Jump to content

Α΄ Μαιευτική - Γυναικολογική Κλινική, Αλεξάνδρα (Καθηγητής κ. Λουτράδης)


tik-tak

Recommended Posts

Α' Μαιευτική - Γυναικολογική Κλινική, Νοσοκομείο Αλεξάνδρας

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ : ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Δ. ΛΟΥΤΡΑΔΗΣ

Τηλέφωνο : 210 7770 461, 210 7791 652,  213216 2291, 213216 2290 Fax : 210 7770 461

 e-mail : adeptobgyn@yahoo.gr

Προς τους εκτοετείς :

Σε αυτην την ενότητα μπορείτε να μεταφέρετε πληροφοριες και τα ερωτήματά σας σχετικά με την άσκηση στην κλινική (παρουσίες, ύλη, συγγράμματα, αναπληρώσεις, μετεκπαιδευτικά μαθήματα κ.λ.π.), τις ανακοινώσεις για τις προαιρετικές και κανονικές εξετάσεις.

Προς τους επί πτυχίω:

Σε αυτή την ενότητα μπορείτε να μεταφέρετε τις ανακοινώσεις και τα ερωτήματά σας για τις επί πτυχίω εξετάσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γεια.Είμαι στο πτυχίο και χρωστάω γυναικολογία Αντσακλή.΄Ομως λόγω ενός προβλήματος την περίοδο που έπρεπε να δώσω την εργαστηριακή εξέταση στους επίκουρους,αυτό δεν κατέστη δυνατό.΄Ετσι ενώ είχα παρακολουθήσει την κλινική και δεν είχα απουσίες δεν έδωσα την τελική εξέταση που είναι υποχρεωτική ώστε να μπορώ να δώσω το μάθημα στην πτυχιακή.

Το ερώτημα είναι αν μπορώ να πάω να δώσω την εξέταση αυτή με την ομάδα που τελειώνει τώρα (ή της επόμενης που τελειώνει 15 ιουνίου)για να δώσω μετά το μάθημα.Λέτε να υπάρχει πρόβλημα,μήπως μου πουν να επαναλάβω όλη την άσκηση?

Βοηθήστε αν γνωρίζετε στα σίγουρα γιατί καίγομαι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να δώσεις στους επίκουρους με οποιαδήποτε ομάδα,αρκεί να πας εγκαίρως να γραφτείς! Μην το αμελήσεις,γιατί αυτό που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις στην πτυχιακή αν δεν έχεις περάσει από τους επίκουρους,έστω και με μηδέν! Αυτό γινόταν σίγουρα μέχρι πέρσυ το καλοκαίρι και δε νομίζω πως έχει αλλάξει κάτι. Μην ψαρώσεις με τη γραμματέα - αν και λίγο ξινή, τελικά είναι εξυπηρετική!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια και πάλι.Ευχαριστώ GUEST2004 για την απάντηση.

Βλέπω ότι η τελευταία ομάδα τελειώνει κλινικές στις 16 του Ιούνη.

Επομένως εκείνο το χρονικό διάστημα πηγαίνω,γράφομαι στη γραμματεία της κλινικής του Αντσακλή για τις εξετάσεις των επίκουρων,δίνω

και εφόσον η πτυχιακή είναι μετά (και ελπίζω να είναι μετά)την ημερομηνία των εξετάσεων των επικούρων,δίνω πτυχιακή,διαφορετικά πηγαίνω στην πτυχιακή Σεπτεμβρίου.

Κάνω κάπου κάποιο λάθος ως προς τη διαδικασία?

Thank you in advance.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δεν κάνεις λάθος - αυτή είναι η διαδικασία. Το μόνο που δεν ξέρω και καλό είναι να ρωτήσεις στη γραμματεία, είναι αν μπορείς να δώσεις στον καθηγητή μαζί με την ομάδα, στην εργαστηριακή της οποίας θα πας, αν πάρεις από 7 και πάνω. Επίσης να πας να γραφτείς καμιά βδομάδα πριν,γιατί σε αυτή την έδρα λατρεύουν τους τύπους - την ουσία την έχουν γραμμένη!

