Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Νεφρολογια


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.Θέλω να ενημερώσω για μία ευκαιρία που αφορά σε 2 θέσεις νεφρολογίας που άνοιξαν το Μάϊο στο Πανεπιστημιακό Λάρισας, αλλά στην κλήρωση δεν υπήρχε κανένας που να έχει ολοκληρώσει το γενικό μέρος της παθολογίας.Κι αυτό , γιατί οι ενδιαφερόμενοι ανέκρουαν πρύμναν, όταν μάθαιναν πως δίνει 2 χρόνια και όχι πλήρη.Έτσι, δόθηκε η δυνατότητα σε όσους δεν έχουν ολοκληρώσει το γενικό μέρος να καταθέσουν αιτήσεις, μπαινοντας στη λίστα αναμονής.Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχουν 2 αιτήσεις από 2 άτομα που θα ολοκληρώσουν σε 1,5 χρόνο το γενικό μέρος. Όπερ σημαίνει πως αυτή τη στιγμή είναι κενές οι θέσεις (δε θα σχολιάσω το παράδοξο του πράγματος).Όσοι έχουν περατώσει το γενικό μέρος , μπορούν να καταθέσουν αίτηση και να ξεκινήσουν άμεσα. Όλοι θα σκεφτούν πως δίνει μόνο 2 χρόνια, ωστόσο, η αλήθεια είναι πως σε σύντομο χρονικό διάστημα θα αναγνωριστεί το νοσοκομείο ως ικανό να δίνει πλήρη. Πιθανότατα, το κόλπο με τα 2 χρόνια εφαρμόστηκε, προκειμένου να ευνοηθούν συγκεκριμένα άτομα. Ελπίζω να σας βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλη ειδικοτητα η νεφρολογια παντως...καιι χωρις ιδιαιτερα μεγαλη αναμονη.Απλα ειναι νοσοκομειακη ειδικοτητα και δεν ξερεις αν θα βρεις θεση αργοτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑ;ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ Η ΔΥΣΚΟΛΟ;ΜΕΤΑΞΥ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΤΕ;(ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΜΟΝΕΣ).EYΧΑΡΙΣΤΩ|

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑ;ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ Η ΔΥΣΚΟΛΟ;ΜΕΤΑΞΥ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΤΕ;(ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΜΟΝΕΣ).EYΧΑΡΙΣΤΩ|

Για να δουλεψεις ως ιδιωτης σε επαρχια ξεχασε το.Ρωτησα κι εγω για ιατρειο σαν νεφρολογος και ολοι οι νεφρολογοι το απεκλεισαν.Καλως ή κακως ειναι αποκλειστικα νοσοκομειακη ειδικοτητα.Οποτε θα εισαι συνεχεια σκλαβος του μεγαλοιδιωτη κλινικαρχη τον οποιο θα παρακαλας για ενα κομματι ψωμι.Εκτος και αν εχεις τα εκατομμυρια ευρω για να ανοιξεις δικη σου κλινικη ,οποτε να μου γνωρισεις την αδελφη σου B) .Απο την αποψη αυτη καλυτερα να εισαι κυριος του εαυτου σου,γινε παθολογος και ανοιξε ενα ιατρειο στην πολη που εισαι.Παρε και μια εξειδικευση και ολα καλα θα πανε(...λεμε τωρα!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δουλεψεις ως ιδιωτης σε επαρχια ξεχασε το.Ρωτησα κι εγω για ιατρειο σαν νεφρολογος και ολοι οι νεφρολογοι το απεκλεισαν.Καλως ή κακως ειναι αποκλειστικα νοσοκομειακη ειδικοτητα.Οποτε θα εισαι συνεχεια σκλαβος του μεγαλοιδιωτη κλινικαρχη τον οποιο θα παρακαλας για ενα κομματι ψωμι.Εκτος και αν εχεις τα εκατομμυρια ευρω για να ανοιξεις δικη σου κλινικη ,οποτε να μου γνωρισεις την αδελφη σου B) .Απο την αποψη αυτη καλυτερα να εισαι κυριος του εαυτου σου,γινε παθολογος και ανοιξε ενα ιατρειο στην πολη που εισαι.Παρε και μια εξειδικευση και ολα καλα θα πανε(...λεμε τωρα!)

αυτη ειναι πραγματι μια πληρης απαντηση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑ;ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ Η ΔΥΣΚΟΛΟ;ΜΕΤΑΞΥ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΤΕ;(ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΜΟΝΕΣ).EYΧΑΡΙΣΤΩ|

Νεφρολογία σε όλα τα πανεπιστημιακά είναι καλά! Αλλά σαν ειδικότητα (ενώ δεν ήταν) είναι φουλ! Είναι αυστηρά νοσοκομειακή και έχει μεγάλο κίνδυνο να εγκλωβιστείς (ανεργία) !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑ;ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΠΟΛΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ Η ΔΥΣΚΟΛΟ;ΜΕΤΑΞΥ ΝΕΦΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΙ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑΤΕ;(ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΝΑΜΟΝΕΣ).EYΧΑΡΙΣΤΩ|

Νεφρολογία σε όλα τα πανεπιστημιακά είναι καλά! Αλλά σαν ειδικότητα (ενώ δεν ήταν) είναι φουλ! Είναι αυστηρά νοσοκομειακή και έχει μεγάλο κίνδυνο να εγκλωβιστείς (ανεργία) !

Μιλωντας παντως με αναπληρωτη καθηγητη νεφρολογιας ηταν απολυτος οτι αποκλειεται να εγκλωβιστεις.Μαλιστα ελεγε πως ειναι ιδανικη λυση για αμεση αποκατασταση,αν δε σε ενδιαφερουν τα πολλα λεφτα.Οι ειδικευομενοι αντιθετα(η γνωμη των οποιων ειναι σημαντικοτερη για μενα,γιατι ειναι σε αμεση επαφη με την αγορα εργασιας) ηταν απο επιφυλακτικοι ως φοβισμενοι...Κοινως διαλεγεις και παιρνεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

τι χαζα ειναι αυτα που λετε ορισμενοι οτι ειναι αποκλειστικα νοσοκομειακη ειδικοτητα η νεφρολογια. ισως το κομματι της αιμοκαθαρσης, που ομολογουμενως ειναι μεγαλο κεφαλαιο, αλλα οχι ολη η ειδικοτητα. πραγματικα σουπερ η νεφρολογια για οσους γουσταρουν ενα απτα πιο πολυπλοκα οργανα του σωματος με πολυ δουλεια και σκεψη.

νομιζω πως υπαρχει περιθωριο για ιδιωτικο επαγγελμα ακομα και στην περιφερεια. τελος, η συγκριση με την (γενικη) παθολογια αδικη και κουτη. σα να συγκρινεις καρδιοχειρουργικη με γενικη χειρουργικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδιά κάνω νεφρο στην Αμερική (και έχω κάνει και τμημα της ειδικοτητας στην Ελλάδα).

Η ΝΦ σε κανένα μέρος του κόσμου δεν είναι νοσοκομειακή ειδικότητα (με την εξαιρεση της ΟΝΑ και την υποκατάσταση σε νοσοκομεία με βαρβάτα χειρουργικά ΘΧ/ΚΘΧ προγράμματα).

Η ΑΚ και η ΠΚ είναι καθαρά εξωνοσοκομειακές δραστηριότητες (εδώ και πολλά χρόνια δεν ειναι υποχρεωτικό οι μονάδες ΑΚ να είναι συσχετισμένες με νοσοκομείο, ούτε με τράπεζα αιμοδοσίας (πρε-EPREX/ARANESP αγκυλώσεις).

Απο εξωτερικό ιατρείο .. έχει υπέρταση και για όσους το ψάχνουν το ψωμί είναι στην ΧΝΑ προτελικού σταδίου.

Όσο για την ανεργία .. κανένας φίλος μου δεν είναι άνεργος ακόμα, αλλά θελει προσοχή μην κάνει κανεις κινήσεις εγκλωβισμού τύπου επικουρικού

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 years later...

Καλημέρα,Γνωρίζετε για την επαγγελματική αποκατάσταση και τις προοπτικές της Νεφρολογίας στα μεγάλα αστικά κέντρα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.