Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ

astypalaia2

Recommended Posts

Εννοείται ότι έχω το First Aid,δεν είμαστε και τόσο άσχετοι!!!

Επίσης δεν με απασχολεί ιδιαίτερα να δώσω 380 ευρώ να πάρω το home study αν αξίζει. Αφου διάλεξα να μπω στη διαδικασία των usmle ούτως ή άλλως θα πληρώσω,τα 380 είναι λίγα. Δεν γνωρίζω ούτε τον usmle teacher, ούτε κάποιον άλλον. Το μόνο που με απασχολεί είναι να καταγράψω κάποιες απόψεις και στο τέλος εννοείται θα κρίνω και θα πάρω τη δική μου απόφαση σχετικά με το υλικό που θα διαβάσω. Απλώς η άποψή μου είναι ότι οι kaplan notes είναι κάπως αποσπασματικές και γι'αυτό ψάχνω κάτι πιο ολοκληρωμένο σαν βιβλίο. That's all!!!

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

• Απαντήσεις 2,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

As for AOM, I am sincerely happy you got your 99's by doing it your way. But you have no right to P.S me about my name or my work, no matter who or what you think you are!.

Just because you are at one angle and I at the other, does not mean you know me, or even the student (which I have sent material and have helped personally) at all. As for your insinuations, I cannot even believe you degraded yourself to the lowest level to promote something you lack or need. I don't mock you to change your ID as AOMacho, do I? Or has anyone else tried to change anyone elses name in this or any other forum worldwide?

Talk to me personally and then see, then judge to the level you have....dude!.

Loanna, I agree with you, and that is what I believe in as long as it works. BUT as you say, no one is the same. SOME PEOPLE DO NEED HELP............No one is trying to put someone in a cage here.

This site I believe is about expressing opinions and helping each other. Ortho and I argue about our beliefs on how to do things, when asked to, but that comes with a continuous flow of uncertain variance which at the end of the day makes you work harder and everyone becomes better from it. You put your clerkships, others don't. That's the way things are... JUST DIFFERENT,

So in summary, if you are here to state your position, that is great, but if some people start going beyond that point then another thread should start which would be called, "let's belittle ourselves"

Ο καθένας μπορεί να λέει την άποψή του, και αυτή τον χαρακτηρίζει. Στα παιδιά που προσπαθούν να βοηθήσουν, ένα "ευχαριστώ" είναι πολύ λίγο... Σ' αυτούς που προσπαθούν να αποπροσανατολίσουν/αυτοπροβληθούν, τα συλλυπητήριά μου. Σε κάθε περίπτωση, όποιος δεν μπορεί να συμπεριφερθεί σαν ενήλικος, ας ασχοληθεί με κάτι άλλο, κι ας αφήσει το φόρουμ γι' αυτούς που μπορούν.

Αν κάποιοι έχετε προσωπικά προβλήματα, συζητήστε τα με πμ.

Το βασικό εργαλείο για τα step είναι οι τράπεζες ερωτήσεων.

To τι θα διαβασεις από βιβλία εξαρτάται από το χρόνο που θες να διαθέσεις,το επίπεδο που βρίσκεσαι και το score που έχεις βάλει ως στόχο.

Το First Aid είναι must!To Home study υπάρχει και σε PDF όπως και σχεδόν όλα τα βιβλία άλλωστε σε παλαίοτερες ή uptodate εκδόσεις.

Εξάλλου,ελάχιστα αλλάζουν από έκδοση σε έκδοση.

Guys chill out!!

What is going on here. I am deeply upset by everyone especially AOM, USMLE teacher and the newcomer medsgreek. Really i dont understand why newcomers start attacking so easily. At least i think AOM and USMLE teacher have a personal experience and they can talk about it. I think..................

This is not and i hope will never be a site of personal confrortation. Why dont you all help us to improve the quality of this site. I am really pissed off with everyone , even with the moderators that permit such discussions in this forum. Why? Why should we fight each other??

To be honest i dont know why does this happen but if anybody of you goes to the other side of the Atlantic , the worst enemy he will ever meet ,and i mean the worst , is a GREEK doctor that applies in the same residency as you....

WHY WHY WHY WHY WHY WHY WHY????????????????????? Why we want to hamper the opportunities of our fellow greeks. WHY?

I am tired of your discussions and your arguments.The one attacks every now and then and the other says that his opinion is the best because he thinks so.

