Jump to content

ΔΟΑΤΑΠ-ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ 1-0


Watson

Recommended Posts

τραβα σε κανενα φοτοτιπαδικο να βρεις τις ερωτισεις που θα σου πεσουν στην παθολογια φοιτητη των τελευταιων πανεπιστημιων τις ευρωπης

εγω θελω να σου ζητησω συγνωμη εαν σε προσβαλα.αλλα καλο ειναι να ζητησεις και εσυ.και εμενα φιλε μου μονο η παθολογια μου εμενε απο το δικατσα και τελειονα.αλλα απο οτι ακουσα το πιθανοτερο ειναι οτι μπαινουν εξετασεις ειδικοτητας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Last Reply

Αυτά που γράφεις έχουν καμία σχέση με τα όσα λέω.

Εγώ αναφέρω πραγματικά στοιχεία.

Είναι αλήθεια οτι οι απόφοιτοι σχολών εκτός Ε.Ε. απέτυχαν να εισαχθούν σε ελληνικά πανεπιστήμια με αντικειμενική διαδικασία?

Είναι γεγονός οτι απέτυχαν στις εξετάσεις ΔΟΑΤΑΠ με αντικειμενική διαδικασία?

Και εσύ τι απαντάς?

Οτι τα θέματα παθολογίας είναι στο ...φωτοτυπάδικο.

Αφού λοιπόν είναι εκεί σε προκαλώ να τα βρεις και να τα αναρτήσεις απαλάσσοντας έτσι από περιττό κόπο όσους λιώνουν απομνημονεύοντας τον CECIL τυγχάνοντες οι δύστυχοι εν αγνοία των όσων υποδεικνύεις.

Διότι αφού ισχυρίζεσαι κάτι,έχεις το βάρος της απόδειξης.Διότι αυτά που λες,δεν είναι καθόλου κοινώς γνωστά και χρήζουν απόδειξης.Μάλιστα θα έλεγα οτι συνιστούν σκόπιμες στρεβλώσεις.

Και μη δίνεις σε όλα χαρακτήρα προσωπικής αντιπαράθεσης.Διότι εδώ μιλάμε για πράγματα,για στοιχεία και όχι για πρόσωπα.

Εστω οτι η Ιατρική Αθηνών είναι η τελευταία στον κόσμο.Γιατί τότε έχει τόσο υψηλές βάσεις?Γιατί τόσος κόσμος δαπανά εκατομμύρια και προβαίνει σε πρωτοφανείς κόπους προκειμένου να εισαχθεί παρά τις μικρές πιθανότητες επιτυχίας?Ολοι αυτοί τζάμπα σκοτώνονται λοιπόν?Γιατί να μη σε ακούν και να καταφύγουν σε σχολές όπου εισάγεσαι εύκολα και τελειώνεις ακόμα ευκολότερα δια του μισθίου?

Δώσε τη δική σου άποψη και πίστεψε,οι καθηγητές και το τμήμα των ανικάνων σε βλέπει με συμπάθεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θελω να σας πω κατι.ξερω οτι ορισμενοι εχετε προβλημα μαζι μας.μερικοι οχι(μαλλον ειναι οι αριστουχοι σας).βλεπετε το δεντρο και χανετε το δασος.Το οτι εχουμε τη τραπεζα σημαινει εξετασεις ειδικοτιτας.Μονο η Ελλαδα δεν εχει σε ολη την ευρωπη.Ακομα και η Κυπρος εχει.Εκει θα κριθουμε ολοι μας ,ετσι για να δουμε ποσα πιδια βαζει ο σακος

Εγώ και οι αριστούχοι μας δηλώνω ότι ένα πρόβλημα που έχουμε, και δεν λύνεται ό,τι και να δοκίμασα γιατρέ μου, είναι ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΑΝΤΕΛΟΥΣ ΓΝΩΣΗΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΡΙΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ.

"ειδικοτιτα", "φοτοτιπαδικο", "ερωτισεις" και πάει λέγοντας.

Δηλαδή ΕΛΕΟΣ. Ούτε "Ανεξάρτητη Ιστοσελίδα Νηπίων και Αναλφάβητων Ελλάδας" να ήμαστε. Η "ευρωπη" σας μάρανε γαμώτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρωτα απο ολα φιλε maga συμφοιτητη της Ιατρικης Αθηνας,γιατι αρπαζεσαι :huh: ?

Εσυ δεν ελεγες οτι θα μας δειξεις και το πασο σου και πως εισαι τρομερος φοιτητηςemot153ec.gif?

κριμα που θα βγειτε ιατροι ετσι που μιλατε και βριζετε ,οχι μονο για τους δικατσαδες αλλα και για τους πολιτικους,και τον πρωθυπουργο μας,

ναι,θα πεθανουμε απο τη ντροπη μας λεμεemot153ec.gif!!

η παιδεια σας δεν εχει ορια.

που να δεις και η κουκουνα emot2026jm.gif μας!!

ειστε απλα κατι παρασυρομενοι νεοι ,που σας πορασυρουν κατι μαγκες και μαγκισες,κοπαδι στη σφαγη.

ειμαστε και εκστασιαζομενοι νεοι με τις εξυπναδες που μας λες204mv.gif!!

