Jump to content

Ειδικότητα στην Ολλανδία

Recommended Posts

Απ'ό,τι μου είπαν στην ολλανδική πρεσβεία, δεν απαιτούνται εξετάσεις και έχουμε τα ίδια εργασιακά δικαιώματα με τους Ολλανδούς, λόγω ΕΕ. Οπότε κάνεις αιτήσεις στις κλινικές. Τα ολλανδικά είναι σχετικά απλή γλώσσα, μοιάζουν πολύ με τα αγγλικά ή με απλοποιημένα γερμανικά. Για κάποιες εργαστηριακές ειδικότητες μου είπαν ότι ίσως δεχτούν και κόσμο, μόνο με αγγλικά. Βρήκα και τις παρακάτω ιστοσελίδες, αλλά δεν έμαθα πόσο εύκολο είναι στην πράξη να κινήσει το ενδιαφέρον μια αίτηση από Ελλάδα.

http://www.anesthesiologie.nl/Secretariaat...rn/For_cert.pdf

http://www.nuffic.nl/ice-plar/pdf/Countryr...tsNederland.pdf

Αν κανείς έχει εμπειρία της χώρας, ευπρόσδεκτος...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • 4 months later...

Απ' ό,τι έχω ακούσει ως τώρα, η ιατρική σχολή στην Ολλανδία είχε κλέισει κάποτε -πριν χρόνια- λόγω υπερπληθώρας ιατρών με αποτέλεσμα στη συνέχεια να σταματήσουν οι υποψήφιοι σπουδαστές να ενδιαφέρονται για τη σχολή και μετά που άνοιξε κατά συνέπεια άρχισε η χώρα να έχει πρόβλημα έλειψης αυτή τη φορά γιατρών. Έτσι ζητά γιατρούς από έξω, γιατί λοιπόν μία αίτηση από Ελλάδα να μην τουσ ενδιαφέρει εφόσον υπάρχει θέση ελεύθερη για ειδίκευση και εργασία;

:blink:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Φίλος και συνάδελφος που το είχε ψάξει και είχε πάει με Helmsic σε Ενδοκρινολογική Κλινική, είχε αποσπάσει διαβεβαιώσεις, μετά κι από δεύτερο attachment όταν τελείωσε, ότι θα τον περιμένει θέση όταν τελειώσει με το φανταρικό. Όταν ήμαστε όμως φαντάροι και έφυγε μα άδεια για πάνω, γύρισε απογοητευμένος γιατί από ό,τι του είπαν η ζήτηση από Ολλανδούς έχει αυξηθεί και δεν μπορούσαν να τον πάρουν. Μπορεί βέβαια το περιστατικό μεμονωμένο, απλά καταθέτω μια -έμμεση- εμπειρία.

Όσο για τα Ολλανδικά, όπως και τα Σουηδικά, είναι εύκολες μεν γλώσσες, αλλά τον χρόνο πάνω κάτω τον χρειάζεσαι για να τα μάθεις. Και συγκεκριμένα να μάθεις μια γλώσσα που αν δεν έχεις ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ θέση, θα σου αποδειχθούν εντελώς άχρηστες, αν εξαιρέσουμε τα καλοκαίρια στα ελληνικά νησιά.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 1 month later...

εγω παντως ξεκινησα λιγα σουδικα τα καλοκαιρια στα νησια δεν πρεπει να πανε χαμενα..... :P:P:P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 1 year later...

Επειδή ειναι λίγο παραμελημένο το topic αυτό μήπως υπάρχει καμία νεότερη πληροφορία για ειδικότητα στην Ολλανδία?Επίπεδο σπουδών?Στο Residency Database της IFMSA γράφει κάτι για λίστες αναμονής.Κατά πόσο ισχυεί κάτι τέτοιο?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Επειδή ειναι λίγο παραμελημένο το topic αυτό μήπως υπάρχει καμία νεότερη πληροφορία για ειδικότητα στην Ολλανδία?Επίπεδο σπουδών?Στο Residency Database της IFMSA γράφει κάτι για λίστες αναμονής.Κατά πόσο ισχυεί κάτι τέτοιο?

Ειχα καποια επικοινωνια με Ολλανδια και μου ειπαν οτι πρεπει κανεις να ξερει τη γλωσσα και μαλιστα δινει και καποιες εξετασεις γλωσσας! Οι πιο περιζητητες ειδικοτητες και οι πιο ’αζητητες’ ειναι οι ιδιες με ολες τις υπολοιπες χωρες που εχουν αναφερθει σ’αυτο το forum. Η χωρα εχει αναγκη απο ειδικευμενους αλλα σιγα σιγα γινονται και εδω τα πραγματα δυσκολα. Στο τελος μου ειπαν καλυτερα να κανω την ειδικοτητα στη χωρα μου και μετα να δοκιμασω να παω εκει ως ειδικευμενη!!! emcolgate:splats:emeleos

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 weeks later...

embounce8 embounce8 embounce8

Αντε να βγαλεις ακρη για το που να κανεις ειδικοτητα...Εμενα παντως μου ειπανε οτι στην Ολλανδια στην αρχη δεχοντε και με Αγγλικα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

για Βελγιο ξερει κανεις τι παιζει....το λεω εδω επειδη μιλανε και εκει φλαμανδικα......τουλαχιστον απο Μπριζ μερια...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
για Βελγιο ξερει κανεις τι παιζει....το λεω εδω επειδη μιλανε και εκει φλαμανδικα......τουλαχιστον απο Μπριζ μερια...

