Jump to content

Πολεμικές τεχνες και μαχητικά αθληματα στο greekmeds!


tik-tak

Recommended Posts

για χοντρο κλωτσομπουνιδι MUAI TAI

για κατι πιο πνευματικο και ''χορευτικο'' TAI NUI WU SHU(KUNG FU)

αναμεσα στις 2 κατηγοριες πεφτουν TAE KWO DO,KARATE DO,KICK BOXING με το πιο ''νευρικο'' το τελευταιο..

**προσωπικα

εκανα 6 χρονια SHITO RYU KARATE DO

2,5 χρονια TAI NUI

2 μηνες KICK BOXING

1 μηνα MUAI TAI---->καλα μιλαμε πολυ καφριλα και για τα μπαζα οι αθλητες του

επισης εχω παρει μερος σε καμια 10αρια αγωνες σε πανελληνιο επιπεδο και δεν κερδισα σε κανεναν ...αντιθετα εφαγα πολυ ξυλο.... :D

τωρα ασχολουμαι μονο με τις γυναικες... :P

αυτη ειναι η φωτο μου απο πρωταθλημα

emardown

karate-chimp1.jpg

**οι ενδιαφερομενες και ξετρελλαμενες να μου στειλουν π.μ.-υποχρεωτικη η φωτο για να κανω short listing... :P

Τροποποιήθηκε από ВАСИЛИЙ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είμαι φίλος του Colt.

edit:Όσο και να χτυπιέται ο απάνω καρατέκα πίθηκας,υπάρχουν και άρθρα ειδικά για την περιπτωσή του στο διαδίκτυο:http://www.regentsprep.org/Regents/physics...rop/default.htm :bloodomen:

Τροποποιήθηκε από k0st
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:D :D Εγραψες Kost!!

ВАСИЛИЙ πολυ αιμοβορος μας βγηκες ρε συ... emnuke:D .Ετσι, και εις ανωτερα.

Εγω εχω κανει 4 χρονια Judo κι ενα Aikido.Πηρα μερος και σε 2,3 πανελληνιους αλλα εφαγα πολυ ξυλο. Ο "Last emperor" του ΜΜΑ και ειδωλο μου, λεγεται Fedor Emelianenko, και προερχεται απο τον χωρο του Sambo που ειναι η ρωσικη παραλλαγη του Judo. Αν δεν σε πειθει οτι ενας Judoka (αλλα με τρελλες μπουνιες) εχει σαπισει στο ξυλο ολους τους υπολοιπους,τοτε αξιζει να ασχοληθεις μαζι του,κι επειδη σε βλεπω βιρτουοζο, δες αυτο το βιντεακι να γουσταρεις (ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΞΥΛΟ,ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΚΤΛ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:D:D Εγραψες Kost!!

ВАСИЛИЙ πολυ αιμοβορος μας βγηκες ρε συ... emnuke:D .Ετσι, και εις ανωτερα.

Εγω εχω κανει 4 χρονια Judo κι ενα Aikido.Πηρα μερος και σε 2,3 πανελληνιους αλλα εφαγα πολυ ξυλο. Ο "Last emperor" του ΜΜΑ και ειδωλο μου, λεγεται Fedor Emelianenko, και προερχεται απο τον χωρο του Sambo που ειναι η ρωσικη παραλλαγη του Judo. Αν δεν σε πειθει οτι ενας Judoka (αλλα με τρελλες μπουνιες) εχει σαπισει στο ξυλο ολους τους υπολοιπους,τοτε αξιζει να ασχοληθεις μαζι του,κι επειδη σε βλεπω βιρτουοζο, δες αυτο το βιντεακι να γουσταρεις (ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΞΥΛΟ,ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΚΑΡΔΙΑΓΓΕΙΑΚΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΚΤΛ)

Μαλλον δεν εχει παρει πουθενα το ματι σου αυτο το ποστ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει κάποια πολεμική τέχνη που να υπερτερεί έναντι άλλης, όλες δείχνουν ένα δρόμο. :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά τα διάφορα συστήματα και εντυπωσιακές οι φορεσιές και οι ονομασίες τους, αλλά στην τελική πάντα μετράει ποιος μένει όρθιος! emforeio

Πριν χρόνια είχε πέσει ανάμεσά μας πολύ γέλιο, όταν έκαναν σπάρινγκ ένας φαντεζί μαυροζωνάς (tae kwon do) με ύψος 1.72 και 67 κιλά, με ένα ταξιτζή που ήταν πράσινη ζώνη, 1.80 και 100 κιλά μύες και που όχι μόνο δεν ήξερε ανάποδες εναέριες κλωτσιές, μα ούτε καν πως τις λέγανε στα κορεάτικα δεν ήξερε... Και φυσικά ο μαυροζωνάς έφαγε το ξύλο της αρκούδας. emevlogies

Το MMA ήρθε για να βάλει τέλος στην έπαρση κάποιων που δίνανε με τον κουβά τα νταν και τις μαύρες ζώνες και έχει κάνει καλή δουλειά πάνω σ'αυτό.

Όσο για το ερώτημα ποιος είναι ο καλύτερος "πολεμιστής", τότε μάλλον σε λάθος μέρος τον ψάχνουμε. Υποθέτω πως είναι κανένας μικροσκοπικός γεράκος που ασχολείται με το άθλημα 40 χρόνια, από το πρωί ως το βράδυ και δεν έχει ταξιδέψει μακρύτερα από το διπλανό χωριό του. Ένας τέτοιος είναι ο Χατσούμι στην Ιαπωνία που ασχολείται με το Νινζίτσου. Ο άνθρωπος χέστηκε για τα ανάποδα εναέρια λακτίσματα και τις φαντασμαγορικές επιδείξεις για τους πιτσιρικάδες. Τον ένοιαζε μόνο πως θα σου εξάρθρωνε τις αρθρώσεις, θα σε άφηνε παράλυτο ή θα σε σκότωνε με τον πιο γρήγορο τρόπο, είτε ήταν με τα χέρια του ή με κουτάλι ή με πηρούνι ή ακόμη και με την οδοντόβουρτσα... Και να σκεφτείς πως ο δάσκαλος του ήταν ακόμη χειρότερος bad motherf@cker... emrip

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το ΜΜΑ, καταλαβαμε οτι για να εισαι ο τελευταιος που θα μεινει ορθιος, πρεπει να ξερεις να αποτελειωνεις τον αντιπαλο αποτελεσματικα με τον εναν η τον αλλον τροπο. Καποιος θα μπορουσε να πει οτι οποιος εχει την καλυτερη φυσικη κατασταση η την υπερτατη μυικη δυναμη και την καλυτερη τεχνικη υπερτερει.Οχι ομως αν δεν εχει κι ενα σαγονι απο γρανιτη. Αυτα τα βιντεακια ισως σας πεισουν

http://www.youtube.com/watch?v=BukB1vIyzUQ O ανθρωπος δεν παιζεται

http://www.youtube.com/watch?v=ypxE_RhwE9M Μιλαμε για καμια 50αρια κιλα διαφορα

Τροποποιήθηκε από Epebos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.youtube.com/watch?v=ypxE_RhwE9M Μιλαμε για καμια 50αρια κιλα διαφορα

Ε όχι και ο χοντρο Σαπ σοβαρός μαχητής! Μην τρελαθούμε κιόλας...

Άκυρο το παράδειγμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.youtube.com/watch?v=ypxE_RhwE9M Μιλαμε για καμια 50αρια κιλα διαφορα

Ε όχι και ο χοντρο Σαπ σοβαρός μαχητής! Μην τρελαθούμε κιόλας...

Άκυρο το παράδειγμα.

Κι ομως.Κοιτα πως την πατησε ο πολυς Mr Perfect AKA Ernesto Hoost (απ τους καλυτερους του Κ1)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Hoost ήταν ηλίθιος στον συγκεκριμένο αγώνα και καθόλου hungry...

Το τι εστί ο χοντρο-Σαπ, δες το εδώ και γέλασε με τις ώρες ...Μιρκο vs Σαπ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειχαμε ηδη ενα τετοιο τοπικ κυριοι και κυριες (και το ενδιαμεσο φασμα).

Η συζητηση για τους πλεον πολιτισμενους τροπους επιλυσης των διαφορων που μπορει να προκυψουν σε μια συγχρονη κοινωνια μπορει να συνεχιστει εδω (με πιθανη συγχωνευση απο καποιον μοντ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Hoost ήταν ηλίθιος στον συγκεκριμένο αγώνα και καθόλου hungry...

Το τι εστί ο χοντρο-Σαπ, δες το εδώ και γέλασε με τις ώρες ...Μιρκο vs Σαπ

Καλα δεν το συζηταω,ο Σαπ δεν ειναι σοβαρος μαχητης,αλλα τον εβαλα λογω μεγεθους.Βεβαια τετοιου ειδους παραδειγματα μπορω να βαλω απειρα,οπου πολυ μεγαλυτεροι αντιπαλοι εχασαν απο μικροτερους. Βεβαια αυτο το παραδειγμα εχει μεσα τον υπερτατο fighter Fedor , αλλα ο αντιπαλος ειναι περα για περα αξιομαχος, και δ ι α σ η μ ο τ α τ ο ς στην Ιαπωνια, ο Χονγκ Μαν Τσοι

Η μπουνια του Mighty Mo που διελυσε τον γιγαντα

Τροποποιήθηκε από Epebos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεικο! Πεθανα απ τα γελια :lol: :lol: ! Ιδιως με τον τυπα που εβαλε το μηλο στα 2 μετρα και ηθελε να το πετυχει και με γυριστη κλωτσια παναθεμα τον, αυτο θα πει αισιοδοξια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΜΑΘΗΜΑΤΑ AIKIDO ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

(Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο ΕΚΠΑ)

Με απόφαση της Πανεπιστημιακής Λέσχης θα ξεκινήσουν δωρεάν μαθήματα Aikido, στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο από τον Οκτώβριο του 2008.

Το Aikido είναι κορυφαία Πολεμική Τέχνη, που ιδρύθηκε από τον Ιάπωνα Morihei Ueshiba, υψηλής αισθητικής και ισχύος. Στηρίζεται στην αρχές της μη βίας, της αφοβίας, της δυναμικής των κινήσεων και στην εκμετάλλευση της δύναμης του άλλου. Περιλαμβάνει άοπλες τεχνικές εκγύμνασης, καθώς και τεχνικές με όπλα.

Στα μαθήματα μπορούν να συμμετάσχουν προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί φοιτητές, διοικητικοί υπάλληλοι, μέλη ΔΕΠ, κ.λ.π. του Πανεπιστημίου Αθηνών καθώς και άλλων ΑΕΙ, ανεξαρτήτως ηλικίας, φύλου ή σωματικής διάπλασης.

Τα μαθήματα είναι ΔΩΡΕΑΝ και θα ξεκινήσουν τον ΟΚΤΩΒΡΙΟ του 2008. Θα ακολουθηθεί το σύστημα εκπαίδευσης του Hellenic Birankai, που υπάγεται στο International Birankai, που ιδρύθηκε από τον μεγάλο δάσκαλο T.K. CHIBA, μαθητή του Ueshiba.

Όσοι ενδιαφέρονται μπορούν να στείλουν e-mail στο skotsiosecon.uoa.gr ή να τηλεφωνήσουν στο 6932690203, για απάντηση αποριών ή διευκρίνιση λεπτομερειών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.