Jump to content

Κλινικες 6ου ετους- Εμπειριες,Σχολια


penguin

Recommended Posts

Μια προσωπική σύντομη αξιολόγηση για τις κλινικές που είχα:

Υπόμνημα:

- πολύ κακή

* κακή

** μέτρια

*** καλή

**** πολύ καλή

***** άριστη

1.Ψυχιατρική. (**)

2.Παιδιατρική Αγία Σοφία (***)

3.Χειρουργική Αττικό Καραντζα. (*)

4.Γυναικολογία Αλεξάνδρα (*****)

5.Παθολογία Σωτηρία (****)

Τροποποιήθηκε από arhiatros
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Πέρασα απο Μουτσόπουλο και επέζησα. Δεν ήθελα να πέσω εκεί (ποιος θέλει), αλλά εκεί κληρώθηκα. Η δικιά μου εμπειρία εχει ως εξής: Είχα ακούσει τα χειρότερα. Είναι πολύ απαιτητική η κλινική, με πολλή κούραση, διάβασμα, λάντζα, τρέξιμο, πολλές εφημερίες,κτλ. Βέβαια, ήμουν τυχερή επειδή ειχα μία εξαιρετική ειδεικευόμενη, και σαν καθηγητή τον Κ. Σύψα- ολα τα λεφτά. Τον σέβομαι, μακάρι να αγαπούσαν την ιατρική πολλοί άλλοι ιατροί οπως αυτός την αγαπάει. Έμαθα πάρα πολλά!!! Ξεπατώθηκα...αλλά βγαινεις απο εκει ιατρός!! Αυτή ειναι η φιλοσοφία της κλινικής. Η λάντζα τελικά σε βοηθάει, διότι μαθαίνεις πώς λειτουργεί η ιατρική -σε ένα σύστημα υγείας που είναι ελλειπής απο πλευρά προσωπικού,οργάνωσης, αλλά όχι γνώσεων, με μία δόση μικροαστικής νοοτροπίας - και εισαι έτοιμος να αντιμετωπισεις δυσμενές συνθήκες, που μπορεί να ειναι η πραγματικότητα σε πολλά μερη του κόσμου- ακόμα και στην Ελλάδα. Υπάρχουν μέρες που δεν αντέχεις το στρες (ειδικά στην αρχή που εισαι πολύ άσχετος) που λέει κανείς στον εαυτό σου "που έχω μπλέξει!!! Αλλά μαθαίνεις αυτοπεποιηθηση με την εμπειρία. Το κλίμα στην κλινική δεν είναι η καλύτερη πάντα, αλλά αυτά τα αγνοεις διότι εχεις δουλειά, και μάλιστα πολλή. Ο Κ. Μουτσόπουλος είναι με τις μέρες του, αλλά δεν βρίζει τους φοιτητές ποτέ ( όσο αφορά όλους τους υπολοιπους, μπορεί να τους φάει αν έχει την όρεξη και την διάθεση). Μάλιστα, χαιρεται πολυ οταν οι φοιτητές τολμουν να του απαντησουν, και αν σε ρωτάει κάτι, και αν δεν το ξέρεις, δεν σου λέει κατι κακό, αντίθετα, πρωτιμάει να πεις "δεν ξέρω" παρα να του πείς μία μπούρδα. οι επιμελητές μου έχουν πει οτι αγαπάει τους φοιτητές. Τωρα, τι να πω? Του εχω μιλήσει κανα δυο φορές, και ήταν πολύ καλός μαζί μου. Θα μπορούσε να υπάρχει καλύτερη αντιμετώπιση γενικώς στην κλινική, αλλά, η πείρα μου στην ζωή μου έχει δειξει οτι έτσι είναι οι συνθήκες σε ο,τι δουλειά κάνεις, και η ιατρικη δεν ειναι εξαιρεση. Ζηλιες και ανταγονισμός υπάρχουν παντού στη ζωή. Οι εξετάσεις είναι προφορικές, και αν έχεις παρακολουθήσει την κλινική- και "έπιασες" το νόημα με αυτά που θέλουν, (δηλαδή αυτά που βλέπεις και αυτά τα πραγματάκια στα οποία επιμένουν αυτοί- θα σε καθοδηγήσει ο ειδηκευόμενός σου) είσαι διαβασμένος με γενικές γνώσεις, συν αυτά που γράφονται στα ΣΟΣ, και είσαι ψύχραιμος, θα τα πας καλά- και με βαθμό μάλιστα. Να το δώσετε στην ώρα της, διότι σε θυμούνται, και έχεις πολύ καλύτερες πιθανότητες να περάσεις. Αυτό που πρόσεξα σήμερα που δώσαμε ήταν ότι κόβουν τους πάντες από το πτυχίο, παιδιά, μην το αφήνετε!!! Καλή επιτυχία!!!! Θα σας ενημερώσω στη συνέχεια με τις υπόλοιπες κλινικές!!!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Χειρουργική Κωστάκης

Το πρόγραμμα έχει περίπου ως εξής:

Χωρίζεστε σε δωμάτια και αναλαμβάνεις τους ασθενείς που είναι στο δικό σου (αντιστοιχούν 2-3 κρεβάτια ανά φοιτητή περίπου). Το πρωί υποτίθεται πρέπει να είσαι εκεί 8, 8 και κάτι, αλλά και 9 παρά αν πας δεν τρέχει τίποτα. Αν πας πριν τις 8.30 τα αίματα δεν έχουν παρθεί οπότε κάνεις αυτό στους ασθενείς σου (ή και σε άλλους, αν ο αντίστοιχος φοιτητής δεν έχει έρθει και δεν έχει πρόβλημα να του πάρεις τα αίματα).

Μετά 9-11 είστε στους θαλάμους και παίρνετε ιστορικά κλπ και παρακολουθείτε αν έχει τίποτα ενδιαφέρον. Μια φορά τη βδομάδα γίνεται «επίσκεψη - μάθημα» όπου ο Καθηγητής διαλέγει ένα θάλαμο και ρωτάει τον υπεύθυνο φοιτητή για τα περιστατικά (αν δεν ξέρεις, με αρκετές λεπτομέρειες, γίνεσαι λίγο ρόμπα). Μετά 11-13.00 έχει συνήθως αμφιθέατρο. Στο rotation είσαι κάποια πρωινά στα εξωτερικά ιατρεία αντί για τους θαλάμους και κάποιες μέρες στο χειρουργείο. Περίπου μια φορά τη βδομάδα έχεις εφημερία, όπου πας θεωρητικά για ένα τετράωρο (αλλά μπορείς να πάρεις και νωρίτερα υπογραφή, ή να κάτσεις και να ξημερωθείς, κι αν τύχει κάνα επείγον περιστατικό να μπεις και χειρουργείο και να βοηθήσεις αν γουστάρεις)

Οι εξετάσεις υποτίθεται ότι δεν είναι εύκολες (σε σχέση με άλλες κλινικές) αλλά δεν είναι και παράλογες.

