Jump to content

οι "γιατροι" ξανρχονται


vamos

Recommended Posts

Δεν θέλω να μπλεχτώ στην γνωστή διαμάχη μεταξύ ντόπιων και ξένων φοιτητών.

Θα σχολιάσω όμως ορισμένα πράγματα που ακούστηκαν εδώ μέσα γιατί το τραγικό είναι πως ορισμένοι τα πιστεύουν... emno

Στο ΓΝΑ βρέθηκαν μερικοί συνάδελφοι - στρατιωτικοί ιατροί - που με άφηναν να τους παρακολουθώ στην εξέταση ασθενή … καθώς δεν πιστεύω πως ο απόφοιτος είναι ιατρός αλλά υπό εκπαίδευση ακόμα

Αν μετά από έξι χρόνια ιατρικής σχολής περιμένει κάποιος να μάθει να εξετάζει ασθενείς όταν κάνει το στρατιωτικό του υπάρχει πρόβλημα. Ειδικά αν είναι γυναίκα... :P

Ένα υποερώτημα εδώ. Ας υποθέσουμε πως θέλεις να πας στις ΗΠΑ για ειδικότητα. Δεν περνάς το USMLE. Κι όμως εργάζεσαι στην ΕΕ. Τί σε κάνει καλό ή κακό ιατρό; Το τι ξέρεις ή τι άδεια εργασίας έχεις;

Ας μην μπλέκουμε τα πράγματα.

Έχει μεγάλη διαφορά το αν θα περάσει κανείς τα USMLE από το αν θα μπορέσει να βρει θέση ειδικότητας στις ΗΠΑ. <_<

Το να πάρει ένας γιατρός ένα απλό pass (75) είναι κάτι σχετικά εύκολο, αρκεί να έχει ένα μίνιμουμ γνώσεων από την σχολή του και να ξέρει καλά αγγλικά.

Οι εξετάσεις αυτές έχουν σχεδιαστεί για αυτόν ακριβώς τον σκοπό: Πιστοποιούν πως κάποιος έχει τα εφόδια για να εργαστεί στις ΗΠΑ ως γιατρός.

Από εκεί και πέρα (όπως όλοι ξέρουμε) για να βρει ο ξένος θέση ειδικότητας, αν δεν έχει βαρβάτο μέσο, θα πρέπει να τα έχει πάει πολύ καλύτερα από τον μέσο Αμερικάνο και να έχει και κάποια κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ.

Αυτό λοιπόν που σε κάνει επαρκή γιατρό (πρόσεξε λέω επαρκή και όχι καλό, γιατί αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο) είναι το τι ξέρεις.

emstar Οι Αμερικάνοι το πιστοποιούν αυτό με τα USMLE και δεν έχω γνωρίσει κανέναν που να τα έχει περάσει και να μην αξίζει σαν γιατρός (ακόμα και αν δεν κατάφερε να έρθει εδώ για ειδικότητα)

emstar Η ΕΕ αντίθετα αρκείται στό αν έχεις άδεια γιατρού από κάποιο κράτος μέλος.

Αν πιστεύεις πως η διαδικασίες με τις οποίες βγαίνουν οι άδειες στην Ελλάδα είναι επαρκείς και αποτελούν ισότιμο ηθμό με τα USMLE τότε το επιχείρημα σου έχει νόημα.

Επειδή όμως ούτε όλοι οι απόφοιτοι των Ελληνικών/Ευρωπαϊκών πανεπιστημίων θα μπορούσαν να περάσουν τα USMLE, ούτε βέβαια και όλοι όσοι έδωσαν ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ, μοιραία οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως στην ΕΕ υπάρχουν αρκετοί γιατροί των οποίων το επίπεδο είναι πολύ χαμηλότερο από αυτό των Αμερικάνων.

Μην είσαι λοιπόν υπερήφανος για την άδεια σου. Απλά να νιώθεις τυχερός που είσαι πολίτης του μπουρδέλου που λέγεται Ελληνικό κράτος το οποίο είναι μέλος ενος μεγαλύτερου μπουρδέλου που λέγεται διευρύμενη ΕΕ

emdots

-----------

ΥΓ. Τώρα για να πούμε και του στραβού το δίκιο, υπάρχουν κέντρα στην Ευρώπη (αλλά όχι στη Ελλάδα) που όπως όλοι ξέρουμε δεν αρκούνται απλά στην άδεια και απαιτούν από τον γιατρό να έχει κάτι πιο χειροπιαστό που να αποδεικνύει την επάρκεια του. Αν έχεις την τύχη να βρίσκεσαι σε ένα τέτοιο κέντρο τότε συγχαρητήρια με όλη μου την καρδιά. Αλλιώς κράτα τα επιχειρήματα σου για τον... ταξίτζη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Last Reply

Πάντως και στις ΗΠΑ υπάρχει ο ρατσισμός που ανέφερε κάποιος πιο πάνω. Τα USMLE είναι ένας τρόπος να πιστοποιούν ότι κάποιος έχει τα εφόδια, αλλά ακόμα κι ένας άριστος σε αυτά τα τεστ, δεν πρόκειται να πείσει τους αλαζόνες (κατά την προσωπική μου άποψη) αμερικανούς γιατρούς ότι είναι επαρκείς. Πάντα θα βλέπουν τον ξένο γιατρό σαν υποεκπαιδευμένο και άσχετο, σαν έναν κακομοίρη που ήρθε στην υπέροχη χώρα τους.

