Jump to content

[πληροφορίες για ειδικοτητα] Αιματολογια


souzi

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Έχουμε..

1ον Δεν υπάρχουν ειδικευόμενοι πλέον. Καταλαβαίνεις τι συνεπάγεται αυτό στο θέμα δουλειάς και εκπαίδευσης.

2ον Απ όσο ξέρω υπάρχουν 3 διευθυντές. Αυτό σημαίνει οτι στην πραγματικότητα δεν υπάρχει μια κλινική αλλά τρείς....

3ον Οι δύο από αυτούς φεύγουν σύντομα (σύνταξη).. Κ δεν θες να κάνεις ειδικότητα με το άτομο που θ απομείνει. Δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες αλλά εαν ρωτήσεις άτομα που τελείωσαν εκεί θα καταλάβεις.

4ον Έχει 7 θέσεις αλλά τελικά μόνο ένας απέμεινε. Τα συμπεράσματα δικά σου.

5ον Υπάρχει ένα chat http://www. ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -keuomenoi.gr/chat/  Εκφέρουν και άλλοι άποψη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Τελικά από τους παλιούς που προβληματίζονταν το 2007 για την επιλογή της αιματολογίας επέλεξε κανείς αιματολογία?

Και αν ναι, σε τι φάση βρίσκεται τώρα 10 χρονια μετα?

Ρωτάω καθώς ειμαι παρατασιακη στην παθολογία και σκέφτομαι να αλλάξω τα χαρτιά μου για αιματολογία αλλά έχω ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς με όσους αναφέρονται στα παλαιότερα ποστ...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Η βασική αλλαγή που έγινε στην ειδικότητα της Αιματολογίας (https://www.ygeianet.gr/images/site/1510/60049_large/fek_ ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -kothtes.pdf)

ΠΡΙΝ 

2 έτη Παθολογία ή Παιδιατρική και

4 έτη Αιματολογίας

ΜΕΤΑ

Βασική Εκπαίδευση: Δύο (2) έτη Παθολογίας

Ειδική Εκπαίδευση: τέσσερα (4) έτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας! Υπάρχει κάποιος που να κάνει ή να πρόκειται να ξεκινήσει Αιματολογία είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικο;

Επίσης έχοντας κάνει 2 χρόνια παιδιατρικής κάποιος με τα τωρινά δεδομένα πρέπει να κάνει αλλα 2 παθολογία (αμισθος) και μετά 4 αιματολογία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Σε συγκριση με την παθολογικη ογκολογια, ποσο διαφερει η αιματολογια θεωρειτε; Εννοω για καποιον που θα ασχοληθει με κακοηθειες. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Δεν ανοίγω θέμα, αλλά δε νομίζω να μου απαντήσει κιόλας κάποιος.

Για την αιματολογία παλιά διάλεγες 2 χρόνια παιδιατρική ή 2 χρόνια παθολογία. Τώρα που δεν έχεις επιλογή αλλά κάνεις μόνο παθολογία, για να ασχοληθείς με παιδιά απλά δηλώνεις παιδιατρικό νοσοκομείο για το ειδικό μέρος; Αυτή η ειδίκευση είναι κάπως άτυπη; Γιατί μου φαίνεται παράξενο κάποιος να έχει κάνει σε παιδιατρικό νοσοκομείο και ξαφνικά να δουλέψει με ενήλικες. Το μόνο που δείχνει ότι εκπαιδεύτηκες στην παιδιατρική αιματολογία είναι το μέρος της εκπαίδευσης; Σε σχέση με των ενηλίκων ποιο έχει καλύτερες προοπτικές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...
On 1/5/2022 at 5:03 ΜΜ, Dansychloride said:

Δεν ανοίγω θέμα, αλλά δε νομίζω να μου απαντήσει κιόλας κάποιος.

