Jump to content

Υπεράριθμος ειδικευόμενος για λόγους (ψυχικής) υγείας...

Recommended Posts

Το καταλαβαίνω ότι ο τίτλος του topic, παραπέμπει αλλού...

Παρόλα αυτά, πραγματικά κόπηκαν τα γόνατά μου, όταν άκουσα για ένα φίλο και συνάδελφο, που είχε διοριστεί, κανονικά και όχι ως "υπεράριθμος", για να κάνει το ειδικό μέρος...

Διορίστηκε, λοιπόν, σε μεγάλο νοσοκομείο για Καρδιολογία.
Σε κάποια από τις, δυστυχώς πρώτες εφημερίες του, κάτι στράβωσε..
Ο Επιμελητής "on call" και όλα τα παρελκόμενα...

Νομίζω, ο ασθενής δεν πέθανε, αλλά νοσηλεύεται διασωληνωμένος..
Μάλλον θα έγιναν πολλαπλές προσπάθειες για την ανάνηψή του, και στο διάστημα αυτό του χαμένου χρόνου, λόγω μη αιμάτωσης του εγκεφάλου, ο ασθενής έπεσε σε κώμα..

Το παιδί, την επόμενη μέρα, δεν πάτησε στην Κλινική, και πήγε στα επείγοντα στον ψυχίατρο..
Συνεστήθη αναρρωτική άδεια, και νοσηλεία του στην Ψυχιατρική κλινική του νοσοκομείου..

Ειλικρινά αναρωτιέμαι, θα μπορέσει αυτός ο άνθρωπος, να επιστρέψει...??

Κοινός μας φίλός, που το συζητούσαμε τις προάλλες,
μου έλεγε ότι το παλικάρι θέλει να τα παρατήσει όλα...

Και θα κάνει τί? Δεν είναι κρίμα όλα αυτά τα χρόνια...?

Τουλάχιστον, σε τέτοιες περιπτώσεις, προβλέπεται να μπεί κανείς σε άλλη ειδικότητα ως υπεράριθμος?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όλα καλά μεχρι την τελευταία φράση....

το οτι το επαθε αυτο ειναι προς τιμήν του, εδω ορθια γουρούνια κάνουν ιατρική λογω κληρονομικού χαρίσματος, τελειώνουν και ειδικότητα και δεν εχουν ιδεα τί θα πει ασθενής...

σίγουρα είναι ενα παροδικό σοκ, θα επιστρεψει πιο συνειδητοποιημενος...φυσικά και θα επιστρέψει...

στην τελευταία φράση μας τα χάλασες λίγο....ειδικοτητα υπεράριθμη για ποιό λογο?

οφείλεις σαν "φιλος " και συνάδελφος να του πεις να συνεχισει πιο δυνατός στην ειδικότητα που αγάπησε και επέλεξε να ξεκινήσει...

αυτά και πολλές φορές χειρότερα συμβαινουν καθε μερα...

τώρα άν μετα από αυτο αρχιζει και σκέφτεται αλλαγή ειδικότητας, (και μάλιστα υπεράριθμης για λογους ψυχικής υγειας??) ή ειναι κουβεντες εν βρασμό ή κάτι δεν πάει καλα ως προς την κοσμοθεωρία και τις επιλογές του....

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

όλα καλά μεχρι την τελευταία φράση....

το οτι το επαθε αυτο ειναι προς τιμήν του, εδω ορθια γουρούνια κάνουν ιατρική λογω κληρονομικού χαρίσματος, τελειώνουν και ειδικότητα και δεν εχουν ιδεα τί θα πει ασθενής...

σίγουρα είναι ενα παροδικό σοκ, θα επιστρεψει πιο συνειδητοποιημενος...φυσικά και θα επιστρέψει...

στην τελευταία φράση μας τα χάλασες λίγο....ειδικοτητα υπεράριθμη για ποιό λογο?

οφείλεις σαν "φιλος " και συνάδελφος να του πεις να συνεχισει πιο δυνατός στην ειδικότητα που αγάπησε και επέλεξε να ξεκινήσει...

αυτά και πολλές φορές χειρότερα συμβαινουν καθε μερα...

τώρα άν μετα από αυτο αρχιζει και σκέφτεται αλλαγή ειδικότητας, (και μάλιστα υπεράριθμης για λογους ψυχικής υγειας??) ή ειναι κουβεντες εν βρασμό ή κάτι δεν πάει καλα ως προς την κοσμοθεωρία και τις επιλογές του....

Έλα φίλε μου..

Δεν είναι σκέψεις δικές του.

Είναι απλώς, δικές μου υποθέσεις..

Μένουμε σε άλλες πόλεις, και δεν μπορώ, δυστυχώς, να πάω και να τον δώ από κοντά..

Το να του γράψω ένα μνμα, θα το κάνω, αλλά η άμεση επαφή είναι αλλιώς..

Το σκέφτομαι υποθετικά σαν σενάριο, χωρίς να ξέρω καν, αν νομότυπα προβλέπεται κάτι τέτοιο...!

Δεν ξέρω, μακάρι να επιστρέψει πολύ πιο αποφασισμένος, όπως ακριβώς τα λές..

Έχει όμως μια κάποια ηλικία, και κυρίως, έχει περάσει πολλά ο φουκαράς...πάρα πολλά...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

καλησπερα

το αν θα επιστρεψει οπως λες η οχι,ειναι δικο του θεμα και δεν θα επικεντρωθω σε αυτο.ισως να μην ειναι και η καταλληλη στιγμη για μια τετοια κουβεντα ισως παλι να ειναι ακριβως τωρα που να πρεπει να γινει.

εμενα το θεμα μου ειναι αλλο.γιατι να κανει ως υπεραριθμος αλλη ειδικοτητα?στην αλλη ειδικοτητα δεν μπορει να πεθανουνε η να μεινουνε μονιμα αναπηροι οι ασθενεις του?εκτος αν μιλαμε για πολυ λιγες και συγκεκριμενες ειδικοτητες.το ξερεις επισης φανταζομαι οτι ανοιγεις τους ασκους του αιολου με μια τετοια προταση ετσι?φανταζεσαι τι εχει να γινει αν μπορει καποιος με ενα χαρτι απο δημοσιο ψυχιατρικο ιδρυμα να κανει υπεραριθμος ειδικοτητα?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δυστυχως τετοιες καταστασεις οπως λενε εξω

can make you or break you.

Πληρης και αποκλειστικη η ευθυνη των επιμελητων του αν εμεινε στις πρωτες του εφημεριες μονος του.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εφοσουν συντρεχουν λογοι ψυχικης υγειας δεν αποκλειεσαι αυτοματα απο τον διορισμο σου ως ειδικευομενος?

πιστοποιητικο υγειας πως θα παρεις?

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

εφοσουν συντρεχουν λογοι ψυχικης υγειας δεν αποκλειεσαι αυτοματα απο τον διορισμο σου ως ειδικευομενος?

Iceman δεν γνωρίζω..

Πάντως αυτό που λές, δεν νομίζω να ισχύει γιατί,

με το πιστοποιητικό υγείας, υποτίθεται, αξιολογείται η τρέχουσα σωματική -ψυχική σου υγεία.

Το αν, για κάποιο χρονικό διάστημα, υπάρχει ιστορικό νοσηλείας σε Ψ/Χ Κλινική,

και ο ασθενής εξέρχεται ιαθείς,

τότε δεν νομίζω να προκύπτει πρόβλημα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Το αν, για κάποιο χρονικό διάστημα, υπάρχει ιστορικό νοσηλείας σε Ψ/Χ Κλινική,

και ο ασθενής εξέρχεται ιαθείς,

τότε δεν νομίζω να προκύπτει πρόβλημα...

με αυτο που λες εσυ ομως ακυρωνεις το λογο για αιτηση ως υπεραριθμος καθοτι το νοσημα δεν ειναι χρονιο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πάλι θα αναλάβω να γράψω αυτό που σκέφτηκαν όλοι:

Να τα παρατήσει το παλικάρι. Δεν είναι ο άνθρωπος που έφαγε (άλλωστε η ιατρική έχει επιπλοκές, μόνο το να μην κάνεις τίποτα είναι ακίνδυνο), είναι ότι δεν ανέλαβε τις ευθύνες του. Αν γυρνάει τους ψυχιάτρους ετσι ευκολα, ΔΕ μπορεί να αναλάβει τις ευθύνες που πρέπει ένας κλινικός γιατρός να αναλαμβάνει και μάλλον ΧΡΗΖΕΙ και τακτικής ψυχιατρικής παρακολούθησης.

Ας ασχοληθεί με κάτι άλλο, προληπτική ιατρική, κλινική διατροφη, ιατρείο διακοπής καπνίσματος. Αλλα έλεος που πρεπει να τον λυπηθούμε κιόλας. Κριμα στον άνθρωπο που ξέκανε...Αυτοί μας έχουνε βγάλει το όνομα ότι είμαστε σκιτζήδες...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και στην δική μας Κλινική πήρε αναρρωτική άδεια ένα υποκείμενο με δικαιολογητικό την νοσηλεία του σε Ψυχιατρική Κλινική, μούφα ή όχι δεν γνωρίζω (ήταν λίγο Ψ), και τώρα συνεχίζει κανονικά το ειδικό κομμάτι του, χωρίς κανένας να πει τπτ.

Είναι γκρίζα περιοχή αυτές οι περιπτώσεις.

Η ευθύνη είναι των Επιμελητών του που τον άφησαν μόνο του, αλλά με τις ελλείψεις που υπάρχουν πλέον στα νοσοκομεία...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Cardiology is an acute specialty , everybody knows that everybody dies*...

The hospital environment can be toxic to whose who lack resilience (resilience to an extent can be taught/ strengthened )**

Mawkishness aside...

...what exactly is wrong with your friend? Why did he need hospitalization?

Suicidal after one single mishap? Chronically depressed decompensating after a significant stressor?Acute adjustment reaction?Raging, attention seeking/ manipulative PD?

It is possible for a doctor with a mental illness to have a successful career in medicine. Most doctors in this situation are insighfull enough to /forced by circumstances to chose a work pattern/ specialty that does not negatively impact on their mental state.

Clearly, from a practical perspective, in Greece at this point in time this man (whether a slacker or a wimp) has very limited and limiting options. People make mistakes...chose the wrong specialty...change their mind. In other civilised countries there are options to right a wrong without wasting all these years of training. In my opinion its shameful how some of you are so quick to judge, and the general sense of lack of compassion for a struggling colleague (whatever his diagnosis/label) is , in my opinion, a symptom of institutional psychopathy :P

WW

*http://www.youtube.com/watch?v=ncymevPD9ow

**It is of note that psychopaths are the most resilient 'people'.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Θα υπερσυμφωνήσω με την προλαλησασα.

Τα προηγούμενα σχόλια είναι δυστυχώς κλασσικά σχόλια ατόμων που δουλεύουν στην τριτοκοσμική ελλάδα. Στις προηγμένες χώρες είναι το ίδιο αποδεκτό ένας ασκούμενος κλινικός γιατρός να πάσχει πχ από διπολική διαταραχή ή σύνδρομο πανικού, με εκείνον που έχει ΧΑΠ, χρόνια ισχυαλγία, ΣΚΠ, ασταθή στηθάγχη κτλ. Έχω δουλέψει με συναδέλφους που έχουν διεγεγνωσμένη διπολική διαταραχή, υποτροπιαζουσα καταθλιπτικη διαταραχη, ADHD κα. Παίρνουν τα φάρμακά τους και είναι μια χαρά και ΟΛΟΙ τους σέβονται εξίσου. Οι υποτιθέμενοι γιατράρες που σχολιάσανε θα έπρεπε να ξέρουν ότι ΟΛΕΣ οι χρόνιες παθήσεις έχουν εξάρσεις και υφέσεις. Δηλαδή αν ένας συνάδελφος πάθει έμφραγμα, του έρθει ημικρανία, κρίση έλκους και χίλια δυο άλλα σε ώρα εφημερίας δεν είναι κατάλληλος να ασκήσει την ιατρική?

Πραγματικά είναι να απορείς πως μερικοί πήρατε “λευκό” πιστοποιητικο υγείας... :lol:

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

1 στους 4 πάσχει από κάποια ψυχική νόσο. Πόσα άτομα έχει ο καθένας σας στην κλινική του;

Δεν ξέρω ποιο σχόλιο (με εξαίρεση τα δύο τελευταία) έχει περισσότερο ριζωμένο το στίγμα. Μάλλον το ίδιο το θέμα του thread.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

όποιος εμπιστευτεί χειρούργο με διεγνωσμένη αγχώδη διαταραχή / κρίσεις πανικού (υπό αγωγή δε διαφωνώ) να του χειρουργήσει το όγκο, το ανεύρυσμα, το τραύμα, τη μεταμόσχευση να έρθει να μου το πει.

όποιος εμπιστευτεί καρδιολόγο με διεγνωσμένη αγχώδη διαταραχή / κρίσεις πανικού (υπό αγωγή δε διαφωνώ) να του κάνει στεντ να έρθει να μου το πει.

όποιος εμπιστευτεί γαστρεντερολόγο με διεγνωσμένη αγχώδη διαταραχή / κρίσεις πανικού (υπό αγωγή δε διαφωνώ) να του κάνει ERCP να έρθει να μου το πει

Δε μιλάμε για για νευρώσεις που όλοι έχουμε (και εγω - και μάλιστα παμπολες!). Μιλάμε για ψυχιατρική πάθηση που το καθιστα ανίκανο (δυστυχώς δε λέω) να κάνει ένα συγκεκριμένο επάγγελμα (που στο Ηνωμένο Βασίλειο στα job description έχουν απαραίτητο προσόν ability to function under significant pressure).

Αν κάποιος διαπιστώσει οτι δε μπορεί να λειτουργήσει σε ένα τέτοιο περιβάλλον καλο θα ήταν να βρει κάποια άλλη κατεύθυνση.

Κάτι που εδω ψηλά πάντως δεν είναι καθόλου κατακριτέο, και μάλιστα δείχνει σημάδια ωριμης σκέψης.

Και μη ξεχνάτε ότι δε κάνουμε το επάγγελμα μας για να λεγόμαστε καρδιοχειρουργοι / ορθοπεδικοι / καρδιολογοι / επεμβατιστες.

Το κάνουμε για το καλό των ασθενών.

Και κανείς ασθενής δε θα ήθελε το χειρουργό του να παθαίνει κρίση πανικου την ώρα της επέμβασης.

(είναι βαρια η ώρα, να με συμπαθάτε για την έκθεση ιδεών)

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Άλεξ, έρχομαι και στα λέω αυτά που λες παραπάνω.

Θα απαντήσω προσωπικά σε εσένα γιατί τώρα με εκνεύρισες και θα το σκεφτώ να χρησιμοποιήσω και σωματική βία.

Δεν σου λέω ότι θα σύρω κάποιον που πάσχει οξέως, όπως δεν θα ζητήσω σε κάποιον που μόλις έπαθε έμφραγμα να πάει στο μικροβιολογικό εργαστήριο να δουλέψει, αλλά αν είναι σε αγωγή και πηγαίνει καλά με αυτή, τι ακριβώς νομίζεις ότι θα συμβεί; Υπάρχει και το assessment του disability του ατόμου, δεν του πετάμε μια ταμπέλα κι έξω από την πόρτα (κυριολεκτικά).

Φαντάζομαι ξέρεις ότι οι γιατροί πάσχουν από ψυχικές νόσους πολλαπλές φορές από το γενικό πληθυσμό.

Check: http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(11)60145-1/fulltext

Ρώτα λιγάκι γύρω σου πόσοι συνάδελφοί σου έχουν πάθει κρίσεις πανικού. Αλλά δεν θα σου πουν. Γιατί είναι αυτή ακριβώς η συμπεριφορά του χώρου σας που οδηγεί τους γιατρούς που έχουν κάποια ψυχική διαταραχή να καταφεύγουν σε αλκοόλ/ναρκωτικά/αγχολυτικά αντί να ζητήσουν επαγγελματική βοήθεια και καταλήγουμε με 3x ή 4x των γιατρών σε αυτοκτονία.

Και εννοείται πως τέτοιες λογικές δεν είναι καθόλου entertained από GMC: http://www.gmc-uk.org/publications/23328.asp . Το ότι δεν είναι κατακριτέο, πώς σου ήρθε; θα δηλώσει άτομο στην αίτηση για δουλειά ότι έχει ας πούμε Διπολική τύπου ΙΙ και δεν θα τον πάρουν γι'αυτό το λόγο και το ΒΜΑ δεν θα κάνει πανηγύρι;

http://hea.sagepub.com/content/16/1/3.full.pdf+html

http://www.theguardian.com/society/2010/jan/29/sick-medics-rehabilitation

"Το κάνουμε για το καλό των ασθενών." Και όταν αρνούνταν το δικαίωμα ψήφου στις γυναίκες, για το κοινό καλό το έκαναν αφού κάθε 28 ημέρες οι γυναίκες τρελαίνονταν και δεν θα μπορούσαν να ψηφίσουν με διαύγεια. Εννοείς "το κάνουμε για το δικό μας καλό γιατί ακόμα νομίζουμε ότι επειδή γίναμε γιατροί είμαστε άφθαρτοι και ανώτεροι από αυτούς που ως Μεσσίες θα σώσουμε - και αν κάποιος από εμάς κολλήσει κάτι, θα τον αποβάλλουμε γρήγορα για να μη μολύνει την κάστα μας"

ΥΓ. Αύριο είμαι στο νοσοκομείο σου και κερνάς καφέ για να μάθεις να γράφεις τέτοια πράγματα βραδιάτικα και να μένω ξύπνια.

Τροποποιήθηκε από NorthEast
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

από την περιγραφή του τοπικ σταρτερ, εγώ τουλάχιστον κατάλαβα ότι ο "συνάδελφος" δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα πριν γίνει το περιστατικό.

αν πάει κάποιος σε ψυχίατρο αμέσως μετά από ένα τέτοιο περιστατικό δύο πράγματα μπορούν να συμβαίνουν:

α. είτε υπήρχε η νόσος και δεν είχε εκδηλωθεί τόσα χρόνια (αλήθεια το πιστεύει κανείς αυτο;;).

β. είτε ο "συνάδελφος" προκειμένου να μην αντιμετωπίσει τις πιθανές συνέπειες, προτίμησε να στιγματιστεί ως ψυχιατρικά ασθενής.

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο. Μου κάνει εντύπωση όμως ότι όλοι το πρώτο σκεφτήκατε. Ή εσείς είστε πολύ αφελείς ή εγώ πολύ καχύποπτος. Μάλλον το δεύτερο.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Σωστός ο δικηγόρος του φίλου σου, στον οποίο κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται η ιδέα Ψ εκτίμησης. Τέτοιες παπαριές μετράνε αν ακολουθήσει δικαστήριο. Στην περίπτωση αυτή μιλάμε για έναν άτυχο κατεργάρη (κομψά το θέτω). Το άλλο ενδεχόμενο είναι να πρόκειται όντως για ασταθές και ευαίσθητο άτομο που δεν άντεξε στην ανηφόρα του ΕΣΥ. Όποιο ενδεχόμενο κι αν ισχύει ΑΣ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ για το καλό των ασθενών του.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Your ignorance coupled with a plebeian macho attitude is unbecoming of medical professionals.

@Little Alex: Fear, anxiety...panic even are common human experiences. 'Ability to function under pressure' is defined as ' having adequate coping mechanisms' NOT 'has no sense of fear'*. I should not have to point this out to you...for shame!

@sleepwalker:...how exactly do you imagine 'mental illness' manifests?How hard do you think it would be for a mentally unwell person to go undetected? It depends how perceptive their colleagues are...and how motivated the individual. One of my best friend's consultants committed suicide on a Friday evening, so as not to cause too much trouble at work. He spent some time chatting to my friend on his way to the car park and wished him a pleasant weekend. My friend is a brilliant psych and had been working with this man for years....

Furthermore, your grasp of the legal implications of 'insanity at the time of the offence' and 'fitness to plead' is amusing. We've all seen the golden oldie greekie legal melodramas, but in real life....it doesn't work this way. Feigning madness doesn't get you off the hook. A 'hospital disposal' is often lengthier than a prison sentence.

*psychopaths are fearless:P

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

θα μπορουσες οπως και οι υπολοιποι βεβαια,να γραφεις στα ελληνικα και οχι στ'αγγλικα;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

θα μπορουσες οπως και οι υπολοιποι βεβαια,να γραφεις στα ελληνικα και οχι στ'αγγλικα;

Άσε τον κόσμο να κάνει τη φιγούρα του.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

...τελικά πόσο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ έως ΣΩΤΗΡΙΟ, είναι, το να είσαι στη ζωή σου αφασία και αναισθησία...

Ο συνάδελφος,

που προσωπικά τυχαίνει να τον γνωρίζω αρκετά καλά, και ΔΕΝ είναι ούτε τεμπέλης ούτε λαμόγιο -γιατί αν ήταν θα είχε επιβιώσει (...),

πολύ απλά, όσο "απλό" μπορεί να χαρακτηριστεί το όλο συμβάν,

κλάταρε...

Σίγουρα, υπάρχει υπόβαθρο ψυχικής αστάθειας, αλλά όχι ψυχοπαθολογίας, που να δημιουργεί προϋποθέσεις ανικανότητας...

Είναι αναμφισβήτητα μάγκας και γιατράρα,

ο Επιμελητής του,

ο οποίος ως χαρισματικός στο ρόλο του,

γι αυτό άλλωστε και όχι μόνο "τελείωσε ειδικότητα" αλλά προχώρησε στον επαγγελματικό του στίβο,

δεν πολυ-προβληματίστηκε για το βαθμό ετοιμότητας του ειδικευομένου (στραβάδι) με τον οποίο εφημερεύει...

Αντίληψη ψυχολογίας τύπου "φορτώστε το Datsun καρπούζια"...

Δεν παίζει ενδεχόμενο Δικαστηρίου..

Άλλωστε, κάποια πράγματα που έμαθα, από κοινό γνωστό μας,

ο παππούς (που δεν πέθανε..), έχει βαρύ καρδιολογικό ιστορικό...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

η αληθεια ειναι οτι εσυ ρωτησες κατι συγκεκριμενο και η συζητηση ξεφυγε προς αλλα μονοπατια (ως συνηθως)

παντως το να μπει ως υπεραριθμος σε αλλη ειδικοτητα δεν παιζει. ας ξαναμπει σε λιστα αναμονης ή αν του αρεσει τοσο πολυ η ειδικοτητα του υπαρχει η λυση του εξωτερικου.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αν ο παππούς δεν πέθανε και έχει σοβαρό ιατρικό ιστορικό, τότε γιατί υπάρχει αυτό το thread; Και ναι, η καρδιολογία είναι βαριά ειδικότητα με επείγοντα περιστατικά, σχετικά υψηλά ποσοστά θνησιμότητας (παρά τις ραγδαίες εξελίξεις των τελευταίων δεκαετιών) και πίστεψέ με, αυτό το καταλαβαίνεις πολύ πριν διαλέξεις την ειδικότητα, όταν πατήσεις ως φοιτητής σε οιαδήποτε πανεπιστημιακή καρδιολογική κλινική. Αυτή η υποκρισία πια...

Τροποποιήθηκε από suomi
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

μα η λυση του εξωτερικου σε τι θα τον ωφελησει ακριβως?

αποτι καταλαβαινω εγω,ο ανθρωπος δυσκολευεται αρκετα μετα το συγκεκριμενο περιστατικο να συνεχισει,εστω και αν ειναι προσωρινη ας υποθεσουμε η δυσκολια του,την ειδικοτητα του.

επομενως με το να παει εξω δλδ θα παψει να βλεπει επειγοντα η δεν θα υπαρχει πια ο κινδυνος να πεθανει η να μειενι αναπηρος ενας ασθενης?εκτος αν νομιζει οτι στο εξωτερικο θα εχει διαρκως διπλα του εναν επιμελητη να του λεει τι πρεπει να κανει στα επειγοντα...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Και εγω διαφωνώ με το να τον κατηγορεί κάποιος χωρίς να ξέρει τι έγινε.

Δε λέω ότι δε φταίει, λέω ότι δε ξέρω αρα δε θα βγάλω αυθαίρετα συμπεράσματα. (μπορεί να είμαι απλά πολύ αφελής).

Ανιγουει, αυτό που ήθελα να πώ είναι, ότι η απόφαση είναι δική του.

και πρέπει να το σκεφτεί πολύ.

Αν όμως πιστεύει ότι το άγχος είναι πολύ ας αλλάξει ειδικότητα. Δε χάθηκε ο κόσμος!

Αν δε μπορεί να διαχειριστεί το άγχος πάντως και μείνει, τότε, έχει πρόβλημα, Και αυτός και οι ασθενείς του...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση