Jump to content

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΩΣ Κ ΠΩΣ.....


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Last Reply

The Jane Austen Book Club (2007)

http://www.imdb.com/title/tt0866437/

και φυσικά:

Becoming Jane

Παθιασμένη, ρομαντική και λαμπερή, η ζωή της βρετανίδας συγγραφέως Τζέιν Όστιν ήταν ακριβώς όπως η ζωή που περιγράφει στα παγκοσμίου φήμης κλασικά μυθιστορήματά της ("Περηφάνια και Προκατάληψη", "Λογική και Ευαισθησία" κ.ά). Με μεγαλοπρέπεια, κοστούμια εποχής και πλήθος χαρακτήρων, η απολαυστική βιογραφία εξιστορεί τον αληθινό έρωτα που έζησε η Τζέιν Όστιν σε ηλικία μόλις 22 χρόνων, ο οποίος αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για το μετέπειτα έργο της. Ίντριγκες και ερωτικά σκιρτήματα, με φόντο την αγγλική εξοχή διαγράφουν την προσωπικότητά της και φωτίζουν το συγγραφικό της έργο.

Ο ρόλος της Τζέιν Όστιν ήταν από τους πιο περιζήτητους στο Χόλιγουντ και η ανερχόμενη Αν Χαθαγουέι (“Το Μυστικό του Brokeback Mountain”, “Ο Διάβολος Φοράει Prada”) ξεδιπλώνει εδώ το υποκριτικό της ταλέντο.

Πανδώρα

Τη Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου, στις 23:00, στον κινηματογράφο Τριανόν, Κοδριγκτώνος 21, 2108215469.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ περιμένω πως κ πως να έρθει το Πλαίσιο με το δίσκο κ τον επεξεργαστή μου. Το ξέρω είναι λίγο άσχετο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

EL GRECO

(ζωγραφίζοντας την Ελλάδα)

Αναφορά στον Γκρέκο: Μια ελληνική ταινία, με διεθνείς προδιαγραφές που ξετυλίγει τη ζωή και το έργο του μεγάλου ζωγράφου Δομίνικου Θεοτοκόπουλου.

Δημιουργοί και εμμονές: Περνώντας από το θολό ποτάμι του Νέου Ελληνικού Κινηματογράφου οι δημιουργοί της μεταπολιτευτικής γενιάς ακολούθησαν διάφορα σχεδόν πάντα δύσβατα μονοπάτια σε αναζήτηση των οραμάτων τους και του κοινού. Πολύ συχνά δεν έβρισκαν τίποτε από τα δύο. Ο Γιάννης Σμαραγδής ανήκει στον πολύ περιορισμένο κύκλο των δημιουργών που προσπαθούν να συνδυάσουν τις καλλιτεχνικές τους εμμονές αποφεύγοντας τις μονομανίες της τέχνης ερήμην του κοινού. Η ταινία έχει μεν το χαρακτηριστικό στυλιζάρισμα του σκηνοθέτη και κάποιοι θεατές μπορεί να δυσκολευτούν να οικειοποιηθούν τα σκηνοθετικά του μοτίβα αλλά η ουσία της ταινίας του είναι η εικονογράφηση του φωτός και της σκιάς του Ελληνισμού όπως ο ίδιος τον εννοεί μέσα από τη ζωή ενός μεγαλοφυούς καλλιτέχνη. Αυτή τώρα η έννοια του Ελληνισμού πρέπει να διαχωριστεί από εκείνη του εθνικισμού. 'Αλλο να αγαπάς τη χώρα σου (που πάντα σε πληγώνει αλλά δεν φταίει αυτή) και να το τονίζεις ή ακόμη να το κάνεις κεντρικό πυρήνα του έργου σου και άλλο (τελείως διαφορετικό) να γίνεσαι Καρατζαφέρης.

Μια διεθνής συμπαραγωγή: Θα μπορούσε να γίνει η ταινία με ελληνικά μόνο στοιχεία –και κυρίως προϋπολογισμό; Προφανώς όχι. Οπότε δεχόμαστε κάποια στοιχεία που βοήθησαν την ταινία να γίνει πραγματικότητα χωρίς απαραίτητα να συμβάλλουν στο έτσι κι αλλιώς σημαντικό αποτέλεσμα. Είναι η μόνη οδός για να εκπληρώσεις ένα μεγαλεπήβολο -και πολυέξοδο- όραμα. Πώς αλλιώς θα γινόταν αυτή η εκπληκτική αναπαράσταση εποχής στην οποία κυριαρχεί η φωτογραφία του 'Αρη Σταύρου; Για την επιλογή του πρωταγωνιστή έχω κάποιες αμφιβολίες και, ναι, θα προτιμούσα να μιλάει ελληνικά ο Γκρέκο. Το υπόλοιπο καστ είναι εξαιρετικό, και εδώ πρέπει να γίνει ειδική αναφορά στην τελευταία παρουσία ενός τεράστιου ηθοποιού που τα ελληνικά δεδομένα σμίκρυναν απελπιστικά το ταλέντο του, του Σωτήρη Μουστάκα.

Τελευταία λέξη: Πρέπει να την δείτε.

EL GRECO

Σκηνοθεσία: Γιάννης Σμαραγδής

Σενάριο: Τζάκι Παβλένκο, Δημήτρης Σιατόπουλος

Πρωταγωνιστούν: Νικ 'Ασντον, Λάγια Μαρούλ, Χουάν Ντιέγκο Μπότο, Λάκης Λαζόπουλος, Σωτήρης Μουστάκας, Δήμητρα Ματσούκα

Διάρκεια: 119΄ (Ελλάδα, Ισπανία -2007)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι οντως καλη Φωτο???

Την ειδες εσυ?Γενικα σε κριτικες ειναι των ακρων...η την θαβουν η την εξυμνουν...πιο πολυ προς τα κατω μ φαινεται εμενα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι οντως καλη Φωτο???

Την ειδες εσυ?Γενικα σε κριτικες ειναι των ακρων...η την θαβουν η την εξυμνουν...πιο πολυ προς τα κατω μ φαινεται εμενα..

στο μεγαλυτερο μερος της ηταν τοσο μετρια,που βαριεμαι να μιλησω γι'αυτη/

κραταω την ομορφη φωτογρφια,εναν απο τους ευστοχους κινηματογραφικους εφιαλτες που εχω δει,την συντομη παρουσια του συγχωρεμενου του μουστακα-που ομως φανταζει σαν μια υποκριτικη οαση,ειδικα στο 1ο μερος της ταινιας,και την ματσουκα καλογρια :lol: :lol: :lol: /

κατα τα αλλα,φτωχη αποσπασματικη πλοκη,κακο καστινγκ(ισως δηλ. οχι η ιδια η επιλογη των ηθοποιων,αλλα ο τροπος με τον οποιο ο σκηνοθετης διαχειριστηκε το ανθρωπινο υλικο του),πολλα κλισε/

δειτε την και το συζηταμε!

(κατα βαθος,μ'αρεσει να βλεπω μετριες ταινιες,γιατι μ'αρεσει να κοροιδευω :P )

ντελιρια,θελω κι εγω κρονενμπεργκ! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Asterix At The Olympic Games

Audacious young Gaul Alafolix falls head over heels in love with Greek Princesse Irina. With the help of Astérix, Obelix and their druid's magic potion, he travels to Greece to win the Olympic Games and Irina's heart. There, he finds himself in competition with Cesar's treacherous son Brutus, who is feverishly plotting his father's downfall. As everybody knows, magic potions are banned at the Olympics. Luckily, Astérix has a plan...

RELEASED BY PATHE ON 15th FEBRUARY 2008

asterixolympicgames.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The Golden Compass

THE STORY

Lyra’s World

There is a world where witches rule the northern skies, where ice bears are the bravest of warriors, and where every human is joined with an animal spirit who is as close to them as their own heart.

But this world is dominated by the Magisterium, which seeks to control all of humanity, and whose greatest threat is the last remaining Golden Compass and the one child destined to possess it.

Twelve year-old Lyra Belacqua (Dakota Blue Richards) lives an extraordinary life as a ward of distinguished Jordan College. Tearing unsupervised through the streets on mad quests for adventure with her loyal friend Roger (Ben Walker), Lyra is accompanied everywhere by her daemon, Pantalaimon (voiced by Freddie Highmore) – a small, ever-changing animal that serves as a constant voice of reason.

But Lyra’s world is changing.

Her uncle, Lord Asriel (Daniel Craig), is embarking on a trip to the Arctic Circle to investigate a mysterious element intriguingly called Dust, but the Magisterium would go to any lengths – including shutting down Jordan College – to stop him.

