άλλα μαθήματα όμως.

3) Τα αποτελέσματα των εξετάσεων του καλοκαιριού βγήκαν 26/7! Ενώ εσείς είχατε εξεταστική ακόμα και τον Σεπτέμβρη, ίσως και Οκτώβρη ακόμα... Αν είχαμε μέσο όπως υποστηρίζεις, θα παίρναμε τα χαρτιά πολύ νωρίτερα απο εσάς και δε θα έλεγε κανείς τίποτα! Απλά κάποιοι υπεύθυνοι-ανεύθυνοι μας έβαλαν όλους μαζί να βγάλουμε τα μάτια μας... Δε γνωρίζω το γιατί... Δε φταίμε εμείς όμως γι' αυτό.

4) Για το επίπεδο των αποφοίτων του εξωτερικού δε θα το σχολιάσω. Είναι πολύ βαρετό να λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια! Δικαίωμα του καθένα να πιστεύει ό,τι θέλει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι 30 τι 40 τι 50....

μέχρι τα 70 μας θα πρέπει να δουλεύουμε αν δεν το καταλάβατε ακόμα εκεί μας πάει ο καπιταλισμός.

Βάμμος σ εσένα θα τα πω ακόμα μια φορά μην με κάνεις να τα επαναλάβω 1260 άτομα κατοχύρωσαν το μάθημα τον Ιούλιο δεν πήραν όμως όλοι και χαρτί φρέναρε λίγο , από Θεσσαλονίκη που πήρα εγώ το χαρτί βάση της λίστας που κάναμε εκεί για να μπούμε μέσα ήταν 300 πτυχία από Αθηνά έμαθα από συνάδελφο που το παρέλαβε από εκεί ήταν 500 οπότε κάπου 800 άντε το πολύ 900 σου λέω , αν εσύ έχεις στοιχειά για άλλο νούμερο παρουσιάσετε σε παρακαλώ αλλιώς μην λες ότι απλά σου είπε κάποιος και κάνεις τον παπαγάλο χωρίς να έχεις ο ίδιος στοιχειά.

ναι όσο και να σου φαίνατε παράξενο είναι ανεξάρτητη αρχή τώρα αν ελέγχετε από την κεντρική εξουσία θα με κατηγορήσεις για αυτό εμένα?

Εγώ έδωσα τις εξετάσεις 26 Ιουλίου και μου δωσανε το χαρτί 9 Οκτώβριου έπρεπε να το έχω πάρει νωρίτερα αλλά και εδώ για να εξυπηρετήσουν εσάς τους ημεδαπούς το έκαναν αυτό Βάμμος , αν είχαμε την δύναμη θα πιέζαμε να πάρουμε τα χαρτιά μας από τον Αύγουστο όποτε εσείς ακόμα δεν θα είχατε τελειώσει.,

εσύ ποτέ έδωσες το τελικό μάθημα και πηρές το πτυχίο? Την πέμπτη το πρωί που βγήκε η ανακοίνωση ?

Και γιατί αφού όπως φάνηκε εσείς έχετε την δύναμη να τους πιέσετε να σας ορκίσουν δεν το κάνατε νωρίτερα τι περιμένατε ?

ότι εμείς θα πάρουμε χαρτιά τον Δεκέμβριο?

Ε δεν σας φταίει τότε κάνεις ούτε εμείς ούτε το δοαταπ ούτε το υπουργείο αλλά η κλασική νοοτροπία του Έλληνα το δεν βαριέσαι αδελφέ….

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσοι είχαν παρακολουθήσει παλιότερα ποστ μου, ήξεραν για την αρνητική μου στάση-έως επιθετική -απέναντι στον εισαγώμενο συμφερτό. Επειδή έζησα και συνεργάστηκα με πολλούς εισαγώμενους συναδέλφους, θεωρώ ότι το τι θα γίνει καθένας από εμάς εξαρτάται από τις προσωπικές του επιδιώξεις. Απλά υπάρχει ένα ποσοστό που χωρίς καν να κουνήσει το δακτυλάκι του βρίσκεται πολύ πιο μπροστά από την πλειοψηφία που πάει με το γράμμα του νόμου. Πώς σας φαίνεται ρε παιδιά όταν ακούτε ανθρώπους να χουν πτυχίο 3-4 χρόνια και με το καινούριο σύστημα να περνάνε ;;;Εγώ ήξερα ζευγάρι που είχαν πτυχίο από το 2002, ο άντρας δούλευε σε ρεμπετάδικο -μπουζούκι και η γυναίκα του γκαρσόνα.Ήρθε στο Ιατρείο περίφανη η μάνα του, το παιδί πέρασε επιτέλους.Εγώ έχω παρατήσει 2 χρόνια τα βιβλία και νιώθω μακρυά από το αντικείμενο.....που να χα πιάσει και το μπουζούκι δηλαδή.........

