Jump to content

ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΜΟΡΙΑ


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος αν μετράνε πουθενά τα μόρια από πιστοποιητικά παρακολύθησης συνεδριών?

Ναι. Πουθενα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μετράνε για την προκηρυξη των επιμελητών.

στηρίζονται και εκει για να σπρώξουν τα δικα τους παιδια.

οποτε οτι χαρτια βρίσκετε να το μαζευετε. να μην σας πω να κανετε και ανταλλαγες όπως τα χαρτια αλληλογραφίας στο δημοτικο!

ανεξαρτήτως μορίων πάντως συνιστώ ανεπιφύλακτα ATLS, ALSO, ALS, BLS κτλ ειναι τα μονα που πραγματικα αξίζουν

προσπαθείστε εκτός από παρακολουθήσεις να έχετε και ανακοινώσεις στα συνέδρια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποτε μιλάμε με την έναρξη της ειδικότητας ή γενικά μάζευε κι ας είναι και ρώγες και καπου θα χρησιμεύσουν....?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαζευε και ας ειναι ρωγες

εχω δει σε κριση να μετρα που ο αλλος πηγε με το νοσοκομειο στοχωριο να πει 2 μπουρδες για 2 ωρες και το πηρε χαρτι επικυρωμενο και μετρησε ως κοινωνικη προσφορα

μαζευετε και πρωτοκολειτε τα παντα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μετράνε για την προκηρυξη των επιμελητών.

στηρίζονται και εκει για να σπρώξουν τα δικα τους παιδια.

οποτε οτι χαρτια βρίσκετε να το μαζευετε. να μην σας πω να κανετε και ανταλλαγες όπως τα χαρτια αλληλογραφίας στο δημοτικο!

ανεξαρτήτως μορίων πάντως συνιστώ ανεπιφύλακτα ATLS, ALSO, ALS, BLS κτλ ειναι τα μονα που πραγματικα αξίζουν

προσπαθείστε εκτός από παρακολουθήσεις να έχετε και ανακοινώσεις στα συνέδρια

Εγώ επιμένω ότι είναι άχρηστα τα πιστοποιητικά. Οι ανακοινώσεις όχι τόσο. Η μαγική έκφραση είναι σε μπολντ. Οταν εχεις βύσμα μπορεί να επικαλεστεί και τις πιο γελοίες προφάσεις για να σε σπρώξει. Οταν δεν έχεις, οι δημοσιεύσεις είναι το μόνο που ίσως σε σώσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια αν κοιταξετε τουσ νομους εκτος απο τις ανακοινωσεις σε συνεδρια για τα μορια για την θεση του επιμελητη μετραει οχι μονο το ποσα συνεδρια εχεις παρακολουθησει αλλα και το σε ποσες εταιριες εισαι γραμμενος

αλλα αυτα ειναι οδηγιες που στελνονται στους εισηγητες και τισ κρατανε ως 7σφραγιστο μυστικο για να μην διαρεουν και να ξερουν μονο λιγοι που να κανουν ενστασεις και να γινονται οι ανακατανομες των μοριων

πχ τελειωνουμε μαζι εχουμε τα ιδια προσοντα και εγς λιγο πριν γινει η προκυρηξη δινω 500 ευρω και γραφομαι σε 5εταιρειες-συλλογους

ε λοιπον εγω σε τρωω γιατι το κρατος μου δινει για αυτο περισσοτερα μορια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο εγώ βρίσκω τρελό κάψιμο όλο αυτό το κυνήγι, χωρίς λόγο και επιστημονική ουσία; Νταξ ρε παιδιά, καλά τα πρωτόκολλα, οι εταιρείες, τα μόρια κτλ κτλ, αλλά επί της ουσίας τι γίνεται; Με την γαμημένη την επιστήμη και με τον άμοιρο τον ασθενή τι γίνεται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν τα παρακολουθεις οσο εισαι φοιτητης μετρανε τα μορια (για αργοτερα εννοω);

Τροποποιήθηκε από aifos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γενικα μετρανε και ο καθενας εισηγητησ βαθμολογει κατα βουληση... δεν λεει 10 συνεδρια 1 point 20 συνεδρια 2 points κτλ

δυστυχως η ουσια του πραγματος η καταρτιση και το αν εισαι καλο η οχι δεν εχει προβλεφθει στην υπουργικη αποφαση... μονο τα χαρτια που μαζευεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ανεξαρτήτως μορίων πάντως συνιστώ ανεπιφύλακτα ATLS, ALSO, ALS, BLS κτλ ειναι τα μονα που πραγματικα αξίζουν

Μια μεταφραση please

Επισης αυτες οι εταιριες-συλλογοι τι ειναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια μεταφραση please

Επισης αυτες οι εταιριες-συλλογοι τι ειναι?

Basic Life Support

Advanced Life Support

Advanced trauma life support

Advanced Life Support in Obstetrics

είναι τα γνωστά σεμινάρια της επείγουσας. Οι κλινικοί ισχυρίζονται ότι ένα τέτοιο πιστοποιητικό πχ το ATLS μετράει όσο 40 ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ σε συνέδρια.

βέβαια να προσθέσουμε ότι όλα περα του πρωτου είναι πανάκριβα (500-800ευρώ) και δεν υπάρχει φοιτητική έκπτωση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Basic Life Support

Advanced Life Support

Advanced trauma life support

Advanced Life Support in Obstetrics

είναι τα γνωστά σεμινάρια της επείγουσας. Οι κλινικοί ισχυρίζονται ότι ένα τέτοιο πιστοποιητικό πχ το ATLS μετράει όσο 40 ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ σε συνέδρια.

βέβαια να προσθέσουμε ότι όλα περα του πρωτου είναι πανάκριβα (500-800ευρώ) και δεν υπάρχει φοιτητική έκπτωση

Που μπορω να βρω πληροφοριες γι αυτα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που μπορω να βρω πληροφοριες γι αυτα?

Με ένα γκουγκλάρισμα των αρχικών θα βρεθείς σε έναν ωκεανό πληροφοριών. εν συντομία πρόκειται για πιστοποιητικά που παίρνεις ύστερα από (θεωρητικές ή και πρακτικές) εξετάσεις ότι ξέρεις και μπορείς να παράσχεις τις πρώτες βοήθειες.

Αν θες να τα κάνεις ρώτα ποιος τα κανει στο νοσοκομειο που εισαι. Στη δικιά μου σχολή το BLS είναι υποχρεωτικό και τα άλλα θέλουν τα ευρώ που σου είπα και διοργανώνονται είτε από το πανεπιστήμιο είτε από το νοσοκομείο 1-2 φορές το χρόνο. μπορείς να τα κάνεις είτε σαν ιατρός είτε σαν φοιτητής. Σαν ιατρός είναι αρκετά πιο εύκολο. Πρέπει να τα ανανεώνεις καθε 3-5 χρόνια.

το ATLS θεωρείται πολύ καλό και μετράει στο εξωτερικό. ειδικά αν σκεφτεσαι χειρουργική ειδικότητα πρέπει να το κάνεις οπωσδήποτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε συ Αμαντα , ξερεις οτι σε εκτιμω και σε σεβομαι , αλλα τωρα τι καθεσαι και λες?

γίνονται οι διορισμοι στο δημοσιο αξιοκρατικα? αφου οποιος εχει το πολιτικο βυσμα που βολευει( αναλογα με την εκαστοτε κυβερνηση) ειναι αυτος που διοριζεται.

δυο χρονια δουλεψα σε νοσοκομειο και τα ξερω απο τους ιδιους τους επιμελητες :

μονο οταν με τον αλλο εχεις παρομοιους χρονους προυπηρεσιας με τον αλλο και εσυ διαθετεις ενα ΜΗ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΟΝ , ΔΗΛΑΔΗ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ Η ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ? γκεκε?μονο τοτε.

Α

Ακομα κι αν εχεις εσυ 15 ανακοινωσεις σε συνεδρια κι ο αλλος 2 , αν θελουν του βαζουν μεγαλυτερο βαθμο λεγοντας οτι οι δικες του ειναι σημαντικοτερες.

μονο το διδακτορικο δεν αμφισβητειται .Γιατι αν σε αδικησουν τοτε , μπορεις να τους πας στα δικαστηρια και να ζητησεις και να λαβεις μεγάλη χρηματικη αποζημίωση.Με την προυποθεση ομως , το τονιζω , οτι εχεις με τον αλλο παροπμοιο χρονοπρουπηρεσιας! γιατι ακομα κι αν εχεις διδακτορικο, σε τρωει με την προυπηρεσια? ενταξει?

Ο Sovereign εχει απολυτο δικιο για τις εργασιες και τα συνεδρια.Ειναι μεγαλο καψιμο.Σας το λεει αυτο καποια , η οποια την τελευταια διετια την περασε κανοντας 22 ανακοινωσεις σε συνεδρια και παρακολουθησε απο φοιτητρια τουλαχιστον 70 συνεδρια!

Θελετε να μαθετε τι γνωμη εχω γι΄αυτο? καλες οι εργασιες αλλα με μετρο, δεν εχει νοημα να κανει κανεις πολλες εργασιες.Οι λιγες σου εξασφαλιζουν αυτο που χρειαζεσαι :

τι δηλαδη? ενα καλο βιογραφικο και την απαραιτητη ανεση και εμπειρια στην παρουσιαση εργασιων μπροστα σε πολυ κοσμο...απλα οι εργασιες δειχνουν οτι ο αλλος ειναι καποιος που ενδιαφερεται και προσπαθει...ειναι καλο παντου και εδω και στο εξωτερικο αλλα με μετρο...

οσο κακο ειναι για καποιον να μην εχει καμια εργασια, αλλο τοσο κακο ειναι να χανει πολυ χρονο απασχολουμενος μονο με αυτο.Γιατι υπαρχουν και σημαντικοτερα πραγματα.

και αν θελετε τη γμωμη μου, το πιο σημαντικο, για καποιον που ενδιαφερεται οντως να κανει στη ζωη του σημαντικα πραγματα που εχουν αξια και δεν ειναι μονο για το φαινεσθαι, το πιο σημαντικο ειναι τελικα η ερευνα η καποιο διδακτορικο στο εξωτερικο .Αυτα. Ολα τα αλλα ειναι......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακομα κι αν εχεις εσυ 15 ανακοινωσεις σε συνεδρια κι ο αλλος 2 , αν θελουν του βαζουν μεγαλυτερο βαθμο λεγοντας οτι οι δικες του ειναι σημαντικοτερες.

μονο το διδακτορικο δεν αμφισβητειται .Γιατι αν σε αδικησουν τοτε , μπορεις να τους πας στα δικαστηρια και να ζητησεις και να λαβεις μεγάλη χρηματικη αποζημίωση.Με την προυποθεση ομως , το τονιζω , οτι εχεις με τον αλλο παροπμοιο χρονοπρουπηρεσιας! γιατι ακομα κι αν εχεις διδακτορικο, σε τρωει με την προυπηρεσια? ενταξει?

Άκου λοιπόν μια σύντομη ιστορία μιας και έθεσες ότι το διδακτορικό είναι πάνω από το βύσμα.

Σε μια προκήρυξη για θέση επιμελητή (ονόματα δε λέμε υπολήψεις δε θίγουμε) σε χειρουργική κλινική είχαν κάνει αίτηση 6 άτομα. τη θέση τελικά πήρε ο 5ος (με βάση τα προσόντα). ο 1ος ο 3ος και ο 4ος αποφάσισαν να αποσυρθούν αδιαμαρτύρητα. ο 2ος όμως βλέποντας την αδικία αποφάσισε να πάει δικαστικά.

μόλις το έμαθε ο διευθυντής της κλινικής τον πήρε τηλέφωνο και Του είπε: αμα πας δικαστικά θα πάρουμε εσένα τελικά που έχεις και διδακτορικό και γενικά πολύ καλύτερο βιογραφικό. Το πρόβλημα είναι αν θέλεις να χειρουργείς κιόλας... Ετσι, απέσυρε τους δικηγόρους και έζησαν αυτοι καλά και εμείς χειρότερα.

Την ιστορία μου την είπε καθηγητής εμένα του ίδιου.

Αυτό για να καταλάβεις ότι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΒΥΣΜΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χα χα χα! :P γνωστη ιστορια σε καθε τοπο αγαπητέ μου!

μονο που στο δικο μου το Πανεπιστημιο ενας αντιστοιχος εκβιασμος κατέλειξε διαφορετικα :

πήγε και τους δήλωσε οτι τον φτιάχνουν οι καυγάδες και δεν τον πειράζει αν δεν τον αφησουν να κανει την παιδιατρικη σωστά ( οπως τον απειλουσαν για να δωσουν τη θεση σε μια καρακαλτάκα)

ηταν λιγο ..μαγκας και τους έπεισε οτι ειναι τοσο τρελος που δεν κωλωνει!

τελικα δεχτηκε να μην παει στο πανεπιστημιακο και να παρει θεση διευθυντη σε διπλανο νοσοκομειο

.. :P φυσικα η ματαιοδοξη καρακαλτακα πηρε τη θεση αλλά ολα εδω πληρώνονται :

:P ο αντρας της τα φτιαξε με μια ομορφούλα φοιτητρια και αυτη τωρα αυτη δεν ξερει ποσα ληγμενα να παρει

οντως...το βυσμα ειναι πανω απο ολα ...

αλλά ολα εδω πληρώνονται φιλε μου! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.. :P φυσικα η ματαιοδοξη καρακαλτακα πηρε τη θεση αλλά ολα εδω πληρώνονται :

:P ο αντρας της τα φτιαξε με μια ομορφούλα φοιτητρια και αυτη τωρα αυτη δεν ξερει ποσα ληγμενα να παρει

οντως...το βυσμα ειναι πανω απο ολα ...

αλλά ολα εδω πληρώνονται φιλε μου! :P

Ναι ναι σωστά :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαζευε και ας ειναι ρωγες

εχω δει σε κριση να μετρα που ο αλλος πηγε με το νοσοκομειο στοχωριο να πει 2 μπουρδες για 2 ωρες και το πηρε χαρτι επικυρωμενο και μετρησε ως κοινωνικη προσφορα

μαζευετε και πρωτοκολειτε τα παντα!!!

Σόρρυ αλλά τι εννοείς πρωτοκολλείτε τα πάντα; Που;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Έχω μια απορία εδώ και καιρό..Ξέρει κανείς που χρησιμεύουν τα μόρια απο τα συνέδρια?Μετράνε μήπως για το ΑΣΕΠ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε Χαρούλη μ' αφού έχουμε πει καλύτερα να δώσεις πρώτα τις ρημαδοκατατακτήριες, να πας ιατρική, να τελειώσεις και όταν με το καλό τα κάνεις όλα αυτά ξαναέλα και ρώτα μας!

Και για να απαντήσω, νομίζεις ότι οι γιατροί δίνουμε ΑΣΕΠ δηλαδή;

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.