Jump to content

οι "γιατροι" ξανρχονται


vamos

Recommended Posts

Πρόγραμμα εξετάσεων Ιατρικής 2ης Εξεταστικής Περιόδου 2006

--------------------------------------------------------------------------------

Οι εξετάσεις του ΔΟΑΤΑΠ πτυχιούχων Ιατρικών Σχολών προερχομένων από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, 2ης περιόδου 2006, θα διεξαχθούν σύμφωνα με το πρόγραμμα μαθημάτων που αναφέρεται παρακάτω:

- Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2006: ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

- Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2006: ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ

- Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2006: ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ – ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ

- Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2006: ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ

- Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2006: ΑΝΑΤΟΜΙΑ

Ώρα προσέλευσης: 16:00

Ώρα έναρξης: 17:00

Θα ακολουθήσει νεότερη ανακοίνωση σχετικά με τον τόπο διεξαγωγής των εξετάσεων

απο την σελιδα του ΔΟΑΤΑΠ.

οι "γιατροι¨ξαναρχονται

κουραγιο αδελφια

emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Last Reply

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΔΕ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ....

ΟΧΙ ΓΙΑΤΡΟΙ...ΓΙΑΤΡΑΡΕΣ!!!!!!

ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑ-ΑΝΑΦΕΡΕΙ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΩΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΚ ΡΟΥΜΑΝΟ-ΒΟΥΛΓΑΡΟ-ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑΣ ΚΤΛ....

ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ" ΜΟΥ.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΔΕ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ....

ΟΧΙ ΓΙΑΤΡΟΙ...ΓΙΑΤΡΑΡΕΣ!!!!!!

ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑ-ΑΝΑΦΕΡΕΙ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΩΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΚ ΡΟΥΜΑΝΟ-ΒΟΥΛΓΑΡΟ-ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑΣ ΚΤΛ....

ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ" ΜΟΥ.....

Καλά,δε νομίζω τίποτα να είναι αυταπόδεικτο.Ούτε όλοι όσοι έχουν τελειώσει Ιατρική σε κάποιες από τις χώρες που αναφέρεις,είναι αυτόματα άχρηστοι,αλλά ούτε και οι εντός των συνόρων,είναι απαραίτητα καλοί.Μάλλον,το οποιοδήποτε ζήτημα,πρέπει να αντιμετωπίζεται εξατομικευμένα...........................Και ένας να είναι ο καλός,που λέει ο λόγος,δεν του αξίζει τέτοια συμπεριφορά!

emno.Ή μήπως όλοι οι Ευρωζωνικοτοιχωμένες χώρες,είναι ΟΚ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι "γιατροι" ξαναρχονται

emgoalemgoalemgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πρέπει να υπάρχει χειρότερος κλάδος απο τούτον της Ιατρικής... Που φαγώνεστε σαν τα κοκόρια ποιος είναι ο καλύτερος. Γιατράρες μου εσείς... Καθηγηταράδες μου όλοι που δεν δέχεστε για συνάδελφο τον άλλον που σπούδασε στην Βουλγαρο-ρουμανο-ρωσία!! Εδώ, μόνοι σας, βλογάτε τα γένια σας και βαυκαλιστείτε

μέχρι να χορτάσετε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πρέπει να υπάρχει χειρότερος κλάδος απο τούτον της Ιατρικής... Που φαγώνεστε σαν τα κοκόρια ποιος είναι ο καλύτερος. Γιατράρες μου εσείς... Καθηγηταράδες μου όλοι που δεν δέχεστε για συνάδελφο τον άλλον που σπούδασε στην Βουλγαρο-ρουμανο-ρωσία!! Εδώ, μόνοι σας, βλογάτε τα γένια σας και βαυκαλιστείτε

μέχρι να χορτάσετε...

dear friεnd,

απλα καποιοι-εμου συμπεριλαμβανομενου-δεν δεχομαστε την μπακαλιστικη λογικη του να αγοραζει καποιος το πτυχιο.Δεν λεω πως ισχυει για ολους τους προερχομενους απο ανατολ ευρωπη,αλλα ισχυει για την μαζα.αν το αρνεισαι,καποια σκοπιμοτητα θα υπαρχει...

παντως εγω δεν θετω θεμα,ποιος την εχει μεγαλυτερη-την ιατρικη γνωση παντα.

Καλά,δε νομίζω τίποτα να είναι αυταπόδεικτο.Ούτε όλοι όσοι έχουν τελειώσει Ιατρική σε κάποιες από τις χώρες που αναφέρεις,είναι αυτόματα άχρηστοι,αλλά ούτε και οι εντός των συνόρων,είναι απαραίτητα καλοί.Μάλλον,το οποιοδήποτε ζήτημα,πρέπει να αντιμετωπίζεται εξατομικευμένα...........................Και ένας να είναι ο καλός,που λέει ο λόγος,δεν του αξίζει τέτοια συμπεριφορά!

emno.Ή μήπως όλοι οι Ευρωζωνικοτοιχωμένες χώρες,είναι ΟΚ;

συμφωνω κατα βαση,οι επιμερους παραμετροι ομως ισως μας κανουν να διαφωνησουμε σε κατι.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΔΕ ΛΕΣ ΤΙΠΟΤΑ....