GUYS stop it and please moderators stop these guys from lowering the level of this site. PLEASE...

Unfortunately this is the only site giving info for greek doctors....................

I just read through it and i did not get any important clue about residency in USA becuase of your disgusting talks...

I AM FED UP..........................................................................

Well said. But it was an attack on two people that are not at fault. Which leaves only one culprit!!!

P.S I was across the atlantic for 22 years so I know what you mean. I am here as others, never demeaning ANYONE!

It's only natural someone might have a bad day, or someone is out of order though from time to time.

But you are correct in insinuating that this negative behaviour is nothing but an irreversable pollutant in our microcosm in our field, and in this site.

Εχει αγοράσει κάποιος το cl. neuroanatomy made rid. simple από το άμαζον να υποθέσω? είναι αυτό με τις 100 σελίδες? γιατί της μικροβιολογίας είναι 400 σχεδόν.Το προτείνει ο ortho στο διάβασμα του ns.

Κάποιος που να `χει κάνει research[στις ΗΠΑ]?

[Δε θυμάμαι αν αναφέρεται κάπου αλλού στο ΓΜ]Θα ήθελα να μάθω αν κάτι τέτοιο συνεπάγεται και μισθό(όποιο μισθό) ή όχι?

embluesbrother

Γειά σας! Συνάδελφοι δεν μου βγαίνει να σας πώ γιατί λόγω των γνώσεων μου αυτός ο τίτλος δεν μου ανήκει. Μόλις τελείωσα το πρώτο έτος. Ξέρω όμως πως θέλω να πάω Αμερική, για ποικίλους λόγους, για την ειδικότητα. Διαβάζω (προσπαθώ τουλάχιστον) το forum αυτό εδώ και μέρες, έχω μάθει αρκετά πράγματα αλλά ακόμα δέν έχω κατασταλάξει στο τί πρέπει να κάνω εγώ, όντας σε λίγο καιρό δευτεροετής φοιτητής, ωστε να πάω για ειδικότητα στην Αμερική μόλις τελειώσω την ιατρική στην Ελλάδα. Λέγοντας τί πρέπει να κάνω εννοώ όλα αυτά που είναι απαραίτητα ωστε να μπορέσω να διεκδικήσω μία θέση σε ένα πρόγραμμα της Αμερικής έχοντας προετοιμαστεί απο το δεύτερο έτος σπουδών. Η ειδικότητα που θέλω (και η μοναδική θα έλεγα) είναι η γενική χειρουργική. Βασικά είναι η καρδιοχειρουργική αλλά απόσο έχω μάθει πρώτα κάνουμε γενική χειρουργική. Αλλά τι πρέπει ακριβώς να κάνω ωστε με το που τελειώσω την ιατρική να φύγω Αμερική και να μπώ σε ένα πρόγραμμα το συντομότερο δυνατό;(Εφόσον έχω προετοιμαστεί κατάλληλα απο φέτος)... Ευχαριστώ!!

αυτό το θέμα περιέχει πολλές πληροφορίες για το τί πρέπει να κάνεις. Με υπομονή να το διαβάσεις όλο. Σίγουρα χρειάζεσαι

1. Step 1, Step 2CK, Step 2 CS scores. όσο υψηλότερα τόσο καλύτερα. >90...γιατί είναι ανταγωνιστική η γεν. χειρουργική

2. Εμπειρία από αμερική ως φοιτητής. 1-2 μήνες σε χειρουργική κλινική ως φοιτητής από όπου θα πάρεις συστατικές επιστολές

3. +/- έρευνα (δημοσίευση/εις). Βοηθάει. Δεν είναι απαραίτητη.

4. Συστατικές από αμερικανούς

Αν αναρωτιέσαι πώς να τα κάνεις αυτά, 107 σελίδες τα εξηγούν. Με υπομονή διάβασέ τις.