Αν θα έπρεπε να εκφράσω άποψη θα έλεγα ότι είναι ένας σχετικά καλός μέσος όρος κλινικής. Και κάνεις πράγματα, και δεν κάνεις. Και βλέπεις και δε βλέπεις. Μπορεί σε κάθε εφημερία να κάνεις ράμματα ή κάθε πρωί να παίρνεις αίματα, να περιποιείται τραύματα κλπ, μπορεί και να κάθεσαι εντελώς.

Όπως πάντα, εξαρτάται πολύ από τη διάθεσή σου (κάτι το οποίο πάντως νομίζω πως δε θα έπρεπε να συμβαίνει)

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι γυναικολογία στον Κρεατσά και ένα παιδί που είναι στο Σαλαμαλέκη μου ζήτησε να κάνουμε ανταλλαγή λόγω απόστασης. Για το ωράριο δεν με νοιάζει αλλά είναι τόσο δύσκολες οι εξετάσεις στον Κρεατσά όσο λένε; Υπάρχει πράγματι τόσο μεγάλη διαφορά επιπέδου δυσκολίας μεταξύ των 2 κλινικών που να αξίζει τον κόπο να πηγαίνω αττικό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι γυναικολογία στον Κρεατσά και ένα παιδί που είναι στο Σαλαμαλέκη μου ζήτησε να κάνουμε ανταλλαγή λόγω απόστασης. Για το ωράριο δεν με νοιάζει αλλά είναι τόσο δύσκολες οι εξετάσεις στον Κρεατσά όσο λένε; Υπάρχει πράγματι τόσο μεγάλη διαφορά επιπέδου δυσκολίας μεταξύ των 2 κλινικών που να αξίζει τον κόπο να πηγαίνω αττικό;

Οι εξετάσεις δεν είναι τοοοσο δύσκολες, ειδικά αν δώσεις σε προαιρετικη που σε θυμούνται και τα θυμάσαι κι εσύ, περνάς μια χαρά (στην ομάδα μου είχαν περάσει σε προεραιτική και άτομα που δεν είπαν τι-πο-τα, επειδή τους θυμόντουσαν από την εργασία). Υποθέτω το σύνολο της κλινικής είναι που την κάνει "δύσκολη", δηλαδή και το πρωινό ξύπνημα και η υποχρεωτική εργασία/παρουσίαση και οι απογευματινές παρουσίες κάποιες μέρες, οι εφημερίες κλπ και ότι μπορείς να λουφάρεις μεν αλλά δεν είναι ο κανόνας.

Εξαρτάται από το τι είδους φοιτητής είσαι, αν σε ενδιαφέρει γενικά να είσαι τυπικός και συνεπής και δε σε πειράζει να ασχοληθείς βρε αδερφέ με το μάθημα - την κλινική, δική μου άποψη είναι πως δεν αξίζει να τρέχεις αττικό (εκτός αν έχεις αμάξι και σου αρέσει να ακούς ραδιόφωνο ξερω γω...). Βέβαια στο Σαλαμαλέκη δεν ξέρω καθόλου τι παίζει για να μπορώ να κάνω ολοκληρωμένη σύγκριση.

Πάντως και μια άλλη φίλη που με ρώταγε (για την οποία ξέρω ότι είναι συνεπής και ενδιαφέρεται) της πρότεινα να μείνει Κρεατσά. Αν δεν είσαι φυγόπονος δηλαδή, είναι μια χαρά. Σε κάποιον όμως που λέει "δε μ' ενδιαφέρει η γυναικολογία, θέλω να περάσω όσο πιο εύκολα γίνεται, να δώσω στο ενδιάμεσο και 1-2 μαθήματα που χρωστάω για να το πάρω φέτος το πτυχίο", σίγουρα δε θα πρότεινα Κρεατσά.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

παιδιατρικη αττικον --> απαιτητικη αλλα μαθαινεις πολλα...εξετασεις δυσκολες (δηλαδη δυσκολεψαν πολυ απο φετος γιατι τα πηρε η καθηγητρια με τα πολλαπλης)...θελει το λιγοτερο 2 μηνες διαβασμα! (εκτος και το σοβαρολογω...αν εισαι γυναικα οπου σε περνανε με λιγοτερες ερωτησεις)

αντσακλης --> αν εισαι τυπικος και υποτακτικος στο προγραμμα και συμμετεχεις και παρουσιασεις και μια εργασια...τοτε με 1 μηνα διαβασμα χτυπησες 10ακι ανετα (να τα εχετε καλα με τον υπευθυνο των φοιτητων...ξερω τι σας λεω....δεν θα χασετε)

μπραμης --> θελει πολυ τρεξιμο για να μαθεις 5 πραγματα...απο εξετασεις...αποψεις αντικρουομενες

αρχιμανδριτης --> γενικα σπαστικη κλινικη..οι παθολογοι συμπεριφερονται σαν κομπλεξικοι...16 εφημεριες μας βγηκε η πιστη να τις κανουμε!...πρεπει να τρεξεις μονος σου για να μαθεις κατι!...φωεινη εξαιρεση ο κυριος Ντουρακης (δασκαλος με τα ολα του..αξιζει να πας επισκεψη μαζι του!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

ἔχω βρεῖ ἀλλαγὴ ἀπὸ Καρατζά σὲ Μπράμη ἀλλά τῶρα εἴδα αὐτὸς ποὺ θὰ ἀλλάξω ξεκινάει μὲ γυναικολογ καὶ γὼ μὲ χειρ. μπορῶ να τὴν κάνω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ἔχω βρεῖ ἀλλαγὴ ἀπὸ Καρατζά σὲ Μπράμη ἀλλά τῶρα εἴδα αὐτὸς ποὺ θὰ ἀλλάξω ξεκινάει μὲ γυναικολογ καὶ γὼ μὲ χειρ. μπορῶ να τὴν κάνω;

Από όσο ξέρω, καλό είναι να αλλάξετε και τις κλινικές του άλλου μισού μεταξύ σας, ώστε να ταιριάζει πλήρως η ομάδα σας το συγκεκριμένο τρίμηνο.

Διαφορετικά, θα πρέπει να ζητήσετε να μπείτε ο καθένας υπεράριθμος στην κλινική όπου θα παρακολουθήσετε το μη κανονικό σας μισό τρίμηνο... (δύσκολο,αλλά όχι αδύνατο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δὲν τὸ δέχεται οὔτε ὑπεράριθμος..τὸν διάολο μου κὶ εἴχα χαρεῖ ποὺ δὲν χρειάστηκα ἀγγελία φέτος...

