Jump to content

Ιατρική συγκατάθεση ασθενούς


p.v

Recommended Posts

το topic θα ασχοληθεί με όσους πιστούς στην αναγκαιότητα , στην δημιουργία και στην δημοσίευση για όλους πλέον τους συναδέλφους μιας κοινής και ευρέως αποδεκτής συναίνεσης από όλους τους έλληνες ιατρούς. Εναι κρίμα να μην υπάρχει κάτι πλήρες και ολοκληρωμένο στα ελληνικά . Ελπίζω να βοηθήσετε όλοι

Και ας κάνω εγώ την νομικίστικη αρχή

ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΗ

ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΤΙΚΗΣ (ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ Η ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΗΣ)

ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΑΣΘΕΝΟΥΣ

¨Αρτα 27 - 1 -2000

ώρα ....

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος,

……………………………………………………………του……..…….. (πατρώνυμο) (συμπληρώνεται το όνομα του ασθενούς και σε περίπτωση κωλύματος ή αδυναμίας του ασθενούς υπογράφει κάποιος από το στενό συγγενικό του περιβάλλον) κάτοικος……………………………………………………………………….ετών…........ κατόπιν πλήρους και λεπτομερούς ενημέρωσής μου από τον θεράποντα ιατρό.................................

κλπ

κλπ

κλπ

περιμένω ιδέες ώστε να βγεί κάτι πολύ καλό

Δεκτές όλες οι τεκμηριωμένες αντιρρήσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατόπιν πλήρους και λεπτομερούς ενημέρωσής μου από τον θεράποντα ιατρό

Κόψε κάτι. Πόσο "πλήρως και λεπτομερώς" τον παππού απ΄το χωριό και ποιος θα το επιβεβαιώσει ότι τον ενημέρωσες πράγματι;

επειδή το υπογράφει κατοχυρώνουμε τον κώλο μας;

(έχω σχετικό περιστατικό από τον Α.Σάββα παρακαλώ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κόψε κάτι. Πόσο "πλήρως και λεπτομερώς" τον παππού απ΄το χωριό και ποιος θα το επιβεβαιώσει ότι τον ενημέρωσες πράγματι;

επειδή το υπογράφει κατοχυρώνουμε τον κώλο μας;

(έχω σχετικό περιστατικό από τον Α.Σάββα παρακαλώ)

ακου 'black coffee' . τα σοβαρά να τα αντιμετωπίζεις σοβαρά και τις μαλακίες σαν μαλακίες....΄΄αμα καταλάβεις πόσο σημαντική ειναι η συναίνεση τότε μιλάμε ...τότε που θα σου κάνει ο πρώτος ασθενής σου μύνηση γιατί δεν τον ενημέρωσες επαρκώς και έπαθε το χχχ κάτι. Και δε σοθ λέω να φταίς , σου λέω να προσπαθήσεις να εξηγήσεις ότι κύριοι εγώ του τόπα... και να ξέρεις πωσ σε αυτές τις περιπτώσεις πας να πεις το αυταπόδεικτο ότι δεν εισαι ελέφαντας...

όσο για αυτό το Αγίου Σάββα γιατί δεν το ρετουσάρεις και να κάνεις μια επικερδή κριτική για όλους μας παρά λές άστοχα πράγματα προσπαθώντας να υποβαθμίσεις κάτι που δεν ξέρεις ούτε την σημασία του....

πληροφορημένη συναινεση ...μαύρε καφέ...ειναι αρχικά ότι τον έχεις ενημερώσει καιόχι ότι θα ΄΄ερθει ο φύλακας άγγελος για να σε προστατεύσει από τον κακό ασθενή ....

οι Αγγλοι δηλαδή και οι Αμερικανοί ειναι Μαλάκες????

informed concern σου λεει τίποτα???

τελος πάντων αν δεν έχισ κάτι να πεις καλύτερα να μασας παρά να μιλάς ...ιδιαίτερα για πράγματα που έχουν σημασία

αλλιώς υπάρχει και άλλο τόπικ με συνταγές... μπορεί να αποτανθείς εκεί....

