Jump to content

ΝΤΟΠΙΟΙ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΧΟΡΤΑΤΟ!


lila pause

Recommended Posts

Μην εξοργίζεσαι. Σε καταλαβαίνω απολύτως και προσωπικά έχω κι εγώ ουκ ολίγα παραδείγματα απ' αυτά που ανέφερες.... Απλά όταν μια φορά παρέθεσα δύο τέτοια στο greekmeds, κάποιοι αποφάσισαν να πουλήσουν πνεύμα και επιστημονικά επιχειρήματα (η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμαθείας, όπως ξέρεις!)

Το θέμα είναι ότι με την αγανάκτηση πλέον δε βγαίνει τίποτα. Το κατεστραμμένο από τη διαφθορά ελληνικό κράτος και το "συνδικάτο του εγκλήματος" των καθηγητών των Ελληνικών Πανεπιστημίων είναι συνυπεύθυνοι για τα κωμικοτραγικά που διαδραματίστηκαν στο θέμα της ιατρικής εκπαίδευσης την τελευταία 20ετία. Και για να λυθεί το πρόβλημα τώρα, είμαστε υποχρεωμένοι να συναγωνιστούμε με εξετάσεις με όσους ήρθαν απέξω (γιατί δεν μπορείς να αγνοήσεις και ένα ποσοστό-δεν ξέρω πόσο- εξ αυτών που έμαθαν όντως Ιατρική όπου πήγαν) ή να σηκωθούμε να φύγουμε αναζητώντας καλύτερη τύχη στο εξωτερικό (όπως έπραξα εγώ- και ευτυχώς τη βρήκα).

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!! ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΑΡΘΡΑ'' ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΗΣΩ!

ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΜΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΗΛΙΘΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΞΥΠΝΟΙ!! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ! ΤΟ ΚΑΚΟ ΗΔΗ ΕΓΙΝΕ ΜΑ ΕΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΙ "ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ" ΜΑΣ ΧΑΙΡΕΤΑΝΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Last Reply
ΟΤΑΝ ΤΗ ΡΩΤΗΣΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΡΟΥΜΑΝΙΑ!!!!

ΚΑΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!! ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ!!!!!Ε!!

ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ!! Α ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑΤΙ ΦΥΣΙΚΑ ΡΩΤΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΑΔΕΝΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΒΛΑΒΗ ΣΤΗΝ ΥΠΟΦΥΣΗ ΤΟΤΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΕΠΙΘ.ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΩΝ ΚΟΡΤΙΚΟΣΤΕΡΟΕΙΔΩΝ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ 4 ΜΟΝΟ!!!!!!!

Ε Λ Ε Ο Σ ΚΑΙ Ξ Ε Φ Τ Ι Λ Α!!!

Ποιός της έδωσε την μετεγγραφή;;; Εγώ ή κάποιος δικατσάς;;

Ποιός την πέρασε;; Εγώ ή κάποιος δικατσάς;;

Οι καθηγητές ΣΑΣ. Αυτοί τα παίρνουνε..

Αν είμαι εγώ επιχειρηματίας και λαδώσω έναν εφοριακό, μόνο εγώ φταίωή και ο εφοριακός που τα παντελονιάζει;;;

Και αν αυτός τα παίρνει από μένα, δεν είναι πολύ πιθανό να τα παίρνει και από αλλού;; Μάντεψε τι εννοώ..

Γιατί κάνετε τις κοτούλες κο-κο-κο, το'κανα κυρά μου το αυγό;;

Βγάλτε τους στη φόρα.. Τολμάτε;; Ε όχι βέβαια..

Χρειάζονται και @@. Οπότε ποιός φταίει;; ΟΛΟΙ οι δικατσάδες.

Νομίζεις ότι εμάς (την πλειοψηφία τουλάχιστον) δεν την εξοργίζουν τέτοια παραδείγματα;; Μόνο για σας είναι κακό;;; Μακάρι να σταματήσει αυτός ο καρκίνος άμεσα.

Γι'αυτό και σκυλιάζουμε για πανελλήνιες εξετάσεις για την ειδικότητα. Να μειωθούν τα λαμόγια που βρίσκουν ΠΑΝΤΑ την πίσω πόρτα, από όπου κι αν αποφοίτησαν. Ή μήπως εσύ δε γνωρίζεις ανάλογα περιστατικά ανάμεσα σας;;

1. Ξεσκεπάστε τους αχρείους καθηγητής σας. Όσοι τα παίρνουν στην μπουζού.. (σιγά μη γίνει, ποιός τολμάει;)

2. Εξετάσεις για ειδικότητα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν πας στο διαλο ρε που μιλας κι απο πανω

Eλα γιατι δεν μου μιλας...; πες κατι... θελω να ξερω οτι εισαι καλα... emiloveyou

όπως και τα διάφορα φυντάνια που σπούδασαν έξω και πήραν πτυχίο χωρίς να πατήσουν σε μία κλινική, θα φανούν ανεπαρκείς στις εξετάσεις.

Εδώ συμφωνώ μαζί σου αλλά θα σκάσω πως αυτός ο μάγκας πέρασε το ΔΙΚΑΤΣΑ και αφού πέρασε δεν βρήκε κανένα εμπόδιο, ας πούμε κατά την διάρκεια της ειδικότητας.

Πως είναι δυνατόν να γίνεται αυτό;

Εαν είναι τόσο χαλαρά τα πράγματα τότε το πρόβλημα δεν είναι μόνο η "τράπεζα ερωτήσεων" του ΔΟΑΤΑΠ αλλά και στην ειδικότητα.

Κανένας έλεγχος πουθενά ,από κανέναν;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eλα γιατι δεν μου μιλας...; πες κατι... θελω να ξερω οτι εισαι καλα... emiloveyou

Εδώ συμφωνώ μαζί σου αλλά θα σκάσω πως αυτός ο μάγκας πέρασε το ΔΙΚΑΤΣΑ και αφού πέρασε δεν βρήκε κανένα εμπόδιο, ας πούμε κατά την διάρκεια της ειδικότητας.

Πως είναι δυνατόν να γίνεται αυτό;

Εαν είναι τόσο χαλαρά τα πράγματα τότε το πρόβλημα δεν είναι μόνο η "τράπεζα ερωτήσεων" του ΔΟΑΤΑΠ αλλά και στην ειδικότητα.

Κανένας έλεγχος πουθενά ,από κανέναν;;;;

Τώρα πώς ΑΥΤΟΣ ο μάγκας πέρασε το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν θέλει και πολλή φαιά ουσία για να το αντιληφθείς....