Έχω δει μεξικάνο (μια συμπαθή φυλή κατά τα άλλα) νοσοκόμο, να λέω 'ε ναι έχω τελειώσει ιατρική σχολή', και να με κοιτάει με ύφος 'ΠΟΥ;;;;', 'στην Ελλάδα' και να έχει το υφάκι 'αααα καλά, άλλος ένας άσχετος μας ήρθε' (αυτό όταν έκανα το ACLS). Και είχαμε πάλι στο ίδιο γκρουπ, μια αναισθησιολόγο, που, δικαιολογημένα, δεν θυμόταν πότε έδινε επινεφρίνη, πότε νορέπι, τον αλγόριθμο ακριβώς (μου έλεγε, εμείς κυκλοφορούμε με τις επινεφρίνες στις τσέπες), και ο εν λόγω μεξικανός μόνο που δεν λιποθυμούσε όποτε του μιλούσε η doctor.

Άλλο περιστατικό. Σε συγκέντρωση τελειοφοίτων ιατρικής σχολής, συζητούσα με του μέλλοντες γιατρούς, και έλεγε μια κοπελίτσα, 'πω πω πήγα στο πρόγραμμα για συνέντευξη, και ήταν γεμάτο IMG (να το ψεκάσουν), σιγά μην πάω εγώ εκεί'. Μετά με πήρε είδηση, και αναίσθητη τελείως 'α εμ...σόοορρυ'. Και στα μούτρα σου μπάζο. :P Χίλιες φορές όπως είμαι και IMG, πάρα σαν εσένα...:P

Άριστη η εκπαίδευση, άριστα τα νοσοκομεία, και αξίζει κάποιος να προσπαθήσει χίλιες φορές να πάει, παρά να κάθεται εδώ και να τον βρίζουν ασθενείς, διευθυντές και κάθε είδους τσιράκι. Αλλά, αυτό το ψώνιο των αμερικανών γιατρών δεν το μπορώ καθόλου.

Και επειδή τα ένιωσα στο πετσί μου, καταλαβαίνω πώς αισθάνονται οι απόφοιτοι βαλκανίων. Απλά δεν μπορώ με τίποτα να ξεχάσω, ότι δύο γνωστοί μου, ο ένας είχε μείνει μια ολόκληρη τάξη (την ξαναέκανε), και η άλλη ήταν τόσο αφελής που δεν μπορούσες ούτε μια λογική κουβέντα να συμπληρώσεις, ο ένας από Ρουμανία και η άλλη από Βουλγαρία, έχουν και οι δύο γίνει γιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δρομος χωρις επιστροφη

εννοω οτι ηδη η αναλογια στα νοσοκομεια ειναι 5 απο εξω,για εναν που σπουδασε ελλαδα(οχι απο το παραθυρο δηλαδη,οπως θα επρεπε).

ε αυτο δεν αλλαζει.

και απο 1/1 ρουμ βουλγ ειναι υπο ενταξη χωρες.

ε αυτο λοιπον δεν αλλαζει-"χωρις επιστροφη".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2. Δε θα ήταν κακή ιδέα, αλλά ο αριθμός των αδειών δεν μπορεί να είναι μικρότερος από τον αριθμό των αποφοίτων των ελληνικών πανεπιστημίων.

Δεν μπορει να ειναι μικροτερος απο τους ΕΙΣΑΧΘΕΝΤΕΣ στα ελληνικα πανεπιστημια.

Και αυτο γιατι τοσοι ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ειναι οι γιατροι που χρειαζονται και μπορουν να εκπαιδευτουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλά δεν μπορώ με τίποτα να ξεχάσω, ότι δύο γνωστοί μου, ο ένας είχε μείνει μια ολόκληρη τάξη (την ξαναέκανε), και η άλλη ήταν τόσο αφελής που δεν μπορούσες ούτε μια λογική κουβέντα να συμπληρώσεις, ο ένας από Ρουμανία και η άλλη από Βουλγαρία, έχουν και οι δύο γίνει γιατροί.

