Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ

astypalaia2

Recommended Posts

• Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και σε κάθε περίπτωση, αυτά τα σκορ ναι μεν φαίνονται εξωπραγματικά σε κάποιους σαν κι εμάς (προσωπικά, με ένα 250 θα είμαι υπερευχαριστημένος), αλλά είναι πολλά παιδιά (ανάμεσά μας) που τα έχουν χτυπήσει. Νομίζω ξέρω 3 ή 4 άτομα από ΕΚΠΑ που είχαν >270.

Μια συμβουλή για τα scores των άλλων.

Αν δεν δεις, εσύ ο ίδιος, το χαρτί που γράφει > 270, μην πιστεύεις τίποτα.

Γιατί και εγώ ξέρω 3-4 που πήραν >270 στο step1 και τώρα τελειώνουν ειδικότητα Ελλάδα, Αγγλία ή internal medicine σε community hospital στο Kansas...

ΥΓ. Πάντως ένα πράγμα χαίρομαι: Από ότι φαίνεται, σιγά-σιγά έχει αρχίσει να δίνει USMLE ένα αξιοσέβαστο ποσοστό ανθρώπων από Ελλάδα.

Καλά αποτελέσματα σε όλους :)

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσον αφορά τα scores συμφωνώ.Μην ακούτε όταν σας λένε ειδικά για τόσο μεγάλα σκορ.

Σε λίγο θα βγουν όλοι οι Έλληνες που δίνουν usmle Αινστάιν.

Και γενικά μη βλέπετε τα σκορ στα διάφορα σάιτς και απογοητεύεστε.

Γιατί πρώτον μόνο όσοι παίρνουν τρελά ψηλά σκορ δημοσιεύουν στα siteς.Η μεγάλη πλειοψηφία δεν κάνει post για μέτρια ή χαμηλά σκορ.Και δεύτερον είναι πολύ εύκολο να κάνει κάποιος ένα account κ να γράψει ότι θέλει.Μα ότι θέλει.

Τώρα όσον αφορά το bold δεν καταλαβαίνω γιατί ειρωνεύεσαι την ειδικότητα σε αυτά τα μέρη...

Ο usmeds θέλει να μας πεί ότι πολλοί συμπατριώτες μας είναι φιδέμπορες, εντάξει το γνωρίζουμε, και εγώ δεν θα έπαιρνα ως δεδομένα τα λεγόμενα κανενός.

Και ναι, όντως θα προξενούσε εντύπωση αν έχεις πιάσει >270 στο Step1 και κάνεις Ειδικότητα στα μέρη που αναφέρει (ελπίζω να μην υποννοεί ότι δεν γίνεσαι επαρκής γιατρός εκεί! emno ).

@mixmavros

Σκοπεύεις να κτυπήσεις χειρουργική Ειδικότητα με το elective και (πολύ) καλά scores στα USMLE ?

Μακάρι να τα καταφέρεις...

Απλά βλέπω ότι έχουν γίνει τρομερά ανταγωνιστικά τα πράγματα τελευταία, και χρειάζεται και έρευνα (δες ένα παράδειγμα εδώ).

Προφανώς ο alefantos γνωρίζει καλύτερα να μας πει τι απαιτήσεις έχουν απ' τους ξένους στο πρόγραμμά του...

Τροποποιήθηκε από kopritis

Το προγραμμα μου, οπως και πολλα categorical προγραμματα Γ/Χ, δεν κανει interview IMGs που κανουν αιτησεις στο match.

Οι 2 categorical IMGs στο προγραμμα αυτη τη στιγμη εχουμε ερθει ως PGY2-3 μετα απο 1-2 χρονια preliminary αλλου.

Αυτος ειναι και ο κανονας για το 99% των IMGs στην συγκεκριμενη ειδικοτητα, ειναι δηλαδη εξαιρετικα δυσκολο να βρεις απευθειας categorical spot, ειδικα αν μιλαμε για university program.