τελος- τα πα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γω είπα: η γενικόλογη διατύπωσή σου σκοπό έχει να καλυψει απλώς τον κώλο σου (τον οποίο ένας καλός δικηγόρος θα κόψει φέτες με μια τέτοια διατύπωση) και είναι πασιφανώς αμυντική και εχθρική απέναντι στο ασθενή.

Γιατί δεν αφήνεις αυτά τα θέματα σ΄αυτούς που ξέρουν - πήγαινε να φτιάξεις μια βασιλόπιτα καλύτερα!

:splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γω είπα: η γενικόλογη διατύπωσή σου σκοπό έχει να καλυψει απλώς τον κώλο σου (τον οποίο ένας καλός δικηγόρος θα κόψει φέτες με μια τέτοια διατύπωση) και είναι πασιφανώς αμυντική και εχθρική απέναντι στο ασθενή.

αχ εισαι μικρούλης , άμυαλος και υπεροπτικός ...

το μόνο που μπορώ να σου πω ειναι πρόσεχε μαύρε καφέ τις μπανανόφλουδες και κατέβασε λίγο τη μυτούλα για να βλέπεις που πατάς....

ξέρεις....από που ξέρεις ρε πιτσιρίκο?....... γεννήθηκες μαθημένος .....

αντε φτιάξε κανα καφέ πιο λαιτ όμως όχι μαύρο να μην σου βαράει τα νεύρα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι informed conseNT. Επίσης, δεν αρκούν οι τυποποιημένες φόρμες: πρέπει να υπάρχει και προσωπική επικοινωνία.

Στο εξωτερικό (που είναι σημαντικότερο το ζήτημα) γίνεται η συνεδρία ενημέρωσης παρουσία και νοσηλεύτριας, ενώ το χαρτί αναφέρει την επέμβαση, τα πιθανά οφέλη με τις πιθανότητες, και τις πιθανές επιπλοκές (οπωσδήποτε όλες τις πιθανές και όλες τις σημαντικές).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι informed conseNT. Επίσης, δεν αρκούν οι τυποποιημένες φόρμες: πρέπει να υπάρχει και προσωπική επικοινωνία.

Στο εξωτερικό (που είναι σημαντικότερο το ζήτημα) γίνεται η συνεδρία ενημέρωσης παρουσία και νοσηλεύτριας, ενώ το χαρτί αναφέρει την επέμβαση, τα πιθανά οφέλη με τις πιθανότητες, και τις πιθανές επιπλοκές (οπωσδήποτε όλες τις πιθανές και όλες τις σημαντικές).

συμφωνώ με το 40 σε όλα...ειναι σωστά και ακριβή αυτά ποθ παρατηρει.

συγγνωμη για το κονσέρτο πιο πάνω ...λόγω κεκτημένης ταχ.

καλά πάμε λοιπόν

προσθέτουμε τα 40αντα και προχωράμε πιο κάτω

μήπως πρέπει να ενημερωθεί και ένας συγγενής (στην Ελλάδα)?

μήπως θα πρέπει να περιγράψουμε και τις αλλαγές του θεραπευτικού πλάνου?

μήπως και τους συμβούλους ιατρούς?

μήπως και την μετάγγιση?

μήπως και τα φάρμακα?

την αναισθησία?

τις διακομιδές?

την ΜΕΘ?

κλπ

κλπ

παραδίδω σκυτάλη στο 40ντο που μάλλον το κατέχει το θέμα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι informed conseNT. Επίσης, δεν αρκούν οι τυποποιημένες φόρμες: πρέπει να υπάρχει και προσωπική επικοινωνία.

Μια χαρά τυποποιημένες φόρμες χρησιμοποιούμε για τα informed consents όταν κάνουμε λήψη αίματος για νευρογενετικό έλεγχο. :)

Και είμαστε και... εξωτερικό! :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμφωνώ με το 40 σε όλα...ειναι σωστά και ακριβή αυτά ποθ παρατηρει.

συγγνωμη για το κονσέρτο πιο πάνω ...λόγω κεκτημένης ταχ.