εὐχαριστῶ πάντως φορέα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσο ήταν πεσμένο το φόρουμ, βρήκα λίγο χρόνο (και όρεξη) να γράψω τις δικές μου εντυπώσεις από τις κλινικές του 6ου:

(με τη σειρά που ασκήθηκα)

- Ψυχιατρική, Αιγινήτειο -08.00-14.00. βαρετή πολύ. Μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερη, αλλά οι περισσότεροι ομιλητές δεν άξιζαν. Πάρτε βιβλίο να περνάει η ώρα στο αμφιθέατρο!

Τα διαλείμματα ήταν υπερβολικά μεγάλα (μάλλον έχουν ποσοστά από το Γωνιακό απέναντι).

Δεν κάναμε γύρα στις διάφορες κλινικές.

Ελάχιστα ΔΕΠ άξιζαν. Εις εξ αυτών ο Δικαίος.

Αξίζει πολύ να μιλήσετε με σχιζοφρενείς, κτλ, για να καταλάβετε ότι δεν είναι κάτι το φοβερό.

Όσον αφορά τους ψυχιάτρους - πολύ μπλα μπλα βρε παιδί μου! ό,τι μπορούσαν να πουν με 5 λέξεις το λέγαν με 15.

- Παίδων Αγ.Σοφία: 08.15- 14.00. μου άρεσε γενικώς. Πολλά περιστατικά, ωραίες εφημερίες. Το αμφιθέατρο γενικώς καλό (μπορούσε να είναι καλύτερο). Εξαρτάται που θα πέσει κανείς στην πρωινή κλινική - εκεί όπου ήμουν ήταν καλά, με την έννοια ότι δεν μας αγχώναν, και ασχολιόντουσαν αν ασχολιόμασταν. Σε άλλα τμήματα τα παιδιά τρέχαν περισσότερο, σε άλλα λιγότερο.

Θα έλεγα όμως ότι δεν μας προετοιμάζουν αρκετά, σε σχέση με τις απαιτήσεις τους από εμάς στις εξετάσεις.

- Χειρουργική Κωστάκης: 8.30-13.30 . Το πρωί αίματα, βοήθεια στον καθαρισμό, αλλαγές, κλπ., γενικώς χαλαρή ατμόσφαιρα. Μια ώρα μάθημα μετά.

Πάρα πολύ καλές οι εφημερίες! Επιτέλους έρραψα... (αν περίμενα από το Αττικό όπου ήμουν στο 4ο, ακόμα DVD πώς ράβεις θα έβλεπα!). Άσχετο, σε όλους κάνουν αντιτετανικό ορό εκεί - ενώ είναι σαφείς οι οδηγίες πότε κάνεις αντιτετανικό ορό - και ποτέ δεν το κάνεις, χωρίς να κάνεις μαζί και το αναμνηστικό εμβόλιο.

Το αρνητικό: οι εξετάσεις με τον Παπα-Χι. Θα στην πει, ό,τι και να πεις! (ευτυχώς δεν έπεσα σε αυτόν).

Επίσης, ο Κωστάκης (που φεύγει νομίζω) - στο χειρουργείο με αυτόν ήταν πολύ αρνητικό το κλίμα- σιωπή, φόβος, βουβαμάρα, προσβολές. Και με μας δεν ασχολιόταν καθόλου (ευτυχώς!). Τα χειρουργεία με τους άλλους ήταν σαφώς καλύτερα.

- Γυναικολογία Αντσακλής: Καλή κλινική, πολλά περιστατικά. ωράριο 8-15.00

Αρνητικό μεγάλο: η ατμόσφαιρα έντασης που δημιουργούν κάποια ΔΕΠ (ο "Κάλι" δηλ.)- δεν λέω να μην υπάρχει έλεγχος, αλλά όχι δημιουργώντας κλίμα τόσο αρνητικό. Υπερβολικό το κλίμα ελέγχου.

Επίσης το 13.00-15.00 αμφιθέατρο ήταν πολύ κουραστικό (δεδομένου ότι από τις 8 είμασταν εκεί - μέχρι τις 15.00 είμασταν σαν τα κοτόπουλα).

Επίσης, πολύ ζόρικη είναι η υποχρεωτική "προαιρετική"(!) εξέταση στο τέλος της άσκησης, που σε αναγκάζει να γυρνάς σπίτι και να πιάνεις κατευθείαν το βιβλίο.

Εξαιρετικός ο Κουτρουμάνης, από τα καλύτερα ΔΕΠ (έχει γνώσεις, θέλει να τις μοιραστεί, και με όλη την καλή διάθεση).

- Ιατροδικαστική: νταξ, 1 βδομάδα, εγώ πέτυχα μόνο ένα πτώμα (ευτυχώς!). Έχει θεωρητικά μαθήματα στο χειμερινό εξάμηνο, δεν τα παρακολούθησα.

- Παθολογία Δημόπουλος: 8-13.00. Πολύ καλά. Πέτυχα την κ.Νανά, η οποία ασχολιόταν μαζί μας αρκετά, και αυτό ήταν πολύ καλό. Ξεψάχνιζε τους ασθενείς. Κάποια τμήματα όμως σέρνονται. Αν πέσετε σε αυτά... τρελό ξύσιμο (that's NOT good!)

Γενικώς η κλινική έχει κλιμα καλό, χωρίς να σε αγχώνει, και να γίνεται και δουλειά (αν θες).

Μπορείς να διαβάσεις πιο άνετα, καθώς το ωράριο είναι καλό, και δεν έχει και υποχρεωτικές εφημερίες.

Γενικώς ωραίο το 6ο έτος. Μακάρι να είμασταν έτσι και στα προηγούμενα έτη, δηλ. κολλητάρια με έναν ειδικευόμενο, και με υπ'ευθύνη μας ασθενείς.

Κουραστικό το ότι δεν υπάρχει εξεταστική περίοδος,διότι οι κλινικές είναι συνεχόμενες. (το να δώσεις πολλά χρεωστούμενα ενώ τρέχει το 6ο, εγώ το βρίσκω πολύ δύσκολο)

Συμβουλή - μην χάνετε μαθήματα με τις κλασικές καταλήψεις κτλ. Οι κλινικές είναι εμπειρίες που δεν θα ξαναζήσετε.

Κάτι άλλο, σε σχέση με το Αττικό: δεν ήθελα να πάω σε αυτό στο 6ο (παρόλο που μένω δίπλα), διότι το είχα φάει με το κουτάλι και διότι δεν είναι ακόμα πλήρως λειτουργικό. Στα άλλα νοσοκομεία θα δείτε τον χαμό, τα πολλά περιστατικά, και θα κάνετε και πολλά πράγματα.