Αρα οι περισσοτεροι IMGs κανουν 2 φορες αιτησεις, μια στο match μεσω του οποιου βρισκουν θεση preliminary και μετα ως PGY1-2 εκτος match για categorical στο ιδιο η αλλο προγραμμα. Αυτες οι θεσεις προκυπτουν περιπου Δεκεμβριο-Απριλιο λογω παραιτησεων, program expansion, μπες-βγες στο lab κλπ.

Δεν υπαρχει μινιμουμ απαιτησεων, αλλα και για αυτες τις θεσεις υπαρχει συνηθως μεγαλος ανταγωνισμος απο IMGs αλλα και USMGs. Οπως και για το match, μετρανε scores, LORs, research experience και publications. Η διαφορες με το match ειναι οτι μετρανε καποιες προσθετες παραμετροι οπως ABSITE scores (περισσοτερο απο τα USMLE scores), το ονομα του προγραμματος οπου εισαι preliminary και, ισως περισσοτερο απ' ολα, τι ΒΥΣΜΑ εχεις (καποιος senior attending που ειναι σε θεση να παρει τηλεφωνο τον PD αλλου προγραμματος και να του πει χυμα να σε παρει). Πολλες απο αυτες τις θεσεις δεν ανακοινωνονται πουθενα, απλα ο PD παιρνει τηλεφωνο αλλους PD και τους ρωταει αν εχουν κανεναν καλο preliminary. Συγκριτικα με το match καποιοι αλλοι παραγοντες μετρανε λιγοτερο, οπως USMLE scores, electives (τι σημασια μπορει να εχει οταν εχεις κανει 6-20 μηνες preliminary?), medical school (ελαχιστη σημασια σε αυτη τη φαση).

Καλημέρες!

@ kopritis: Συγχαρητήρια στο συγκεκριμένο συνάδελφο για τη θέση που βρήκε. Όμως, δε βλέπω κάτι αξιοζήλευτο στο CV που μας οδήγησες. Πρόκειται για κάποιον με 2 παρουσιάσεις στο ΕΣΦΙΕ, 1 παρουσίαση σε διεθνές συνέδριο κι 1 paper (σε περιοδικό με impact factor:1.9) και σε όλα αυτά είναι από 5ο μέχρι 7ο όνομα. Το πιο σημαντικό απ' όλα είναι ότι έκανε research στο Baylor (απ' την οποία πιθανότατα βρήκε και τον άνθρωπο που τον εκτίμησε και τον "έβαλε" στο πρόγραμμα).

Ήθελα να περιμένω λίγο πριν κάνω τη συζήτηση για το match, αλλά μιας κι αναφέρθηκε θα παραθέσω και τη δική μου κατάσταση. Θέλω γεν. χειρουργική. Αποφοίτησα 2010 (χωρίς ιδιαίτερη σειρά) και θα κάνω αίτηση 2012. Όπως έγραψα νωρίτερα, ελπίζω σ'ενα step 1 score ~250. Μέχρι στιγμής έχω κάποια publications and research experience, περιμένω ότι μέχρι να μπω στο match θα είναι αρκετά περισσότερα. Έκανα 2 μήνες elective at JHH (gen surg, endocrinology) και σκοπεύω να κάνω κι ένα attachment στις ΗΠΑ για κανένα 9μηνο τουλάχιστον, πριν μπω στο match. Από JHH αμφιβάλλω αν θα πάρω τελικά LOR. Για τα LORs ποντάρω στο research attachment που θα κάνω, κυρίως.

Ο απώτερος στόχος μου είναι να βρω κατευθείαν categorical, αν και γνωρίζω ότι πιθανότατα δε θα τα καταφέρω και θα πρέπει να πάω μέσω prelim. Δεν ξέρω τι περισσότερο μπορώ να κάνω. Πανεπιστημιακά σίγουρα προτιμούνται καθώς μ' ενδιαφέρει ιδιαίτερα η έρευνα (και για μετά). Ένα άλλο ζήτημα είναι η βίζα, που θα προσπαθήσω (αν γίνεται) για κάτι καλύτερο από J1.