ΟΧΙ ΓΙΑΤΡΟΙ...ΓΙΑΤΡΑΡΕΣ!!!!!!

ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑ-ΑΝΑΦΕΡΕΙ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΑ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΩ ΩΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΚ ΡΟΥΜΑΝΟ-ΒΟΥΛΓΑΡΟ-ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑΣ ΚΤΛ....

ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΟΝΟΜΑΖΕΙ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ" ΜΟΥ.....

απλα,να σου επισημανω κατι

οι ρουμανο-βουλγαροι που λες,πολλοι εξ αυτων,δεν θα δωσουν ΔΟΑΤΑΠ

γιατι?

γιατι...

απο 1/1/2007 αυτες οι χωρες μπαινουν στην ενωμενη ευρωπη,οποτε τα πτυχια τους θα αναγνωριστουν αυτοματα...

οτι αλλο θες ,τα λεμε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιές είναι οι επιμέρους παράμετροι στις οποίες αναφέρεσαι;Δηλαδή η Ελλάδα είναι η κορυφαία χώρα για σπουδές στην Ιατρική;Επειδή,μάλλον,η απάντηση,είναι ΌΧΙ,γιατί δε ζητούμε πριν πάμε σε κάποια ''ανώτερη'' χώρα,φια ειδικότητα κ.τ.λ.,να εξεταστεί η επάρκειά μας,παρά το ζητούμε αυτό από τους άλλους;Γιατί,αν δεν έχουμε πρόβλημα,τί φωνάζουμε τόσο καιρό;Γιατί όχι να πούμε και ευχαριστώ!Κοίταξε,μπορούμε να συμφωνήσουμε στο γεγονός ότι τα πράγματα στις χώρες που αναφέρεσαι είναι πιο πιο.......χαλαρά!Αλλά,η ευελιξία που προσφέρεται,ακόμα και αν είναι διαφορετικού βαθμού,δεν παύει,να είναι,επικύνδυνη ΄''ευελιξία''.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιές είναι οι επιμέρους παράμετροι στις οποίες αναφέρεσαι;Δηλαδή η Ελλάδα είναι η κορυφαία χώρα για σπουδές στην Ιατρική;Επειδή,μάλλον,η απάντηση,είναι ΌΧΙ,γιατί δε ζητούμε πριν πάμε σε κάποια ''ανώτερη'' χώρα,φια ειδικότητα κ.τ.λ.,να εξεταστεί η επάρκειά μας,παρά το ζητούμε αυτό από τους άλλους;Γιατί,αν δεν έχουμε πρόβλημα,τί φωνάζουμε τόσο καιρό;Γιατί όχι να πούμε και ευχαριστώ!Κοίταξε,μπορούμε να συμφωνήσουμε στο γεγονός ότι τα πράγματα στις χώρες που αναφέρεσαι είναι πιο πιο.......χαλαρά!Αλλά,η ευελιξία που προσφέρεται,ακόμα και αν είναι διαφορετικού βαθμού,δεν παύει,να είναι,επικύνδυνη ΄''ευελιξία''.

dear mnk,

-καταρχας,να σου θυμησω κατι.Η αναγνωριση πτυχιου απαιτειται,για τις χωρες εκτος ΕΕ.Δηλαδη,απο 1/1/07,παυει να εφαρμοζεται η εξεταση ΔΟΑΤΑΠ για ατομα απο χωρες οπως η Βουλγαρια.Χωρες ενταγμενες εντος ευρωζωνης,που παρεχουν τιτλους σπουδων,δεν υφιστανται καμια τετοια διεργασια.

-περαν τουτου,δεν θεωρω πως η ελλαδα εχει την καλυτερη ιατρικη εκπαιδευση,αλλα οχι και την χειροτερη.Δεν θα συγκρινω την εκπαιδευση μας με καποια αλλη χωρα,δεν γνωριζω επακριβως τι ισχυει.Ομως ,εχω καποια ενημερωση για ορισμενα πανεπιστημια,απο φιλους που εκαναν εκει.Παντα εκτος ευρωζωνης.Εκει λοιπον,πχ δεν κανουν καθε μερα κλινικη.Αλλα 2 φορες την εβδομαδα...Και εχουν αρκετα μαθηματα συμπτυγμενα,πχ ιστολογια-μαθηματικα-ιατρ φυσικη,ηταν το τριπλο μαθημα καποιου πανεπιστημιου,στο 1ο εξαμηνο.

-Λεω λοιπον,πως χωρες τετοιες,με τετοια πανεπιστημια,θα πρεπει καπως ρε γαμωτο να ελεγχονται ως προς το αποτελεσμα της εκπαιδευσης που παρεχουν,και της καταρτησης που προσφερουν.

-Συν τοις αλλοις,ποιος σου ειπε πως τα ελληνικα πανεπιστημια δεν ελεγχονται γι αυτα?