Η καρδιοχειρουργική είναι combined CT (cardiothoracic) surgery, και είναι (αν δεν κάνω λάθος) 2 χρόνια μετά τα 5 της γενικής. Καλή αρχή! :)

ένα καλό φόρουμ είναι το prep4usmle.com

Τροποποιήθηκε από notbad

Ευχαριστώ που απάντησες και τόσο γρήγορα κιόλας! Μπορώ να πάω τα καλοκαίρια ώς φοιτητής ιατρικής σε χειρουργικές κλινικές για συστατικές επιστολές; Και πώς θα το καταφέρω; Δηλαδή πώς θα με δεχτεί μία τέτοια κλινική; Εγώ σκεφτόμουν να ξεκινήσω προετοιμασία διαβάζοντας το kaplan notes (εχω κατεβασει απο το internet εκδοση του 2007 νομίζω) και γενικά να έχω συνεχή επαφή με την γλώσσα. Έλεγα μόλις παρω πτυχίο να φύγω Αμερική για έρευνα για 1-2 χρόνια ωστε να πάρω συστατικές και να δώσω εκεί το step 1 και 2 (αν το δώσω εκεί νομίζω θα είναι ευκολότερο να τα πετύχω καλύτερα αποτελέσματα γιατί θα έχω πιστεύω καλύτερη εμπειρία)και έτσι να έχω τις καλύτερες προοπτικές για να μπώ σε κάποιο πρόγραμμα. Δέν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά και άν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω για να μπώ σε κάποιο πρόγραμμα εκεί αλλά με αυτά που έχω διαβάσει, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...

Οι ερωτήσεις που ρωτάς έχουν απαντηθεί στις προηγούμενες σελίδες. Έχω κάθε καλή διάθεση να βοηθήσω αλλά πραγματικά έχουν απαντηθεί πάνω από 10 φορές. Συνοπτικά

- Καλύτερα να δώσεις τα στεπς μέσα στην σχολή. Ο usmeds έχει βάλει ένα αναλυτικό ποστ για πώς θα το κάνεις - ποιό έτος κλπ. Ψάξε το

- Δεν είναι εύκολο να σε δεκτούν κλινικές, μερικά παιδιά έχουν πει τους τρόπους. Μαζικά emails, γνωστούς, American clerkship εταιρείες (με πληρωμή) κα. Ψάξε το

- Όταν κάνεις έρευνα, αν θες να είσαι σωστός και να δημοσιεύσεις, θα έχεις περίπου 10 ώρες την ημέρα δουλειά. Δεν νομίζω να έχεις χρόνο να διαβάσεις. Καλύτερα να δώσεις τα στεπς να ξεμπερδεύεις στην σχολή αφού το ξέρεις και από τόσο νωρίς.

Επίσης υπάρχει και ένας καρφιτσωμένος οδηγός που υπάρχουν οδηγίες κάπου στο φόρουμ. Όταν τα διαβάσεις αυτά, με ειδικές απορίες επί των πληροφοριών θα χαρώ να απαντήσω :)

Γειά σας! Συνάδελφοι δεν μου βγαίνει να σας πώ γιατί λόγω των γνώσεων μου αυτός ο τίτλος δεν μου ανήκει. Μόλις τελείωσα το πρώτο έτος. Ξέρω όμως πως θέλω να πάω Αμερική, για ποικίλους λόγους, για την ειδικότητα. Διαβάζω (προσπαθώ τουλάχιστον) το forum αυτό εδώ και μέρες, έχω μάθει αρκετά πράγματα αλλά ακόμα δέν έχω κατασταλάξει στο τί πρέπει να κάνω εγώ, όντας σε λίγο καιρό δευτεροετής φοιτητής, ωστε να πάω για ειδικότητα στην Αμερική μόλις τελειώσω την ιατρική στην Ελλάδα. Λέγοντας τί πρέπει να κάνω εννοώ όλα αυτά που είναι απαραίτητα ωστε να μπορέσω να διεκδικήσω μία θέση σε ένα πρόγραμμα της Αμερικής έχοντας προετοιμαστεί απο το δεύτερο έτος σπουδών. Η ειδικότητα που θέλω (και η μοναδική θα έλεγα) είναι η γενική χειρουργική. Βασικά είναι η καρδιοχειρουργική αλλά απόσο έχω μάθει πρώτα κάνουμε γενική χειρουργική. Αλλά τι πρέπει ακριβώς να κάνω ωστε με το που τελειώσω την ιατρική να φύγω Αμερική και να μπώ σε ένα πρόγραμμα το συντομότερο δυνατό;(Εφόσον έχω προετοιμαστεί κατάλληλα απο φέτος)... Ευχαριστώ!!