Γενικά κάποιος ίσως να το θεωρούσε ανώφελο όλο αυτό που κάνω, καθώς για μια "καλή" prelim ίσως να μην είναι απαραίτητα όλα τα παραπάνω. Ο χρόνος θα δείξει...

ΥΓ: Σχετικά με τα >270 που ανέφερα, μόλις προστεθηκε άλλο ένα παιδί (απ' τη χρονιά μου, έδωσε 1 Φλεβάρη) με 271. Τι να πω, απλά κάποιοι το 'χουν περισσότερο απ' τους άλλους. Στους υπόλοιπους δεν είδα το email, αλλά είναι παιδιά που είχα καθημερινή σχεδόν επαφή και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι φιδέμπορες (αυτή τη στιγμή όλοι τους είναι ΗΠΑ για research, για δύσκολες ειδικότητες). Θα επανέλθω για το step 1 αφού έχω πάρει κι εγώ αποτελέσματα.

ΥΓ2: Επειδή ίσως κάποιοι ν' αποθαρρύνονται απ' τα παραπάνω, να επαναλάβω ότι ακόμα και παιδιά με μέτριο step1, χωρίς δημοσιεύσεις κλπ, με τα κατάλληλα συμπληρώματα (πχ έρευνα στις ΗΠΑ, να γνωρίσεις εκεί το σωστό άνθρωπο), μπορούν τελικά να βρουν αξιοπρεπή θέση

Πρόκειται για κάποιον με 2 παρουσιάσεις στο ΕΣΦΙΕ

Μιας και αναφέρθηκε να ρωτήσω: έχουν καμία αξία παρουσιάσεις στα συνέδρια της ΕΕΦΙΕ όσο αφορά τα presentations; Δηλαδή θα σε βοηθήσουν αργότερα καθόλου; Κατί βραβεία που δίνει σε ορισμένες παρουσιάσεις;; Καλά εδώ μπορεί να κολλάει και η φράση "ό,τι έχεις καλό είναι", αλλά ήθελα να ξέρω τι ακριβώς παίζει με αυτά; Αξίζει τελικά να παρουσιάσεις στην ΕΕΦΙΕ ή να βραβευτείς για μία εργασία σου;

Λοιπόν, μπορείς να καταλάβεις τα USMLE scores λαμβάνοντας υπόψιν τα εξής:

1) Για το STEP 1 passing score είναι άνω του 188, και σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία, από Αμερικανούς και Καναδούς φοιτητές που εξετάζονται για πρώτη φορά, ο μέσος όρος είναι 221 και η σταθερή απόκλιση 24.

2) Από εκεί και πέρα το αν κάποια scores είναι ανταγωνιστικά εξαρτάται και από την ειδικότητα. Στον σύνδεσμο αυτό http://www.nrmp.org/data/chartingoutcomes2009v3.pdf υπάρχουν στοιχεία από το match του 2009 ανά ειδικότητα (USMLE scores, δημοσιεύσεις, παρουσιάσεις σε συνέδρια κλπ.) για να καταλάβεις το προφίλ εκείνων που έκαναν match σε κάθε ειδικότητα. Μάλιστα, τα στοιχεία διαχωρίζουν εκείνους που συμμετείχαν στο match σαν τελειόφοιτοι Αμερικανικών πανεπιστημίων από τους υπόλοιπους, και συγκρίνει τα στοιχεία τους.

Τροποποιήθηκε από Elias

Γειά σε όλους και όλες σας! Πολύ καλό και ενημερωτικό thread, αν και ανάλογα με τις απαντήσεις του καθενός έπεφτα ή ανέβαινα στη διάθεση emconfused .

Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας. Έχω μία προσφορά από ερευνητικό πανεπιστημιακό ινστιτούτο να δουλέψω ως postdoc στην Αμερική. Έχω τελειώσει το 2008 την ιατρική και τότε δεν είχα στο μυαλό μου να φύγω εξωτερικό και έτσι πέρασα τα χρόνια αυτά σαν επιστημονικός συνεργάτης σε ελληνική κλινική, δουλειά που μου απέδωσε 9 δημοσιεύσεις σε peer reviewed journals (1 πρώτο όνομα, 3 δεύτερο και οι υπόλοιπες τρίτο) καθώς και παρουσία σε διεθνή συνέδρια με πόστερς και παρουσιάσεις.