Και ένα τελευταίο, που είδα στην κλινική του Μουτσόπουλου, από φίλους : η απαλλαγή. Θεωρώ ότι είναι κάτι αντιεκπαιδευτικό, και απαράδεκτο από μέρους τους. Εξηγούμαι: ο στόχος ενός φοιτητή είναι η εκπαίδευση - με την απαλλαγή που δίνουν σε όποιον τρέχει συνεχώς, ξημεροβραδιάζεται εκεί παίρνοντας αίματα, αίματα, αίματα, είναι σαν να λένε ότι η λάντζα είναι το πιο σπουδαίο - που ΔΕΝ είναι. Σκοπός μας είναι να μάθουμε - και κάποιες πρακτικές δεξιότητες βέβαια, αλλά όχι μόνο αυτές !

Αφήστε που μερικοί τρέχαν σαν το Βέγγο, και στο τέλος και δεν πήραν την απαλλαγή, και έχασαν τόσο πολύτιμο χρόνο διαβάσματος (και ξεκούρασης).

Οπότε, όσοι πάτε εκεί, προσέξτε το καρότο - ψάχνουν για δούλους να τους βγάζουν τη λάντζα, πράγμα απαράδεκτο για Πανεπιστημιακή κλινική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

"Επίσης, πολύ ζόρικη είναι η υποχρεωτική "προαιρετική"(!) εξέταση στο τέλος της άσκησης, που σε αναγκάζει να γυρνάς σπίτι και να πιάνεις κατευθείαν το βιβλίο."

τι ενοείς η υποχρεωτική "προαιρετικη"? emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι ενοείς η υποχρεωτική "προαιρετικη"? emkafes

Κάνω λογοπαίγνιο: την ονομάζουν "προαιρετική" την εξέταση, αλλά υποχρεούνται όλοι να την δώσουν (και ας κοπούν)! Είναι σε δύο κομμάτια. Στο πρώτο κομμάτι σε εξετάζουν οι επίκουροι, και αν περάσεις από κει (βάση είναι το 7), μετά σε εξετάζει κάποιος καθηγητής (Αντσακλής, Λουτράδης, Μηλίγγος )ο οποίος και δίδει τον τελικό βαθμό.

Οπότε δεν σε παίρνει να μην διαβάζεις κατά το τρίμηνο.

άσχετο, το καλορίζικό μου στην κόρη του Αντσακλή, που παντρεύτηκε πρόσφατα τον υιό Βαρδινογιάννη. Ελπίζω να ηρεμήσει λίγο τώρα ο Αντσακλής! :P

Καλή δύναμη στις επόμενες φουρνιές φοιτητών! Μάθετε και κυρίως δείτε όσα περισσότερα μπορείτε. Χωθείτε παντού, και ας σας αποπαίρνουν. Διότι δεν θα τα ξαναδείτε (αν δεν κάνετε αντίστοιχη ειδικότητα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Έχω κληρωθεί στην κλινική του Μπράμη κ μου πρότειναν να αλλάξω για Βώρο. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να διαλέξω? Δε με ενδιαφέρει κ τόσο η χειρουργική οπότε ρωτάω αν ξέρει κανείς τι παίζει με ωράρια, εφημερίες, εξετάσεις αλλά κ εκπαίδευση στην κλινική. Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω κληρωθεί στην κλινική του Μπράμη κ μου πρότειναν να αλλάξω για Βώρο. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να διαλέξω? Δε με ενδιαφέρει κ τόσο η χειρουργική οπότε ρωτάω αν ξέρει κανείς τι παίζει με ωράρια, εφημερίες, εξετάσεις αλλά κ εκπαίδευση στην κλινική. Ευχαριστώ!

Δεν ξέρω για το Ιπποκράτειο (ο Μπράμης πήρε σύνταξη), αλλά στο Αρεταίειο έχουν αρκετά χειρουργεία και πολύ πρωινό ωράριο (έχω ακούσει), όμως δεν έχουν εφημερίες (αφού δε σε ενδιαφέρει η χειρουργική είναι καλό). Η εκπαίδευση αν κρίνω απ' το 4ο που ήμουν εκεί είναι καλή συγκριτικά με τις άλλες χειρουργικές και οι εξετάσεις σχετικά -πάντα- δύσκολες, πολλαπλής επιλογής απ' το Παπαδημητρίου.

ΥΓ: Το τόπικ θα καθαριστεί οσονούπω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΑ, να μεριμνήσω λιγάκι για να σώσω κανένα αθώο πεμπτοετή που θα μοιράζεται την ίδια κακή μου τύχη στην κλήρωση, έτσι ώστε να έχει τουλάχιστον την ευτυχία της ώριμης και εμπεριστατωμένης απόφασης να την κοπανήσει με ελαφρά πηδηματάκια από την πίσω πόρτα και όπου φύγει φύγει.

ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΚΩΣΤΑΚΗ (ΝΥΝ ΚΟΥΡΑΚΛΗΣ) : Αν φτάσατε στο τελευταίο έτος και ακόμα δεν έχετε καταλήξει αν ο καφές των Everest ή του Γρηγόρη σας αρέσει περισσότερο, η φανταστική αυτή κλινική σας δίνει την ευκαιρία καθημερινής τρίωρης ανενόχλητης φραπεδιάς, εκτός φυσικά αν είσαστε φιλότιμοι και καθίσετε μόνο δυόμιση ώρες. Αυτό που δεν διαβάσατε στο συμβόλαιο είναι οτι κάθε Τετάρτη, μετά τον τρίωρο ανενόχλητο καφέ ακολουθεί μάθημα ή ακόμη χειρότερα επίσκεψη με τον γνωστό Παπαχι του Λαικου, ο οποίος θα σας κάνει να αισθανθείτε τόσο σκουλήκια, ώστε θα γυρίσετε σερνάμενοι στα σπίτια σας και αντί για σαλάκι, θα χαράζετε πίσω τα χνάρια σας με τον καφέ που ήπιατε. Άσε που και στο βρισίδι να αποκτήσεις ανοσία, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σε εξετάσει εκείνος στις (..εχεμ, προφορικές) εξετάσεις, σχεδόν 100% στις προαιρετικές! Το μόνο που αξίζει από αυτήν την κλινική είναι οι εξαιρετικές εφημερίες, αν έχετε ορκιστεί στα μαλλιά της κεφαλής σας να μη ράψετε πότε, δυστυχώς θα μείνετε φαλακροί θέλετε δε θέλετε.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ: 1. Μακριά από κλινική Κωστάκη,(εκτός από καμία εφημερία για την καλή σας την καρδιά).