Υπαρχουν 2 ειδων paths για καρδιοχειρουργικη: 1. Integrated programs διαρκειας 6 ετων και 2. Fellowship διαρκειας 2 η (τα περισσοτερα) 3 ετων, που προυποθετουν 5 χρονια γενικης χειρουργικης). Πρακτικα ως FMG περιοριζεσαι στα δευτερα καθως υπαρχουν μονο 6 intergrated programs, που σιγουρα ομως θα αυξηθουν μεχρι να ερθει η σειρα σου να κανεις αιτησεις. Αυτα εχουν το πλεονεκτημα οτι τελειωνεις σε 6 αντι για 7 η 8 χρονια, και το μειονεκτημα οτι δεν παιρνεις την ειδικοτητα της γενικης χειρουργικης και αν αποφασισεις οτι θελεις να κανεις κατι αλλο (συμβαινει συχνα) δεν εχεις την δυνατοτητα να αλλαξεις ειδικοτητα.

Υπαρχουν 2 ειδων fellowships, cardiac track (περιπου 18 μηνες καρδιοχειρουργικη, παιδοκαρδιοχειρουργικη και 6 μηνες θωρακοχειρουργικη για ενα 2ετες fellowship) και thoracic track (12-18 μηνες θωρακοχειρουργικη και τα υπολοιπα καρδιοχειρουργικη για 2ετες fellowship).

O αριθμος των χειρουργειων που απαιτειται για να δωσεις εξετασεις στο American Board of Thoracic Surgery ειναι διαφορετικος καθε track, οι εξετασεις ομως ειναι ιδιες για ολους.

Η καρδιοχειρουργικη αυτη τη στιγμη ειναι μαλλον η λιγοτερο ανταγωνιστικη ειδικοτητα απο τις χειρουργικες, που σημαινει οτι ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις θεση fellowship παρα θεση σε προγραμμα γενικης χειρουργικης. Απο την αλλη, αν βρεις θεση Γ/Χ, ακομα και σε community program, καθαρισες.

Παιδιά καλησπέρα. Από την εμπειρία σας μέχρι στιγμής, σαν ειδικευόμενοι στις Ηνωμένες πολιτείες , θεωρείτε ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά γνώσης και ικανοτήτων μεταξύ του μέσου αμερικανού αποφοίτου ιατρικής και του έλληνα ;

τεράστια. Όλοι οι απόφοιτοι των ΗΠΑ είναι από ένα υψηλό επίπεδο και άνω. Δεδομένου ότι για να αποφοιτήσεις πρέπει

1. να περάσεις τα USMLE (να περάσεις μόνο)= πρέπει να απαντήσεις το 65% των ερωτήσεων (300-400 ανάλογα με το στεπ)

2. να περάσεις το CS που σε εξετάζουν στο πώς κάνεις ιστορικό, φυσική εξέταση, τί θεραπευτικό πλάνο έχεις, τί εργαστηριακά να παραγγείλεις, γράφεις το σημείωμα ασθενούς

3. Έχεις 2 χρόνια κλινικές όπου έρχονται και έχουν δικούς τους ασθενείς που ακολουθούν με την επίβλεψη του senior resident και του attending/κάνουν procedures/ακολουθούν τις εφημερίες της ομάδας

4. Να έχεις κάνει αιτήσεις-συνεντεύξεις ως επαγγελματίας αναλύοντας τα προσόντα σου για να πάρεις μια θέση ειδικότητας

Εκτός των USMLE που είναι παναμερικανικά, σε κάθε subject δίνουν και NBME (national board of medical examiners, οι τύποι που οργανώνουν τα USMLE) όπου τους βγάζει το score τους πάλι σε σχέση με τους υπόλοιπους αμερικανούς φοιτητές αντίστοιχου έτους. Εξετάζονται συνεχώς, ελέγχονται και βαθμολογούνται (εντατικοποίηση των σπουδών). Επίσης ελέγχουν και βαθμολογούν τους καθηγητές τους, τους ειδικευόμενους, όλους όσους εμπλέκονται στην εκπαίδευσή τους (αξιολόγηση).

το επίπεδο είναι απείρως πιο υψηλό σε γνώσεις, σε κλινικές δεξιότητες και σε επαγγελματισμό.

Στην Ελλάδα μπορεί να βρεις αντίστοιχα κάποιους αποφοίτους που να συνδυάζουν γνώσεις, κλινική δεξιότητα και επαγγελματισμό. Αλλά είναι τυχαίο και δυστυχώς σπάνιο. Η εκπαίδευσή μας στρέφεται γύρω από ένα παρωχημένο βιβλίο και επίσης τυχαίες και σπάνιες ερωτήσεις.

