Jump to content

Θα κανατε ποτε σχεση με καποιο/καποια που πασχει απο ψυχιατρικη ασθενεια?


Dr Lecter

Recommended Posts

Καθημερινα βλεπω ασθενεις οι οποιοι πασχουν απο ψυχιατρικες ασθενειες (σχιζοφενεια, αγχος, καταθλιψη, διαταραχες προσωπικοτητας κτλ) και ζουν με το συντροφο τους. Μερικοι/μερικες εχουν σοβαρα προβληματα στη σχεση τους ενω αλλοι/αλλες τα καταφερνουν μια χαρα.

Εσεις θα δοκιμαζατε ποτε να κανετε σχεση με ενα τετοιο ατομο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καθημερινα βλεπω ασθενεις οι οποιοι πασχουν απο ψυχιατρικες ασθενειες (σχιζοφενεια, αγχος, καταθλιψη, διαταραχες προσωπικοτητας κτλ) και ζουν με το συντροφο τους. Μερικοι/μερικες εχουν σοβαρα προβληματα στη σχεση τους ενω αλλοι/αλλες τα καταφερνουν μια χαρα.

Εσεις θα δοκιμαζατε ποτε να κανετε σχεση με ενα τετοιο ατομο?

Εγω πάντως με τη Κατερίνα, όταν είμασταν ακομη μαζι, δεν είχα κανένα προβλημα. Επερνε το ρισπερνταλ κανονικα και παρολο που κοιμοταν παντοτε με ένα τεραστιο ψαλίδι κατω απο το μαξιλάρι της και μου ελεγε ότι ακουγε μια φωνη να της λεει "κοψτο! Κοψτο το γαμημενο!" ποτε δεν αντιμετωπισαμε προβλημα :rolleyes:

Σοβαρα τωρα, νομίζω σε πιο χαλαρες καταστασεις και καλα ελεγχομενες (αγχωδεις διαταραχες, καταθλιπτικες, διπολικες κλπ) είναι δυνατο να υπάρξει μια σχεση. Ωστόσο εχω την εντυπωση ότι σε πιο βαριες περιπτωσεις (σχιζοφρενεια) τα πραγματα ειναι μαλλον δυσκολα. Εσυ Dr Lecter τα ζεις καθημερινα. Ποια ειναι η γνωμη σου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ γενικό πράγμα το "ψυχιατρική ασθένεια", δεν είναι; Ας πούμε άλλο να είσαι με κάποιον/ κάποια που έχει ήπια κατάθλιψη/ άγχος κι άλλο με κάποιον που γυρίζει στους δρόμους βρώμικος και μιλάει μόνος του για το πότε θα έρθουν να τον πάρουν πίσω οι εξωγήινοι.

Άσε που δεν προλαβαίνω να τον πάρω πίσω τώρα γιατί είμαι σε αποστολή σε άλλον πλανήτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να είμαι ειλικρινής δε θα έκανα ποτέ. Αν στη πορεία διαπίστωνα ότι έχει κάποιο ψυχιατρικό πρόβλημα θα την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια. Το λέω κ ας θα γίνω γιατρός σε λίγους μήνες, αλλά για να ζήσεις τον έρωτα δε πρέπει να σε απασχολεί τίποτα. Ούτε προβλήματα υγείας. Θα μου πείς πως κ εσύ αύριο μεθαύριο μπορεί να σου λασκάρει καμιά βίδα. Οκ. Τότε δε θα κάνω σχέση, εκτός κ αν φιλοτιμηθεί καμία... :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά το παράξενο.......

Ετσι κι αλλίως καμία δε στέκει στα λογικά της.. Οπότε το ερώτημα είναι, Θα βρεθεί ποτέ ισσοροπημένη γυναίκα που να ξέρει τι θέλει στην σχέση της;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι ποτε γτ λογω προσωπικης διαταραγμενης ψυχοπαθολογιας δεν θα αντεχα καποιον εξισου καταθλιπτικο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως δε θα ευχομουν ουτε στο χειροτερο εχθρο μου να μπλεξει με καποια που πασχει απο Borderline Personality Disorder. Καλυτερα με σχιζοφρενη που παιρνει τα φαρμακα της...