Όσον αφορά το θέμα της αξιολόγησης μέσα στην ειδικότητα, αυτό είναι μια άλλη μεγάλη ιστορία. Αν αποφασίσουμε να αρχίσουμε να κάνουμε αντικειμενική αξιολόγηση στην ιατρική, αυτό οφείλει να γίνει σε ΟΛΑ τα επίπεδα. Φοιτητής, απόφοιτος, ειδικευόμενος, επιμελητής, καθηγητής. Ξέρεις όμως πώς αντέδρασαν οι 2 τελευταίες κατηγορίες όταν ετέθη το θέμα από υπουργείο και φοιτητές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Liszt

Στην αρχή πίστευα ότι οι αδιάβλητες εξετάσεις αρκούν. Έτσι αν υπάρχουν 50 υποψήφιοι για 1 θέση, θα την έπαιρνε εκείνος με την υψηλότερη βαθμολογία. Δεν είναι και πολύ σωστό αυτό, γιατί πώς λ.χ. αποκλείεις από τη θέση έναν που έγραψε 98% στις εξετάσεις και τη δίνεις σε έναν με 99%; Τόσο μεγάλη διαφορά έχουν; Προφανώς όχι. Άρα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη και άλλα πράγματα. Βαθμός πτυχίου (θα μου πείτε, πέφτουν βύσματα, είναι όλα στημένα στην ιατρική, κτλ. κτλ. Εντάξει όμως, το 7 έχει διαφορά από το 9 στο γενικό, ό,τι και να λέτε!!!) Επίδοση στη σχολή γενικότερα, εργασίες και δημοσιεύσεις.΄

Οι αδιαβλητες εξετάσεις με τίποτα δεν αρκούν. (θα επανέλθω πιο κάτω σε αυτό,εδώ να πω λίγο τι πιστεύω ότι πρέπει να λαμβάβεται υπ'όψη).

Κατά την γνώμη μου το σημαντικότερο κριτήριο για την επιλογή ειδικευόμενου πρέπει να είναι το υποκειμενικό - τα αντικειμενικά πρέπει να λαμβάνοντια υπ'όψη σε δεύτερη μοίρα.("υποκειμενικό κριτήριο" εννοώ την αξιολόγηση διαφόρων στοιχείων όπως καλλιέργεια,ικανότητα στην επικοινωνία και συνεργασία,συγκρότητηση της προσωπικότητας,αξιοπιστία,εχεμύθεια κτλ).

Ο κύριος λόγος που πιστεύω αυτό είναι ότι τα "υποκειμενικά" παραμένουν αναλλοίωτα κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης,ενώ τα αντικειμενικά άνετα βελτιώνονται. (ένας αγενής ειδικευόμενος που δεν έχει ικανότητα στην επικοινωνία δεν πρόκειται να αλλάξει αυτά τα χαρακτηριστικά του κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης του.Ένας σοβαρός και καλλιεργημένος αντίθετα,ακόμα και αν έχει κάποιες ελλείψεις ή κενά,θα μπορέσει σε εύλογο χρονικό διάστημα να τις καλύψει (αν έχει όρεξη βεβαίως).

Εξάλλου και τα αντικειμενικά στοιχεία αξιολογούνται βάσει της υποκειμενικής εικόνας που παρουσιάζει ο υποψήφιος. (διότι για παράδειγμα όταν βλέπεις ένα 9 στο πτυχίο,δεν ξέρεις αν αυτό αντιστοιχεί σε έναν παπαγάλο χωρίς άλλα ιδιαίτερα προσόντα ή σε έναν σπουδαίο φοιτητή που γνωρίζει σε βάθος το αντικείμενο.Αυτό θα φανεί από συνεντεύξεις,σοβαρές συστατικές επιστολές,παρουσία στην κλινική κτλ)

Θέλω να πω ότι αν βάλουμε εκτός από εξετάσεις για ειδικότητα στην Ελλάδα και άλλα κριτήρια, θα έπρεπε με αυτή τη λογική να ευνοούμε τους αποφοίτους ελληνικών πανεπιστημίων, γιατί ξέρουν πώς δουλεύει το ελληνικό σύστημα, ΟΣΟ ΣΤΡΑΒΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ!! Μπορεί αυτό που λέω να μοιάζει εξωφρενικό για πολλούς, όμως το κάνουν ΟΛΕΣ οι ξένες χώρες (και στην Αγγλία το ίδιο, και στη Γαλλία-πολύ λίγες θέσεις για ξένους,κτλ. κτλ.)

Δεν συμφωνώ.

Οι σοβαρές χώρες,όπου το σύστημα λειτουργεί λίγο-πολύ,καλά κάνουν και έχου την απαίτηση που λες.Εμείς αντίθετα,αντί να απαιτούμε από τον ειδικευόμενο να προσαρμοστεί στις αρπακολλατζίδικες πατέντες του νεοελληνικού θιάσου,καλό θα ήταν πρώτα να ζητήσουμε σοβαροποίηση (συγγνώμη για τον - εύστοχο ελπίζω - βαρβαρισμό)και μετά προσαρμογή των γιατρών σε αυτόν.

Για να μην πω το άλλο: όταν σε μία interview ο καθηγητής με ρώτησε πόσοι φοιτητές ήσασταν στην Ιατρική σχολή της Αθήνας και φανταζόταν ένα νούμερο περί τους 80-90 στο έτος (!!!!!!) και του είπα τουλάχιστον 250-300 ανά έτος (δεν ήθελα να του πω 500 γιατί θα τρόμαζε) κόντεψε να πάθει shock!

Πολύ κακώς κόντεψε να πάθει σοκ ο καθηγητής και κακώς και εσύ δεν οτυ εξήγησες.

Η ιατρική αθήνας είναι η μοναδική ιατρική σχολή της αθήνας.Η πολή αυτή έχει 5.000.000 κατοίκους (δεν ξέρω βέβαια αν ο καθηγητής το γνώριζε αυτό) και συνεπώς διακαιούται να έχει και 400 φοιτητές ανά έτος.

Πες στον καθηγητή σου ότι η πρόταση "η χ ιατρική σχολή έχει 80 φοιτητές/έτος" δεν σημαίνει απολύτως τίποτα,αφού δεν αναφέρει το μέγεθος της σχολής.Η ιατρική αθήνας έχει κάπου 5 παθολογικές κια 3 γυναικολογικές κλινικές.Πόσες πόλεις με 5 εκ κατοίκους έχουν μια ιατρική σχολή με 80 φοιτ/έτος; πόσες ιατρικές σχολές με 80 φοιτ./έτος έχουν 3 γυναικολογικές κλίνικές;

Πριν κανα χρόνο είχα ξανασχολιάσει το θέμαι 40 φοιτητές/ασθενή.Επαναδημοσιεύω ε΄δω αυτά που είχα πει τότε:

Στο θρυλικό τώρα θέμα 50 φοιτητές ανα ασθενή.

(Κατ'αρχην όπως είπα όποιος θέλει να μάθει κάτι,φοράει την ποδιά του παίρνει και το ακουστικό του και μπορεί να πάρει σβάρνα όλο το λαικό,δεν τον εμποδίζει τίποτα)

Κατά την γνώμη μου δεν οφείλεται στο ότι υπάρχουν 600 φοιτητές στο έτος,γιατί και οι κλινικές είναι πολλές και τα νοσοκομεία μεγάλα.

Κατά βάση οφείλεται σε ανορθολογισμό και βαρεμάρα των καθηγητών.