Για την αιματολογία παλιά διάλεγες 2 χρόνια παιδιατρική ή 2 χρόνια παθολογία. Τώρα που δεν έχεις επιλογή αλλά κάνεις μόνο παθολογία, για να ασχοληθείς με παιδιά απλά δηλώνεις παιδιατρικό νοσοκομείο για το ειδικό μέρος; Αυτή η ειδίκευση είναι κάπως άτυπη; Γιατί μου φαίνεται παράξενο κάποιος να έχει κάνει σε παιδιατρικό νοσοκομείο και ξαφνικά να δουλέψει με ενήλικες. Το μόνο που δείχνει ότι εκπαιδεύτηκες στην παιδιατρική αιματολογία είναι το μέρος της εκπαίδευσης; Σε σχέση με των ενηλίκων ποιο έχει καλύτερες προοπτικές;

Για να ασχοληθείς με παιδιά πρέπει να είσαι παιδίατρος !!! Ο πιο απλός λόγος είναι πως δεν μπορείς να είσαι ας πούμε εφημερεύων ιατρός σε παιδιατρική κλινική και να καλύπτεις μόνο αιματολογικά περιστατικά! Φυσικά επισήμως η εξειδίκευση της παιδιατρικής αιματολογίας δεν υπάρχει! Εδώ συμβαίνει αυτό που είπες πάνω κάτω: ΑΦΟΥ γίνεις παιδίατρος, ΑΝ διοριστείς σε παιδοαιματολογική μονάδα, μπορείς άτυπα να λες πως είσαι παιδοαιματολόγος.

Επομένως ειδικότητα αιματολογίας = ΜΟΝΟ ενήλικες

ειδικότητα παιδιατρικής + διορισμός σε παιδοαιματολογική μονάδα/κέντρο = "παιδοαιματολόγος"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
On 12/16/2022 at 10:25 PM, Dr. Stress said:

Για να ασχοληθείς με παιδιά πρέπει να είσαι παιδίατρος !!! Ο πιο απλός λόγος είναι πως δεν μπορείς να είσαι ας πούμε εφημερεύων ιατρός σε παιδιατρική κλινική και να καλύπτεις μόνο αιματολογικά περιστατικά! Φυσικά επισήμως η εξειδίκευση της παιδιατρικής αιματολογίας δεν υπάρχει! Εδώ συμβαίνει αυτό που είπες πάνω κάτω: ΑΦΟΥ γίνεις παιδίατρος, ΑΝ διοριστείς σε παιδοαιματολογική μονάδα, μπορείς άτυπα να λες πως είσαι παιδοαιματολόγος.

Επομένως ειδικότητα αιματολογίας = ΜΟΝΟ ενήλικες

ειδικότητα παιδιατρικής + διορισμός σε παιδοαιματολογική μονάδα/κέντρο = "παιδοαιματολόγος"

Δεν είναι λίγο "κάπως" να δίνει κάποιος χημειοθεραπεία και άλλες αντικαρκινικές  θεραπείες για αιματολογικά χωρίς να ναι αιματολόγος; Βέβαια το πιστεύω αυτό που λες αλλά μου ακούγεται κάπως.

 

Η αιματολογία  έχει προοπτικές αποκατάστασης; Έχω ακούσει πως ούτε ιδιωτικό ιατρείο μπορείς να έχεις (που οκ λογικό) και πως και στο δημόσιο εφόσον δεν  κάνουν προσλήψεις πάλι δεν. Άρα είναι δυσοίωνα τα πράγματα; Το σκέφτομαι να το πάρω ως τρίμηνο επιλογής στην σχολή που έχουμε την δυνατότητα, αλλά το επαγγελματικό με απασχολεί πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, Pipetteman said:

Δεν είναι λίγο "κάπως" να δίνει κάποιος χημειοθεραπεία και άλλες αντικαρκινικές  θεραπείες για αιματολογικά χωρίς να ναι αιματολόγος; Βέβαια το πιστεύω αυτό που λες αλλά μου ακούγεται κάπως.

 

 

Στα ογκολογικα τμηματα του  Παιδων Αγ. Σοφια οι περισσοτεροι ιατροι Παιδιατροι ειναι και οχι Αιματολογοι (πχ ο Διευθυντης Κατταμης)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/1/2023 at 7:12 ΠΜ, Pipetteman said:

Δεν είναι λίγο "κάπως" να δίνει κάποιος χημειοθεραπεία και άλλες αντικαρκινικές  θεραπείες για αιματολογικά χωρίς να ναι αιματολόγος; Βέβαια το πιστεύω αυτό που λες αλλά μου ακούγεται κάπως.