Α, και ολα τα ατομα με διπολικη διαταραχη ειναι σουπερ, ειδικα οταν ειναι σε φαση μανιας ειναι τα πιο γαματα ατομα που μπορεις να γνωρισεις! Σαν το δικο τους κεφι δεν υπαρχει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παντως δε θα ευχομουν ουτε στο χειροτερο εχθρο μου να μπλεξει με καποια που πασχει απο Borderline Personality Disorder. Καλυτερα με σχιζοφρενη που παιρνει τα φαρμακα της...

Α, και ολα τα ατομα με διπολικη διαταραχη ειναι σουπερ, ειδικα οταν ειναι σε φαση μανιας ειναι τα πιο γαματα ατομα που μπορεις να γνωρισεις! Σαν το δικο τους κεφι δεν υπαρχει!

The answer to the question of the topic: Always..

Hahahahaa i couldn't agree more..It's impossible to fall in love if he's not depressive or manic-depressive..

At least, if u'r not considered as normal, how is it supposed to get along with normal people? <_<<_<

Τροποποιήθηκε από Cartoonin
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ γενικό πράγμα το "ψυχιατρική ασθένεια", δεν είναι; Ας πούμε άλλο να είσαι με κάποιον/ κάποια που έχει ήπια κατάθλιψη/ άγχος κι άλλο με κάποιον που γυρίζει στους δρόμους βρώμικος και μιλάει μόνος του για το πότε θα έρθουν να τον πάρουν πίσω οι εξωγήινοι.

Άσε που δεν προλαβαίνω να τον πάρω πίσω τώρα γιατί είμαι σε αποστολή σε άλλον πλανήτη.

Χιχιχιχιχιχιχιχιχι :D:lol:

Τώρα όσον αφορά εμένα, σίγουρα δε θα ΑΦΗΝΑ τη σύντροφό μου, εαν όσο είμαστε μαζί είχε τη δυστυχία να νοσήσει, αρκεί βέβαια η συμβίωσή μας να μην ήταν αφόρητη. Αν το ήξερα όμως από πριν, δε νομίζω: είναι αν μη τι άλλο λίγο μαζοχιστικό να ξέρεις πως βαδίζεις ολοταχώς προς την καθημερινή επαφή με την παράνοια και να συνεχίζεις ακάθεκτος. Εκτός φυσικά κι αν πληρώνεσαι γι' αυτό. :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από NM25
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγά το παράξενο.......

Ετσι κι αλλίως καμία δε στέκει στα λογικά της.. Οπότε το ερώτημα είναι, Θα βρεθεί ποτέ ισσοροπημένη γυναίκα που να ξέρει τι θέλει στην σχέση της;

emgoalemgoalemgoal

Ελα ντε :P:P:P

Περα απο την πλακα,δυσκολα να κανεις σχεση με ψυχικα ασθενη,γιατι οι περισσοτεροι δε το λενε στην πρωτη γνωριμια,ουτε το εχουν σε ταμπελακι καρφιτσωμενο στο πετο :lol: .Εκτος και αν συχναζει κανεις σε ψυχιατρεια,συνεπως υπαρχουν αυξημενες πιθανοτητες :D. Το καταλαβαινεις μετα απο καιρο και πολλη συζητηση και αν σου τυχει,ετυχε.Παντως οφειλω να παρατηρησω πως οι ψυχικα αρρωστοι που πανε σε γιατρο τουλαχιστον εχουν αναγνωρισει την ασθενεια τους και εχουν μπει σε μια σειρα.Οοοολοι οι υπολοιποι που ειναι εξω αμολα και ειναι πολυ περισσοτεροι απο οσοι πιστευουμε :lol: ?

Ωστοσο να παρατηρησω πως με ενοχλει προσωπικα λιγο αυτος ο ρατσισμος απεναντι στην ψυχικη ασθενεια.Με τις νεοτερες φαρμακοθεραπειες και ψυχοθεραπειες,οι περισσοτερες αρρωστιες τιθενται υπο ικανοποιητικο ελεγχο,χωρια καποιες εξαιρεσεις -ας πουμε η μεθοριακη διαταραχη που λεει ο Dr.Lecter ειναι βαρια αναπηρια(σχετικο αυτο βεβαια :D ...Η Μαντονα ειναι τετοια.Πως εβγαλε το τραγουδι Borderline νομιζετε?)