για ψαξε σε ποσες -και ευρωπαικες χωρες- αποφοιτοι ελληνικων πανεπιστημιων,περνουν απο τεστ...προκειμενου να κανουν ειδικοτητα

-θα τελειωσω,λεγοντας πως ειμαι και υπερ της εφαρμογης του μετρου των εξετασεων για ειδικοτητα.Δεν υπαρχει αυτη την στιγμη,καποια ειδικοτητα στην ελλαδα,κατω απο το 2010.Αν αυτο δεν ειναι υποβαθμιση πτυχιου,τι ειναι?οι εξετασεις?...ημαρτον

περιμενω απαντηση,για να συνεχιστει αυτος ο διαλογος,κατι καλο βγαινει για ολους απο τετοιες συζητησεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας πούμε ότι ΠΑΡΕΧΕΤΑΙ ένα ορισμένο επίπεδο εκπαίδευσης.Σημασία εκτός από την παροχή της,έχει και ο τρόπος ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ της.Νομίζω πως όλοι έχουμε παραδείγματα κατάφορης αδικίας!Δηλαδή,δε θα μας έβρισκε αντίθετους το να μην ‘’περνάει’’ κανείς μάθημα με βαθμό κάτω του 10;Εφ’όσον δε δεχόμαστε αυτούς που θεωρούμε πως δεν έχουν γνώσεις,’’τσουβαλιάζοντάς’’ τους,γιατί επιτρέπουμε στους ευσυνείδητους Έλληνες επίδοξους γιατρούς να μη γνωρίζουν πράγματα;Δηλαδή αν πάει ο ασθενής,θα του πει:’’ξέρεις εκείνο δεν το είχα διαβάσει’’;Προσοχή δε λέω πως το 10 είναι ικανή συνθήκη πιστοποίησης αλλά αναγκαία.

Θα το ήθελα και εγώ να μπουν εξετάσεις για ειδικότητα,που να είναι όμως αδιάβλητες και κατά το δυνατόν αξιοκρατικές.Φαντάσου ότι έχω ακόμη χρόνια για εκείνη τη στιγμή της ειδίκευση (βέβαια ξέρω από τώρα ότι θα κάνω Ενδοκρινολογία) και ο δρόμος αν τώρα μου φαίνεται μακρύς,αν τα πράγματα μείνουν στάσιμα,δεν ξέρω τι να πω………………Δεν φταίνε όμως αυτοί,οι του εξωτερικου,αλλά η ανεπάρκεια του ισχύοντος συστήματος.

Πολλά πράγματα τα αφήνουν στη δυνητική ευχέρεια του φοιτητή!Υπάρχουν όμως και άλλοι που ‘’δουλεύοντας’’ με μέσα και με άκρες,you know what I mean,εξελίσσονται σε εκπληκτικό βαθμό,και οι άλλοι ας κουρεύονται.Αποτελούν κράτος στο κράτος.Ας φροντίσουμε πρώτα να αναβαθμίσουμε την ενδοχώρα και να την κάνουμε δικαιότερη!Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να προδικάζουμε τα πράγματα!Όταν κατακρίνουμε αυτόν που πήγε στο εξωτερικό να κατακρίνουμε και όσους έμειναν εδώ και δέχτηκαν υποψήφιοι συμφοιτητές τους να αδικούνται,εκτός και αν το σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι δίκαιο.

Ξέρω ότι περνούν από εξετάσεις,απλά λέω πως θεωρείται αυτονόητο πως όσοι τέλειωσαν ελληνικό πανεπιστήμιο,γνωρίζουν το αντικείμενο,και στη σκέψη μας μπαίνει η ελ λόγω εξέταση ως μία διαδικασία σκληρού ανταγωνισμού και επιβεβαίωσης.

Υ.Γ.:Σε ευχαριστώ που με την απάντησή σου φαίνετα να σέβεσαι και να επιζητάς τον ελεύθερο και σωστό διάλογο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδες το εχετε κουρασει παρα πολυ το θεμα.

παραθετετε εναν αχταρμα σκεψεων φημων γεγονοτων φαντασιοκοπηματων και ασχετων με το θεμα γεγονοτων και το σερβιρετε ως αποψη.

λιγα να μενουν στο μυαλο:

το κρατος εχει θεσπισει μια οδο αποκτησης πτυχιου ιατρικης.

μπαινεις πανελληνιες παιρνεις πτυχιο.

ολα τα αλλα ειναι απο το παραθυρο και γινονται επειδη η χωρα δεν εχει δομες και οργανωση.

οποιος το αρνειται αυτο το κανει απο ιδιοτελεια.-

το επιπεδο των ελλην.πανεπιστημιων το ποιος ειναι καλος η κακος ειναι ΑΣΧΕΤΟ.

και τελος επειδη τα πραγματα εχουν παρει ενα δρομο χωρις επιστροφη δεν εχει νοημα αντιπαραθεση οπως και αυτη και ολες οι παρομοιες που κατα κορον λαμβανουν χωρα στο παρον σαιτ.

προσωπικα δεν ξαναασχολουμε απλα ελπιζω να ξεκαθαρισετε καποια πραγματα με αυτες τις λιγες αραδες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα μαθήματα,να σου πω ότι εμείς,εννοώντας οι εν ελλάδι σπουδάζοντες,βλέπουμε κλινική από το 4ο και άλλοι από το 1ο,κερδίζοντας πολύτιμους πόντους στην εμπειρία!

παιδες το εχετε κουρασει παρα πολυ το θεμα.

παραθετετε εναν αχταρμα σκεψεων φημων γεγονοτων φαντασιοκοπηματων και ασχετων με το θεμα γεγονοτων και το σερβιρετε ως αποψη.

και τελος επειδη τα πραγματα εχουν παρει ενα δρομο χωρις επιστροφη δεν εχει νοημα αντιπαραθεση οπως και αυτη και ολες οι παρομοιες που κατα κορον λαμβανουν χωρα στο παρον σαιτ.

προσωπικα δεν ξαναασχολουμε απλα ελπιζω να ξεκαθαρισετε καποια πραγματα με αυτες τις λιγες αραδες.

Γνώμη σου,καθ'όλα αποδεκτή.Άλλωστε για όλες τις απόψεις το ίδιο μπορεί να ισχύει..................και για τη δική μου και για τη δική σου και όλων των άλλων!

Σκοπό δεν έχω να πείσω κανέναν για τίποτα,άλλα,ο καθένας να θέσει για τους άλλους ''εφαλτήρια'' προβληματισμού!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδες το εχετε κουρασει παρα πολυ το θεμα.

παραθετετε εναν αχταρμα σκεψεων φημων γεγονοτων φαντασιοκοπηματων και ασχετων με το θεμα γεγονοτων και το σερβιρετε ως αποψη.

λιγα να μενουν στο μυαλο:

το κρατος εχει θεσπισει μια οδο αποκτησης πτυχιου ιατρικης.

μπαινεις πανελληνιες παιρνεις πτυχιο.

ολα τα αλλα ειναι απο το παραθυρο και γινονται επειδη η χωρα δεν εχει δομες και οργανωση.

οποιος το αρνειται αυτο το κανει απο ιδιοτελεια.-

το επιπεδο των ελλην.πανεπιστημιων το ποιος ειναι καλος η κακος ειναι ΑΣΧΕΤΟ.

και τελος επειδη τα πραγματα εχουν παρει ενα δρομο χωρις επιστροφη δεν εχει νοημα αντιπαραθεση οπως και αυτη και ολες οι παρομοιες που κατα κορον λαμβανουν χωρα στο παρον σαιτ.

προσωπικα δεν ξαναασχολουμε απλα ελπιζω να ξεκαθαρισετε καποια πραγματα με αυτες τις λιγες αραδες.

dear mpoulis,

μια ερωτηση μονο θελω να μου απαντησεις.το δρομος χωρις επιστροφη,τι ακριβως σημαινει?και ποια η αντιδραση σου σ αυτο.

μπορει να τα θεωρεις ολα φημες,και αποκοιηματα φαντασιας.Δεν ξερω αν εχεις τελειωσει ακομα.Παντως,οταν τελειωσεις,ολα αυτα,που αρνεισαι να πιστεψεις,θα σου χτυπουν την πορτα emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόγραμμα εξετάσεων Ιατρικής 2ης Εξεταστικής Περιόδου 2006

--------------------------------------------------------------------------------

Οι εξετάσεις του ΔΟΑΤΑΠ πτυχιούχων Ιατρικών Σχολών προερχομένων από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, 2ης περιόδου 2006, θα διεξαχθούν σύμφωνα με το πρόγραμμα μαθημάτων που αναφέρεται παρακάτω:

- Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2006: ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

- Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2006: ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ

- Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2006: ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ – ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ

- Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2006: ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ

- Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2006: ΑΝΑΤΟΜΙΑ

Ώρα προσέλευσης: 16:00

Ώρα έναρξης: 17:00

Θα ακολουθήσει νεότερη ανακοίνωση σχετικά με τον τόπο διεξαγωγής των εξετάσεων

απο την σελιδα του ΔΟΑΤΑΠ.

οι "γιατροι¨ξαναρχονται

κουραγιο αδελφια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρόγραμμα εξετάσεων Ιατρικής 2ης Εξεταστικής Περιόδου 2006

--------------------------------------------------------------------------------

Οι εξετάσεις του ΔΟΑΤΑΠ πτυχιούχων Ιατρικών Σχολών προερχομένων από χώρες εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, 2ης περιόδου 2006, θα διεξαχθούν σύμφωνα με το πρόγραμμα μαθημάτων που αναφέρεται παρακάτω:

- Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2006: ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

- Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2006: ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ

- Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2006: ΜΑΙΕΥΤΙΚΗ – ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ

- Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2006: ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ

- Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου 2006: ΑΝΑΤΟΜΙΑ

Ώρα προσέλευσης: 16:00

Ώρα έναρξης: 17:00

Θα ακολουθήσει νεότερη ανακοίνωση σχετικά με τον τόπο διεξαγωγής των εξετάσεων

απο την σελιδα του ΔΟΑΤΑΠ.

