Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία

Recommended Posts

προτιμω ευρωπη απο αμερικη...

Ένας λόγος ίσως είναι οτι o νεαρός φοβάται τις εξετάσεις στο "νέο ΔΙΚΑΤΣΑ" που θα πρέπει να δώσει, όταν γυρίσει με τον Τίτλο Ειδικότητας από τις Η.Π.Α.

Βλέπετε, εκτός χωρών ΕΕ, δεν αναγνωρίζεται κανένα πτυχίο!

Μέχρι πρόσφατα τους υποχρέωναν να κάνουν και μερικά χρόνια ειδικότητα στην Ελλάδα...

Ένα παραθυράκι ήταν να πάνε να εγγραφούν και να δουλέψουν για ένα χρόνο στην Αγγλία, και από εκεί, λόγω ΕΕ, να έρθουν να αναγνωριστούν και στην Ελλάδα.

Είναι πολύ πιο εύκολο να σε δεχτούν για εγγραφή στο GMC του U.K. παρά στην Ελλάδα...

Μια γνωστή που το έκανε είχε μπαμπά Καθηγητή Πανεπιστημίου στη Θεσσαλονίκη, και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το γεγονός επηρέασε την όλη διαδικασία...

Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...simply don’t have the money to invest in their training?! Is it possible you’ve led such a sheltered life that you think the only reason people can’t/won’t leave Greece is laziness?! What Barfy said makes perfect sense to me. Go on…make fun of him because he is poor…

Εκτός του οτι τα 6000 ευρώ δεν είναι δα και τεράστιο ποσό, στις Η.Π.Α., κάθε χρόνο έχουν περίσσευμα χρημάτων αρκετών δισεκατομμυρίων δολαρίων από αδιάθετες υποτροφίες Ιδρυμάτων!

Αν κάποιος είναι ικανός και διαβαστερός αλλά φτωχός, αποκλείεται να χαθεί στις Η.Π.Α.

Επιπλέον, με τέτοιους μισθούς και στις Η.Π.Α. αλλά και στην Αγγλία, οι φτωχοί θα έπρεπε να είναι οι πρώτοι που αποφασίζουν να πάνε, μεταναστεύοντας!

Το οτι δεν το κάνουν, δείχνει ένα από τα εξής δύο: είτε είναι υποδεέστεροι πνευματικά κι ανίκανοι να εργαστούν σε τέτοιο επίπεδο, είτε είναι ικανοί αλλά τεμπέληδες που προτιμούν να κάθονται όλη μέρα άπραγοι μπροστά από ένα φραπέ!

Εσύ βλέπεις άλλη αιτία;

emno

I can see that Notbad and you, Maria ,have more in common that previously thought. I very recently posted what I think of her posts. I see no point in reiterating.

The seeds of madness lie in the desire to renounce what is familiar and seek your fortune elsewhere, the root of neuroses is the constant dissatisfaction with your situation. Well balanced people probably stay put, wherever that is, and lead happy, un-ambitious lives. I think this reframes all your (plural) bickering and propaganda, for/against either country. It also explains a lot of things about a lot of people, some of them very dear to me.

Τροποποιήθηκε από TheConjurer

emarup;)

Παίδες τη Δευτέρα (αν θυμάμαι καλά) οι The Times είχαν ένα πολύ ενδιαφέρον (κατ'εμέ) πρωτοσέλιδο, αλλά επειδή δε μπορώ να βάλω εκείνο το link παραθέτω τη σύντομη αναφορά του BBC.

http://www.bbc.co.uk/news/health-11199099

The heart of the problem is that in UK the number of training posts which attract NTN is artficially low. And that's because the Colleges want to ensure that CCT holders will find more or less employment as Consultants. The British have a totally different approach to postgraduate training than the Americans. They consider proper training posts as an investment for the future, and want to be sure as much as possible that their investment will pay off, that is the individual who managed to get a CCT will serve the system as a Consultant. That's why you have LATs, LAS, Clinical Fellows, Research Fellows, Staff Grade, SAS doctors, etc... They all function more or less within the same framework. But only a minority has a pathway secured for CCT...

It's a little bit unfair...

European Working Time Directive είναι μόνο για να μη πληρωνόμαστε τις πολλές έξτρα ώρες που κάνουμε.

έχω σερί 12, 13, 12, 12 , 14, 12 ώρες.

Guess what. έπρεπε να τελειώνω στο οχτάωρο...

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=6272&view=findpost&p=351253

Ίσως σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα το οτι στην αντίπερα όχθη θα ήταν πιο ζόρικα τα πράγματα.

Δεν είναι το ίδιο. Κάνει την ειδικότητα που γουστάρει.