απορω πως χαλαω χρονο μαζι σας,αλλα τα ζηταει ο ο ργανισμουλι σας,καντε μερικες γαργαρες με αλατονερο τωρα,δηλαδη καντε το γαργαρα.

ΟΠΕΡ ΕΔΕΙ ΔΕΙΞΑΙ ΚΑΙ ΑΜΑ ΔΕ Σ ΑΡΕΣΕΙ ΒΗΞΕ.

οπερ εδει δειξαι,παρε μερικες πατσες και ξυσε :lol: !!

ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ--ΔΙΕΘΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΙΝΙΚΟ ΚΥΡΟ=5-0

Πως λεμε Χαβαη 5-0emot156nk.gif?

συμφωνα με σημερινα δημοσιευματα του τυπου η ιατρικη σχολη αθηνων βρισκεται στη ΘΕΣΗ 400 ΣΤΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ,σε συνολο 500,,,

Στους Times της Ζιμπαμπουε το βρηκες αυτο?

Γεια σου ρε μαγκα με τα ρανκινγκς του emot111jd.gif!!

οταν παιρνω φορα φορα κατηφορα......................

(special αφιερωμενο στην ιατρικη αθηνας,ολοι στην πιστα)

παρε φορα και ελα δω:emot2022rn.gif

αμ τη περιμενεις απο κατι αριστερομουτρα που τη μιση μερα την αραζουν στου μπαμπη το καφενειο παιζοντας πρεφα και ταβλι και την αλλη μιση περιφερονται απο την εισοδο του αναγνωστηριου ασκοπως μεχρι το αγαλμα του ιπποκρατη μοιραζοντας μανιφεστα για δηθεν επαναστασεις ............περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις(το ανωτατο σοβιετ συνεδριαζει),χα χα χα χα........

οι δε δαπιτες με τις μπλουζες κολεγιου περιφερονται απο καρμα εις μυθο με τακτα διαλλειματα για επισκεψεις σε γραφεια καθηγητων 'η και αναπληρωτων μερικες φορες- προς γλειψιμο και αλλες παρομοιες αξιοκρατικες ενεργειες -

μμμ...ενημερωμενο σε βρισκω...ξεχασες να πεις και τα δικα σας...που γραφεστε σε πανεπιστημια που υπαρχουν στα χαρτια και γυρνατε γιατροι...που υπαρχει ταριφα για το καθε μαθημα...που εχετε πτυχια απο πανεπιστημια που εκλεισαν(βλ. Σταρα Ζαγορα)...και μετα γραφεστε για ειδικοτητα σε πανεπιστημια ανυπαρκτα για να παρετε αναβολη απο το στρατο(5 χρονια δικατσα δινετε,τριανταρισατε...)...δεν περιμενετε λιγο ακομα να παρετε και την ειδικοτητα στα χαρτια?Θα σας την αναγνωρισουν και αυτη :antegeia: !! Ξεχασες να πεις και πως παιρνουν πτυχιο ορισμενες Ελληνιδες εκει πανω...τα εχουν γραψει και αλλοι...οσοι θυμουνται το: "Doamne dau metzeol mare??"...γιατι πολλες πανε Ρουμανοβουλγαριες σφιχτομ...νες και γυριζουνε φακλανεςemot156ec.gif!!

προς το τελος της ημερας κατευθεινονται προς το βολκανο 'η τη κοβανη για την αποκτηση των καταξιωμενων συγγραματων(τα σος και αλλα) για να διαγωνιστουν στην ερχομενη εξεταστικη.

αλλη μια κουραστικη μερα τελειωσε......

εμεις δε ζηταμε να μας δωσουνε διορθωμενη την απαντηση τι χρειαζεται η θυροξινη...Μαγγανιο μηπως :lol: ?Και στις ερωτησεις παθολογιας μας βαζουνε και κανα περιστατικο :splaaaats: !!

βλεπω οτι το ΒΟΥΛΩΣΑΤΕ ΛΑΜΟΓΙΑ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΚΑΦΕ ΜΠΑΜΠΗ--ΚΑΡΜΑ--- ΜΥΘΟΣ

3500 ΩΡΕΣ

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΙΑΤΡΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ

5500 ΩΡΕΣ

ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

Αυτο παλι που το διαβασες?Και γιατι δεν το λενε στα παιδια που κανουν ειδικοτητα σε Ευρωπη και Αμερικη?

Ρε μπας και μπερδεψες τις ωρες με τα ευρω που δινετε για να περασετε το καθε μαθημα?emot154ns.gif

Kατα τα αλλα συνεχισε το emot2056ri.gif!!

Mας διασκεδαζεις τα μαλα :lol::lol::lol: !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σωστά αυτά που λες σε γενικές γραμμές,αλλα φαντάζεσαι ποια θα ήταν η κατάντια της Ελλάδας και της ιατρικής της ,χωρίς την E.E???

Μήπως θα είχαμε σαν σημείο αναφοράς και σύγκρισης τους Βουλγαρους και τους Ρουμάνους???

Γιατί καλά είναι όταν οι Ευρωπαίοι από το '81 ,μας δίνουν τα "πακέτα" Ντελόρ,Σαντέρ και Πρόντι κ.τ.λ???

και εμείς τι κάναμε και τι κάνουμε ???