Απλά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι υπάρχει ένα σεβαστό ποσοστό "συναδέλφων" που έχουν αναγάγει την Ιατρική σε μπακαλική. Εγώ σε αυτούς δεν ανήκω.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι 30 τι 40 τι 50....

μέχρι τα 70 μας θα πρέπει να δουλεύουμε αν δεν το καταλάβατε ακόμα εκεί μας πάει ο καπιταλισμός.

Σε πληροφορώ πως στην Μέκκα του καπιταλισμού, αν είσαι γιατρός, μπορείς άνετα να σταματήσεις να δουλεύεις μετά τα 55.

Ο καπιταλισμός αλά Ελληνικά όμως είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που τον ειδατε τον καπιταλισμο στην ελλαδα; Τριτοκοσμικο σοσιαλισμο της κακιας ωρας εξακολουθουμε να εχουμε: = ο καθενας αναλογως της ικανοτητας του θα λαβει το αντιστροφως αναλογον!

Ο ΣΦΙΑ να απαιτησει την χορηγηση ΔΩΡΕΑΝ μπουζουκιου σε ολα τα ετη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε πληροφορώ πως στην Μέκκα του καπιταλισμού, αν είσαι γιατρός, μπορείς άνετα να σταματήσεις να δουλεύεις μετά τα 55.

Ο καπιταλισμός αλά Ελληνικά όμως είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο... :rolleyes:

και εδω μπορεις να σταματησεις αμα θες γιου-ες-μεντς απο τα 55.

δεν καταλαβα γιατι το λες αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Απο το ΔΟΑΤΑΠ πήραμε τα χαρτιά μας, όχι απο το υπουργείο...

[size=3]οριστε τι λεει το site του δοαταπ αδελφε

Παραλαβή Πράξεων Ιατρικής 1ης Εξ. Περιόδου 2006

--------------------------------------------------------------------------------

Οι πράξεις αναγνώρισης των δικαιούχων της 1ης εξεταστικής περιόδου Ιουλίου 2006 Ιατρικής του ΔΟΑΤΑΠ θα δοθούν την Κυριακή 8/10/2006, και ώρα 9:00 – 16:00 . Όσοι δικαιούχοι εξετάστηκαν τη συγκεκριμένη εξεταστική στην Αθήνα θα παραλάβουν τις πράξεις από τα γραφεία του ΔΟΑΤΑΠ στην Αθήνα, Αγ. Κωνσταντίνου 54, Μεταξουργείο, ενώ όσοι εξετάστηκαν στη Θεσσαλονίκη θα παραλάβουν τις πράξεις από τα γραφεία του ΔΟΑΤΑΠ στη Θεσσαλονίκη, Υπουργείο Μακεδονίας – Θράκης, Διοικητήριο.

ο μπαμπακας να ναι καλα να μας ταιζει , ε Φωτη?

[b]τι θελει να πει ο ποιητης?

μαλλον τα χεις και συ χαμενα αδελφε...

ανεξαρτητη αρχη,,,αλλα που ελεγχεται απ την κεντρικη εξουσια...

παω πασο μαζι σου φωτακη,

καλες γιορτες και ευτυχισμενο το νεο ετος

7 σεπτεμβρη...

για αλλη μια φορα,εισαι λαθος

ΒΑΜΜΟΣ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ ΑΦΟΥ ΕΚΕΙ ΣΥΣΤΕΓΑΖΕΤΕ ΤΟ ΔΟΑΤΑΠ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΕΣΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΜΑΡΑ?

Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΑΜΜΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΘΗΣΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ``ΚΛΟΥΡΑ`` ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ,ΕΣΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΒΓΑΖΩ ΚΟΥΤΣΟΜΠΟΛΗ ΒΑΜΜΟΣ!!!!

Ε ΝΑΙ ΡΕ ΒΑΜΜΟΣ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΤΟ ΛΕΓΑΝΕ ΚΙ ΕΜΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΡΕΧΑΜΕ ΚΑΙ ΠΙΕΖΑΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ , ΕΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΕΤΕ ΠΑΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΠΡΥΤΑΝΗ? ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΣΠΑΣΕΙ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ Ε?

ΟΚ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΡΕ ΒΑΜΜΟΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΟΡΚΙΣΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΕΖΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ? ΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΕΠΙΣΗΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΟΤΙ ΘΕΤΕ ΠΑΤΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΠΡΥΤΑΝΗ? ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΣΠΑΣΕΙ ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ Ε?

ναι,στον προεδρο της σχολης,και στον πρυτανη...

που το περιεργο?

και ποιος εσπασε ,τι?

δεν εχεις καταλαβει κατι...

ειμαι θεσσαλονικιος,

σπουδασα γιαννενα

εβαλα τα χαρτια μου θεσσαλονικη

τα γιαννενα δεν εχουν οδο μητροπολεως

ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΡΕ ΒΑΜΜΟΣ ΠΟΤΕ ΝΑ ΟΡΚΙΣΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΕΖΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ? ΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΟΥ.

και συ τον δικο σου,

μοναδικο τροπο

να μπουρδολογεις και

να συκοφαντεις

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΕΠΙΣΗΣ.

να σαι καλα ρε φωτη,

επιτελους

το μονο σωστο που εχεις πει...[/b]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χα χα χα ...τουτο τωρα το ειδα , καθως αυτη η στηλη με αφηνει αδιαφορη.....Αλλα αφου με παρακινησες να σχολιασω κατιμ κι εδω εχω να πω το εξης:

Ρε συ Βαμο, δεν αφηνεις κανενα αλλο να μιλησει για τη δυσκολια της ιατρικης και την ευκολη ληψη πτυχιου?

Μηπως εσυ με την ιατρικη Ιωαννινων δεν πρεπει να μιλας καθολου μα καθολου αγορι μου?

Ελεος....να ΄χ ες τελειωσει καμια δυσκολη ιατρικη να μιλουσες....Αλλα αυτοι που εχουν οντως τελειωσει στις δισκολες ιατρικες της χωρας ειναι μετριοπαθεις βλεπεις...( αν θες να μιλησουμε μεσω στερεοτυπων για να θιξουμε ο καθενας αυτους που νομιζει , να ξερεις οτι υπαρχουν και καποιοι που αναμφισβητητα μπορουν να θιξουν εσενα καθως εχουν τελειωσει σε σαφως δυσκολοτερη ιατρικη απο τη δικη σου.Δεν ειναι αδικια να μην εχουμε παρει ολοι με την ιδια δυσκολια το πτυχιο μας ? ε μαναρι μου?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε συ Βαμο, δεν αφηνεις κανενα αλλο να μιλησει για τη δυσκολια της ιατρικης και την ευκολη ληψη πτυχιου?

1.οποιος θελει,ας μιλησει.\

2.δεν μιλαμε μοοονο γι αυτο εδω παλικαρε

Μηπως εσυ με την ιατρικη Ιωαννινων δεν πρεπει να μιλας καθολου μα καθολου αγορι μου?

Ελεος....να ΄χ ες τελειωσει καμια δυσκολη ιατρικη να μιλουσες....

σωστα,ισως πρεπει να παψω να μιλαω

αλλα επι τη ευκαιρια,για πες μου,

τι ακριβως εννοεις?

θα προτιμουσα στοιχεια,

παρα την στειρα ειρωνικη απαξιωση

υπαρχουν και καποιοι που αναμφισβητητα μπορουν να θιξουν εσενα καθως εχουν τελειωσει σε σαφως δυσκολοτερη ιατρικη απο τη δικη σου.Δεν ειναι αδικια να μην εχουμε παρει ολοι με την ιδια δυσκολια το πτυχιο μας ? ε μαναρι μου?)