Με το που είχα αυτή τη πρόταση άνοιξε για μένα ο "μαγικός" κόσμος της ειδικότητας στην Αμερική και έτσι αποφάσισα να αρχίσω να διαβάζω για τα USMLE ίσως για το matching του '13. Ήθελα να σας ρωτήσω σε περίπτωση που έχω +90 στα στεπς θα έχω ευκαιρία για matching για ΙΜ σε πολιτείες όπως Φλόριντα ή Καλιφόρνια? το οτι θα έχω 5 χρόνια από τότε που τελειώσα τη σχολή εκμηδενίζει τις πιθανότητές μου; τι θα έπρεπε να κάνω παραπάνω δεδομένου οτι για 2 χρόνια θα είμαι full time απασχολημένος με το Post-doc (άρα Observership ή externship δεν ενδείκνυνται; ). Απαντήστε αντικειμενικά, δεν θα ήθελα να περάσω 2 χρόνια ουσιαστικά από τη ζωή μου με κόπο και χρήμα και στο τέλος να παρακαλάω νοσοκομεία στην μέση του πουθενά... Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας

Τα παιδιά που κάνουν ειδικότητα Αμερική σίγουρα θα σου δώσουν τις καλύτερες απαντήσεις.

Εγώ θα σου πω ότι επειδή τυχαία είχα συζητήσει με άτομο που κάνει research,αμφιβάλλω πολύ κατά πόσο θα μπορείς να αφιερώσεις χρόνο για διάβασμα usmle.Και δεδομένου ότι έχεις 3 χρόνια απο την αποφοίτηση, μου μοιάζει ότι πρέπει να κάνεις έναν άθλο ώστε να τα καταφέρεις.

Πάντως αν περάσεις τα steps,θα έχεις πολλές πιθανότητες να κάνεις match στο πανεπιστήμιο που θα πας τώρα για research.Οπότε αν αυτό είναι Φλόριντα ή Καλιφόρνια(αλήθεια γιατί αυτές τις πολιτείες μόνο? :unsure: ) πιστεύω ότι έχεις πολύ καλές πιθανότητες.

Γειά σε όλους και όλες σας! Πολύ καλό και ενημερωτικό thread, αν και ανάλογα με τις απαντήσεις του καθενός έπεφτα ή ανέβαινα στη διάθεση emconfused .

Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας. Έχω μία προσφορά από ερευνητικό πανεπιστημιακό ινστιτούτο να δουλέψω ως postdoc στην Αμερική. Έχω τελειώσει το 2008 την ιατρική και τότε δεν είχα στο μυαλό μου να φύγω εξωτερικό και έτσι πέρασα τα χρόνια αυτά σαν επιστημονικός συνεργάτης σε ελληνική κλινική, δουλειά που μου απέδωσε 9 δημοσιεύσεις σε peer reviewed journals (1 πρώτο όνομα, 3 δεύτερο και οι υπόλοιπες τρίτο) καθώς και παρουσία σε διεθνή συνέδρια με πόστερς και παρουσιάσεις.

Με το που είχα αυτή τη πρόταση άνοιξε για μένα ο "μαγικός" κόσμος της ειδικότητας στην Αμερική και έτσι αποφάσισα να αρχίσω να διαβάζω για τα USMLE ίσως για το matching του '13. Ήθελα να σας ρωτήσω σε περίπτωση που έχω +90 στα στεπς θα έχω ευκαιρία για matching για ΙΜ σε πολιτείες όπως Φλόριντα ή Καλιφόρνια? το οτι θα έχω 5 χρόνια από τότε που τελειώσα τη σχολή εκμηδενίζει τις πιθανότητές μου; τι θα έπρεπε να κάνω παραπάνω δεδομένου οτι για 2 χρόνια θα είμαι full time απασχολημένος με το Post-doc (άρα Observership ή externship δεν ενδείκνυνται; ). Απαντήστε αντικειμενικά, δεν θα ήθελα να περάσω 2 χρόνια ουσιαστικά από τη ζωή μου με κόπο και χρήμα και στο τέλος να παρακαλάω νοσοκομεία στην μέση του πουθενά... Σας ευχαριστώ για την απάντησή σας