Οι θεραπείες είναι βασισμένες σε guidelines έτσι και αλλιώς, και ιατρός να μην είσαι το καταλαβαίνεις. Η φυσιολογία και η παθολογία των παιδιών ωστόσο είναι πολύ διαφορετικές από των ενηλίκων και απαιτούν παιδίατρο. Εξ' άλλου και οι παθολόγοι ογκολόγοι και οι αιματολόγοι ουσιαστικά κάνουν παθολογία εξειδικευμένη σε αυτούς τους ασθενείς και στις παρενέργειες των φαρμάκων τους.
Βεβαίως αυτά που σου λέω τα έχω ακούσει από παιδοαιματολόγο στο ΑΠΘ καθώς και εγώ κάποτε ενδιαφερόμουν.

On 11/1/2023 at 7:12 ΠΜ, Pipetteman said:

Η αιματολογία  έχει προοπτικές αποκατάστασης; Έχω ακούσει πως ούτε ιδιωτικό ιατρείο μπορείς να έχεις (που οκ λογικό) και πως και στο δημόσιο εφόσον δεν  κάνουν προσλήψεις πάλι δεν. Άρα είναι δυσοίωνα τα πράγματα; Το σκέφτομαι να το πάρω ως τρίμηνο επιλογής στην σχολή που έχουμε την δυνατότητα, αλλά το επαγγελματικό με απασχολεί πολύ.

Οι εξελίξεις στην αιματολογία θεωρητικά θα επιτρέψουν την μετάβαση της προς το ιδιωτικό ιατρείο. Πολλές θεραπείες πλέον π.χ για λεμφώματα δίνονται με τη μορφή χαπιού, χωρίς να απαιτείται προφανώς βραχεία νοσηλεία για έγχυση κ.λπ. Ωστόσο πάντα θα υπάρχουν ασθενείς που θα απαιτούν νοσηλεία ακόμα και για μήνες.

Άποψη μου είναι πως ως αιματολόγος δύσκολα θα βγάλεις λεφτά. Ας πούμε στην Θεσσαλονίκη έχω μόνο μία υπόψιν που έχει πολύ καλό ιατρείο και αυτό γιατί ασχολείται πολύ με εγκυμοσύνες.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα μείνεις άνεργος. Ακόμα και στο δημόσιο, σκέψου κάθε μεγάλη παθολογική κλινική έχει αιματολόγους. Σε άλλα νοσοκομεία έχει ξεχωριστές αιματολογικές κλινικές. Επίσης μπορείς να ασχοληθείς με κάτι καθαρά εργαστηριακό, όπως με κυτταρομετρία ροής. Επίσης ας πούμε στο Θεαγένειο το αιματολογικό εργαστήριο έχει Αιματολόγους και όχι Βιοπαθολόγους. Τέλος είναι ειδικότητα με πάρα πολύ έρευνα και μπορεί να καταλήξεις σε καμιά φαρμακευτική με πολύ μεγαλύτερο μισθό από του ΕΣΥ (αληθινές ιστορίες 😋 ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

39 minutes ago, Dr. Stress said:

Οι θεραπείες είναι βασισμένες σε guidelines έτσι και αλλιώς, και ιατρός να μην είσαι το καταλαβαίνεις. Η φυσιολογία και η παθολογία των παιδιών ωστόσο είναι πολύ διαφορετικές από των ενηλίκων και απαιτούν παιδίατρο. Εξ' άλλου και οι παθολόγοι ογκολόγοι και οι αιματολόγοι ουσιαστικά κάνουν παθολογία εξειδικευμένη σε αυτούς τους ασθενείς και στις παρενέργειες των φαρμάκων τους.
Βεβαίως αυτά που σου λέω τα έχω ακούσει από παιδοαιματολόγο στο ΑΠΘ καθώς και εγώ κάποτε ενδιαφερόμουν.

Με αυτό το σκεπτικό και οι γενικοί γιατροί θα χορηγούσαν χημειο σε ενήλικες. Καταλαβαίνω αυτό που γράφεις και πάλι μου φαίνεται ακραίο. Οι ΩΡΛ πχ ασχολούνται με παθήσεις παιδιών, οι γενικοί επίσης, οι αναισθησιολόγοι κ αυτοί (δεν είναι παιδίατροι δηλαδή που κάνουν εκπαίδευση). Τόσο εύκολη είναι η αιματολογία άραγε;

 

41 minutes ago, Dr. Stress said:

Οι εξελίξεις στην αιματολογία θεωρητικά θα επιτρέψουν την μετάβαση της προς το ιδιωτικό ιατρείο. Πολλές θεραπείες πλέον π.χ για λεμφώματα δίνονται με τη μορφή χαπιού, χωρίς να απαιτείται προφανώς βραχεία νοσηλεία για έγχυση κ.λπ. Ωστόσο πάντα θα υπάρχουν ασθενείς που θα απαιτούν νοσηλεία ακόμα και για μήνες.

Άποψη μου είναι πως ως αιματολόγος δύσκολα θα βγάλεις λεφτά. Ας πούμε στην Θεσσαλονίκη έχω μόνο μία υπόψιν που έχει πολύ καλό ιατρείο και αυτό γιατί ασχολείται πολύ με εγκυμοσύνες.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα μείνεις άνεργος. Ακόμα και στο δημόσιο, σκέψου κάθε μεγάλη παθολογική κλινική έχει αιματολόγους. Σε άλλα νοσοκομεία έχει ξεχωριστές αιματολογικές κλινικές. Επίσης μπορείς να ασχοληθείς με κάτι καθαρά εργαστηριακό, όπως με κυτταρομετρία ροής. Επίσης ας πούμε στο Θεαγένειο το αιματολογικό εργαστήριο έχει Αιματολόγους και όχι Βιοπαθολόγους. Τέλος είναι ειδικότητα με πάρα πολύ έρευνα και μπορεί να καταλήξεις σε καμιά φαρμακευτική με πολύ μεγαλύτερο μισθό από του ΕΣΥ (αληθινές ιστορίες 😋 ).

Το νοσοκομείο μου αρέσει σαν χώρος, τώρα αν έβγαινε να έχω ιδιωτικό οκ αλλά δεν είναι το βασικό που σκέφτομαι. Έχω ακούσει αποθαρρυντικά σχόλια από δύο αιματολόγους δυστυχώς και ενώ την ήθελα σαν ειδικότητα με γείωσαν. Κακές αποδοχές, δυσκολία στο να βρεις δουλειά, ελάχιστα περιστατικά.. ο ένας δε μου είπε ότι πήραν τις μεταγγίσεις για να χουν κάτι να απασχολούνται οι αιματολόγοι γιατί δεν εείχαν περιστατικά. Κλινικός θα ήθελα να είμαι γενικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

με ενδιαφέρει πολύ η ειδικότητα της αιματολογίας. Η ιατρική είναι η 2η σχολή μου και έχω διδακτορικό σε θέμα που άπτεται του καρκίνου. Μπήκα στην σχολή αρκετά συνειδητοποιημένος ότι θέλω να κάνω αιματολογία. Είχα μια συζήτηση με έναν αιματολόγο (στον ιδιωτικό τομέα αλλά που έχει περάσει και από το ΕΣΥ) και με απγοήτευσε αρκετά. Για την ακρίβεια δεν θα μπορούσε να μου τα πει χειρότερα. Η επαγγελματική αποκατάσταση είναι πολύ δύσκολη και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα και ότι και ο ίδιος είχε και άλλες πηγές εισοδήματος. Είναι τόσο μαύρα τα πράγματα; Σαν εναλλακτική σκέφτομαι την Ιατρική γενετική, αλλά αυτό είναι ανέκδοτο μιας και 5 χρόνια μετά την θέσπιση της ειδικότητα ακόμα δεν υπάρχουν νοσοκομεία που να σε εκπαιδεύουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.