2. Βάλτε τρικλοποδιά σε όσους δείτε να την πλησιάζουν.

3. Ο καφές Εverest μου αρέσει περισσότερο τελικά.

ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑ ΚΡΕΑΤΣΑ : Είναι το Holter της ρουφιανιάς, η κλινική προσφέρει 24ωρη καταγραφή των άπαντων όσων κάνετε και λέτε. Αν δεν σας ενοχλούν οι σκιές που κατασκοπεύουν κάθε σας βήμα και αν φυσικά δε βρείτε να αλλάξετε για Αττικό, τότε μείνετε εκεί που κληρωθήκατε, κάνετε την εργασιούλα σας,πηγαίνετε στα μετεκπαιδευτικά της Τρίτης, κρατείστε χαμηλό προφίλ και ΔΩΣΤΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ και όλα καλά θα πάνε. Το καλό με την προαιρετική είναι οτι εξετάζει και ο ίδιος ο Κρεατσάς, ο οποίος είναι, σε αντίθεση με τους άλλους εξεταστές, διατεθειμένος να δημιουργήσει καλό κλίμα εξέτασης και να βάλει και καλό βαθμό! Θα βοηθηθούν ιδιαίτερα όσοι παρουσιάσουν τα power point της εργασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην κλινική του Kreatsas (γιατί είμαστε και διεθνούς φήμης...!!!) όσοι έχουν παρουσιάσει θα ευνοηθούν, ΑΡΚΕΙ να μην εξετάζονται από Παπαδιά!! Τι αλησμόνητη εμπειρία ήταν αυτή, life changing!! Να είμαστε η ΜΟΝΗ ομάδα της προαιρετικής που πήρε ο Παπαδιάς (τις άλλες 2 τις είχε πάρει ο Μπότσης, που και εκεί βέβαια συνέβησαν κωμικοτραγικές καταστάσεις!!!!!). Εξέταση 1:30 με 2:00 ώρες που φάνηκε αιώνας (και αυτό το λέει άνθρωπος που προτιμάει μακράν τις προφορικές εξετάσεις). 4 άτομα στην ομάδα. Καλώς ή κακώς ήμουν η τελευταία στην σειρά κι ετσι ό,τι δεν το απαντούσαν οι άλλοι κατέληγε σε εμένα. Απαντούσα βέβαια, οκ, (νομίζω σε κανα δύο δεν απάντησα), αφού είχε φτάσει να μου λέει ''Απάντησέ το τελοσπάντων τάδε, για να τελειώνουμε κιόλας'' (πάντα με αυτό το καλοκάγαθο ύφος του Παπαδιά). Είχα παρουσίασει και το ΡΡ μία μέρα πριν, όλα μια χαρά, και τελικά πήρα 8. Παράπονο δεν έχω, το σταυρό μου έκανα, αλλά ο Μπότσης όντως αντάμοιψε με 1 βαθμό + όσους είχαν παρουσιάσει. Πάντως η εξέταση από τον Παπαδιά θα μου μείνει αξέχαστη!! Η μόνη φορά που στο τέλος κάθε ερώτησης έλεγα από μέσα μου ''Μακάρι να ήταν η τελευταία!'' (επαναλαμβάνω προτιμώ τις προφορικές εξετάσεις). Πάντως και τότε από τους 4 κανέναν δεν έκοψε. Είχε βάλει 8, 6, 6 και 5.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Κατι που δεν νομίζω να κατάλαβα..Κρεατσά τα ωράρια ποιά είναι?

Αλεξάνδρα είδα το 8-15.00 και να, πως να το πώ, νομιζα οτι τα ωράρια στο 6ο ειναι μέχρι τις 2!

Στο Αρεταίειο τι να ισχύει άραγε? :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατι που δεν νομίζω να κατάλαβα..Κρεατσά τα ωράρια ποιά είναι?

Αλεξάνδρα είδα το 8-15.00 και να, πως να το πώ, νομιζα οτι τα ωράρια στο 6ο ειναι μέχρι τις 2!

Στο Αρεταίειο τι να ισχύει άραγε? :anavwfwties:

7.30 με 1. Και τα απογεύματα της Τρίτης έχει κάτι μετεκπαιδευτικά που διαρκούν 1μιση ώρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Δ' Παθολογική, Αττικό (καθ. Πετρίκκος):

Εξέταση: Είχαμε 3 προόδους (1η Λοιμώξεις, 2η ΗΚΓ, 3η Παθολογία) με εξέταση πολλαπλής επιλογής. Επιπλέον, ο επιμελητής κάθε θαλάμου με τον οποίο (υποτίθεται ότι θα πρέπει να) βρίσκεσαι για 1-2 ώρες στην καθημερινή επίσκεψη σε αξιολογεί για το ενδιαφέρον και τις γνώσεις σου και είναι ένας βαθμός που μετρά σημαντικά στο τέλος. Η κλινική κλείνει με προφορική εξέταση σε καλό κλίμα από τον καθηγητή που συνοψίζει τους βαθμούς που πήρες, σου κάνει 1-2 ερωτήσεις και βάζει τον τελικό βαθμό που θα αποτελέσει συνάρτηση όλων των ανωτέρω.

Πλεονεκτήματα: Το σύστημα των εξετάσεών της διασφαλίζει ότι θα περάσουν ΟΛΟΙ και όσοι ενδιαφερθούν θα πάρουν και βαθμό. Υπάρχουν ορισμένοι αρκετά αξιόλογοι άνθρωποι που έχουν τη διάθεση να σε κάνουν να νιώσεις γιατρός καθώς και κάποιοι ειδικευόμενοι που δείχνουν ενδιαφέρον. Ο ίδιος ο κ.Πετρίκκος είναι εξαιρετικός άνθρωπος, βάσει της δικής μου εμπειρίας ο καλύτερος διευθυντής που είχα ποτέ σε κλινική: προσιτός, ενδιαφέρεται, ακούει και η τελική του εξέταση είναι χαλαρή και χωρίς άγχος για το αν θα κοπείς/περάσεις.

Μειονεκτήματα: Βρίσκεσαι μονίμως σε εξετάσεις και είναι πολύ δύσκολο να δώσεις άλλο μάθημα παράλληλα, εκτός αν είναι εύκολο. Υπάρχει αρκετή εξειδίκευση στις λοιμώξεις, οπότε αν δεν παλεύεις το θέμα θα βαρεθείς. Υπάρχουν επιμελητές παράξενοι και αδιάφοροι, ορισμένοι μάλιστα ενώ δεν έδειξαν κανένα ενδιαφέρον στο φοιτητή (μπορεί να ήταν και άφαντοι) στο τέλος έδωσαν και μέτρια αξιολόγηση! Κάνεις αρκετή από την ανούσια χαμαλοδουλειά των ειδικευομένων.