Η Καλιφόρνια έχει ένα περίεργο σύστημα, θέλει το california letter και δεν ξέρω τί άλλα γιατί δεν είχα ασχοληθεί. Το match γενικά είναι πολύ competitive, 1/3 των non Americans IMG κάνουν match, η συντριπτική πλειοψηφία σε ΙΜ. Είναι δύσκολο να είσαι selective, αλλά φυσικά μπορείς, απλά αν στοχεύεις μόνο Φλόριντα, να είσαι έτοιμος μετά από 2 χρόνια διάβασμα + έρευνα + έξοδα + κόπο να μην κάνεις match.

Τα 5 χρόνια από την αποφοίτηση θα είναι μείον, η έλλειψη κλινικής εμπειρίας στις ΗΠΑ θα είναι μείον. Δεν υπάρχει εύκολη απάντηση και πρέπει εσύ να αποφασίσεις. Αν σε βοηθάει πάντως, εγώ στην θέση σου, θα το προσπαθούσα γιατί αξίζει.

@vasilispatra

1. Εγω ξεκινησα ειδικοτητα 6+ χρονια μετα το πτυχιο, αρα το διαστημα αποφοιτηση-match ισως να μην λεει πολλα απο μονο του (σιγουρα δεν βοηθαει παντως!). Οπως ειπε και η notbad, σιγουρα μετραει αρνητικα στην περιπτωση σου η ελλειψη κλινικης εμπειριας στις ΗΠΑ, αλλα και γενικα για ενα μεγαλο διαστημα.

2. Καλυτερα να αφιερωσεις μερικους μηνες αποκλειστικης προετοιμασιας για step 1 και CK αν θελεις καλα αποτελεσματα. Διαβασμα και ερευνα παραλληλα ειναι δυσκολος συνδιασμος.

3. Δεν καταλαβαινω γιατι το κολλημα με florida και california. H χωρα εχει ενδιαφεροντα μερη και πολυ καλα προγραμματα, χωρις να εισαι απαραιτητα στη μεση του πουθενα. Δεν γνωριζω ποσο ελευθερο χρονο και χρημα εχει ενας IM resident για να κανει τη μεγαλη ζωη, αλλα 3 χρονια δεν ειναι τεραστιο διαστημα. Πριν κανεις αιτησεις στην california, χρειαζεσαι το post-training authorization letter (http://www.medbd.ca.gov/applicant/application_international.pdf) που σημαινει προσθετα εξοδα, ταλαιπωρια και χαρτια χωρις φυσικα καμια εγγυηση οτι θα σε παρουν. Το γραμμα αυτο ειναι ουσιαστικα μια βεβαιωση οτι εισαι eligible for licensure in california. Ακομα κι αν δεν κανεις match σε california program, μετα απο 2 χρονια postgraduate training και μερικες εκατονταδες δολλαρια μπορεις να παρεις california license, που βοηθαει καπως αν προκειται να κανεις αιτησεις για fellowship/waiver στην california. Η california ειναι ιδιαιτερα ανταγωνιστικη. Σιγουρα δεν αξιζει η ταλαιπωρια και το διαβασμα αν προκειται να κανεις αιτησεις μονο σε αυτες τις 2 πολιτειες. Ρισκαρεις πολλα.

Νομιζω με τα papers και publications που εχεις, αν παρεις καλα scores μπορεις να κανεις match σε πολυ καλο προγραμμα.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, Η Φλόριντα είναι ο βασικός μου στόχος (για προσωπικούς λόγους, σχέση) αλλά είμαι ανοιχτός και σε άλλες πολιτείες αλλά θα ήθελα να αποφύγω την Bible belt όσο το δυνατόν. Ίσως και νέα υόρκη, τζέρσευ, πενσυλβάνια.

