Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου

Recommended Posts

ο γενικος ιατρος μπορει να παρει θεση σε κεντρο υγειας

υπαρχουν ομως μικρα νοσοκομεια που ειναι με την επωνυμια

νοσοκομειο-κεντρο υγειας

σε αυτά συνήθως ΔΕΝ δεχονται τις αιτησεις των γενικων ιατρων

Αυτές οι θέσεις συνήθως προκηρύσσονται χωριστά.Όχι μαζί με τα αγροτικά

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • Απαντήσεις 2,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Όσον αφορά την Καστοριά και τα αγροτικά της οποίος θέλει πληροφορίες ας με ρωτήσει, τελειώνω τώρα εκεί το αγροτικό μου. Σας περιγράφω λίγο όσα πράγματα έχω ζήσει εκεί.  Καταρχάς, ΜΗΝ δηλώσει ΠΟΤΕ

Χαιρετε.  Μερικες εντυπωσεις απο το αγροτικο μου στο ΚΥ Πυλης, αλλά πρωτα δυο ισχυοντα για το αγροτικο: α)οι εφημεριες πληρωνονται 3,1 ευρω / ωρα καθαρα. Απαραδεκτο. Νομισα οτι ηταν λαθος κα

Χαιρετε και απο μενα. Μοιραζομαι καποιες πληροφοριες που πηρα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με την ΥΠΕ και το Κ.Υ. Διορια να παρουσιαστει καποιος με τα απαραιτητα εγγραφα στο Κ.Υ. ειναι 10 ημερ

Posted Images

Να ρωτήσω εσάς που ήδη έχετε κάνει αγροτικό και έχετε την εμπειρία..

Τι θεωρείτε απαραίτητο να γνωρίζει κάποιος για να νιώθει σχετικά επαρκής?

Θέλω να πω, αφού περιμένουμε ούτως ή άλλως κι επειδή προσωπικά φοβάμαι και λίγο τι θα αντιμετωπίσω σε περίπτωση που πάρω κάποιο αγροτικό, τι προτείνετε ως "προειτοιμασία"?

Τροποποιήθηκε από anekdoto
Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Να ρωτήσω εσάς που ήδη έχετε κάνει αγροτικό και έχετε την εμπειρία..

Τι θεωρείτε απαραίτητο να γνωρίζει κάποιος για να νιώθει σχετικά επαρκής?

Θέλω να πω, αφού περιμένουμε ούτως ή άλλως κι επειδή προσωπικά φοβάμαι και λίγο τι θα αντιμετωπίσω σε περίπτωση που πάρω κάποιο αγροτικό, τι προτείνετε ως "προειτοιμασία"?

καταρχην χρειαζεται ψυχραιμια.

υπαρχει μια συζητηση ηδη περι "βιβλιων για το αγροτικο" εφοσον σε ενδιαφερει.

Δεν ειναι δυσκολο το αγροτικο κατα γενικη εκτιμηση ολων, μερικοι(ες) ισως φοβουνται στις εφημεριες μην τυχει κατι στραβο ή ερθει περιστατικο αμεσης αντιμετωπισης και δεν ξερουν πως να το χειριστουν, ιδιως εαν "λειπει" ο επιμελητης.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
καταρχην χρειαζεται ψυχραιμια.

υπαρχει μια συζητηση ηδη περι "βιβλιων για το αγροτικο" εφοσον σε ενδιαφερει.

Δεν ειναι δυσκολο το αγροτικο κατα γενικη εκτιμηση ολων, μερικοι(ες) ισως φοβουνται στις εφημεριες μην τυχει κατι στραβο ή ερθει περιστατικο αμεσης αντιμετωπισης και δεν ξερουν πως να το χειριστουν, ιδιως εαν "λειπει" ο επιμελητης.

θα μπορουσες να βαλεις το link για τη συζητηση περι βιβλιων αγροτικου?

Thx

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
θα μπορουσες να βαλεις το link για τη συζητηση περι βιβλιων αγροτικου?

