Jump to content

Συγχαρητήρια


usmeds

Recommended Posts

Και για να λυθεί το πρόβλημα τώρα, είμαστε υποχρεωμένοι να συναγωνιστούμε με εξετάσεις με όσους ήρθαν απέξω (γιατί δεν μπορείς να αγνοήσεις και ένα ποσοστό-δεν ξέρω πόσο- εξ αυτών που έμαθαν όντως Ιατρική όπου πήγαν) ή να σηκωθούμε να φύγουμε αναζητώντας καλύτερη τύχη στο εξωτερικό (όπως έπραξα εγώ- και ευτυχώς τη βρήκα).

Θερμά συγχαρητήρια στον Lizst για την επιτυχία του. emthumbup

Ελπίζω και η astypalaia2 να έκανε match. (από όσο θυμάμαι στόχευε επίσης για Νευρολογία)

Σειρά έχει το main match στα μέσα Μαρτίου.

Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχουν άλλα μέλη του GM που συμμετάσχουν σε αυτό αλλά σαφώς τους εύχομαι καλά αποτελέσματα.

Όπως έχω γράψει και πριν, ειλικρινά πιστεύω πως κάθε χρόνο υπάρχουν τουλάχιστον 30-40 παιδιά που αποφοιτούν από τα Ελληνικά πανεπιστήμια τα οποία θα μπορούσαν υπό τις κατάλληλες προϋποθέσεις να κάνουν ειδικότητα στην Αμερική. Μακάρι κάθε χρόνο οι επιτυχόντες να αρχίσουν να πλησιάζουν όλο και περισσότερο αυτό το νούμερο.

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιώργο τα θερμά μου συγχαρητήρια και δημόσια!! Πέτυχες κάτι που πάρα πολλοί άλλοι θα θέλανε να πετύχουνε... Είσαι άξιος θαυμασμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιώργο τα θερμά μου συγχαρητήρια και δημόσια!! Πέτυχες κάτι που πάρα πολλοί άλλοι θα θέλανε να πετύχουνε... Είσαι άξιος θαυμασμού.

Σάς ευχαριστώ όλους θερμά παιδιά. Καλή επιτυχία στις επιδιώξεις όλων σας, είτε αυτές έχουν να κάνουν με ΗΠΑ είτε όχι. Βέβαια ίσως θα ήταν πιο σώφρον να περιμένετε λίγο γιατί μπορεί να βρήκα θέση για PGY-2 το 2007, αλλά για το Prelim που αρχίζει το 2006 δεν έχω βρει ακόμα και δεν ξέρω, κάτι με φοβίζει σ' αυτή την ιστορία. Το Prelim είναι δύσκολο πραγματικά. Σε κάθε νοσοκομείο που πήγα υπήρχαν από 12 μέχρι 25 υποψήφιοι για Παθολογία!! Και κάθε χρόνο συνεντεύξεις γίνονται 6-7 ημερομηνίες σε κάθε νοσοκομείο. Οπότε... η αγωνία μου παρατείνεται ως το Μάρτιο.

Thanks πάντως- να στε καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα. :)

Ευτυχώς υπάρχουν αρκετές θέσεις παθολογίας ανά την Αμερική που μένουν κενές κάθε χρόνο οπότε ακόμα και αν δεν κάνεις match (πράγμα μάλλον απίθανο) θα βρεις κάτι στο scramble.

Πάντως δεν χάνεις τίποτα να ενημερώσεις τα προγράμματα στα οποία έκανες συνέντευξη για την θέση prelim πως έκανες τελικά match στην Νευρολογία (και ιδιαίτερα το πρόγραμμα που βρίσκεται στο νοσοκομείο όπου σε κάνανε ήδη δεκτό) ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα θερμα μου συγχαρητηρια Liszt και απο μενα...η επιτυχια ειναι τεραστια και οπως ολοι γνωριζουμε ηρθε μετα απο πολυ διαβασμα και προσπαθεια!Ελπιζω και η συνεχεια στις ΗΠΑ να ειναι αντιστοιχη! emrockon

Τωρα θα σου ειχα μια παρακληση εφοσον περασες ολη αυτη την εμπειρια προσφατα αν μπορεις να μας πεις και σε εμας που εχουμε κοινο στοχο δυο λογια για τη διαδικασια των συνεντευξεων στην αμερικη,για το πως γενικοτερα σε αντιμετωπιζουν εκει και ποια σημεια πρεπει να προσεχεις πιο πολυ,γενικοτερα οταν εισαι σε αυτη τη διαδικασια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχαρητηρια μια ακομη φορα ! Eυχομαι καθε καλο στον δρομο που ανοιγεται μπροστα σου !

Για το θεμα της PGY-1 θεσης για παθολογια, θα συμφωνησω με τον usmeds {και εγω δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο προβλημα να βρεισ θεση) περιμενουμε να ακουσουμε λοιπον και τα υπολοιπα "ευχαριστα" :anavwfwties:

Μια ερωτηση : Liszt,στρατο εχεις κανει ? πιστευεις οτι θα πρεπει να φυγει η υποχρεωση αυτη πριν κανει καποιος match?? usmeds, ποια ειναι η δικη σου αποψη ?Εχω ακουσει τοσα "φρικαλεα" πραγματα για το στρατο (πεταμενοσ χρονος, πηζει το μυαλο σου, κλπ) που πραγματικα με προβληματιζει τι να κανω.. :mellow:

Congrats once again ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΩΩ!!συγχαρητήρια,συγχαρητήρια!!Μπράβο και εις ανώτερα σου εύχομαι Lizst,δε σε ξέρω,αλλά πέτυχες κάτι που πολλοί θέλουν σα τρελοί(including me)!!Πάντα επιτυχίες!! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα θερμα μου συγχαρητηρια Liszt και απο μενα...η επιτυχια ειναι τεραστια και οπως ολοι γνωριζουμε ηρθε μετα απο πολυ διαβασμα και προσπαθεια!Ελπιζω και η συνεχεια στις ΗΠΑ να ειναι αντιστοιχη! emrockon

Τωρα θα σου ειχα μια παρακληση εφοσον περασες ολη αυτη την εμπειρια προσφατα αν μπορεις να μας πεις και σε εμας που εχουμε κοινο στοχο δυο λογια για τη διαδικασια των συνεντευξεων στην αμερικη,για το πως γενικοτερα σε αντιμετωπιζουν εκει και ποια σημεια πρεπει να προσεχεις πιο πολυ,γενικοτερα οταν εισαι σε αυτη τη διαδικασια!

Ευχαριστώ πολύ. Να στε καλά.

Η διαδικασία των συνεντεύξεων γεινκά δεν είναι κάτι πολύπλοκο. Σε καλούν μέσω email και συνήθως οι περισσότεροι σου επιτρέπουν να διαλέξεις μεταξύ 2-3 διαφορετικών ημερομηνιών. Τώρα, για το πώς πρέπει να συμπεριφερθείς στο interview, τι θα σε ρωτήσουν τι ΠΡΕΠΕΙ να ρωτήσεις και εσύ, κτλ. υπάρχει ολόκληρο βιβλίο, το Iserson's getting into a residency, το οποίο συστήνω ανεπιφύλακτα. Συνήθως δεν κάνουν ιατρικές ερωτήσεις (και αν κάνουν, αυτό σημαίνει ότι είναι πολύ βλάκες και το πρόγραμμα δεν αξίζει μία- αποδεδειγμένα πράγματα). Απλά πρέπει να ξέρεις να φέρεις την κουβέντα εκεί που σε συμφέρει, για αυτό πριν πας πρέπει να σαι προετοιμασμένος. Δεν μπορώ τώρα να αναλύσω όλες τις ερωτήσεις, γιατί είναι πάρα πολλές.

Σημαντικό είναι να στείλεις τα χαρτιά σου στο ERAS όσο το δυνατόν γρηγορότερα (όχι όπως εμένα) ώστε να προλάβεις τις deadlines και να είσαι flexible στις ημερομηνίες. Δηλαδή, να κανονίσεις interviews σε διάφορα νοσοκομεία στην ίδια πόλη ή σε γειτονικές σε κοντινές ημερομηνίες. Αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς με πολλά ταξίδια και έξοδα. Και οι αποστάσεις στην Αμερική είναι μεγάλες παιδιά (ενδεικτικά, Chicago- NY 2 ώρες με αεροπλάνο, NY- Houston 4 ώρες, κτλ.)

Το κλίμα γενικά στη συνέντευξη είναι πολύ φιλικό και οι περισσότεροι είναι ευχάριστοι τύποι. Η επίσκεψη στο νοσοκομείο κρατάει ένα ολόκληρο πρωινό, από τις 8.00 π.μ μέχρι τις 1.30-2.00 μμ συνήθως, γιατί περιλαμβάνει: παρακολούθηση της morning report, πρωινό, εισαγωγή με παρουσίαση του προγράμματος, ξενάγηση στό νοσοκομείο, γεύμα, noon conference και συνεντεύξεις. Επίσης, θα πρέπει να υπάρχει αρκετός χρόνος να μιλήσεις με τους residents, οι οποίοι είναι και η καλύτερη πηγή πληροφοριών για το πρόγραμμα και απ' αυτούς μπορείς αμέσως να καταλάβεις τί λέει το πρόγραμμα (είναι ευχαριστημένοι; Έχουν πεθάνει στη δουλειά; Πόσο πληρώνονται; Τι θα θελαν να αλλάξει; κτλ.) Αν ΔΕΝ επιτραπεί να μιλήσεις με τους residents, To πρόγραμμα είναι μάπα κι ας λέγεται και Harvard λ.χ.

Το θέμα είναι πώς σε αντιμετωπίζουν ΜΕΤΑ τη συνέντευξη. Θα έλεγα επιεικώς σαν Αλβανό τουρίστα, χωρίς να είμαι ρατσιστής. Δυστυχώς τα πράγματα δυσκολεύουν πάρα πολύ ακόμα και για ειδικότητες που δεν θεωρούνταν πολύ ανταγωνιστικές όπως Παθολογία ή Νευρολογία. Και φαίνεται ότι τελικά δεν αρκούν τα scores στα USMLE, ακόμα κι αν έχεις γράψει 99άρια. Σε ένα νοσοκομείο που πήγα, πήρε το μάτι μου έναν πάκο χαρτιά μ' αυτούς που είχαν φωνάξει για συνεντεύξεις. Είχε ένα σημείο που έγραφε: IMG- 90's και από κάτω είχε ουκ έστιν αριθμόν αιτήσεων (πάνω από 30-40 χαρτιά) κυρίως Ινδο-Πακιστανών, όλοι με 99άρια!!

Για να αυξήσεις τις πιθανότητές σου, πλέον επιβάλλεται να έχεις παρακολουθήσει κάτι στις ΗΠΑ (είτε αυτό λέγεται elective, είτε research, είτε δεν ξέρω τι). Ξέρω άτομα που με scores 90 (όχι παραπάνω) είχαν πάρει συνεντεύξεις σε μεγάλα ονόματα που εγώ δεν πλησίασα (Cornell, κτλ.) επειδή το είχαν κάνει αυτό. Η συστατική επιστολή που έπαιρναν αυτά τα άτομα από τον τελευταίο Αμερικανό καθηγητή απλά μετράει εκατονταπλάσια από την καλύτερη που μπορείς να πάρεις στην Ελλάδα!!

Ελπίζω να διαφώτισα λίγο για το τί συμβαίνει. Συμπέρασμα: ξοδέψτε κάποιο χρόνο και χρήματα στις ΗΠΑ πριν ξεκινήσετε ειδικότητα. Θα το χρειαστείτε.

Γ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αααα τώρα μου το παίζεις άνετος, και 'ευχαριστώ παιδιά και στα δικά σας οι ελεύθεροι'...γιααα πες τί κόλλημα είχες φάει και προσπαθούσαμε διηπειρωτικά να σε πείσουμε ότι αξίζεις

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!! :D

Ορίστε...έναν χειμώνα μας έφαγες, όχι οι αιτήσεις, όχι οι επιστολές, όχι οι συνεντεύξεις... :P

Καλή αρχή και πάντα επιτυχίες :D (και όταν μάθεις και τα άλλα αποτελέσματα επικοινώνησε)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αααα τώρα μου το παίζεις άνετος, και 'ευχαριστώ παιδιά και στα δικά σας οι ελεύθεροι'...γιααα πες τί κόλλημα είχες φάει και προσπαθούσαμε διηπειρωτικά να σε πείσουμε ότι αξίζεις

ΘΕΡΜΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!! :D

Ορίστε...έναν χειμώνα μας έφαγες, όχι οι αιτήσεις, όχι οι επιστολές, όχι οι συνεντεύξεις... :P

Καλή αρχή και πάντα επιτυχίες :D (και όταν μάθεις και τα άλλα αποτελέσματα επικοινώνησε)

Thanx again, για πολλοστή φορά. Έχεις δίκιο... είμαι από τη φύση μου αρκετά γκρινιάρης και έχω την τάση να τα πρήζω στους φίλους μου όταν με πιάνει η γκρίνια. Και μάλλον πρέπει να προσέξω αυτό που γράφεις στη signature σου, " ο άνθρωπος κρίνεται και από τον τρόπο που σιωπά" γιατί το δεύτερο κακό μου είναι η απίστευτη φλυαρία....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanx again, για πολλοστή φορά. Έχεις δίκιο... είμαι από τη φύση μου αρκετά γκρινιάρης και έχω την τάση να τα πρήζω στους φίλους μου όταν με πιάνει η γκρίνια. Και μάλλον πρέπει να προσέξω αυτό που γράφεις στη signature σου, " ο άνθρωπος κρίνεται και από τον τρόπο που σιωπά" γιατί το δεύτερο κακό μου είναι η απίστευτη φλυαρία....

Δεν μας πρήζεις παιδί μου! Πολύ από φόβο με έχετε πάρει εδώ μέσα... :P Εντάξει τα τσιτάτα της κάθε υπογραφής μην τα παίρνουμε και στα σοβαρά... αυτά...πολύ έγραψα για σήμερα! embye

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

Ερώτηση. Γενικά, είναι καλύτερο το PGY-1 να το πάρεις στο ίδιο ίδρυμα ή σε κάποιο άλλο; Θα μου πεις, ανάλογα, αλλά εσύ για παράδειγμα τι προτιμάς και γιατί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερώτηση. Γενικά, είναι καλύτερο το PGY-1 να το πάρεις στο ίδιο ίδρυμα ή σε κάποιο άλλο; Θα μου πεις, ανάλογα, αλλά εσύ για παράδειγμα τι προτιμάς και γιατί;

 

E μάλλον προτιμότερο είναι στο ίδιο ίδρυμα. Γνωρίζεις και τους παθολόγους και μετά όταν σε ζητάν για consult (γιατί αυτό είναι μεγάλο μέρος της κλινικής νευρολογίας παντού) τους έχεις μάθει και προσαρμόζεσαι ευκολότερα. Βλακωδώς δεν δήλωσα το integrated program που έδινε και Παθολογία και τώρα πρέπει να περιμένω μέχρι το Μάρτη για να μάθω πού θα βρω αλλού. Τα γράφω και παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ανησυχείς, κάθε εμπόδιο για καλό.

Κάθε γνωριμία είναι asset για μετά. Ποιός ξέρει, στο ίδρυμα που θα βρεις μπορεί να γυρίσεις για fellowship στο αντικείμενο που είχαμε συζητήσει με PM μετά από τη βασική Νευρολογία στο Wisconsin. ;)

To σημαντικό είναι ότι ΦΕΥΓΕΙΣ μάγκα μου, όλα τ'άλλα θα τα ξεχάσεις σε χρόνο dt...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην ανησυχείς, κάθε εμπόδιο για καλό.

Κάθε γνωριμία είναι asset για μετά. Ποιός ξέρει, στο ίδρυμα που θα βρεις μπορεί να γυρίσεις για fellowship στο αντικείμενο που είχαμε συζητήσει με PM μετά από τη βασική Νευρολογία στο Wisconsin. ;)

To σημαντικό είναι ότι ΦΕΥΓΕΙΣ μάγκα μου, όλα τ'άλλα θα τα ξεχάσεις σε χρόνο dt...

ελπίζω να μην ξεχάσω το greekmeds τελείως (αν και θα έχω προφανώς ούτε το 1/10 του χρόνου που διαθέτω τώρα που κωλοβαράω...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

pgy-1 ή 2 κτλ

prelim

residents

match

img

elective

gm ώπα μεγαλε αυτο είναι μάλλον greek meds, έτσι!

δε μπαινει κανεις στον κόπο να μας εξηγήσει τι σημαίνουν όλα αυτά η να μπει μια σελίδα που με απλά λογάκια κι ελληνικα να εξηγεί και σε μας τους τρισωμιακούς 21- γιατι έτσι νιώθω- να μάθουμε τι λέτε...και βρε αδελφε στο κατω κατω να συγχαρούμε κι εμεις με τη σειρά μας!

ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ,ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΑΩ;

Αυτό το site το λατρεψα γιατι νομιζα οτι θα μου ελυνε ολες τις απορίες μα τελικά απλώς μου γεννά νέες!

Όποιος θέλει ας βοηθήσει..... emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

pgy-1 ή 2 κτλ

prelim

residents

match

img

elective

gm ώπα μεγαλε αυτο είναι μάλλον greek meds, έτσι!

δε μπαινει κανεις στον κόπο να μας εξηγήσει τι σημαίνουν όλα αυτά η να μπει μια σελίδα που με απλά λογάκια κι ελληνικα να εξηγεί και σε μας τους τρισωμιακούς 21- γιατι έτσι νιώθω- να μάθουμε τι λέτε...και βρε αδελφε στο κατω κατω να συγχαρούμε κι εμεις με τη σειρά μας!

ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ,ΠΟΛΛΑ ΖΗΤΑΩ;

Αυτό το site το λατρεψα γιατι νομιζα οτι θα μου ελυνε ολες τις απορίες μα τελικά απλώς μου γεννά νέες!

Όποιος θέλει ας βοηθήσει..... emhelp

Καταρχήν αν ρίξεις μια ματιά στο "Ειδικότητα στις ΗΠΑ" που είναι 30 σελίδες γεμάτες posts (από τα μεγαλύτερα στο Greekmeds) θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Τέλος πάντων

PGY-1, 2,κτλ. = postgraduate yeαr 1, 2 (αυτό πρακτικώς σημαίνει έτος ειδικότητας)

prelim= preliminary (προκαταρκτικό στα ελληνικά; ) Είναι ο 1ος χρόνος Παθολογίας ή Χειρουργικής ή Γενικής Ιατρικής που κάνεις υποχρεωτικά, για να συνεχίσεις σε άλλη ειδικότητα της επιλογής σου τα επόμενα χρόνια.

residents= ειδικευόμενοι

match= η διαδικασία του "ταιριάσματος" , δηλ. της αντιστοίχισης των προτιμήσεων των υποψηφίων με τις προτιμήσεις των προγραμμάτων, κατ' επέκταση η εύρεση θέσης ειδικότητας.

Img= international medical graduate. Πας τις ο οποίος έχει τελειώσει Ιατρική Σχολή εκτός ΗΠΑ, Καναδά και Puerto Rico.

elective= κατ επιλογήν. Είναι αυτό που λέμε επιλεγόμενα στην Ελλάδα αλλά καμία σχέση. Σημαίνει ότι με δική σου πρωτοβουλία πας και παρακολουθείς (αμισθί φυσικά) ως φοιτητής σε μία κλινική νοσοκομείου και συμμετέχεις ενεργά στις δραστηριότητές της, με στόχο να σχηματίσουν μια καλή εικόνα για σένα και να αποσπάσεις μια συστατική επιστολή πιθανώς από Αμερικανό καθηγητή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

usmeds, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. ναι, έκανα match στο #2 στη λιστα μου και τώρα περιμένω και εγώ για το preliminary και νομίζω πως τώρα είμαι πιο αγχωμένη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

usmeds, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. ναι, έκανα match στο #2 στη λιστα μου και τώρα περιμένω και εγώ για το preliminary και νομίζω πως τώρα είμαι πιο αγχωμένη!

Δεν είχα αμφιβολία γιατί και οι δικοί σου βαθμοί ήταν άριστοι. emthumbup

Δύο στα δύο λοιπόν για τα μέλη του GM που προσπάθησαν και είχαν αξιώσεις για φέτος.

emrockonemrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.