Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου

Recommended Posts

παιδια ζητω τη βοηθεια σας οσων αφορα ορισμενα διαδικαστικα.

1. ποια χαρτια πρεπει να καταθεσουμε στο υπουργειο

2. και ποια στο νοσοκομειο αφου γινει ο διορισμος?

3. ποτε πρεπει να τα καταθεσουμε*πριν η μετα την προκυρηξη)?

Ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 2,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Όσον αφορά την Καστοριά και τα αγροτικά της οποίος θέλει πληροφορίες ας με ρωτήσει, τελειώνω τώρα εκεί το αγροτικό μου. Σας περιγράφω λίγο όσα πράγματα έχω ζήσει εκεί.  Καταρχάς, ΜΗΝ δηλώσει ΠΟΤΕ

Χαιρετε.  Μερικες εντυπωσεις απο το αγροτικο μου στο ΚΥ Πυλης, αλλά πρωτα δυο ισχυοντα για το αγροτικο: α)οι εφημεριες πληρωνονται 3,1 ευρω / ωρα καθαρα. Απαραδεκτο. Νομισα οτι ηταν λαθος κα

Χαιρετε και απο μενα. Μοιραζομαι καποιες πληροφοριες που πηρα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με την ΥΠΕ και το Κ.Υ. Διορια να παρουσιαστει καποιος με τα απαραιτητα εγγραφα στο Κ.Υ. ειναι 10 ημερ

Posted Images

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Ν.Π.

ΤΜΗΜΑ: Γ΄

Διεύθυνση: Αριστοτέλους 17

Ταχ. Κώδικας:101 87, ΑΘΗΝΑ

Τηλ.: 210.5232.952

Φαξ: 210.5238.353

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ : www.mohaw.gr

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑΤΡΩΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΥΠΑΙΘΡΟΥ

1. Αίτηση (χορηγείται από την Υπηρεσία μας). Η αίτηση είναι διαθέσιμη και σ' αυτό το σύνδεσμο σε μορφή αρχείου MS Word - 62 KB.

2. Πρόσφατο πιστοποιητικό γεννήσεως με το δημοτολόγιό του τ (εξάμηνο).

Για τους πρώην αλλοδαπούς:

* ΦΕΚ πολιτογράφησης - Κτήση Ιθαγένειας.

3. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 σύμφωνα με την απόφαση ΔΙΑΔΠ/Α/10050/20-4-2007 (ΦΕΚ629/25-4-2007τ.Β)

(Αντικατάσταση ποινικού μητρώου).

Ο τύπος της ανωτέρω υπεύθυνης δήλωσης ορίζεται με την υπ’ αριθμ. ΔΙΑΔΠ/Α1/18368/2002 απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης (ΦΕΚ 1276Β΄) και το περιεχόμενό της καθορίζεται ως εξής:

"….ότι δεν έχω καταδικαστεί αμετάκλητα για κλοπή, υπεξαίρεση, απάτη, εκβίαση, πλαστογραφία, εγκλήματα κατά των ηθών, συκοφαντική δυσφήμηση για πράξεις που έχουν σχέση με την άσκηση του επαγγέλματος, κιβδηλεία, παραχάραξη, παράβαση των διατάξεων του άρθρου 5 του ν. 1729/1987 (ΦΕΚ 144 Α΄) και κατ’ υποτροπή του άρθρου 11 του ιδίου νόμου ή δεν έχω καταδικασθεί αμετάκλητα για κακούργημα ή καθ’ υποτροπή για πλημμέλημα για το οποίο επεβλήθη η στέρηση των πολιτικών μου δικαιωμάτων ή δεν έχω παραπεμφθεί με αμετάκλητο βούλευμα, για κάποιο από τα παραπάνω αδικήματα."

4. Αντίγραφο πτυχίου.

* Για πτυχία αλλοδαπής: ξενόγλωσσο και μετάφραση – άδεια άσκησης επαγγέλματος στην αλλοδαπή.