Thx

Λεγεται "βιβλια για το αγροτικο".Θα το βρεις στο "οι τελειωμενοι".(με ολη τη σημασια της λεξεως....) :P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αν θες να προετοιμαστείς πρέπει να βγεις από την νοοτροπία του φοιτητή. ό,τι και όσο και να διαβάσεις δεν είναι αρκετό. πήγαινε στο νοσοκομείο της περιοχής σου και κόλα πίσω από κάποιον ειδικευόμενο να σου μάθει κάποια πρακτικά πράγματα ραμματα κτλ και να σου βάλει σε 1 σειρά όλα όσα έχεις μάθει. προτίμησε τις εφημερίες που θα σχηματίσεις μια εικόνα από το τι θα σου έρχεται στο κέντρο υγείας και οι ειδικευόμενοι έχουν μεγαλύτερη ευχερεια κινήσεων

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 3 weeks later...

Εχουν απαλλαχθει απο την υποχρεωτικη υπηρεσια υπαιθρου αν δεν κανω λαθος αυτοι που γραφτηκαν στο πρωτο ετος της ιατρικης μεχρι και το ακαδημαικο ετος 1994-95.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 weeks later...

Μήπως ξέρει κανείς τι θα γίνει από την 1η Ιανουαρίου με τους γιατρούς που θα έρθουν από Βουλγαρία-Ρουμανία σε σχέση με τα αγροτικά; Τα μόριά τους θα υπολογίζονται από την 1η Ιανουαρίου 2007 ή από τότε που πήραν πτυχίο στις χώρες αυτές χωρίς να έχουν περάσει ΔΙΚΑΤΣΑ; Θυμάμαι ότι είχε γίνει πριν ένα χρόνο κάποια ιστορία πάλι με τους αποφοίτους από Ουγγαρία νομίζω. Ξέρει κανείς τι είχε γίνει τότε; Αν πάρουν μόρια από τη στιγμή της αποφοίτησής τους δε βλέπω να παίρνω αγροτικό μέσα στο 2007. Έχουν απίστευτα πολλά μόρια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αγαπητέ Degrelle θα απαντήσω χωρις να είμαι 100% σίγουρος αλλά έχοντας ακουσει αρκετά, ότι τα μόριά τους θα υπολογιστούν από 1/1/2007.Το παλιοτερο προβλημαααατάρα που αναφέρεις δημιουργήθηκε λόγω του οτι πάρα πολλοί φοιτητές οι οποίοι δεν είχαν περάσει Δικατσά λόγω του ότι είχε τεθεί ως βάση το 60% τελικά περάσαν μετά δίκη παρωδεία με απόφαση η οποία έκρινε ως παράνομη τη βάση του 60%!!!!!!!παρ'ότι είχαν ενημερωθεί πριν δώσουν!!!!!!Η όλη διαδικασία η οποία κράτησε κανά χρόνο τους δικαίωσε αναγνωρίζοντάς τους τα μόρια ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ. ΤΕΛΟΣ ------- > ΗΡΘΕ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πάλι καλά που ξέρεις και κάτι!!!Σε άλλα topics έχω παρατηρήσει ότι μαλακίζεσαι!!!Ελπίζω αυτό που γράφεις να ισχύει!!!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Αγαπητέ Degrelle θα απαντήσω χωρις να είμαι 100% σίγουρος αλλά έχοντας ακουσει αρκετά, ότι τα μόριά τους θα υπολογιστούν από 1/1/2007.Το παλιοτερο προβλημαααατάρα που αναφέρεις δημιουργήθηκε λόγω του οτι πάρα πολλοί φοιτητές οι οποίοι δεν είχαν περάσει Δικατσά λόγω του ότι είχε τεθεί ως βάση το 60% τελικά περάσαν μετά δίκη παρωδεία με απόφαση η οποία έκρινε ως παράνομη τη βάση του 60%!!!!!!!παρ'ότι είχαν ενημερωθεί πριν δώσουν!!!!!!Η όλη διαδικασία η οποία κράτησε κανά χρόνο τους δικαίωσε αναγνωρίζοντάς τους τα μόρια ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ. ΤΕΛΟΣ ------- > ΗΡΘΕ

Έχεις μπερδέψει 3 διαφορετικά θέματα.