ναι ρε μαναρακι ειναι,

οπως και ενα σωρο αλλα πραματα,

στα οποια εθελοτυφλεις...

η μαλλον,δεν προτεινεις κατι

μονο "χαχαχααα"

μονο "μαναρακια"

ας μπουν εξετασεις ,να εχουμε εστω μια αντικειμενικοτητα στην αποκτηση της ειδικοτητας,ε?

η' ας κοψουμε εισακτεους ,ε?

η' ας κοψουμε αναγνωρισεις, ε?

η ας κοψουμε μεταγραφες εξωτερικου ,ε?

η' ας κλεισουμε τις ευκολες ιατρικες, ε?

η ωριμοτητα φιλε μου,

φαινεται και απο το θαρρος του καθενα,να δειχνει το προβλημα,

να προτεινει και καμια λυση με το φτωχο του το μυαλο,και μεσα απο τον διαλογο/διαπληκτισμο,

να προσπαθει να καταληξει σε καποιο συμπερασμα

βαρεθηκα τους ψευτομαγκες που σαν τελειωμενες guest star,περνανε,λενε την ατακα τους -την στερεοτυπη

και μετα πανε για υπνο χαρουμενοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1ναι ρε μαναρακι ειναι,

οπως και ενα σωρο αλλα πραματα,

Αχ.....δεν ξερω τι γραφεις ουτε πριν, ουτε μετα απ΄αυτη τη φραση....και δεν με ενδιαφερει κιολας ......αχ.....αχ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βάμμος δεν παίζεσαι ρε φίλε έχεις πολλά κολλήματα άντε καλή χρονιά να έχεις.

κολληματα ε?

δεν πειραζει,ετσι πεστα εσυ

οτι σε συμφερει.

εξαλλου ειδαμε πως απο επιχειρηματα δεν φτουρας...

οσοι διαβασαν τα παραπανω,κατι θα καταλαβαν

εσυ...αρνεισαι πεισματικα και σκοπιμα

emnewyearemnewyearemnewyearemnewyearemnewyearemnewyearemnewyear

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν μπορώ ρε Βάμμος κόλλησα από το τεράστιο ζουπερ μυαλό σου με εκτόπισαν τα στέρεα επιχειρήματα σου σαν τα πόδια τις γεφύρας Ρίο-Αντίρριο.

Υποκλίνομαι στο μέγεθος σου τεράστιε φοιτηταρα μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελεος....να ΄χ ες τελειωσει καμια δυσκολη ιατρικη να μιλουσες....Αλλα αυτοι που εχουν οντως τελειωσει στις δισκολες ιατρικες της χωρας ειναι μετριοπαθεις βλεπεις

Συγνώμη, ποιες είναι δηλαδή οι δύσκολες ιατρικές; και των ιωαννίνων θεωρείται εύκολη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H δικιά μας πάντως Παρακμή, η Κρήτη δηλ., θεωρείται λέει δύσκολη, ίσως και η δυσκολότερη, αλλά πραγματικά δεν έχω καταλάβει ποιός και με ποιό κριτήριο έβγαλε τους βαθμούς δυσκολίας... emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυσκολες?

ειναι γνωστο οτι προκειται για Πατρα και Κρητη.Ο βαθμος δυσκολιας , δεν ειναι κατι ουτε τυχαιο, ουτε ξεκαρφωτο και καθοριζεται απο συγκεκριμενες παραμετρους.

Ποιες ειναι αυτες?

Τα προαπαιτουμενα για παραδειγμα.Ολα τα σοβαρα και δυσκολοτερα μαθηματα ειναι προαπαιτουμενα( παθολογια, χειρουργικη , γυναικολογια , παιδιατρικη, ψυχιατρικηκοκ) .Δεν μπαινεις σε κλινικες του εκτου αν δεν εχεις περασει τα αντιστοιχα μαθηματα.Στο τελος δε της καθε κλινικης ξαναδινεις την ξεσκιστε εξεταση προφορικα.Αν δεν εχεις περασει πχ παθολογια 1 και μονο για αυτο το μαθημα , χανεις ανετα ενα εξαμηνακι με βαση τους ισχυοντες κανονες( συνηθως πολυ παραπανω).

Αν δεν περασεςι το μαθημα στην ωρα σου, ειναι στην διακριτικη ευχερεια του καθηγητη να σε βαλει στην αμεσως επομενη κλινικη.Συνηθως δεν υπαρχουν θεσεις και χανεις ενα τριμηνακι και γι΄αυτο το λογο( εκτος αν εισαι εξυπνος και κανεις Αθηνα την κλινικη, πραγμα που ομως δεν ειναι ευκολο για μη Αθηναιο.)

Δυσκολο ειναι οταν εκατονταδες φοιτητες εχουν καθυστερησει για ενα και μονο μαθημα πανω απο ενα εξαμηνο.Δυσκολα το συναντας αλλου.

Δυσκολο ειναι οταν φοιτητες σε αλλο πανεπιστημιο της χωρας, ειναι το βραδυ πρωτο τραπεζι πιστα και την αλλη μερα γραφουν, στην πλειοψηφια τους , καλους βαθμους και τελικα εχουν πτυχια με μεσο ορο μεγαλυτερο απο τους αλλους των παραπανω πανεπιστημιων , οταν εκ των πραγματων οι πρωτοι εχουν προσπαθησει λιγοτερο.

Δυσκολο ειναι οταν για την Παιδιατρικη πχ, πολυ γνωστου πανεπιστημιου της χωρας , που βρισκεται σε πολυ ωραια πολη ( αρχιζει απο Θ....) χρειαζεται να διαβασει κανεις 15-20 μερες για να παρει 7-8 και ο αλλος χρειαζεατι 2 μηνες για την καθε παιδιατρικη για να παρει αντιστοιχο βαθμο.

Ο βαθμος δυσκολιας υπαρχει , ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο...Απλα δεν ειναι ολοι τυχεροι να ειναι στις καλες πολεις ...τι να κανουμε....

και φυσικα τα παραπανω δεν ειναι ουτε ανακριβειες , ουτε αποκυημα φαντασιας.Δυστυχως , ειναι αληθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυσκολες?

ειναι γνωστο οτι προκειται για Πατρα και Κρητη.Ο βαθμος δυσκολιας , δεν ειναι κατι ουτε τυχαιο, ουτε ξεκαρφωτο και καθοριζεται απο συγκεκριμενες παραμετρους.

Ποιες ειναι αυτες?

Τα προαπαιτουμενα για παραδειγμα.

και η Λαρισα εχει προαπαιτουμενα,

αλλα δεν την συγκαταλεγεις στις δυσκολες

αν και πληρει το ...κυριο χαρακτηριστικο για σενα

Δυσκολες?

Δυσκολο ειναι οταν εκατονταδες φοιτητες εχουν καθυστερησει για ενα και μονο μαθημα πανω απο ενα εξαμηνο.Δυσκολα το συναντας αλλου.

στα γιαννενα,παραδειγμα φερνω

ορκιστηκαν τωρα,πριν λιγες μερες

30 κατι ατομα

σε πληροφορω πως τα 20 περιπου,

χρωστουσαν μονο ενα,οι περισσοτεροι πτυχιακο

ας με διαψευσει καποιος νεο-ορκισμενος απο γιαννενα...

Δυσκολο ειναι οταν φοιτητες σε αλλο πανεπιστημιο της χωρας, ειναι το βραδυ πρωτο τραπεζι πιστα και την αλλη μερα γραφουν, στην πλειοψηφια τους , καλους βαθμους και τελικα εχουν πτυχια με μεσο ορο μεγαλυτερο απο τους αλλους των παραπανω πανεπιστημιων , οταν εκ των πραγματων οι πρωτοι εχουν προσπαθησει λιγοτερο.

σορρυ,αλλα δεν σε πιανω

μιλας αοριστα

αν αναφερεσαι σε κομματοσκυλα,θα συμφωνησω

αλλα και παλι,

χρησιμοποιεις ενα ακραιο,και φτιαχτο επιχειρημα,

για να στηριξεις μια θεση σου

δλδ,στην κρητη και στην πατρα,δεν υπαρχουν μπουζουκια?

η' στις αλλες πολεις,σκεφτονται μονο τα μπουζουκια?

η' η' η' η' η' η' η'...

μπορω να σκεφτω,σαν απαντηση σ αυτο που υποστηριζεις

Δυσκολο ειναι οταν για την Παιδιατρικη πχ, πολυ γνωστου πανεπιστημιου της χωρας , που βρισκεται σε πολυ ωραια πολη ( αρχιζει απο Θ....) χρειαζεται να διαβασει κανεις 15-20 μερες για να παρει 7-8 και ο αλλος χρειαζεατι 2 μηνες για την καθε παιδιατρικη για να παρει αντιστοιχο βαθμο.

ας απαντησει καποιος θεσσαλονικιος για την παιδιατρικη του ιπποκρατειου,

οπου απ οσους εκαναν εκει,ουτε 5 δεν πηραν πτυχιο στην 1η ορκωμοσια...

ας πουνε και για την νευρολογια του Μπαλογιαννη

ας πουνε και για την ιστολογια του Μανθου

ας πουνε και για χειρουργικη Καππα γιαννενα

ας πουνε και για οφθαλμο-βιοχημεια-βιολαγια γιαννενα

ας πουνε

ας πουνε

ας πουνε...

Ο βαθμος δυσκολιας υπαρχει , ειναι κατι πολυ συγκεκριμενο...Απλα δεν ειναι ολοι τυχεροι να ειναι στις καλες πολεις ...τι να κανουμε....

συγνωμη,

αλλα απο τα παραπανω,θελω να σου δωσω να καταλαβεις,πως δεν ειναι και τοσο συγκεκριμενο

με τα παραδειγματα μου,θελω να σου περασω το μνμ...

πως αφου δεν υπαρχει

ενιαιο προγραμμα,

ενιαια υλη

κοινος τροπος εξετασης

και αλλα πολλα...

δεν ειναι καθολου συγκεκριμενο,τα θεμα του βαθμου δυσκολιας.

ολες οι ιατρικες εχουν δυσκολα μαθηματα,διαφορετικα η καθεμια,

και δεν ειναι αντικειμενικο,να χρησιμοποιουμε τετοιες παραμετρους

ως golden standard

Συγνώμη, ποιες είναι δηλαδή οι δύσκολες ιατρικές; και των ιωαννίνων θεωρείται εύκολη;

οταν περασα γιαννενα,

διαφοροι σχετικοι με τα πραματα

ειχαν πει πως

1 κρητη

και

2 γιαννενα,

ειναι οι πιο καλες

γιατι αθηνα-θεσσαλονικη ειναι πολυπληθεις και υπο εκπαιδευεσαι

και λαρισα -αλεξανδρουπολη ηταν νεες στο κολπο,ωστε να οργανωθουν

η πατρα πηγαινε καπου αναμεσα

αλλα και αυτα ηταν υποκειμενικες κρισεις,

απο την στιγμη που δεν υπαρχει καποια κεντρικη αξιολογηση και ταξινομηση αυτων

αλλα το ζητημα της δυσκολιας,δεν νομιζω πως εκ των πραγματων,ταυτιζεται μετο ζητημα του ποιος ειναι καλυτερος

Συγνώμη, ποιες είναι δηλαδή οι δύσκολες ιατρικές; και των ιωαννίνων θεωρείται εύκολη;

οταν περασα γιαννενα,

διαφοροι σχετικοι με τα πραματα

ειχαν πει πως

1 κρητη

και

2 γιαννενα,

ειναι οι πιο καλες

γιατι αθηνα-θεσσαλονικη ειναι πολυπληθεις και υπο εκπαιδευεσαι

και λαρισα -αλεξανδρουπολη ηταν νεες στο κολπο,ωστε να οργανωθουν

η πατρα πηγαινε καπου αναμεσα

αλλα και αυτα ηταν υποκειμενικες κρισεις,

απο την στιγμη που δεν υπαρχει καποια κεντρικη αξιολογηση και ταξινομηση αυτων

αλλα το ζητημα της δυσκολιας,δεν νομιζω πως εκ των πραγματων,ταυτιζεται μετο ζητημα του ποιος ειναι καλυτερος

και φυσικα τα παραπανω δεν ειναι ουτε ανακριβειες , ουτε αποκυημα φαντασιας.Δυστυχως , ειναι αληθεια.

δυστυχως εχω να πω,

ειναι υποκειμενικη αληθεια...ελπιζω να εγινε κατανοητο απο τα προαναφερομενα,το γιατι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.