Αυτο ακριβως.Τιποτε αλλο.Υπαρχουν κι οι καλοι, αλλα ξερω ατομα-που συμπαθω γιατι ειναι καλες ψυχες κατα τα αλλα-που δεν υπερβαλω- εχουν μια καποια ανικανοτητα γενικοτερα.Εκτος του οτι με το ζορι το σχολειο, σε ολα τους ειναι αργοι και ψιλοανικανοι.Το λεει και μονος του ο ενας.Ε δεν το μπορω.Ειναι γιατροι και δεν εχει κανει το ματι τους ουτε μια ρυτιδουλα απο το διαβασμα.Φαινονται μωρα παιδια.Ανησυχια πουθενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πρέπει να υπάρχει χειρότερος κλάδος απο τούτον της Ιατρικής... Που φαγώνεστε σαν τα κοκόρια ποιος είναι ο καλύτερος. Γιατράρες μου εσείς... Καθηγηταράδες μου όλοι που δεν δέχεστε για συνάδελφο τον άλλον που σπούδασε στην Βουλγαρο-ρουμανο-ρωσία!! Εδώ, μόνοι σας, βλογάτε τα γένια σας και βαυκαλιστείτε

μέχρι να χορτάσετε...

Γλυκε μου αμα βρεθεις -μακρια απο πανω μας- σε κανενα θαλαμο επειγοντων θα ευχεσαι να ηταν ο γιατρος σου ο καλυτερος μαθητης και να ειναι ο ικανοτερος.Η ιατρικη αφορα τη ζωη-το πιο πολυτιμο απο τα αγαθα.Θελουμε δε θελουμε ειναι αναγκαια η αυστηροτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ notbad

Τον ρατσισμό που περιγράφεις τον έχουν ζήσει όλοι όσοι έχουν περάσει τον Ατλαντικό :(

(και φαντάζομαι πως το ίδιο θα συμβαίνει στις σοβαρές Ευρωπαϊκές χώρες)

Το πρόβλημα όμως είναι πως, δυστυχώς, δεν είναι και πολύ αβάσιμος:

emstar Το πρόγραμμα που είναι γεμάτο IMG’s σίγουρα θα έχει κάποιο κουσούρι, συγκριτικά πάντα, αφού δεν μπορεί να προσελκύσει ντόπιους υποψηφίους. Σύμφωνα με τους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης θέλει ψέκασμα...

emstar Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ο Αμερικάνος απόφοιτος είναι περισσότερο έτοιμος να αρχίσει ειδικότητα από τον IMG, αφού ξημεροβραδιάζεται μέσα στα νοσοκομεία τους επί δύο χρόνια ως φοιτητής.

Όταν όμως τα καταφέρεις και αρχίσεις δεν ακούς και πολλά-πολλά.

Και σίγουρα είσαι σε καλύτερη κατάσταση από τους ξένους απόφοιτους στην Ελλάδα, γιατί αν σου πει κανείς τίποτα τον ρωτάς «πόσο πήρες στα USMLE;» και μετά το βουλώνει...

Πουλάνε το «ψώνιο» τους μέχρι εκεί που τους παίρνει. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

npgr

Ευτυχώς "παρέλειψες" να μας αφηγηθείς τις εν Βουλγαρία μέρες σου.

Γιατί αν μας έλεγες πόσο "προσπάθησες" στις σπουδές σου στην Βουλγαρία θα έχανε την αξιοπιστία της η υπόλοιπη ιστορία της ζωής σου...

Φυσικά μπορεί να διάβασες μόνος σου κατά την διάρκεια των Σπουδών σου οπότε να αξίζεις σαν Ιατρός αλλά αυτό φίλε μου δεν αποδεικνύεται απ' το ΔΟΑΤΑΠ-όχαρτο που κρατάς καθότι μαζί με σένα πέρασαν και αρκετοί "στούρνοι" τις τελευταίες Εξεταστικές οπότε περί ορέξεως ...

Τα άτομα (Δικατσάδες) που ξέρω εγώ είναι κατά πλειοψηφία καράβλαχοι που πήγαν να αγοράσουν ένα πτυχίο γιατί αρκετοί από αυτούς πιέστηκαν από γονείς κτλ.

Έχω μία ελπίδα ότι παιδιά Ιατρών παρά τα "έργα και τις ημέρες" τους σε αυτές τις χώρες θα φιλοτιμηθούν βλέποντας τους γονείς τους και καταλαβαίνοντας την άγνοια τους να μάθουν πέντε πράγματα να μην σκοτώσουν τουλάχιστον κανέναν ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@doc-gr:

Φίλε μου όπως είπα δεν θα διαπληκτιστώ με κανέναν (και μην το παίρνεις ως απόδειξη πως έχεις δίκιο). Από την άλλη δεν θα αφήσω κανέναν να υπονοήσει πως δεν κουράστηκα για το πτυχίο μου. Τις μέρες (και τις νύχτες, αφού κυρίως νύχτα διαβάζω) τις ξέρω εγώ και η οικογένεια μου και δεν έχω την παραμικρή θέληση να στις παραθέσω αφού δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξεις γνώμη (ή έστω πολύ μικρή). Χαίρομαι που στην Ελλάδα όλοι οι απόφοιτοι έχουν διαβάσει και δεν υπάρχουν άλλοι παράγοντες (σκονάκια, κόμματα, "θείος" κλπ κλπ).

