Jump to content

Ενδοκρινολογία στη Θεσσαλονίκη(Ιπποκράτειο, Θεαγένειο)

Recommended Posts

Καλησπέρα και ζητώ συγγνώμη αν έχει ειπωθεί κάπου στη σελίδα αλλά ψάχνοντας διεξοδικά δεν κατάφερα να βρω απάντηση. 

Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της Ενδοκρινολογίας πάρα την απαγορευτική αναμονή της. Σκέφτομαι να βγω και έξω κάποια στιγμή αλλά προς το παρόν δεν έχω συμφιλιωθεί με αυτό. 🤧

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω για τις συνθήκες εκπαίδευσης σε Ιπποκράτειο και Θεαγένειο??? Είναι προτιμότερο να δηλώσει κανείς πανεπιστημιακη κλινική όπως ΑΧΕΠΑ? Ακόμα και γενικότερα που αξίζει να δηλώσει κανείς...

Επίσης σε περίπτωση που κάνω γενικό μέρος σε νοσοκομείο που προσφέρει και ειδικό είμαι υποχρεωμένη να δηλώσω εκεί ειδικό μέρος? Πχ παθολογία θεαγενειο που προσφέρει και το ειδικό. 

Ευχαριστώ πολύ για την όποια απάντηση!!

Τροποποιήθηκε από Elenaa
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα , προσωπικη μου αποψη ειναι να πας σε ενα πανεπιστημιακο νοσοκομειο οπου θα δεις πολλα και σε βαθος περιστατικα της ενδοκρινολογιας . 

νομιζω πως σε αλλα νοσοκομεια θα αναλωθεις απλα στον διαβητη , που τον παιρνουν ανεκαθεν οι παθολογοι , σωστα κατα την αποψη μου . 

θα σου μεινει δλδ με το ζορι ενα θυροειδης . δεν θα εχεις την ευκαιρια να μπεις σε βαθος σε ασθενειες οπως υπεραλδοστερονισμος κλπ .

καλο ειναι να εχει και δυνατο γυναικολογικο ντεπαρτμεντ το νοσοκομειο επισης για πολλους λογους .

στα γενικα νοσοκομεια απο οσο εχω καταλαβει κανεις και λατζα παθολογου αρκετα .

εξαρταται βεβαια σε τι επιπεδο θες να φτασεις αν θες να αναλαμβανεις περιστατικα που αλλοι δεν τα ακουμπανε , γτ εναν διαβητη και εναν θυροειδη πλεον τον αναλαμβανει και ο γενικος ιατρος με ανεση .

ειναι πολυ καλη ειδικοτητα παντως , ωραια περιστατικα , εχεις το αισθημα της βαθιας γνωσης και φυσικα πολυ καλη ποιοτητα ζωης . 

δεν ειναι ομως επιφανειακη ειδικοτητα , θελουν διερευνηση τα περιστατικα , αυτο μονο ενα δυνατο πανεπιστημιακο θα σου το προσφερει . 

Σε ευχαριστώ αρχικά πολύ για την άμεση  απάντηση! Η αλήθεια είναι ότι για Θεαγένειο ήταν αρκετά θετική η μικρότερη αναμονή σε σχέση με ΑΧΕΠΑ πχ που η λίστα είναι από το 2012. Έστω ότι δηλώνω τον Γενάρη του 22 θα φτάσει 2031 μέχρι να τοποθετηθώ. Πρακτικά δηλαδή τελειώνω ειδικότητα στα 38-40 περίπου. 

Θα μου πεις βγες έξω.. και δίκιο θα έχεις. Θα ήθελα όμως να το αποφύγω για αυτό προσπαθώ να βρω όσο πιο γρήγορα θέση που να ανοίγει. 

Στο τέλος θα ξεκινήσω να αναρωτιέμαι αν εν τέλει είναι προτιμότερο να δίνεις εξετάσεις για την θέση ειδικότητας..

το βγες εξω ειναι μεγαλη κουβεντα που συνηθως την λενε ατομα που δεν εχουν βγει ποτε εξω ουτε για διακοπες , οποτε δεν θα την ακουσεις απο εμενα .

πλεον ολες οι καλες ειδηκοτητες εχουν αναμονη οποτε μην το σκεφτεσαι ετσι , δλδ για 2-3 χρονια διαφορας να αποκλεισεις κατι καλο που μετα θα το κανεις για 30 ακομα χρονια τουλαχιστον .

οι εξετασεις στην ελλαδα ποτε δεν ειχαν κανενα νοημα και δεν ειχαν καμια επαφη με την πραγματικοτητα . οποτε καλητερα ετσι και ο καθενας να εχει την ευκαιρια του να κανει αυτο που θελει .

ακομα και στο εξωτερικο τετοια ηλικια θα φτασεις απλα θα κανεις λατζα σε νοσοκομειο 2-3 χρονια ενω ελλαδα θα κανεις σε καποιο κεντρο αισθητικης λατζα . ισα βαρκα ισα γυαλο βγαινει .

αν ο καημος σου δεν ειναι να γινεις καθηγητρια και θες μια νορμαλ ζωη ενα καλο γραφειο και ενα καλο μισθο , ενα γενικο νοσοκομειο θα σε καλυψει