Τα επενδύσαμε στην παιδεία??

Μήπως τα επενδύσαμε στα πανεπιστήμια της χώρας μας??

Μήπως στην ερευνα???

Μήπως στην ανάπτυξη της χώρας μας??

Όχι βεβαια...

καθόμασταν και χλευάζαμε,τρώγαμε τα χρήματα που μας στέλναν και λέγαμε...

"κοίτα τους μαλακες τους Ευρωπαίους που μας εμπιστεύονται!!!Που επενδύουν χρήματα στην χωρα μας ώστε να πάψει να είναι Β' διαλογής!!"

Και μέσα σε αυτά τα 25 χρονια που είμαστε στην E.E τι έγινε???

Στην χωρα μας απολυτος τίποτα!!

Ενώ Πορτογαλία(οι βοσκοί)και Ισπανία που έγιναν μέλη 5 χρονια αργότερα,μας έχουν φτάσει και προσπεράσει εδώ και τουλάχιστον 10 χρονια!!

Αλλα είναι χαρακτηριστικό του σύγχρονου Έλληνα!!!

Να αρέσκεται σε μια κατάσταση στάσιμη,δεν θέλει αλλαγές και το μονο που έχει μάθει από τα 25 χρονια στην E.E είναι να κατηγορεί τους Ευρωπαίους για το μαύρο χαλι στο οποιο βρίσκεται ο ίδιος!!

Ακόμη και στο θέμα των καταλήψεων...Αρέσκονται κάποιοι να κάνουν αντιστοιχίες με τον Μάη του '68 στην Γαλλία!...

Στην Γαλλία όμως,οι νέοι ξεσηκώθηκαν για να αλλάξουν μια κατάσταση στάσιμη,νωθρή,παρακμάζουσα, που επικρατούσε δεκαετίες!!

Στην Ελλάδα αντιθέτως,ξεσηκώθηκαν οι νέοι για να διατηρήσουν μια φαύλη και παρακμάζουσα κατάσταση!!Είναι μοναδικό φαινόμενο στα παγκόσμια χρονικά!!

Καλο και σοφό είναι λοιπόν,ν'αφήσουμε τις κινδυνολογίες κατά μέρος και να κοιτάξουμε πως θα βρούμε λύση σε αυτό το πρόβλημα!!

Συμφωνω απολυτα. Το ιδιο πραγμα λεμε. Ενω μπηκαμε ΟΝΕ και προοδευσαμε σε πολλα θεματα, εντουτοις το μυαλο μας κολλημενο στη λαμογια. Κανενας σεβασμος στους θεσμους καμμια εγνοια για το κοινωνικο συνολο. Ε ετσι δεν θα παμε ποτε μπροστα. Ειδικα οταν μιλαμε για ιατρικη μια απο τις πλεον απαιτητικες επιστημες η οποια αχολειται με τον ΑΝΘΡΩΠΟ πρεπει να παψουμε να τα βλεπουμε ολα χαλαρα κ χαβαλέ. Δεν βλεπω ομως η οποιαδηποτε ηγεσια να προσπαθει να βαλει τα πραγματα σε μια σειρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τραβα σε κανενα φοτοτιπαδικο να βρεις τις ερωτισεις που θα σου πεσουν στην παθολογια φοιτητη των τελευταιων πανεπιστημιων τις ευρωπης

Ισα ρε μεγαλε. Η Κοσταντζα ειναι στην Ελιτ δηλαδη?

Οσο για τις εξετασεις παθολογιας αστο δεν σε παιρνει. Για να πιασεις τη βαση σε 100 πολλαπλης θελεις 5-10 χρονια. Που κ να δινες εξονυχιστικες εξετασεις εφολης της υλης δλδ οπως εδωσα εγω.

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΑ Κ ΤΑ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕΤΕ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΜΑΣ. ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ? ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ Κ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΘΟΛΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΥΠΟ ΑΝΑΒΡΑΣΜΟ

ΒΡΕ ΟΥΣΤ!!! :splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισα ρε μεγαλε. Η Κοσταντζα ειναι στην Ελιτ δηλαδη?

Οσο για τις εξετασεις παθολογιας αστο δεν σε παιρνει. Για να πιασεις τη βαση σε 100 πολλαπλης θελεις 5-10 χρονια. Που κ να δινες εξονυχιστικες εξετασεις εφολης της υλης δλδ οπως εδωσα εγω.

ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΛΑΣΠΟΛΟΓΙΑ Κ ΤΑ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΕΤΕ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΜΑΣ. ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ? ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ Κ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΘΟΛΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΣΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ΣΕ ΧΩΡΕΣ ΥΠΟ ΑΝΑΒΡΑΣΜΟ

ΒΡΕ ΟΥΣΤ!!! :splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats::splats:

Αγαπητέ φίλε, μελλοντικέ συνάδελφε!!! Το πόσο θα πιάσω Παθολογία θα στο πώ μετά τις εξετάσεις. Άν θέλεις να μάθεις Χειρουργική πέρασα μέσα στους 10 πρώτους, και στη Παθολογία πιστεύω να γίνει το ίδιο. Φίλε μου τις γνώσεις που έχουμε εμείς δεν τις έχετε!!! Το τι λάδωμα πέφτει στην Ιατρική Αθηνών είναι γνωστό. Έχω γνωστούς που το διαδίδουν και καμαρώνουν!!! Μήπως γνωρίζεις την καφετέρια του Μπάμπη; Όσο για τις εξετάσεις ειδικότητας εμείς τις περιμένουμε με αγωνία και χαρά!!! Εκεί θα φανούν οι γνώσεις σας !!! Εμείς σας περιμένουμε στη γωνία. Μήπως είναι καλύτερα να αρχίσετε να διαβάζετε τις ερωτήσεις του ΔΟΑΤΑΠ; Όσο για την ορθογραφία.... έγραψα ανορθόγραφα.... για να κατέβω στο επίπεδό σας... Άντε γειά....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΡΕΙΑΝΕ ΑΚΟΥ:και ενω μπορει να συμβαινουν διαφορα . Ο ΕΠΙΚ. ΚΑΘ. ΝΤΟΥΡΑΚΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΖΟΝΥ ΓΟΥΟΚΕΡ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΓΙΑ 40-60 ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΙΜΗΝΟΥ(ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙ).

ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΗΜΑΚΑΚΟΥ(ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ)19 ΕΠΙΚΟΥΡΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΕ 14 ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΒΟΛΤΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ. ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΩΡΛ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΔΡΑΝΟ. ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΝΕΥΡΟ ΚΛΙΝ ΟΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΣΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΠΑΘΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΘΦΥΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΘΕΣΜΟΣ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΕΚΤΟΡΕΣ(Η ΜΑΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘ ΑΝΑΤΟΜΙΑΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ). ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΡΕΙΑΝΕ ΑΚΟΥ:και ενω μπορει να συμβαινουν διαφορα . Ο ΕΠΙΚ. ΚΑΘ. ΝΤΟΥΡΑΚΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΖΟΝΥ ΓΟΥΟΚΕΡ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΓΙΑ 40-60 ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΙΜΗΝΟΥ(ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙ).

ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΗΜΑΚΑΚΟΥ(ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ)19 ΕΠΙΚΟΥΡΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΕ 14 ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΒΟΛΤΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ. ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΩΡΛ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΔΡΑΝΟ. ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΝΕΥΡΟ ΚΛΙΝ ΟΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΣΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΠΑΘΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΘΦΥΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΘΕΣΜΟΣ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΕΚΤΟΡΕΣ(Η ΜΑΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘ ΑΝΑΤΟΜΙΑΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ). ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.................

Βαλε φωτιές μεγάλε πες τα όλα. emarup:anavwfwties::anavwfwties::anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάταξη στην οποία αναφέρεστε παραπάνω είναι από μια ομάδα ερευνητών του Πανεπιστημίου της Σαγκάης, που τοποθετεί το Πανεπιστήμιο Αθηνών συνολικά (και όχι αποκλειστικά την Ιατρική του Σχολή) στις θέσεις 300-400 για φέτος.

Πέρυσι ήταν στις θέσεις 250-300. Η κατάταξη αυτή αναφέρει μεν 500 Πανεπιστήμια, αλλά αξιολογήθηκαν περισσότερα από 2000 Ιδρύματα διεθνώς, όσα τουλάχιστον μπόρεσαν να βρουν οι ερευνητές αυτοί. Δεν ψάχνω τώρα για το λινκ, αλλά έχει ξανασυζητηθεί το θέμα στο Greekmeds. Στα 500 αυτά Πανεπιστήμια, για να μη χαίρεστε, δε βρίσκεται ΚΑΝΕΝΑ από τη Βουλγαρία ή τη Ρουμανία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΡΕΙΑΝΕ ΑΚΟΥ:και ενω μπορει να συμβαινουν διαφορα . Ο ΕΠΙΚ. ΚΑΘ. ΝΤΟΥΡΑΚΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΖΟΝΥ ΓΟΥΟΚΕΡ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΓΙΑ 40-60 ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΙΜΗΝΟΥ(ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙ).

ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΗΜΑΚΑΚΟΥ(ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ)19 ΕΠΙΚΟΥΡΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΕ 14 ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΒΟΛΤΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ. ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΩΡΛ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΔΡΑΝΟ. ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΝΕΥΡΟ ΚΛΙΝ ΟΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΣΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΠΑΘΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΘΦΥΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΘΕΣΜΟΣ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΕΚΤΟΡΕΣ(Η ΜΑΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘ ΑΝΑΤΟΜΙΑΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ). ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.................

Όλα αυτά προσωπικά δε μου λένε τίποτα.. Και θα μπορούσα να σου πω άλλα τόσα, αλλά δεν το κάνω γιατί διάφοροι κομπλεξικοί θα τα χρησιμοποιούν για ψευτοεπιχειρήματα.

Η ποιότητα εκπαίδευσης στην Ιατρική Αθήνας από την οποία έχω εμπειρία (και όπου πέρασα με Πανελλαδικές) είναι άθλια.. Δε χρειαζόμαστε τύπους σαν και εσάς που ακούσανε το Μπάμπη και το Κάρμα και έρχονται εδώ με Ρουμανοελληνικά να μας το πουν.

Πολύ πιο άθλια απ'ό,τι έχετε ακούσει και πολύ πιο άθλια από αυτό που ονειρευόμασταν όταν διαβάζαμε για να περάσουμε (σε σχέση με κάποιους άλλους που ξυνόντουσαν τον ίδιο καιρό).

Αυτό που ξέρω όμως (και βάλτε το καλά στο μυαλό σας) είναι πως το επίπεδο των φοιτητών που έχουν περάσει με Πανελλαδικές είναι από τα υψηλότερα στον κόσμο.Και από προσωπική δουλειά και μόνο και επειδή τους αρέσει αυτό που κάνουν (και όχι επειδή τους έβαλε ο μπαμπάς τους) αναπληρώνουν και υπερκαλύπτουν τις αδυναμίες της σχολής .Με ατέλειωτο προσωπικό διάβασμα, αμέτρητες εφημερίες προαιρετικές (αλήθεια ξέρετε τι σημαίνει αυτή η λέξη) και πολύ τρέξιμο.

Αντίθετα τεμπέληδες και στόκοι σαν πολλούς από αυτούς που φεύγουν για Ρουμανο-Βουλγαρο-Αλβανίες , που δεν έχουν μάθει να προσπαθούν και να πετυχαίνουν αλλά να ψάχνουν μονίμως για παραθυράκια, ακόμα και στο καλύτερο Πανεπιστήμιο να πάνε, στόκοι ήταν και στόκοι θα μείνουν.

Και ειλικρινά όπως είπα σε άλλο μου post, δεν τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι. Πιστεύω πως υπάρχουν κάποιοι (λίγοι δυστυχώς, και έχει τύχει να γνωρίσω κάποιους) που αν και προτίμησαν την εύκολη λύση της Ρουμανίας στην πορεία αγάπησαν την Ιατρική και προσπάθησαν να μάθουν. Για αυτούς και μόνο αξίζει οι εξετάσεις να είναι πιο δύσκολες και αξιιοκρατικές. Για να ξεχωρίσουν οι βελόνες από τα άχυρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΡΕΙΑΝΕ ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΚΟΛΑΣ.ΒΛΕΠΩ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ. οσο για την τρελη γραμματεια της ΠΑΘΦΥΣ οι περισσοτεροι καθηγητες της συνιστουν να παντρευτει για να ηρεμησει. ενταξει για το χοντρο που δινει τα πασο λαμογιστικα τι να πω,θα το σχολιασω αυριο,αν εχω κεφια. και οσον αφορα για τους φοιτητες που δινουν εξετασεις για λογαριασμο αλλων,παραχαρασοντας τα πασο η'βγαζοντας νεα με το γνωστο τροπο,απαραδεκτο για φοιτ ιατρικης. οσον αφορα για την εκπληξη-βομβα αυριο.

οσο για το χαβαι 5-0 καπως ετσι ειναι η ιατρικη ,κατι μεταξυ σευχελες και χαβαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΡΕΙΑΝΕ ΑΚΟΥ:και ενω μπορει να συμβαινουν διαφορα . Ο ΕΠΙΚ. ΚΑΘ. ΝΤΟΥΡΑΚΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΖΟΝΥ ΓΟΥΟΚΕΡ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΕΠΙΤΗΡΗΤΗΣ ΓΙΑ 40-60 ΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΙΜΗΝΟΥ(ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙ).

ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΗΜΑΚΑΚΟΥ(ΑΙΓΙΝΗΤΕΙΟ)19 ΕΠΙΚΟΥΡΟΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΕ 14 ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΒΟΛΤΑΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ. ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΩΡΛ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΕΔΡΑΝΟ. ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΝΕΥΡΟ ΚΛΙΝ ΟΙ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΣΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ. Η ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΣΤΗΝ ΠΑΘΑΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΘΦΥΣ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΘΕΣΜΟΣ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΛΕΚΤΟΡΕΣ(Η ΜΑΡΑ ΤΟΥ ΚΑΘ ΑΝΑΤΟΜΙΑΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ). ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.................

Σιγα ρε μαγκες μη βαζετε πολλες φωτιες,θα καψετε καμια emkwlos τριχα emot158tv.gif

Eπειδη δε σας τα εχουν πει πολυ καλα,ακουτε να μαθαινετε...

Η Παθολογια του Ιπποκρατειου ειναι απο τις δυσκολοτερες της Αθηνας,ημουν εκει 4ο ετος...Απο τους 50τοσους φοιτητες κατεβηκαν στις εξετασεις ουτε οι μισοι και περασαν οι 8...μας επιτηρουσαν 5-6 καθηγητες και ανοιχτα βιβλια να ειχαμε,παλι διαφορα δε θα εκανε...

Εισαι σιγουρος οτι οι εξετασεις ΩΡΛ γινονται ετσι?Πηγαινε να δεις αν ερχομαι...

Μακαρι να τις παιρναμε ετσι τις υπογραφες στη νευρολογια...απο το πρωι ως το μεσημερι μας ειχαν με τα απουσιολογια...

Δε μου λες και μενα πως γινεται η αντιγραφη στις Παφυσ και Παθαν?Αυτα τα ξερεις απο τη θητεια σου στο πανεπιστημιο μας emot157dc.gif?

To οτι εγινε καποια γκομενα καθηγητη λεκτορας δυστυχως δεν ειχε ιδιαιτερα θετικο αντικτυπο στους φοιτητες...γιατι η αναπληρωτρια που αφησε στο ποδι του κανει κατι εξετασεις,που οι φοιτητες βγαινουν απο τα αμφιθεατρα και βαστανε τους κωλους τους!!

Θα μου πεις οι Ρουμανοβουλγαροι δεν τις αφηνουν εκθετες τις φοιτητριες τους...αυτοι τις παντρευονται καμια φορα!!Αληθεια!!Οπως και οι λιγουρηδες φοιτητες κατεβαινουν με τις Βουλγαρες,επειδη τους ερωτευτηκαν emkeratas ...την αλλη βδομαδα φιλος μου θα παει σε τετοιο γαμο συναδελφου του emot157dc.gif!!

Για πες μου ομως και συ...γνωριζεις οτι κυκλοφορουν γιατροι αναμεσα μας,που εχουν πτυχιο απο σχολη που...εκλεισε?!?!Εχεις ιδεα σε ποια χωρα ειναι αυτη η σχολη?

ΑΡΕΙΑΝΕ ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΚΟΛΑΣ.ΒΛΕΠΩ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ.

Ναι ρε μαγκα...σου κολλαω γιατι ..."εισαι μαγκας και αλητης" emband:lol::lol::lol:

ΥΓ.Και αντε μαθε ρε οτι δινουμε εξετασεις με το τριπτυχο...εγω δεν εχω πασο...και σε κοιτανε καλα καλα να δουν αν εισαι εσυ...δε δινουμε εξετασεις οπως εδινες εσυ στην Αν.Ευρωπη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΑΡΑΝΤΟ ΚΑΠΤΑΝΗ (ΔΑΠΙΤΗΣ). ΕΙΣΑΙ ΜΑΤΣΟ ΑΤΟΜΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΙΛΑΣ ΕΤΣΙ,ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΝΕ ΠΕΡΝΑΓΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ,ΜΗ ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ .ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΠ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ,ΒΟΛΕΜΕΝΟΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο εγώ είχα Μερσέντες και Μπέμπα, άλλο τόσο κι ο Σαράντος είχε τζιπ.

Μάγκα, μοιράζεις απειλές δεξιά κι αριστερά αλλά από ουσία μηδέν.

Στο χωριό μου κάτι τέτοιους τους λένε

tzampa-maga

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βρε μαγκα ξεπερασε το επιτελους.

η ζωη συνεχιζεται.

ναι ναι αυτο που καταλαβες εννοω.

ξερεις την...αποτυχια!!

ποσα πιδια βαζει ο σακος

εφυγα λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τι λάδωμα πέφτει στην Ιατρική Αθηνών είναι γνωστό. Έχω γνωστούς που το διαδίδουν και καμαρώνουν!!! Μήπως γνωρίζεις την καφετέρια του Μπάμπη;

Οχι δεν την ξερω γιατι τελειωσα Θεσσαλονικη. Κι υστερα ενα σωρο ασχετοι εισαγονται στις ελληνικες ιατρικες σχολες με μετεγγραφη. Κ η Νατασα ολοκληρωσε διδακτορικο απο την Ιατρικη πριν αποφοιτησει. Αυτο τι σημαινει? Οτι ολοι λαδωνουν? Οτι ειναι ο κανονας? Επιβεβαιωνεις μαλλον αυτο που προανεφερα περι λασπολογιας και προσπαθειας υποβαθμισης.

Όλα αυτά προσωπικά δε μου λένε τίποτα.. Και θα μπορούσα να σου πω άλλα τόσα, αλλά δεν το κάνω γιατί διάφοροι κομπλεξικοί θα τα χρησιμοποιούν για ψευτοεπιχειρήματα.

Η ποιότητα εκπαίδευσης στην Ιατρική Αθήνας από την οποία έχω εμπειρία (και όπου πέρασα με Πανελλαδικές) είναι άθλια.. Δε χρειαζόμαστε τύπους σαν και εσάς που ακούσανε το Μπάμπη και το Κάρμα και έρχονται εδώ με Ρουμανοελληνικά να μας το πουν.

Πολύ πιο άθλια απ'ό,τι έχετε ακούσει και πολύ πιο άθλια από αυτό που ονειρευόμασταν όταν διαβάζαμε για να περάσουμε (σε σχέση με κάποιους άλλους που ξυνόντουσαν τον ίδιο καιρό).

Αυτό που ξέρω όμως (και βάλτε το καλά στο μυαλό σας) είναι πως το επίπεδο των φοιτητών που έχουν περάσει με Πανελλαδικές είναι από τα υψηλότερα στον κόσμο.Και από προσωπική δουλειά και μόνο και επειδή τους αρέσει αυτό που κάνουν (και όχι επειδή τους έβαλε ο μπαμπάς τους) αναπληρώνουν και υπερκαλύπτουν τις αδυναμίες της σχολής .Με ατέλειωτο προσωπικό διάβασμα, αμέτρητες εφημερίες προαιρετικές (αλήθεια ξέρετε τι σημαίνει αυτή η λέξη) και πολύ τρέξιμο.