Συνεπως ας γενικευαμε λιγο την ερωτηση...Θα κανατε σχεση με παραπληγικο?Με πασχοντα απο σκληρυνση κατα πλακας?Μην ξεχναμε ειναι και αρκετοι που εχουν συγγενεις με τετοια προβληματα υγειας ή ακομη και οι ιδιοι,οποτε οφειλουμε να ειμαστε καπως προσεκτικοι...

Τροποποιήθηκε από Αρειανός
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνώ ότι η έννοια "ψυχιατρική δ/χη" είναι γενικός όρος και η πρόγνωση είναι πολύ διαφορετική ανάλογα με την διάγνωση. Για ένα ψυχίατρο είναι ακόμη πιο άσχημο όταν του γίνεται η ερώτηση από το επισήμως ή ανεπισήμως έτερο ήμισυ: για το αν πρέπει να συνεχίσει ή να χωρίσει, για την κληρονομικότητα, για τους κινδύνους, για τα φάρμακα, τις μελλοντικές εγκυμοσύνες κλπ: είναι μακράν το ποιό δύσκολο θέμα στην ειδικότητά μου και η μόνη περίπτωση όπου παρότι πασχίζω να κρατήσω τις απόψεις μου για μένα στο τέλος ποτέ δεν είμαι ευχαριστημένος από την απάντησα που έδωσα. Τέτοιες στιγμές ζηλεύω όλες τις άλλες ειδικότητες που στο (αυθαίρετα) 75% των περιπτώσεων δεν χρειάζεται να απαντήσουν σε τέτοια ερωτήματα ή οι απαντήσεις καλές ή κακές είναι ξεκάθαρες και ευρέως αποδεκτές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορεί και να είναι άσχετο... αλλά θα το πω! :P

Είδα τις προάλλες την ταινία Proof, που δείχνει μια κοπέλα που ο πατέρας της έπασχε από κάποια ψυχιατρική ασθένεια, και την όλη αγωνία της για την κληρονομικότητα κλπ. Είναι ενδιαφέρον το πως ακόμα και ο φόβος για το αν θα πάθει και αυτή κάτι τέτοιο την κράταγε πίσω στη ζωή της. emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλεος ρε παιδάκια τι ρατσισμός είναι αυτός?? :blink:

Άντε σε λίγο περιμένω να ανοίξει και τόπικ: 'Θα τα φτιάχνατε ποτέ με χοντρό/ή?? και επίσης 'Θα κάνατε ποτέ σχέση με κάποιον που έχει ένα μάτι πράσινο κι ένα καστανό??'(μη ξεχνάμε πως είναι τέρας της φύσης για αυτό το λόγο).

Ως απάντηση θα λάβεις την ερώτηση: Πιστεύεις πραγματικά πως ένας καταθλιπτικός έχει την όρεξη να βρει σύντροφο??

Εγώ προσωπικά σε όλα τα παραπάνω ερωτήματα απαντάω: Ναι,θα έκανα σχέση με κάποιο ψυχαπαθή άνθρωπο(και χωρίς το 'θα' ισχύει,και με κάποιον με καρκίνο,και με κάποιον ετοιμοθάνατο,άμα λάχει.Το ζήτημα είναι να το ζήσω αφού το θέλω κι όσο πάει-θα σκεφτώ το τώρα,όχι το τέλος,ούτε προδικάζω ουδέποτε καμμιά κατάσταση.

Και στη τελική ξέρει κανένας πότε θα πεθάνει??