Και όχι ένα rotation παθολογίας όταν θες να ακολουθήσεις χειρουργική ειδικότητα... και χωρίς καν να χρησιμεύει πουθενά

(με την έννοια οτι απλά πρέπει να το κάνεις )

European Working Time Directive είναι μόνο για να μη πληρωνόμαστε τις πολλές έξτρα ώρες που κάνουμε.

Θάνατος στο Human Resources!

(αυτό φταίει για όλα, ΠΑΝΤΟΥ)

Δεν είναι το ίδιο. Κάνει την ειδικότητα που γουστάρει.

Και όχι ένα rotation παθολογίας όταν θες να ακολουθήσεις χειρουργική ειδικότητα... και χωρίς καν να χρησιμεύει πουθενά

(με την έννοια οτι απλά πρέπει να το κάνεις )

Πολύ ενδιαφέρουσα η άποψή σου για τα rotation. Φαντάζομαι ότι το θεωρείς άχρηστο καθότι

α) τα ξέρεις αυτά απο το πανεπιστήμιο

β) οι χειρουργικοί ασθενείς απαγορεύεται να έχουν σύγχρονα νοσήματα

On the academic side θεωρώ ότι αυτό είναι που κάνει τους consultant στο UK να διαφέρουν από τους ειδικούς/attending/uberartze ή όπως αλλιώς λέγονται. Είναι το εύρος της κλινικής εμπειρίας που έχουν, το οποίο δέχομαι ότι έχουν αποκτήσει περνώντας τα νιάτα τους (10 χρόνια) οδηγώντας από νοσοκομείο σε νοσοκομείο.

Δέχομαι ότι ίσως το παρακάνουν μερικές φορές, αλλά προσωπικά δεν θα άλλαζα τις δουλειές που έχω κάνει παρόλο που έχω γκρινιάξει για κάποιες στο σημείο που το deanery πήρε όλους τους training grade SHOs από το department :-s Συζητώντας για το θέμα subject range in training rotations με έναν 60άρη άγγλο ακαδημαικό με αρκετά γράμματα μετά το όνομά του, ο οποίος ακόμα έχει την ενέργεια να έρχεται στις 2 το πρωί και να χειρουργεί μέχρι το ξημέρωμα, είδα μια ενδιαφέρουσα άποψη. Μας είπε ότι θέλει τους registrar του να έχουν κάνει core training - όχι απαραίτητα σε χειρουργικές ειδικότητες, και ότι αυτός δεν θα άλλαζε με τίποτα τον ένα χρόνο που έκανε παθολογία, ούτε τους 6 μήνες που έκανε παθολογοανατομία!

Συμφωνώ και επαυξάνω. Προσωπικά, θα προτιμούσα αν στο core training μου είχε π.χ. ΜΕΘ, αντί κάποια από τα χειρουργικά rotation. Τίποτα δεν είναι τέλειο.

Τα college memberships δεν ειναι ουτε κατα διανοια τιτλος ειδικοτητας

Thats not what I meant to say, I didn't quite phrase it right, and they certainly are NOT.I was referring to the fact that after MRCP (MRCPsych , possibly MRCS too?) there are no more exams to take.The 'hard' bit is over and once you secure a training number its very likely that you will be a consultant in 3 years.

ουτε φυσικα θεση ST3 ειναι ισοτιμη επιμελητη Β.

You are absolutely right, from a training perspective they are not equal by any respect. But what about rank, their place in the pecking order?

I am aware that my views on the subject are controversial but I think that its an angle thats worth considering.If a UK consultant is an independent Dieuthinddi, and an SHO/CT is a junior....wots in between and what should it be classed as post exams (as rank equivalence, not knowledge, or for the purpose of getting experience recognized in Greece)?In some specialties (possibly not surgery) one could make a case either way .

Surgery is quite different from other specialties and it would be good to hear the perspective of someone who is on the know regarding training.

2 θέματα: υπάρχουν και άλλες εξετάσεις μετά τα MRC... Για παθολογικές ειδικότητες πχ http://www.rcplondon.ac.uk/education/examinations/Pages/SCE.aspx

Για χειρουργικές είναι τα (νέα) FRCS.

O ST3 μερικές φορές χειρουργεί περισσότερο από Επιμελητές Β'. Σίγουρα κάνει κολεκτομές. Ο ST8 (μπορεί να) κάνει λαπαροσκοπικές πανκολεκτομές χωρίς τον Consultant στο χειρουργείο.

Are these exams extra badges and tokens, or essential prerequisites for the ARCP?

someone who is on the know

IN the know emblush

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch

Cadaver, σεμι-συμφωνώ μαζί σου. Παρόλα αυτά να'χεις ξοδέψει τόση φαιά ουσία, ψυχική δύναμη και τόσο χρόνο για να ξέρεις πέντε βασικά πραγματάκια κάποιας άλλης ειδικότητας και όχι πάνω στη δικιά σου ειδικότητα είναι νομίζω χαζό.