Το ΔΙΚΑΤΣό-χαρτο προσωπικά δεν μου αποδεικνύει τίποτα όπως και το USMLE δεν αποδεικνύει τίποτα για το πόσο καλός ιατρός είσαι. Είναι ένα σύστημα εξετάσεων που με συγκεκριμμένο διάβασμα από συγκεκριμμένες πηγές δεν είναι ακατόρθωτο να το περάσεις. Θέλει τον χρόνο και τον κόπο του.

Όσο για τους "καράβλαχους": Ναι, υπήρχαν τέτοιοι. Πιστεύεις πως θα κάνουν οτιδήποτε στην καριέρα τους; Ήδη μερικοί που ξέρω κρέμμασαν το πτυχίο στο σαλόνι και γύρισαν στις καλλιέργειες.

Τα παιδιά ιατρών δεν έχουν περισσότερα ή λιγότερα εφόδια από τους υπόλοιπους. Επειδή ο πατέρας μου είναι δικηγόρος δεν σημαίνει πως θα γίνω κι εγώ καλός δικηγόρος (παράδειγμα).

Συμφωνώ με την ανυσηχία σου για το κοινό καλό. Πιστεύω στην συνεχόμενη εκπαίδευση και αξιολόγηση. Να σε ρωτήσω μόνο ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση: Όταν ο απόφοιτος ιατρικής αθηνών έκανε συρραφή σε ένα θλαστικό και πέρναγε το nylon με τον κόμπο (που καταλάθος έκανε) μέσα από την πληγή, δικαιολογείται να έχει γεν. βαθμό πτυχίου 9; (και μην με καταλάβετε λάθος, δεν κατηγορώ τους απόφοιτους ελληνικών παν. απλά το όλο σύστημα αξιολόγησης)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΔΙΚΑΤΣό-χαρτο προσωπικά δεν μου αποδεικνύει τίποτα όπως και το USMLE δεν αποδεικνύει τίποτα για το πόσο καλός ιατρός είσαι. Είναι ένα σύστημα εξετάσεων που με συγκεκριμμένο διάβασμα από συγκεκριμμένες πηγές δεν είναι ακατόρθωτο να το περάσεις. Θέλει τον χρόνο και τον κόπο του.

Ελπίζω μονάχα να κάνεις πλάκα και μην τα πιστεύεις αυτά που γράφεις… <_<

Μία εξέταση δεν μπορεί να μας πει αν κάποιος είναι καλός γιατρός.

Μπορεί όμως να πιστοποιήσει πως έχει τις γνώσεις που απαιτούνται.

Το θέμα είναι που τοποθετούμε τον πήχη:

emstar Στα 2-3 κλινικά μαθήματα με 100 ερωτήσεις από γνωστή τράπεζα με 2500 θέματα ή

emstar Στα 7 προκλινικά και 6 κλινικά με 350-370 ερωτήσεις την φορά από άγνωστη τράπεζα που ακολουθείται από αξιολόγηση της κλινικής εξέτασης του υποψηφίου.

Δεν περνάνε όλοι τον πήχη.

Κάποιοι θα εξακολουθούν να τον ρίχνουν όσο χρόνο και κόπο και να ξοδέψουν.

Η μόνη τους ελπίδα είναι κάποιος να τους τον κατεβάσει.

Κάτι λέγαμε για μπουρδέλα… :rolleyes::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ notbad

Τον ρατσισμό που περιγράφεις τον έχουν ζήσει όλοι όσοι έχουν περάσει τον Ατλαντικό :(

(και φαντάζομαι πως το ίδιο θα συμβαίνει στις σοβαρές Ευρωπαϊκές χώρες)

Το πρόβλημα όμως είναι πως, δυστυχώς, δεν είναι και πολύ αβάσιμος:

emstar Το πρόγραμμα που είναι γεμάτο IMG’s σίγουρα θα έχει κάποιο κουσούρι, συγκριτικά πάντα, αφού δεν μπορεί να προσελκύσει ντόπιους υποψηφίους. Σύμφωνα με τους νόμους της προσφοράς και της ζήτησης θέλει ψέκασμα...

emstar Εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ο Αμερικάνος απόφοιτος είναι περισσότερο έτοιμος να αρχίσει ειδικότητα από τον IMG, αφού ξημεροβραδιάζεται μέσα στα νοσοκομεία τους επί δύο χρόνια ως φοιτητής.

Όταν όμως τα καταφέρεις και αρχίσεις δεν ακούς και πολλά-πολλά.

Και σίγουρα είσαι σε καλύτερη κατάσταση από τους ξένους απόφοιτους στην Ελλάδα, γιατί αν σου πει κανείς τίποτα τον ρωτάς «πόσο πήρες στα USMLE;» και μετά το βουλώνει...