καλά πάμε λοιπόν

προσθέτουμε τα 40αντα και προχωράμε πιο κάτω

μήπως πρέπει να ενημερωθεί και ένας συγγενής (στην Ελλάδα)?

μήπως θα πρέπει να περιγράψουμε και τις αλλαγές του θεραπευτικού πλάνου?

μήπως και τους συμβούλους ιατρούς?

μήπως και την μετάγγιση?

μήπως και τα φάρμακα?

την αναισθησία?

τις διακομιδές?

την ΜΕΘ?

κλπ

κλπ

παραδίδω σκυτάλη στο 40ντο που μάλλον το κατέχει το θέμα....

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Όταν δούλευα για ένα μικρό χρονικό διάστημα με απόσπαση σε Ογκολογική Κλινική Γενικού Νοσοκομείου της επαρχίας, δίναμε πριν την χορήγηση χημειοθεραπείας ΠΑΝΤΑ έγγραφο συγκατάθεσης στον ίδιο τον άρρωστο. Το έγγραφο ήταν ως εξής:

Ο/η κάτωθι υπογεγραμμένος/η .(ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ)..........

πάσχων/ουσα από Ca ..... σταδίου ....

επιθυμώ να υποβληθώ σε ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

με τα ακόλουθα φάρμακα ...........

Τα πιθανά οφέλη θα είναι ............. (π.χ. πρόληψη υποτροπής της νόσου, ύφεση συμπτωμάτων, κτλ.)

Οι πιθανοί κίνδυνοι θα είναι .................. (ανεπιθύμητες ενέργειες της θεραπείας)

Με βάση τα παραπάνω και αφού ενημερώθηκα υπεύθυνα για τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της θεραπείας, συναινώ στη χορήγησή της.

Υπογραφή

Ο γιατρός που παρέδιδε το έγγραφο αυτό στον άρρωστο καθόταν υποχρεωτικώς μαζί του 5 λεπτά τουλάχιστον και του εξηγούσε, σε απλά ελληνικά, τι είχε να κερδίσει και τί να χάσει με τη θεραπεία.Και όλοι μα όλοι, ακόμα και οι "παππούδες" από τα χωριά που έγραφε ο black coffee, καταλάβαιναν μια χαρά τι συνέβαινε.

Το λάθος που γινόταν βέβαια ήταν ότι ήταν συχνά παρών στο θάλαμο και ένας στενός συγγενής του αρρώστου. Αυτά τα πράγματα πρέπει να γίνονται κατόπιν αβίαστης, ελέυθερης απόφασης του αρρώστου. Και την τακτική της ενημέρωσης του συγγενούς πριν (εως και μήνες πριν) από τον άρρωστο τη θεωρώ κατακριτέα και απαράδεκτη, γιατί συχνά εμποδίζει τον ασθενή από το να πάρει την κατάσταση στα χέρια του. Ξέρεις ότι μια φορά είχαμε το σύζυγο και το περιβάλλον μίας κυρίας με Ca παχέος εντέρου σταδίου IV που υποστήριζαν ότι μετά το χειρουργείο (στο οποίο απλά διαπιστώθηκε η παρουσία μεταστατικής νόσου) δεν θα έπρεπε να μάθει τίποτα ούτε να λάβει IV χημειοθεραπεία , επειδή είναι "εύθραυστη" και "θα της πέσουν τα μαλλιά με τα φάρμακα και τότε θα στενοχωρηθεί γιατί θα καταλάβει?" Το ότι ενδώσαμε σ' αυτές τις απαράδεκτες πιέσεις είχε ως αποτέλεσμα να καταλήξει η άρρωστη σε 2 μήνες, ενώ με μία κατάλληλη θεραπεία το προσδόκιμο επιβίωσης ίσως να ξεπερνούσε και το χρόνο, και με μία αξιοπρεπή ποιότητα ζωής για τους 6-7 πρώτους μήνες τουλάχιστον.

Μια χαρά τυποποιημένες φόρμες χρησιμοποιούμε για τα informed consents όταν κάνουμε λήψη αίματος για νευρογενετικό έλεγχο. :)

Και είμαστε και... εξωτερικό! :o

Άσχετο λίγο με το θέμα του Topic. Νευρογενετικό έλεγχο? Για γράψε μου μία λίστα με τις νευρολογικές νόσους που ελέγχετε ως ρουτίνα με genetic testing στην Ιταλία. Είμαι περίεργος να δω.... (Και πρόσεξε μην γράψεις πάνω από 30-40, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να σε πιστέψω. Ρουτίνα είπαμε!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι υπέγραψε ο ασθενής στο παρακάτω περιστατικό πριν μπει στο χειρουργείο;

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=10086&hl=

Φυλάκιση 18 μηνών με τριετή αναστολή επέβαλε χθες το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Θεσσαλονίκης σε ορθοπεδικό για ιατρικό λάθος που οδήγησε σε σπαστική τετραπληγία 36χρονο ασθενή. Σύμφωνα με το κατηγορητήριο, ο ορθοπεδικός Θωμάς Αποστόλου χειρούργησε στο Διαβαλκανικό Ιατρικό Κέντρο τον Ιανουάριο του 2002 τον 39χρονο σήμερα Χαράλαμπο Πετμεζά στο ύψος της θωρακικής μοίρας. Η επέμβαση φέρεται ότι έγινε χωρίς την παρουσία νευροχειρουργού που κρίνεται απαραίτητη σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά και δίχως να έχει ενημερωθεί ο ασθενής για τους μετεγχειρητικούς κινδύνους.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το χαρτί δεν απαλλάσσει (και δεν μπορεί να απαλλάξει) το γιατρό από τις ευθύνες που έχει από την κακή άσκηση της ιατρικής.

Τον απαλλάσσει εν μέρει από την ευθύνη για τυχαίες ή αναμενόμενες ανεπιθύμητες ενέργειες της θεραπείας για την οποία έχει συναινέσει ο ασθενής, και για τις οποίες χωρίς τη συναίνεση του ασθενούς φέρει πλήρη ευθύνη. Τα ιατρικά λάθη (εφόσον βέβαια μπορούν να αποδειχθούν), και η άσκηση της ιατρικής με επιμέλεια λιγότερη του μέσου συνετού γιατρού είναι εκτός του πεδίου της συναίνεσης όχι μόνο γιατί είναι βέβαιο ότι αυτή δεν έχει δοθεί ελεύθερα, αλλά και γιατί είναι αδύνατη η παροχή συναίνεσης για βαριά βλάβη της υγείας ή αφαίρεση ανθρώπινης ζωής στο ελληνικό δίκαιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο λίγο με το θέμα του Topic. Νευρογενετικό έλεγχο? Για γράψε μου μία λίστα με τις νευρολογικές νόσους που ελέγχετε ως ρουτίνα με genetic testing στην Ιταλία. Είμαι περίεργος να δω.... (Και πρόσεξε μην γράψεις πάνω από 30-40, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να σε πιστέψω. Ρουτίνα είπαμε!)

Καταρχάς επέτρεψέ μου να γελάσω. :D

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί το βρίσκεις τόσο περίεργο. Να υπενθυμίσω πως η Ελλάδα είναι μια απ'τις λίγες χώρες στην Ευρώπη που ΔΕΝ έχει σοβαρή παρουσία σ'αυτόν τον τομέα (δε θέλω καν να φανταστώ πόσα περιστατικά μυελοπαρεγκεφαλιδικών αταξιών πάνε χωρίς διάγνωση!). Σχεδόν καθόλου, λάμπουμε δια της απουσίας μας.

Αντίθετα η Ιταλία έχει απίστευα δυνατή παρουσία και συνεργάζεται με πολλά μεγάλα κέντρα της Ευρώπης (η ομάδα μας κυρίως με Τυβίγγη και Ούλμη, με τη δεύτερη ιδιαίτερα για καναλοπάθειες). Μάλιστα πολλές φορές μας στέλνουν αίμα για ανάλυση DNA. :)

ΟΚ routine. Γράφω παθολογίες.