Αναφέρω παράδειγματα για να μην μου λέτε ότι λέω παπαριές:

α)όταν έκανα τρίμηνο καρατζα (χειρουργική) πήρε το μάτι μου τους τεταρτοετείς.Ήταν καμμια 25αρια άτομα με ένα καθηγητή πάνω από ένα ασθενή.Σε κάποια φάση λέει ο καθηγητής "πάρτε ιστορικό" οπότε ο κακομοίρης ο ασθενής βλέπει γύρω του 25 άτομα να τον ρωτάνε μέσα σε 5" ταυτόχρονα από πότε πονάει,από τι πέθανε η μάνα του,ο πυρετός πότε ξεκίνησε,αυτή η κοκκινίλα απο πότε είναι,καπνίζετε κτλ. Εν τω μεταξύ στην κλινική υπάρχουν καμμία 10αρία λέκτορες επίκουροι δεν ξέρω και εγώ τι άλλο που εκείνη την ώρα χαζεύανε στο γραφείο των γιατρών ή από εδώ και από εκέι.Ας έπαιρνε κάθε επίκουρος από 2-3 φοιτητές και ας πήγαινε ο καθένας σε ένα ασθενή (υπήρχαν τουλάχιστον 18 ασθενής).Προφανώς όμως οι καθηγητές βαριούνται και σου λένε από να έχω κάθε βδομάδα και μια ώρα με τους φοιτητές,κάνουμε το εξής: ρε μήτσο δεν τους παίρνεις εσύ σήμερα να τους πάρψ εγώ την άλλη βδομάδα; αυτή η λύση δηλαδή βολέυει τον καθηγητή (που αντι για κάθε βδομάδα σε 3 άτομα κάνει μια φορά σε 20,εις βάρος των φοιτητών πάντα.

β)στην παθολογία στον μάνεση στο 4ο υπέυθυνη για εμάς ήταν η φιλιώτου.Ήταν φιλότιμη και καλή δεν μπορώ να πω αλλά,λίγο κοινή λογική ρε παιδία.Είμασταν 6 άτομα,μας παίρνει μας πάει σε ένα ασθενή και μας λέει:εξετάστε τον,οπότε καταλαβαίνετει: 2 ακούγανε την καρδία,ο άλλος έκανε επίκρουση στην κοιλιά,ο τέταρτος χτύπαγε με το σφυράκι, ο άλλος έλεγε βγάλτε την γλώσσα σας να δω κτλ,ενώ θα μπορούσε κάλλιστα (έτσι δεν γράφεται;)να πει πόσοι είστε;6 ΟΚ,οι 4 πάρτε αυτό το ιστορικό να διαβάσερε και με τους άλλους δύο να πάει να τους δείξει μια κλινική εξέταση σαν άνθρωποι και αφού τελείωσουν διαβάστε τώρα εσέις το ιστορικό και πάμε με τους άλλους για εξέταση.

Συμπερασματικάη αθήνα και δικαιούται και μπορεί να εκπαιδέυσει 400 άτομα/έτος.Αν τώρα δεν γίνεται αυτό αποτελεσματικά,φταίει ο ανορθολογισμός και η αναποτελεσματικότη που χαρακτηρίζουν τους έλληνες και το δημόσιο.Το νούμερο όμως δεν είναι από μόνο του μεγάλο ή υψηλό.

Τώρα γενικά περί εξετάσεων κτλ.

Η επετηρίδα είναι εντελώς ακατάλληλο σύστημα για λόγους που έχουν ήδη αναφερθεί.

Οι εξετάσεις είναι ένα μεγάλο θέμα.Η διαφθορά και η καχυποψία είναι τόσο έντονες που το θέμα περιστρέφεται αναγκαστικά γύρω από το αν θα είναι διαβλητές ή όχι οι εξετάσεις.Αυτός είναι ο λόγος που ακούγονται παπαριές όπως τράπεζα με έτοιμες απαντήσεις κτλ (που σημαίνει ότι κια ένας φιλόλογος με ικανότητα στην παπαγαλία μπορεί να κριθεί ικανός να γίνει ακτινολόγος).

Το θέμα δηλαδή μπαίνει από την αρχή σε λα΄θος βάση.Δεν ψάχνουμε να βρούμε πώς θα πάρουμε τους καλύτερους,αλλά πώς δεν θα κλέψουμε.Η παρακμή της κοινωνίας μας μας αναγκάζει να σκεφτόμαστε έτσι,αλλά αυτό δεν σήμαινει ότι αντικειμενικά βρισκόμαστε στον σωστό δρόμο.

Οι εξετάσεις θα είναι δηλαδή ή διαβλητές ή παράλογες.(εντάξει δεν είναι τόσο απόλυτα τα πράγματα,στην πράξη μπορεί να λειτουργήσει καλύτερα,αλλά έχω πολλές αμφιβολίες).

Προσωπικά δεν βλέπω στο άμεσο μέλλον ουσιαστική λύση του προβλήματος,αν και ενδεχόμενες εξετάσεις ίσως διορθώσουν κάποια στραβά (με κίνδυνο να δημιουργήσουν άλλα).

Έχουμε πήξει στην διαφθορά,με συνέπεια να χάνουμε την ουσία.

(Και με τις πανελλήνιες τα ίδια.Όλοι μένουν στο ότι είναι αδιάβλητες,κανένας δεν εξετάζει αν είναι παιδαγωγικά και ακαδημαϊκά σωστό αυτό που γίνεται και η υστερία που το συνοδεύει.)

Εκεί που βασιλεύει η διαφθορά και η καχυποψία,καταργείται η λογική και όλα επιτρέπονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 παρατηρήσεις:

1.Μίλησες για εκτίμηση των υποκειμενικών προσόντων, που ούτως ή άλλως παραμένουν αναλλοίωτα με το χρόνο. Για να φανούν αυτά χρειάζεται οπωσδήποτε και συνέντευξη. Πώς θα γίνει αυτό στην Ελλάδα αδιάβλητα, ένας Θεός ξέρει... Ή μάλλον όποιος βρει τον τρόπο, θα πάρει Nobel την επομένη το πρωί...

2. Εγώ επιμένω ότι το νούμερο είναι μεγάλο. Π.χ. αν είσαι σε μία κλινική όπου πάνω από 2 φοιτητές εκπαιδεύονται στον ίδιο άρρωστο, δε γίνεται δουλειά με τίποτα. Σε άλλες χώρες κάθε φοιτητής στην εκπαίδευση της Παθολογίας αναλαμβάνει μαζί με τον ειδικευόμενο 5 και 6 αρρώστους, κρατάει τις σημειώσεις του από ιστορικό και φυσική εξέταση/διαφορική διάγνωση, τις συγκρίνουν, τις συζητάνε και μαθαίνουν όλοι απ' αυτή τη διαδικασία. Για να μην πούμε για την εκπαίδευση σε βασικές πρακτικές τεχνικές (αιμοληψία, καθετήρες, κτλ. ) που στο εξωτερικό είναι ρουτίνα ενώ εδώ πρέπει να το κυνηγήσει κάθε φοιτητής από μόνος του σε μία εφημερία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην εξοργίζεσαι. Σε καταλαβαίνω απολύτως και προσωπικά έχω κι εγώ ουκ ολίγα παραδείγματα απ' αυτά που ανέφερες.... Απλά όταν μια φορά παρέθεσα δύο τέτοια στο greekmeds, κάποιοι αποφάσισαν να πουλήσουν πνεύμα και επιστημονικά επιχειρήματα (η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμαθείας, όπως ξέρεις!)