Πουλάνε το «ψώνιο» τους μέχρι εκεί που τους παίρνει. :rolleyes:

Τώρα βέβαια, άλλο είναι το θέμα εδώ αλλά μια σύντομη απάντηση. Κατά βάση, συμφωνούμε, δηλαδή, πιστεύω ότι είναι καλύτερη η εκπαίδευση στις ΗΠΑ και προπτυχιακά και στην ειδικότητα. Έχω όμως και μερικές ενστάσεις και επισημάνσεις. Κατά κάποιο τρόπο, η εκπαίδευσή τους μου θυμίζει σούπερ μάρκετ ιατρικών γνώσεων.

Πώς να το εξηγήσω τώρα αυτό; Από κάθε μάθημα παίρνουν τα βασικά concepts και αμέσως μετά προχωράνε στο επόμενο ράφι. Είναι επαρκή αυτά τα προιόντα; ΝΑΙ. Βγάζουν γιατρούς ετοιμοπόλεμους και ικανούς να επανδρώσουν νοσοκομεία; ΝΑΙ.

Ακούς όμως και φοιτητές να σε ρωτάνε, οφθαλμολογία εσείς είχατε μάθημα; Ναι. Δηλαδή τί μάθημα. Ε ναι είχαμε 2 μήνες κλινική και εξέταση. Και σου λένε 'εγώ δεν το πήρα το elective και δεν έχω δει εγχείρηση καταρράκτη'. Και τί έγινε θα μου πεις, αφού ξέρουν να κατατάξουν μια έλλειψη οπτικού πεδίου και να δώσουν τις σωστές οδηγίες σε μια μόλυνση. Δεν έχω να απαντήσω κάτι, είναι σωστό αυτό που λες.

Ομοίως και στην ορθοπεδική, ξέρουν όλα τα νευρολογικά στο βραχιόνιο πλέγμα, και όλα τα είδη κακώσεων στο γόνατο, αλλά αν κάποιος δεν πήρε το elective, δεν έχει δει μια αρθροσκόπηση. Θα μου πεις και οι φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων έχουν όλοι δει αρθροσκόπηση; Όχι θα σου πω, όπως κι εγώ σαν φοιτήτρια , σιχαινόμουν τους δερματολογικούς ασθενείς, και πάντα την κοπανούσα στην φυσική εξέταση, και κανείς δεν μου έλεγε τίποτε.

Δεν κατηγορώ το σύστημά τους, επαναλαμβάνω ότι βγάζει τουλάχιστον γιατρούς με ένα επαρκές μίνιμουμ γνώσεων. Απλά, όπως σε κάθε πτυχή της ζωής τους, πρέπει να είναι γρήγοροι και αποτελεσματικοί. Και κάπου χάνουν ίσως, σε κάποια σημεία.

Τώρα για τους IMG, θυμήθηκα έναν κινέζο IMG που έλεγε ότι δεν θέλει IMG στο πρόγραμμά του για να μην έχει να κάνει γραφειοκρατία για τις βίζες. Δηλαδή να του κοπανάς το κεφάλι του στον τοίχο. :P

PS Το πρόγραμμα γεμάτο IMG δεν ήταν σε cool πόλη, δεν είχε κάποιο άλλο κουσούρι. Τέλος πάντων...καλή καρδιά :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΜG?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dear mnk,

καλημερα καταρχας και παλι

2-3 πραματα θα σου πω,σε παρακαλω,πιστεψε τα,και ακολουθησε τα.θα κερδισεις περισσοτερα απο καποιον σαν και μενα,που δεν ειχα καποιον να μου τα πει,και αργησα να παρω μπρος.

1. η Παιδεια στην ελλαδα,δεν ειναι ουτε δημοσια-εν μερει- ουτε δωρεαν-πληρως-

οτι και να λεμε,ραπανακια για την ορεξη.

σκεψου φροντιστηρια,σκεψου ιδιαιτερα,σκεψου εξτρα βιβλια,σκεψου σημειωσεις απο τον παπυρο...θες και αλλα?

2.σε επιστημες σαν την Ιατρικη,δεν αρκει η θεωρητικη-παπαγαλιστικη καταρτηση.

αυτο που μετρα τα μεγιστα,ειναι η πρακτικη.

πχ

εχω διαβασει καμια 10αρια φορες την παγκρεατιτιδα.ποτε δεν θυμομουν τπτ απο την προηγουμενη.

οταν στο 6ο μου ετυχε στον θαλαμο ασθενης τετοιος,η εικονα αποτυπωθηκε αυτοματα-το διαβασμα επειτα μου εφερνε κατα νου την εικονα.ειναι απ τα θεματα που κατεχω πλεον αρκετα καλα

3.δεν ασχολουμαι με τα οικονομικα κριτηρια-ας κανει καθενας οτι υποδηλωνει η συνειδηση του

4.δεν ειναι ντροπη ,ουτε γλειψιμο να πας και να σου δειξει καποιος πρακτικη εξασκηση.αν το θεωρεις οτι ριχνεις τα μουτρα σου,διπλο το κακο

-με το υπαρχον συστημα,δεν προκειται ποτε να μαθεις καλη εξεταση

-αν δεν ζητησεις τωρα βοηθεια,ποτε θα το κανεις.

5. οι ΔΟΑΤΑΠ,ειναι πιο σημαντικος παραγοντας συμφορησης,απ οτι πολλοι πιστευουν

Συμφωνω στο οτι θα επρεπε οι καθηγητες μας να μας εξασφαλιζουν την απαραιτητη καταρτιση.

αφου δεν γινεται ομως,τι θα κανεις?

μην αφησεις τις οποιες εναλλακτικες σου να χαραμιζονται,και συ να αναλωνεσαι σε ευχολογια και αναθεματα...

παρε την εκπαιδευση σου στα χερια σου-φιλικα κ συμβουλευτικα

καταλαβαινεις τωρα,τι εννοουσα,με το "επιμερους λεπτομερειες",που φερνουν αυτη την συζητηση?

χαιρομαι ομως,γιατι ο οποιοσδηποτε τα διαβαζει,κατι ισως κερδισει

τα λεμε αδελφε

Γλυκε μου αμα βρεθεις -μακρια απο πανω μας- σε κανενα θαλαμο επειγοντων θα ευχεσαι να ηταν ο γιατρος σου ο καλυτερος μαθητης και να ειναι ο ικανοτερος.Η ιατρικη αφορα τη ζωη-το πιο πολυτιμο απο τα αγαθα.Θελουμε δε θελουμε ειναι αναγκαια η αυστηροτητα.

καποιος...ασημαντος,

καποτε ειπε...

δεν υπαρχει χρηματικο επαθλο

δεν υπαρχει κοινωνικη επιβραβευση

δεν υπαρχει τιμητικο βραβειο

που να ισοσταθμιζει

την χαρα του γιατρου,οταν

σωζει μια ζωη.

σ ευχαριστω βικουλα για την υπενθυμιση

εννοω οτι ηδη η αναλογια στα νοσοκομεια ειναι 5 απο εξω,για εναν που σπουδασε ελλαδα(οχι απο το παραθυρο δηλαδη,οπως θα επρεπε).

ε αυτο δεν αλλαζει.

και απο 1/1 ρουμ βουλγ ειναι υπο ενταξη χωρες.

ε αυτο λοιπον δεν αλλαζει-"χωρις επιστροφη".

dear mpoylis,

χαιρομαι που τα γνωριζεις και τα λες

λυπαμαι που δεν γινεται τπτ

λυπαμαι και που συμβιβαστηκες αμαχητι

το τι συζηταμε παντως εδω,δεν ειναι απαραιτητο να εχει την εγκριση των παντων

θεαρω πως εστω και ενας να ωφελειται,πρεπει τετοιοι διαλογοι να συνεχιζονται.

θα χαρω αν συμμετασχεις και συ στο μπλα μπλα με τον mnk

καλη σου μερα αδελφε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γλυκε μου αμα βρεθεις -μακρια απο πανω μας- σε κανενα θαλαμο επειγοντων θα ευχεσαι να ηταν ο γιατρος σου ο καλυτερος μαθητης και να ειναι ο ικανοτερος.Η ιατρικη αφορα τη ζωη-το πιο πολυτιμο απο τα αγαθα.Θελουμε δε θελουμε ειναι αναγκαια η αυστηροτητα.

Ανθρώπινες ζωές σώζονται και στην Βουλγαρία και στην Ρουμανία και στην Ρωσία. Επίσης, η ευχή αυτή δεν πιάνει συχνά και στην Ελλάδα.

καποιος...ασημαντος,

καποτε ειπε...

δεν υπαρχει χρηματικο επαθλο

δεν υπαρχει κοινωνικη επιβραβευση

δεν υπαρχει τιμητικο βραβειο

που να ισοσταθμιζει

την χαρα του γιατρου,οταν

σωζει μια ζωη.

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε ή όπως θα έλεγε και κάποιος άλλος ...ασήμαντος... "Τρία πουλάκια κάθονταν στην πούτσα του κοράκη".

Αλλά μιας και το είπες, τράβα στην Ρουμανία-Βουλγαρία-Ρωσία και πές τους να κόψουν τις χαρές γιατί δεν ξέρουν Ιατρική.

Όπως αντιμετωπίζετε εσείς τους απόφοιτους εξωτερικού έτσι σκέφτονται για εσάς οι απόφοιτοι κάθε άλλης Ευρωπαϊκής χώρας (έστω πλην των χωρών "του πρώην ανατολικού μπλοκ" για να μην πιαστείτε από αυτό) και κάθε πανεπιστημίου των Η.Π.Α. Αυτό δεν σημαίνει ότι εσείς είστε κακοί γιατροί ούτε ότι αυτοί είναι καλύτεροι από εσάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καποιος...ασημαντος,

καποτε ειπε...

δεν υπαρχει χρηματικο επαθλο

δεν υπαρχει κοινωνικη επιβραβευση

δεν υπαρχει τιμητικο βραβειο

που να ισοσταθμιζει

την χαρα του γιατρου,οταν

σωζει μια ζωη.

σ ευχαριστω βικουλα για την υπενθυμιση

Η ιατρικη θελει και λιγο..παθος.Ειναι ο μονος λογος που αφηνω περιθωρια για καποιους που δεν ειχαν καλη εκπαιδευση οτι το παλεψαν μονοι τους και ..σωθηκαν -εγιναν γιατροι οντως.

Και μην ξεχναμε το σοβαροτερο, σωζουμε εναν ασθενη οχι μονο στα επειγοντα, αλλα και σε μια εξεταση ρουτινας οταν δεν παραβλεπουμε σημεια και ενδειξεις παθησης και δεν αφηνουμε τπτ ανεξεταστο.ΠΟΣΟΙ εχουν ταλαιπωρηθει χρονια γιατι κανενας γιατρος δεν σκεφτηκε να τους πει για καποιο συμπτωμα ..εξετασε και αυτο...αλλα οχι. Ο καθενας περα απο την ειδικοτητα του...(κι αυτη με το ζορι...) ΠΛΗΡΗ ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ.Γι' αυτο και οι βασικες σπουδες ειναι αναντικαταστατες.Και πρεπει να γινονται με σοβαρο τροπο....

Οντως κι η ελλαδα δεν εχει και τη φοβερη εκπαιδευση.Εχει ομως καλους -με καποιες εστω ικανοτητες- φοιτητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η διαφορά είναι οτι ο Ελληνας θεωρεί οτι όλοι μπορούν να γίνουν γιατροί ανεξάρτητα από διαννοητικές ικανότητες ενώ ο αμερικανός ζητάει ένα μίνιμουμ ευφυίας που στην πράξη μεταφράζεται σε μάξιμουμ καθότι εφαρμόζει ευλαβικά τους κανόνες του ανταγωνισμού και της ισότητας ευκαιριών.

Τα USMLE δεν είναι εξετάσεις pass-fail.Η βάση καθορίζεται αυθαίρετα με βάση το οτι το 7% των αμερικανών φοιτητών θα πρέπει να κοπεί ακόμη και εάν είναι καλοί απλά λόγω του οτι οι επιδόσεις τους βρίσκονται κάτω από το υπόλοιπο 93%.Αυτά για να καταρριφθεί το αστείο επιχείρημα οτι οι πανελλήνιες είναι άνευ αξίας αφού πάντα κάποιοι κόβονται λόγω δυσαναλογίας αριθμού υποψηφίων-επιτυχόντων.Να υπενθυμίσω οτι το 7% που απορρίπτεται δεν περιλαμβάνει σκαρταδούρα αλλά συνιστά τμήμα του πληθυσμού των κορυφαίων μαθητών που γίνονται κατ'αρχήν δεκτοί για φοίτηση από τις αμερικανικές ιατρικές σχολές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά για να καταρριφθεί το αστείο επιχείρημα οτι οι πανελλήνιες είναι άνευ αξίας αφού πάντα κάποιοι κόβονται λόγω δυσαναλογίας αριθμού υποψηφίων-επιτυχόντων.Να υπενθυμίσω οτι το 7% που απορρίπτεται δεν περιλαμβάνει σκαρταδούρα αλλά συνιστά τμήμα του πληθυσμού των κορυφαίων μαθητών που γίνονται κατ'αρχήν δεκτοί για φοίτηση από τις αμερικανικές ιατρικές σχολές.

Ακριβως.Απλα οι πανελληνιες δεν ειναι εξετασεις, οπου περνας καποια βαση, ειναι διαγωνισμος, οπου περνουν οι ικανοτεροι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ποιοι αριστεύουν στις πανελλήνιες έχει βιολογική βάση.Αν κάποιος μετρήσει τους δείκτες νοημοσύνης των μαθητών στην ηλικία των 16 ετών,μπορείνα συμπεράνει εκ του ασφαλούς ποιος θα περάσει εξετάσεις οιουδήποτε τύπου.Αυτά έχουν προκύψει από έρευνες ψυχολόγων.

Το ίδιο θα συμβεί αν μετρήσει με μεθόδους μαγνητικής τομογραφίας την έκταση των περιοχών του εγκεφάλου που σχετίζονται με ικανότητες όπως η μνήμη,η αφηρημένη σκέψη,η γλωσσική ικανότητα και η μαθηματική σκέψη.Αυτά τα λέει η νευροφυσιολογία.

Ενας άριστος μαθητής διαπράπει στις εξετάσεις πάντα χάρη στο αυξημένο πάχος εγκεφαλικού φλοιού,το σχετικό με τις ικανότητες που απαιτούν οι εξετάσεις,ακριβώς όπως ένας πρωταθλητής μποξέρ δέρνει πάντα ανάλογα με την ποιότητα των μυώνων του και ένας ποδοσφαιριστής επικρατεί χάρη στην καλύτερη ανάπτυξη του φλοιού που συνδέεται με τις κιναισθητικές ικανότητες.

Τα άτομα με αυξημένο πάχος φλοιού στις σημαντικές περιοχές εκτελούν τις αντίστοιχες εργασίες πολύ ευκολότερα και ευχάριστα αό τους άλλου και πάντα συγκεντρώνουν καλύτερες βαθμολογίες.

Αυτά οι αμερικανοί τα ξέρουν πολύ καλά και γνωρίζουν άριστα τι ποιότητα αποφοίτων προωθούν.Τους ενδιαφέρει όχι μόνο το περιεχόμενο της γνώσης αλλά και η ταχύτητα αφομοίωσής της και τις δύο αυτές παραμέτρους εξετάζουν τα τεστ.

Τέτοιου τύπου αναλύσεις δύσκολα θα βρείτε στα κείμενα ελλήνων παιδαγωγών,που μιλούν περί παντός επιστητού αλλά ποτέ για επιδόσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα άτομα με αυξημένο πάχος φλοιού στις σημαντικές περιοχές εκτελούν τις αντίστοιχες εργασίες πολύ ευκολότερα και ευχάριστα αό τους άλλου και πάντα συγκεντρώνουν καλύτερες βαθμολογίες.

Το πιστευω...θυμαμαι σχολειο παιρναμε ολοι καλους βαθμους, οκ -μια που δεν υπηρχε και πολλη δυσκολια- αλλα μερικοι ιδρωκοπουσαν για να τα βγαλουν περα κι εβλεπες αλλοι με το χαμογελο και το χιουμορ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, και νομίζω ότι κάπου εδώ πρέπει να προσθέσουμε ότι το IQ δεν είναι ένα, αλλά περιλαμβάνει 5 κατηγορίες (γλωσσική, μαθηματική, κιναισθητική ευφυϊα και δεν θυμάμαι τις άλλες 2). Γι' αυτό μπορεί κάποιος να είναι άριστος στα μαθηματικά και όχι τόσο καλός στα φιλολογικά και το ανάποδο. Αλήθεια ποιός θεωρούν οι Αμερικανοί ότι είναι ο τύπος της ευφυϊας που πρέπει να προεξάρχει σε ένα γιατρό; Ο μαθηματικός;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, και νομίζω ότι κάπου εδώ πρέπει να προσθέσουμε ότι το IQ δεν είναι ένα, αλλά περιλαμβάνει 5 κατηγορίες (γλωσσική, μαθηματική, κιναισθητική ευφυϊα και δεν θυμάμαι τις άλλες 2). Γι' αυτό μπορεί κάποιος να είναι άριστος στα μαθηματικά και όχι τόσο καλός στα φιλολογικά και το ανάποδο. Αλήθεια ποιός θεωρούν οι Αμερικανοί ότι είναι ο τύπος της ευφυϊας που πρέπει να προεξάρχει σε ένα γιατρό; Ο μαθηματικός;

Τα 7 είδη νοημοσύνης είναι:

-λογική

-διαπροσωπική

-ενδοπροσωπική

-χωρική

-σωματική/κιναισθητική

-μουσική

-γλωσσικολεκτική

Με βάση τον ορισμό της πρώτης "λογική νοημοσύνη είναι η ικανότητα μας να συγκρίνουμε και να συσχετίζουμε συγκεκριμένα και αφηρημένα πράγματα". Αρα, μάλλον σε αυτή την κατηγορία εντάσσεται (ή μάλλον θα πρέπει να εντάσσεται) και ο γιατρός.

Το σίγουρο είναι ότι απο γλωσσικολεκτική νοημοσύνη ο κλάδος είναι ένα μηδενικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΙΓΟ ΞΕΦΥΓΑΜΕ. ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΝ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΦΟΥ ΑΠΟ 1 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2007 ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΤΥΧΙΑ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΤΣΑΧΙΑ ΚΑΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ..... :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σίγουρο είναι ότι απο γλωσσικολεκτική νοημοσύνη ο κλάδος είναι ένα μηδενικό...

Γειά σου Παρακμή, αστέρι μου! Γλωσσικολεκτικά μόνο 2 άνθρωποι ξεχωρίζετε εδώ μέσα, εσύ και το παιδί που γράφει το ημερολόγιο (που αρχίζει από vet το ψευδώνυμό του, δεν το θυμάμαι ολόκληρο). Εντάξει, υπάρχουν και μερικοί, μερικές κυρίως, που τα πάνε γενικά καλά, λίγοι όμως.

Δεν μου λες, τα μαθηματικά είναι στη λογική δηλαδή; Και η μουσική εντάσσεται στα μαθηματικά ή το ανάποδο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dear mayhem

απλα,θα πω πως διαφωνουμε αγορι μου

καλο βραδυ,και ελπιζω να μην το συνεχισουμε

παντου παραγεται ιατρικη γνωση,

και παντου αγοραζεται κιολας...

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.