  • FRDA
  • ATM
  • AOA1
  • AOA2
  • SCA1
  • SCA2
  • SCA3
  • SCA6
  • SCA17 (είχα την τύχη να δω αλλά δε θυμάμαι αν την αναλύσαμε εμείς εν τέλει)
  • MELAS (ορισμένα)
  • MERRF (ορισμένα)
  • CMT (κάποιες αυτοσωμικές, και μια X-linked)
  • HNPP

και αρκετές άλλες που δε μου έρχονται γιατί απλά δεν έχω δει ο ίδιος. Μάλιστα, αν ενημερωθείς λίγο καλύτερα θα δεις ότι η Ιταλία έχει πολύ δυνατή παρουσία (με πολλά κέντρα που ασχολούνται) στις νευρογενετικές παθήσεις. Εμείς δε στέλνουμε το DNA συνέχεια στο εξωτερικό αγαπητέ. Φυσικά δε σου λέω ότι κάνουμε sequencing κάθε μέρα μιας που αν γινόταν έτσι θα μας έβλεπες στο Nature Genetics κάθε τρεις και λίγο, παρ'όλα αυτά στην κλινικοεργαστηριακή διάγνωση αντιμετωπίζουμε το 90% των περιστατικών με αποδεδειγμένα ιταλικά περιστατικά. Κυρίως τις κληρονομικές, λιγότερο τις σποραδικές.

Φαντάσου, ο Prof μου με ψήνει ν'αφήσω τις ιδέες μεγαλείου για Νευροχειρουργική και ν'ασχοληθώ σοβαρά μετά με τη Νευρολογία και γενικότερα τις νευρομυϊκές παθήσεις μιας που στην Ελλάδα δε έχουμε παρουσία...

Αν θες περισσότερα να σου πω, και συγκεκριμένα πράγματα PM μου. Αν είδα καλά σ'ενδιαφέρει σοβαρά η Νευρολογία. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νευρογενετικό έλεγχο? Για γράψε μου μία λίστα με τις νευρολογικές νόσους που ελέγχετε ως ρουτίνα με genetic testing στην Ιταλία. Είμαι περίεργος να δω....

Πάντως πραγματικά συνεχίζω να γελάω (λίγο από νεύρα, λίγο από πραγματικά λύπηση) που συνεχίζει αυτή η απίθανη «στερεοτυπολογία» και «αμπλαουμπλολογία» από ορισμένους εδώ πέρα. Liszt, αγαπητέ μου φίλε απογοητεύθηκα εντελώς που κι εσύ μπήκες στο παραπάνω παιχνίδι ημιμάθειας. :(

Δηλαδή σκάω να καταλάβω. Πού σκατά το περίεργο; Η 6η μεγαλύτερη χώρα σε ιατροβιολογική έρευνα είναι δυνατόν να μην είχε routine γενετικό έλεγχο για τις ίδιες τις νευρολογικές παθήσεις που πολλές απ'αυτές έχουν περιγραφεί στην ΙΔΙΑ την Ιταλία;

Δηλαδή... ντάξει, δε σου φταίω εγώ αν δεν πήρες ένα εξάμηνο Erasmus να δεις πως είναι τα ιταλικά πανεπιστήμια/εργαστήρια/νοσοκομεία. Επειδή στην Ελλάδα είμαστε στην εποχή της πέτρας σ'αυτό το κεφάλαιο (καλά δε μιλάω για gene sequencing ή άλλες διαδικασίες απ'το Star Trek), σημαίνει πως εδώ στην Ιταλία περιμένεις το ίδιο;

Τσκ τσκ τσκ. Μερικοί από σας θέλετε ένα σοβαρό reality check για το που βρίσκεται η Ιταλία (και μόνη της και σε σχέση με την Ελλάδα) στην Έρευνα. Με όλα τα προβλήματα που έχει (κυρίως under-financing απ'το δημόσιο), παρουσία έχει! <_<

Και προς Θεού, Νευρολογία έμαθα επιλέγοντας εγώ τα βιβλία μου από σύσταση κάποιων βιβλίων από τους καθηγητές. Δεν είχα συγκεκριμένη ύλη από μια συγκεκριμένη αυθεντία που τύχαινε να κρατά την Έδρα εκείνη τη στιγμή... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.