Αναρωτιομουν γιατι σταματησατε να τα γραφετε αυτα...

Τρομακτικο παντως το οτι απο το Εκπα αποφοιτουν ανθρωποι που περνουν τη Θεραπευτικη χωρις να εχουν παρει χαμπαρι... τι ακριβως ειναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρωτιομουν γιατι σταματησατε να τα γραφετε αυτα...

Τρομακτικο παντως το οτι απο το Εκπα αποφοιτουν ανθρωποι που περνουν τη Θεραπευτικη χωρις να εχουν παρει χαμπαρι... τι ακριβως ειναι.

Άσε ρε συ Αλεξ σε θυμόμαστε και σένα όταν αποπειράθηκες να "διαφωνήσεις" με τον Listz σε θέματα Ιατρικά. Αλλά τέλος πάντων αυτό δεν πιάνει ως επιχείρημα γιατί το ματς είναι έτσι και αλλιώς χαμένο για όποιον πάει να συγκριθεί σε γνώση με τον εν λόγω..... :P:P:P:P

Και επίσης πιο τραγικό είναι να έρχονται ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΑ ΠΤΥΧΙΑ..... Σου θυμίζει κάτι αυτό στα μέρη που σπούδασες ή δεν ξέρω δεν απαντώ..........

ΟΜΕΡΤΑ λοιπόν και άσε μας ήσυχους...........

Τέλος πάντων 'Αλεξ και λοιποί, αν σας αρέσει τόσο πολύ να τελειώνετε την ειδικότητα στα 40, τουλάχιστον μην κατηγορείτε εμάς που δε γουστάρουμε.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ενα - Με το Ληστ ειχα μια "διαφωνια δεοντολογιας" που επεκταθηκε και σε ενα δυσκολο επιστημονικο θεμα. Του εκανα τωρα μια ερωτηση. Εσυ γιατι πεταγεσαι ?

δυο - Στη συζητηση που ανεφερα, δε θυμαμαι να εκανα καποιο λαθος. Αν θυμασαι διαφορετικα να μου το επισημανεις. Θα χαρω.

τρια - Απο μερους μου καμια "ομερτα" δεν υπαρχει. Τα του πανεπιστημιου μου τα εχω γραψει αρκετες φορες. Εσυ για το δικο σου εχεις να γραψεις κατι ή "ομερτα" ?

τεσσερα - Αν πηρες τωρα πτυχιο ή θα παρεις στο αμεσο μελλον, τι σε κανει να πιστευεις πως μπορεις να ξεμπερδεψεις με την ειδικοτητα στην Ελλαδα πριν φτασεις κοντα στα 40 ? 1000 γιατρους ξαμολανε τα Ελληνικα πανεπιστημια καθε χρονο, θα σε σωσουν οι εξετασεις ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1000 γιατρους ξαμολανε τα Ελληνικα πανεπιστημια καθε χρονο, θα σε σωσουν οι εξετασεις ?

1000 απ' τα ελληνικά, και άλλοι πόσες χιλιάδες απ' έξω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τεσσερα - Αν πηρες τωρα πτυχιο ή θα παρεις στο αμεσο μελλον, τι σε κανει να πιστευεις πως μπορεις να ξεμπερδεψεις με την ειδικοτητα στην Ελλαδα πριν φτασεις κοντα στα 40 ? 1000 γιατρους ξαμολανε τα Ελληνικα πανεπιστημια καθε χρονο, θα σε σωσουν οι εξετασεις ?

Πίστεψέ με οι θέσεις για ειδικότητα είναι πολύ περισσότερες από 1000. Δε θα με πείραζε δηλαδή να περιμένα 1 χρόνο, αλλά όχι 5 και 6.

Οπότε το πρόβλημα δεν είναι οι απόφοιτοι από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια....

Οπότε ποιο είναι.......................???????????????

Ψάξε ψάξε............... :splats::splats::splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο λόγος που δεν μπορούν να διεκδικηθούν προνόμια απευθείας για τους αποφοίτους των ελληνικών πανεπιστημίων όπως συμβαίνει για τους αποφοίτους ευρωπαικών και αμερικανικών πανεπιστημίων είναι το σύστημα των πανελληνίων εξετάσεων το οποίο είναι εντελώς άκαμπτο και τυφλό με αποτέλεσμα να μην επιτρέπει την είσοδο επαρκούς αριθμού βυσμάτων ώστε να επιτευχθεί η κοινωνική αποδοχή.

Αντίθετα στην Ευρώπη και τις ΗΠΑ τα βύσματα δε στερούνται της εισόδου τους στα πανεπιστήμια της χώρας.

Για αυτό και η ως άνω ρύθμιση(περί προτιμήσεως εγχωρίων αποφοίτων)γίνεται ευκολότερα αποδεκτή.

Από τη μια είναι το δικαίωμα στη μόρφωση που αφορά την εισαγωγή στο πανεπιστήμιο και από την άλλη τα επαγγελματικά δικαιώματα που αφορούν την επιλογή σε θέσεις ειδικότητας.

Το δικαίωμα στη μόρφωση δεν αμφισβητείται εντός της Ε.Ε..Αμφισβητείται όμως η σύνδεση με τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Για αυτό δεν έχει νόημα να χτυπηθούν τα βύσματα στο πρώτο επίπεδο της εισαγωγής στο πανεπιστήμιο διότι η νομοθεσία της Ε.Ε. στο τέλος θα τους επιτρέψει να σπουδάσουν.

Αντίθετα είναι πολύ εφικτό και τυπικά δεν προσκρούει σε καμία διάταξη κοινοτικού δικαίου(τουλάχιστον για την ώρα) να αποκλειστούν οι ημέτεροι μέσω διαδικασίας αδιάβλητου διαγωνισμού για θέσεις ειδικότητας τυπικά ίδιου για όλους.

Ουσιαστικά πρόκειται περί τερατώδους μέτρου αφού η Ελλάδα θα απορρίπτει υποψηφίους που θα μπορούν να γίνουν δεκτοί για ειδικότητα σε άλλες χώρες της Ε.Ε.Δεν είναι μέτρο που αντανακλά μια πραγματική ανωτερότητα της ελληνικής ιατρικής εκπαίδευσης αλλά ένα αναγκαίο μέτρο που προκύπτει από την ανωτερότητα των φοιτητών ελληνικών πανεπιστημιών λόγω του τεχνητού τρόπου επιλογής τους.

Δηλαδή αν πριμοδοτηθούν οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων,οι αποτυχόντες θα διαμαρτύρονται δικαίως για τους μεταγραφέντες και θα ζητούν και αυτοί μεταγραφή.