* Για Ιταλικά πτυχία επί πλέον: ΕSAME DI STATO και μετάφραση – ATTESTATO και μετάφραση.

* Για πτυχία άλλων χωρών (πλην Ε.Ε.), επί πλέον: ΔΟΑΤΑΠ ή αναγνώριση τίτλου σπουδών από χώρα της Ε.Ε..

5. Βεβαίωση από το οικείο πανεπιστήμιο όπου θα αναγράφεται το έτος Α’ εγγραφής για τους Γεννηθέντες μέχρι το 1976.

6. Άδεια άσκησης επαγγέλματος από Νομαρχία τόπου κατοικίας.

7. Τίτλο ειδικότητας (για ειδικευμένους) .

8. Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄(η τυχόν αναβολή να είναι διάρκειας πλέον των έξι (6) μηνών από την ημερομηνία λήξης της προκήρυξης) ή σχετική βεβαίωση οριστικής απόλυσης από τη Μονάδα τους (για άρρενες).

9. Πιστοποιητικό υγείας και αρτιμέλειας (από την Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή της Νομαρχίας του τόπου κατοικίας). Θα κατατεθεί στο νοσοκομείο διορισμού από τον διορισθέντα.

10. Ληξιαρχική πράξη γάμου (για έγγαμους).

11. Σε περίπτωση που έχει παιδί θα προσκομίσει ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του παιδιού.

12. Σε περίπτωση συνυπηρέτησης, βεβαίωση της υπηρεσίας του ή της συζύγου.

13. Σε περίπτωση προϋπηρεσίας σε νοσοκομείο βεβαίωση παραίτησης και διαγραφής από τη δύναμη του προσωπικού του Νοσοκομείου.

14. Σε περίπτωση προϋπηρεσίας σε Περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας βεβαίωση παραίτησης Και διαγραφής από τη δύναμη του προσωπικού του Νοσοκομείου.

Παρατηρήσεις:

1. Ο υποψήφιος για διορισμό μπορεί να αναφέρει στην αίτηση του μέχρι δύο (2) κενές θέσεις από την ισχύουσα προκήρυξη.

2. Επικύρωση φωτοαντιγράφων δικαιολογητικών γίνεται και στο Υπουργείο επιδεικνύοντας τα πρωτότυπα (Ισόγειο - Γραφείο Εξυπηρέτησης Πολιτών).

................

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΓΕΝΙΚΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΓΕΝΙΚΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ

1. Αίτηση (χορηγείται από την Υπηρεσία μας). Η αίτηση είναι διαθέσιμη και σ' αυτό το σύνδεσμο σε μορφή αρχείου MS Word - 50.5 KB.

2. Επικυρωμένο αντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας

3. 3. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 σύμφωνα με την απόφαση ΔΙΑΔΟ/Α/10050/20-4-2007 (ΦΕΚ629/25-4-2007τ.Β)

(αντικατάσταση ποινικού μητρώου).

Ο τύπος της ανωτέρω υπεύθυνης δήλωσης ορίζεται με την υπ’ αριθμ. ΔΙΑΔΠ/Α1/18368/2002 απόφαση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης (ΦΕΚ 1276Β΄) και το περιεχόμενό της καθορίζεται ως εξής:

"….ότι δεν έχω καταδικαστεί αμετάκλητα για κλοπή, υπεξαίρεση, απάτη, εκβίαση, πλαστογραφία, εγκλήματα κατά των ηθών, συκοφαντική δυσφήμηση για πράξεις που έχουν σχέση με την άσκηση του επαγγέλματος, κιβδηλεία, παραχάραξη, παράβαση των διατάξεων του άρθρου 5 του ν. 1729/1987 (ΦΕΚ 144 Α΄) και κατ’ υποτροπή του άρθρου 11 του ιδίου νόμου ή δεν έχω καταδικασθεί αμετάκλητα για κακούργημα ή καθ’ υποτροπή για πλημμέλημα για το οποίο επεβλήθη η στέρηση των πολιτικών μου δικαιωμάτων ή δεν έχω παραπεμφθεί με αμετάκλητο βούλευμα, για κάποιο από τα παραπάνω αδικήματα."