Μία ακόμα ερώτηση. Αν πριν πάω για ποστ ντοκ κάνω ένα observersip αλλά σε VA Hospital για 2 μήνες θα άξιζε τον κόπο; ξέρω ότι έχει κανείς καλό είναι αλλά πιστεύετε οτι πραγματικά θα αύξανε τις πιθανότητες (ενννοώ επειδή είναι VA) ή δεν τους παίρνουν σοβαρά (τα LOR τους) οι υπόλοιποι επειδή είναι underpaid ή ξέρω γω τι?

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, Η Φλόριντα είναι ο βασικός μου στόχος (για προσωπικούς λόγους, σχέση) αλλά είμαι ανοιχτός και σε άλλες πολιτείες αλλά θα ήθελα να αποφύγω την Bible belt όσο το δυνατόν. Ίσως και νέα υόρκη, τζέρσευ, πενσυλβάνια.

Μία ακόμα ερώτηση. Αν πριν πάω για ποστ ντοκ κάνω ένα observersip αλλά σε VA Hospital για 2 μήνες θα άξιζε τον κόπο; ξέρω ότι έχει κανείς καλό είναι αλλά πιστεύετε οτι πραγματικά θα αύξανε τις πιθανότητες (ενννοώ επειδή είναι VA) ή δεν τους παίρνουν σοβαρά (τα LOR τους) οι υπόλοιποι επειδή είναι underpaid ή ξέρω γω τι?

Σιγουρα θα αξιζε τον κοπο, ειδικα αν δεν εχεις αλλο US clinical experience. Τα VA σε πολεις με ιατρικες σχολες ειναι συνηθως university-affiliated, δηλ οι ειδικευμενοι που δουλευουν στα VA ειναι οι assistant/associate και full professors των university hospitals. Αρα οι γνωριμιες που θα κανεις θα ειναι το ιδιο χρησιμες και τα LORs που θα παρεις εχουν την ιδια βαρυτητα.

τελικά ποσο hands on ειναι τα elective που κανουν οι ξενοι undergraduate;

εχουν προσβαση κ στο LMR τροποποιώντας οδηγίες κλπ; τι "παρεμβατικο" κανουν σε σχεση με το "active" observership???? πχ. Hx, physical exam, orders, assistant during operations πρεπει να τα κανεις ή στο βαθμό που σε αφήνουν και αναλογα το department;

δεν ξερω αν σας μπερδεψα :)

Νομίζω εξαρτάται απ' το πρόγραμμα (και φυσικά απ' το φοιτητή). Πχ στο ένα που έκανα εγώ (subinternship) είχαμε πρόσβαση κ δυνατότητα να βάλουμε οδηγίες (που θα τις τσέκαρε ο intern) και φυσική εξέταση, ιστορικό κλπ (χωρίς dictation), και στο χειρουργείο ανάλογα με τα πρόσωπα σ' άφηναν να κάνεις περισσότερα ή λιγότερα (πχ από τίποτα μέχρι να κόψεις/κάψεις κάνα έντερο υπό καθοδήγηση, να βάλεις κανένα drain και το επιφανειακό κλείσιμο). Στο άλλο (elective), είχαμε πρόσβαση αλλά δεν μπορούσαμε να βάλουμε οδηγίες, όμως και πάλι βλέπαμε κανονικά ασθενείς που τους παρουσιάζαμε στον attending και μετά κάναμε και το dictation (το οποίο θα τσέκαρε ο attending).

Γενικά δεν ξέρω κατά πόσο είναι σε θέση κάποιος από Ελλάδα να πάει για ένα elective, να πιάσει με τη μία το τελείως διαφορετικό σύστημά τους και ν' ανταποκριθεί τέλεια μέσα σ' ένα μήνα. Πάντως όσο περισσότερο το κυνηγάς κι επιδιώκεις να πάρεις μερίδιο της ευθύνης, αν σ' εμπιστευτούν, θα σου δώσουν ευκαιρίες (συνήθως).

Αυτή είναι η εμπειρία μου από ένα νοσοκομείο. Φαντάζομαι γενικά έτσι λειτουργούν τα περισσότερα.