Καλή επιτυχία και τύχη σε ό,τι κάνεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

μια ημερομηνια βγαζει ο Αντσακλης, μονο αυτη την πτυχιακη εβαλε και δευτερη ημερομηνια γιατι ηταν αμφιβολο μεχρι την τελευταια στιγμη αν θα δινοταν το μαθημα 11/4 οπως ειχε οριστει απο τη συνελευση επειδη δεν μπορουσε ο καθηγητης και τελικα πηγε 14/4 και βγηκε και δευτερη ημερομηνια 26/5

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αυτοί που ασκήθηκαν Αντσακλή ξέρουν να μου πουν υπό ποιες προϋποθέσεις μπορεί να πάρει κάποιος εργασία ; (αναλυτική βαθμολογία, να είσαι ο σουπερ της ομάδας, να κάνεις τάμα, τι?)

Αξίζει ; Μπορεί να κοπείς ;

Εμπειρίες, συμβουλές, περιγραφές διαδικασίας, όλα ευπρόσδεκτα και ζητούμενα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τίποτα από όλα αυτά! Απλά να επιμείνεις στον Καλλιανίδη, να αποφασίσεις από τώρα τι σε ενδιαφέρει ώστε να του το προτείνεις, να έχεις την υπομονή όταν θα σου λέει οτι το θέμα σου έχει ειπωθεί ήδη από τις προηγούμενες ομάδες και γι'αυτό να είσαι προετοιμασμένος και για άλλες εναλλακτικές. Χρειάζεται λίγο ψάξιμο αλλά ο βαθμός είναι εξασφαλισμένος. Βέβαια, θα σας πρήζουν οτι θα περάσετε κι εσείς από 2 εξέταστές, αλλά είναι σαφώς ευκολότερα τα πράγματα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έκανα εργασία τη χρονιά που μας πέρασε και δυστυχώς το θέμα είναι ότι δεν σου εγγυάται κανείς τπτ! Βέβαια το θεωρώ απίθανο να κοπείς εφόσον έχεις κάνει την εργασία και δεν νομίζω να έχει συμβεί ποτέ! Ωστόσο εγώ ήμουνα στην πρώτη ομάδα που ασκήθηκε και ενώ όλοι λέγανε ότι εξετάζεσαι μόνο από τον Αντσακλή και ότι η εξέταση είναι πολύ εύκολη δεν ίσχυσε κάτι τέτοιο. Εξεταστήκαμε πρώτα από τον Καλλιανίδη ο οποίος μας πέρασε με το ζόρι!(ήμασταν 2) δλδ μας έβαλε 7 το οποίο είναι η βάση για να περάσεις και να πας στον 2 εξεταστή. Την άλλη μέρα που εξεταστήκαμε επειδή έτυχε ο εξεταστής (έλειπε ο Αντσακλής και μας εξέτασε ο Λουτράδης) να είναι στην παρουσίαση των εργασιών και επειδή του άρεσε η εργασία μου με εξέτασε κανονικά και μου έβαλε 9. Το άλλο παιδί πήρε 6 νομίζω...(θεωρητικά με την εργασία έχεις bonus 2 βαθμούς)

Σε κάποια ομάδα απ'ότι έμαθα ίσχυσε τλκ η μια εξέταση αντί για τις 2 δεν ξέρω με ποιο κριτήριο!

Η γνώμη μου είναι αν σε ενδιαφέρει η γυναικολογία διάλεξε ένα θέμα που σου αρέσει και κάνε την εργασία θα κερδίσεις πράγματα, και αν το έχεις πρώτο μαθημα θα έχεις χρόνο. Προσωπικά το μεγαλύτερο κέρδος ήταν τα καλά σχόλια που άκουσα από ορισμένα μέλη ΔΕΠ τα οποία εκτιμούσα πολυ στο Αλεξάνδρας! Αν από την άλλη θες απλά να περάσεις δεν ξέρω αν αξίζει.

Επίζω να σε κατατόπισα κάπως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τίποτα από όλα αυτά! Απλά να επιμείνεις στον Καλλιανίδη, να αποφασίσεις από τώρα τι σε ενδιαφέρει ώστε να του το προτείνεις, να έχεις την υπομονή όταν θα σου λέει οτι το θέμα σου έχει ειπωθεί ήδη από τις προηγούμενες ομάδες και γι'αυτό να είσαι προετοιμασμένος και για άλλες εναλλακτικές. Χρειάζεται λίγο ψάξιμο αλλά ο βαθμός είναι εξασφαλισμένος. Βέβαια, θα σας πρήζουν οτι θα περάσετε κι εσείς από 2 εξέταστές, αλλά είναι σαφώς ευκολότερα τα πράγματα!

Άρα εσύ τι προτείνεις? ότι αξίζει τελικά το πρήξιμο και το τρέξιμο με την εργασία?

Πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο. Φυσικά δεν σου εγγυάται κανείς τίποτα. Η εξέταση του Καλλιανίδη είναι τυπική-σοβαρές βέβαια οι ερωτήσεις αλλά σου βάζει βαθμό που δεν παίζει κανένα ρόλο όταν πάς στον Αντσακλή. Κάνει ερωτήσεις πάνω στην εργασία σου αλλά και στα κεφάλαια του βιβλίου που έχει γράψει ο ίδιος (πχ προγεννητικός). Τώρα τι συμβαίνει όταν λείπει....άγνωστο. Καλύτερα να ενημερωθείς από κανέναν ειδικευόμενο αν θα είναι τουλάχιστον Ελλάδα όταν θα εξεταστεί η ομάδα σου.

Τροποποιήθηκε από frustrated
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Καλούνται οι πτυχιακοί σε πτυχιακές περιόδου Απριλίου-Μαϊου 2009 την

Τρίτη 19 Μαιου 2009 ώρα 8:30 πμ

και

Τρίτη 2 Ιουνίου 2009 ώρα 8:30 πμ

στο γραφείο του καθηγητή του κου Αντσακλή (νοσοκομείο Αλεξάνδρα, 2ος όροφος)

Στην εξέταση αυτή μπορούν να συμμετέχουν και οι φοιτητές 11ου και 12ου εξαμήνου που έχουν περατώσει την κλινική άσκηση και έχουν υποβληθεί στις εργαστηριακές εξετάσεις. Όλοι οι συμμετέχοντες πρέπει να έχουν κάρτα και βαθμό εργαστηριακών εξετάσεων.

Δηλώσεις στη γραμματεία της κλινικής σε εργάσιμες ώρες ως την Παρασκευή 15 Μαϊου 2009.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Πηρα τηλεφωνο στην γραμματεια σημερα και μου ειπε οτι η μια ημερομηνια ειναι 24/06 και η δευτερη (η πτυχιακη) 24/07. Καλυτερα ομως να παρει οποιος ενδιαφερεται τηλεφωνο να ξαναρωτησει και να γραφτει κιολας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΠΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑς

ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΙΑς ΕΔΡΑ κ.ΑΝΤΣΑΚΛΗ 2 ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕς

24/6 ΚΑΙ 20/7

08¨30

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

επι πτυχίω εξετάσεις περιοδου Σεπτεμβρίου 2009:

τη Δευτέρα 21/9/09 και ώρα 8:30πμ ---δηλ.συμμετοχής ως 15/9

ή

Παρασκευή 16/10/09 και ώρα 8:30πμ ---δηλ.συμμετοχής ως 9/10

στο γραφείο του καθ.κ.Αντσακλή (2ος όροφος)

με την προϋπόθεση να εχουν συμμετάσχει στην κλινική άσκηση και στην εργαστηριακη εξέταση

όλοι οι συμμετέχοντες βα εχουν την καρτα και το βαθμό εργαστηρικών εξετάσεων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Η ημερομηνία της πτυχιακής εξέτασης για το μάθημα της Γυναικολογίας στην κλινική του κ. Αντσακλή άλλαξε. Ο καθηγητής στις 21/5 θα λείπει στο εξωτερικό . Οι νέες ημερομηνίες (παραχωρήθηκε και δεύτερη) είναι 20/4 και 11/5.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα!

Μόλις επικοινώνησα με τη γραμματεία του μαθήματος και ρώτησα,αν ισχύει η ημερομηνία της εξέτασης των κανονικών,δηλαδή 23/7(η ημερομηνία αυτή έχει ψηφιστεί από τους 6ετείς για την εαρινή εξεταστική).Μου είπαν αρχικά,ότι δεν έχει βγει ακόμα ανακοίνωση και αν τους έρθει χαρτί από τη σχολή θα βγάλουν.Ρωτάω στη συνέχεια:"Δε σας έχει έρθει ακόμα χαρτί από την κεντρική γραμματεία;"Η γραμματέας τότε κάπου κολλάει και τη ρωτάω αν θα βγει ημερομηνία τελικά.Τότε μου απαντάει,ότι δεν έχει βγει ανακοίνωση ακόμα,την ξαναρωτάω,αν το πρόβλημα είναι στην κεντρική γραμματεία και μου το κόβει λέγοντας "Δεν έχει βγει ακόμα ανακοίνωση,πάρτε σε καμιά δεκαριά μέρες!"

Απ'ότι κατάλαβα,επειδή έβγαλαν 2 ημερομηνίες αυτή τη φορά για πτυχιακή,δεν έχουν σκοπό να βγάλουν για κανονική,ειδικά την ημερομηνία,που έχει ψηφιστεί(23/7 είναι καλοκαίρι,ποιος κάθεται να εξετάσει κλπ).Πώς μπορούμε να ζορίσουμε λίγο την κατάσταση,μέσω ΣΦΙΑ(διαβάζει άραγε κανείς..;) ή όπως αλλιώς..Το λέω,γιατί η άλλη ημερομηνία,που μένει είναι η 1/7 και εκεί πέφτουν πολλά μαθήματα μαζεμένα,τουλάχιστον να κανονίσουμε το πρόγραμμά μας..Οι μέρες περνάνε και επειδή έχω ξαναπάρει στην έδρα πριν μια εβδομάδα να ρωτήσω για το ίδιο θέμα,πάλι την ίδια απάντηση μου δώσανε..Ελπίζω να ενδιαφέρει και κάποιον άλλο το θέμα..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Μόλις επικοινώνησα με τη γραμματεία του μαθήματος και ρώτησα,αν ισχύει η ημερομηνία της εξέτασης των κανονικών,δηλαδή 23/7(η ημερομηνία αυτή έχει ψηφιστεί από τους 6ετείς για την εαρινή εξεταστική).Μου είπαν αρχικά,ότι δεν έχει βγει ακόμα ανακοίνωση και αν τους έρθει χαρτί από τη σχολή θα βγάλουν.Ρωτάω στη συνέχεια:"Δε σας έχει έρθει ακόμα χαρτί από την κεντρική γραμματεία;"Η γραμματέας τότε κάπου κολλάει και τη ρωτάω αν θα βγει ημερομηνία τελικά.Τότε μου απαντάει,ότι δεν έχει βγει ανακοίνωση ακόμα,την ξαναρωτάω,αν το πρόβλημα είναι στην κεντρική γραμματεία και μου το κόβει λέγοντας "Δεν έχει βγει ακόμα ανακοίνωση,πάρτε σε καμιά δεκαριά μέρες!"

Απ'ότι κατάλαβα,επειδή έβγαλαν 2 ημερομηνίες αυτή τη φορά για πτυχιακή,δεν έχουν σκοπό να βγάλουν για κανονική,ειδικά την ημερομηνία,που έχει ψηφιστεί(23/7 είναι καλοκαίρι,ποιος κάθεται να εξετάσει κλπ).Πώς μπορούμε να ζορίσουμε λίγο την κατάσταση,μέσω ΣΦΙΑ(διαβάζει άραγε κανείς..;) ή όπως αλλιώς..Το λέω,γιατί η άλλη ημερομηνία,που μένει είναι η 1/7 και εκεί πέφτουν πολλά μαθήματα μαζεμένα,τουλάχιστον να κανονίσουμε το πρόγραμμά μας..Οι μέρες περνάνε και επειδή έχω ξαναπάρει στην έδρα πριν μια εβδομάδα να ρωτήσω για το ίδιο θέμα,πάλι την ίδια απάντηση μου δώσανε..Ελπίζω να ενδιαφέρει και κάποιον άλλο το θέμα..

Ευχαριστώ!

Παιδιά,το θέμα δεν έχει διευθετηθεί ακόμα!Τηλεφωνώ και ξανατηλεφωνώ και όλο από βδομάδα σε βδομάδα μου λένε να ξαναπάρω!!!Δεν είναι υποχρεωμένος να βγάλει ημερομηνία κανονικής εαρινής εξεταστικής;Την προηγούμενη Τρίτη μου είπε η μια γραμματέας,ότι λείπει σε συνέδριο(προφανώς δεν ίσχυε).Σήμερα μου λέει κοφτά,ότι δεν υπάρχει ημερομηνία για 23/7,μόνο 1/7(αυτή είναι πτυχιακή).Μπορεί να κάνει κάτι ο ΣΦΙΑ;;;;;Τι θα γίνει μ'αυτή την ιστορία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

μπορεί μήπως κάποιος να δώσει πληροφορίες σχετικά με την πτυχιακή εξέταση στη γυναικολογία (Αντσακλής) ??πχ αν η εξέταση γίνεται από δύο μέρες από δύο εξεταστές?παρακολούθησα την κλινική πριν 3χρόνια και απλά παρουσιάστικα στην εξέταση γιατί ήταν υποχρεωτικό.δεν εξετάστηκα..όποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ ας βοηθήσει.ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορεί μήπως κάποιος να δώσει πληροφορίες σχετικά με την πτυχιακή εξέταση στη γυναικολογία (Αντσακλής) ??πχ αν η εξέταση γίνεται από δύο μέρες από δύο εξεταστές?παρακολούθησα την κλινική πριν 3χρόνια και απλά παρουσιάστικα στην εξέταση γιατί ήταν υποχρεωτικό.δεν εξετάστηκα..όποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ ας βοηθήσει.ευχαριστώ πολύ.