για βελγιο ειναι ειλικρινα πολυ δυσκολα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 months later...

είσαι σίγουρος;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 years later...

εχει κανεις καποια ενημερωση σχετικα με το ποσο ευκολο ειναι να κανει ενας γιατρος ειδικοτητα Ολλανδια?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όσο εύκολο είναι να μάθεις Ολλανδικά. Μετά είναι στρέιτ φόργουορντ.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

με ποιο τροπο μπαινει κανεις για ειδικοτητα ολλανδια?εξετασεις?συνεντευξη?σε παιρνουν η ειναι κορεσμενοι?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Όσο εύκολο είναι να μάθεις Ολλανδικά. Μετά είναι στρέιτ φόργουορντ.

Δεν ειναι σε καμμια περιπτωση τοσο απλα τα πραγματα στην Ολλανδια.Μην ξεχνας αλλωστε πως τιποτα δεν ειναι straight σε αυτη τη χωρα.Μιλαμε για τη χωρα με το καλυτερο συστημα υγειας για δυο συναπτα ετη (2008,2009) σε ολη την ευρωπαικη ενωση συμφωνα με την αξιολογηση της eurostat.Προφανως και ειναι αρκετα περιπλοκο το να κανεις ειδικοτητα ακομα και εαν εισαι Ολλανδος.Εκτος και εαν μιλαμε για Ψυχιατρικη,γηριατρικη κλπ προς Groningen,Friesland.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 4 months later...

Δείτε προηγούμενη δημοσίευσή μου για το πως να βελτιώσετε δωρεάν τα Ολλανδικά σας online, με το να ακούτε λέξεις και φράσεις που δακτυλογραφείτε με τέλεια προφορά!

Μην ταίζετε άλλο τα φροντιστήρια...

Θα πάθετε την πλάκα σας!

:rolleyes:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΠΑΙΔΙΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ posts ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΑΓΓΛΙΑ,ΙΤΑΛΙΑ,ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΑΜΕΡΙΚΗ,ΒΕΛΓΙΟ,ΟΛΛΑΝΔΙΑ,ΣΟΥΗΔΙΑ,ΕΛΒΕΤΙΑ,ΦΙΛΑΝΔΙΑ,ΙΣΠΑΝΙΑ,ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ.....

ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ, ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΠΙΣΠΕΥΤΕΣ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΝΟΣΟΣΚΟΜΕΙΑ, ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΦΕΥΓΑΜΕ ΕΞΩ?

ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ, ΜΗΠΩΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ (ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΟΝΕ), ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ, ΜΗΠΩΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΣΤΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ (ΠΟΥ ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΟΝΕ), ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ?

LOL όντως, πανούργο και πολύ πετυχημένο σχέδιο

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 5 months later...

για νευρολογια στην ολλανδία τί παίζει? δύσκολα να σε πάρουν ? αναγνωρίζεται από ελλάδα? ευχαριστώ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 3 weeks later...

Αν υποθέσουμε οτι καποιος ξέρει Ολλανδικά,ποσο ευκολο ειναι να κανει π.χ χειρουργική στην Ολλανδία κ πόσο συμφέρει αυτή τη στιγμή? :splaaaats:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν υποθέσουμε οτι καποιος ξέρει Ολλανδικά,ποσο ευκολο ειναι να κανει π.χ χειρουργική στην Ολλανδία κ πόσο συμφέρει αυτή τη στιγμή? :splaaaats:

Λογάριασε 3 χρόνια διδακτορικό πρώτα όπως και νάχει !!! Πρόκειται για μικρή χώρα με λίγες θέσεις και μεγάλο ανταγωνισμό !!! Οπότε όλοι οι Ολλανδοί φοιτητές αναγκάζονται να κάνουν πρώτα διδακτορικό ενώ παράλληλα, στη διάρκεια της ιατρικής κάνουν και υποχρεωτικά κάποιους μήνες έρευνα με δημοσιεύσεις προκειμένου να πλουτίσουν το βιογραφικό τους και να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί !! Στο λέω αυτό κατόπιν συνομιλίας μου με ολλανδούς φοιτητές αλλά και συνομιλίας φίλης μου με Ολλανδό γιατρό !!!

Δυστυχώς ενώ πρόκειται για μια τέλεια χώρα κατ'εμένα για ειδικότητα και λιγότερο "κρύα" από κάποιες άλλες σκανδιναβικές, η ιδέα του να μείνεις εκτός ιατρικής πράξης για 3 χρόνια, μου ακούγεται κάπως....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 5 months later...

Γνωρίζει κανείς για ογκολογική παθολογία στην Ολλανδία...???

Δηλαδή, πρώτα διδακτορικό και μετά ό,τι άλλο θες...!!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 1 year later...

Καλησπερα ,,, γιατι ειπες εκτος εαν μιλαμε για ψυχιατρικη γηριατρικη κλπ ??? Το κλπ ποιες αλλες ειδικοτητες ειναι ?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση