Jump to content

Φαρμακευτική ή Ιατρική;


giovanna

Recommended Posts

giovanna και εγω συμφωνω με τον προλαλησαντα

αυτη ειναι η ωμη αληθεια (βεβαια εγω δεν σε ερωτευτικα , μην παρεξηγηθουμε!!!!)

τα ονειρα μας δεν μπορουμε να περιμενουμε να τα πραγματοποιησουμε μεσα απο τη δουλεια μας γιατι η ιδια η δουλεια μας πρεπει να ειναι το ονειρο!

ποσο μαλλον σε ενα χωρο οπως η ιατρικη που υπαρχουν πολλες δυσκολιες κοινως εχουμε να φαμε πολλες πορτες!!

η φαρμακευτικη ειναι αναμφιβολα μια καλη λυση

απ την αλλη δυσκολιες υπαρχουν σε ολα τα επαγγελματα και αυτο δεν πρεπει να το ξεχναμε

αν σου αρεσει πραγματικα η ιατρικη μη διστασεις να προχωρησεις

και εγω κοριτσακι ειμαι και σε καταλαβαινω ομως ηθελα πολυ να το κανω και αυτη μου η ισχυρη επιθυμια με βοηθα να ξεπερνω τις δυσκολιες και να συνεχιζω

ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολλοί εδώ μέσα μπορεί να σε αποτρέπουν για ιατρική, ούτως ώστε να μην έχουν να σε ανταγωνιστούν στπ μέλλον

μπορεί να είναι δύσκολα, αλλά αν σου αρέσει έλα ιατρική!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

banesa αυτή είναι η πιο σωστή συμβουλή. Να ξέρει ότι δεν θα περάσει καλά στην ιατρική ΑΛΛΑ αν το γουστάρει τρελά και είναι διατεθειμένη να θυσιάσει κάποια πράγματα βούρ για τον Ιπποκράτη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarupemarup

Ωραίες συμβουλές ! Πολύ συγκεκριμένες... αν σου αρέσει έλα... αν γουστάρεις βούρ...(αυτές οι μαλακίες μας φάγανε)

Τι σημαίνει μου αρέσει, γουστάρω... Αυτό ρωτάει η κοπέλα. Να μάθει την καθημερινή πραγματικότητα για ένα επάγγελμα και να δεί αν της ταιριάζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup φέρνεις την κουβέντα στο 0 poutsos. Μετά απο τόσα πόστ είναι φανερό πως η ιατρική είναι γι'αυτούς που τη Γ-Ο-Υ-Σ-Τ-Α-Ρ-Ο-Υ-Ν-Ε. Ο γιατρός σήμερα, ούτε χρήματα βγάζει, τα ωράρια είναι εξοντωτικά, οι συνθήκες εργασίας δύσκολες, η προσωπική ζωή πάει περίπατο, το διάβασμα μπόλικο, η αναξιοκρατία εκνευριστική, ο "ανταγωνισμός" (ο Θεός να τον κάνει ανταγωνισμό δηλαδή) είναι τεράστιος και και και...

Αυτό εννοούμε. Η κοπέλα πρέπει να αναρωτηθεί τί πραγματικά ζητάει από το επάγγελμα που θα ακολουθήσει κ θα καταλάβει τί πρέπει να επιλέξει. Αυτή είναι η συμβουλή. Το αν θα είναι 4 ή 5 οι εφημερίες λίγο το μαράζι.

Τελικά τί επέλεξες κοπέλα μου?(δεν νομίζω να μας διαβάζεις πιά!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemarupemarupemarup

Ήρθες στα λόγια μου !!!