4. Αντίγραφο πτυχίου.

* Για πτυχία αλλοδαπής: ξενόγλωσσο και μετάφραση – άδεια άσκησης επαγγέλματος στην αλλοδαπή.

* Για Ιταλικά πτυχία επί πλέον: ΕSAME DI STATO και μετάφραση–ATTESTATO και μετάφραση.

* Για πτυχία άλλων χωρών (πλην Ε.Ε.), επί πλέον: ΔΟΑΤΑΠ ή αναγνώριση τίτλου σπουδών από χώρα της Ε.Ε..

5. Άδεια άσκησης επαγγέλματος από Νομαρχία τόπου κατοικίας.

6. Τίτλο ειδικότητας .

7. Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄(η τυχόν αναβολή να είναι διάρκειας πλέον των έξι (6) μηνών από την ημερομηνία λήξης της προκήρυξης) ή σχετική βεβαίωση οριστικής απόλυσης από τη Μονάδα τους (για άρρενες).

8. Πιστοποιητικό υγείας και αρτιμέλειας (από την Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή της Νομαρχίας του τόπου κατοικίας).Θα κατατεθεί στο Νοσοκομείο διορισμού από τον διορισθέντα.

9. Βεβαίωση παραίτησης και διαγραφής από τη δύναμη του προσωπικού του Νοσοκομείου.

Παρατηρήσεις:

1. Ο υποψήφιος για διορισμό μπορεί να αναφέρει στην αίτηση του μέχρι δύο (2) κενές θέσεις από την ισχύουσα προκήρυξη.

2. Επικύρωση φωτοαντιγράφων δικαιολογητικών γίνεται και στο Υπουργείο επιδεικνύοντας τα πρωτότυπα (Ισόγειο - Γραφείο Εξυπηρέτησης Πολιτών).

...................

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑΤΡΩΝ ΜΕ ΘΗΤΕΙΑ

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑΤΡΩΝ ΜΕ ΘΗΤΕΙΑ

1. Αίτηση (χορηγείται από την Υπηρεσία μας). Η αίτηση είναι διαθέσιμη και σ' αυτό το σύνδεσμο σε μορφή αρχείου MS Word - 59.5 KB.

2. Πρόσφατο πιστοποιητικό γεννήσεως με το δημοτολόγιό του.

Για τους πρώην αλλοδαπούς:

* ΦΕΚ πολιτογράφησης - Κτήση Ιθαγένειας.

3. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/86 σύμφωνα με την απόφαση ΔΙΑΔΠ/Α/10050/20-4-2007 (ΦΕΚ629/25-4-2007τ.Β)

(Αντικατάσταση ποινικού μητρώου)

4. Αντίγραφο πτυχίου.

* Για Ιταλικά πτυχία επί πλέον: ΕSAME DI STATO και μετάφραση –ATTESTATO και μετάφραση .

5. Άδεια άσκησης επαγγέλματος από Νομαρχία τόπου κατοικίας.

6. Τίτλο ειδικότητας (για ειδικευμένους) .

7. Πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α΄(η τυχόν αναβολή να είναι διάρκειας πλέον των έξι (6) μηνών από την ημερομηνία λήξης της προκήρυξης) ή σχετική βεβαίωση οριστικής απόλυσης από τη Μονάδα τους (για άρρενες).

8. Πιστοποιητικό υγείας και αρτιμέλειας (από την Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή της Νομαρχίας του τόπου κατοικίας).

(Θα κατατεθεί στο νοσοκομείο διορισμού από τον διορισθέντα).

9. Ληξιαρχική πράξη γάμου (για έγγαμους).

10. Σε περίπτωση που έχει παιδί θα προσκομίσει ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του παιδιού.

11. Σε περίπτωση συνυπηρέτησης, βεβαίωση της υπηρεσίας του ή της συζύγου.

12. Σε περίπτωση προϋπηρεσίας σε νοσοκομείο βεβαίωση παραίτησης και διαγραφής από τη δύναμη του προσωπικού του Νοσοκομείου.

13. Βεβαίωση και διαγραφή από την υπηρεσία υπαίθρου (συνολική προϋπηρεσία υπηρεσίας υπαίθρου )

14. Βεβαίωση σειράς προτεραιότητας και χρόνου αναμονής για την ειδικότητα (ο χρόνος αναμονής για την ειδικότητα να είναι διάρκειας πλέον των δώδεκα μηνών από την ημερομηνία λήξης της προκήρυξης ) ή τίτλο ειδικότητας.

Παρατηρήσεις:

..........

ο φάκελος αποστέλλεται με την απόφαση διορισμού από το υπουργείο στο νοσοκομείο

επιπλέον θα χρειαστεί

1. εγγραφή στο ΤΣΑΥ

2. εγγραφή στο ΙΚΑ (αν και πιθανό αυτό να μη χρειάζεται πια γιατί νομίζω πλέον για το 9μηνοα γροτικό πιάνεται ενιαίο θητεία στο δημόσιο εξ ολοκλήρου)

3. εγγραφή στον οικείο ιατρικό σύλλογο

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

γιατί γράφεται άλλα ντι άλλων και δε βγάζουμε άκρη?Άλλος είναι ο τίτλος του τόπικ...και αλλού καταλήξαμε....

Προκήρυξη Ιανουαρίου 2008...Ποιά είναι τα δικαιολογητικά που χρειάζονται? Τα ίδια με της προηγούμενης?

Τροποποιήθηκε από marianeurodiab1
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ανακοινωση απο νομαρχια αθηνων

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Αθήνα, 16- 1- 2008

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ Αρ.Πρωτ.Υ10δ/οικ. 7745

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΓΕΙΑΣ

ΤΜΗΜΑ Δ*

Ταχ. Δ/νση : Αριστοτέλους 17

Ταχ. Κώδικας: 101 87 ΠΡΟΣ: ΠΙΝΑΚΑΣ ΔΙΑΝΟΜΗΣ

Πληροφορίες:

Τηλέφωνο : 5232.821/115,116

ΘΕΜΑ: Παροχή διευκρινήσεων.

Σχετ: 1. Οι παρ. 3Β και Γ του άρθρου 21 του Ν.3580707 (ΦΕΚ 134/Α707) 2. Το άρθρο 8 του Ν.3627/07 (ΦΕΚ 292/Α707)

Δεδομένου ότι στην υπηρεσία μας έχουν υποβληθεί ερωτήματα, σχετικά με την εφαρμογή των ανωτέρω σχετικών διατάξεων σας γνωρίζουμε τα εξής:

1. Στην εννεάμηνη υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου, οι γιατροί υπηρετούν υποχρεωτικώς τους τρεις πρώτους μήνες, διαδοχικά, με ισόχρονη τοποθέτηση, σε τμήματα του παθολογικού και χειρουργικού τομέα του νοσοκομείου στο οποίο υπάγεται το Περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας που έχουν τοποθετηθεί.

Το τρίμηνο αυτό, προσμετράται, ως χρόνος ειδίκευσης, οιασδήποτε ειδικότητας που οι γιατροί επιλέγουν να αποκτήσουν, εφόσον τα προαναφερόμενα τμήματα είναι αναγνωρισμένα να παρέχουν άσκηση για ειδίκευση.Για το χρόνο αυτό εκδίδεται πιστοποιητικό ευδόκιμης άσκησης τους σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

2, Οι τρεις μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής που ορίζονται στην παράγραφο (3Γ) του σχετικού (1), αναγνωρίζονται από όλους τους γιατρούς, κατ' επιλογήν τους, μετά την εκπλήρωση της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου, δωδεκάμηνης ή εννεάμηνης.

Για την εφαρμογή της εν λόγω διάταξης οι γιατροί υποχρεούνται, μαζί με τα λοιπά δικαιολογητικά που καταθέτουν, κατά περίπτωση, στις Δ/νσεις Υγείας των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων και στα Νοσηλευτικά Ιδρύματα, να προσκομίζουν βεβαίωση εκπλήρωσης της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου-

3,Ομοίως αναγνωρίζεται ως χρόνος ειδίκευσης, το διάστημα που γιατρός υπόχρεος υπηρεσίας υπαίθρου, κατά τη διάρκεια της υπηρεσίας του, αποσπάσθηκε ή αποσπάται σε τμήμα νοσοκομείου που έχει αναγνωριστεί να χορηγεί άσκηση στην ειδικότητα.

Ε. Υ.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ

ΒΑΣ. ΡΙΖΑΣ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Προς τι η τόσο έγκαιρη ενημέρωση της νομαρχίας Αθηνών; Δημοσιεύει ένα Φ.Ε.Κ. μετά από 7 μήνες στο site της;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Προς τι η τόσο έγκαιρη ενημέρωση της νομαρχίας Αθηνών; Δημοσιεύει ένα Φ.Ε.Κ. μετά από 7 μήνες στο site της;

και πάλι δόξα το θεό να λές........................

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

και πάλι δόξα το θεό να λές........................

Δόξα το Θεό και την νομαρχία Αθηνών!......το είπα! emcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

ειμαι καινουριος στο φορουμ οποτε σορρυ εκ των προτερων αν ποσταρω σε λαθος σημειο!

εχω μια ερωτηση για το τριμηνο του αγροτικου.αν εχεις κανει ηδη 1 χρονο ακτινολογια,αυτο σημαινει οτι αν παρεις αγροτικο δεν δικαιουσαι να κανεις τριμηνο?ρωταω,γιατι απο το υπουργειο μου ειπαν πως οχι δεν θα κανεις τριμηνο παρα μονο τους 6 μηνες,αλλα δε μου φαινεται λογικο, αφου το τριμηνο αφορα παθολογια,χειρουργικη.

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΔΗΜΟΤΕΥΣΗ

(Άγαμου ανδρός ή γυναικός άνω των 18)

1. Αίτηση του ενδιαφερομένου ή της ενδιαφερόμενης

2. ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ γέννησης από το Δήμο ή την Κοινότητα στην οποία είναι

γραμμένος ο ενδιαφερόμενος, το οποίο να περιλαμβάνει τα παρακάτω στοιχεία:

επώνυμο, κύριο όνομα, όνομα πατέρα και μητέρας, τόπο και την ημεροχρονολογία

γεννήσεως τον αριθμό Δημοτολογίου καθώς επίσης και αριθμό Μητρώου

Αρρένων για τους άνδρες, τον τρόπο και χρόνο κτήσεως της Ελληνικής Ιθαγένειας

και τον ειδικό εκλογικό αριθμό.

3. Υπεύθυνη δήλωση

4. Φωτοαντίγραφο λογαριασμού ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή φορολογική δήλωση ή ότι άλλο

μπορεί να αποδείξει τη διετή μόνιμη διαμονή και στην περίπτωση που δεν

υπάρχουν αυτά τα στοιχεία Βεβαίωση από τη Δημοτική Αστυνομία ότι οι

ενδιαφερόμενοι διαμένουν στο μέρος της μεταδημότευσης πλέον της διετίας.

μπράβο φίλε.Βοήθησες και μένα

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κατά την κατάθεση των δικαιολογητικών για τη μεταδημότευση στο Δήμο είναι απαραίτητη η παρουσία του ενδιαφερόμενου προκειμένου να υπογράψει την αίτηση μεταδημότευσης έχοντας μαζί και την αστυνομική ταυτότητα.

Αυτά είναι τα νόμιμα.Αν έχεις κάποιον γνωστό ..όπως παντού και πάντα.. τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά από ότι πρόσφατα κατάλαβα.