Συνολικά: Είναι μία κλινική που συνολικά αφήνει καλή εντύπωση, προσωπικά τη θεωρώ από τις καλύτερες του έτους.

Τροποποιήθηκε από out on bail
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδιά, μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος πόσες απουσίες επιτρέπονται στην Παθολογία Πετρίκου και πόσες στην Παθολογία Διαμάντη Σωτηρία? Γιατί δεν πρόλαβα να κάνω την αλλαγή της κλινικής και τώρα λείπουν όλοι σε άδεια, οπότε δεν μου υπογράφουν το χαρτί για την αλλαγή. Σκεφτόμουν να πάω πρώτη μέρα στη κλινική που είμαι κανονικά γραμμένη με την κλήρωση, να διαγραφώ απο εκέι και το μεσημέρι να πάω στη κλινική που με δέχτηκαν. Οπότε σίγουρα κάπου θα μου βάλουν την απουσία.

emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στου Πετρίκκου θεωρητικά επιτρέπονται 2-3, αλλά υπάρχει μεγάλη ελαστικότητα. Δε νομίζω να σου μετρήσουν την απουσία την πρώτη μέρα ειδικά αν πεις το λόγο. Γιατί δεν πηγαίνεις όμως 2-3 ημέρες πριν ξεκινήσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Χειρουργική Βώρος

Ωράριο θεωρητικά 7.30-14.00. Θεωρητικά και πάλι δικαιούσαι μια απουσία και θεωρητικά οι εξετάσεις είναι 100 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής (συνήθως περίεργες). Όπως κατάλαβες, ως συνήθως σε αυτό το πανεπιστήμιο, υπάρχει μια διάχυτη ελαστικότητα και ως εκ'τούτου το εκπαιδευτικό έργο προσαρμόζεται στο πόσο εσύ ενδιαφέρεσαι. Θεωρητικά μαθήματα, 13.00-14.00 Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή. Πάντως οι άνθρωποι είναι καλοί και οι περισσότεροι δεν έχουν διάθεση να σε ζαλίσουν (τουλάχιστον σε σύγκριση με το γενικό επίπεδο συμπεριφοράς των χειρουργών). Μειονέκτημα το ότι δεν έχει επείγοντα/εφημερίες, πλεονέκτημα τα πολλά και ενδιαφέροντα/δύσκολα περιστατικά (στα οποία σε βάζουν υποχρεωτικά στο πρόγραμμα του χειρουργείου), οι αρκετά οργανωμένες συζητήσεις περιστατικών και το πολύ καλό (από επιστημονικής πλευράς) τμήμα ενδοσκοπήσεων.

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δ Χειρουργική (Σμυρνιώτης) : εξετάσεις

Στη Δ' Χειρουργική οι εξετάσεις γίνονται με 50 πολλαπλής επιλογής εκ των οποίων 20-25 γίνονται γνωστά κατά την διάρκεια των παραδόσεων !

Γ Χειρουργική (Μαχαίρας) : εξετάσεις

Το 30% του βαθμού προέρχεται από την εικόνα σου στον θάλαμο,άρα από τον επιμελητή σου..30% από γραπτές ερωτήσεις σύντομης ανάπτυξης και 40 % από τις προφορικές εξετάσεις....

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ Κ.ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ (ΠΡΩΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟΣ)

Τελειωσα το τριμηνο της παθολογιας στις 12/11..Ακουγεται πως αυτη η κλινικη ειναι σκετη παραλια!!!!!! Λαθος!!!! Μεσα σε ενα τριμηνο ειδα, εμαθα κι εκανα ο,τι δεν εκανα 6 χρονια!!!!! Ισως παιζει ρολο οτι ειχα καλο επιμελητη..οπως και να εχει ομως προκειται για μια αξιολογη κλινικη με πολλα τμηματα που εχει αρκετες γνωσεις να προσφερει..Το ωραριο ειναι 9-14:00..οι φοιτητες χωριζονται σε ομαδες των 2 ατομων που χρεωνονται σε συγκεκριμενο επιμελητη..η πλειοψηφια των οποιων ασχολουνται με τους φοιτητες τους..και οπως ισχυει και σε ολες τις κλινικες..αν το επιδιωξεις εσυ ο ιδιος θα μαθεις!!!!

Το πρωι γινονται οι αιμοληψιες, παιρνονται πιεσεις κλπ...ακολουθει η επισκεψη με τον επιμελητη...επειτα εκτος απο τις μερες που ειναι επομενες γενικων εφημεριων ολοι οι φοιτητες κανουν μαθημα με εναν εξαιρετικο καθηγητη τον Κ.Φουντα πανω σε περιστατικο μεσα στο θαλαμο...οι γνωσεις του ειναι ασυλληπτες....επειτα ακολουθει το μαθημα απο αμφιθεατρου που αφορα τα βασικοτερα ζητηματα της παθολογιας...

Στη διαρκεια του τριμηνου οι φοιτητες εχουν την δυνατοτητα να παρακολουθησουν για μια εβδομαδα 2 τμηματα τις επιλογης τους απο τα εξης:ενδοκρινολογικο, νεφρολογικο,ογκολογικο,αιματολογικο,γαστρεντερολογικο.

Εγω προσωπικα ειχα την τυχη να ειμαι με εναν επιμελητη του ΕΣΥ , οχι μελος δεπ που ειχε την διαθεση να διδαξει χωρις να εχει την υποχρεωση..μαζι του μαθαμε περα απο τα θεωρητικα για καθε περιστατικο, να κανουμε πληρη κλινικη εξεταση, να γραφουμε σωστα ενα ιστορικο, εμπορικες ονομασιες φαρμακων , δικαιωματα και υποχρεωσεις απο νομικης πλευρας και πολλα αλλα χρησιμα και επισης και εγω και η συμφοιτητρια μου , που ημαστε μαζι στην ομαδα, με δικη του πρωτοβουλια μαθαμε και καναμε παρακεντηση πλευριτικου και ασκιτικου υγρου,τοποθετηση levine, ουροκαθετηρων κ.λπ. ακομα και στερνικη παρακεντηση!!!!!! Ποσοι επιμελητες παιρνουν απο το χερι τον 6οετη φοιτητη να του δειξουν και να τον βαλουν να κανει ολα αυτα???? Αυτος ειναι ο Κ.Γιαννοπουλος!!!!Οχι..επειδη λενε πως αυτα γινονται μονο στο Μουτσοπουλο...

