Jump to content

Θα κανατε ποτε σχεση με καποιο/καποια που πασχει απο ψυχιατρικη ασθενεια?


Dr Lecter

Recommended Posts

Θα έπρεπε να ανεχτείς και τους άλλους 3 εραστές του όμως στο ίδιο κρεβάτι ;)

και ο ντειβιντ ειναι ενα "χαρουμενο αγορι?" ..μα καλα αυτος δεν ειναι παντρεμενος με το πρωην τοπ μοντελ Ιμαν??????????????????

τςτςτςτςτς,ενας ακομη μυθος γκρεμιστηκε....για φαντασου

Nαι, είναι παντρεμένος με την Ιμάν, αλλά είναι γνωστό ότι είχε σχέση με τον Μικ Τζάκερ (των Στόουνς) και δεν θυμάμαι ποιούς άλλους.

Ο οποίος Τζάγκερ μεταξύ άλλων τα είχε με την Κάρλα Μπρούνι, νυν Πρώτη κυρία της Γαλλίας. emcolgate

Εγώ πάντως παρά το προφανές ψυχιατρικό background, έχω κάνει αρκετές σχέσεις...

οπότε οι γυναίκες μάλλον δεν τα κοιτάνε αυτά...

Η μεγαλοφυία και η τρέλλα είναι ένα κλικ απόσταση... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ολοι μας κουβαλάμε ψυχολογικά προβλήματα ως γιατροί.Επομένως βρέθηκαν κορόιδα που μας άντεξαν... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί η χαρά των ψυχιάτρων?τζάμπα θα είναι ...συνάδελφοι είμαστε (και στην τρέλα) :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολοι μας κουβαλάμε ψυχολογικά προβλήματα ως γιατροί.Επομένως βρέθηκαν κορόιδα που μας άντεξαν... :P

Αυτό είναι αλήθεια! emcolgateemiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 years later...

:)emthumbsup Εξαιρετικές οι προσεγγίσεις όλων...υποκλίνομαι στο χιούμορ και στην πικρία μερικών!Εύχομαι οι περισσότεροι να έχουν βρει πλέον το δρόμο τους χωρίς ταλαιπωρίες και να συνεχίζουν να προσφέρουν κοινωνικά...όπου κι αν βρίσκονται. Πάντως,σε ο,τι αφορά την ερώτηση-τιτλο του τόπικ,η απάντηση είναι πολύ προσωπική κι απόλυτα εξατομικευμένη δλδ προσαρμοσμένη στις εκάστοτε προσωπικότητες,τα κίνητρα,τις ανάγκες και τις συνθήκες που ευνοούν ή παρεμποδίζουν.

emdoctor    

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Συμφωνω με την Myriam απο πανω...Ισως σε βαθος χρονου να με απασχολουσε το θεμα των παιδιων αναλογα με την ψυχολογικη παθηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ γενική η ερώτηση του τόπικ...

Για παράδειγμα, ένας γενικός αριθμός είναι ότι από κάποια μορφή διαταραχής ψυχιατρικού τύπου πάσχουν 5 ανά 100 ανθρώπους. Και προφανώς εάν βάλουμε και τις ήπιες - πρόδρομες μορφές συνηθισμένων καταστάσεων, π.χ. κατάθλιψης, τότε τι ποσοστό να βγαίνει άραγε;;

Επιπλέον έχω κατά νου ότι η εξάρτηση από το διαδίκτυο τείνει και αυτή να ενσωματωθεί ως μία νέα μορφή διαταραχής ψυχικού τύπου. Δεν ξέρω ποια είναι τα τωρινά κριτήρια διάγνωσης, αλλά δοκιμάζοντας να τεστάρω μερικά που βρήκα τυχαία διαβάζοντας πριν 2-3 χρόνια, μπορώ να πω ότι μάλλον τα πληρούμε αρκετά... Ειδικά εάν λάβουμε υπόψιν και τη χρήση διαδικτύου μέσω κινητού και κοινωνικών δικτύων.

Άρα, ναι, η απάντησή μου στην ερώτηση του τόπικ είναι:

" Γιατί όχι;; Όλοι έχουμε τη ζούρλα μας! Φυσικά, θα ελέγξουμε και λίγο την πάθηση και τη βαρύτητα της διάγνωσης, μην βρεθούμε με κανένα κομμένο... εχμ... κατά τη διάρκεια του εχμ... Ακούγονται και τέτοια... ?? "

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Τι εννοείς 'αν', ήδη είμαι :p αν αγαπάς το άτομο και προφανώς, έχεις λίγη παραπάνω υπομονή, η σχέση μπορεί να γίνει πολύ όμορφη. Εξαρτάται πάντα και απο την ψυχική ασθένεια βέβαια (η δικιά μου έχει κατάθλιψη) Απλά σε αυτή την περίπτωση ετοιμάσου για πολύ κλάμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 12/21/2018 at 3:42 PM, Sick John said:

Τι εννοείς 'αν', ήδη είμαι :p αν αγαπάς το άτομο και προφανώς, έχεις λίγη παραπάνω υπομονή, η σχέση μπορεί να γίνει πολύ όμορφη. Εξαρτάται πάντα και απο την ψυχική ασθένεια βέβαια (η δικιά μου έχει κατάθλιψη) Απλά σε αυτή την περίπτωση ετοιμάσου για πολύ κλάμα.

 Κάπως έτσι σκεφτόμουν κι εγώ όταν έγραφα προηγούμενο ποστ (πιο πάνω)...και συγχαρητήρια κιόλας για τη συνειδητή επιλογή και τ'αυθεντικά σου αισθήματα απέναντι στην κοπέλα!!! emclappingemrespect

Ομως,δεν είναι απλά θέμα υπομονής όπως αναφέρεις. Εξαρτάται σαφώς από την ασθένεια και το βαθμό δυσλειτουργίας που επιφέρει στο άτομο. Υπάρχουν ασθένειες,συμπεριφορές,τύποι προσωπικότητας που "σαμποτάρουν" ή "τραυματίζουν"  εκ προοιμίου μια οποιαδήποτε φιλική,κοινωνική (πόσο μάλλον ερωτική!) σχέση ή δεν αντιλαμβάνονται επαρκώς τις προθέσεις,την ανιδιοτέλεια,το συναίσθημα και τις ανάγκες του άλλου. emfear

Νομίζω μάλιστα πως τότε είναι που πρέπει να τεθεί σοβαρά το δίλημμα "φεύγω ή μένω"!  emxmm Και ειδικά,όταν κάποιος ενδιαφέρεται βαθιά για τον άλλον και φαντάζεται κάποιο μέλλον μαζί του.  emdateΠολύ συχνά η συναισθηματική μας εμπλοκή μ'ένα ασταθές,δυσλειτουργικό άτομο,η συνεχής φροντίδα μας,η διαρκής ενασχόληση μας με τα προβλήματα του,στερούν από το ίδιο τη δυνατότητα να σταθεί μόνο στα πόδια του (με τη βοήθεια ειδικού έστω),ν'αντιληφθεί το πρόβλημα (αν μπορεί φυσικά να το αντιληφθεί καθόλου ή σε όλο το εύρος του),ν'αναγνωρίσει και ν'αναμετρήσει δυνάμεις,βαθιές καταπιεσμένες ανάγκες αλλά και να "βιώσει" το δικό μας πόνο,αγωνία και συναίσθημα..Οπότε ένας βαθμός αποστασιοποίησης (ακόμη κι αποξένωσης ή χωρισμού για λίγο ή πολύ) μπορεί να γίνει αφορμή για να προχωρήσει παραγωγικά η ψυχοσυναισθηματική εξέλιξη του άλλου και ν'αποδώσει αποτελεσματικά μια συνδυαστική ή μη θεραπεία που ενδεχομένως ακολουθεί. emtherapeftiki  Επιβάλλεται μάλιστα όταν η δεδομένη σχέση καθίσταται ολοένα και πιο συγκρουσιακή ή δημιουργεί αμφίδρομες εξαρτήσεις.  empokeye   emhug emdoctor 

Στην περίπτωση αυτή,η απόσταση που υποχρεωνόμαστε να κρατήσουμε προς όφελος του άλλου καταπιέζοντας ακόμη και τα δικά μας ειλικρινή συναισθήματα καταδεικνύει σε μέγιστο βαθμό τα αλτρουιστικά μας κίνητρα και μας δίνει ευκαιρία περισυλλογής κι ανασυγκρότησης προκειμένου να επαναδιαπραγματευτούμε ξανά στο μέλλον τη σχέση αυτή με νέους όρους και προοπτικές...αν κι εφόσον το άλλο μέλος,"ξεμπλοκαρισμένο" από τη νοσηρή καθημερινότητα του,επανακτήσει κάποτε αυτοκυριαρχία και λειτουργικότητα. emweight_lift 

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 12/22/2018 at 4:54 AM, Myriam said:

 Κάπως έτσι σκεφτόμουν κι εγώ όταν έγραφα προηγούμενο ποστ (πιο πάνω)...και συγχαρητήρια κιόλας για τη συνειδητή επιλογή και τ'αυθεντικά σου αισθήματα απέναντι στην κοπέλα!!! emclappingemrespect

Ομως,δεν είναι απλά θέμα υπομονής όπως αναφέρεις. Εξαρτάται σαφώς από την ασθένεια και το βαθμό δυσλειτουργίας που επιφέρει στο άτομο. Υπάρχουν ασθένειες,συμπεριφορές,τύποι προσωπικότητας που "σαμποτάρουν" ή "τραυματίζουν"  εκ προοιμίου μια οποιαδήποτε φιλική,κοινωνική (πόσο μάλλον ερωτική!) σχέση ή δεν αντιλαμβάνονται επαρκώς τις προθέσεις,την ανιδιοτέλεια,το συναίσθημα και τις ανάγκες του άλλου. emfear

Νομίζω μάλιστα πως τότε είναι που πρέπει να τεθεί σοβαρά το δίλημμα "φεύγω ή μένω"!  emxmm Και ειδικά,όταν κάποιος ενδιαφέρεται βαθιά για τον άλλον και φαντάζεται κάποιο μέλλον μαζί του.  emdateΠολύ συχνά η συναισθηματική μας εμπλοκή μ'ένα ασταθές,δυσλειτουργικό άτομο,η συνεχής φροντίδα μας,η διαρκής ενασχόληση μας με τα προβλήματα του,στερούν από το ίδιο τη δυνατότητα να σταθεί μόνο στα πόδια του (με τη βοήθεια ειδικού έστω),ν'αντιληφθεί το πρόβλημα (αν μπορεί φυσικά να το αντιληφθεί καθόλου ή σε όλο το εύρος του),ν'αναγνωρίσει και ν'αναμετρήσει δυνάμεις,βαθιές καταπιεσμένες ανάγκες αλλά και να "βιώσει" το δικό μας πόνο,αγωνία και συναίσθημα..Οπότε ένας βαθμός αποστασιοποίησης (ακόμη κι αποξένωσης ή χωρισμού για λίγο ή πολύ) μπορεί να γίνει αφορμή για να προχωρήσει παραγωγικά η ψυχοσυναισθηματική εξέλιξη του άλλου και ν'αποδώσει αποτελεσματικά μια συνδυαστική ή μη θεραπεία που ενδεχομένως ακολουθεί. emtherapeftiki  Επιβάλλεται μάλιστα όταν η δεδομένη σχέση καθίσταται ολοένα και πιο συγκρουσιακή ή δημιουργεί αμφίδρομες εξαρτήσεις.  empokeye   emhug emdoctor 

Στην περίπτωση αυτή,η απόσταση που υποχρεωνόμαστε να κρατήσουμε προς όφελος του άλλου καταπιέζοντας ακόμη και τα δικά μας ειλικρινή συναισθήματα καταδεικνύει σε μέγιστο βαθμό τα αλτρουιστικά μας κίνητρα και μας δίνει ευκαιρία περισυλλογής κι ανασυγκρότησης προκειμένου να επαναδιαπραγματευτούμε ξανά στο μέλλον τη σχέση αυτή με νέους όρους και προοπτικές...αν κι εφόσον το άλλο μέλος,"ξεμπλοκαρισμένο" από τη νοσηρή καθημερινότητα του,επανακτήσει κάποτε αυτοκυριαρχία και λειτουργικότητα. emweight_lift 

 

Είναι όπως ανέφερεα και εγώ, εξαρτάται απο την ασθένεια. Πέρα απο υπομονή ίσως ξέχασα να αναφέρω πως θέλει και.. διάβασμα. Σοβαρά. Είτε αυτό είναι πάνω στην διαταραχή, είτε πάνω σε εμπειρίες ανθρώπων με την διαταραχή ή με κοντινούς τους ανθρώπους που την είχαν (αυτό είναι και δίκοπο μαχαίρι, ότι ισχύει για κάποιον άλλον δεν σημαίνει ότι ισχύει και για εσάς) 

Απο εκεί και πέρα στήριξη και βοήθεια χωρίς να περνάει σαν 'οίκτος' στον άλλον. 

Και προφανώς αυτό που αναφέρεις φίλε μου. Μπράβο. 

Α και επίσης δεν θεωρώ πως μου αξίζουν μπράβο για τίποτα. Απλά αγαπάω κάποιον. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On Κυριακή, 23 Δεκεμβρίου 2018 at 11:56 AM, Sick John said:

 

Είναι όπως ανέφερεα και εγώ, εξαρτάται απο την ασθένεια. Πέρα απο υπομονή ίσως ξέχασα να αναφέρω πως θέλει και.. διάβασμα. Σοβαρά. Είτε αυτό είναι πάνω στην διαταραχή, είτε πάνω σε εμπειρίες ανθρώπων με την διαταραχή ή με κοντινούς τους ανθρώπους που την είχαν (αυτό είναι και δίκοπο μαχαίρι, ότι ισχύει για κάποιον άλλον δεν σημαίνει ότι ισχύει και για εσάς)

Απο εκεί και πέρα στήριξη και βοήθεια χωρίς να περνάει σαν 'οίκτος' στον άλλον.

Και προφανώς αυτό που αναφέρεις φίλε μου. Μπράβο.

Α και επίσης δεν θεωρώ πως μου αξίζουν μπράβο για τίποτα. Απλά αγαπάω κάποιον. 

Συμφωνούμε απόλυτα! emflowers  Γράφεις: "Απλά αγαπάω κάποιον."...ξέρεις πόσο δύσκολο και περίπλοκο είναι για κάποιους άλλους αυτό από μόνο του???   emlookaround

Και μόνο στη σκέψη ή στη συνειδητοποίηση του συναισθήματος που βιώνουν ή δέχονται,τους πιάνει τρόμος,πανικός..Και γελάω γιατί για μερικούς μάλιστα (δειλά ή ανώριμα άτομα περισσότερο),αποτελεί τη βασική αιτία χωρισμού! Οπου φύγει-φύγει!  emno  Δυστυχώς,δεν ξέρουν όλοι ή δεν μπορούν όλοι ν'αγαπούν έτσι όπως απλά το περιγράφεις! Ειδικά αν έχουν άσχημα βιώματα γύρ'απ'το θέμα καθώς μεγαλώνουν ή την παιδική ηλικία ή αν η ψυχική διαταραχή έχει να κάνει με την προσκόλληση στο "εγώ" και την εικόνα του εαυτού...

Ας  μην ξεχνάμε κι αυτό που έχει γράψει ο Erich Fromm..."H ανώριμη αγάπη λέει: Σ'αγαπώ γιατί σε χρειάζομαι.Η ώριμη αγάπη λέει: Σε χρειάζομαι γιατί σε αγαπώ."

**Εγραψες: "φίλε μου" κι οφείλω να διορθώσω σε:  "φίλη μου". emshy  Μέρες αγάπης που είναι,σου εύχομαι να μην κουραστείς ποτέ  ν'αγαπάς και να είσαι τυχερός που οι άλλοι το δέχονται έτσι απλά.emshowoff  emrespect   Χρόνια Πολλά-Καλές Γιορτές!!!! emnewyear

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Εκλα'ι'κευμένο αλλά χρήσιμο.  11 "κλειδιά". emflowers

https://www.huffingtonpost.gr/2015/11/23/-ygeia-psuxiki-diataraxi-sxesi_n_8607588.html

Τροποποιήθηκε από Myriam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εδώ ένα σχετικό φόρουμ ψυχολογίας με ζωντανή συζήτηση για παρόμοια ζητήματα.  :)

https://www.psychology.gr/forum/threads/24699-Σχέση-με-άνθρωπο-με-ψυχολογικά-προβλήματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.