Κι αν τα φτιάξεις με κάποιον υγιή και τον χτυπήσει καμμιά νταλίκα μετά παίρνεις λεφτά απ'την ασφάλεια που το προιόν δε κράτησε πολύ(όσο έγραφε η εγγύηση)?? emeleos

Τροποποιήθηκε από a_panayiotou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι το ίδιο ο ψυχικά άρρωστος με κάποιον άλλο άρρωστο. Δεν τίθεται θέμα ρατσισμού ρε συ, απλά όπως και να το κάνουμε η συμβίωση με κάποιον που έχει πχ παραλήρημα καταδίωξης ή έναν αυτοκτονικό ασθενή είναι σίγουρα κάτι ιδιαίτερο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι για ποιό λόγο άραγε ο αυτοκτονικός θα έψαχνε για σχέση...Για να έχει μια σταθερή συναισθηματική κάλυψη??

Επειδή ονειρεύεται ένα κοινό αύριο?? :P

Πόσο ελκυστικός μπορεί να είναι ένας τύπος με φρικαρισμένο βλέμμα που νομίζει ότι τον ακολουθεί 'κάποιος με πράσινη καπαρντίνα'??

Αν είναι πολύ,δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και πάλι :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνεπως ας γενικευαμε λιγο την ερωτηση...Θα κανατε σχεση με παραπληγικο?Με πασχοντα απο σκληρυνση κατα πλακας?Μην ξεχναμε ειναι και αρκετοι που εχουν συγγενεις με τετοια προβληματα υγειας ή ακομη και οι ιδιοι,οποτε οφειλουμε να ειμαστε καπως προσεκτικοι...

Ειναι μεγαλη συζητηση.Επειδη βιωνω μια τετοια κινητικη αναπηρια δε ξερω κατα ποσο θα μπορουσα να απαντησω αντικειμενικα.Ενδεχομενως πριν αποκτησω την αναπηρια μου θα ελεγα ναι σε μια σχεση με καποιο ατομο με καποια αναπηρια,αρκει βεβαια να εχει τα 'στοιχεια' αυτα που θα μ ένδιεφεραν ωστε να κανω σχεση με καποιον,ασχετως αναπηριας.δε το ειχα σκεφτει και ποτε μου για να ειμαι ειλικρινης.

Μια τετοια ερωτηση ομως ειναι πολυ δυσκολο να απαντηθει ετσι απλα μεσα σ ενα φορουμ.Ειναι πολυ γενικη και θεωρητικη.Καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος ειτε με αναπηρια ειτε χωρις.Δε μπορεις να τους βαζεις ολους στον ιδιο σακο.Ομως,ισως και λαθος μου 'αποκλειω' εξ'αρχης καποια ατομα.οπως τυφλους,τετραπληγικους και ατομα πχ που δεν αυτοεξυπηρετουνται κτλ.Οσο για ψυχικα ασθενεις η νοητικα δε το συζητω καν.Ντρεπομαι που το λεω ετσι απλα,αλλα μιλαω ειλικρινα.

Κακα τα ψεματα.Η αναπηρία ξενίζει- αφού παρεκκλίνει από τα γνωστά- πάντα κάποιος σε κάποια στιγμή θα πρέπει κάτι να υπερνικήσει.

Θα πρέπει να φτάσει το μυαλό του και τα συναισθήματά του σε εκείνο το σημείο στο οποίο συμβαίνει το «κλικ»! Στο σημείο, δηλαδή, που αντιλαμβάνεται απόλυτα την πραγματικότητα, και είναι διατεθειμένος να επιλέξει στάση ζωής. Μην τρελαθούμε..δεν είναι απλά πράγματα αυτά.

Ούτε ο ανάπηρος εραστής, ούτε ο σύντροφός του μπορούν εύκολα να φτάσουν σ’αυτό το επίπεδο. Συνήθως αλλοιώνονται οι πραγματικές επιθυμίες και πολύ συχνά μπλέκονται και οι δύο σε ατελείωτα τριπάκια. Γιατί η αναπηρία προκαλεί σύγχυση. Σε όλους. Και μιλώ απ’την απέναντι όχθη, ως ανάπηρη ερωμένη.

Τροποποιήθηκε από terinablue
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

HEY,άλλο η νοητική αναπηρία!!

Εντάξει-εκεί δε μπορείς να επικοινωνήσεις καν.