Aπλά παραβλέπεται το 4 Σοφία όταν έχεις τον γνωστό! emcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
ειμαι καινουριος στο φορουμ οποτε σορρυ εκ των προτερων αν ποσταρω σε λαθος σημειο!

εχω μια ερωτηση για το τριμηνο του αγροτικου.αν εχεις κανει ηδη 1 χρονο ακτινολογια,αυτο σημαινει οτι αν παρεις αγροτικο δεν δικαιουσαι να κανεις τριμηνο?ρωταω,γιατι απο το υπουργειο μου ειπαν πως οχι δεν θα κανεις τριμηνο παρα μονο τους 6 μηνες,αλλα δε μου φαινεται λογικο, αφου το τριμηνο αφορα παθολογια,χειρουργικη.

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!

δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τρίμηνο

το γνωρίζω από συνάδελφο ακτινολόγο (2,5 έτη) που παρουσιάστηκε απευθείας στο Κ.Υ.

η λογική είναι η ίδια με την οποία αν είχες κάνει ήδη αγροτικό θα σου αναγνώριζαν 3 μήνες ακτινολογία!!!...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εγώ γνωρίζω άτομο με 1 χρόνο μικροβιολογίας που δεν του επέτραψαν να κάνει τρίμηνο και περιμενε να πάει παευθείας στο π.ι.

αλλά και άτομο που πήγε με δικηγόρο στο νοσοκομείο και τους είπε δείξτε μου κάποιο έγγραφο που να αναγράφει πλην χειρουργικής και παθολογίας ότι αναγνωρίζονται και τα υπόλοιπα.. δεν είχαν και έκανε κανονικά το τρίμηνο

η πάγια τακτική είναι να μην γίενται τρίμηνο

ε φασαρίες όμως σε άσχετες ειδικότητες και με δικηγόρο μπορεί να γίνει

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από σήμερα 22 Ιανουαρίου αποτελεί πλέον παρελθόν στην Δ/νση Νομικών Προσώπων ο κ. Κοκκινάκης.Προισταμένη είναι η κα Β.Παπανώτη πρώην Δ/ντρια στο τμήμα επαγγελμάτων υγείας.Ο κ. Κοκκινάκης ανέλαβε τον νευραλγικό τομέα του Π.Σ.Ε.Α.(Έκτακτες ανάγκες)........δυστυχώς!Υ.Γ. Προσωπικά ελπίζω να πιάσουν τόπο και οι έντονες προσπάθειες απομάκρυνσης της κα Πάτας.Καλή θητεία στην κα Παπανώτη.

Στην αλλαγή στον τρόπο μοριοδότησης προτίθεται να προβεί το Υπουργείο Υγείας.Με την υπ' αρίθμου Υ10Γ/οικ της...../1/2008 υπουργική απόφαση θα καταργηθεί η μοριοδότηση της εντοπιότητας. Παράλληλα, αλλάζει ολοκληροτικά η 3.α. παράγραφος του νόμου 1628 του 2002.Μοριοδότηση από κτήση πτυχίου .....αλλά.....Για τις χώρες που εντάχθηκαν στην Ε.Ε. μετά την κτήση πτυχίου θα μοριοδοτούνται οι αιτήσεις από ημερομηνία κτήσης αναγνώρισης ΔΟΑΤΑΠ ή εφόσον δεν κατέχουν πράξη αναγνώρισης από ημερομηνία ένταξης της χώρας στην Ε.Ε.

Τροποποιήθηκε από tasostheodoridis
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
ανακοινωση απο νομαρχια αθηνων

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Αθήνα, 16- 1- 2008

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ Αρ.Πρωτ.Υ10δ/οικ. 7745

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΓΕΙΑΣ

ΤΜΗΜΑ Δ*

2, Οι τρεις μήνες άσκησης ειδικότητας παθολογίας ή χειρουργικής που ορίζονται στην παράγραφο (3Γ) του σχετικού (1), αναγνωρίζονται από όλους τους γιατρούς, κατ' επιλογήν τους, μετά την εκπλήρωση της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου, δωδεκάμηνης ή εννεάμηνης.

Για την εφαρμογή της εν λόγω διάταξης οι γιατροί υποχρεούνται, μαζί με τα λοιπά δικαιολογητικά που καταθέτουν, κατά περίπτωση, στις Δ/νσεις Υγείας των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων και στα Νοσηλευτικά Ιδρύματα, να προσκομίζουν βεβαίωση εκπλήρωσης της υποχρέωσης υπηρεσίας υπαίθρου-

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ

ΒΑΣ. ΡΙΖΑΣ

δλδ δεν μπορεί να κάνει κάποιος διακοπή του αγροτικού με σκοπό να χρησιμοποιήσει το 3 μηνο

για την ειδικότητα αλλά πρέπει να τελειώσει την υπηρεσία υπαίθρου για να του αναγνωριστεί. Αυτό φαντάζομαι ισχύει από 16/01/2008 και δεν θα έχει αναδρομική ισχύ γιατί πολλοί από εμάς είχαν καταθέσει το 3 μηνο χωρίς να τελειώσουν αγροτικό και αφού τους αναγνωρίστηκε βάσει των παλαιών "διατάξεων" έκαναν μειωμένο το γενικό μέρος πχ 3μηνες(3μηνη εκπαίδευση αγροτικού)+ 9 παθολογια=1χρονος γενικό μέρος παθολογία και εκκρεμούν οι αιτήσεις τους για το ειδικό μέρος. Άρα θα έχουμε το εξής παράδοξο, ενώ το 3μηνο αναγνωρίστηκε για το γενικό μέρος κινδυνεύει να μην αναγνωριστεί για το ειδικό, Ή κάτι μου διαφεύγει;

Μήπως οι εν λόγω συνάδελφοι θα έπρεπε να καταθέσουν στις Νομαρχίες την βεβαίωση εκπλήρωσης υπηρεσίας υπαιθ. σε δεύτερο χρόνο αφού υποχρεωτικά τελειώσουν το αγροτικό;

Amanda βοήθησε λίγο σε παρακαλώ emconfused

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Νέα αλλαγή και στον διορισμό........

Όταν δεν αποδέχεται τον διορισμό ο ιατρός που πέτυχε στην προκήρυξη θα πηγαίνει ο δεύτερος στην λίστα και δεν θα μένει κενό το αγροτικό και δεν θα εκπληρώνει τα καθήκοντα αποσπασμένος.

Η προκήρυξη Φεβρουαρίου θα αναφέρεται σε 9μηνη θητεία αγροτικού!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
[

Στην αλλαγή στον τρόπο μοριοδότησης προτίθεται να προβεί το Υπουργείο Υγείας.Με την υπ' αρίθμου Υ10Γ/οικ της...../1/2008 υπουργική απόφαση θα καταργηθεί η μοριοδότηση της εντοπιότητας[/u]. Παράλληλα, αλλάζει ολοκληροτικά η 3.α. παράγραφος του νόμου 1628 του 2002.Μοριοδότηση από κτήση πτυχίου .....αλλά.....Για τις χώρες που εντάχθηκαν στην Ε.Ε. μετά την κτήση πτυχίου θα μοριοδοτούνται οι αιτήσεις από ημερομηνία κτήσης αναγνώρισης ΔΟΑΤΑΠ ή εφόσον δεν κατέχουν πράξη αναγνώρισης από ημερομηνία ένταξης της χώρας στην Ε.Ε.

αυτο ειναι σιγουρο;;

πανε τα 4 μοριακια δηλαδη... emno

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
αυτο ειναι σιγουρο;;

Καταργούνται σε όλους.Το ίδιο είναι,αν σκεφτείς ότι όλοι δηλώνουν πάντα στους ίδιους νομούς και συνήθως εκεί που έχουν εντοπιότητα,επειδή εκεί έχουν κάνα σπίτι,τίποτα συγγενείς κτλ.