Το Φ1 συν τα 5-6 χρόνια ιατρικής νομίζω είναι αρκετά για να μπορεί ένας χειρουργός να αναγνωρίζει τα red flag symptoms of an MI, DKA and manage hyperglycaemia while a physician should be able to tell and call the right people when a patient with a distended abdomen doesn't have ascites/constipation but has/is about to perforate etc.

For the rest you can always consult the appropriate specialty. How many surgical Consultants have you seen afterall managing a medical condition on their own without ringing the med reg on call?! It doesn't look nice when you're Jack of all trades...

And albou's point (i think) is not that he is doing a rotation not related to his chosen career but the extra hours that he works in it when he is meant to work an 8 hour shift.

ppalios correct me if i'm wrong ΜΕΘ is closely related to surgery. This can always be part of someone's training programme or an OOP experience if need be. How about doing rotations in GUM, elderly care and stroke medicine for a year? Would you fancy that as an aspiring surgeon?

Albou, from my experience I only did 4 months of surgery in F1. The rest of my rotations were my choice (F2/CT1/CT2). Maybe I was lucky, maybe I was good. But it is feasible to rotate in specialties you like-surely, it helps if your deanery has made the right combinations of rotations.

Have a nice day!

Τροποποιήθηκε από pas moi

Are these exams extra badges and tokens, or essential prerequisites for the ARCP?

As far as I know there are now exit exams (as well as the MRCP to get into specialty).

At least Med Onc has.

Clin Onc has the FRCR exams which are a prerequisite to get a CCT.

And albou's point (i think) is not that he is doing a rotation not related to his chosen career but the extra hours that he works in it when he is meant to work an 8 hour shift.

At least someone understood what I was talking about...

Ρε, καθίστε καλά! Ο τρόπος υπολογισμού της rota και του 48ωρου στην Αγγλία, είναι τόσο πολύπλοκος που πρέπει να είσαι τουλάχιστον αστροφυσικος για να καταλάβεις. Μέσα στους υπολογισμούς μπαίνουν τα ΣΚ, οι άδειες, οι νύχτες, οι αργίες, οι μέρες off, οι μισές μέρες, η μέρα του σκύλου και της γάτας, καθώς και η μέρα της βασίλισσας. Ο στόχος είναι να δώσουν ένα ΜΕΣΟ ΟΡΟ 48ωρου σε διάστημα 6 εβδομάδων (με την προυπόθεση ότι τηρούνται τα natural breaks).

Εγώ πάντα μετράω και υπολογίζω αν η rota μου είναι EWTD compatible. ΠΟΤΕ δεν ήταν, αλλά κυμαίνεται από 56-60 ώρες (ήταν χειρότερα σαν SHO - τώρα δεν με πολυνοιάζει). Το θέμα είναι αν κυνηγάς να αλλάξεις τη ρότα ή το banding σου, η κάθεσαι και δεν πολυδίνεις σημασία. Το πρώτο σημαίνει τριγμούς με το trust και τους consultant σου, που δεν τους θέλεις (το αφεντικό σου θα σου πει: εγώ στην ηλικία σου δούλευα 100 ώρες την εβδομάδα, έμενα στο νοσοκομείο και έκανα το σκατό μου παξιμάδι). Το δεύτερο για μένα είναι καλύτερη λύση, καθώς το να δουλεύω 56 ώρες, με 50% banding, και την πλειονότητα αυτών των ωρών στο χειρουργείο, είναι κάτι που ούτε στον ύπνο μου δεν το έβλεπα όταν δούλευα Ελλάδα.

ppalios πάλι δεν κατάλαβες καλά. Δε μιλάμε για ο/c. Μιλάμε να δουλεύεις υποτίθεται 8ωρο, αλλά ουσιαστικά να χτυπάς τουλάχιστον 10ωρο σε καθημερινή βάση.

Προσωπικά είμαι δουλειά στις 8πμ για MDTs/teaching κτλ και πριν τις 1800 δεν εχω φύγει ποτέ-εκτός όταν έχουμε deanery allocated teaching.

ΥΓ Καλά τι πράγμα είναι αυτό όλοι οι χειρουργοί να χτυπάτε banding 50% και οι περισσότεροι(που ξέρω) να λένε ευθαρσώς ότι απλά κάθονται στις εφημερίες τους...

Πολύ καλά κατάλαβα. Δηλαδή τι πρέπει να κάνεις? Όταν το ρολόι κτυπάει 5 και το χειρουργείο συνεχίζεται, εσύ θα πεις "ευχαριστώ, φεύγω τώρα"? Εγώ γι αυτά λέω και γι αυτό η ρότα μου είναι 56 ώρες (κι όχι 48 όπως στα χαρτιά).

Όσο για το 50%, τι πρόβλημα έχεις? Ναι, καθόμαστε, αλλά όταν είναι να μπεις στο χειρουργείο στις 02:00 το πρωϊ, μόνος σου, για life-threatening περιστατικό, τότε καταλαβαίνεις πως κι αυτά λίγα είναι.

ΒTW, Σάββατο πρωϊ και δεν δουλεύεις??? Τι είναι αυτά???

ppalios πάλι δεν κατάλαβες καλά. Δε μιλάμε για ο/c. Μιλάμε να δουλεύεις υποτίθεται 8ωρο, αλλά ουσιαστικά να χτυπάς τουλάχιστον 10ωρο σε καθημερινή βάση.

Προσωπικά είμαι δουλειά στις 8πμ για MDTs/teaching κτλ και πριν τις 1800 δεν εχω φύγει ποτέ-εκτός όταν έχουμε deanery allocated teaching.

ΥΓ Καλά τι πράγμα είναι αυτό όλοι οι χειρουργοί να χτυπάτε banding 50% και οι περισσότεροι(που ξέρω) να λένε ευθαρσώς ότι απλά κάθονται στις εφημερίες τους...

Πολύ καλά κατάλαβα. Δηλαδή τι πρέπει να κάνεις? Όταν το ρολόι κτυπάει 5 και το χειρουργείο συνεχίζεται, εσύ θα πεις "ευχαριστώ, φεύγω τώρα"? Εγώ γι αυτά λέω και γι αυτό η ρότα μου είναι 56 ώρες (κι όχι 48 όπως στα χαρτιά).

Όσο για το 50%, τι πρόβλημα έχεις? Ναι, καθόμαστε, αλλά όταν είναι να μπεις στο χειρουργείο στις 02:00 το πρωϊ, μόνος σου, για life-threatening περιστατικό, τότε καταλαβαίνεις πως κι αυτά λίγα είναι.

ΒTW, Σάββατο πρωϊ και δεν δουλεύεις??? Τι είναι αυτά???

Πρώτα απ'όλα δεν ήξερα πως το banding βγαίνει με το πόσο επικίνδυνα περιστατικά μπορεί να σου τύχουν στην εφημερία σου. Αν ήταν έτσι οι παθολόγοι θα έπρεπε να είχαν 100% banding :rolleyes:

Δεύτερον, άλλο να χρειάζεται να μείνεις παραπάνω 1-2 φορές την εβδομάδα και άλλο να είναι αυτό η καθημερινότητά σου.

Τρίτον, μην ανησυχείς δε δουλεύω σήμερα αλλά από τη Δευτέρα δουλεύω non-stop για τις επόμενες 21 μέρες χώρις τη 1 μέρα οφ που δικαιούμαι γιατί είμαστε understaffed. Ας ελπίσουμε να την πάρω in lieu. Happy?

Have a great day.

This makes no sense.

Staying back to get the job done is not unusual in any specialty, but, it sounds like you are working double shifts!

What’s going on?

Is there no on cal doc to hand over to?

Is it too busy for one man to cope?

...are you not fast enough?

There are ways to manage the situation whatever the root cause.

Keep this up and you are heading for burnout kiddo, +/ a nasty comment in your ARCP for lack of appropriate 'timekeeping'- chances are someone has noticed... and they will probably gossip (out of some misguided urge to help you, or pure malice).

This makes no sense.

Staying back to get the job done is not unusual in any specialty, but, it sounds like you are working double shifts!

What’s going on?

Is there no on cal doc to hand over to?

Is it too busy for one man to cope?

...are you not fast enough?

There are ways to manage the situation whatever the root cause.

Keep this up and you are heading for burnout kiddo, +/ a nasty comment in your ARCP for lack of appropriate 'timekeeping'- chances are someone has noticed... and they will probably gossip (out of some misguided urge to help you, or pure malice).

Εσύ βρε wicked νομίζω είσαι γεννημένη γι'αυτή τη χώρα και δη γι'αυτή την ειδικότητα.

Υποθέτω, από τα σχόλιά σου πως δεν έχεις δουλέψει σ'αλλη ειδικότητα από την ψυχιατρική, γιατί αλλιώς δε θα έλεγες αυτά που λένε οι managers.

Κάνε μία βδομαδούλα medicine (as locum if you want to) and get a reality check.

Αλμπου μην κολλάς. It's patient safety first. If you get to court you won't have any manager/deanery arsehole (pardon me) to support you

Got to go or I'll miss the train... και μετά θα μου λέει πως είναι at the bottom of my priorities (again) ακόμα και πιο κάτω και απο το γμ, χε,χε emrose