Αντίθετα εάν όλοι τοποθετηθούν επί των ίδιων συνθηκών υποβαλλόμενοι σε τυφλές,αντικειμενικές,αδιάβλητες εξετάσεις όλα τα πλεονεκτήματα των βυσμάτων που πήραν μεταγραφή θα καταργηθούν και θα χαθεί και το άλλοθι των αποφοίτων Σχολών Εξωτερικού που δεν πήραν μεταγραφή.

Θα περιοριστεί αποφασιστικά ο ρόλος των πολιτικάντηδων και θα υποβαθμιστεί σε μέγιστο βαθμό ο ρόλος των διεφθαρμένων καθηγητών.

Συνεπώς πρέπει να δημιουργηθεί ένα σύστημα ανάλγητο,απόλυτο χωρίς καμιά σχέση με τα κοινωνικά δεδομένα και τους πολιτικούς συσχετισμούς που θα εξυπηρετεί τους φοιτητές υψηλής επίδοσης δίνοντας μια ελάχιστη προοπτική στους υπόλοιπους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

«Εδώ Ανατομείο! Εδώ Ανατομείο! Σας μιλά ο Ραδιοφωνικός Σταθμός των ελεύθερων αγωνιζόμενων δικατσάδων ιατρών, των ελεύθερων αγωνιζόμενων Ελλήνων ιατρών. Κάτω η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, κάτω η ΠΑΣΠ, κάτω η ΚΝΕ, κάτω όλες οι κομματικές φοιτητικές παρατάξεις, έξω οι Αμερικάνοι, κάτω ο φασισμός, κάτω η χούντα των κομματόσκυλων που νομίζουν πως τα πανεπιστήμια είναι τα αμπελοχώραφά τους και μπορούν ανά πάσα στιγμή να κάνουν ότι θέλουν, κάτω όλοι εκείνοι που δε θέλουν να ασκήσουμε την Ιατρική στην Ελλάδα γιατί φοβούνται πως θα αποδειχτούμε καλύτεροι!

Λαέ, κατέβα στο πεζοδρόμιο, έλα να μας συμπαρασταθείς, είμαστε δικά σου παιδιά και εμείς και θέλουμε να προσφέρουμε σε αυτή τη χώρα, για να γίνει το μέλλον όλων μας καλύτερο!»

«Αδέρφια, ΔΑΠΙΤΕΣ, ΠΑΣΠΙΤΕΣ,ΚΝΙΤΕΣ, είμαστε άοπλοι , μη μας χτυπήσετε, ελάτε μαζί μας να αγωνιστούμε όλοι για ένα καλύτερο μέλλον, για μια καλύτερη Ελλάδα, για ένα καλύτερο σύστημα υγείας για τον Έλληνα πολίτη »

Ξημερώματα Κυριακής ( τελευταίας μέρας εξετάσεων δικατσά, μάθημα παθολογία) , ώρα 3 πρωινή.

Ένα jeep cherokee ( αυτοκίνητο, ντόπιου κομματόσκυλου ιατρού ,με αυτοκόλλητο του Ιατρικού συλλόγου ) γκρεμίζει τη σιδερένια πόρτα του Ανατομείου, κι ας είναι στα κιγκλιδώματα δικατσάδες που θέλουν απλά να δώσουν εξετάσεις σε ένα μάθημα για αναγνώριση του πτυχίου τους, που είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους!!!! Ρίχνονται ριπές. Στρατός και αστυνομικοί μπαίνουν στο προαύλιο κυνηγώντας τα κομματόσκυλα .

Οι δικατσάδες προσπαθούν να φύγουν, αλλά δέχονται άγριες επιθέσεις από κάθε λογής ντόπιους απόφοιτους που νομίζουν πως επειδή σπούδασαν Ιατρική στην Ελλάδα πρέπει να τους προσκυνούν όλοι .

Πολλοί φαντάροι προστατεύουν και βοηθούν τους δικατσάδες να φύγουν, αλλά τους κυνηγούν οι γενίτσαροι δαπίτες,πασπίτες και όλοι οι σε -ίτες.

Αδέρφια δικατσάδες, συγχωρήστε τους. Εμείς δεν κάναμε κανένα έγκλημα. Σπουδάσαμε Ιατρική επειδή θέλαμε να προσφέρουμε στο κοινωνικό σύνολο και τώρα μας πολεμάνε!!

Αν σας χτυπήσουν μια φορά, μην απαντήσετε.

Τη δεύτερη φορά όμως, μη τους αφήσετε να πάρουν ανάσα( ντόπιοι μη φοβάστε, για πλάκα το λέω)

Η δικατσιχάντ θα συνεχιστεί μέχρι να δικαιωθούμε!

Οι οδομαχίες συνεχίζονται γύρω από το Ανατομείο μέχρι το επόμενο πρωί.

Δικατσάδες τρέχουν δεξιά και αρίστερά στους δρόμους να σωθούν από το μίσος των ντόπιων απόφοιτων Ιατρικής , που ορκίστηκαν να ενεργούν κατά την κρίση τους αλλά ποτέ για να βλάψουν ή για να αδικήσουν!!!

Κάποιοι δικατσάδες βρίσκονται στην Τετραπόλεως, μπαίνουν γρήγορα στο φωτοτυπικό κέντρο Κοβάνη( Λιανόπουλε, μια βόλτα στου Κοβάνη και θα δείς πως περνάτε Παιδιατρική, Παθολογία , Χειρουργική, και Γυναικολογία) που μόλις έχει ανοίξει. Είναι Δευτέρα πρωί και οι υπάλληλοι έχουν ξεκινήσει να βγάζουν χιλιάδες φωτοτυπίες τα σκονάκια , τα περιληψάρια και τις ερωτήσεις που θα μπουν στις εξετάσεις των ντόπιων (δοσμένες από την έδρα) πάνω στα οποία θα βασιστούν οι φοιτητές Ιατρικής των ελληνικών πανεπιστημίων για να περάσουν τις εξετάσεις και να γίνουν γιατροί!!!!! Άλλοι δικατσάδες τρέχουν προς το Λαϊκό , εκεί πιστεύουν θα βρουν ένα καταφύγιο για να γλυτώσουν από τα κομματόσκυλα που τους κυνηγούν….

Τέλος η πλάκα.

Για τα παραπάνω δεν θα απολογηθώ, μια δήλωση θα κάνω μόνο.

Αποδέχομαι την κατηγορία και τον τιμητικό χαρακτηρισμό της δικατσούς.

Αρνούμαι την υποταγή σε κάθε είδους κομματικά όργανα και συμφέροντα.

Ότι και να κάνετε θα βρεθούμε μπροστά στις εξελίξεις και δεν θα επιτρέψουμε σε κανέναν μας απαγορέψει με οποιοδήποτε τρόπο , να αναγνωρίσουμε τα πτυχία μας και να εργασθούμε στην πατρίδα μας!

Όλοι οι δικατσάδες ενωμένοι θέλουμε να αγωνιστούμε για το κοινό καλό.

Προτείνω οι απανταχού δικατσάδες να υπερασπιστούν τα παρακάτω:

1. Αδιάβλητες δικατσοεξετάσεις για την αναγνώριση των πτυχίων μας.

2. Αδιάβλητες εξετάσεις για όλους τους απόφοιτους Ιατρικής, της ημεδαπής και της αλλοδαπής , για την απόκτηση της άδειας άσκησης.

3. Αδιάβλητες εξετάσεις για όλους τους απόφοιτους Ιατρικής, της ημεδαπής και της αλλοδαπής ,για την έναρξη ειδικότητας .

4. Αδιάβλητες εξετάσεις αξιολόγησης, ανά δυο χρόνια κατά τη διάρκεια της ειδικότητας.

5. Στο τελευταίο έτος της ειδικότητας ,για την απόκτηση του τίτλου, γραπτές και προφορικές αδιάβλητες εξετάσεις ,μπροστά σε 9μελή επιτροπή.

6. Τέλος , αδιάβλητες εξετάσεις αξιολόγησης , γραπτές και προφορικές ,ανά 3 χρόνια , σε όλους τους ειδικευμένους ιατρούς μέχρι τη συνταξιοδότησή τους.

Αδέρφια δικατσάδες, είναι καιρός να τους χτυπήσουμε τώρα που νομίζουν ότι με την απόφαση αυτή έχουν το πάνω χέρι, τώρα που έχουν επαναπαυτεί και δεν το περιμένουν.

Βγείτε στο δρόμο και φωνάξτε, δεν έχει σημασία με πιο κόμμα απλά αντισταθείτε σε αυτά που γίνονται , δείξτε ότι δεν φοβάστε το κράτος και τα κομματόσκυλά του.

Είμαστε περισσότεροι και θα δικαιωθούμε!

Εμπρός για την νίκη πάντα.

Τιμή και δόξα στους μελλοντικούς αγωνιστές δικατσάδες του ανατομείου!

Κνίτες δεξιάς κοπής και όλοι οι σε –ίτες, θα μας βρείτε μπροστά σας αν συνεχίσετε με αυτά τα μυαλά.

Τα πανεπιστήμια ανήκουν σε όλους τους Έλληνες πολίτες και δεν είναι τα οικοπεδάκια σας για να κάνετε εσείς κουμάντο . Στη χειρότερη, αν αυτή η χώρα σας αφήσει να αυθαιρετήσετε για ακόμη μια φορά, οι εξετάσεις μας θα γίνουν αλλού.

‘H μήπως θα μας το απαγορέψετε και αυτό??? (Ε, ρε τσιφλικάδες που υπάρχουν ακόμη στην Ελλάδα…!)

PS: Sperrgebiet , πως με βλέπεις? Άξια μαθήτρια?

Auf wiedersehen und Bussis

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΝΤΟΠΙΟΙ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΙΤΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΧΟΡΤΑΤΟ

emarupemarupemarup

Μα καλά... που ζεις?

Δε ξέρεις πως το copy απαγορεύεται?

Μα ούτε ενα δικό του τίτλο να μη μπορεί να βάλει αυτό το παιδί??

Ε Λ Ε Ο Σ ΚΑΙ Ξ Ε Φ Τ Ι Λ Α!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το λαδι σας τελειωσε

απο δω και περα θα Τον υποστειτε αδιαβλητα και στεγνα

Περιμένουμε με μεγάλη αγωνία να σώσετε τον κόσμο κύριε Υπουργέ. :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1000 απ' τα ελληνικά, και άλλοι πόσες χιλιάδες απ' έξω....

Είναι παραπάνω από χίλιοι όσοι ορκίζονται κάθε χρόνο από Ελλάδα...και βεβαίως είναι περισσότεροι αυτοί που έρχονται από έξω αν αθροίσετε ΔΙΚΑΤΣΑ + Ιταλία+Τσεχία +Ουγγαρία+Σλοβακία ΚΛΠ ΚΛΠ Συνολικά ξεπερνάνε τους 2500 πλέον (όλι μαζί) αφού αυτός ήταν ο αριθμός των αδειών ασκήσεως επαγγέλματος το 2000 που τα ψάχναμε με τη μεγάλη κατάληψη (που όλοι σα μ@λ@κες δε θέλαμε εξετάσεις για ειδικότητα....)

Όλοι οι δικατσάδες ενωμένοι θέλουμε να αγωνιστούμε για το κοινό καλό.

Προτείνω οι απανταχού δικατσάδες να υπερασπιστούν τα παρακάτω:

1. Αδιάβλητες δικατσοεξετάσεις για την αναγνώριση των πτυχίων μας.

2. Αδιάβλητες εξετάσεις για όλους τους απόφοιτους Ιατρικής, της ημεδαπής και της αλλοδαπής , για την απόκτηση της άδειας άσκησης.

3. Αδιάβλητες εξετάσεις για όλους τους απόφοιτους Ιατρικής, της ημεδαπής και της αλλοδαπής ,για την έναρξη ειδικότητας .

4. Αδιάβλητες εξετάσεις αξιολόγησης, ανά δυο χρόνια κατά τη διάρκεια της ειδικότητας.

5. Στο τελευταίο έτος της ειδικότητας ,για την απόκτηση του τίτλου, γραπτές και προφορικές αδιάβλητες εξετάσεις ,μπροστά σε 9μελή επιτροπή.

6. Τέλος , αδιάβλητες εξετάσεις αξιολόγησης , γραπτές και προφορικές ,ανά 3 χρόνια , σε όλους τους ειδικευμένους ιατρούς μέχρι τη συνταξιοδότησή τους.

ε δεν κρατιέμαι θα το πω!

ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ΘΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΣ ΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιός της έδωσε την μετεγγραφή;;; Εγώ ή κάποιος δικατσάς;;

Ποιός την πέρασε;; Εγώ ή κάποιος δικατσάς;;

Οι καθηγητές ΣΑΣ. Αυτοί τα παίρνουνε..

Αν είμαι εγώ επιχειρηματίας και λαδώσω έναν εφοριακό, μόνο εγώ φταίωή και ο εφοριακός που τα παντελονιάζει;;;

Και αν αυτός τα παίρνει από μένα, δεν είναι πολύ πιθανό να τα παίρνει και από αλλού;; Μάντεψε τι εννοώ..

Γιατί κάνετε τις κοτούλες κο-κο-κο, το'κανα κυρά μου το αυγό;;

Βγάλτε τους στη φόρα.. Τολμάτε;; Ε όχι βέβαια..

Χρειάζονται και @@. Οπότε ποιός φταίει;; ΟΛΟΙ οι δικατσάδες.

Νομίζεις ότι εμάς (την πλειοψηφία τουλάχιστον) δεν την εξοργίζουν τέτοια παραδείγματα;; Μόνο για σας είναι κακό;;; Μακάρι να σταματήσει αυτός ο καρκίνος άμεσα.

Γι'αυτό και σκυλιάζουμε για πανελλήνιες εξετάσεις για την ειδικότητα. Να μειωθούν τα λαμόγια που βρίσκουν ΠΑΝΤΑ την πίσω πόρτα, από όπου κι αν αποφοίτησαν. Ή μήπως εσύ δε γνωρίζεις ανάλογα περιστατικά ανάμεσα σας;;

1. Ξεσκεπάστε τους αχρείους καθηγητής σας. Όσοι τα παίρνουν στην μπουζού.. (σιγά μη γίνει, ποιός τολμάει;)

2. Εξετάσεις για ειδικότητα...

Θα απάντησει κάποιος;;;

Ε όχι βέβαια..

Που να μπλέκεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΜΙΛΑΩ!! ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΟΥ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ 13,5 ΓΙΑΤΙ ΤΥΧΑΙΝΕ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ,ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΑΕΙ ΠΑΕΙ ΤΣΕΧΙΑ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΜΠΑΣΤΟΥΝΙΑ ΠΑΕΙ ΡΟΥΜΑΝΙΑ!!! ΤΟ ΑΠΟΚΟΡΥΦΩΜΑ?? ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΣΤΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ!!!!!!! ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΑΓΗΤΑ!!!!!!!!!!!! ΕΡΧΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΔΙΚΑΤΣΑ ΕΨΑΧΝΕ ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΜΑΘΗΑΜΑΤΑ!!!! ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΤΟΥ!!!! ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ!!!!!

Ε Λ Ε Ο Σ ΚΑΙ Ξ Ε Φ Τ Ι Λ Α!!!

Κάνει ειδικότητα;;;

Πως περασε το ΔΙΚΑΤΣΑ;;;;

Αφού οι εξετάσεις είναι αδιάβλητες και κανένας Έλληνας καθηγητής δεν εξαγοράζεται!

Σε λίγο θα μας πεις ότι αυτός τελείωσε και την ειδικότητα…. Μας τόσο χάλια η κατάσταση ;

Κανένας έλεγχος από κανέναν;;;;

Φίλε skyg2000 όπως βλέπεις δεν υπάρχει κανένας έλεγχος ούτε στην τριτοκοσμική Ρουμάνια αλλά ούτε και στα Ελληνικά νοσοκομεία που σου δίνουν ειδικότητα.

Αρα τι φωνάζεις για τον φίλο σου που έφερε από έξω ένα πτυχίο ,αυτος ειναι το προβλημα;;;;

Θα έπρεπε να νοιαστούν πρώτα αυτοί που Του δίνουν ειδικότητα … αποκλείεται ξαφνικά αυτός να έμαθε την Ιατρική, έτσι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ στο ποστ μου δύο μέρες μετά;;;;

ΚΑΝΕΙΣ::::

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μόνο το οτι οι απόφοιτοι χωρών της Ανατολικής Ευρώπης διεκδικούν τέτοιες σκανδαλώδεις ρυθμίσεις δείχνει τη βαθύτατη έλλειψη κατάρτισης και την αδυναμία στοιχειώδους διαβάσματος.

Επιπλέον δείχνει το βαθμό στον οποίο πολιτικές δυνάμεις μπορούν να παρεμβαίνουν στην πανεπιστημιακή πραγματικότητα.

Αυτή η αβυσσαλέα απόρριψη κάθε αξιολόγησης,κάθε διαννοητικής προσπάθειας στηριζόμενη στο έδαφος ενός ξεπερασμένου λαικισμού με υποσχέσεις φρούδων ελπίδων παρουσιάζεται ως πεμπτουσία της δημοκρατίας.

Η πηγή δημιουργίας και ενίσχυσης τέτοιων απόψεων δεν είναι η νέα γενιά η οποία έχει αποδεχτεί κατά βάση όρους αξιολόγησης κτλ χωρίς να αντιδρά π.χ. στις πανελλήνιες με τη σημερινή μορφή αλλά η παλιές φουρνιές γιατρών που επιθυμούν να επιβάλλουν την ελλιπή τους κατάρτιση ως μέτρο για τη σύγχρονη αξιολόγηση των γιατρών επιθυμώντας να διασφαλίσουν τα συμφέροντα των εξίσου ανεπαρκών τέκνων τους.

Δεν είναι όμως ούτε οι παλιοί κωμικών δυνατοτήτων γιατροί ούτε οι πολιτικάντηδες που είναι σε θέση να καθορίσουν τις σύγχρονες γνωστικές απαιτήσεις.

Είναι οι άριστοι μαθητές που εισήχθησαν στο πανεπιστήμιο με τις πανελλήνιες εξετάσεις.

Σε αυτούς ανήκει το καθήκον να αποκαθάρουν το χώρο ρυθμίζοντας τις βάσεις εισαγωγής στα παλίσια ενός αδιάβλητου διαγωνισμού για θέσεις ειδικότητας.

Ωρα να ξεμπερδέψουμε με τους παλιούς γιατρούς και καθηγητές,τα περιττά φαντάσματα του παρελθόντος.

Ηρθε ο καιρός οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων να διεκδικήσουν τα δικαιώματά τους.

Εξω οι βλάκες.Εξω τα βύσματα.Εξω τα υποκείμενα της συναλλαγής.

Κάθαρση του χώρου τώρα.

Το μόνο δικαίωμα των μέτριων είναι να ηττώνται κατά κράτος σε αντικειμενικές εξετάσεις.

Κανείς δε μπορεί να στερήσει το δικαίωμα των υψηλής επίδοσης μαθητών να συντρίβουν και να αποκλείουν τους ακατάρτιστους(και πολυαριθμότερους) μέτριους σε αδιάβλητες εξετάσεις.

Κανένα έλεος στα βύσματα και τους υποκριτές.

Επίθεση σε όσους υπονομεύουν την αναβάθμιση του πανεπιστημίου.

Η Ιατρική για τους καλύτερους και τους κορυφαίους.(Οι υπόλοιποι να μορφώσουν γλώσσα για να γλύψουν υπουργούς).

Μη δίνετε το δικαίωμα στα καθήκια με τις ξεπερασμένες απόψεις να σας προσδιορίζουν.

Ζητείστε φανατικά εξετάσεις και εκθέστε τους.Χτυπήστε τους αλύπητα.

Δεν υπάρχει γελοιωδέστερο επιχείρημα εκ του οτι οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων φοβούνται τις επαγγελματικές ικανότητες των αποφοίτων Ανατολικής Ευρώπης.

Το μόνο που τους επηρρεάζει είναι ο αριθμός του ιατρικού δυναμικού ανεξαρτήτως προέλευσης.

Διότι υπάρχει τάση ισοκατανομής του ιατρικού εισοδήματος και αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο.

Δηλαδή και τους οδηγούς λεωφορείων να έκαναν αύριο γιατρούς,το μέσο εισόδημα των γιατρών θα έπεφτε αναλογικά.Οχι γιατί οι οδηγοί λεωφορείων ξέρουν καλή ιατρική αλλά διότι θα έχουν την ιδιότητα του γιατρού.

Αυτά φυσικά δεν πρόκειται να σας τα πουν οι ανεγκέφαλοι άχρηστοι συμβιβασμένοι υπεύθυνοι του ΙΣΑ ή οι σοφοί των υπουργείων που εκπονούν ΄εμβριθείς΄ οικονομικές μελέτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ΘΑ ΣΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΣ ΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ!!

Οι δικατσάδες δε νομίζω. Με όσα παιδία δικατσάδες το έχω συζητήσει συμφωνούν πως αν είναι να γίνει αξιολόγηση και να μπουν εξετάσεις να μπουν για όλους τους ιατρούς ανεξάρτητα από το που έχουν τελειώσει

Έλα όμως που οι ντόπιοι δεν θέλουν αξιολόγηση! Γιατί αξιολογήθηκαν μια φορά στη ζωή τους και αυτό φτάνει μέχρι να πεθάνουν!! ΟΤΑΝ ΕΔΩΣΑΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ και εδώ γελάμε!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!

Αλλά ας ξεκινήσουμε με την αξιολόγηση όλων των Ιατρικών σχολών της Ελλάδας ,γίνεται??

Αντρέα, τα πτυχία από Σερβία , όπως πιστεύω και από Ρουμανία και Βουλγαρία αναγνωρίζονται σε όλη την Ευρώπη .Δεν έχεις παρά να επικοινωνήσεις με τους αρμόδιους σε κάθε χώρα να στο επιβεβαιώσουν!

Και μόνο το οτι οι απόφοιτοι χωρών της Ανατολικής Ευρώπης διεκδικούν τέτοιες σκανδαλώδεις ρυθμίσεις δείχνει τη βαθύτατη έλλειψη κατάρτισης και την αδυναμία στοιχειώδους διαβάσματος.

Αποκαλείς σκανδαλώδεις ρυθμίσεις τις προτάσεις μου?????? ( τα υπόλοιπα που είπες δεν τα σχολιάζω γιατί δεν είναι άξια σχολιασμού)

Μα γιατί βρε spergebiet??

Αφού οι απόφοιτοι των ελληνικών πανεπιστημίων είναι καλύτεροι, έχουν περάσει πανελλήνιες και άρα μπορούν να περάσουν οποιαδήποτε άλλη εξέταση, αυτά δε διατείνεσαι όσο καιρό γράφεις στο forum αυτό??

Αν είναι έτσι, γιατί κωλώνουν να αξιολογηθούν μαζί μας στις εξετάσεις τις οποίες πρότεινα?

Πως το εξηγείς εσύ αυτό? Γιααααααα πες... περιμένω απάντηση

Και επιμένω :

1. Αδιάβλητες δικατσοεξετάσεις για την αναγνώριση των πτυχίων μας.

2. Αδιάβλητες εξετάσεις για όλους τους απόφοιτους Ιατρικής, της ημεδαπής και της αλλοδαπής , για την απόκτηση της άδειας άσκησης.

3. Αδιάβλητες εξετάσεις για όλους τους απόφοιτους Ιατρικής, της ημεδαπής και της αλλοδαπής ,για την έναρξη ειδικότητας .

4. Αδιάβλητες εξετάσεις αξιολόγησης, ανά δυο χρόνια κατά τη διάρκεια της ειδικότητας.

5. Στο τελευταίο έτος της ειδικότητας ,για την απόκτηση του τίτλου, γραπτές και προφορικές αδιάβλητες εξετάσεις ,μπροστά σε 9μελή επιτροπή.

6. Τέλος , αδιάβλητες εξετάσεις αξιολόγησης , γραπτές και προφορικές ,ανά 3 χρόνια , σε όλους τους ειδικευμένους ιατρούς μέχρι τη συνταξιοδότησή τους.

Τάχα μου ,φωνάζετε για εξετάσεις αλλά μόλις δείτε πως δεν μπορείτε να τα βγάλετε πέρα κάνετε μόκο!

Ε, μα πια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω να γράψω πολύ καιρό και να ανακατευτώ σε κάτι τέτοια post όπου κάθεστε και αναλώνεστε στο ποιός είναι καλύτερος και άλλα τέτοια γλαφυρά.

Άκου να σου πω όμως κάτι.

Έδωσα 3 χρόνια πανελλήνιες για να περάσω ιατρική στην Ελλάδα και στερήθηκα πάρα πολλά πράγματα για να πάρω το πτυχίο μου στα 6 χρόνια που δεν πιστεύω ότι στερήθηκαν οι συμμαθητές μου που σπούδασαν γιουγκοσλαβία και ρουμανία και ήταν το μισό χρόνο σπίτι τους και που ήταν μαθητές του 13-14.

Δεν θα επιτρέψω λοιπόν σε κανέναν σε αυτό το site να μου λέει ότι αξιολογήθηκα μία φορά στη ζωή μου.

Αξιολογήθηκα 3 φορές στις πανελλήνιες και στα 64 μαθήματα που ΔΙΑΒΑΣΑ και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ μεχρι να τα περάσω.

Και είμαι πολύ περήφανη γι αυτό γιατί δεν δίνω felicine στη σιδηροπενική αναιμία ως το καλύτερο σιδηρούχο σκεύασμα, ούτε εξηγώ στους ασθενείς μου ότι στην απλή γρίπη πρέπει να παίρνουν αντιβίωση και διάφορα άλλα τέτοια όπως κάνουν τελοιόφοιτοί και πρώην συμφοιτητές σας.

Και πολύ ευχαρίστως να δώσω εξετάσεις μαζί σας για να μείνετε έξω από τις θέσεις ειδικότητας οι περισσότεροι από σας (όχι όλοι και αυτό το πιστεύω) ώς άσχετοι και επικίνδυνοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα όμως που οι ντόπιοι δεν θέλουν αξιολόγηση! Γιατί αξιολογήθηκαν μια φορά στη ζωή τους και αυτό φτάνει μέχρι να πεθάνουν!! ΟΤΑΝ ΕΔΩΣΑΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ και εδώ γελάμε!! ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!

μονη σου τα λες μονη σου γελας

ποιος ακριβως αντιδρα ??

και για να τελειωνει το παραμυθακι σας με τις πανελληνιες υπηρξε και μια δευτερη αξιολογηση εντος της σχολης προιον της οποιας ειναι το πτυχιο (τετοια αξιολογηση εσεις ΔΕΝ την περασατε - αυτο το νοημα εχει το δικατσα στο οιποιο βεβαια αποκαλυπτικοτατα κολλατε :splaaaats: )

Αλλά ας ξεκινήσουμε με την αξιολόγηση όλων των Ιατρικών σχολών της Ελλάδας ,γίνεται??

θα γινει

αλλα βεβαια αντιδρα και το ιατρικο κατεστημενο που εξεθρεψε ακριβως το φαινομενο του δικατσα και των δικατσαδων

οπωσδηποτε θε ηθελα και μια αξιολογησησ των ιατρικων σχολων που τελειωσατε - και των παραρτηματων και του ιδιαιτερου τροπου αντιμετωπισης των αλλοδαπων σε αυτες

Αξιολογήθηκα 3 φορές στις πανελλήνιες και στα 64 μαθήματα που ΔΙΑΒΑΣΑ και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ μεχρι να τα περάσω.

ακριβως, με προλαβες emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.