Η ιατρική γαμήθηκε από τότε που γέμισε ψώνια που απλώς Γ-Ο-Υ-Σ-Τ-Α-Ρ-Ο-Υ-Ν-Ε και δεν έχουν καμμιά σχέση με την ιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάς αλλού την κουβέντα. Όποιος γουστάρει ιατρική δε σημαίνει ότι μπορεί να γίνει γιατρός. Αλλά αν βρεθεί κάποιος που γουστάρει ΚΑΙ μπορει τότε έχουμε τον τέλειο συνδυασμό. Αυτό περί "ψώνια" στη σχολή μας δεν το κατάλαβα. Αναιρεί το γεγονός ότι αξίζουν να βρίσκονται σε αυτή τη σχολή ή ότι θα γίνουν καλοί επαγγελματίες αύριο μεθαύριο? Τον ασθενή δεν τον ενδιαφέρει τη κόλλημα έχει ο γιατρός του Να γίνει καλά, θέλει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάς αλλού την κουβέντα. Όποιος γουστάρει ιατρική δε σημαίνει ότι μπορεί να γίνει γιατρός. Αλλά αν βρεθεί κάποιος που γουστάρει ΚΑΙ μπορει τότε έχουμε τον τέλειο συνδυασμό. Αυτό περί "ψώνια" στη σχολή μας δεν το κατάλαβα. Αναιρεί το γεγονός ότι αξίζουν να βρίσκονται σε αυτή τη σχολή ή ότι θα γίνουν καλοί επαγγελματίες αύριο μεθαύριο? Τον ασθενή δεν τον ενδιαφέρει τη κόλλημα έχει ο γιατρός του Να γίνει καλά, θέλει.

Το ψώνιο, καλώς ή κακώς ενοούμενο, δε σου εξασφαλίζει σε καμιά περίπτωση ότι θα γίνεις καλός επαγγελματίας (σε οποιαδήποτε δουλειά). Αντίθετα μπορεί να σε τυφλώσει και να κάνεις λανθασμένες επιλογές. Αυτό που θα σου εξασφαλίσει την επιτυχία είναι ο συνδυασμός των πνευματικών ικανοτήτων (όχι μόνο στο να περνάς με καλό βαθμό 5-6 μαθήματα) και των συστατικών του χαρακτήρα. Δεν είμαστε όλοι φτιαγμένοι για όλες τις δουλειές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

μαλλον δεν εχει νοημα να δωσω κι εγω τα φωτα μου τωρα πια εεεεε?????

:))))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει η κουβέντα αυτή, αφού η κοπέλα ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕ ότι δεν πολυσκοτώνεται για Ιατρική.

Τζιοβάννα πήγαινε κοπέλα μου φαρμακευτική ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΟ ΛΕΝΕ ΤΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΤΟΣΗ ΘΕΡΜΗ κάτι θα ξέρουν. Δε γίνεται να διαπραγματεύεσαι τέτοια πράγματα.

Δεν είναι κακό να έχεις στρωμένη δουλειά. Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ. Μακάρι και εμένα οι γονείς μου να είχαν στρωμένη δουλειά. Προτίμησαν το δημόσιο βλέπεις...

Οσο ασχολείσαι με κάτι τόσο σου αρέσει. Θυμήσου το αυτό.

Κανείς δεν έχει κανένα συμφερον ούτε σε βλέπει ανταγωνιστικά (τι αηδιες ειναι αυτες).

Εξυπνάδα είναι να μαθαίνεις από τα λάθη των άλλων. Και μπορεί εγώ να ξαναβαζα ιατρική αλλά δεν είχα στρωμένη δουλειά στα πόδια μου. ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως οι συμφοιτητές μου που είχαν όμως έτοιμη δουλεια τώρα χτυπάνε το κεφάλι τους στον τοίχο.

ΜΗΝ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΗΗΗΗ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΦΙΞΗΣ ΣΟΥ..ΕΔΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΛΙΑΝ ΚΑΛΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΗΚΕ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΕΣ ΣΧΟΛΕΣ?????

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΝ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ Η' ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΕΦΤΑΣΕΣ ΩΣ ΕΔΩ???

ΞΕΡΕΙΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Η' ΠΑΣ ΟΠΟΥ ΣΕ ΠΑΝΕ ΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΣΟΥ???

emoopsemoopsemoopsemoopsemoopsemoopsemoopsemoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

quote

μαλλον δεν εχει νοημα να δωσω κι εγω τα φωτα μου τωρα πια εεεεε?????

)))

εγω ειμαι ο ενοχος!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΑΦΙΞΗΣ ΣΟΥ..ΕΔΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΛΙΑΝ ΚΑΛΗ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΗΚΕ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΥΨΗΛΟΒΑΘΜΕΣ ΣΧΟΛΕΣ?????

ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΝ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ Η' ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΕΦΤΑΣΕΣ ΩΣ ΕΔΩ???

ΞΕΡΕΙΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Η' ΠΑΣ ΟΠΟΥ ΣΕ ΠΑΝΕ ΟΙ ΒΑΘΜΟΙ ΣΟΥ???

emoopsemoopsemoopsemoopsemoopsemoopsemoopsemoops

emgoal Πρέπει να ξεχωρίζουμε αυτά που με τέχνη μας επιβάλλουν κι εκείνα που θέλουμε από δική μας πρωτοβουλία και ανάγκη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 12 years later...
On 4/7/2006 at 6:16 ΜΜ, giovanna said:

Γεια σας παιδιά.Είμαι νέα στο φόρουμ.

φέτος τελειωσα την 3η λυκείου.εβγαλα 19428 μόρια στο 3ο πεδίο,πραγμα που προφανώς σημαίνει ότι περνάω όπου θέλω...Αυτό που θέλω να μάθω είναι το κατα πόσο αξίζει τον κόπο να δηλώσω ιατρική.

οι Γονείς μου είναι Φαρμακοποιοί.δύο φαρμακεία έχουν....ε...το προφανές είναι ότι θα πήγαινα φαρμακευτική,

Εμένα να σας πω την αλήθεια η ιατρική μου αρέσει.Αλλά όχι ότι είναι και το πιο τρελό μου όνειρο..εντάξει,ξέρεις μ'αρέσει με την έννοια του "προσφέρεις κοινων.έργο,είναι ωραίο να κάνεις καλό στους συνανθρώπους σου"...μα δεν μου φαίνεται ότι με εντυπωσιάζει κάτι άλλο,πέραν της προόδου της και του παραπάνω,,

πιστεύετε πως αξίζει τον κόπο ως κοπέλα,να δηλώσω και να περάσω ιατρική?

ποιες θα είναι οι προεκτάσεις αυτού στην προσωπική και μετέπειτα επαγγελματική μου ζωή?

αποκατάσταση υπάρχει?όσοι τελειώσατε πως το βλέπετε το όλο θέμα?αξίζει τον κόπο να πάω ή όχι?

παρακαλώ πείτε μου τη γνώμη σας και βοηθήστε με να κατασταλάξω...την άλλη βδομάδα υποτίθεται ότι καταθέτω μηχανογραφικό κι όμως ακόμη αδυνατώ να αποφασίσω,,,

 

σας παρακαλώ πειτε μου τη γνώμη σας και βοηθήστε με...περιμένω απαντήσεις το συντομότερο δυνατόν σας παρακαλώ...ευχαριστώ

Τελικα τι διαλεξες; Εγω περασα στη σχολη χημικων μηχανικων στο ΕΜΠ αλλα στις αρχες της γ λυκειου ειχα ως στοχο τη φαρμακευτικη αλλα...εκανα τη χαζομαρα να μη δωσω βιολογια το 2017 και τωρα δεν μπορω να περασω εκει.Ο μονος τροπος να περασω φαρμακευτικη ειναι να ξαναδωσω πανελληνιες και ειμαι πολυ κοντα σε αυτο..Αν ξαναδωσω τοτε θα περασω,ακομα και χωρις ιδιαιτερα μαθηματα ή φροντιστηριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.