At the same time, rumors of children mysteriously disappearing and being taken north become terrifyingly real when her best friend Roger goes missing. Lyra swears to go to the ends of the earth to rescue him, and when a new figure appears at the college – Marisa Coulter (Nicole Kidman), a beguiling scientist and world traveler – she sees her best chance to get away.

But Lyra finds that she has been drawn into a trap designed to take from her the one thing she possesses that the Magisterium desperately seeks – the Golden Compass. Given to her as a gift by the Master of Jordan College (Jack Shepherd), it is a mystical, powerful device that can tell the truth, reveal what others wish to hide and foreshadow – and even change – the future.

At that moment, Lyra realizes that she will have to break away from Mrs. Coulter and embark on her own journey to rescue Roger and stop the Magisterium. But fate puts her in the company and protection of a tribe of seafaring Gyptians led by Lord Faa (Jim Carter), Ma Costa (Clare Higgins) and Farder Coram (Tom Courtenay).

Banding together an unlikely alliance with the Gyptians, the mysterious witch Serafina Pekkala (Eva Green) and Texas airman Lee Scoresby (Sam Elliott), Lyra is flung into an adventure that will take her over sky and ocean, to the wilds of the icy north, where she gains a powerful ally in a great armored bear named Iorek Byrnison (voiced by Ian McKellen), who pledges to serve her in her campaign until she prevails.

A great war is coming – one that threatens not only Lyra’s world but all the parallel worlds waiting just beyond the northern lights. With her band of friends and allies, and the power of the Golden Compass, Lyra will need all her skill and all her courage, to stop it.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πειρατές πάντα βουλιάζουν στο τέλος, εκτός από:

1) Αστεριξ στην Ισπανία

2) Το μεγάλο ταξίδι

Αν ξέχασα κανένα πες μου!

Περιμένω και το επόμενο του Έραγκον και των Φυλάκων της μέρας!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πειρατές πάντα βουλιάζουν στο τέλος, εκτός από:

1) Αστεριξ στην Ισπανία

2) Το μεγάλο ταξίδι

Αν ξέχασα κανένα πες μου!

Περιμένω και το επόμενο του Έραγκον και των Φυλάκων της μέρας!!!

Ρε φίλε,λες να μην το ξέρω πως οι πειρατές πάντα βουλιάζουν;Μου φαίνεται πως ούτε από χιούμορ δεν καταλαβαίνετε ορισμένοι εδώ μέσα...(Συγγνώμη για το emofftopic στους υπόλοιπους)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περιμένω:

Transformers No 2

Batman No 2

X- men 4

Θα αργήσουν πολυυυύ να'ρθούνε, μα εγώ θα περιμένω!!!

emkafes

ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΕΡΑ....... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Μπελουτσιαλοι ΠΡΟΣΟΧΗ!

Περιμενω την καινουρια ταινια του Giuseppe Tornatore "Baria".

Ηθοποιοι:Monica Belluci,Raoul Bova (ολα τα λεφτα κυριες μου ....ψαξτε να βρειτε φωτο του),Enrico Locascio (απο τους αγαπημενους μου ιταλους ηθοποιοιυς) ....οι αλλοι δε νομιζω να ειναι γνωστοι στο ελληνικο κοινο.

Η ταινια γυριζεται μεταξυ Σικελιας και Τυνησιας (ναι ναι καλα διαβασες ....ο/η ενδιαφερομενος/η καταλαβε :splaaaats: ).Προκειται για κωμωδια,χρονολογια 30' και 70'.

Γλωσσα ιταλικα και σικελιανα (βοηηηηθεια!!!).Ελπιζω να εχει υποτιτλους χαχαχα!

Δε σας δινω αλλες λεπτομερειες....οταν βγει θα δουμε :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

CoralinePoster.jpg

Την Coraline. Κάτι σαν την "Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων", αλλά πιο σκοτεινό.

Ο σκηνοθέτης είναι αυτός που έκανε και το "Nightmare before Christmas", ο παραγωγός - μεταξύ άλλων- ήταν υπεύθυνος για τα "Fight club" και "Ice Age".

Δεν ξέρω πότε ακριβώς θα βγει στην Ελλάδα, αλλά μέχρι τότε μπορείτε να πάρετε μια ιδέα εδώ:

www.coraline.com

κι εδώ:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.