@ vasilispatra

Σίγουρα τα παιδιά που μίλησαν παραπάνω (alefantos, notbad) έχουν εμπειρία ιδίοις όμμασι, οπότε και τα λόγια τους μεγαλύτερη βαρύτητα. Προσωπικά συμφωνώ με τη θέση τους, κι απλά ήθελα να σου υπενθυμίσω και την περίπτωση του όρθο, ο οποίος επίσης έκανε match >5 χρόνια απ' την αποφοίτηση, και μάλιστα στην ορθοπαιδική (που θεωρείται πάρα πολύ δύσκολη). Απλά θα πρέπει να ιεραρχήσεις σωστά τις προτεραιότητές σου και το χρόνο σου, να διαβάσεις σοβαρά κι ενταντικά για τα στεψ, και να εκμεταλλευτείς το χρόνο που θα περάσεις στις ΗΠΑ. Πιστεύω ότι αν ασχοληθείς λίγο περισσότερο θα σου φύγει το κόλλημα "LA or Miami". Και γενικά είναι μεγάλη απόφαση οπότε σκέψου το καλά πριν ξεκινήσεις κάτι.

@ deleve

Δεν ξέρω σίγουρα αν μετράνε κάπου οι εργασίες του ΕΣΦΙΕ, αλλά δεν πιστεύω. Αν δεν έχεις τίποτα άλλο στο βιογραφικό σου, καλό είναι να τα βάλεις κι αυτά. Το ίδιο για τη βράβευση - αν δεν έχεις άλλες, μπορείς να τη βάλεις (φαντάζομαι θα φαίνεται cute!). Βέβαια όταν ο άλλος που θα θέλει την ίδια θέση μ' εσένα θα έχει posters/presentations in international conferences (ή ακόμα και το international student congress of medical sciences) ή papers, δεν ξέρω πόσο θα σε βοηθήσει. Ίσως είναι καλό για 1ο-2ο (άντε 3ο) έτος, μετά κάποιος μπορεί φαντάζομαι ν' ανέβει επίπεδο.

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και τις απόψες σας. Μία εξήγηση όσον αφορά το Μαιάμι. Νοσοκομείο του Μαιαμι είναι στι ςπροτεραιότητές μου γιατί στην πόλη βρίσκεται και η σχέση μου επομένως θα ήταν το ιδανικό, επίσης εκεί θα πάω για έρευνα και επίσης σε στατιστική διάβασα οτι είναι αρκετά IMG friendly state η Φλόριντα για αυτό και ρώτησα ποιες είναι πιστεύετε οι πιθανότητες να με πάρουν εκεί. Κατα τα άλλα κόλλημα όντως έχω και αυτό είναι με το οτι θέλω να αποφύγω πολιτείες σαν την Αλαμπάμα, Γιούτα και κάτι τέτοιες που πραγματικά έχω συνδυάσει στο μυαλό μου με rednecks and bible.

Επίσης ortho το ιδανικό θα ήταν ναι να είχα δώσει τα στεπς νωρίτερα πριν ξεκινήσω, αλλά προηγήθηκε η πρόταση της απόφασης να κάνω ειδικότητα εκεί, τι να τους έλεγα, όχι τώρα δεν μπορώ σε κανα χρόνο ίσως για να δώσω τα στεπς? πορεύομαι με αυτά που έχω και φυσικά θα προσπαθήσω να δώσω τον καλύτερο εαυτό μου στα στεπς. Αλλά μην μου πείτε οτι έστω ίσως και αμυδρά στο μυαλό σας δεν είχατε κάποια νοσοκομεία σε προτεραιότητα; για διάφορους λόγους που είναι όλοι σεβαστοί, υπάρχουν σχεδιο Α και Β και Γ κοκ.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο που διαθέτετε για τις απαντήσεις.

I wanted to Thank you all for your time,advices and effort in this journey of USMLE and especially of Match.Your input is so special,Ortho, Notbad, alefantos and eveyone else who contributed in this very bright forum.

You are all great!!

I matched yesterday and it feels sooooooo goood!!!!