Με τετραπληγικό..Χμμ..Ίσως όχι διότι θα ένιωθα άσχημα που εγώ μπορώ να κάνω τόσα πολλά κι αυτός τπτ..Θα ήταν σα να τον κοροιδεύω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αυτό που ρώτησες Άννα, σε όσα εξωτερικά ψυχιατρικά ιατρεία έχω παρακολουθήσει ως φοιτητής, έρχονταν πολλοί σχιζοφρενείς ή βαρειά καταθλιπτικοί που είχαν σχέσεις. Δεν ξέρω αν ήταν με επίσης ψυχικά ασθενείς, αλλά είχαν. Γιατί όχι; Και οι καταθλιπτικοί έχουν ερωτική ζωή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εεμ..επειδή μήπως στην κατάθλιψη δεν έχεις διάθεση για σεξ ή τρελίτσες??

Μπορεί να τις είχαν από πριν τις σχέσεις..Πιο πιθανό μάλλον

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιέμαι για ποιό λόγο άραγε ο αυτοκτονικός θα έψαχνε για σχέση...Για να έχει μια σταθερή συναισθηματική κάλυψη??

Επειδή ονειρεύεται ένα κοινό αύριο?? :P

Πόσο ελκυστικός μπορεί να είναι ένας τύπος με φρικαρισμένο βλέμμα που νομίζει ότι τον ακολουθεί 'κάποιος με πράσινη καπαρντίνα'??

Αν είναι πολύ,δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και πάλι :P

Σε αυτό που ρώτησες Άννα, σε όσα εξωτερικά ψυχιατρικά ιατρεία έχω παρακολουθήσει ως φοιτητής, έρχονταν πολλοί σχιζοφρενείς ή βαρειά καταθλιπτικοί που είχαν σχέσεις. Δεν ξέρω αν ήταν με επίσης ψυχικά ασθενείς, αλλά είχαν. Γιατί όχι; Και οι καταθλιπτικοί έχουν ερωτική ζωή.

εεμ..επειδή μήπως στην κατάθλιψη δεν έχεις διάθεση για σεξ ή τρελίτσες??

Όλοι όσοι πάσχουν από ψυχικές διαταραχές όταν ελέγχονται οι μεγάλες υποτροπές και σταθεροποιούνται σε άλλοτε άλλα επίπεδα λειτουργικότητας τότε και ερωτεύονται και αναζητούν σχέσεις κοινωνικές ή ερωτικές. Ακόμη και οι χρόνιοι ψυχωσικοί με το επίπεδο και ανύπαρκτο συναίσθημα και την τραγική αποδιοργάνωση της χρόνιας ενεργού ψυχωσικής συνδρομής κάποιες φορές μας εκπλήσσουν όταν δηλώνουν ερωτευμένοι.

Η ανηδονία ή η μειωμένη libido είναι συμπτώματα όπως και ο πυρετός. Εσύ όταν έχεις πυρετό έχεις όρεξη για τρελίτσες;;; Όταν σου περάσει ο πυρετός δεν ξανα-αποκτάς όρεξη για ... τρελίτσες;;;

Τροποποιήθηκε από kokni
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετε!

Μια πολυ καλη ερωτηση αυτη του συναδελφου!Για να απαντηθει ομως χρειαζεται να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα!Οπως ασ πουμε το μεγεθος και το ειδος της ψυχασθενειας...!Π.χ. Ειναι εντελως διαφορετικη η ερωτηση αν στη θεση του αοριστου ψυχασθενη βαλουμε καποιον με προχωρημενη κοπρολαγνια η αλλες παρομοιες διαστροφικες τασεις...!Κατα τα αλλα μπορεις να συνυπαρξεις με ενα ατομο αν το προβλημα του ειναι μικρο...αλλωστε ολα μια συνηθεια ειναι..και αν αγαπας.. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι εξαρτάται από το είδος της ψυχασθένειας.

Με σχιζοφρενή όχι.(η κατατονική θυμίζει πτώμα,η παρανοειδής δεν καταλαβαίνει το ανδρικό μεγαλείο,ο αδιαφοροποίητος τύπος έχει παραλήρημα και δεν επικεντρώνεται στη δραστηριότητα.Υπάρχει το targential thinking,οι φωνές,η επίδοση δυσχερένεται).