Αντίθετα τεμπέληδες και στόκοι σαν πολλούς από αυτούς που φεύγουν για Ρουμανο-Βουλγαρο-Αλβανίες , που δεν έχουν μάθει να προσπαθούν και να πετυχαίνουν αλλά να ψάχνουν μονίμως για παραθυράκια, ακόμα και στο καλύτερο Πανεπιστήμιο να πάνε, στόκοι ήταν και στόκοι θα μείνουν.

Και ειλικρινά όπως είπα σε άλλο μου post, δεν τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι. Πιστεύω πως υπάρχουν κάποιοι (λίγοι δυστυχώς, και έχει τύχει να γνωρίσω κάποιους) που αν και προτίμησαν την εύκολη λύση της Ρουμανίας στην πορεία αγάπησαν την Ιατρική και προσπάθησαν να μάθουν. Για αυτούς και μόνο αξίζει οι εξετάσεις να είναι πιο δύσκολες και αξιιοκρατικές. Για να ξεχωρίσουν οι βελόνες από τα άχυρα.

Η παραπανω τοποθετηση του StepbyStep με καλυπτει απολυτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σου ρε magas με τα ωραία σου! Περιμένω να μου στείλεις το τζιπ στο σπίτι.

Για την ταμπακιέρα όμως τίποτα!

Για την αξιολόγηση από το Webometrics, παραθέτω τα κριτήρια:

"From previous initiatives the best way to build the ranking is combining a series of indicators that measures different aspects of the web presence of the institutions. The obvious precedent is the Web Impact Factor (WIF) proposed by Almind & Ingwersen that is based on link analysis. The most widely accepted calculation of the WIF is the number of external inlinks by the number of pages. That means a relation of 1:1 between visibility and size. Allthough there has been some criticism to WIF we think the idea is sound but given extra weight to visibility as the number of links from other domains is a way of measuring impact of the contents. Besides we think it was needed to give extra value to a special group of pages, the so-called rich files (pdf, doc, ppt and ps) that are more related to publication activities. The new ratio is 4:3 where visibility and size (total number of pages and number of rich files) are converted to ranks before combined.

From a quantitative point of view, we calculate three different indicators from search engines as follows:

Size

Number of pages is calculated using four engines: Google, Yahoo, MSN y Teoma. For each engine, results are normalised to 1 for the highest value. Then for each domain, maximum and minimum results are excluded and every institution is assigned a rank according to the combined sum.

Visibility

The total number of unique external links received (inlinks) by a site can be only confidently obtained from Yahoo and MSN only. For each engine, results are normalised to 1 for the highest value and then combined to generate the rank.

Rich Files

After evaluation the “academic” relevance and the volume of different file formats we considering for our purposes the following 'rich files':

EXTENSION FILE

.pdf Adobe Acrobat PDF

.ps Adobe Postscript

.doc Microsoft Word

.ppt Microsoft Powerpoint

These data were extracted using Google and merging the results for each filetype after normalising them in the same way as described before.

The three ranks were combined according to a formula where each one has a different weight:

Webometrics Rank (Position) = 2 * Rank(Size) + 4 * Rank(Visibility) + 1 * Rank(Rich Files)

WR=2S+4V+R

The current edition of “World Universities' ranking on the Web” consists of a core ordered list of the Top 3000 universities according to our criteria and several geographical organised lists. Besides there is a rank for research organisations and several classifications by countries that are still in draft version and they will be the focus for future developments.

Είναι αμιγώς κρίση της "ιντερνετικής" παρουσίας του ιδρύματος, δεν έχει σχέση με την ακαδημαϊκή του παρουσία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι ότι έχει καμία σημασία,γιατι προφανώς έχεις χάσει το

μπούσουλα maga...

Αλλά,τουλάχιστον υποστήριζε τα όσα λές και μην πετάς

πατάτες με ελπίδα κάποια να είναι σωστή..

Γελιοποιείσαι ρε boy.. :lol:

Παθολογία τριμήνου ήμουν στο Ιπποκράτειο..

Εκτός του ότι φυσικά και δεν κάνει επιτήρηση ο Ντουράκης,

καθόμασταν τόσο μακριά και με τέτοιο τρόπο και με τέτοιες επιτηρήτριες

που δεν μπορούσες να αντιγράψεις ούτε από τον εαυτό σου..

Λέγεται Αξιοπρεπής εξέταση,αν δεν το έχεις ακούσει. :splats:

Επιπλέον,αν ο Ντουράκης ασχολιόταν με τα αθλήματα που περιγράφεις,

πίστεψε με θα το είχα μάθει.

Ήμουν στους φοιτητές της ομάδας του και έχω να πω

ότι ακόμη και αν δεν τον συμπαθώ σαν άτομο,

έχει φοβερό επίπεδο γνώσεων και κριτικής σκέψης.

Όταν αναφέρεσαι επώνυμα να προσέχεις πολύ τι λες!(Μηνύυσεις συυμβαίνουν)

Αλλά αν οι γνώσεις σου της ιατρικής είναι σαν τις πηγές σου.. :withstupid:

λογικό είναι να ωρύεσαι (και δεν είναι ξένη λεξη αυτό :P )

Ξεκόλλα με τις π@π@ριές... emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν πατε να κοιμηθητε

Τελικά ΟΥΤΕ ΜΙΑ πρόταση δε μπορεί να γραφτεί από Δοαταπάδες χωρίς να βιαστεί η ελληνική γλώσσα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας φανταστούμε οτι γινόταν το εξής.

Οι φοιτητές ελληνικών πανεπιστημίων να διεκδικούσαν και να λάμβαναν τράπεζα ερωτήσεων σε όλα τα πανεπιστημιακά μαθηματα διεκδικώντας την εξίσωσή τους σε εξεταστικό επίπεδο με τους υποψηφίους ΔΟΑΤΑΠ.

Τι θα συνέβαινε τότε?

Αυτομάτως οι αξιότιμοι καθηγητές θα διερρήγνυαν τα ιμάτιά τους.Θα διαμαρτύρονταν σε όλους τους τόνους και με κάθε ευκαιρία στα κανάλια,θα συνέτασσαν άρθρα επί αρθρών στις εφημερίδες για να καταγγείλουν την οκνηρία και αδυναμία των σημερινών φοιτητών,τον περιορισμό της ελευθερίας τους ως καθηγητών στην επιλογή των θεμάτων,την έλλειψη ουσιαστικής παιδείας των φοιτητών που ζητούν γνωστά από πριν θέματα προκειμένου να μην κοπιάσουν,να μην μάθουν,να μην προοδεύσουν,να μην εγκαταλείψουν τη ραστώνη και την καλοπέρασή τους.Θα έκρουαν τον κώδωνα του κινδύνου για τον πρωτοφανή κατήφορο της φοιτητιώσας νεολαίας που παρουσιάζει τέτοια φαινόμενα παρακμής και θα συνέκριναν τους σημερινούς φοιτητές με τη δικιά τους γενιά που πέρασε δια πυρός και σιδήρου.

Παράλληλα ο κάθε δημοσιογραφίσκος και φυλλαδογράφος θα γέμιζε τη φυλλάδα του με πηχιαίους τίτλους για το απύθμενο θράσος των φοιτητών ελληνικών πανεπιστημιών που ζητούν να τους δίνεται το πτυχίο στο χέρι χωρίς κανέναν έλεγχο,καμία στοχειωδώς αξιοπρεπή εξέταση.

Το τσίρκο των τηλεαστέρων θα ξεσήκωνε τον κόσμο κατά των νεαρών που ζητούν με πραξικοπηματικό τρόπο έτοιμα θέματα υποβιβάζοντας κάθε ποιότητα εκπαίδευσης και κάθε έννοια αξιοκρατίας,φανερώνοντας την πλήρη ένδεια γνώσεων και την απόλυτη αδυναμία τους να προσαρμοστούν στον κόσμο της πληροφορίας και των ταχύτατων εξελίξεων.

Οι πολιτικοί άντρες θα συμφωνούσαν οτι οι Ελληνες φοιτητές δεν είναι τίποτα παραπάνω από διακωμωδητές της επιστήμης όταν ζητούν τέτοια σκανδαλώδη μεταχείριση και έχουν αναγάγει αντικειμενικά στοιχεία όπως η γνώση σε κινήσεις στη σκακιέρα των πολιτικών επιλογών.Θα πρότειναν τα πλέον σκληρά μέτρα για να παταχθούν οι ρέμπελοι,κενοί,επικίνδυνοι σκοταδιστές και θα αναζητούσαν με κάθε τρόπο την αιτία που εξέθρεψε τέτοια παρακμιακά φαινόμενα.

Ολα τα παραπάνω είναι βέβαιο οτι συνέβαιναν εάν την τράπεζα ερωτήσεων τη ζητούσαν οι φοιτητές ελληνικών πανεπιστημίων.

Οταν όμως πρόκειται για τους ΄΄ταλαιπωρημένους΄΄ απόφοιτους εξωτερικού οι καθηγητές εξαντλούν την επιείκειά τους,οι δημοσιογράφοι ποιούν τη νύσσαν και οι εκπρόσωποι της Πολιτείας αντιμετωπίζουν το θέμα με ΄΄ευαισθησία΄΄ και προσοχή προκειμένου να ικανοποιηθούν τα δίκαια αιτήματα των παιδιών.

Πρέπει να επιδειχθεί καταννόηση λένε οι πολιτικάντηδες και συμφωνούν βουλευτές όλων των κομμάτων.Τα παιδιά ταλαιπωρούνται άδικα με απαιτητικές εξετάσεις ενώ η σύγχρονη επιστήμη επιβάλλει να δίνονται τα θέματα εκ των προτέρων.Βεβαίως έτσι είναι θα συμφωνήσουν οι καθηγητές.Οι εξετάσεις οφείλουν να είναι βατές,για αυτό πρέπει να δοθούν τα θέματα ώστε τα παιδιά να τα μελετήσουν και έτσι να αποκομίσουν και κάτι παραπάνω πέραν της ψυχοφθόρου εξεταστικής εμπειρίας.

Εάν υφίσταται τέτοια θεμελιωδώς διαφορετική μεταχείριση σε χώρα που επικαλείται την ισονομία τι ακριβώς συμβαίνει με την αστική τάξη και τη δυνατότητά της να εξισορροπεί αντίθετα συμφέροντα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.