Θέμα πρώτο:Όσοι τελείωσαν Ουγγαροτσεχίες πήραν τα μόρια αναδρομικά απο την ημερομηνία κτήσης πτυχίου ενω δεν έπρεπε.Δεν έχουν καμία σχέση με δικατσα γιατί δεν έδωσαν.

Θέμα δεύτερο: Το ΣτΕ έκρινε τη βάση 60% ως παράνομη και πέρασαν τότε κάποιες εκατοντάδες δικατσάδες.Άσχετο με τα αναδρομικά μόρια απο την ημερομηνία κτήσης πτυχίου που μας ενδιαφέρει για τους Ρουμανογιατρούς.

Θέμα τρίτο: Όσοι τελείωσαν Ρουμανοβουλγαρίες έχω την πληροφόρηση απο το υπουργείο ότι αν αναγνωριστούν , τα μόρια θα μετρήσουν απο 1/1/2007. Άκουσα ότι υπάρχει και μια σκέψη η απόφαση να αλλάξει και να μετρούν τα μόρια για όλους μας,απο την ημερομηνία έκδοσης της άδειας άσκησης στην Ελλάδα. Πράγμα που μας συμφέρει.Όμως δεν είναι τίποτα σίγουρο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Ξέρει κανείς πότε θα βγουν αυτα τα αποτελέσματα των αγροτικων?Ελεος!

Μερικοί τα έχουν μάθει εδώ και μία εβδομάδα, από πηγές τους εντός. Εγκυρότατη πληροφορία. Δυστυχώς.

Καλό είναι να καταλάβετε όλοι ότι η διαδικασία των αγροτικών είναι παντελώς αδιαφανής.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μερικοί τα έχουν μάθει εδώ και μία εβδομάδα, από πηγές τους εντός. Εγκυρότατη πληροφορία. Δυστυχώς.

Καλό είναι να καταλάβετε όλοι ότι η διαδικασία των αγροτικών είναι παντελώς αδιαφανής.

Είναι αρκετά γνωστό ότι κάποιοι το μαθαίνουν περίπου μία εβδομάδα πριν βγουν επίσημα. Το έχω διαπιστώσει ουκ ολίγες φορές. Πάντως δε νομίζω να μπορούν να έχουν άλλο όφελος πέραν τούτου. Απλώς μαθαίνουν αν πήραν αγροτικό και ποιο, πριν να βγουν επίσημα. Δε θελω να πιστεύω οτι μπορούν να επηρεάσουν και καταστάσεις.

Όσο για τα μόρια των "Βαλκάνιων" γιατρών, ελπίζω να ισχύει η πληροφορία ότι τα μόριά τους θα μετράνε από 1/1/2007 γιατί διαφορετικά σε όλο το 2007 δε θα σταυρώσουμε αγροτικό αν έχει ο καθένας τους 40 και 50 μόρια. Είναι πραγματικά πάρα πολλοί! Μήπως έχει κανείς έγκυρη πληροφόρηση για το θέμα αυτό;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Όσο για τα μόρια των "Βαλκάνιων" γιατρών, ελπίζω να ισχύει η πληροφορία ότι τα μόριά τους θα μετράνε από 1/1/2007 γιατί διαφορετικά σε όλο το 2007 δε θα σταυρώσουμε αγροτικό αν έχει ο καθένας τους 40 και 50 μόρια. Είναι πραγματικά πάρα πολλοί! Μήπως έχει κανείς έγκυρη πληροφόρηση για το θέμα αυτό;

Εμένα μου είπαν δε θα γίνει.

Αν γίνει όχι για ένα χρόνο δε θα σταυρώσουμε αλλά μπορεί και για δυο.Σκέψου ότι τώρα οι προκηρύξεις δε βγαίνουν κάθε 15 μέρες αλλά κάθε 3 μήνες και.

Βλέπεις ο ΣΦΙΑ κοιμάται και όσοι ποστάρουν εδώ απο ΔΑΠ,ΠΑΣΠ κτλ κοιμούνται.

Μόνο τα εκλογικά αποτελέσματα ξέρουν να ανεβάζουν και να μας ζαλίζουν.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Χρονια πολλα και καλη χρονια καταρχην!

Με υγεια πρωτιστως.Ειμαι ενας απο αυτους που εμαθαν εκ των εσω οτι τελικα δεν πηραν καποιο αγροτικο!!!!!Το βυσμα μου εφτανε μολις ως την πληροφορηση,δυστυχως,γιατι απο οσα ακουω τοσο καιρο(και απο το βυσμα μου!)καποιες λιγες(??????) φορες τα αγροτικα ειναι ταμμενα πριν καν προκηρυχθουν επισημως!Καλη φαση,δεν λεω.Μην προβληματιστειτε αν δειτε στις λιστες συμφοιτητες σας η γενικα γνωστους σας να κυκλοφορουν με περισσοτερα μορια απο οτι πιστευατε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μην προβληματιστειτε αν δειτε στις λιστες συμφοιτητες σας η γενικα γνωστους σας να κυκλοφορουν με περισσοτερα μορια απο οτι πιστευατε.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά

Αν είσαι σίγουρος ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο, να έχει λιγότερα μόρια από όσα γράφουν στη λίστα, κάνε μια καταγγελία και αμέσως θα διορθωθεί και θα πάρεις εσύ το αγροτικό. Το έχω δει να γίνεται στο παρελθόν.

Όταν εμείς δεν αντιδρούμε χαζοί είναι να εκείνοι μη προωθήσουν τα δικά τους άτομα;

Βέβαια μπορεί ο γνωστός σου στο μεταξύ να παντρεύτηκε, να έκανε ένα δυο παιδιά ,εσύ να μη το ξέρεις και να έχει πάρει τα μόρια κανονικά

Πάντως πάλι καλά που χρονιάρες μέρες έμαθες εκ των έσω ότι δεν πήρες. Εγώ ακόμη περιμένω να βγει η λίστα με τα ονόματα στην ιστοσελίδα για να μάθω!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Πάλι καλά που ξέρεις και κάτι!!!Σε άλλα topics έχω παρατηρήσει ότι μαλακίζεσαι!!!Ελπίζω αυτό που γράφεις να ισχύει!!!

Α γαμήσου ρε αρχίδι.Θα σε βρω

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

MOD δεν υπάρχει? :antegeia:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

έμαθα χτες απο φίλο πως τα αποτελέσματα αγροτικών βγήκαν στο υπουργείο(πλαινη πορτα)...

Τροποποιήθηκε από mexitil
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Από τη στιγμή που γίνεται η επιλογή των γιατρών από το υπουργείο για τα αγροτικά, ποιά είναι η διαδικασία που ακολουθούμε μετά?

Για βοηθήστε λίγο προφεσόρια εσείς που τα γνωρίζετε, γιατί αν περιμέναμε από το τηλέφωνο και τη

Ρουφαγάλα...σωθήκαμε.

emconfused

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

αποστελεται η αποφαση διορισμου στην διευθυνση που εχεις δηλωσει και με αυτην παρουσιαζεσαι στο νοσοκομειο που ανηκει το αγροτικο για να ξεκινησεις τριμηνο

παραλληλα γραφεσαι στον οικειο ιατρικο συλλογο και ικα της περιοχης

καθως και στο ΤΣΑΥ οπου με τον διορισμο προσκομιζεις τα δικαιολογητικα της υπηρεσιας για να αρχισουν οι κρατησεις

ομοιως και για το ικα

Σύνδεσμος στη δημοσίευση