Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις - Ιατρικής Λάρισας


xaxanth

Recommended Posts

3 ώρες πριν, xrisostomos said:

Καλημέρα. Εδώ και δύο μήνες ξεκίνησα διάβασμα και μαθήματα μέσω skype με στόχο να δώσω κατατακτήριες για την ιατρική Λάρισας. Είμαι ήδη 35 ετών και διορισμένος στο δημόσιο στο πεδίο της υγείας αλλά έχω όρεξη να προσπαθήσω και να διαβάσω και με ενδιαφέρει πολύ το αντικείμενο. Το μεγάλο μου θέμα είναι ότι μένω μόνιμα σε νησί και δεν μπορώ να μετακομίσω στην Λάρισα προς το παρών, οπότε αποφάσισα αν περάσω να πηγαίνω στις εξεταστικές και να δίνω όσα μαθήματα μπορώ. Πιστεύετε ότι είναι κάτι εφικτό?????

Καλησπέρα. Αρχικα καλη επιτυχια στις εξετασεις. Οσον αφορα το ερωτημα σου, ειναι πολυ δυσκολο χωρις παρακολουθησεις στα θεωρητικα μαθηματα να πας απευθειας στην εξεταστικη. Βεβαια αυτο το λεω απο προσωπικη αποψη και εμπειρια, ενδεχομένως με πολυ διαβασμα καποιος να τα καταφερει αλλα θα χασει πολλα απο το αμφιθεατρο (οσο μπορουμε να μιλαμε για δια ζωσης εκπαιδευση στον καιρο του νεου κορωνοιου). Το πιο βασικο ομως που δεν ξερω αν ει9ναι εφικτο ειναι τα εργαστηρια τα οποια ειναι καθε βδομαδα και οχι μονο μια ημερα και ειναι υποχρεωτικα με παρουσιες. Και παλι χωρις να ξερουμε πως θα διαμορφωθουν ολα αυτα αν εχουμε και νεο κυμα εξαρσης του ιου με καραντινα κλπ.
Εαν χρειαστεις οτιδηποτε I'll be happy to help. Καλη επιτυχια και παλι ☺️

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, Amy Pond said:

Καλησπέρα. Αρχικα καλη επιτυχια στις εξετασεις. Οσον αφορα το ερωτημα σου, ειναι πολυ δυσκολο χωρις παρακολουθησεις στα θεωρητικα μαθηματα να πας απευθειας στην εξεταστικη. Βεβαια αυτο το λεω απο προσωπικη αποψη και εμπειρια, ενδεχομένως με πολυ διαβασμα καποιος να τα καταφερει αλλα θα χασει πολλα απο το αμφιθεατρο (οσο μπορουμε να μιλαμε για δια ζωσης εκπαιδευση στον καιρο του νεου κορωνοιου). Το πιο βασικο ομως που δεν ξερω αν ει9ναι εφικτο ειναι τα εργαστηρια τα οποια ειναι καθε βδομαδα και οχι μονο μια ημερα και ειναι υποχρεωτικα με παρουσιες. Και παλι χωρις να ξερουμε πως θα διαμορφωθουν ολα αυτα αν εχουμε και νεο κυμα εξαρσης του ιου με καραντινα κλπ.
Εαν χρειαστεις οτιδηποτε I'll be happy to help. Καλη επιτυχια και παλι ☺️

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αρχικά. Το σκεπτικό είναι να περάσω όσο το δυνατόν περισσότερα θεωρητικά γίνεται και στο τέλος να ασχοληθώ με εργαστήρια και ότι χρειάζεται παρακολούθηση. Φυσικά το ιδανικό θα ήταν να παρακολουθήσω την σχολή κανονικά εφόσον περάσω βέβαια αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται προς το παρών. Βλέποντας και κάνοντας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικα το ολο εγχειρημα σου ειναι μη ρεαλιστικο,αλλα αυτο γνωριζεις ηδη φανταζομαι..

Χωρια της ηλικιας και του οτι αυτο συνεπαγεται,υπαρχουν και πρακτικα θεματα.

Γιατι ρεαλιστικα μιλωντας το να παρακολουθησεις ιατρικη εξ αποστασεως ειναι ονειρο θερινης νυκτος..

Τα εργαστηρια των δυο πρωτων ετων και οι κλινικες υποχρεωσεις των επομενων ετων το καθιστουν πρακτικα αδυνατο.

Ακομα και αν χωρις να εχεις καμια απολυτως επαφη με τη σχολη(και τα βιτσια των καθηγητων που πχ αναπνευστικο σε ρωτανε τις ιντερλευκινες απο το 1 ως το 10 αλλα οχι τις COPD,ILD etc) διαβαζεις και δινεις....

Εγω δουλευα παρτ ταιμ,ημουν στην πολη και δυσκολευομουν παλι με τα ωραρια..

 

Ποτε δεν ειναι αργα;;;Μπορει και να ισχυει..Αλλα ισως οχι στη δικη σου περιπτωση.

Υ.Γ.στα συν οτι αν καταφερεις και τελειωσεις ειδικοτητα στα 45 θα εχεις θεση στο ΕΣΥ ως μονιμος ΔΥ στην Ελλαδαρα μας.

Αλλα και  αυτο το γνωριζεις ηδη φανταζομαι.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχως ο λακομπρα εχει δίκιο.

Η δική μου εμπειρια απο το ΕΚΠΑ συμπιπτει με οσα γραφει.

Στα πρωτα χρονια μαζι με τα μαθηματα υπαρχουν υποχρεωτικα εργαστηρια που συνδυαζονται με τη θεωρια. Στα επομενα χρονια των κλινικων ειναι απαραιτητη η παρουσια.Η παρουσια στην κλινικη εχει και εκπαιδευτικο χαρακτηρα και σε πολλες περιπτωσεις συνδεεται με τον τελικο βαθμο ή τις θεωρητικες εξετασεις.

Το να μαζεψεις οσα μπορεις και μετα βλεπουμε ειναι μια εκπτωση με το καλημερα. Δυστυχως την εκανα και εγω νομιζοντας οτι μετα μαζευονται. Ουτε τα μαθηματα ευκολα μαζευονται ουτε οι γνωσεις στις οποιες θα υστερεις σαν ιατρος μαζευονται ευκολα.

Προσωπικα μαζεψα μαθηματα και κλινικες με μακροχρονια αδεια ανευ αποδοχων. Αυτο ειναι αιματηρο για καποιον που δεν εχει οικονομικη δυνατοτητα και απαιτει αναδιοργανωση χρονου και προσωπικης ζωης. 

Σαν ΔΥ θα εχεις υπεραριθμη ειδικοτητα, απαλλαγη απο το αγροτικο και μεταταξη σε θεση επιμελητη Β μετα την ειδικοτητα. Κινητρο πολυ μεγαλο για οποιον εχει αποφασισει να ζησει και να ασκησει ιατρικη στην χωρα μας και μονο.

Αν θες την εμπειρια μου, οσο νομιζα οτι θα τα μπαλωσω θα τα καταφερω σιγα σιγα κτλ δεν καταφερα να κανω απολυτως τιποτα. Τελειωσα με τη σχολη οταν αποφασισα να αφησω στην ακρη πολλα και να κανω αποκλειστικα και μονο αυτο. Δεν γινεται να μεταβιβασει κανεις εμπειρια αλλα αν θελεις να κρατησεις κατι κρατησε μια φραση:

Γινεται μονο αν αφοσιωθεις αποκλειστικα και μονο σε αυτο δινοντας παραλληλα πολλα απο την προσωπικη σου ζωη.

Καλη επιτυχια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας. Το θέμα της μετάταξης δεν το γνώριζα. Το κίνητρό μου δεν είναι η επαγγελματική αποκατάσταση. Όπως και να΄χει ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω τα βιβλία για κατακτηριες ιατρικης μεταχειρισμενα στο πθ η αν υπάρχει τρόπος να τα δανειστώ? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
On 16/10/2020 at 7:40 ΜΜ, Disakava said:

Καλησπέρα γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω τα βιβλία για κατακτηριες ιατρικης μεταχειρισμενα στο πθ η αν υπάρχει τρόπος να τα δανειστώ? 

Μπορώ να σε βοηθήσω , γράψε το mail σου να έρθουμε σε επικοινωνία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Καλησπέρα σας! Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες για την Ιατρική της Λάρισας! Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με παλαιότερα θέματα ή sos στην ύλη των μαθημάτων?

 

Σάς ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...
  • 3 months later...

Παιδιά καλησπέρα!!! Πουλάω το βιβλίο Βασική παθολογική ανατομική του Robbins ( είναι το 1 από τα 2 συγγράμματα για το εξεταζόμενο μάθημα της Γενικής Μορφολογίας) .Είναι άθικτο, σαν καινούργιο. Αν καποι@ ενδιαφέρεται ας ενημερώσει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 29/6/2022 at 2:15 ΜΜ, Paramedico said:

Παιδιά καλησπέρα!!! Πουλάω το βιβλίο Βασική παθολογική ανατομική του Robbins ( είναι το 1 από τα 2 συγγράμματα για το εξεταζόμενο μάθημα της Γενικής Μορφολογίας) .Είναι άθικτο, σαν καινούργιο. Αν καποι@ ενδιαφέρεται ας ενημερώσει!

Καλησπέρα! Ναι ενδιαφέρομαι εγώ. Θα μπορούσαμε να έρθουμε σε επικοινωνία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, Astrid said:

Καλησπέρα! Ναι ενδιαφέρομαι εγώ. Θα μπορούσαμε να έρθουμε σε επικοινωνία;

Καλημέρα! Ναι φυσικά, μπορείς να μου στείλεις στο annaksr94@gmail.com.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Απόφοιτος της ιατρικής σχολής της Λάρισας παραδίδει ιδιαίτερα μαθήματα της εν λόγω σχολής με σημειώσεις και υλικό από τα εξεταζόμενα μαθήματα.

Χαμηλες τιμές,εμπειρία και υπευθυνότητα.

Πληροφορίες στο email algeo31@hotmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.