οι "γιατροι¨ξαναρχονται

κουραγιο αδελφια

Αμαν πια με αυτη την καραμελα!!!! αφηστε τους στα ζορια τους και μην ασχοληστε με το Δοαταπ.

Μονο κομπλεξ απο πλευρα μας δειχνει και φοβο.

Ο καλυτερος θα φανει στην πραξη και οχι στα λογια. Και φυσικα οι της Αθηνας( και οχι μονο) ξερουμε οτι το πτυχιο δεν σημαινει και καλος γιατρος. Και μην ειμαστε και υπερβολικοι ,ουτε να κολλαμε ταμπελες. Υπαρχουν πολλοι αξιολογοι συναδελφοι απο Βαλκανια(γιατι εκει χτυπαει η καμπανα).

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΙ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ.

KISSES

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην πράξη αγαπητέ θα σε βάλει και ένας αστρολόγος κάτω εάν του αποδώσουν το πτυχίο της Ιατρικής.Η γοητεία των τσαρλατάνων είναι ακαταμάχητη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες τα ρε Κελλυ!Στη πραξη θα φανουνε ολα...

Μας δουλέυεις ρε φίλε ?

Αυτό είναι το κλασσικό επίχειρημα των Δικατσάδων !

Και πότε θα φανεί όταν δεν υπάρχει άλλο φίλτρο μετά το ΔΟΑΤΑΠ ?

Ή μήπως η γριούλα που θα της παρουσιάσουν τον "Ιατρό" εκ Σερβο-Ρουμανο-Βουλγαρίας θα καταλάβει την διαφορά παρά μόνο όταν είναι πια πλέον πολύ αργά ?

Έχει μήπως δυνατότητα επιλογής ?

Τα έχουμε ξαναπεί !

Δεν είναι όλοι άχρηστοι αλλά ζήτημα αν ένα 10% έχει ασχοληθεί με το άθλημα ...

Οι υπόλοιποι "πασαλείματα" και ότι διάβασαν για το ΔΟΑΤΑΠ ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά χαρά σε όλους.

Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την προσωπική μου άποψη ξεκινόντας με μια μικρή ιστορία.

Τελείωσα Ιατρική στην Βουλγαρία πριν από 3.5 χρόνια. Δεν θα μπω στον κόπο να πω αν διάβασα ή αν πλήρωσα (όπως όλοι μας κατηγορούν) γιατί ο καθένας θα βγάλει τα δικά του συμπεράσματα και θα προσπαθήσει να πείσει εμένα και τους υπόλοιπους πως είμαι άχρηστος, διεφθαρμένος κλπ κλπ.

Επέστρεψα στην Ελλάδα και ξαφνικά βρέθηκα αντιμέτωπος με όλον τον κόσμο. Από τον ταξιτζή που με ρώταγε με τί ασχολούμαι εώς και παιδικούς φίλους. Όλοι άχρηστο με έλεγαν, και μιλούσανγια πληρωμένα μαθήματα και τα λοιπά που όλοι σας ξέρετε και μερικοί συμμερίζεστε. Υπό αυτό το καθεστώς ψυχολογικής πίεσης έδωσα ΔΙΚΑΤΣΑ. Δεν πέρασα με την πρώτη και αποφάσισα να πάω φαντάρος να τελειώσω με αυτήν την υποχρέωση. Στην αεροπορία με ονόμασαν Νοσοκόμο και με έβαζε ο κάθε κομπλεξικός να μετράω τα μπαλκόνια του ΓΝΑ τί μήκος έχουνε με μέτρο το βήμα μου. Στο ΓΝΑ βρέθηκαν μερικοί συνάδελφοι - στρατιωτικοί ιατροί - που με άφηναν να τους παρακολουθώ στην εξέταση ασθενή κ.α. Τους ευχαριστώ πολύ γι'αυτό γιατί παρ'ότι δεν ήταν η τρομερή εκπαίδευση, με βοήθησε αρκετά στον ψυχολογικό τομέα και πίστεψα πως κάποια στιγμή δεν θα κοίταγαν την ταμπέλα αλλά το αν ενδιαφέρομαι να μάθω (καθώς δεν πιστεύω πως ο απόφοιτος είναι ιατρός αλλά υπό εκπαίδευση ακόμα). Έπειτα με έστειλαν στην Λήμνο. Εκεί σε ένα μικρό ιατρείο ανεπίσημα με ονόμασαν ιατρό για να ξελασπώσουν τους υπόλοιπους. Ο "προιστάμενος" μου ένας σμηναγός (ονόματα δεν λέω) στην ίδια ηλικία με εμένα και τον δόκιμο (σειρά μου). Ο σμηναγός προσπαθούσε να μου δείξει πόσο άχρηστος είμαι με διάφορες ερωτήσεις κάθε πρωί. Βέβαια όχι μόνο εμένα αλλά και τον δόκιμο (απόφοιτο Λάρισσας) είχε στο μάτι παρόλο που η "σειρά" είναι ίσως ο καλύτερος άνθρωπος και ιατρός (σε αυτό το στάδιο της καριέρας του) που έχω συναντήσει. Όταν ήρθε νέος ιατρός (μετά από 5 μήνες) με ξαναέκαναν νοσοκόμο και με ξαναέριξαν στα μαγειρία και την σκοπιά. Δεν παραπονιέμαι καθώς ο συνάδελφος είχε πλήρη δικαιώματα να έχει την θέση. Σε τελική ανάλυση αν και δύσκολη περίοδος, πάλι τους ευχαριστώ που μου έδωσαν την ευκαιρία να εξετάζω ασθενείς. Έμαθα πολλά και πιστεύω πως βοήθησα αρκετούς από τους ανθρώπους γύρω μου.