Λογικό ήταν να καταργηθεί,αν σκεφτείς ότι τον τελευταίο χρόνο οι δήμαρχοι βαρέθηκαν να υπογράφουν μεταδημοτεύσεις... emcolgateemcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Μόλις πήρα στο υπουργείο τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν υπάρχει απόφαση για το ότι καταργείται η εντοπιότητα.Ίσως γίνει,αλλά αυτή τη στιγμή που μιλάμε,δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Πήρα στο τηλέφωνο που είναι ανακοινωμένο στο site του υπουργείου για πληροφορίες των αγροτικών.Δεν ξέρω πως λέγεται η κυρία με την οποία μίλησα,αλλά ήταν ευγενέστατη.Της εύχομαι να έχει μία υπέροχη μέρα,διότι μου έφτιαξε το κέφι δίνοντας μου ελπίδες για τα 4 μόρια της εντοπιότητας.Ακόμα υπάρχει φως συνάδελφοι!!! emcolgateemcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

να σαι καλα jack μου για την ενημερωση.. :)

αλλα επετρεψε μου ως "εκνευριστικα δυσπιστη" , (σε τραγικο σημειο θα ελεγα )να εχω τις αμφιβολιες μου για το κατα ποσο η γλυκια κυρια ηξερε ουσιαστικα για το θεμα..

προσωπικα τους κυριους και τις κυριες στην Αριστοτελους δεν τους εχω για πολυ αξιοπιστους συμφωνα μ'αυτα που εχω δει να γινονται τελευταια... :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

emarup

Μου φάνηκε ενημερωμένη.Θα δούμε τί θα γίνει...Πάντως το ότι μου είπε πως αυτή τη στιγμή που μιλάμε δεν ισχύει χωρίς να γνωρίζει τί θα γίνει στο μέλλον είναι θετικό.Θετική σκέψη φιλενάδα!!!! emcolgateemcolgate

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
να χαρω εγω τσι φιλεναδες.
emofftopicemcolgateemcolgate Επί του θέματος ξέρεις τίποτις???? emcolgateemcolgate
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
[

Στην αλλαγή στον τρόπο μοριοδότησης προτίθεται να προβεί το Υπουργείο Υγείας.Με την υπ' αρίθμου Υ10Γ/οικ της...../1/2008 υπουργική απόφαση θα καταργηθεί η μοριοδότηση της εντοπιότητας[/u]. Παράλληλα, αλλάζει ολοκληροτικά η 3.α. παράγραφος του νόμου 1628 του 2002.Μοριοδότηση από κτήση πτυχίου .....αλλά.....Για τις χώρες που εντάχθηκαν στην Ε.Ε. μετά την κτήση πτυχίου θα μοριοδοτούνται οι αιτήσεις από ημερομηνία κτήσης αναγνώρισης ΔΟΑΤΑΠ ή εφόσον δεν κατέχουν πράξη αναγνώρισης από ημερομηνία ένταξης της χώρας στην Ε.Ε.

αυτο ειναι σιγουρο;;

Ναι Λίνα, είδα την νέα υπουργική απόφαση. Καταργείται η εντοπιότητα. Καλύτερα γιατί ο καθένας αποκτούσε εντοπιότητα εκεί που ήθελε αγροτικό.
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

δλδ με λιγα λογια ολοι θα μπορουμε να δηλωσουμε σε ολη την ελλαδα αναλογα με τα μορια αναμονης μας,κ επομενως θα πρεπει να αποφυγουμε περιοχες που θα εχουν ζητηση

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
δλδ με λιγα λογια ολοι θα μπορουμε να δηλωσουμε σε ολη την ελλαδα αναλογα με τα μορια αναμονης μας,κ επομενως θα πρεπει να αποφυγουμε περιοχες που θα εχουν ζητηση

Και πριν suxnouria είχες το δικαίωμα να δηλώσεις όπου ήθελες! :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση