Jump to content

Κλείνουν ΨΝΑ ,Δρομοκαιτειο και ΨΝΘ (;)

Recommended Posts

http://www.efsyn.gr/?p=88600

Απ'ότι φαίνεται το κλείσιμο τους είναι πια δεδομένο - έργο όχι της ΤΡΟΙΚΑΣ αλλά της ψυχιατρικής μεταρρύθμισης. Λέει οτι τη λειτουργία τους θα την "αντικαταστήσουν" Γενικά Νοσοκομεία και άλλοι ξενώνες. Υπάρχουν νοσοκομεία που θα αντέξουν ανάλογη αύξηση του προσωπικού- των κλινών και της χρηματοδότησης; Ελπίζω πως θα πάρουν τα κατάλληλα μέτρα για κάτι τέτοιο.

Επίσης τι θα γίνει με τους ειδικευόμενους; Και τι θα γίνει με αυτούς που είναι σε αναμονή για τα Νοσοκομεία; Υπάρχει κάποια πληροφόρηση;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους
  • 2 weeks later...
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ
Επισπεύδει το κλείσιμο των Ψυχιατρικών Νοσοκομείων

Προχωρά εσπευσμένα το κλείσιμο των Ψυχιατρικών Νοσοκομείων της χώρας, όπως προβλέπεται από τις ευρωπαϊκές κατευθύνσεις να συμβεί μέχρι το 2015. Χτες, η υφυπουργός Υγείας, Ζέττα Μακρή, επισκέφθηκε τα Ψυχιατρικά Νοσοκομεία Αττικής και «Δρομοκαΐτειο» και ενημερώθηκε από στελέχη των νοσοκομείων στο πλαίσιο της εφαρμογής του προγράμματος της «Ψυχιατρικής Μεταρρύθμισης». Η υφυπουργός Υγείας διαβεβαίωσε ότι το Μνημόνιο Συνεργασίας Andor (επίτροπος Απασχόλησης της ΕΕ) - Λυκουρέντζου (σ.σ. για το κλείσιμο των ψυχιατρικών νοσοκομείων μέχρι το 2015) θα τηρηθεί ως προς τα χρονικά διαγράμματα. Εξάλλου, έγγραφο του υπουργείου Υγείας προς τους διοικητές των ΨΝΑ, Δρομοκαΐτειου και ΨΝΘ στο τέλος Ιούλη 2013 ζητά να προβούν «αμέσως σε πρώτη φάση στο σχεδιασμό μετακίνησης χρονίων ασθενών σας σε κενές θέσεις Μονάδων Ψυχοκοινωνικής Αποκατάστασης (στεγαστικού τύπου) τόσο των ΝΠΔΔ όσο και των ΝΠΙΔ και σε δεύτερη φάση στην υποβολή προτάσεων για τον μετασχηματισμό των νοσοκομείων σας».

Στο πλαίσιο αυτό ήδη 61 εργαζόμενοι του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης βγαίνουν σε διαθεσιμότητα. Να θυμίσουμε δε πως σύμφωνα με το Μνημόνιο Συνεργασίας Andor - Λυκουρέντζου έχει εγκριθεί για τα έτη 2013 - 2014 κοινοτικό κονδύλι 100 εκατ. ευρώ προς δομές Ψυχικής Υγείας (Κέντρα Ημέρας, Μονάδες Αλτσχάιμερ - Αντιμετώπισης Διάχυτων Αναπτυξιακών Διαταραχών, Κέντρα Ψυχικής Υγείας - Ιατροπαιδαγωγικές Υπηρεσίες και Ειδικά Κέντρα Επανένταξης - Αποκατάστασης και Επαγγελματικής Επανένταξης), ενώ καταργείται κάθε χρηματοδότηση (σ.σ. ευρωπαϊκά και κρατικά κονδύλια) στις δομές Ψυχικής Υγείας το 2015. Επίσης, το μνημόνιο κοστολογεί τις υπηρεσίες αυτές μέχρι και 30 - 40 ευρώ για μια ωριαία επίσκεψη, ώστε να εφαρμοστεί το τιμολόγιο αυτό από το 2015 που θα σταματήσει η χρηματοδότηση.

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

Τροποποιήθηκε από V for Vendetta
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Δηλαδή θα κλείσουν τελικά??

Και εγώ που είμαι στη λίστα αναμονής για Δαφνί???Ας πρόσεχα μάλλον...

Πάντως επαναλαμβάνω το ερώτημα του OP για το τι θα γίνει με τους ειδικευόμενους και όσους είναι στη λίστα αναμονής...

Μεταφέρονται σε άλλες λίστες, και σε ποιες θέσεις??

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 months later...

Βρίσκομαι και γω στις λίστες αναμονἠς του Ψ.Χ.Α τι 8α γινουν ολοι που περιμενουν στις λιστες;;;;;;, 8α διοριστουμε η τζαμπα περιμενουμε;;;;;....ας γραψει καποιος που ξερει κατι σχετικο...8α γινει οπως με τα ΙΚΑ;;;

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οι κλίνες από τα ψυχιατρεία θα μεταφερθούν στα μεγάλα νοσοκομεία που θα παραμείνουν ανοιχτα πχ ευαγγελισμός. Ισως χρησιμοποιηθούν και χώροι από τα νοσοκομεία που κλείνουν ,όπως η πολυκλινική. Σε κάθε περίπτωση θα μειωθούν οι θέσεις των ειδικευομένων και θα γίνει μπάχαλο. Συνεπώς θα αυξηθεί η αναμονή και θα μειωθεί και το εκπαιδευτικό κομμάτι. Πάρε τηλέφωνο στο υπουργείο για λεπτομέρειες

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Πω αντί να αυξάνουν οι θέσεις καθώς υπάρχουν τρομερές ανάγκες τις μειώνουν και απο πάνω. Είχα ρωτήσει πριν 1-2 μήνες υπάλληλο που χειρίζεται τις λίστες αναμονής και μου είπε οτι δεν έχουν κάποια ενημέρωση.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
Κινητοποιήσεις στα ψυχιατρεία

Με νέες συγκεντρώσεις και πορείες κλιμακώνουν σήμερα τις κινητοποιήσεις τους ενάντια στη διάλυση των ψυχιατρείων και την κινητικότητα, οι εργαζόμενοι στο Ψυχιατρικό Νοσοκομείο Αττικής (ΨΝΑ) και το «Δρομοκαΐτειο». Στο ΨΝΑ οι εργαζόμενοι θα κάνουν στάση εργασίας (9 π.μ. - 1 μ.μ.) και στη συνέχεια θα συγκεντρωθούν στο δρόμο έξω απ' το ψυχιατρείο. Στο Δρομοκαΐτειο οι εργαζόμενοι θα συγκεντρωθούν στην πύλη και στη συνέχεια με πορεία θα φτάσουν μέχρι το Παλατάκι. Χτες, εργαζόμενοι και απ' τα δύο ψυχιατρεία απέκλεισαν τις δύο λωρίδες της λεωφόρου Καβάλας.

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Βολεμένοι υπάλληλοι αντιδρούν στην αποασυλοποίηση των ασθενών, για να μη χάσουν το μισθό τους!

Ντροπή και κατάντια.

Το ΚΚΕ σπεύδει να τους υποστηρίξει, δυστυχώς...

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Βολεμένοι υπάλληλοι αντιδρούν στην αποασυλοποίηση των ασθενών, για να μη χάσουν το μισθό τους!

Ντροπή και κατάντια.

Το ΚΚΕ σπεύδει να τους υποστηρίξει, δυστυχώς...

Κοίτα να δεις που συμφωνούμε με την karanti... Σημεία και τέρατα (του συνδικαλισμού και του μνημονίου).

Τροποποιήθηκε από map031
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτές τις σαχλαμάρες περί αποασυλοποίησης της μοντέρνας ψυχιατρικής δεν τις καταλαβαίνω. Η μάλλον θέλω να μη καταλαβω ότι ο ψυχιατρικός ασθενης είναι χρόνιος ασθενης και συνεπώς έχει αυξημένο κόστος νοσηλείας. Θα βόλευε λοιπόν να επωμιστεί τα βάρη της νοσηλείας η οικογένεια. Χρήμα θέλουν να εξοικονομήσουν.

Κάποια άτομα δε μπορούν να βγούν στη κοινωνία γιατί είναι επικίνδυνα. Γιατί να π΄ρεπει να λέμε τα προφανή κάθε φορά που κάποιος λέει πίπες υπό το μανδία του προοδευτισμού Και για του λόγου το αληθές. ολοι βιώσαμε δύσκολες καταστάσεις με τους μαλάκες μισότρελους της ιατρικής και είδαμε πως αντιδρούν σε ένα υγειές περιβάλλον. Σκεφτείτε από το μαλάκα διευθυντή με τη μανιοκατάθλιψη έως τον κομπλεξάρα ειδικευόμενο με τα τικ και τις στερεοτυπίες και το πως αλληλεπιδρούν με το περιβάλλον. Τώρα βάλετε δίπλα τους και τον κάθε συμπαθέστατο ένοικο του δαφνιου.

ημαρτον ποια. Και πως θα γίνει δηλαδη στο ίδιο τραπέζι του κυλικείου που πίνει καφέ ο ουρολογικός με τον χειρουργικό ασθενη και από δίπλα τα παιδιά τους, θα κάθεται και ο Νικόλας ο σχιζοφρενής που ακούει φωνές του τύπου '' σε κοροιδεύουν, έχει ένα μαχαίρι στο πάγκο δίπλα στα σάντουιτσ'' .

α ρε γελοιότητες

Τροποποιήθηκε από giorgakis glikas
Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Ανενημέρωτε giorkaki glika,

Σε ολόκληρη της Ευρώπη, μέχρι και σε φτωχές πρώην Κομμουνιστικές Χώρες, έχει γίνει αποασυλοποίηση ψυχιατρικών ασθενών!

Θέλεις να παραμείνει μονάχα η Ελλάδα με αναχρονιστικές "φυλακές ψυχών", για να διατηρήσουμε βολεμένους μερικούς δημόσιους υπάλληλους;

Έλεος!

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Αυτές τις σαχλαμάρες περί αποασυλοποίησης της μοντέρνας ψυχιατρικής δεν τις καταλαβαίνω.[...]

Σάμπως ξέρουν οι κουτόφραγκοι από ψυχιατρική;

Κάνε ένα restart στη σκέψη σου και τα ξαναλέμε.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

πάνω στα επιχειρήματά μου δεν απαντάτε. Και πολύ φοβάμαι ότι ούτε εσείς ούτε κι εγώ ξέρουμε τι συμβαίνει πραγματικά στην Ευρώπη. Και το κακό είναι ότι επιβάλεται μια λύση χωρίς να γνωρίζουμε εάν αυτό που μας προτείνεται θα έχει αποτέλεσμα.

Και ρίξε μια ματιά εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Psychiatric_hospitals_in_Germany

και δε καταλαβαίνω ποιοι είναι οι βολεμένοι των ψυχιατρικών νοσοκομείων. Οι διοικητικοί και το μη ιατρικο- νοσηλευτικο προσωπικό θα εννοείς. Δίκιο έχεις αλλά αυτό ισχύει γενικότερα σε όλα τα νοσοκομεία. Τώρα εάν η σκέψη μου είναι αναχρονιστική, πρέπει να μου αποδείξεις ότι αυτό που λες εσύ είναι αποτελεσματικότερο και πιο σωστό. Τώρα, τα περί φυλακισμένων ψυχών κτλ θέλουν πολύ κουβέντα. Και οι κουτόφραγγοι που λες ,δε ξέρω αν γνωρίζουν από ψυχιατρική αλλά είμαι σίγουρος για δύο πραγματα.

1) κάνουν περικοπές από την υγεία

2) οι Ελληνες λαμβάνουν διαστρεβλωμένη εικόνα για το τι γίνεται έξω.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση
  • 2 weeks later...

ΨΝΘ: Συμβολικό αποκλεισμό της πύλης του Ψυχιατρικού Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης έκαναν προχτές από νωρίς το πρωί οι εργαζόμενοι, αντιδρώντας στην απόφαση του υπουργού Υγείας να ξεκινήσει τη διαδικασία της διαθεσιμότητας - κινητικότητας για 46 εργαζόμενους. Με βάση τα σχετικά έγγραφα της ΥΠΕ έχουν προσδιοριστεί ο αριθμός των εργαζομένων, οι ειδικότητες και ο φορέας στον οποίο θα μεταφερθούν στη συνέχεια και απομένει να γίνει ο ονομαστικός προσδιορισμός.

Τρελός είμαι, ό,τι θέλω κάνω (Στο υπουργείο)

http://www.youtube.com/watch?v=SlZzk_p-Nr0

ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗΣ

Σύνδεσμος στη δημοσίευση

Οι δεσμοφύλακες ταλαιπωρημένων ψυχών απεργούν, κάνουν καταλήψεις, μπλόκα, κτλ, για να μη ξεβολευτούν από τη θεσούλα τους.

Ντροπή και κατάντια.

Σύνδεσμος στη δημοσίευση