Τελειόνοντας από τον στρατό στρώθηκα και πέρασα το ΔΙΚΑΤΣΑ με την ίδια (ίσως και χειρότερη τώρα που είχα τελείωσει το στρατιωτικό) πίεση. Άρχισε ο αγώνας του αγροτικού που λόγω λίγων μορίων δεν κατάφερα να πάρω (έπεσα και σε κάτι τρελές καθυστερήσεις). Για μερικούς μήνες βοηθούσα στην χειρουργική του Ερυθρού (υπό κου Λαοπόδη). Εκεί μιά ομάδα συναδέλφων (2 από Τσεχία, 2 από Αθήνα, 1 από Μόναχο, 1 από Ιωάννινα) ήταν φιλικότατοι, με δίδαξαν πολλά και πάνω απ'όλα με έμαθαν τι πάει να πει ομάδα. Είχαν καταλάβει πως για να τα καταφέρουν πρέπει να βοηθήσουν ο ένας τον άλλον και όχι να φαγωθούν μεταξύ τους. Ο μόνος που με κοίταζε μπλαζέ ήταν ένας 5ο-ετής από ιατρική αθηνών που ερχόταν που και που, και που είχαμε ελάχιστα μιλήσει. Ακόμα κι οι επιμελητές δεν με κοίταζαν με τέτοιο ύφος και ήταν πάντα ευγενικότατοι μαζί μου.

Κατόπιν και χωρίς ελπίδα για αγροτικό αποφάσισα να ξενιτευτώ και πάλι (αφού προσπάθησα τα 5x5, bodyline, κατασκηνώσεις κλπ). Εδώ και 1.5 χρόνο εργάζομαι στο εξωτερικό και θα κάνω ό,τι μπορώ να μην επιστρέψω (εδώ κάποιοι θα χαρούν που έχουν μια θέση περισσότερη και 1 "άχρηστο" λιγότερο).

Θα ήθελα να ρωτήσω όλους σας την γνώμη σας πάνω στα εξής:

1. Πιστεύετε πως όποιος περνάει πανελλήνιες είναι καλός ιατρός; (συμφωνώ απόλυτα πως είναι πολύ καλός μαθητής/φοιτητής)

2. Θα συμφωνούσατε κάθε χρόνο να δίνουν π.χ. 200-300 άδειες άσκησης μετά από κοινές εξετάσεις για ΔΟΑΤΑΠ και ελληνικές ιατρικές σχολές;

3. Διαβάζοντας την παραπάνω ιστορία, ποιά στάση πιστεύετε είναι πιο εποικοδομιτική - "όλοι τους είναι άχρηστοι" ή "ας δούμε με καλή πρόθεση ποιός μπορεί τί".

Δεν θέλω να διαπληκτιστώ με κανέναν και για κανένα λόγο. Σας ευχαριστώ για τον χώρο και χρόνο που μου δίνετε μέσω του forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφε καλη επιτυχια στη δουλεια σου! Νομιζω οτι τα δυσκολα πλεον τα εχεις περασει.Ο στρατος ειναι απο τα προσφοροτερα μερη να εκδηλωσει καποιος τα οποιαδηποτε κομπλεξ του. Πιστευω οτι η καθημερινοτητα σου στο νοσοκομειο, ομως αποδεικνυει αρκετα πραγματα.