Οσον αφορα τα τμηματα εγω διαλεξα το ενδοκρινολογικο και το νεφρολογικο...αξιζει τον κοπο αφου τα μαθηματα αυτα δεν διδασκονται υποχρεωτικα οπως σε αλλες ιατρικες σχολες της χωρας..Εκει μαθαινεις πως γινεται η διερευνηση ενδοκρινολογικων νοσηματων, με ποιες δοκιμασιες, ποια σκευμασματα χρησιμοποιουνται σε συχνες ενδοκρινοπαθειες, αντιμετωπιση της παχυσαρκιας κ.α..Και στο νεφρολογικο ερχεσαι σε επαφη με τη μοναδα αιμοκαθαρσης, με τη μικροσκοπηση ιζηματος ουρων και τις πληροφοριες που αυτη σου παρεχει και με τη γενικοτερη αντιμετωπιση των αναγκων ενος νεφροπαθους..

Οι περισσοτεροι καθηγητες ειναι πολυ φιλικοι. Για οποιοδηποτε θεμα μπορεις να συνεννοηθεις με τους υπευθυνους των φοιτητων κ.Τουντα και κ.Ραπτη

π.χ αν χρειαστει να φυγεις μια μερα νωριτερα μπορεις να ερθεις το πρωι και να το πεις και να μην παρεις απουσια ακομα κι αν φυγεις νωριτερα...

Οι εξετασεις ειναι προφορικες..ο καλα διαβασμενος παιρνει και βαθμο!!!!!!

Τη συστηνω αυτη την κλινικη...ειναι ο καλυτερος συνδυασμος <<και δεν πιεζομαι και μαθαινω κιολας>>..ευχομαι να σας τυχει!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Χαίρεται!!!Ειπα και εγώ να γράψω τις εμπειρίες μου απο παιδιατρική αττικο μπας και καταφέρω να σώσω κανενα απο την πιο αίσχος κλινική του 6ου έτους.Ας ξεκίνήσουμε λίγο με το πρόγραμμα:8.30 υπογράφή στο απουσιολόγιο,8.30 με 9.30 πατε στο τμήμα σας (ολοι περνανέ κυκλικά απο κλινική(1 μηνα),νεογνολογικό και Ε.Ι.,2 εβδομάδες έκαστο)9.30 με 10.30 αμφιθεάτρο,10.30 με 11 διαλλειμα,11 με 1 πάλι στα τμήματα σας,1 με 2 μάθημα και 2 με 3 διάφορα μετεκπαιδευτικά της κλινικής.Σε όλα αυτά πρσθέστε και 4 εφημερείες.

Βλεποντας αυτά λες οκ δεν φαίνεται κακό γιατι είναι αίσχος??Ας ξεκινήσουμε:Πρωτον το 8.30 ειναι κυρίως για να ικανοποιηθει η λόξα τους.Κανενας δεν ειναι εκεί παρα μόνο κάποιοι απο τους ειδικευομενους οι οποιοι τρέχουν οπότε αυτο που μας λέγανε "8.30 με 9.30 θα είστε ,ε τους ειδικευομενους σας να βλέπετε περιστατικά" ακυρώνεται στην πράξη(+το γεγονός οτι χρειάστηκαν 4!!!μέρες για να μας χωρίσουν σε ειδικευόμενους+).Αποτέλεσμά μετα την 2η εβδομάδα έχεις αρχίσει τους καφέδες.Επιπλεόν το να παίρνεται ιστορικά ειναι και αυτο επίσης ανούσιο γιατι δεν τα παρουσιαζεις σε ΚΑΝΕΝΑΝ.Μετα ακολουθεί αμφιθέατρο τα οποιο κυμάινονται απο πολύ ενδιαφερον (σπάνια) μέχρι απαραδεκτο. Και παμε στα ωραιααααα...Αν είσαι Ε.Ι. απλά θα είσαι ενα πολυ ωραίο διακοσμητικο και θα περνάς την ώρα σου παίζοντας με τα παιχνίδια μιας και δεν θα σου δίνουν σημασια, στο νεογνολογικο θα πέράσεις ευχαρίστα την ώρα σου εξέταζοντας τα νεογεννητα και στον θάλαμο ΘΑ ΦΤΥΣΕΙΣ ΑΊΜΑ....Μιλάμε για τον πιο κουραστικο,μακρυ και χρονοβόρο θάλαμο που έχω κανει ποτε.Αλλα ας τα παρουμε απο την αρχή.Πρώτα απο όλα για να ξεκινησει η επίσκεψη χρειάζονται κάθε φορα 30-45 λεπτα προετοιμασία και μετα αρχίζει το δραμα.Ο καθηγητης ή η καθηγητρια μπροστα και απο πισω επιμελητές,εδικευομενοι και φοιτητες.Και εδώ ειναι το προβλημα:Ο καθηγητής κος Φρετζαγιας ειναι ενας συμπαθεστατος ανθρωπος και πολυ διαβασμενος επιστημονας αλλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ...20 λεπτα ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΡΕΒΒΑΤΙ!!!Σε αυτο το διαστημα θα ξεκινησει να μιλαέι για την ασθενεια του παιδιου(ακομα και αν νοσηλευεται για 8 σερι μερα με κατι πολυ σύνηθες),θα παει στην Δ.Δ. των συμπτωματων του,μετα θα την παει την κουβέντα στην κατασταση των νοσοκομειων,στην κατασταση της Ελλαδας,της Ε.Ε. κλπ και μετα θα ξαναεπανελθει για να αναλύσει ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΔΔ η οτιδηποτε άλλο του κατέβει.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΡΕΒΑΤΙ!!!Πραγματικα δεν εχει τελίωμο.Και παρόλο που λεει σημαντικα και σωστα πράγματα μετα απο κάποια στιγμη ειναι τέτόιος ο ογκος πληροφοριων που απλα αδυνατεις να τον παρακολουθησεις και μετά απο ενα σημειο παρακαλάς να τελιωσει.