Αλλά αν έχεις τα τυπικά προσόντα για αν γίνεις ειδικευόμενος στις ΗΠΑ = έχεις διαβάσει για να συμπληρώσεις τα κενά και έχεις δει πώς αναζητάς μια θέση εργασίας ως ιατρός, μετά και από 1 μήνα δουλειάς όπου μαθαίνεις το σύστημα, δεν έχεις πρόβλημα στο να είσαι ένας καλός ειδικευόμενος. :) Επιπλέον έχεις και τόσο μάθημα μέσα στην ειδικότητα που και να μην είσαι γίνεσαι καλός. Στόχος όλων στην ειδικότητα είναι να σε κάνουν καλό κλινικό και να περάσεις τα boards στο τέλος , εκεί φαίνεται η επιτυχία του προγράμματος, οπότε σε προπονούν κατάλληλα.

Τροποποιήθηκε από notbad

I will agree with not bad. Η διαφορά ειναι η ημέρα με την νύχτα( και λίγα λέω)...τουλάχιστον στα καλύτερα πανεπιστημιακά προγράμματα των ΗΠΑ...Το training που εχουν οι φοιτητές εδώ δεν περιγράφεται...απο καρδιακή ανεπάρκεια TIMI score and assessment of the vast majority of diseases based on these kind of scores following protocols and guidelines...At the end of their studies they can easily compete every fellow of Greek medicine University fellowship program...λόγος να γινεται για το επιπεδο σπουδών στην Ελλάδα...

Hey guys!

Just a quick question cause September 1st is around the corner...

Should I have my ECFMG certificate ready in order to apply to the programs that demand it or should I apply early (only with step 1& 2ck scores) and complete the application as soon as I receive the certificate? (My med ed credentials are yet to be verified and my CS score is pending, hopefully I will have it before November 1st (deadline for most programs)

Thanks in advance!

Hey

I'm facing the same problem, only I don't have a Step 1 score yet- I have CK and CS instead. I'm advising you, as I was advised myself (thx notbad :D ), to set things in motion. First of all, you can email each program and ask- I did that. Also, I dunno what programs you're interested in, but I've seen plenty of good ones (by my standards) that don't have the ECFMG certificate as a prerequisite for application, while also having set a 15th of November, a 1st of December or even December 31st deadline. Check that out in FREIDA. In the case you're a "late bloomer" like me, also go after your lors- it supposedly takes them a MONTH to upload in ERAS....

Τροποποιήθηκε από Remy Fincher

• 2 weeks later...

Would you believe, First Aid, 2011 is already on pre order at Amazon? cost this year is $40 some dollars and then some to ship to Greece.

when I have it in my hands I will tell you if there is anything different from 2010.

τί θελεις να μάθεις για το match; :) ξεκίνησε 1η σεπτεμβρίου αλλά, ανάλογα με την ειδικότητα, τα προγράμματα αρχίζουν και κοιτάνε αιτήσεις μέσα οκτωβρίου. Οπότε έχεις λίγο καιρό ακόμα. Θα πάρεις ΠΟΛΛΕΣ αρνητικές απαντήσεις. Αλλά μην ανησυχείς, χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα να τους αρέσεις και να σου αρέσει για να κάνεις match. Μέσα στο χειμώνα, Δεκέμβρη, Ιανουάριο θα κάνεις τις συνεντεύξεις. Συμβουλή μου είναι να κάνεις πρώτα συνεντεύξεις στα προγράμματα που ΔΕΝ θέλεις να πας, έτσι ώστε να δεις πώς είναι οι συνεντεύξεις, να ξεθαρρέψεις, και μετά στα προγράμματα που θες να πας, να είσαι τέλειος στην συνέντευξη. Για τις συνεντεύξεις, το Iserson's guide to residency έχει οδηγίες μέχρι και πώς να διπλώσεις τα ρούχα σου για να μην τσαλακωθούν στο ταξίδι (σοβαρά). Πάντα χειραποσκευή για να μην τα χάσεις :P Ό,τι απορίες, ανησυχίες έχεις, πες :)

Αν, χτύπα ξύλο, δεν πάρει κάποιος καμία συνέντευξη, μπορεί να ετοιμαστεί κατά το τέλος δεκέμβρη για το scramble που γίνεται τις επόμενες 2 μέρες μετά το match

Τροποποιήθηκε από notbad

• 3 weeks later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟ STEP 1 ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ GIGAPEDIA ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΕΦΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΩ PM Η Ε ΜΑΙΛ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