Δυστυχως στην Ελλαδα εχει διογκωθει τοσο το προβλημα με την υπερπληθωρα των γιατρων, οπου πλεον υπαρχει προβλημα επιβιωσης... με ολα τα συνεπακολουθα! Οι Ελληνες παντα ειχαν μια ευκολια στο να βαζουν ''ταμπελες''και να βρισκουν εξιλαστηρια θυματα. Στο εξωτερικο, νομιζω μονο στην Ευρωπη, και αναλογα με την πολη, το πολιτιστικο επιπεδο και τις πεποιθησεις των ανθρωπων και του εκαστοτε Διευθυντη, υπαρχει ο αναλογος ρατσισμος. Βεβαια εκει δεν κοιταν το που τελειωσες αλλα το απο που εισαι. Υπαρχουν κλινικες οπου δεν υπαρχει ουτε ενας αλλοδαπος, και αν κανεις το λαθος να πιστεψεις οτι καποια στιγμη εκει θα ενσωματωθεις απολυτα...η πραγματικοτητα θα σε διαψευσει. Στην προσπαθεια τους να το δικαιολογησουν, προσπαθουν να σου αποδειξουν οτι εισαι κατωτερος. Ευτυχως αυτο ειναι η μειοψηφια. Γιατι δεν ειναι δυνατον να αγωνιζεσαι καθεμερα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας!!! emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα λεγα οτι θα ταν καλυτερο ο καθενας να ασχολειται με τα χαλια του+οχι με των αλλων.Τσπα,καλη επιτυχια σε οτι κανετε+ραντεβου στα νοσοκομεια(μακαρι τα πραγματα να ηταν διαφορετικα σε πολλους τομεις της ιατρικης+να μπορουσε να γινει καλυτερο ξεκαθαρισμα σε ολα τα πανεπιστημια)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ christian & italos:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους και ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλύτερα γιατί δυστυχώς ο κλάδος στην Ελλάδα αντιμετωπίζει τρομερά προβλήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω όλους σας την γνώμη σας πάνω στα εξής:

1. Πιστεύετε πως όποιος περνάει πανελλήνιες είναι καλός ιατρός; (συμφωνώ απόλυτα πως είναι πολύ καλός μαθητής/φοιτητής)

2. Θα συμφωνούσατε κάθε χρόνο να δίνουν π.χ. 200-300 άδειες άσκησης μετά από κοινές εξετάσεις για ΔΟΑΤΑΠ και ελληνικές ιατρικές σχολές;

3. Διαβάζοντας την παραπάνω ιστορία, ποιά στάση πιστεύετε είναι πιο εποικοδομιτική - "όλοι τους είναι άχρηστοι" ή "ας δούμε με καλή πρόθεση ποιός μπορεί τί".

Δεν θέλω να διαπληκτιστώ με κανέναν και για κανένα λόγο. Σας ευχαριστώ για τον χώρο και χρόνο που μου δίνετε μέσω του forum.

1. Πιστεύω πως όποιος περνάει πανελλήνιες δε θα γίνει απαραίτητα καλός γιατρός, αλλά ότι έχει καλύτερες εγκεφαλικές προδιαγραφές να γίνει.

2. Δε θα ήταν κακή ιδέα, αλλά ο αριθμός των αδειών δεν μπορεί να είναι μικρότερος από τον αριθμό των αποφοίτων των ελληνικών πανεπιστημίων.

3. Η δεύτερη στάση είναι η καλύτερη. Όλοι θα κριθούν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Το περί εγκεφαλικών προδιαγραφών δυστυχώς δεν με βρίσκει σύμφωνο. Απλά σημαίνει πως ίσως είναι πιο μεθοδικοί ή με καλύτερη μνήμη (πολύ σημαντικά σίγουρα). Σε τελική ανάλυση το να είσαι καλός ιατρός τί σημαίνει; (πολύ μεγάλη ερώτηση). Ένα υποερώτημα εδώ. Ας υποθέσουμε πως θέλεις να πας στις ΗΠΑ για ειδικότητα. Δεν περνάς το USMLE. Κι όμως εργάζεσαι στην ΕΕ. Τί σε κάνει καλό ή κακό ιατρό; Το τι ξέρεις ή τι άδεια εργασίας έχεις;

2. Εγώ θα έλεγα να είναι ίσος με τις ανάγκες της χώρας, για να μην πω να γίνονται σε επίπεδο νομού (εξασφαλίζει γεωγραφική κατανομή τψν ειδικοτήτων). Έτσι θα καλύπταμε τις σύγχρονες και μελλοντικές ανάγκες με τους καλύτερους.

3. Συμφωνώ babangida.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

dear mnk,

καλημερα,καλημερα καταρχας

και τωρα,στο θεμα μας.

θα προσπαθησω να ομαδοποιησω τις απαντησεις-αποψεις μου,για να μην χαθουμε σε μεγαλες φρασεις.

1.θεωρω τις πανελληνιες μια χαρα αξιοκρατικες εξετασεις-

ως προς την διεξαγωγη τους και τα αποτελεσματα.

βεβαια,δεν συζηταμε τις αλλες παραμετρους,

πχ ποσοι εχουν δυνατοτητα φροντιστηριων κτλ

εκει θα χαθουμε

-τωρα ,αν καποιοι καλοι εμειναν εκτος,οφειλεται στο οτι καποιοι εγραψαν καλυτερα,απλα

εξαλλου σε σας ισχυει και το 10%,βοηθαει πολυ.

2.οσον αφορα το συστημα βαθμολογησης.