Με την κα Νικολαιδου τα πράγματα είναι κάπως κάλυτερα συγκριτικά χώρις να ομως αυτο να σημαινει τιποτα.Η κατασταση ειναι τραγική και παλι απλώς τραβάει λιγο λιγοτερο συν οτι ψιλοψάχνει αφορμή να στην πεί.(μια φορα ενα παιδι έκανε αέρα του λόγω της ζέστης στον θαλαμο και του την έιπε λέγοντας"εχεις διαλεξει δύσκολο εππαγελμα τι να κανουμε".Επειδη απλά εκανε αερα στον εαυτο του.Αποτέλεσμα η πλειοψηφια των φοιτητών την έκανε αλλα γαλλικα και μεναν οι υπολοιποι να τους καλυψουν.Σε συνδυασμο με το γεγονος οτι τα μαθηματα 1 με 2 ήταν και αυτα πολύ μετρια και το οτι οι μετεκπαιδευτικες εκδηλωσεις ηταν άθλιες και πολυ εξειδικευμενες για ενα φοιτητη υπηρχαν παιδια που την κανανε απο τις 11 η απο τη 1 .Και εδω έγκειται ο αλλος παραλογισμος της κλινικης:H κα Νικολάιδου όποτε θυμοταν έλεγχε, οποτε της σε ερχοτανε θυμοτανε οτι έχεις τακτικη παρουσια στην κλινικη,οποτε οποτε οποτε.....Με λίγη τύχη μπορουσες κάθε μερα να είσαι σπιτι στις 11 και απλά οι υπολοιποι να πηγαινουν για να σε καλύψουν.Υπήρχε μέρα που η καθηγητρια έκανε μάθημα 2-3 σε 6 ατομα απο τα 15 και αυτο που την εκνευρισε ήταν ενας φοιτητης που ξεφύλιζε το βιβλιο της παιδιατρικής μπροστα της.Το βιβλίο απουσιων δεν ελεγχονταν ποτε οποτε οποιος ήθελε ερχόταν όποτε ήθελε καί εμεναν οι υπόλοιποι για να μήν καταλάβει η καθηγητρια τίποτα.Και οσο για τα μετεκπαιδευτικα κλαυτα.Εκτος του οτι ξεκιναγαν 2.15, 2.20(γενικα ο χρονος ειναι κατι πολλλλυυυυ σχετικο σε αυτην την κλινικη)πολλες φορές ήταν υπέρεξειδικευμενα συν οτι εκ των υστερών δεν σε θυμόταν σίγουρα η καθηγήτρια εκτος και εαν είχες πάει σε όλα.Να προσθέσω οτι καθε Τετάρτη παρουσιαζει μια ομάδα εργασια η οποια δεν μετραει στον βαθμο αλλα μπορει να βοηθησει στο να σας θυμάται η καθηγητρια.

Και περνάμε στο χειροτερο κομμάτι ολων.Τις εξετάσεις.Δεν θα υπηρχε κανένα πρόβλημα για το οτι είναι τόσο καφενείο κλινικη.Δυστηχώς σε αυτη την σχολή έχω δει και χειροτερα.Τουλαχιστον όμως στην πλειοψηφία τους οι κλινικες καφενεία αντιλαμβανονται το επιπεδο σπουδων τους και είναι πιο ελάστικοι.ΑΜ ΔΕ!!!!Τοσο η κα Νικολαιδου οσο και ο κυριος Φρετζαγιας πιστευουν οτι η κλινικη τους ειναι απιστευτη,οτι τα μαθηματα ειναι πληρεστατα, οτι οι ιδιοι ειναι τρομεροι καθηγητες(ατακα κου Φρετζαγια:Ειμαι απο τους καλυτερους καθηγητες που έιχατε ποτε...).Δεν διαφωνω οτι είναι και οι 2 φοβεροι γιατροι αλλα το πρόβλημα τους είναι οτι δεν βλέπουν τα οφθαλμοφανη.Οτι η κλινικη τους ΔΕΝ ειναι το john hopkins της παιδιατρικης.Με αποτελεσμα αυτες τις εξετάσεις.Πρωτα απο όλα το βιβλιο είναι ΑΘΛΙΟ.Ενα πυκνογραμμενο επιτομο το οποιο δεν διαβαζεται με ελαχιστες εικονες και ΤΕΡΑΣΤΙΟ.Το κορυφαιο ειναι οτι στον Ευδοξο στην επιλογη σου δίνουν ΜΟΝΟ αυτο θεώροντας οτι οτιδηποτε αλλο πιο συνοπτικο ειναι περριτο.Δίνεις γραπτά τα οποια ειναι απο μέτρια ως και παλουκια(τα οποια οταν τους πεις οτι ειναι δυσκολα δυσανασχετουν κιολας) και μετα περνάς στην ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ.Χάρη στην απέραντη σοφία του ΕΚΠΑ η κλινικη έχει ολα και ολα 5 η 6 μελη ΔΕΠ εκ των οποιων τα 3 ειναι επι μονίμου βασεως απασχολημενα στα Ε.Ι. και μονο για κανα αμφιθεατρο ανεβαινουν με αποτέλεσμα οι μόνοι εξεταστες ειναι οι προαναφερθεντες.Εκει απλα ξεχαστε οτι ξερατε απο Ιατρικη.ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ.Οι ανθρωποι μπορει να σε ρωτησουν τα πάντα ακομα και πραγματα εκτος βιβλιου,θα σε πανε απο ΠΑΦΥΣ μεχρι φαρμακολογια,θα σε ρωτήσουν οτι τους κατεβει οσο απιθανο και αν ειναι,στα βατά ειναι δυνατον να στο τραβηξουν μέχρι αηδιας , κολλανε αμα δεν ξερεις τιμες εργαστηριακων εξετάσεων(ασχετα αν στο βιβλιο δεν υπαρχουν πουθενα)κολλανε αμα κανεις εστω και το πιο μικρο λαθος, βοηθανε με το τσιγγελι και αν σε περασουνε στο κανουν και πολυ χαριστικα.Bonus οι ερωτήσεις στην αρχη της εξετασης:ποτε περασες,πως περασες,ποσα χρωστας(μαλιστα σε κοπελα που ηταν 7ο ετος την ρώτησε αν εχει ψυχολογικα προβληματα και εχει αργησει τοσο πολυ να τελιωσει την σχολη!!!).Γενικως κλαφτα.

Αφου έσταξα την χολη μου ας παραθεσω τις συμβουλες μου:1.Ακόμα και αν μενετε ΑΠΕΝΑΝΤΙ απο το Αττικο μην ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ να το αλλαξετε για να πατε εκει.

2.Αν τελικα κληρωθειτε και πατε τοτε προσπαθειστε οσο θα στε στην κλινικη να την κανετε να σας θυμαται είτε με το κάνοντας ερώτησεις στην επίσκεψη,είτε με το να κανεις καλη εργασια(παίδι που πάτησε 5-10 φόρες της έκανε μια ψαρωτική εργασία και με αυτό τον θυμοτανε)και με το να πηγαινεις σε όσο πιο πολλα εκπαιδευτικα αντεχεις.

3.Προσπαθειστε να κρατατε σημειωσεις στην επίσκεψη.Ξερω οτι αυτο ειναι ωρες ωρες ειναι αδυνατο αλλα παλεψτε το.

Αυτα τα λιγα απο εμένα μπας και γλιτωσω κανέναν...Καλο 6ο παιδια!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.