Jump to content

IELTS


Sovereign

Recommended Posts

Επειδή πήρα κάποια pms σχετικά με τα IELTS, είπα να ξεκινήσω ένα θέμα αποκλειστικά για αυτά, διότι από ό,τι φαίνεται αφορούν πλέον περισσότερες της μίας χώρες-προορισμούς για ειδίκευση.

Πρόκειται για σύστημα εξέτασης της αγγλικής γλώσσας, το οποίο αποδέχονται Ηνωμένο Βασίλειο-Αυστραλία-Καναδάς και Η.Π.Α. Δεν είναι προαπαιτούμενο σε όλες τις περιπτώσεις και ενώ νόμιζα ότι ουσιαστικά χρειάζεται μόνο για την Αυστραλία, τελευταίες πληροφορίες το κάνουν σημαντική υπόθεση και για Αγγλία.

Περιλαμβάνει Listening- Writing- Reading- Speaking. Το πιο δύσκολο συνήθως κομμάτι αποδεικνύεται το τελευταίο, που έχει τη μορφή interview με ποικίλουσα θεματολογία.

Τα μέσα προετοιμασίας πολλά και τα συγγράμματα επίσης. Το αν θα χρειαστείτε ή όχι δάσκαλο εξαρτάται από το starting point και το επίπεδο των αγγλικών σας, αλλά κάποιος με παλιό Proficiency μπορεί απλά να κάνει για 1-2 μήνες παλιά past papers. Προσωπικά προτίμησα τη σειρά του Cambridge IELTS, αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα. Αν χρειαστεί δάσκαλος, θα χρειαστεί μόνο για να βαθμολογήσει κάποια writing tasks και για interview simulation.

Η εξέταση λαμβάνει χώρα σε διάφορα εξεταστικά κέντρα σε όλη τη χώρα, δύο φορές το μήνα και γίνεται σε μία μέρα. Δεν υπάρχει pass or fail, απλά score out of 9. Για το minimum score που απαιτείται, επικοινωνείστε με τον φορέα που το ζητάει (πχ για Αυστραλία είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι ζητούν 7 σε όλες τις κατηγορίες).

Οι ιατροί δίνουν κατά κανόνα το academic module, ενώ υπάρχει και το general training (ή κάτι τέτοιο) που δεν μας αφορά.

Χρήσιμες διευθύνσεις:

www.britishcouncil.org/gr/greece-exams-ielts.htm

www.ielts.org/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Η οικονομικότερη λύση που βρήκα είναι να κατεβάσετε από το διαδίκτυο έτοιμα μαθήματα και βιβλία σε pdf καθώς και listening σε μορφή mp3. Ακόμη και interviews θα βρείτε. Απλώς μπείτε στο www.btjunkie.com ή στο www.torrentz.com πληκτρολογήστε ielts και θα βρείτε πάνω από μισό GB υλικό μαθημάτων και όσα προανέφερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

IELTS Ταχύρυθμα Μαθήματα στο BritishCouncil στην Αθήνα σημειώσατε = 650 Ευρώ!

Από αρχές Νοεμβρίου '08 είχαν γεμίσει όλα τα τμήματα Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου '08-'09!

Είναι 150 ώρες και τα λεφτά όλα προκαταβολικά στο χέρι από πριν, διαφορετικά δε σου κάνουν ούτε καν κράτηση θέσης!

Από βιβλιογραφία, βρίσκεις πολλά στον Ελευθερουδάκη, έχει πολλές σειρές βιβλίων! Εγώ είχα πάρει εδώ και καιρό τη Grammar for IELTS with answers (= 40 Ευρώ) και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ευχάριστο βιβλιαράκι! Περνάει ευχάριστα η ώρα στις ήρεμες εφημερίες! Το μόνο που δεν έχω κανένα να μου διορθώνει τις εκθεσούλες, αλλά μόλις έδειξα ένα δείγμα στον αδερφό μου, πείστηκα ότι θα έπρεπε να πάρω μαθήματα!! :withstupid::rolleyes:

Προσεχώς θα σας πω εντυπώσεις από τα Μαθήματα του Βρετανικού Συμβουλίου... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Ατσα-Κρυφές χάρες κι ο Sov!

Ευχαριστώ, συνάδελφοι! Η προθυμότητά σας, με συγκινεί! emcry

Και για να μείνω dans le meme fil... στο site του GMC, μιλάνε για ένα απαιτούμενο σκορ> ή = του 7 για τα Προφορικά και 6 για τα υπόλοιπα (Κατανόηση Γραπτού και Προφορικού λόγου και Έκθεση) και να είναι βαθμοί από την ίδια εξέταση.

emardown

"To satisfy us that you have the necessary knowledge of English you must submit an original IELTS certificate showing:

That you have taken the academic version of the IELTS test.

That you have obtained an overall score of 7.0, with minimum scores of 7.0 in speaking and 6.0 in listening, reading and writing.

That you obtained these scores in a single sitting of the test."

IELTS για το GMC-Ιατρικός Σύλλογος Ηνωμένου Βασιλείου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γεια σας συνάδελφοι!

Έχω μια απορία: Πριν απο κάποια χρόνια πήρα το Proficiency του Cambridge με Α. Αν θέλω να κάνω ειδικότητα στην Αγγλία θα χρειαστεί να έχω και IELTS? Το Proficiency δεν αρκεί? Για παράδειγμα για εγγραφή στον αγγλικό ιατρικό συλλογο δεν γίνονται δεκτά και τα δύο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά χαρά..

Τυχαία βρήκα στο internet, και το MCAT (Medical College Admission Test)

Αυτό σε σύγκριση με τα GRE ή το IELTS,

τί ιδιαίτερο αντίκρυσμα να έχει??...

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω??...

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Να ρωτήσω κάτι με τη σειρά μου... Το IELTS είναι απαραίτητο για να εργαστεί κάποιος στο σύστημα υγείας? Η τους αρκεί η καλή χρήση της προφορικής γλώσσας σε συνεντεύξεις.

Όπως είπε κάποιος παραπάνω, τα χρήματα είναι αρκετά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Να ρωτήσω κάτι με τη σειρά μου... Το IELTS είναι απαραίτητο για να εργαστεί κάποιος στο σύστημα υγείας? Η τους αρκεί η καλή χρήση της προφορικής γλώσσας σε συνεντεύξεις.

Όπως είπε κάποιος παραπάνω, τα χρήματα είναι αρκετά.

Κανείς δεν ασχολείται στη Μεγάλη Βρετανία. Ακόμα και να το έχεις αν στη συνέντευξη δεν σε καταλαβαίνουν, δε θα σε πάρουν λόγω γλώσσας. Βέβαια το πώς αυτά τα δύο συμβαδίζουν είναι ένα ερώτημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...
  • 5 months later...

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να δοθεί το test στην Αγγλία ;

Όλα είναι κλεισμένα μέχρι τον Φλεβάρη, στην δε Αθήνα από τέλος Φλεβάρη έχουν ελεύθερες θέσεις.

Θεωρητικά (στο site του British Council) γίνεται. Το έχει κάνει κανείς ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.