-η εμπειρια μου μου εδειξε,πως,

εκτος απο ελαχιστες φωτεινες εξαιρεσεις

δεν υποδηλωνει τπτ

ειναι θεμα αντιγραφης,κονε που λες και συ η' και καθαρης τυχης,οτι ρωτηθηκες κατι που ηξερες

γιατι η υλη δεν τελειωνει ποτε,παντα κατι καις

-εντουτοις,

δεν συμφωνω να εχουν ολοι 10αρια

το πανεπιστημιο πρεπει να σε εκπαιδευσει ωστε να παρεις μια βαση γνωσεων

δυστυχως θεωρητικη και μονο-περιπου

δεν μπορει ολοι να ειναι αριστουχοι

μετα,στην ειδικοτητα,

αποκτας και την πρακτικη ασκηση,

και καλυτερη θεωρητικη εμβαθυνση

σ αυτο που διαλεξες να ακολουθησεις

εκει κανε οτι θες-οπως και στο πανεπιστημιο

αν θες να εισαι αριστος,εχει καλως

αν οχι-παλι εχει καλως!

εξαλλου,θα το εχεις δει και συ,

πως ολοι οι εξω γιατροι δεν ειναι ιδιοι

αλλος καλυτερος,αλλος χειροτερος-ειναι αποτελεσμα αυτης της διαδικασιας

το κακο στην ελλαδα,και στην ολη ιατρικη εκπαιδευση,

ειναι πως αυτη η δυνατοτητα επιλογης,ειναι πολυ χαλαρη

δηλαδη

ειναι καθαρα στο χερι σου το ποσο καλως γοιτητης,

η' ειδικευομενος,θα γινεις

παραδειγμα.

κανεις δεν θα σου πει φυγε,

αν και τωρα,πας σε εφημερια

αν και τωρα, πας σε χειρουργειο

αν και τωρα, πας σε εξωτερικο ιατρειο

το ιδιο και στην ειδικοτητα

εγω καταλαβα,πως η σχολη

με το προγραμμα σπουδων της

απλα παρεχει στον φοιτητη καποιες ωρες εκπαιδευσης

κυριως θεωρητικης

ειναι καθαρα θεμα του φοιτητη πως θα τις αξιοποιησει!!!!

αυτο ειναι ομως και κακο,γιατι οι περισσοτεροι,απλα παρευρισκονται σε καποιες κλινικες,

δεν συζητω για παραδοσεις

οποτε,εν κατακλειδι

αφου το πανεπιστημιο,δεν εξασφαλιζει την παροχη ενος πλαφον γνωσεων απαραιτητων σους φοιτητες,η συζητηση περι βαθμων ,ειναι επουσιωδης.

κρατα ομως το εξης

ειναι στο χερι σου,τι εκπαιδευση θα λαβεις,

ανεξαρτητα βαθμου

ο ασθενης κοιτα τις γνωσεις,οχι τα νουμερα

εντος και εκτος εισαγωγικων

looking forward for your reply!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω,.ότι κοντεύουμε να κάνουμε κύκλους σε αυτά που λέμε.

Μου λες πως υπάρχει αξιοκρατία και μετά εξαιρείς βασικά στοιχεία που θα στήριζαν εμμέσως το αξιοκρατικό της υπόθεσης.Σκέψου να μην έμπαινες στη σχολή που ήθελες και να έπρεπε να εργαστείς ως ανειδίκευτος εργάτης!Δε θα αισθανόσουν την προσδοσία του κράτους πρόνοιας.και την αδικία που απορρέει από το γεγονός ότι ενώ δικαιούσε δωρεάν παιδεία,σχεδόν με το έτσι θέλω,στην πουλάν και στην επιβάλλουν;Τώρα στο Πανεπιστήμιο,αν δεν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι χωρίς να πρέπει να υποχρεωθείς κατά κάποιον τρόπο σε κάποιον που θα θες να σου μάθει και που μπορεί να μην έχει και τη διάθεση,αν π.χ. πας σε εφημερία,δεν είναι κάτι που σου δίνει ούτε ελευθερία κινήσεων ούτε τη δυνατότητα να κάνεις αυτό που πρέπει.

Νομίζω ότι όταν σε καίρια ζητήματα,σαν ανθρωπότητα,κολλάμε το κέρδος κ.τ.λ. και όχι την οικειοθελή προσφορά,μπαίνουν στο παιχνίδι νέοι,σκληροί κανόνες,τους οποίους είναι δύσκολο να αποτινάξουμε όταν θέλουμε,και τους συνηθίζουμε χωρίς να μας κάνουν αίσθηση,θεωρώντας ότι είναι αυτονόητο να υπάρχουν,αναπαράγοντάς τους.Αν είμαστε ενωμένοι,ανιδιοτελείς,ειλικρινείς και απαιτητικοί,νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε πολλά.

Τώρα που το θυμήθηκα,αν το πρόβλημα των αποτελεσμάτων/βαθμολόγησης,είναι ικανοποιητικό,γιατί το ποσοστό των αναβαθμολογήσεων αγγίζει και το 25% κάποιες φορές.Αλλά και επιπλέον,αν το ζήτημα δεν είναι,και οι λίγοι,όπως καταλαβαίνω ότι λες,θεωρώ πως ακόμη και οι λίγοι είναι ζήτημα,κανένας δεν πρέπει να αδικείται.Για το σύνολο,μπορεί να είναι και μηδαμινό,αλλά,για το άτομο είναι όλος ο κόσμος!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.