Με νυμφομανή ναι.(εφόσον υφίστανται τα κατάλληλα restrains και τα OCPs).

Με διπολική διαταρραχή ναι στη φάση μανίας.

Με σχιζοειδή ναι.(θα ανακουφίζεται από τη μακρόχρονη απομόνωση στο σπίτι).

Με σχιζότυπη ναι.(χρήσιμες οι μαγικές ιδέες).

Με ψυχαναγκαστική όχι.(αφήνουμε και περιθώρια στον αυτοσχεδιασμό).

Με υστερική ναι.(ωραίο το δράμα)

Με μεθοριακή ναι.

Με σωματόμορφη διαταρραχή ναι(θα φροντίσουμε να την ξεπεράσει).

Με ανορεξική ναι.(δεκτές οι αναλογίες μοντέλου).

Με βουλιμική ναι(αρκεί να κάνει εμετό στο μπάνιο και να κρύβει τα κομμάτια ψωμιού καλά).

Με διχασμό προσωπικότητας ναι(σίγουρα η μία προσωπικότητα θα διάκειται ευνοικώς).

Με διαχωριστική φυγή ναι(δεν ενοχλεί πάντα η απομάκρυνση σε εύλογο χρόνο).

Με υποχονδριακή όχι(πώς θεραπεύεται ο κολεόσπασμος?)

Ας δούμε και τις σεξουαλικές διαταρραχές.

Με επιδειξιομανή ναι(αρκεί το string να είναι μαύρο ή να απουσιάζει).

Με frotteur ναι(αρκεί να τρίβεται μόνο πάνω μας).

Με ηδονοβλεψία ναι(η θέα του σώματος της φίλης να μη δημιουργεί μόνο σε εμάς ευχαρίστηση).

Με παρενδυτική ναι(δανείζουμε και κανένα πουκάμισο κάπου κάπου).

Με μαζοχίστρια ναι(άντε θα κάνουμε και αυτή τη χάρη).

Με σαδίστρια όχι(πρόληψη πάντα το καλύτερο φάρμακο).

Με διαταρραχή φύλου όχι(σιγά μην αναγκαστούμε να ψάχνουμε).

Με bi ναι(δεν μπορείς να αποφύγεις ποτέ τις φίλες).

Με ψυχρή όχι(δε θερμαίνουμε εμείς).

Μακριά από τα πρεζόνια,τις χρήστριες LSD,ινδικής κανάβεως,κοκαίνης και αμφεταμινών.Μακριά από τις χρήστριες ηρεμιστικών.(Εξαιρούνται το GΗB και το ROHYPNOL).

Προσοχή στις κλαμπόβιες υπό επήρρεια ecstasy,adam,eva και άλλων συνθετικών ναρκωτικών.

Μακριά από τις sniffers κόλλας,βαφών και sprey.(Χαζεύουν μετά από λίγο και γίνονται απερίσκεπτες).

Τροποποιήθηκε από spergebiet
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε το συνάδελφο sperge για την ενδελεχή, εν εκτάσει και εις βάθος ανάλυση του φαινομένου. Τώρα πραγματικά ο καθένας μπορεί να διαλέξει τι του ταιριάζει μέσα από μία υπέροχη ποικιλία ψυχασθενών, όλοι στην τελευταία λέξη της μόδας :D :D :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να είμαι ειλικρινής , αν το γνώριζα εκ των προτέρων όχι

(μιλάμε βέβαια για ψυχωτικές ή βαριές μη λειτουργικές νευρωτικές διαταραχές)

αλλά αν δεν το γνώριζα και η κατάσταση δεν ξέφευγε εντελώς θα το προσπαθούσα

από τη μικρή εμπειρία στην κλινική, θυμάμαι το κενό συναίσθημα

και μια απελπιστική μοναξιά των σχιζοφρενών

κάτι που από μόνο του δεν αφήνει περιθώριο

στο να δημιουργηθεί μια σχέση

πάντως (για να συμπληρώσω τον ΣΠΕΓΚΕΡ)

εγώ θα διάλεγα την πολλαπλή προσωπικότητα

και θα πήγαινα και με τις 2 :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.