Εφόσον παρουσιάστηκες,στην κάρτα σου θα αναγράφεται κάποιος βαθμός,ακόμα και μηδέν.Σ'αυτή την περίπτωση,δίνεις σε πτυχιακή,στην οποία εξετάζεσαι μόνο από έναν καθηγητή(είναι μόνο μία μέρα η εξέταση).

Αν δεν έχεις κάποιο βαθμό στην κάρτα σου(ούτε το μηδέν),καλύτερα να συνεννοηθείς με τη γραμματεία της έδρας.Ίσως,τότε,να δώσεις και την εξέταση μαζί με κάποια ομάδα,που ασκείται τώρα και να περάσεις από 2 εξεταστές(2 μέρες).Γι'αυτό,όμως,δεν είμαι σίγουρη.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση.η γραμματέας δεν ήταν και πολύ εξυπηρετική..σίγουρα έχει 0 στην κάρτα.είχα εξηγήσει στον καθηγητή πως παρουσιάστηκα απλά γιατί ήταν υποχρεωτικό και έπρεπε να επιστρέψω στην εργασία μου.ελπίζω να καταφέρω να περάσω αυτό το μάθημα,βουνό μου φαίνεται και φυσικά ελπίζω να ισχύει η εξέταση στις 10 και να μην το αλλάξουν..και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έχεις την κάρτα?

κράτα τη μαζί σου,όταν δηλώσεις το μάθημα(δείξε τη στη γραμματέα)

,και στην εξέταση,για να μη χρειαστεί να ψάξουν.

αν έχεις τις παρουσίες που απαιτούνται και δήλωσες παρόν στην εξέταση(άρα μηδέν στην κάρτα)

δίνεις στην πτυχιακή σε ένα καθηγητή.

όταν είχα πάει κι εγώ στην εξέταση στο τέλος της κλινικής

μας ρώτησαν αν θα πάμε στην καθηγητη την επόμενη μέρα,

όσοι είπαμε όχι μας είπαν περάστε έξω!

και πήραμε μηδέν στην κάρτα!

όταν πήγα να δώσω ρωτούσαν γιατί έχω μηδεν?

όταν απάντησα,μου είπαν αποκλείεται,δεν έχει γίνει ποτέ αυτό στην κλινική μας!

άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας!?

ας μας εξέταζαν,είχαμε παρακολουθήσει την κλινική,δε θα παίρναμε 10 αλλα ούτε και 0!

τέλος πάντων.

βγάζουν μία ημερομηνία,που όμως είναι ευμετάβλητη,οπότε το ελέγχεις μέχρι τελευταίας στιγμής.

έχει αδρεναλίνη η όλη φάση,κάτι από γυρίσματα scary movie σε βουνό στο κέντρο της αθήνας!

που μπορεί να χρειαστεί να το ανεβεις πάνω από μία φορές.

δεν θέλω να απογοητεύσω,θέλει λίγη υπομονή και επιμονή,

δεν πρόκειται για τα ιμαλάια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η αλήθεια είναι πως δε θυμάμαι αν έχω κάρτα.κάτι θα βρω,θα ψάξω..από παρουσίες πάντως είμαι οκ,την παρακολούθησα κανόνικα την κλινική,εφημερίες και όλα τα σχετικά απλά επειδή δούλευα δεν προλάβαινα να είμαι έτοιμη στην ημερομηνία που έβγαλαν στο τέλος της κλινικής.πήγα ,είπα οτι δεν ήμουν προετοιμασμένη,πήρα 0 και έφυγα.μήπως γνωρίζεις από που είναι καλύτερα να διαβάσω ,από ποιό βιβλίο εννοώ?ελπίζω μέχρι τις 10 κάτι να έχω καταφέρει.μου αρέσει σαν αντικείμενο αλλά άκουσα πως ειναι πολύ περίεργη η εξέταση..και δυστυχώς είναι από τα τελευταία μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.